Etiketler

1918 Ayan Meclisi'nden, Bu Güne Süregelen Belge Ve Soykırım Tartışmaları

Zeynep Tozduman
24 Nisan soykırımının yüzüncü yılına ramak kala Türkiye'de soykırım tartışmaları, 1918'de soykırımın faillerinin yargılanması için kurulan Ayan meclisi ve Osmanlı meclis-i mebusan'ında ve Divan-ı Harp mahkemelerinde yaşanan tartışmalarından bile bu günkü hükumet, çok daha geri durumdadır. Avrupa ve dünyanın bir çok parlamentolarında ve uluslar arası kurum ve kuruluşların soykırımı tanıması ile hızlanan bir süreçte Türkiye, inkar yöntemiyle soykırımı hala ısrarla örtme peşindedir. Geçmişimizin karanlık ve kirli yönleriyle yüzleşmek bizi daha ileri bir Türkiye'ye götürmesi için olmazsa olmazımızdır.

ԾԱՂԿԱԶԱՐԴ / İsa Mesih'in Küdüse Giriş Pazarı Dzağğazart

Հայ Առաքելական Եկեղեցին,Սուրբ Յարութեան տօնի կիրակիին նախորդ կիրակին կը նշէ, Ծաղկազարդի տօնը,որը կը խորհուրդանշէ, Յիսուս Քրիստոսի Սուրբ քաղաք Երուսաղէմի մուտքըԾաղկազարդի յաջորդ օր երկուշաբթի մուտք կը գործենք "Աւաք Շաբաթ":

Yanlarında Antep’in bir parçasını da götürdüler

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Antep İl Örgütü, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı nedeniyle “100 yıllık acıyla yüzleşiyoruz” sloganıyla Gaziantep'te panel düzenledi. Panele Lübnanlı akademisyen Khatchig Mouradian, o dönemde Gaziantep'te ebelik yapan iki kadının yazılarından oluşan bir defterden hikayeler anlatarak, dönemin olaylarına ışık tuttu.

Prelude to Easter

The Armenian Church calls the final week of Christ's life on earth Great Week or Holy Week (Avak Shapat).  During this time, we share in His teachings, His suffering, His death, and His resurrection. Holy Monday is dedicated to the creation of Heaven and Earth, the foundation for Christ's Second Creation.  Christ condemns the fig tree that did not bear fruit (as Israel failed to bring forth the fruits of repentance) and teaches that faith can have the strength to move mountains, overcoming despair and even death.

Yemen

Nurettin Değirmenci
Arap Yarımadası asırlardır kabilelere ev sahipliği yapar. Kabileler, belirli bölgelerde çadırlarını kurar, doğanın sunduğu sınırlı nesnelerle yetinmeye çalışırlar. Ancak, yiyecek ve içeceklerin yetersiz olduğu, insanların atalarından miras aldığı bilgilerle yetindiği verimsiz bölgelerde kabileler arası çatışmalar kaçınılmaz olur.

Remembering the Genocide Martyrs at the Vatican in Rome

In a touching gesture of solidarity during this 100th year of remembrance of the Armenian Genocide, His Holiness Pope Francis has announced that he will celebrate a special Mass in memory of the Armenian martyrs of 1915. The leader of the Roman Catholic Church will celebrate the Mass on Sunday, April 12, 2015, at the Basilica of St. Peter in Rome, Italy.

Ermeni Satranççılar “Aeroflot Open”

Moskova’da yapılacak “Aeroflot Open” Satranç Şampiyonasında Ermenistan’ı satranç büyük ustaları Tigran L. Petrosyan, Hovhannes, Gabuzyan, Elina Danielyan, Sergey Grigoryants temsil edecek. 27 Mart’ta başlayacak şampiyona 4 Nisan’a kadar sürecek.

Various Programs on Armenia on select PBS Stations Beginning March 28 through April 2015

There will be a program about ARMENIA on CNN called "On the Road". It's going to air on Saturday March 28, 2015
 ·        West Coast 5:30-6:00pm
·        East Coast 8:30-9:00pm
·         Central Time 7:30 - 8:00 pm  

Çernigiv kentinde Ermeni Kültürü Günü gerçekleştirildi

Ukrayna’nın  Çernigiv kentinde «Ermenistan: Ebediyen Yüreklerde» başlıklı  Ermeni Kültür Günü etkinliği  gerçekleştirildi. Etkinlik «Çernigiv kenti Ermeni Toplumu» kuruluşu ve Korolenko Eyalet Bilim Kütüphanesi inisiyatifiyle hayata geçirildi.

Osmanlı’da Gayrimüslimler

Ayşe Gülşad Topal
Hristiyan ve Yahudi tebaa imparatorluğun şehirlerinde, köylerinde, kasabalarında inanç özgürlüğü içinde yaşarlar ve buna karşılık “haraç ve cizye” denilen vergileri verirlerdi... Bunun dışında giyim kuşamda da bazı farklılıklar vardır. Örneğin; gayrimüslimler giysilerinde Müslümanların kutsal saydıkları yeşil rengi asla kullanamazlardı. Bazı dönemlerde Müslim ve gayrimüslimlerin birbirinden ayırt edilmesi zorlaşınca bir takım önlemler alınmıştır. III. Murat döneminde iki grup birbiriyle ayırt edilemeyecek hale gelince çıkarılan bir fermanla bazı yasaklar getirilmiştir. Türk evleri sarı ya da kırmızı, Rum evleri koyu kurşuni, Yahudi evleri mor olacak. Müslümanların kavuk ve ayakkabıları sarı, Yahudilerin ki mavi olacak. Ayrıca gayrimüslimlere sarık yasaklanmış, hamamda ayrı peştamal kullanma zorunluluğu getirilmiştir. İstanbul’da ki gayrimüslimlerin ata binmeleri yasaklanmış, atlas elbise, samur kürk giymeleri, kadınların ferace ve yaşmak takmaları da yasaklanmıştır. 1724’te çıkarılan bir ferman da ise gayrimüslimlerin, Müslimlerden yüksek ev yapamaz, pencereleri Müslüman evlerine bakamaz. Tabii ki bütün bu uygulamalar hiçbir zaman tam anlamı ile uygulanamamıştır.

Urfa’nın en eski gravürleri

Fotoğraf sanatçısı Yasin Küçük, Şanlıurfa’nın Ermeni sanatçılar tarafından 18. yüzyılda çizilen gravürlerini arşivinden paylaştı. 18. yüzyılda Ermeni sanatçılar tarafından çizilen gravürler, Urfa’nın en eski gravürleri olarak biliniyor. Gravürlerde şehrin dört bir tarafındaki kapılar tasvir ediliyor. Bir diğer gravür ise tarihi kapalı çarşılar bölgesindeki Bedesten Çarşısına ait.

Türk Amerikan Toplumuna 24 Nisan İçin Çağrı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com
Ermenilerin 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan dolayısıyla Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önünde, bu yıl da Türkler ve Ermeniler karşılıklı gösteri yapacaklar. Büyükelçiliğin önündeki kaldırımı Ermenilere bırakmamak için bir gün önceden burada nöbet tutmaya başlayan ABD'deki Türkler, bu yılki 1915 hadiselerinin 100. senesi vesilesiyle Ermeni diasporasının Türkiye aleyhinde yürüttüğü karalama kampanyasını ileri boyutlara taşıdığı için önceki yıllara nazaran çok daha kalabalık bir nümayiş planlıyor.

‘Soykırım’ı iade ederiz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Roma’da önemli mesajlar verdi. Bozkır, nisan ayında Avrupa Parlamentosu’nda bir soykırım oylaması yapılacağını açıkladı. Ve bununla ilgili olarak bir lobi faaliyeti olduğunu söyledi. Bakan şöyle dedi: “Avrupa Parlamentosu soykırım oylaması yapacak. Umarız bu karar çıkmaz. Ama çıkarsa elbette aynen iade edeceğiz...” Bozkır, “Maalesef son dönemde Türkiye ile ilgili olumsuz bir algı oluşmuş durumda” diye konuştu.

Basit Bir Soru: Ermenistan, Türkiye’nin Sınırlarını Tanıyor mu?

Mehmet Oğuzhan Tulun / Uzman, AVİM
Geçen ay, Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Kocharyan’ın bir Ermeni televizyon kanalıyla yapmış olduğu bir mülakattan kesitler yayınlanmıştır. [i] Mülakat sırasında kanalın spikeri Petros Ghazaryan, Kocharyan’a sürekli olarak Ermenistan’ın Türkiye’nin sınırlarını tanıyıp tanımadığını sormuştur. Kocharyan ise net cevaplar vermemiş ve mülakatı başka konulara saptırarak devamlı soruyu cevaplamaktan kaçınmıştır. Soruya cevap vermekten kaçınma hadisesi, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için imzalanan 2009 Protokoller üzerinden gerçekleşmiştir.

Anadolu’dan Ermenistan’a Avagyanlar…

Avagyan Ailesi’nin Anadolu’da başlayıp 1915’ten sonra Yunanistan ve Lübnan üzerinden Ermenistan’a uzanan hikayesi… Her ne kadar Türkler ve Ermenilerin arasındaki tarihi ilişkinin siyah ve beyaz gibi olduğu düşünülse de, Erivan’da yaşayan bir ailenin hikayesi hayatların ve konuşulan dilin bu topraklarda halkları nasıl birbirine bağladığını gösteriyor. 

Holy Week at St. Vartan Cathedral

 Diocese of the Armenian Church of America (Eastern). 
St.Vartan Armenian Cathedral will observe Holy Week, March 29 through April 4, with a series of special services, culminating in the Easter Sunday celebration on April 5, 2015. Holy Week is the sacred commemoration of the dramatic events leading to the Resurrection of Jesus Christ, His victory over death and the redemption of humanity and the fallen world. The Armenian Church re-enacts these episodes in the days leading up to Easter. 

‘Gayrimüslim aileler tehdit ediliyor, fakat çok azı sesini çıkartabiliyor’

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İstanbul’da yaşayan, Ermeni ve Rum bir aileden gelen Lidia Paskalidis, maruz kaldığı tehdit ve tacizleri mahkemeye taşıdı... Paskalidis, yaşanan taciz olaylarının ise sekiz yıla yakın bir süredir aralıklarla devam ettiğini söyledi. Bölge Emniyet Amirliği ve Şişli Asayiş Şube Müdürlüğü de dahil olmak üzere, kolluk güçlerine şikâyette bulunarak defalarca resmen müracaat etmiş olduğunu ve önlem alınmasını talep ettiğini açıklayan Paskalidis, yaptığı başvurulardan bir sonuç alınmadığını, kendisine ve ailesine tehdit mesajı gönderen kişi veya kişilerin kimliklerinin bir türlü açığa çıkartılmadığına dikkat çekti. Paskalidis, Emniyet’e yaptığı başvuruların ardından, “cinayet ihbarı” veya “bomba ihbarı” gibi asılsız bahanelerle üniformalı veya sivil polisler tarafından evine ani baskınlar düzenlendiğini belirterek yaşanan bu tür taciz olaylarından apartman sakinlerinin dahi tedirgin ve rahatsız olduğunu ifade etti. 

Bir Bahar Rüzgârından Üşüyüp Yok Olan Ermenilerin Masalı

Yervant Özuzun
Bir zamanlar Ermenilerin yaşadığı, adına Ermenistan denen bir coğrafya varmış. 2925 yerleşim birimine dağılmışlar. Sayıları milyonlarla ifade ediliyormuş. Bunların beş bin yıldır o bölgede yaşadıkları biliniyormuş. Son bin yıldır da Müslümanlarla yaşamışlar. Köyleri ve mahalleleri yan yanaymış. İyi günleri olmuş sevinmişler, kötü günleri olmuş üzülmüşler. Ama isimler verdikleri yerlerinden yurtlarından ayrılmamışlar. Dağları, taşları, ovası, deresi hep onların verdiği isimle anılırmış. Az zaman mı? En az beş bin yıl.

Kilise duvarında Samast ve soykırım övgüsü

Bakırköy Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi’nin duvarına 24 Mart’ta ‘Hepiniz Ermeni olsanız ne yazar, birimiz Ogün Samast olduktan sonra’ cümlesi yazıldı. İfadenin sosyal medyada geniş tepki görmesinin ardından, ertesi gün aynı duvarda ‘Kutlu yıl 1915’ yazısı görüldü.

Enfield’de Ermeni sorunu tartışılacak

Kuzey Londra’da faaliyet gösteren Kırkısraklılar Dayanışma Derneği, 26 Nisan’da “Ermeni soykırımı” üzerine bir konferans düzenleyecek. “Türkiye’nin Kaybolmuş Toplumları; Yüzüncü yılında Ermeni soykırımı” konulu konferansa konuşmacı olarak Dr. Tözün İssa ve yazar Ahmet Güven’in katılacak. 26 Nisan Pazar günü saat 13.00’te başlayacak etkinlik, ‘4-6 Derby Road, Enfield, EN3 4AN’ adresinde dernek merkezinde yapılacak.

İHD: Paskalidis'in yanındayız

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, Ermeni-Rum asıllı Lidia Paskalidis'in uğradığı polis tehdidi ve tacize ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Lidia Paskalidis ve avukatı Eren Keskin de katıldı. Avukat Keskin, Paskalidis'in 2007 yılından bu yana sistematik bir şekilde tacize ve polis tehdidine uğradığını belirtti, gayrimüslimlerin yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

Fransız bakan Ermeni Soykırımı temalı konferansın açılışını gerçekleştirdi

Sorbon Üniversitesi büyük anfisinde «Osmanlı İmparatorluğunda Büyük Savaş Yıllarında Ermeni Soykırımı: Araştırmaların 100 Yılı» başlıklı konferansın Fransa cumhurbaşkanı Françis Hollande yüksek himayesinde açıldı. «Nouvelles d’Arménie»nin verdiği bilgiye göre 3 gün sürecek etkinliğe dünyanın farklı ülkelerinden 70 bilim adamı katılmakta.

Dünya Tiyatro Günü Semineri


28 Mart Cumartesi ve 29 Mart Pazar - 14.00 - 19.00
SALT Galata Ev sahipliğinde Bankalar Caddesi 11
28 Mart Cumartesi
14.00 – 16.00
Avantgarde ile Türk Tiyatrosunun Yolculuğu

“Unutmamak gerekir ki inkâr, soykırımın devamı anlamına geliyor”

DurDe Platformu’nun sözcülerinden Levent Şensever ile söyleşi. Levent Şensever: Soykırımın gerçekleştiği 1915’den Cumhuriyetin kuruluşuna kadar geçen sürede ve 92 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca iktidara gelen tüm siyasi güçler, muhafazakârından liberaline, sosyal demokratlarından İslamcılarına kadar tüm iktidarlar, soykırımın inkârı politikalarını kesintisiz sürdürdü. Bu yıl devlet inkârcılık konusundaki çabalarını bir adım daha öteye götürdü. Her yıl 18 Mart’ta yapılan Çanakkale anması, bu yıl iki kez gerçekleştirilecek. İkinci anmanın tarihi ise 24 Nisan olarak belirlendi. Oysa Çanakkale Savaşı açısından 24 Nisan tarihi özel bir anlam ifade etmiyor

Büyük Edirne Sinagog'u dualarla açıldı

Edirne'deki Büyük Edirne Sinagog'un açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Türkiye ve yurt dışından Yahudiler katıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Fener Rum Patriği Bartholomeos, diplomatik temsilci ve çok sayıda Yahudi'nin katıldığı tören, 500. Yıl Vakfı Kurucu Başkan Vekili Naim Güleryüz'ün sinagog hakkında bilgi vermesiyle başladı.

Bulgaristan'da 'Ermeniler' Parkına Türkiye Karşı Çıktı

Türkiye, Bulgaristan'ın, güneydeki Haskovo (Hasköy) şehir parkının ismini 'Ermeniler' (Armentsi) olarak değiştirmek istemesini tepkiyle karşıladı. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kapıkule Sınır Kapısı'na 80 kilometre uzaklıktaki Haskovo'nun Belediye Başkanı Georgi İvanov ile görüşmede ısrar ettiğini ve derhal teklifin geri çekilmesini istedi.

MUB: Ermenistan Parlamentosu’nun tarihi kararını kutluyoruz

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Süryani, Asuri, Keldani ve Arami halkının ortak iradesini açıklayan Bethnahrin Ulusal Konseyi, Süryani Soykırımı’nın Ermenistan tarafından resmen tanınmasını selamladı. Süryani, Asuri, Keldani ve Arami halkının ortak iradesini açıklayan Bethnahrin Ulusal Konseyi (MUB) Başkanlık Kurulu, 1915-1923 tarihleri arasında Pontus ve Küçük Asya Rumları ile Süryani-Asuri halklarının maruz kaldığı soykırımın Ermenistan Meclisi tarafından resmen tanınmasını ve kabul edilmesini selamladı.

Ermenistan Spitak Depremi'nin izlerini silemedi

Ermenistan'ın ikinci büyük şehri Gümrü, 1988'de yaşanan 6,8 büyüklüğündeki Spitak Depremi'nin izlerini taşıyor ve ticari mirası zarar görmeye devam ediyor. Deprem, başkent Erivan'ın kuzey batısındaki kentin Doğu ile Batı arasında yüzyıllardır süren ticaret noktası olma mirasına da zarar verdi. Bir zamanlar Ermenistan'ın ilk opera binasının bulunduğu Gümrü'de bugün bile şehir mimarisinin kendine has tarzı olan siyah-kırmızı kireç taşı binaları görmek mümkün. Yaklaşık 146 bin kişiye ev sahipliği yapan şehir, depremin üzerinden 27 yıl geçmesine ve restorasyon çalışmaları yapılmasına rağmen hala terk edilmiş hissi uyandırıyor.

French Minister Najat Vallaud-Belkacem inaugurated a Armenian Symposium

On Wednesday, March 25th, the French Minister of National Education and Research, Najat Vallaud-Belkacem, inaugurated at the prestigious Sorbonne University (Paris), an  exceptional symposium on a 3-day cycle on the theme "The Armenian Genocide: 100 years of research." In particular, she stated that "the rigorous study of sources, survivor testimonies, documents, has established this truth that no longer debate in the scientific community about the reality of the Armenian genocide." The French Minister will attend the commemorations in Yerevan on April 24 with President Francois Hollande.

Why March to Justice?

 Quite simply, to ensure a secure and peaceful future for the Armenian nation in a world without genocide.

Belegesel Film Gösterimi Ve Sohbet

28 Mart Cumartesi Saat  15.00
                                             Galeri Birzamanlar

Only Armenian Memorial on Internet


On April 24, 2015, the Armenian community will commemorate the Genocide of 1915 which was perpetrated by the Young Turks government of Ottoman Empire. Today, Armenians are the target of the denial of the crime of which their parents were innocent victims.

Ermeni ressamdan yeni ‘Guernica’

ABD’nin Chicago kentinde yaşayan Ermeni asıllı sanatçı Jackie Kazarian, 1915 olaylarının yüzüncü yıldönümü sebebiyle büyük bir tablo hazırladı. ‘Proje 1915’ adını taşıyan tabloda eski Ermeni yazılarından ve haritalarından parçaların yanı sıra Kazarian’ın anneannesinin yaptığı bir iğne oyası da yer alıyor. Kazarian, ünlü ressam Pablo Picasso’nun İspanya İç Savaşı sırasında Nazilerin yerle bir ettiği Guernica Kasabası’nı konu alan ‘Guernica’ tablosundan yola çıkarak eserini de tabloyla aynı boyutlarda hazırladığını belirtti.
Mutluluğun en tatlı hali.

«Avrupa Genç Demokratlar Birliği» de Ermeni Soykırımını kınadı

″Uluslararası kurumlar, şehit Ermeni evatlarına ve katliamlardan kurtulan ve yaşayan kahramanlara saygılarını ifade ederek Ermeni Soykırımını kınamaktalar. Avrupa Halk Partisi (EPP) Siyasi Forumu ve Euronest son günlerde kınayıcı Bildiriler kabul ettiler. Uluslararası toplum Ermeni halkının mücadelesini desteklemektedir (…)  Dün uluslararası kurumlara yaklaşık 50 ülke parti gençlik kollarını bünyesinde birleştiren «Avrupa Genç Demokratlar Birliği» kuruluşu DEMYC de katıldı; bunun İcra Organı Ermeni Soykırımını kınayan resmi bildiri kabul etmiştir.

Erdoğan’ın 24 Nisan için davetli listesi fire veriyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Bu yıl 24 Nisan’a denk getirilen Çanakkale anmasına davetli lider sayısı 102’den 77’ye düştü. Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yıldönümünü 18 Mart’taki törenlerle anan Türkiye, şimdi 24 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılacak anma olan törenlerine hazırlanıyor. 24 Nisan’daki törene davet edilen lider sayısı önce 102 olarak açıklanırken, bu sayının 77’ye düşürüldüğü belirtildi.

Hrant Melkumyan İstanbul'dan Geçti"

Geçtiğimiz hafta sonu Ermenistan Satranç Milli takımının 3 Numaralı oyuncusu ve Dünyanın 68. en iyi oyuncusu, 2676 ELO dereceli satranççı HRANT MELKUMYAN 3 günlük bir ziyaretle İstanbul'da idi.  Kendisi İstanbul'a İsrail’deki Avrupa Bireysel Şampiyonası ve İzlanda Reykijavik’deki Bireysel Open Şampiyonası dönüşü arkadaşı olan Arno Garabetyan tarafından davet ve misafir edildi. Hafta sonu başkanlığını Arno Garabetyan'ın yaptığı İstanbul Satranç Derneği'nin tertip ettiği simültane bir gösteri maçı yaptı.

Տերսիմահայերը Այլեւս Իրենց Ինքնութեան Մասին Խօսելէն Չեն Վախնար

Թուրքիան պէտք է յիշէ Հայոց ցեղասպանութեան մասին եւ համապատասխան դիրքորոշում ընդունի այս հարցին նկատմամբ: Այս մասին լրագրողներու հետ զրոյցի ատեն յայտնած է Տերսիմի հայերու միութեան անդամ Միհրան Փրկիչը, որ Տրսիմէն ժամանած գիւղապետներու եւ գործիչներու հետ այցելած է Ծիծեռնակաբերդի յուշամահալիր: Ինչպէս կը հաղորդէ «Արմէնփրես»-­ը, «Մոտուս Վիվենտի» կեդրոնի նախաձեռնութեամբ եւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան աջակցութեամբ Մարտ 21էն սկսած այցելութեան վերջին օրը՝ այսօր տերսիմցիները յարգանքի տուրք մատուցեցին Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակին:

Ermeni ve Türk dansçılardan karanlıkta bir ışık prizması

Haber: Bahar Çuhadar - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

Türk, Ermeni ve ABD'li dansçıları sahnede buluşturan dans gösterisi 'Unsettled', New York ve  Erivan'dan sonra İstanbul seyircisiyle buluştu. Dans sahnesinden bir 'uzlaşı' çağrısı yapıldı.

Panel: Sınırları Aşmak

 

Վահրամ Փափազյանի հուշերը

Հարգելի գործընկերներ, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հրատարակել է օսմանահայ մարմնամարզիկ Վահրամ Փափազյանի հուշերը: Մանրամասն տեղեկություններն այստեղ՝ http://www.genocide-museum.am/arm/index.php

Montebello’da 600’ü aşkın öğrenci Soykırım kurbanlarını andı

ABD Güney Californiadaki tüm Ermeni okullarının 600’ü aşkın öğrencileri Montebello Ermeni Soykırımı Anıtı yakınında toplanarak, Soykırımın 100. Yılını andılar.

100 Yıl 100 Ağaç:Marsilya’da Soykırım Kurbanları Anı Parkı açılacak

Marsilya Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin ve Fransa Millet Mecisi üyesi Valérie Boyer himayesinde «Fransa Ermenileri Mavi Haç» inisiyatifi Marsilya’da Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısına konan hatıra taşının etrafında ağaç ekim etkinliği düzenlemekte.

«Komitas: Hasret Turnası» filminin gösterimi gerçekleştirilecek

Beeline ve «Ulusal Güvenlik Konseyi» işbirliği çerçevesinde «Komitas: Hasret Turnası» filminin gösterimi gerçekleştirilecek. Gösterim Ermeni Soykırımının 100. Yılına yönelik «Hatırlıyorum ve Talep Ediyorum» başlığı altındaki etkinlikler çerçevesinde gerçekleştirilmekte… «Komitas: Hasret Turnası» filminin ilk gösterimi 30 Mart saat 19:00’da D. Sundukyan Ulusal Akademik Tiyatro’da gerçekleşecek. Film Güristan, Rusya ve Lübnan’da da gösterilecek.

Հաղորդագրութիւն

Յարգեի գործընկեր 
«Մշակութայն վերածնունդ» հիմնադրամը, որ կ՛իրականացնէ «Հայկական ազգային երաժշտական գանձարան» նախագիծը, հայոց պատմութեան մէջ առաջին անգամ կը ստեղծէ հայկական ժողովրդական և հոգևոր երգերու ոսկէ ֆոնտի նոր՝ ժամանակակից ձայնադարան:

RAFFI BEDROSYAN Piano Concert

Diyarbakir Surp Giragos Armenian Church Foundation, Gomidas  Institute (London), Human Rights Association (Diyarbakir) present  RAFFI BEDROSYAN Piano Concert
Works by Armenian composers 
Thursday, April 23, 2015, at 7:00 pm
Surp Giragos Armenian Church, Diyarbakir, Turkey. Before the concert there will be a candle lighting ceremony at 18:30 to commemorate 1.5 million Armenians lost in 1915. All Welcome

Hollande 24 Nisan’da 100-120 kişilik heyetle Erivan’a gelecek

Fransa cumhurbaşkanı François Hollande 24 Nisan’da Erivan’a büyük bir heyetle ziyarette bulunacak. Açıklama bugün 23 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında Fransa’nın Erivan büyükelçisi Jean-François Charpentier’den geldi.

Ermeni ve Asuri mabetleri ahır olarak kullanılıyor!

Yüzyıllar önce Asuri ve Ermeniler başta olmak üzere birçok kültüre ve dini inançlara beşiklik eden Hakkari'de yüzyılların mirası olan tarihi yapılar yok olmakla yüz yüze. Yetkililerin ilgisizliğinden dolayı Hakkari'de tarihten günümüze ulaşan yaklaşık 150 kilise ve manastırdan sadece 10-15'i ayakta kaldı. Hakkari'nin Koçanıs (Koçanis) ve Kırıkdağ (Dezê) köyünde bulunan Mar Şhalita Kilisesi, Oğul (Talê) köyündeki Mar Abdişo manastırı, Yüksekova'daki Kerpil Kilisesi, Şemdinli'deki Kara Kilise tarihe ışık tutan yapılardan sadece bir kaçı.

Ermeni Soykırımı'nın En Kapsamlı Kitabı Türkçede

Tarihçi Raymond Kévorkian’ın, “Ermeni Soykırımı” kitabı 1915'te neler olduğunu, sorumlularını, kurbanlarının başına gelenleri, yapılan yargılamaları inceliyor. Tarihçi Raymond Kévorkian’ın, yıllar süren araştırmalara dayanan ve Ermeni Soykırımı'nda yapılmış en geniş kapsamlı inceleme olarak kabul edilen kitabı “Ermeni Soykırımı” Türkçe’ye çevrildi. İleitşim Yayınları’ndan çıkan Ahmet İnsel, Kerem Ünüvar’ın editörlüğündeki kitabı Ayşen Taşkent Ekmekçi çevirdi.

Ermeni Öğrenciler Şair Sevag’ın Evini Aradı

İstanbul Pangaltı Mıhitaryan Ermeni Lisesi öğrencileri, ilçedeki tarihi eserlerini dolaşarak, Silivri doğumlu olduğu söylenen Ermeni Şair Rupen Sevag’ın evinin izlerini aradı.

Türk-Ermeni sınırını aşan fotoğraflar

Zaven Khachikyan ve Mesut Tufan Türkiye ve Ermenistan arasındaki sınır bölgesinde bulunan üç şehir üzerine bir görsel seyahatname hazırladılar: Kars, Gümrü ve Ani. Öyle bir sınır düşünün ki ; insanların geçişine kapalı. Oysa ki, binlerce yıldır ticaret yollarının, göçlerin, istilaların, savaşların aralıksız gelip geçtiği bu özel coğrafya sevinçleri, acıları paylaşmış. Soğuk savaşın en zor dönemlerinde bile bir demiryolunun geçtiği bu sınır dünyanın nadir kapalı sınırlarından biri. Bu sınırın iki yanında yaşayan insanların ortak bir tarih geçmişi, birbirinden beslenen zengin kültürü var. 26 Mart’ta açılacak sergi 27 Mayıs’a kadar görülebilir. 

Şişli ! Bir Kriz Daha

Surp Agop Hastanesi Halkla İlişkiler Müdürü olan Talin Ergüneş'in adaylık iddiaları, partiyi gerdi…Ermeni Cemaati de kendi adayları yerine Talin Ergüneş'in aday gösterilmesine sert çıktı. İddiaya göre Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep eden Ermeni cemaatinin "Talin Ergüneş bizi temsil etmiyor" mesajını verecekleri belirtildi. (Kimmiş Ermeni cemaatinin kendi adayı, kimmiş cemaat adına randevu talep eden? Sanırız birileri bizim üzerimizden kavga etmeye çalışıyor. HYETERT)

Sohbet toplantısı: Türkiyeli, Avrupalı ve Ermeni aktivistler buluşuyor...

Tarih: 28 Mart 2015, Cumartesi
Saat: 16.00-18.00
Yer: İkinci kat
Adres: İstiklal Caddesi, Çukurçeşme Sokak, No 11/2, Beyoğlu, İstanbul
İletişim: 0555-423 7407
Düzenleyen: DurDe Platformu
Bu yıl soykırımın 100'üncü yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenecek olan Ermeni Soykırımı anma etkinliklerine yurtdışından çok sayıda katılım olacak…

Panel & Sohbet: Bir zamanlar Ermeniler vardı

Tarih: 27 Mart 2015, Cuma
Saat: 17.30
Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Santralistanbul, Etkinlik Çadırı
İletişim: 0533-447 9709
Düzenleyen: Bilgi Üniversitesi Antikapitalist Öğrenciler grubu ve DurDe Platformu işbirliğiyle
Dünyanın en büyük Ermeni diyaspora örgütü AGBU'nun Avrupa Direktörü Nicolas Tavitian, Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılında diyasporanın soykırıma bakışını aktaracak.

Soykırımın 100. yılı Antep'te konuşuldu

ANTEP - Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı nedeniyle "100 yıllık acıyla yüzleşiyoruz" şiarıyla Antep'te düzenlenen panelde konuşan YSGP Eş Sözcüsü Sevil Turan Ermeni Soykırımı'nın tarihsel bir sorumluluğunun olduğunu belirtirken, yazar Atilla Tuygan ise Türkiye'nin bu konuda 100 yıldır bir yalan politikasını sürdürdüğüne dikkat çekti.

«They lived here »

Jean Eckian
Within a month, on April 24, 2015, the Armenian community will commemorate the Genocide of 1915 which was perpetrated by the Young Turks government of Ottoman Empire. In turn, our sons and daughters should not have to struggle to make the Turkish State recognize the ignominy of the Genocide inflicted on our people. Their future should be normal and happy within a society that has made peace with itself. This is why we are making a solemn call to the whole community so that every one of its members can witness the drama that has affected them personally on 1915.

Gomidas Enstitüsü ile Bitlis, Mutki ve Diyarbakır – 18-24 Nisan, 2015/ With The Gomidas Institute in Bitlis, Mutki And Diyarbakir

1. Bitlis-Mutki
18 Nisan– Bitlis’e varış
Belediye Eşbaşkanlarını, William Saroyan sokağını ve şehrin Ermeni izlerini taşıyan yerlerini ziyaret, Bitlis şehrinde gezi. Papşen köyünü ve Orta Çağ’dan kalma kilisesini ziyaret. Grubumuz ve yerel toplum temsilcileriyle akşam buluşması.

Eğer Avrupa Oyunları’nın ateşini Ramil Seferov yakacaksa, Ermeni boksörler Bakü’ye gitmezler

Ermenistan Boks Milli takımı Bakü’de düzenlenecek 2015 Avrupa Oyunları’na katılmaktan vazgeçebilir. 22 Mart’ta basın mensuplarıyla bir araya gelen Ermenistan Boks Federasyonu Başkanı Artur Gevorgyan şöyle konuştu: “Daha önce Bakü’ye gitmeye hazır olduğumuzu belirtmişim, fakat böyle giderse biz oyunlara katılmaktan vazgeçeriz. Karar alma vaktimiz daha var. Son haberlere göre Bakü’de Olimpyat ateşini Ramil Seferov yakacak. Bu haber doğrulanırsa Ermenistan Boks Milli takımı oyunlara katılmayacak, ama yaklaşımlarını değiştirse, gideceğiz.”

Nevruz toprak dağıtımı için Ermeniler de sırada

Savaş Süzal / savas.suzal@gmail.com
Sevgili okurum, memleketin bir parçasını PKK’ya güle oynaya hediye ederek Nevruz’u kutlarken, bunu duyan Ermeniler de haklarını istedi. Anlamadınız mı? Amerika’da başlayan, sonra da, tüm dünyada, Türklerle Ermeniler arasında oynanan, geleneksel köşe kapmaca, Washington’da başladı. Aslında ne zaman patlayacak diye bekliyorduk. Elimiz, Ermeni tasarılarının ortaya atıldığı son 40 yılın, en zayıf eli. PKK konusunda da elimiz ne kadar kuvvetli, gördük.  ABD Temsilciler Meclisi’nde, Ermeni diasporasını destekleyen, 40 Amerikalı milletvekili, Ermeni Soykırımı Gerçeği ve Adalet önergesi adını taşıyan tasarıyı, Temsilciler Meclisi’ne sundu. 

Genocide and Global History: A Conference on the 100th Anniversary of the Armenian Genocide,

We are happy to share information about this Genocide 100th anniversary conference, organized by the UCLA Richard Hovannisian Endowed Chair in Modern History, to take place at UCLA on April 10 and 11, 2015.

Lübnan’da Soykırımın 100. Yıldönümüne yönelik etkinlik

Lübnan  Notre Dame Üniversitesi (Louaize) yönetimi ve Ermeni Soykırımı 100. Yılı Lübnan  Merkezi Organı ortak çabaları ve Ermenistan’ın Lübnan Büyükelçiliğ desteğinde 20 Mart’ta Ermeni Soykırımının 100. Yıldönümüne ilişkin bir forum gerçekleşti. Lübnan «OTV» kanalında canlı yayınlanan forumda bakanlar, milletvekilleri, dini önderler, siyasi parti başkanları, diplomatlar, aydınlar, medya temsilcileri ve öğrenciler hazır bulundular.

Ermenistan'dan 'soykırım' kararı

Ermenistan Ulusal Meclisi, bugün aldığı kararla 1915-1923 yılları arasında Osmanlı topraklarında yaşanan Süryani ve Pontus katliamlarını soykırım olarak tanıdı…Meclis Başkan Vekili Eduard Sharmazanov karar sonrası Armenpress’e yaptığı açıklamada, “Ermenistan parlamentosu her gün yeni bir yasayı kabul etmiyor. Bu açıdan tasarının kabul edilmesi Pontus ve Süryani kardeşlerimizin huzurunda tüm soykırımların Ermenistan parlamentosu nezdinde mahkum edilmesi anlamına geliyor” dedi.

Adoption of declaration to certify that Armenia recognizes Greek and Assyrian genocide:

The adoption of declaration of the National Assembly “On the Genocide of the Greeks and Assyrians Perpetrated by Ottoman Turkey between 1915 and 1923”will mean that the Republic of Armenia recognizes the Greek and Assyrian genocide.

Azınlık Olmak

Merve Yazıcı / yazicimerve@yandex.com
Sonraları ülkemi tanıdım gün be gün. Ülkemin, farklılıklara ördüğü duvarları gördüm. Siyasi tartışmaları görmezden geldim de, kültür savaşlarında afalladım. Ülkemin kendinden olmayan kim varsa ya soyunu reddetmeye zorladığına yada yok etmek için Allah’ın adını kullanacak kadar her yolu denediğine şahit oldum. Azınlık olmak huzur bulamamaktı bizim ülkemizde. Duvarları, tabuları olan türk insanlarının hakaretlerine mahkum yaşamaktı. Tamam biz böyleyiz diye yerleşmiyor yabancılar ülkemize, boş verelim. Peki, bizimle doğup büyümüş azınlıklarımızı ne edelim? Hadi, “sen azınlık olan bir soyda dünyaya gelmeyi seçmişsin, istesen bile benim gibi kutsal bir soya ait olamazsın, Çünkü azınlık olmamayı ben seçtim, insanlar doğarken nerede ve kimlerle olacağını kendileri seçerler. Sen azınlıksın, benden uzak durmak zorundasın. Sen benim yaşadığımdan, doğru olduğunu bildiğimden farklı bir şeyler yapıyorsun, kabul etmem. Allah’ta kabul etmez. Allah’a inansan da, benim gibi ibadet etmiyorsan sen cehennemliksin. Biz insanlar yıllar önce senin cehennemlik olacağına karar verdik Allah için yaptığın her şey boşuna. İyi insan olman da umurumda değil, benim senden farklı yaptığım bir iki ibadeti öğrenmek istemende.

Ermeni Kafilelerinin Ölüm Yürüyüşlerini Fotoğraflayarak Soykırımı Gün Işığına Çıkaran Adam: Armin t. Wegner

Sait Çetinoğlu
Birinci Savaşta sıhhiye askeri olarak Osmanlı topraklarında bulunan 4. Ordu Kumandanı Cemal Paşa’nın; “Bağdat Demiryolu İnşaatı Şirketi mühendisleri yada diğer görevlilerinin Ermeni kafileleriyle ilgili olarak çektikleri tüm fotoğraflar, negatifleriyle birlikte 48 saat içinde Halep’teki Bağdat Demiryolu Askeri Komiserliği’ne  teslim edilecektir. Bu emre herhangi bir şekilde itaat etmeyenler Divanıharp tarafından cezalandırılacaktır” emrine rağmen tehcir adı altında düzenlenen Ermeni kafilelerinin ölüm yürüyüşlerinin fotoğrafları çekerek insanlık tarihinin yüzkarası sahnelerin gün ışığına çıkmasını sağlayan  ve çektiği fotoğraflarla Ermeni Soykırımının belgelenmesinde önemli rol üstelenen Armin T.Wegner, Belge Uluslararası Yayıncılık tarafından yayınlanan Çanakkale Kedileri  ile düz yazılarıyla okurlarla buluşturuyor.

Ermeni Diasporası Boş Durmuyor!

ABD’nin Los Angeles kentinde çekilen ‘1915’ adlı film, büyük tartışmayı da beraberinde getirdi.  Sözde Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında dünya çapında algı operasyonlarına sürat veren Ermeni diasporası, nihai olarak uydurdukları yalanlarından bir film çevirdi. Üstelik film ‘hayali’ bir senaryoya dayanıyor. Senaryo yazarlığı ve yönetmenliğini Ermenistan'ın ilk Dışişleri Bakanı Raffi Hovhannisyan'ın oğlu Garin Hovhannisyan’ın yaptığı filmin başrolünde ise, ‘Türk’ yönetmen Fatih Akın’ın ‘The Cut’ (Kesik) filminde de başrol oynayan Ermeni kökenli Fransız oyuncu Simon Abkarian bulunuyor. Filmin tanıtım afişlerinde, “Barış içinde yaşayan Ermenilere karşı soykırım uygulandı” ifadesi dikkat çekiyor.