Etiketler

Newroz Pîroz Be! Newroz Kutlu Olsun..!


AP’ye AB ve soykırım resti

AP heyetini kabul eden TBMM Başkanı Çiçek, AB’ın sürekli oyalama taktiği içinde olduğunu ve hukuki değil siyasi kararlar aldığını söyledi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarıyla ilgili olarak söylediklerinin cesaretlendirici olduğunu hatırlatan AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Brok, bundan sonra daha pozitif yolda ilerleyen bir süreç olacağını umut ettiklerini belirtti. Brok’un sözleri üzerine Çiçek, Ermenistan Parlamentosu’nun protokolleri gündemden çektiğini hatırlatarak ,”Şimdi siz de cesaretlendirici çabaların içinde olamazsanız bundan Ermenistan da zarar görüyor” değerlendirmesinde bulundu. Brok da tekrar söz alarak, kendi ülkesinin soykırım yaptığını kabul ettiğini hatırlattı. Buna karşılık Çiçek, ortada bir mahkeme kararı olduğunu ancak Ermenistan meselesinde bir mahkeme kararından söz edilemeyeceğini vurgulayarak, “Acının yaşanması ayrıdır, bir ülkeye mahkeme kararı olmadan soykırım yaptı diye suçlamak ayrıdır. Sorunun daha objektif anlaşılmasını temin için sizden çaba bekliyoruz” dedi. Brok, üye ülkelerde bu konuların ele alınış şeklinin farklı olduğunu ve bu konunun AP’de sadece siyasi bir konu değil, aynı zamanda bir vicdan meselesi olarak görüldüğünü belirtti. (Çiçek her zamanki gibi şaşırtmadı. HYETERT)

Cem Özdemir’den AKP’ye 1915 eleştirisi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Cem Özdemir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Belli ki, bizim savunduğumuz demokrasi anlayışı, mevcut Ankara yönetimini aşıyor” dedi… “Kısa zaman aralığında AKP kanadından birbirinden tamamen farklı iki görüş duymuş olduk. Bir yandan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, Türkiye’li Ermeni gazeteci Hrant Dink’in öldürülüşünün 8’inci yılı dolayısıyla yayınladığı açıklamada barışçıl mesajlar vererek Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilerin üstlendiği önemli rollere dikkat çekmişken; öte yandan mensubu bulunduğu partinin üyesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Ermeni kökenli olup olmadığımı sorarak şahsımı hedef almış olması anlaşılır gibi değil. İki halk arasındaki barışa ve çözüm çabalarına vurgu yapmak yerine, destekçilerini ırkçı ifadelerle bilhassa tahrik etmeleri ve “Ermeni” kelimesini lügatlarında halen küfür gibi kullanıyor olmaları, bir kez daha adalet ve empati gibi kavramların AKP’li birçok kimsenin tahayyül dünyasının çok ötesinde olduğunu kanıtlamış oldu.

İstanbul’da Ermeni Soykırımı Hakkında Çığır Açacak Konferans

Dünyanın farklı köşelerinden gelen akademisyenler, 26 Nisan 2015 günü, “Ermeni Soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler” başlıklı bir konferansa katılmak üzere, İstanbul Bilgi Üniversitesinde buluşacaklar. Konferans İstanbul Bilgi Üniversitesi, Tarih Vakfı ve Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Modern Ermeni Tarihi Kürsüsü’nün eş sponsorluğunda düzenleniyor.

Ermenistan-Azerbaycan gerginliği patladı: 20 Ermenistan askeri öldü iddiası

Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında zaman zaman yükselen gerginliğe bir yenisi daha eklendi. Ermenistan, çıkan çatışmada 3 askerinin öldüğünü açıklarken, Azerbaycan 20 Ermeni askerini öldürdüğünü ileri sürdü.

Diyarbakır'da Newroz çağrısı

Diyarbakır'da milyonların katılımıyla yapılacak Newroz kutlamasına yönelik çalışmalar kapsamında Bağlar'da çağrı bildirileri dağıtılırken, Silvan'da ise, DEDAŞ, üç renkli "Nevruz' afişleri astı.Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsen Kaya Akat ve Eşref Güler, DBP ve HDP Bağlar İlçe Eş başkanlarıyla birlikte Diyarbakır'da Cumartesi günü kutlanacak Newroz'a katılım için bildiri dağıtıldı.

ABD Senatosu’ndan tarihî basın özgürlüğü mektubu

Ali H. Aslan - Washington
ABD’li 74 senatör, Dışişleri Bakanı John Kerry’ye yazdıkları ortak imzalı mektupta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetini eleştirerek Türkiye’deki insan hakları ve basın özgürlüğü sorunlarını Ankara’yla temaslarında ‘güçlü’ şekilde dile getirme çağrısında bulundu. 18 Mart tarihli mektuba ABD Senatosu’ndaki 100 senatörden 74’ünün imza atması, Türkiye’de demokrasinin kötüye gittiği hususunda Washington’da eşine az rastlanır bir mutabakat olduğunu gösteriyor. Daha önce de 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin 88 üyesi Bakan Kerry’ye benzer içerikli bir Türkiye mektubu yazmıştı. Demokrat Partili etkili New York Senatörü Chuck Schumer ile Cumhuriyetçi Mississippi Senatörü Roger Wicker’ın öncülüğünü yaptığı girişime destek veren senatörler, “Bu mektubu Türkiye’de insan hakkı ihlallerinin sürmesinden kaynaklanan derin kaygılarımızı ifade etmek için yazıyoruz.” dediler. 

Republic of Armenia Minister Hranush Hakobyan in Sydney for Armenian Festival this Sunday

SYDNEY: The Republic of Armenia's Minister of Diaspora, Hranush Hakobyan will be the Guest of Honour at the Armenian Festival in Sydney this Sunday, 22nd March 2015. Minister Hakobyan arrived in Sydney today, as Special Envoy to the President of the Republic of Armenia, and will meet with Members of Parliament in Canberra and New South Wales over the coming week.

Obama'ya Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi’ne, Başkan Obama’nın ’Ermeni soykırımı’ iddialarını kabul etmesini talep eden bir yasa tasarısı sunuldu.Obama'ya Ermeni tasarısı sunuldu. Dün akşam (18 Mart) gündeme getirilen tasarıda Obama’dan “Türkiye Cumhuriyeti’nin Ermeni Soykırımı’nın gerçeklerini ve devam eden sonuçlarını tamamıyla kabul etmesi ve bu insanlık suçunun dürüst, adil ve kapsamlı uluslararası çözümünü tanıması" istendi. Tasarıda ayrıca Obama’dan Türk-Ermeni ilişkilerini istikrara kavuşturması ve geliştirmeye yardımcı olması talep edildi.. “Ermeni Soykırımı Gerçeği ve Adalet” adı verilen tasarı, Temsilciler Meclisi’nin 40 üyesi tarafından desteklendi.

Zaman şimdi de Ermeni soykırımı yalanını savunmaya başladı

Ermeni soykırımı yalanına karşı tavır sergilemesi ile tanınan Zaman'da köşe yazarlığı yapan Hollandalı siyasetçi Joost Legendijk, Türkiye aleyhtarı bir yazı kaleme alarak skandal ifadeler kullandı. Yazısında tam 14 kez 'soykırım' ifadesini kullanan Zaman yazarı Joost Legendijk, AK Parti Hükümeti'nin Çanakkale Destanı'nın 100. yıldönümü ile sözde Ermeni soykırımını perdeleme amacında olduğunu iddia etti.

Ermenistan'dan kritik 'Türkiye' açıklaması

Sarkisyan, ''Türkiye ile imzalanan protokollerin parlamentodan geri çekilmesi, Türkiye ile uzlaşma kapısını kapattığımız anlamına gelmiyor. Söz konusu protokolleri, Türkiye'nin yürüttüğü politika nedeniyle hayata geçirilmeleri imkansız olduğu için geri çektim. Beklenen sonuca ulaşmadık ve bu konuda kimin suçlu olduğunu herkes biliyor. Ancak bu, Türkiye ile uzlaşma kapısını kapattığımız anlamına gelmiyor. Öte yandan üçüncü bir ülkenin yapıcı olmayan yaklaşımlarının kurbanı olan bir sürece katılmayacağız'' dedi. 

HDP'li Dora, YGS'deki 'gavur' sorusunu Meclis'e taşıdı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemi ile TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Sınavda sorulan 'Galata Karakolu Tabur Ağasına müracaat eden bir Hristiyan, kendisine gavur diyen bir Müslümandan şikayetçi olmuş, bunun üzerine Tabur Ağası, Müslümanı karakola çağırarak 'Oğul, anlatamadık mı? Şimdi Tanzimat var, gavura gavur denmeyecek' demiştir. Buna göre Osmanlı Devleti ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisine ulaşılabilir?" şeklindeki sorunun farklı inançlara mensup öğrencilere ve yurttaşlara yönelik rencide eden, ötekileştiren bir söyleme sahip olduğunu belirten Dora, toplumsal kutuplaşmayı ve eşitsizlikleri besleyebilecek tarzdaki bu sorunun öğrencilere neden yöneltildiğini sordu.

"Ermeni Soykırımı 24 Nisan'da Başlayıp Bitmedi"

Elif Akgül
Erivan’da gerçekleşen “At the Foot of Ararat” (Ararat’ın Ayaklarının Altında) Uluslararası Medya Forum’u ana konuşmalarla devam ediyor… “Soykırım 24 Nisan 1915’te başlayıp bitmedi” diye konuşan Sargsyan soykırımın 1895’ten başlayıp 1923’e kadar süren bir dönemi kapsadığını, çok sayıda Ermeni entellektüelin, binlerce insanın tutuklandığını, öldürüldüğünü ya da ölüm yolculuğuna gönderildiğini, binlerce insanın da Der Zor’a gönderildiğini ifade etti. “Soykırım suçu uluslararası hukukta açıkça tanımlanmıştır. Cezasız kalan soykırım kendisini yeniden tekrar eder. İnkar soykırımın son aşaması ve ‘yeni Osmanlıcılık’ politikasındaki Türkiye inkara devam ediyor. Bu tarihsel ve siyasi bir sorun ve bu gerçek milyonlarca insanı etkiliyor.

Armenians and Turkey: A Day of Documentary and Short Films

In collaboration with Life100, an exhibition at the Glendale Brand Library, in honor of the 100 year anniversary of the Armenian Genocide, the USC Institute of Armenian Studies will present an afternoon of short films produced by filmmakers from Armenia and Turkey on Sunday, March 22, 2015, 2-7 p.m. at Brand Library (1601 W. Mountain Street) in Glendale. The same program will be repeated at USC Campus on April 23, 2015.

Osmanlı’da Şehit Olan 215 Askeri Hekimden 82’si Gayrimüslimdi

Çanakkale Savaşı’nın gayrimüslim askerleri her yıl 18 Mart’ta değinilmeden geçen bir konu. Çanakkale’ye ‘vatan savunması’ için giden gayrimüslimlerin hikâyeleri, tarihin özenle gizlenmeye çalışılan yüzüne ışık tutuyor. 1918’e kadar şehit olan 215 tabibin 82’sinin gayrimüslim olması bile tek başına bir şeyler anlatmaya yetiyor.

The Armenian Genocide And The Creation Of Israel

By:Gregory J. Wallance
Next month is the 100th anniversary of the start of the Armenian genocide during which the Ottoman-Turkish government murdered one and a half million of its Armenian citizens. Obscured by the horror of the 20th century’s first genocide is the role that the Armenian holocaust played in the events leading to the creation of Israel or that it was the backdrop to an extraordinary love story.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ey Ermeni diasporası, belgelerimiz burada'

Eyüp Serbest
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kağıthane’deki Osmanlı Arşivleri binasında düzenlenen "100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri” konulu sempozyum ve serginin açılışında Ermeni diasporasına ve Ermenistan yönetimine yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarihin her döneminde olduğu gibi bu büyük savaş yıllarında da yaşanmış acılar, trajediler olabilir. Bundan sadece Ermeniler etkilenmiş değildir. Balkanlar'da, Kafkasya'da tarihin en büyük Müslüman katliamları bu dönemde yaşanmıştır" dedi. ''Ey Ermeni diasporası, belgelerimiz burada. Senin ne kadar belgen var, çıkar belgelerini'' diyen Erdoğan, ''Ülkeleri dolaşmak ve bazı yerlerde para yedirmek suretiyle yapacağınız kampanyalardan bir netice alamazsınız” diye konuştu.

Diaspora Bakanı Hakopyan'dan Türkiye'ye Altı Soru

Elif Akgül
"Eğer soykırım olmadıysa... "
“Ermeni Soykırımı’nın illaki kanıtlanmaya ihtiyacı yoktur” diyen Hakopyan Türkiye hükümetine şu soruları yöneltti:
* 20. yüzyıla kadar Batı Ermenistan’da yaşayan Ermenilere ne oldu?
* Der Zor çölü neden gömülmemiş kemiklerle dolu? O kemikler kime ait?
* Neden yerleşik bir ulusun bir bölümü tüm dünyaya dağılmış durumda?
* Neden dönemin diplomatları ve din adamları saygıdeğer ülkelere korkunç şeyler yaşandığına ilişkin mektuplar gönderiyordu?
* Neden Fransa, İngiltere ve Rusya 24 Nisan 1915’te yaşanan Ermeni Soykırımı’nın insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu deklare ettiler?
* Neden, dönemin mahkemeleri, soykırımın baş sanıkları olan Talat Paşa, Cemal Paşa ve Enver Paşa’yı ölüme mahkum ettiler? (EA)

Çanakkale Geçilir mi, Geçilmez mi ?

Recep Maraşlı  
Bana göre "Türk ulusal kurtuluş savaşı" denen şey; 1900'lü yılların başında bile halen çok uluslu, çok kültürlü, çok etnikli toplumsal bir yapı sürdüren Osmanlı Devleti sınırları içinde bir "Türk milli devleti" oluşturmak üzere, İttihat-Terakki yönetiminden beri ( Rum, Ermeni, Asuri-Nasturi) gibi bölgenin en eski Hıristiyan halklarına karşı sürgün, katliam ve soykırımla sürdürülen "etnik arındırma" programının Kemalist kadrolarca tamamlanmasıdır. Türk ulusal kurtuluş mücadelesi Önasya, Ege ve Karadeniz'de Rum halkını, Batı Ermenistan, Yukarı Mezopotamya, Kürdistan ve Kilikya'da Ermeni halkını; Asuri-Nesturi halklarını göç ettirerek veya yok ederek, "Misak-ı Milli" denen sınırlar içinde bir "Türk ulusal devleti" kurulmasını sağlamıştır. Kemalist kadrolar önderliğindeki 1919-22 "Türk milli mücadelesi" İttihat-Terakki kadrolarınca yürütülen soykırım ve etnik arındırma siyasetinin dolaysız bir devamıdır.

ABD'de Ermeni tasarısı sunuldu

1915 yılı olaylarının 100’üncü yıldönümü olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığı vurgulanan tasarıda Ermeni iddialarına destek verildi. ABD Temsilciler Meclisi’nde 1915 yılı olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu. Kongre’de Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden, Cumhuriyetçi Parti Illinois milletvekili Robert Dold ve California milletvekili David Paladao ile Demokrat Parti New Jersey milletvekili Frank Pallone ve California milletvekili Adam Schiff tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı’na 1915 yılı olaylarını “soykırım” olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

ABD’de Ermeni Soykırımını anlatan yeni film vizyona girecek

Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında  “1915” başlıklı film vizyona girecek. Filmin senaryosunu yazan Ermenistan'ın ilk Dışişleri Bakanı, şimdi de muhalif Miras Partisi lideri Raffi Hovhannisyan'ın oğlu Karin Hovhannisyan ve Aleck Muhibyan aynı zamanda filmin yönetmenliği de yaptı. Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı arifesinde “1915” filminin inkardan vazgeçip geçmişin gölgeleriyle yüzleşmeye çağırıyor. Simon Abgarian, Sam Page, Angela Sarafyan'ın başrollarda oynadığı ve ABD'nin Los Angeles kentinde çekilen filmin prömyeri 24 Nisan'da orada da yapılacak.

New Web Site Assesses Armenian Genocide Losses

Yerevan – Armenian Genocide Losses 1915, http://armeniangenocidelosses.am/, is a new web site created by an independent research group in Armenia. “The goal is to provide a framework for informed discussion on the extent of the harm resulting from this genocide.”

Virane Kiğı/ Keghi in Ruins

 23 Mart Saat 18.30

Beyrut’ta “Son Mektup” Filmine Ermeni Protestosu

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta çarşamba günü “Son Mektup” filminin gösterildiği sinemanın önünde Ermeniler protesto gösterisi yaptı… “Ermeni Taşnak Partisi’nden 60 kadar kişi, ‘Soykırım’, ‘Gerçek galip gelecek’ ile ‘Hatırlıyoruz’ gibi sloganlar attı ve Türkiye’nin 100 yıl önce Ermenileri kitlesel biçimde öldürmesini kastederek ‘Asrın cinayetini tanıyın”yazılı pankartları taşıdı. ’Gazete, “Güvenlik güçlerinin protestocularla çatışmalarını önlemek amacıyla ABC Ashrafieh’s Grand Cinema adlı sinemanın kapısını bloke ettiler”dediği haberinde “Büyükelçi Süleyman İnan özyıldız, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk pilotu Salih Ekrem'in öyküsünü anlatan çanakkale Savaşı sırasında bir Türk aşk hikayesine ilişkin ‘Son Mektup’ filmini izlemişti” diye anlatıyor.

Zoryan: Ermeni Kilisesi Sadece Ruhani Değil, Kültürel ve Siyasi Bir Kurum

Elif Akgül
Zoryan, kilisenin Ermeni kimliğinin korunmasında önem arz ettiğini, bu anlamda birleştirici olduğunu söyledi. “Ermeni kilisesi sadece ruhani bir yer değildir. Aynı diaspora için zamanda kültürel, siyasi ve eğitim maksatlı bir alan. Diaspora yaşamına tümüyle katılmış olan Ermeni kilisesi eskidir ama ‘miladı dolmuş’ bir kilise değildir. “Çünkü modern dünyaya uyum sağlamıştır. Kilise, sadece Hıristiyan Ermenileri değil, başka dinlere mensup olan ve hatta ateist olan Ermenileri kapsayan bir yapıya sahip. Ortak temelimiz Ermeni kimliği.” Zoryan kilisenin Ermenilere kimliklerini hatırlatan bir kurum olduğunu belirterek “1915’te saldırganlar Ermeni kimliğini bitirmek istediler, ama bugün biz hep birlikteyiz ve bitmekten çok uzağız” diye konuştu. (EA)

Cenevre Kanton Hükümeti, Ermeni Diasporasının Anıt İsteğini Reddetti

Ermeni diasporasının anıt isteği Cenevre Kanton Hükümeti'ni böldü. Diasporanın isteği bu sabah kanton meclisinde reddedildi. Kullanılan 42 evet oyuna karşı 43 hayır oyu ile reddedilen teklif 2008 yılında o zamanki meclisin kabul ettiği kararla Cenevre'de Ermeni soykırımı için bir anıt dikilmesine izin verilmişti. Ancak o günden bu güne kadar çeşitli platformlarda bu konu konuşulmuş ve anlaşmaya varılamaması yüzünden uygulamaya geçilememişti.

40 Քոնկրեսականներ Ներկայացուցին Ցեղասպանութեան Բանաձեւը

ՈՒԱՇԻՆԿԹԸՆ.- Մարտ 18ին, Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու տան անդամներ Ռապըրթ Տոլտ, Էտըմ Շիֆ, Տէյվիտ Վալատաօ, Ֆրենք Փալոն եւ 40 այլ պաշտօնակիցներ ներկայացուցած են «Հայկական Ցեղասպանութեան ճշմարտութեան եւ արդարութեան բանաձեւ»ը, ուր կոչ կ՛ըլլայ նախագահին՝ հայ-թրքական յարաբերութիւնները հիմնելու Թուրքիոյ կողմէ Հայկական Ցեղասպանութեան իրողութեան ճանաչման վրայ։

TBMM Genel Kurulu

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel'in "soykırım" ifadesi, TBMM Genel Kurulunda tartışmaya yol açtı… Tüzel, şöyle konuştu: "Ermeniler konusu hem Meclisimiz açısından hem ülkemiz halkları açısından son derece hassas bir konu. Kimse Ermenilere düşmanlık gibi bir kötülüğü üstüne almak istemiyor. Bu duyguları paylaşıyoruz ancak tarihimizde yaşanmış acı olaylar var. Bu, uluslararası yargı kararlarıyla 'soykırım' olarak adlandırılmış değil. Belki de orada bir 'gerçeklik' lafı yerine, 'bu türden uluslararası toplumun da tartıştığı iddialar' şeklinde ifade edilebilir. Eğer barış içerisinde yaşayacak, geleceğe yürüyeceksek, halkların kardeşliğini sağlayacaksak bir 24 Nisan gibi tarihte, adeta üstüne tüy dikercesine gidip Çanakkale'de Anzakları anma, hatırlama adına bu tarihi oraya atfetmek, bu anma törenlerini orada yapmak değildir. Bütün açık yürekliliğimizle, tarih yazıcılarıyla, işte siyasetçileriyle 24 Nisan'ı bütün gerçeklikleri, yaşanmışlıkları, eleştirileriyle masaya yatırmalıyız. O zaman işte bugün Ermeni kardeşlerimiz huzur ve güven içerisinde, hani güvercin tedirginliği olmadan yaşayabileceklerdir. Yoksa, 1 milyon Ermeni nüfusun bugün binlerle ifade edilen sayılara düşmüş olması, bu onların sorunu değil.

Çanakkale üzerine spekülasyon

Engin Ardıç
Çanakkale'yi geçseler de kazanacaklar, geçmeseler de kazanacaklardı. Şu farkla ki, İstanbul, anlaşma gereği Rusya'ya verilecekti! İstanbul'u kaybeden İttihat ve Terakki yönetimi ayakta kalamazdı ama Rusya da padişahı İstanbul'da yaşatmazdı. "Daha değişik" bir kurtuluş savaşı nasıl örgütlenebilecekti? Ankara'ya (ya da Sivas'a, ya da Kayseri'ye) sığınmış yaşlı bir Reşat mı albay rütbesinde kalmış ve kimsenin tanımadığı bir Mustafa Kemal'i bir yerlere gönderecekti? Kıytırık bir sol parti olarak kalmış Bolşevikler mi, İsviçre sürgününde ölüp gidecek olan Lenin mi bize altın yardımı yapacaktı? Komünizm iktidara gelemez, onun zıddı olan faşizm de ortaya çıkamazdı. Yirminci yüzyıl tarihi bambaşka yazılırdı. Hitler badanacılıkla uğraşır, Mussolini gazete çıkarırdı. Stalin banka soyguncusu olarak enselenirdi. Haa, şu da olurdu: Savaştan 1918 yerine 1915'te çekilseydik daha az şehit verirdik. Bir de, Ermeni kırımı daha başlarken biterdi. Kimse Ermeni kesmeye kalkışamazdı.
Ama biz de biterdik.

Anatolian Diaspora Association

24 Nisan'da New York'ta Ermeni Soykırımında hayatini kaybetmiş olan aziz hemşerilerimiz için helva dağıtıyoruz. New York'a yolunuz düşerse katılmak, düşmez ise de sosyal medyada paylaşarak destek olmak ister misiniz? Teşekkürler! https://www.facebook.com/events/811408948914060/

Tarihi Çanakkale Yalanları

Kadir Akın
Çanakkale savaşları, ulusal kurtuluş savaşının başlangıcı diye anlatılırken bir de kapitülasyonlara gönderme yapılıyor ve buradan da “antiemperyalist” bir içeriğe ulaşılmaya çalışılıyor. Bu doğru değil… Tarihin çarpıtılarak anlatıldığına önümüzdeki süreçte çokça tanık olacağımız anlaşılıyor. Çanakkale savaşında esas saldırının yoğunlaştığı tarih olan 18 Mart yerine 24 Nisan’ı öne çıkarmak, besbelli ki Ermeni soykırımının 100. yılı vesilesiyle gelebilecek uluslararası baskıyı savuşturmaya dönük bir hamle olarak planlanıyor. Ermenilerin topluca “Padişah fermanı” ile sürgüne çıkartıldıkları ama özel bir örgütlenme olan Teşkilat-ı Mahsusa eliyle konvoylardaki Ermenilerin topluca katledildikleri yolculuğun başlangıç tarihinin 24 Nisan olduğunu bilmeyen mi var? Anadolu’nun Türkleştirilmesi ve Hıristiyanlardan arındırılması için İttihat ve Terakkinin çok önceden karar verip fırsat kolladığı bu girişim, Çanakkale Savaşları nedeniyle gerçekleşecek, planlı bir katliamla 1 milyona yakın Ermeni soykırıma uğratılacaktı.

Dolaptaki ceset / The dead body in the wardrobe

24 Nisan’ın ufukta belirmesiyle birlikte, artık kaçacak yer kalmadı. O gün dünyanın dört bir yanında insanlar Ermeni soykırımını hatırlayacak.Türk hükumeti, dikkati Ermeni soykırımının yüzüncü yıl dönümünden başka yöne çekmek amacıyla, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümünü 25 Nisan’dan aynı güne taşıyarak utanmazca ve gayet ayan beyan bir çabaya girişti. Bu çaba işe yaramayacak ve Türkiye’yi boş yere itibarsızlaştıracak. 24 Nisan yaklaşırken, 1915’de Osmanlı Ermenilerine ne olduğuna dair çok şey söylenecek ve yazılacak. Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nda araştırma görevlisi olarak çalışan İngiliz gazeteci ve yazar Thomas de Waal, 1915’ten sonra yaşananlara odaklandığı ‘Büyük Felaket. Soykırımın Gölgesindeki Ermeniler ve Türkler’ adlı bir kitap kaleme aldı sözgelimi.

Euronest, Ermeni Soykırımı 100. Yılı Bildirisi

Parlamenterler Meclisi
-İnsanlığa yönelik tüm suçları ve soykırımlarını kınamakta, bunların inkar denemelerini sert bir dille kınamaktadır,
-Tüm soykırımlar ve insanlığa yönelik suçların masum kurbanları önünde saygıyla eğilmektedir,
-Soykırımlar ve insanlığa karşı suçların engellenmesinin uluslararası toplumun öncelikleri safında olması gerektiğini vurgulamaktadır,
-Bu yönde uluslararası toplumun olanaklarının gelişiminin çok faydalı olduğunun altını çizmektedir,
-Soykırımların engellenmesi için uluslararası mücadeleyi, soykırıma uğramış insanların haklarının restorasyonu ve tarihi adaletin tesisini desteklemektedir,
-Türkiye’yi geçmişiyle yüzleşmeye davet etmektedir,
-Halklar arasındaki uzlaşı temelinin tesisinin büyük önemi olduğunu kabul etmektedir.

Yuh Olsun Size

Ayse Gunaysu
Petlas'ın 2015 Çanakkale reklamında "kahraman Mehmetçiğe" en zor anda, İstanbul'da tek lastik satan "birisi" Yahudi ve "para peşin kırmızı meşin" diyor ve Çanakkale savunması için hayati öneme sahip lastikleri vermiyor! Petlas'ı protesto edelim! Trakya Pogromları, 6-7 Eylüller, her fırsatta azgın Yahudi düşmanlığı sizin gibi düşünenlerin eseri.

Serj Sarkisyan’ın, Euronest Genel Kurul Oturumundaki konuşması

Bu yıl tüm Ermeni halkı, medeni dünyayla beraber 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğunda gerçekleşen Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısını saygıyla anacaktır. Ermeni Soykırımının tanınması meselesinde Avrupa ölçeğindeki kurumlar arasında ilk olarak 1987 yılında Osmanlı İmparatorluğu sathında Ermenilere yönelik işlenen suçu tasarısıyla kınayan ve bunun tanınması çağrısında bulunan Avrupa Konseyinin rolünü her zaman hatırlıyor ve değer veriyoruz. Ermeni Soykırımı sadece halkımızın değil, aynı zamanda medeniyet ve insanlığa karşı evrensel ölçekte suçtur; bu bize tarihten ders alınmaması, Soykırımın inkarının tehlikeleri yanı sıra suçların cezasız ve tanınmadan bırakılmasının uzun vadeli olumsuz sonuçlarını hatırlatmaktadır.

HDP'den Aday Adaylığımdan Feragat Ediyorum

Zeynep Tozduman
7 Haziran 2015 milletvekilliği seçimi; ülkede kalıcı bir barışın ve soykırım yaşayan halkların eşit yurttaşlık ilkesinin hayata geçirilip- geçirilemeyeceği bir sınavdır aynı zamanda. 7 Haziran 2015 seçimlerine ramak kala hemen hemen tüm partilerde milletvekili adaylık başvurusunun yapıldığı şu günlerde eş- dost ve kurucusu olduğum HDK ve HDP'li arkadaşlarımın yanı sıra okuyucularım da sağ olsun aday olmamı ısrarla öneriyorlar. Gelen ısrarlı öneriler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve adaylarla ilgili önerilerimi HDP'ye duyurmak şart olduğu için bu yazıyı kaleme aldım.

''Ararat'ın Ayakları Altında'' Medyaya Rol Düşüyor

Elif Akgül
18-20 Mart tarihleri arasında sürecek forumun açılışını Bilgi ve Halkla İlişkiler Merkezi Direktörü Ara Saghatelyan ile “Commonwealth of Journalists” Medya Kongresi Başkanı Ashot Dzhazoyan yaptı...“Türkiye’nin dezenformasyon politikası Ermeni Soykırımı konusunda pek çok Türkiye vatandaşının aklını karıştırdı, Ermeni gerçekliğine zarar vermeye çalıştı. Bunda ve bunu düzeltmede medyanın rolü çok önemli.” “Türkiye sınırından sadece 20 km uzaktayız ama sınırlar hem politik hem de kültürel olarak devam ediyor” diyen Saghatelyan armeniangenocide100.org sitesinin Türkiye’den erişime engelli olduğunu bu şekilde halkın da Ermeni Soykırımı ile ilgili bilgiye erişiminin engellenmeye çalıştığını ifade etti.” 

Erdoğan, Putin ile Ermeni Soykırımı’nı görüştü

Erdoğan, 1915 Ermeni Soykırımı konusunda Türkiye’nin, tarihe “adil bir hafıza” perspektifinden yaklaşılmasından yana olduğunu söyledi. Ermenistan’ın “barış çağrılarını umursamadığını” savunan Erdoğan, 1915 Ermeni Soykırımı konusunda tarihçiler komisyonu oluşturma teklifine Ermenistan’ın olumlu bir yaklaşım sergilemediğini belirtti. Rusya lideri Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov, Putin’in geçen hafta Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la telefonda bir görüşme yaparak, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle 24 Nisan 2015’te Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılacak olan anma törenine katılacağını bildirdiğini açıklamıştı. Rusya, 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan 22 ülkeden biri.

Çanakkale: Ya geçilseydi?

Emre Aköz
Dikkatinizi çekmiştir herhalde: Çanakkale Savaşı, üç-dört yıldır Kurtuluş Savaşı'ndan daha fazla konuşuluyor. Bunun sebebi, (18 Mart) 2015'in Çanakkale Savaşı'nın yüzüncü yılı olması değil yalnızca. Nice yüzüncü yıllar var ki toplumda bir yankı bulmadan kaybolup gidiyor. İnsanlar, hatırlarken ve unuturken nasıl seçici davranıyor, işine geleni gayet iyi hatırlayıp, gelmeyeni es geçiyorsa... Siyasi akımlar da aynısını yapıyor. Çanakkale'ye önem vermemizin "dış sebebi" 24 Nisan Ermeni Kırımı'nın da yüzüncü yılı olması... Diasporanın dünya çapındaki "Türkler soykırım yaptı" kampanyalarına karşı, "Biz Çanakkale'de savaşırken, onlar bizi arkadan vurdu" diyebilmek...  "İçsel sebep" ise... Kemalistler ile İslamcıların ittifak yapmasına gayet elverişli bir savaş Çanakkale.

Ermenistan, Eurovision şarkısının adını değiştirdi

Aris Nalcı
Eurovision'un baskıları sonucunda Ermenistan'ın şarkısının adı 'Face the shadow' olarak değiştirilecek. Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl ilginç bir olaya sahne oldu. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı vesilesi ile Ermenistan'ın yarışmaya katıldığı şarkı geçtiğimiz hafta hem Ermenistan'da hem de Eurovision'un resmi sitesinde “Don't deny” (İnkar etme) adı ile duyurulmuştu. Yarışma sitesine Azeri ve Türk fanlardan gelen tepkiler sebebiyle Eurovision'un baskıları sonucunda Ermenistan'ın şarkısının adı “Face the shadow” (Gölgeyle yüzleş) olarak değiştirilmesi için başvuruda bulundu.

“Eurovision 2015”: Armenian song to be presented under a new heading

Austria, Vienna.The official meeting of the delegation heads of the 40 participating states of Eurovision-2015 was held yesterday. The organizers of the Eurovision have confirmed Armenia’s participation in the contest. The Armenian song will be presented under a new heading “Face the Shadow”. This change tends to push back the speculation of any political topic in the context of the song, as well as to enhance the idea of peace, love and unity.

Sağlık Açısından ''Paskalya Perhizi'' / ԲԺՇԿԱԿԱՆ ՏԵՍԱՆԿԻՒՆԷՆ ՄԵԾ ՊԱՀՔԸ

Dr.med.Sarkis Adam
Genel olarak Ermeni toplumu 3 türlü ''Dini Perhiz'' tutar:
Birincisi:bal dışında balık, et, hayvansal yağ, süt ve süt ürünleri, yumurta olmak tüm hayvansal besinler ve deniz ürünler ve alkollü içecekler tüketilmez, sadece bitkisel besinlerle beslenilir.
İkincisi: Ekmek ve su dışında hiç bir besin maddesi tüketilmez.
Üçüncüsü: Bu şekil tam ''Oruç'' şeklidir, su ve ekmek, tuz dahil hiç bir besin maddesi tüketilmez. (Ermenice ''Dzom'' denir).

Agop, İstrati ve İshak Hala Şehit Sayılmıyor

Türkiye, 18 Mart’ta Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100'üncü yılını kutluyor. Aynı gün “Şehitleri Anma Günü” olarak da anılırken şehit listelerindeki tartışma yıllar geçse de devam ediyor. Gayrimüslim şehitler 1998 yılında Milli Savunma Bakanlığı’nın bastığı “Şehitlerimiz” kitabında yer alıyor. Ancak aynı bakanlığın internet sitesinde, kitap referans olarak verilse de Hristiyan ve Yahudi şehitlerin isimleri çıkmıyor. 

Litvanyalı parlamenter: Soykırımın kınanması mücadelesinde sizle beraberiz

Soykırımın kınanması mücadelesinde sizle beraberiz. Beyanat 16 Mart’ta Erivan Soykırım Müzesinde «Ermeni Soykırımının Dünya Basını Baş sayfalarında Aydınlatılması» başlıklı serginin açılışı esnasında Ermenistan Millet Melisi Bşk. Yard. Eduard Şarmazanov’a hitaben Litvanya Parlamentosu Ermenistan’la Parlamentolar arası Bağlar Grubu üyesi ve Litvanya Parlamentosu Karabağ’la Dostluk Grubu Başkanı Dalia Kuodytė’den geldi.

100. yılında Çanakkale´nin Yahudi şehitleri de anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümü münasebetiyle Türk Musevi Cemaati de Osmanlı ordusunda şehit düşmüş Yahudi askerler için bir anma töreni düzenledi. 15 Mart Pazar günü, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda şehit düşmüş Yahudi subay ve askerler, Acıbadem Yahudi Mezarlığı’ndaki şehitlik abidesinde anıldılar. Törene Rav Yeuda Adoni, Kadıköy Hemdat İsrail Sinagogu Vakfı Başkanı Eli Arditi, vakıf yöneticileri ve cemaat bireyleri katıldı.

Türkiye er geç Ermeni soykırımını tanıyacak

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye’yi “Ermeni soykırımı”nı tanımaya, Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye ve ortak sınırı açmaya çağırdı. Ermenistan’ın başkenti Erivan’ı ziyarette bulunan kentteki “Soykırım Anıtı”na çelenk koyan Cem Özdemir, Özgür Avrupa Radyosu’nun  (RFE/RL) Ermenice servisi ile yaptığı mülakat sırasında Ankara’nın sonunda “soykırımı tanıyacağı” tahmininde bulundu.

İspanya’dan bir Ermeni Soykırımı kararı daha

Hrant Kasparyan / Demokrat
Ocak ayında Ermeni Soykırımı’na ilişkin önerge kabul eden Burjassot Kent Meclisi’nin ardından, İspanya’da bir yerel yönetim daha 1915 Soykırımı’nı resmen tanıdı. İspanya’nın Valencia bölgesindeki Betera Belediye Genel Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin sunulan önergeyi oy çokluğuyla kabul etti. Önergede, 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanındığı ve insanlığa karşı işlenen bu suçun kınandığı kaydedildi.

Ermeni Cemaati'nden Kayseri'de Miçing Ayini


Selma Kara / Demokrat Haber
Kayseri Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nde bir araya geldiler. Kayseri Ermeni toplumu mensubu yaklaşık 500 kişi, Paskalya bayramının hazırlık süreci olarak kabul edilen Büyük Oruç döneminde gerçekleştirilen Miçing Ayini için Kayseri'deki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'ni ziyaret etti.  Yedi hafta süren Büyük Oruç sürecinin ortalandığı anlamına gelen ve bu yıl Mart ayının ikinci haftasına denk gelen Miçing vesilesiyle, önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da Kayseri'deki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde ayin düzenlendi. 

16 Mart 1921: Moskova Antlaşması Batı Ermenistan’ın İşgalinin Başlangıcıdır !

Sarkis Hatspanian
30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra, yenik Osmanlı orduları önce Kafkasları, ardından Batı Ermenistan’ın geniş sınır bölgelerini boşaltmak zorunda kaldılar. 10 ağustos 1920’de Sevr Antlaşması imzalandı, sınırları ABD devlet başkanı W. Wilson tarafından belirlenen Ermenistan devletinin yüzölçümü 160.000 km2 idi. Sovyet Rusya’daki bolşevik devriminden sonra Moskova’da iktidarın, İngiltere, Fransa, İtalya ve ABD ile ciddi sorunlar yaşaması nedeniyle, sınırlarına yakın bölgede kendisine müttefik arama durumundan yararlanan dünyada hiç bir devlet tarafından tanınmayan TBMM, uygulamaya konulmak üzere olan Sevr Antlaşması’na karşı ortak bir hareket alanı oluşturabilme amacıyla Sovyet hükümeti ile gizli görüşmelerde bulundu.

President Obama and Congress: Reaffirm Recognition of Armenian Genocide as “Genocide”

Armenian Genocide Centennial Committee of America
This upcoming April 24, 2015 marks the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. Join us as we call on President Obama and Congress to remember the Armenian Genocide by reaffirming past U.S. policy of labeling this event a “genocide.”

Türkiye Ermenistan sınırına diaspora engeli

22 yıldır kapalı olan Türkiye Ermenistan sınırının açılmasının önünde yer alan en büyük engelin diaspora olduğunu belirten Prof. Dr. Mitat Çelikpala, “Ermenistan, Türkiye’nin soykırım kabulü konusunda somut adımlar atmasını, tazminat ödemesini bekliyor. Türkiye ise sınır ile soykırım konularını birbirinden bağımsız biçimde ele alıyor” dedi. (Karabağ koşulunu öne süren kim? HYETERT)

Cem Özdemir Ermenistan'da soykırım anıtına çelenk koydu

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, soykırım anıtına çelenk koyup Türkiye'yi sözde Ermeni soykırımını tanımaya çağırdı. Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Türkiye'yi sözde Ermeni soykırımını tanımaya davet ederek Türkiye'yi Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye çağırdı. (Tek Türk olduğunu kim söylüyor. HYETERT)

New Jersey’de Sözde Ermeni Soykırımı’nın 100. Yılı Tasarısı

Turkishny.com
1915 hadiselerinin 100. yılında Ermeni soykırımı iddialarının milletlerarası sahada tanınması yönündeki çalışmalarını yoğunlaştıran ABD’deki Ermeni lobisi, ABD’de Türk Amerikan toplumunun en yoğun yaşadığı eyaletlerden biri olan New Jersey’de sözde Ermeni soykırımının 100. senesine ilişkin bir tasarı geçirmeye çalışıyor.

Massachusetts’te Ermeni İddialarını Müfredata Sokacak Tasarı

Turkishny.com
Massachusetts’te 1915 hadiselerine ilişkin Ermeni soykırımı iddiaları ve Pontus Rum soykırımı iddialarının okul müfredatına alınmasını öngören kanun tasarısı, Türk Amerikan toplumunun tepkisine neden oldu. Türk karşıtı teklife karşı harekete geçen US Turkic Network (USTN), Massachusetts’te yaşayan Türk ve Türki Amerikalıların katıldıkları bir mektup kampanyası tertipleyerek Türk toplumunun endişelerini eyalet yetkililerine ulaştırıyor.

Antalya Tarihi Kilise 142 Yıl Sonra Restore Ediliyor

Tarihi kilise 142 yıl sonra restore ediliyor Antalya'nın Alanya İlçesi'ndeki tarihi Aya Yorgi Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları başladı.  Alanya Belediyesi'nin yürüttüğü onarım çalışmaları 138 bin liraya mal olacak. Alanya'nın Tepe Mahallesi Hıdrellez mevkiindeki tarihi Aya Yorgi Kilisesi, 'Kültür merkezi, ibadethane ve çok amaçlı salon' olarak kullanılmak üzere restore ediliyor.

Երկորդ աշխարհամարտը և արևմտահայությունը

Սոֆյա Հակոբյան
1Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին, երբ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված էր պատերազմական խնդիրներին, Թուրքիայում նոր մարտահրավերների առաջ կանգնած արևմտհայությունը կրկնակի աքսորի, գաղթի և կողոպուտի միջով անցավ:

Make a change! Sign the petition to call on Congress to recognize the Armenian Genocide

Dear Friends, as you may be aware, this April 24th marks the 100th Anniversary of the Armenian Genocide. Between 1915 and 1923, two million Christian Armenians were forcibly uprooted from their homeland with 1.5 million of that number systematically slaughtered by the Ottoman Turkish government under the cover of World War I, effectively eliminating the 5,000-year presence of Armenians in our historic homeland. This mass murder is considered the first documented genocide of modern times.

Ermeni Soykırımı Fransızcada

Hasan Cemal’in 1915: Ermeni Soykırımı kitabı Ermeniceden sonra Fransızcaya da çevrildi. Hrant Dink’e adanan kitap, 19 Mart’ta Fransa’da raflarda olacak. Hasan Cemal’in Ermeni Soykırımı’na ilişkin kişisel serüveni olarak da okunabilecek 1915: Ermeni Soykırımı, Les Prairies ordinaires yayınevini etiketiyle "1915, Le Génocide Arménien" adıyla 19 Mart’ta Fransa’da piyasaya sürülecek.

HDP ve 1915 olmamış olsa Ermeniler barajı geçebilir miydi?

Ermeni olmak çok zordur bu coğrafya üzerinde. Kendi toprakları üzerinde katliamlara ve tehcirlere maruz kalanlar Ermeniler iken, en çok hakkında iğrenç tanımlamalar yapılan halk yine Ermenilerdir. Hangi mantığa sığar şu tanımlar, canavarca öldürülen ve sonrasında kendileri için canavar diyen bir toplum nasıl bir sosyolojik yapıya sahiptir. Nasıl bir zihniyet böyle bir tezat içinde, halkın çağdaş bir seviyede olduğunu kanıtlayabilir? Bundan tam bir yüzyıl önce, Anadolu toprakları üzerindeki halkların 3/1 Ermeni halkları oluşturuyordu. Yani bu rakam o dönem şartlarına göre bir devlet olabilecek kadar fazla bir rakamdı. Bu nüfusun Anadolu'yu parçalamak gibi bir niyetleri olsa emin olun şu anda sınırlar farklı bir şekilde çizilmiş olurdu. Aynı durum Kürt halkı için de geçerlidir. Şimdi bir yüzyıl boyu ile şimdiyi kıyaslamaya çalıştığımız zaman, eğer Ermeniler 1915'de yaşadıkları olayları yaşamamış olsalardı, Türkiye'nin siyasi durumu nasıl şekillenirdi? Şu anda Türkiye'de kendi adına bir çok partileri ve barajı yerle bir edecek kadar güçlü konumları olurdu diye düşünüyorum.

AP’nin hedefi AiHM’yi etkilemek

Deniz Kahraman
Ermeni diasporası, Perinçek-İsviçre davası kararının açıklanmasından önce, AB üyesi ülkelerde sözde soykırıma ilişkin siyasi zemin yaratarak, AİHM’nin vereceği kararı etkisizleştirmeye çalışıyor.

ABD'li Türkler Diaspora karşıtı mücadelelerini sürdürüyor

2015 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle ABD’deki Ermeni Diasporası Amerikan Kongre ve Senato’sundan bekledikleri desteği henüz alamazlarken Türk-Amerikan toplumunun çabaları anti-Türkiye propagandasına karşı etkili oluyor. Diaspora'nın lobi faaliyetleri sonucu, 'Divest Turkey' yani 'Türkiye'den yatırımlarınızı çekin' kampanyasıyla Berkeley Üniversitesi'nin 74 milyon dolarlık yatırımını Türkiye'den çekmesi, California'daki Atatürk heykelinin konulmasını engellemeleri, George Clooney gibi Hollywood yıldızlarını taraflarına çekmeleri ve Ermeni nüfusun yoğun olduğu şehirlerde Nisan ayını bir aylık soykırım tanıma ayı ilanı gibi ataklarla anti-Türkiye propogandalarını sürdürüyor.

HDP’den Amerika’da toplantı

Ergülen Toprak
ABD'de seçim kampanyası yürütülecek. New York (Rûdaw) - Türkiye’de 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde ilk kez yurtdışında oy kullanılacak olması nedeniyle yurtdışı secim kampanyasına ağırlık veren Halkların Demokratik Partisi (HDP), New York ve New Jersey’de halk toplantısı düzenledi… Etkinliğe Alevi toplumundan yoğun ilgi olurken, Türkiye kökenli bazı Ermeni Cemaati üyeleri ile New York’taki Türkiyeli öğrenciler de salondaydı.

Ermeni meselesinin kökü paradır

Engin Ardıç
Daha önce çok söyledim, işte Prof. Süleyman Yaşar da yazdı: Ermeni meselesinin kökü paradır. Mesele, Ermenistan'ın bizden toprak isteyip istememesi falan değil, Ermeniler'in tazminat isteme tehlikesidir!  "Kan parası" falan da değil, el konulmuş Ermeni mallarının bedeli... Türkiye'de 1914 yılında 1 milyon 200 bin Ermeni varmış, 1927 yılında kala kala 77 bin kalmış. Bu kesin. Bu insanların nereye gittiklerini sormuyoruz, nereye gittikleri bellidir. Kimisi öbür dünyaya, kimisi Suriye ve Lübnan'a, kimisi de oradan Fransa, ABD ve Kanada'ya...

Armenians and Turkey: A Day of Documentary and Short Films

In collaboration with Life100, an exhibition at the Glendale Brand Library, in honor of the 100 year anniversary of the Armenian Genocide, the USC Institute of Armenian Studies will present an afternoon of short films produced by filmmakers from Armenia and Turkey on Sunday, March 22, 2015, 2-7 p.m. at Brand Library (1601 W. Mountain Street) in Glendale. The same program will be repeated at USC Campus on April 23, 2015.

Salt Galata’da Konferans: II. Dünya Savaşı'nda Türkiye'nin Yahudi Politikası

İzzet Bahar, Corry Guttstadt ve Nora Şeni
24 Mart 2015 Salı 18:30
 Avrupa ülkelerinin yaralı hafızalarıyla yüzleşme süreçlerine odaklanan “Hafıza Politikaları” serisinin sekizinci konferansı, tarihçiler İzzet Bahar ve Corry Guttstadt’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Nora Şeni’nin moderatörlüğünde düzenlenecek olan konferansta Bahar, “II. Dünya Savaşı’nda Fransa’daki Türk Yahudilerine Ne Oldu?”; Guttstadt ise, “Türkiye, Holokost ve Hafıza” başlıklı birer konuşma yapacak.