Etiketler

“Askere Gitmeyin” Demek Suç Mu?

Mustafa Elveren*
12 Eylül darbesinin en baskıcı dönemiydi. 1982 yılında 30 yaşımda “kısa devre” 4 ay zorunlu askerlik yaptım. Sağlık raporu aldığım için bir hafta gecikmeli olarak bölüğüme teslim olmuştum. O nedenle depoda işe yarar silah kalmadığı için elime eski bir Kırıkkale tüfek verdiler.  Hayatımda ilk defa bir silahı yakında görmüş ve elime almıştım. Bu duygumu dile getirdiğimde; “Sen Tuncelilisin. Eşkıyalığı çok iyi bilirsin. Kaytarmak için bize numara yapma!” diyen er, çavuş, onbaşı ve astsubay rütbesindeki bazı komutanların sözlerini hiç unutmam. O andan itibaren kafayı yememek elde değildir.

CHP'nin Ermeni adayı: Sözlerim çarpıtıldı

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Selina Doğan, "CHP'nin itibarını zedelemeye çalışıyorlar" dedi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Selina Doğan, hakkında çıkan bazı haberlerle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Milletvekili adaylığımın açıklanmasının ardından bir kısım yayın organları tarafından çeşitli söyleşilerimde sarf ettiğim bazı sözler çarpıtılarak ve farklı anlamlar yüklenerek servis edilmiştir. Etnik kimliğim üzerinden nefret söylemine maruz bırakılmama ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin itibarının zedelenmeye çalışılmasına neden olan bu durumu kınıyorum ve üzüntüyle karşılıyorum. Eşitliğe ve barışa hizmet edilmesi gereken böyle bir süreçte bu tarz spekülatif ve maksatlı haberlere itibar edilmemesini dilerim."

Papa Francesco Sözde Ermeni Soykırımı İçin "Büyük Trajedi" Dedi

Tüm dünyada olduğu gibi İtalya'da da 1915 Olayları'nın 100. yılı nedeniyle yapılan etkinlikler ve raflarda yerini alan kitapların sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak, İl Messaggero gazetesinin Vatikan (Kutsal Makam) muhabiri Franca Giansoldati, "La marcia senza ritorno. İl genocidio Armeno (Dönüşü olmayan yürüyüş. Ermeni Soykırımı" adlı bir eser kaleme aldı. Papa Francesco, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek olan kitapta yer alması için yazara bir mektup gönderdi. Giansoldati'nin giriş bölümünde atıfta bulunduğu, 3 Mart tarihli mektubunda Papa'nın, "Ermeni halkını vuran büyük trajedinin (immane tragedia) 100. yılı nedeniyle hazırladığınız son yayımınızdan dolayı size teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandığını belirtti...2013 yılında ise bazı Ermeni din adamları ve 1915 kurbanlarının yakınlarını Vatikan'da kabul eden Papa burada ise, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere karşı yapıldığını dile getirmişti.

Ֆրանսիս Պապը Ողջունած Է Հռոմ Հասնող Բազմաթիւ Հայերն Ու Հայ Կաթողիկէ Եպիսկոպոսները

ՀՌՈՄ, «Արմէնփրէս» Վատիկանի մէջ Հայոց Ցեղասպանութեան 100ամեակին նուիրուած Սուրբ պատարագին ընդառաջ Հռոմի Ֆրանսիս պապը 9 Ապրիլին հանդիպում ունեցած է Հայ կաթողիկէ եկեղեցւոյ Հայրապետական Սինոտի (բարձրաստիճան հոգեւորականներու ժողով) անդամներուն հետ։ Այս մասին յայտնած է Վատիկանի ձայնասփիւռի կայանը: Պապը իր աղօթքին մէջ խնդրած է, որ աստուածային ողորմութիւնը «օգնէ մեզ բոլորս ճշմարտութեան եւ արդարութեան հանդէպ տածած սիրով ամոքելու մեր վէրքերը եւ յստակ քայլերու ձեռնարկելու, որ հաշտութիւն եւ խաղաղութիւն հաստատենք ազգերու միջեւ, որոնք տակաւին համաձայնութեան չեն հասած այդ վշտալի դէպքերուն առնչութեամբ»:

CHP’yi ve Ermeni Cemaati’ni tebrik

Nuh Gönültaş
CHP’nin Türkiyeli Ermeniler’den Selina Özuzun Doğan’ı seçilmesi kesin olan bir yerden milletvekili adayı göstermesi olumlu, cesurca fakat biraz da riskli bir tercihtir.Çünkü Türkiye’de Ermeni olmanın zorluğu hususu fazlasıyla nettir. Tarihsel yaşanmışlıklar sebebiyle buralarda çoğunluk seçmenin kafasında “Ermeni” denildiğinde, Allah’ın yarattığı bir başka milletten ziyade başkaca olumsuz anlamlar içeren çağrışımlar oluşur.Bu cesareti ve tercihi için CHP’yi tebrik etmek lazım ki tebrik ediyorum. Keşke her partide ülkemizdeki azınlıkların temsilcileri kendi kimlikleri ile ve kendilerini hiçbir şekilde gizlemeden aday olarak yer alsalar ve TBMM’de temsil edilseler. Sağ partilerde azınlık aday korkusu aşılmalı

Markar Esayan ile Söyleşi

Başka bir partinin teklifini kesinlikle kabul etmezdim. Siyasete atılacaksam bu ancak AK Parti ile olabilirdi. Diğer aday kardeşlerimi tenzih ederim. Onların adaylığı beni çok mutlu etti.

Armenian American Medical Society: Heroes and Healers - Stories of Courage and Altruism in Times of Genocide

Begins: Saturday, April 11 at 6:30pm
Contact: info@aamsc.com
Location: Glendale Civic Auditorium

Address: 1401 North Verdugo Blvd. Glendale CA,

The Holy Father addresses the Patriarchal Synod of the Armenian Catholic Church

Vatican City, 9 April 2015 (VIS) – This morning Pope Francis received in audience twenty bishops of the Synod of the Armenian Catholic Church, who will attend next Sunday's Holy Mass to be celebrated for faithful of Armenian rite in St. Peter's Basilica, during which St. Gregory of Narek will be proclaimed a Doctor of the Church.

Bir zamanlar Ermeni komşularımız vardı

Hüseyin Ayrılmaz
İnsanlığın en büyük trajedisi olarak tarihte yer edinen Ermeni soykırımı ve tehciri üzerinden koca bir asır geçti. Suçun işlendiği tarihte on milyon olan Türkiye nüfusunun iki buçuk milyonunu Ermeniler teşkil ediyordu. Kıyımla ve tehcirle birlikte iki buçuk milyon insan bir anda yok oluvermişti.  İnsanlık yaklaşık yüz yıldır Osmanlı kalıntıları üzerine kurulan devletten bu sorunun cevabını istiyor.  Ermeniler bu toprakların kadim halklarındandı, haklıyla haksızın kavgasında komşularıyla hep omuzdaş olmuşlardı.  Şimdi o komşular çalabilecekleri bir dost kapısı arıyorlardı. Bulamadılar onlar bu toprakları terki diyar ederken, yakın komşularına ve nazı geçtiklerine o meşhur sözleriyle veda ettiler.  ‘Bizi sabah kahvaltısı yaptılarsa, siz de öğlen yemeği olacaksınız’ demişlerdi.

Lozan’da Ermeni Soykırımı’nın inkarına karşı konferans

Serkan Demirel
İsviçre'nin Lozan kentinde, Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı nedeniyle Solidarite, İsçi Partisi (POP) ve sol hareketler öncülüğünde bir konferans düzenlenecek. 11 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek konferansa Batı Ermenistan Ulusal Konseyi Başkanı Armenag Aprahamian, Şair-Yazar Anjel Dikme, Gazeteci-Yazar Nevzat Onaran katılacak… Batı Ermenistan Ulusal Konseyi Üyesi Daronyan, "Ne o gün kaybettiklerimiz ne de kaybettirilmeye çalışılan kültürel mirasımız ve değerlerimiz geri geldi. Soykırımı yapan zihniyet bugün kabul etmeyerek bir anlamda soykırımın devam etmesini sağlıyor. Türkiye’nin soykırımla yüzleşerek özür dilemesi gerekiyor. O gün yaşanan soykırımdan geri kalanlar yani 'kılıç artığı' diye tarif edilenler bugün hala baskı altında yaşıyorlar. O gün yapılanlarla birlikte kaybedilen bir Ermeni uygarlığı var. Yaşanan bunca gerçeğe rağmen Türkiye hala bir Ermeni paranoyası yaşıyor. Artık yüzyıllık inkar son bulmalı ve sorumlular yargılanmalı" şeklinde konuştu.

"With Love for Truth and Justice"

eNewsletter of the Eastern Diocese
In a touching gesture of solidarity with the 100th year of remembrance of the Armenian Genocide, His Holiness Pope Francis will celebrate a special Mass in memory of the Armenian martyrs of 1915. The leader of the Roman Catholic Church will celebrate the Mass this Sunday, April 12, at the Basilica of St. Peter in Rome. His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, and His Holiness Aram I, the Catholicos of the Great House of Cilicia, will both be present for the liturgy, as will Armenian Catholic Patriarch His Beatitude Nerses Bedros XIX, and other Armenian religious dignitaries. Armenia’s President Serzh Sargsyan and officials of the Republic of Armenia will also be in attendance.

Kütahyalı Gomidas

Yaklaşık yedi bin yılllık bir medeniyet coğrafyasının merkezinde yer alan Kütahya’nın yetiştirdiği önemli müzisyenlerden biridir Gomidas Vartabet. Gerçek adı Sogomon  Sogomonyan olan sanatçı ve müzisyen Gomidas Vartabet [Komitas Vardapet], 1869 yılı sonbaharında müzisyen bir ailenin ilk çocuğu olarak Kütahya’da doğdu. Annesi halı dokumacısı ve müzisyen, babası bestekâr ve halk ozanı bir kavaf/ayakkabıcıydı.  Evleri Karagöz Camisi karşısı Saray Fırını’nın bir sokak yukarısındaydı.

Armenians and Turkey: A Night of Documentary and Short Films

Thursday, April 23, 2015 | 4-9 PM
The Ray Stark Family Theatre
SCA 108, George Lucas Building Lobby, USC School of Cinematic Arts Complex
900 W. 34th Street, Los Angeles, CA 90007

Yeni Türkiye (4): Toplum

Etyen Mahçupyan / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
Toplumsal alana baktığımızda ‘yeni Türkiye’nin üç önemli ayağı var. Birincisi çoğulculuk… Türkiye toplumu son yirmi yıl içinde önce cemaatlerin kendi içinde başlayan, sonra cemaat sınırlarının aşılmasıyla melezleşmeye müsait ‘gri alanlar’ üreten bir çoğulcu açılım yaşıyor…‘Yeni Türkiye’ herkesin kendi kimliğini istediği gibi oluşturabileceği bir çoğulculuğu öngörüyor. Herkesin kendince bir ‘kişi’ olduğu, herhangi bir kuşatıcı ve dar örgütlenmenin uzantısı olarak kişilik kazanmadığı bir toplum…‘Yeni Türkiye’nin topluma ilişkin ikinci ayağı kültürel ve kimliksel özgürlük olacak. Herkesin kendi kimliğinin ve kültürünün ima ettiği faaliyetleri özgürce yapabildiği, bu yönde örgütlenmelere girebildiği ve taleplerini siyasi alana taşıyabildiği bir ortama doğru gidiyoruz… Üçüncü ayak ise AKP’nin toplumsal stratejisinin daha belirgin olduğu bir yeni niteliğe gönderme yapıyor. Eskinin ‘makbul ve edilgen’ vatandaşından, ‘hizmet bilinci ile kamusalı sahiplenen’ vatandaşa geçiş…

Ermeni kökenli vatandaşların Meclis heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl yayımladığı 1915 olaylarına ilişkin taziye mesajı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Etyen Mahçupyan'ı başdanışman olarak davet etmesi, AK Parti'nin ilk parti programında ve sonraki uygulamalarında ötekileştirmeyi sona erdiren yaklaşım içerisinde olması, yasayla azınlıkların taşınmazlarının iade edilmesi gibi gelişmeleri hatırlatan Esayan, şöyle devam etti:"AK Parti yönetimi bu anlamda devrimsel bir zihniyet değişikliğine gitti. Tüm bunlar tekrardan toplum olma yolumuzda büyük adımlar attığımızı gösteriyor. Açıkçası AK Parti'yi bu konuda diğer partilerle aynı safhada göstermeyi bir haksızlık olarak görürüm. AK Parti, gayrimüslimler dahil bütün ötekilere yaklaşımında çok daha ahlaki, ilkesel, risk alan ve bunu ilk günden itibaren gösteren bir parti." Esayan, diğer partilerin de Ermeni aday göstermesinin memnuniyet verici olduğunu kaydederek, "AK Parti'nin bu ön açıcı hamleleri diğer partileri de değişmeye zorluyor. Bu önce belki biraz taklit ve taktik yoluyla oluyor. Ama taklit ede ede CHP'nin de demokratikleşeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

Dergilerde Ermeni Soykırımı'nın 100. Yılı

Birikim, #tarih, Toplum ve Bilim, Evrensel Kültür ve Mesele dergileri, soykırımın 100. yılı için özel dosyalarla bu ay okurlarla buluştu. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında, soykırım kurbanlarının anıldığı 24 Nisan gününe yaklaşılırken, kültür, siyaset ve edebiyat dergilerinden özel sayılar gelmeye başladı. Birikim, #tarih, Toplum ve Bilim, Atlas, Evrensel Kültür ve Mesele dergileri, soykırımın 100. yılı için özel dosyalarla bu ay okurlarla buluşuyor.

Ermenistan Millet Meclisi parkında Ermeni Soykırımı 100. Yıl Anıt çeşmesi açıldı.

Çeşmenin açılışının Meclis Bşk. Galust Sahakyan gerçekleştirdi. Açılışta milletvekilleri hazır bulundular. Sahakyan açılışta yaptığı konuşmada şunları kaydetti:«Anıt sadece milletimizin geçmişini değil, onun bugün ve yarınına yönelik güvenini de sembolize etmektedir. Ne yazık ki günümüz Türkiyesi  medeni dünya çevresinin dışında bulunmaktadır. Ancak Ermeni halkının iradesi ve adalet talebi bundan ötürü eksilmemekte. Tam tersine bu talep Ermeni halkının bu en korkunç trajedisi Türkiye tarafından kınanmadığı müddetçe onun tarihi belleğinden silinemez ve zayıflamaz.».

Dışişleri’nden Avrupa Parlamentosuna 'Ermeni' uyarısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa Parlamentosu’nda sözde Ermeni Soykırım tasarısının oylanacak olmasıyla ilgili, “Görüşlerimizi detaylı olarak dile getirdik. Bu konuda parlamentoların bir karar vermesinin doğru olmadığını gündeme getirdik. Gerekli önlemler bizim tarafımızdan alınmaktadır” dedi… Hollanda Meclisi’nde 1915 olaylarına Ermeni soykırımı ifadesine yönelik tasarının oylanmasına ilişkin olarak Bilgiç,”Yakından takip ediyoruz. 1 Nisan tarihinde Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’in katılımıyla düzenlenen oturumda 1915 olaylarına ilişkin olarak dört tane önerge verildiğini biliyoruz. Fakat bu önergelere ilişkin olarak Hollanda Dışişleri Bakanı dengeli bir tutum takınarak, bazı ifadelerde bulundu. Ermeni soykırımı hakkında karar vermenin hükümeti görevi olmadığını söyledi.

100 YIL 100 Gerçek


Ayşe Günaysu
Proje yöneticisi, aile kökleri Türkiye’de Everek, Tomarza, Samsun, Trabzon, Yozgat ve Gürün’e uzanan, şu anda Amerika Los Angeles’ta yaşayan Lena Adishian ile, projenin araştırmacısı ve yazarı, ataları Maraşlı olan, bugün Yerevan’da yaşayan Nareg Seferian’ın Ermeni Soykırımı’nın anısına hazırladıkları 100 Yıl, 100 Gerçek Projesi, Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümüne kadar Ermeniler ve Ermenistan hakkında 100 gerçeği okurlarına sunuyor. Gerçekleri bu sayfada da paylaşacağız. http://100yil100gercek.com/

CHP'de 'Ermeni aday Selina Doğan' çatlağı

CHP İstanbul 2. bölge adayı Selina Doğan hakkında, CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Barış Tınay, ‘Ermeni soykırımı‘ propagandası yaptığını öne sürerek adaylıktan çekilmesini istedi. CHP Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcısı Barış Tınay, seçilmesi durumunda Meclis’teki ilk Ermeni kadın milletvekili olacak olan, CHP İstanbul 2. bölge adayı Selina Özuzun Doğan’ın ‘Ermeni soykırımı‘ propagandası yaptığını iddia ederek adaylıktan çekilmesini istedi.(Hiç şaşırmadık, İttihat ve Terakki artıkları hala ortalarda. İşte CHP’nin imtihanı. HYETERT)

İHD Basın Toplantısına Davet

10 Nisan Cuma, 12:00

CHP'nin Ermeni Adayı: Heyecanlıyım

Ercan Sarıkaya - Radikal
CHP'nin İstanbul 2. Bölge Adayı Ermeni cemaatinden Selina Özuzun Doğan, "Birinci sıra benim için sürpriz oldu" dedi… Özuzun Doğan, CHP’nin Ermeni kadın tercihinin değişim ve dönüşüme verilen önemin bir sonucu olduğunu dile getirerek, “Bu tercih önemli olduğu kadar da anlamlı. Değişime verilen önemi gösteriyor. Bu irade inşallah devam eder. Ben de elimden geleni yapacağım, değişim ve dönüşüme katkı sunmak için çalışacağım” diye konuştu. Geçmişin tortularından kurtulma zamanının geldiğine dikkat çeken Selina Özuzun Doğan, “CHP’nin geçmiş hafızalardaki yeri olumsuz; ama yeni bir sayfa açmak, geçmişin tortularından kurtulmak lazım. Ben bu durumu çok önemsiyor ve bu değişeme katkı sunmak istiyorum” dedi. (CHP’nin bir Ermeni kadın hukukçuyu birinci sırada aday göstermesi, partinin azınlıklarla ilgili paradigmasının değişmekte olduğunun açık ifadesi olarak görülebilir. HYETERT)

Notre Dame events to mark Armenian Genocide anniversary

by Margaret Fosmoe
South Bend — Four events are planned late this month at the University of Notre Dame to mark the 100th anniversary of the start of the Armenian Genocide. The Armenian Genocide, which started in April 1915,was the Ottoman government's systematic extermination of minority Armenian subjects from their historic homeland within the area of what is today the Republic of Turkey. The killings of Armenian men and deportation of women, children and the elderly continued into the early 1920s.

Almanya Cumhurbaşkanı Ermeni Soykırımı kurbanları anısına yapılacak ayine katılacak

Federal Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck 23 Nisan’da Berlin’de, 1915’te Osmanlı İmparatorluğun’da uygulanan soykırım neticesinde hayatını kaybeden Ermeniler ve başka Hristyanlar anısına yapılacak ayine katılacak. Haberi aktaran Almanya’nın 2. kanalı, Gauck’un bu gibi etkinliğe katılan ilk Alman Cumhurbaşkanı olacağını da ekledi. Daha önce aktarıldığı gibi, Almanya Bundestagı’nın bir grup milletvekili Ermeni Soykırımı’nı ve Soykırım’da Almanya’nın olduğu rolünü resmen tanıyacak girişiminde bulundu.

ÇHD, soykırımın yüzüncü yılında Ermeni halkından özür diledi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
İzmir Barosu’nun bugün (9 Nisan) düzenleyeceği, “Ermeni Soykırım İddialarına Karşı Yüzyıllık Yalana Son” başlıklı toplantısı, İzmirli hukukçuların tepkisine neden oldu… Konuya ilişkin olarak yazılı açıklamada bulunan ÇHD İzmir Şubesi, “Yüz yıl önce Osmanlı yönetimindeki Ermenilere karşı ‘tehcir’ adı altında planlanan ve uygulanan faaliyet soykırımdır” dedi. Açıklamasını, 24 Nisan 1915’te tutuklanarak ölüme gönderilen Ermeni aydınlar arasında bulunan hukukçu ve avukatlar nezdinde tüm Ermeni halkına yönelten ÇHD İzmir Şubesi, “Bizler İzmirli avukatlar olarak geçmişte sizlere ve mensubu olduğunuz Ermeni halkına karşı işlenen suçların aklanmasına ve soykırımın unutulmasına izin vermeyeceğiz. Üyesi olduğumuz baro adına Ermeni halkından özür diliyoruz” dedi. (Gerçekten ve hukuktan yana olmak adına suçlanma ve karalanma riskini göze alan bu hukukçuları yürekten kutluyoruz. İyi ki sizin gibi hukukçular var. Sanırız bu da hukukun ateşle imtihanı. HYETERT)

Bir Zamanlar Eyüp’te Ermeniler var iken

Dinlerimizin veya Irklarımızın pekte önemi yokmuş anlaşılan.Geçmişi bilmek, araştırmak ve bilinmeyene ulaşmak ayrı bir keyif, Eyüp Sultan’da yaşayan Ermeni aileleriyle ilgili bir kaynak bulmak çok güç. Aşağıda size aktaracağım bilgilerde; Eyüplü Ermenilerin Kiliseleri, Okulları ve Mezarlıklarıyla ilgili bilgiler ise şöyle;  ‘Çeşmeli Odalar Mahallesi’ ya da ‘Aşağı Mahalle’ olarak da bilinen İslambey Mahallesi’ndeki Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nin 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği sanılmaktadır. Daha önce kilisenin yerinde bulunan küçük ahşap kilise 1785’te kısmen yıkılsa da, kalan kısımda ayin yapılmaya devam edilir. Kilise, Kırkçeşme Türbeleri’nin inşasında çalışan Ermeni yapı ustalarının ibadet edebilmeleri için, 1812 yılında ahşap olarak yeniden yaptırılır ancak zamanla harap olur. Halen kilisede bulunan bir kitabe, Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nin 1827 yılında Dadyan ailesinin desteğiyle inşa edildiğini ve 1926’da Episkopos Sımpad Kazazyan’ın girişimiyle onarıldığını belgelemektedir. 1840’lı yıllarda iki kez daha onarılan kilise, 1855’te kâgir olarak yeniden inşa edilir. Kilise son olarak 1994 yılında onarımdan geçirilmiştir. Halen hizmet vermektedir.

Hayırsever Patrik I. Bartholomeos şeref üyesi oldu

Caner Budak
Fener Rum Ortodoks Patriği I.Bartholomeos Engelsiz Yaşam Vakfı’na şeref üyesi oldu. Engelsiz Yaşam Vakfı Yönetim Kurulu başkanı Atilla Kaplakarslan, yönetim kurulu üyelerinden Avukat Edip Önder ve Avrupa Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Burak Telli ile Fener Rum Ortodoks Patriği I.Bartholomeos’u İstanbul’daki makamında ziyaret ettiler. Vakfı çalışmalarına gösterdiği ilgiden ve yaptığı bağışlardan dolayı Patrik I.Bartholomeos’a iadei ziyaret yapan vakıf yönetimi bağış makbuzları ile birlikte vakıf şeref üyesi plaketini de patriğe verdiler.

Oğuzlu Köyü’nde Bulunan Kilise’nin Durumu İçler Acısı

Kars’a 42 kilometre uzaklıkta Merkez Oğuzlu köyünde bulunan tarihi kilisenin durumu içler acısı. Koruma altına alınmayan kiliseye sahip çıkılmazsa yıkılarak kaybolacak. Kars’ta bir çok bölge bulunan tarihi eserler sahipsizlikten dolayı kaderine terk edilmiş vaziyette bulunuyor. Ani Harabeleri hemen yanı başında bulunan Oğuzlu köyündeki kilise, yarısı yıkılmış, duvarları sökülmüş ve etrafı da define avcıları tarafından eşilmiş bir şekilde yıkılmayı bekliyor.

Rusya, Metzamor Nükleer Santrali için Ermenistan'a yardım edecek

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'da resmi temaslarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan'la ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, Ermenistan'daki Metzamor Nükleer santral güç ünitesinin kullanım süresinin uzatılması için maddi yardımda bulunacaklarını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'daki ortak basın toplantısında, Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollardan çözümü için çabaları artırma niyetinde olduklarını belirtti.

92 yılda 24 azınlık Meclis'te vekil sıralarına oturdu

7 Haziran seçimleri için YSK'ya sunulan milletvekili aday listelerinde azınlık kökenli adaylar da dikkat çekti. Uzun bir aranın ardından siyasi partiler 6 ismi seçilebilecekleri yerlerden aday gösterdi. 92 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca toplam 24 azınlık temsilcisi Meclis'te vekil sıralarına oturdu.

Sarkisyan: Zafer Günü'nde Moskova'da olacağız

Ermenistan liderliğinin, Sovyetler Birliği'nin 2. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası karşısında elde ettiği zaferin 70. yıl kutlamaları kapsamında Moskova'da düzenlenen törenlere katılacağı açıklandı…2. Dünya Savaşı'na 600 bin Ermeni'nin cepheye gittiğini ve içlerinden 314 bininin geri dönemediğini belirten Sarkisyan, Zafer Günü'nün Ermenistan'da kutlanacağını da ekledi: ''Ermenistan'da bu kutsal bayramı kutlayacağız. Bu bizim zaferimiz.''dedi.

CHP İstanbul 2. bölge Ermeni adaydan flaş çıkış

CHP İstanbul 2. bölge 1. sıra milletvekili adayı Selina Doğan, Al Jazeera'ye verdiği röportajda '1915 olayları'na dair bir soru duymak istemediğini belirtti... “Mağduriyetler sürmektedir. İnkâr politikaları sürdüğü sürece de bu mağduriyet giderilmeyecek.” diyen Doğan,  muhabirin “Fakat yine de bir isim koymak istemiyorsunuz” sorusuna , “Bu soruyu sormanızı istemiyorum ama 24 Nisan’da Taksim’de olacağım” diye yanıt verdi.

Muntazam ülkemizin güzide tarihi ya da saygıdeğer TC'em

Zeliha   Nesanır
Saygıdeğer TC'em, Vatandaşı bulunduğum muntazam ülkemizin güzide tarihine her baktığımda karşıma sürekli karanlık güçler çıkıyor. Dersim katliamı, Atatürk'ün zehirlendiği iddiaları, Varlık Vergisi Kanunu'yla tüm mal varlıklarına devlet yasasıyla el konulan Ermeni ve Rum gayrimüslimler, Varlık Vergisini ödeyemeyenlerin gönderildiği Hitler'i aratmayan Erzurum Aşkale'deki çalışma kampları, 6-7 Eylül Olayları, 1 Mayıs, Maraş, Sivas Katliamları, 80 Askeri Darbesi, Hayata Dönüş Operasyonu, Hrant Dink'in Öldürülmesi, Roboski Katliamı, Kürt halkına yapılan ve hala sürmekte olan zulümler, derken Bitmek bilmeyen, hatta yıllar ilerledikçe çoğalan kadın cinayetleri... Tüm bunları okudukça Sevgili TC'em, nasıl olduğunu anlamadığım şekilde politikleşmiş olan zihni süreçlerimi nasıl apolitikleştiririm diye düşünmeye başlıyorum.

8 Nisan Dünya Çingeneler Günü

Yervant Özuzun
Hiç kuşkusuz, herkesin soyu, inancı kendi onurudur, övüncüdür, gururudur.Ama onların ötesinde hepimizin ortak onurumuz, övüncümüz, gururumuz da var. O da insan olmaktır. Çingene dostların 8 Nisan barış, kardeşlik ve birlik günlerini kutluyorum.

San Diego Talk by Salpi Ghazarian

I look forward to meeting old and new friends in San Diego, on Wednesday April 15, at the San Diego Central Library.  I’m pleased to be speaking there about the topic that we are all thinking about this year — THE REALITY OF THE GENOCIDE 100 YEARS LATER. 

Bilelim hatırlayalım ve saygı duyalım

Doğu Ergil / dergil@bugun.com.tr
Tarih yazımı, sayısız olaylardan seçilerek oluşturulan bir kurgudur… Senaryo şu: Ermeniler’in de yurttaşı olduğu Osmanlı, emperyalist bir saldırıya uğramıştı. Çanakkale’de varlık-yokluk savaşı verilirken doğuda Ermeniler, Ruslar’ın oyununa gelmişler ve isyan etmişlerdi. Bir öz savunması refleksiyle ‘gereken yapıldı.’ Gelin çok kayıpla kazanılan Çanakkale zaferini, zamandaş her iki olayda yaşanan ortak acıları birlikte anmak ve unutmak için fırsat bilelim. Ermeniler, bu tarihleri tutmayan manevrayı sadece uygun değil ahlaki de bulmadıklarını ilan ettiler. Bir kere Çanakkale Boğazı’nı zorlayan Müttefik donanması saldırıya Şubat 1915’te başladı ve 18 Mart 1915 günü büyük kayıplar vererek çekildi… Unutmanın veya bilgilenmemenin huzurlu konforunda gözardı ettiğimiz iki konu daha var. İlki Çanakkale savunmasında Alman donanımının (silahlarının ve mühimmatın) ve askeri personelinin rolü. Diğeri de vatanlarını savunan gayrimüslim vatandaşlar.

2015 Milletvekili Seçimi Kesin Aday Listeleri Ve Ermeni Adayların Sıralaması

AK Parti Kesin Aday Listesi: http://secimharitasi.com/iste-ak-partinin-milletvekili-kesin-aday-listesi
CHP Kesin Aday Listesi: http://secimharitasi.com/iste-chpnin-milletvekili-kesin-aday-listesi
MHP Kesin Aday Listesi: http://secimharitasi.com/iste-mhpnin-milletvekili-kesin-aday-listesi
HDP Kesin Aday Listesi:http://secimharitasi.com/iste-hdpnin-milletvekili-kesin-aday-listesi

Devlet, azınlık derneklerini neden kapatıyor?

Nurcan Baysal
Yakında İletişim Yayınevinden çıkacak olan “Kürdistan’da Sivil Toplum” kitabımız için yazar Şeyhmus Diken’le birlikte 2014 yılı boyunca Kürdistan’ın 16 ilini ziyaret ederek, sivil toplum örgütleri ile görüşmeler yaptık. Bu çerçevede kadın, ekoloji, çevre, çocuk, kültür derneklerinin yanı sıra İslami dernekler ve azınlık derneklerini de ziyaret ettik. Çalışma sırasında gözlemlediğimiz bir konu Kürdistan’daki sivil toplum örgütlerinin çoğunun Kürdistan bir bakış açısına sahip olduğu idi. Bir diğer önemli gözlemimiz ise Kürdistan’daki Süryani, Ermeni, Alevi, Arap, Arami… gibi farklı din ve kültüre sahip azınlıkları temsil eden derneklere ilişkindi.

Մամուլի հաղորդագրություն / Press Release

Ակադեմիկոս Ռիչարդ Հովհաննիսյանի գրքի շնորհանդեսը՝ ապրիլի 21-ին / Professor Richard Hovannisian’s Book Presentation on April 21
Երեւան:Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) եւ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մամուլի ծառայություններից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ նշանավոր պատմաբան, ակադեմիկոս Ռիչարդ Գ. Հովհաննիսյանի «Հայաստանի Հանրապետություն. Վերսալից Լոնդոն, 1919-1920» հիմնարար աշխատության երկրորդ հատորի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը տեղի կունենա ապրիլի 21-ին, ժամը 12:00-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստերի դահլիճում:

XIX. Derneklerarası Bilgi Yarışması - II

XIX Derneklerarası bilgi ve kültür yarışması Pazartesi akşamı Feriköy Derneğinde yapılan 3. Etap ile devam etti. Birçok konu başlığında sorulan sorulara yarışmacılar cevap vermek için terlerken seyirciler de hoş vakit geçirdiler yine.

Marksizm 2015 Başlıyor

Özgürlükçü solun en geniş tartışma platformu olan Marksizm, bu yıl 23. Yılına giriyor. 8 Nisan günü, “1915'le yüzleşmek” toplantısı ile başlayacak olan Marksizm, 12 Nisan'a kadar devam ediyor olacak. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi’nin düzenlediği Marksizm Günleri’nde, 5 gün boyunca 20’den fazla toplantı gerçekleştirilecek ve toplantılar ilgi duyan herkesin katılımına açık.

İngiltere'nin Güney Kafkasya'da hedefi Rusya mı?

Rodionov © Sputnik/ Vladimir
İngiltere Hükümetinin açıkladığı, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan'ı kapsayan yeni "çatışma önleme" fonunun asıl amacı bölgede Rusya karşıtlığını kışkırtmak mı? Üç ülkedeki İngiltere büyükelçilikleri Mart ayı sonuna kadar, 1 milyar sterlin (1,5 milyar dolar) tutarındaki Çatışma, İstikrar ve Güvenlik Fonu (CSSF) kapsamında proje tekliflerini kabul etti. İngiltere Hükümeti bu fonun amacının, sivil toplum kuruluşları veya hükümetler üzerinden Güney Kafkasya'daki çatışma önleme çabalarına, çatışmaların barışçıl çözümünü sağlayacak ortamın yaratılmasına yardımcı olacak girişimlere destek vermek, böylece bölgede şiddet potansiyelini düşürmek olduğunu açıklamıştı.

Sarkisyan: Türkiye’ye önkoşul belirtmedik

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Türkiye ile ilişkilerin tesis edilmesi için Ermenistan’ın önkoşul belirtmediğini söyledi… Rusya’nın başkenti Moskova merkezli Rossiya 24 televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, iki ülke arasında ilişkilerin tesis edilmesi çerçevesinde 2009’da İsviçre’nin Zürih kentinde imzalanan protokollere ilişkin Türkiye’nin üstlendiği taahhütleri yerine getirmediğini ve böylelikle protokollerin TBMM’de onaylanmadığını söyledi. Türkiye ile ilişkilerin tesis edilmesi için, 24 Nisan 2015’te Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da yapılacak olan anma törenine Türkiye Cumhurbaşkanı’nı davet ettiğini hatırlatan Sarkisyan, “Fakat Türkiye yönetimi, her zaman davrandığı gibi davrandı” dedi. Sarkisyan bu davetin de Türkiye tarafından kabul edilmediğine dikkat çekti.

ABD TV'sinde 'soykırım' propagandası! Kardashian Ermenistan'a gidiyor

Kardashian ailesinin sekiz günlük seyahati, televizyon şovu ‘Keeping Up With the Kardashians’ adlı TV programında yayınlanacak. Panorama.am’de yer alan habere göre Kardashian ailesi yarın Yerevan’da olacak. Kim Kardashian, kendi hayatını konu alan televizyon şovunda, ‘köklerine saygı duruşu niteliğinde’ özel bir programla Ermeni tehcirinin 100. yılını anacağını, bu amaçla da Ermenistan’a gideceğini açıklamıştı.

Süryaniler 1915'in 100. yıl dönümünde açlık grevi yapacak

1915 olaylarında soykırıma uğradıklarını kaydeden Süryaniler, bunu protesto etmek amacıyla çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyecek. Eylemlerine açlık greviyle başlayacak olan Süryaniler, Türkiye'de ilk defa böyle bir eylem gerçekleştirilecek. 1915'in 100'üncü yıl dönümü olması nedeniyle 20 Nisan'da Mardin'in Midyat ilçesinde başlayacak olan açlık grevi 100 saat sürecek ve 24 Nisan'da sona erecek. Bunun yanı sıra Haziran'da ise "Büyük yürüyüş" adı verilen kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek. Eylemler için Süryani derneklerinden oluşan bir tertip komitesi de kurulurken, komite köy köy dolaşarak, çalışmalarını sürdürüyor.

Nisan acısı

Ermeni katliamlarının 100’üncü Yılı sebebiyle Tarih dergisi, bu ayki kapağına dev harflerle “Bir varmış 1915-Bir yokmuş 2015” yazmış. 100 yıllık trajedi ve inkar politikalarını inceleyen dergiyi okumanızı hararetle tavsiye ederim. Derginin yayın yönetmeni Gürsel Göncü, editoryal yazısına “Bu bir soykırım değil. Soykırımdan da beter. Bu bir tarihten-coğrafyadan silme girişimi. Bu sadece bir Teşkilat-ı Mahsusa operasyonu değil, dedelerimizin bizzat ya da dolaylı katıldığı bir toplumsal linç hadisesi” cümleleriyle başlamış. Evet, artık şu gerçekle bir yüzleşelim: Anadolu’nun kadim halklarından Ermenileri, Türk-Kürt-Çerkez-Laz, hep birlikte, elbirliğiyle öldürdü. Bu insanlık trajedisi ne 1915’te başladı, ne de tam anlamıyla o tarihte bitti. Tarih dergisine 1915’in tarihsel arka planını inceleyen Ahmet Kuyaş, Tanzimat’ta başlayan süreci yazmış.

ABD'de otobüs ve bilbordlarda Türk-Ermeni mesajı

ABD merkezli Yönlendirme Komitesi tarafından 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle 110 otobüs, 30 metro istasyonunda bulunan billboardlarda Türk-Ermeni birlik ve beraberlik temalı mesajlar verildi. ABD’de 145 sivil toplum kuruluşunun ortak çabalarıyla kurulan Yönlendirme Komitesi, 1915 olaylarının 100. yıldönümü kapsamında Türkler ve Ermeniler arasında dostluk köprüleri kurulması amacıyla 24 Nisan Cuma günü başkent Washington’da kapsamlı bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Ankara’daki Ermeni mezarlığı “yağmalanıyor”

Ankara’da Ermenilerden kalan mezarlık defineciler tarafından yağmalanıyor. Kemikler etrafa saçılmış durumda. Mezarlık piknik alanı olarak bile kullanılıyor. İstanoz Ermenilerin Ankara’daki yerleşimlerinden biriydi. Sincan Yenikent’e bağlı Zir Vadisi’nde Ermenilerden bugüne kalan sadece bir mezarlık vardı. Sincan Belediyesi bir ara mezar taşlarının iyi durumda olanları belediye bahçesine taşıyarak “açık hava müzesi” yapmıştı. Bir süre sonra kaldırılan mezar taşlarının Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderildiği iddia edildi.

Dünya komünist örgütlerinden Ermeni Soykırımı 100. yıl açıklaması

Dünyanın dört bir yanından biraraya gelen devrimci ve komünist örgütler, 24 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen ve Kemalistlerin kurduğu TC devleti tarafından mirası üstlenilen Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında ortak bir açıklama gerçekleştirdiler. Elimize e-posta yoluyla ulaşan açıklamada örgütler, “Ermeni Soykırımı’nın 100. yılında, soykırımı yapanları bir kez daha lanetliyoruz! Soykırımı yapanlar tarih önünde yargılanmaktan kurtulamayacaklardır!” dediler.

Sharing Our Stories: Voices Of Survivors


Soykırımın Planlanması ve Uygulanışı

Yeraz Der Garabedyan
Berdjouhi [Bercuhi], 1889-1940 yılları arasında yaşamış, literatürde çok rastlanmayan 1915 İstanbul’una dair tanıklığını kaleme almış bir Ermeni yazardır. Kitap 1930’lu yıllarda yazılmış, Boston ve Paris’de iki ayrı Ermenice edisyondan sonra Fransızca tercümesi yazarın oğlu Armen Barseghian yapılmış ve Jours de cendres à Istanbul adı altında yayınlanmıştır.

23 APR 100. yılında Ermeni soykırımı

DSİP Ankara İl Örgütü, Konur Sokak 14/13 Kızılay/ANKARA
Thursday 23 April 2015, 18:30
Konuşmacılar: Ozan Değer (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi); Atilla Dirim (DSİP)

Soykırım toplumsal hafızalarda

Şerif Karataş
Ermeni Soykırımı'nın 100. yılında Türkiye’de de soykırımla ilgili tartışmalar yaşanacak. Devlet soykırımı kabul etmezken, toplumsal hafıza ise soykırımı gözler önüne seriyor. Soykırım ile ilgili yapılan önemli bir çalışma da Antropolog- Yazar Adnan Çelik ve Tarihçi- Yazar Namık Kemal Dinç’in ‘Yüz yıllık ah! Toplumsal hafızanın içinde’ üst başlığıyla 1915 Diyarbekir adıyla kitaplaştı. Sahada yapılan çalışma İsmail Beşikçi Vakfı tarafından yayımlandı.

Papaz Müslüman’ı kutsamadı

Diyarbakır Surp Ermeni Kilisesi’nde bu yıl 3’ncüsü kutlanan Paskalya Bayramı, yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda Ermeniler’in katıldığı ayinle kutlandı. Türkiye ve yurtdışından çok sayıda Ermeni’nin katıldığı   ayinde töreni izleyenler, din adamları tarafından tek tek kutsandı. Ayini yöneten Papaz, kutsanmak isteyen Müslüman Fadime Miray Ataş adlı kadının talebini kabul etmedi. (Müslüman Ermeniyi gündeme taşıyanlar, Müslümanları kutsamadığı için Papaza ne kadar kızsalar yeridir. Ne vardı ayırım yapacak(!) .HYETERT)

İlber Ortaylı: Ne başkanlığı kardeşim ya

Ortaylı, "Bu millet darbe anayasasına yüzde 92 verdi, başkanlık sistemi için de aynısını yapar" ifadelerini kullandı. Ortaylı "Bu seçimde de aman canım olur. Bu ülke küçük dünyaların büyük umutların ülkesi" dedi… Hitler Almanya'sıyla, günümüz Türkiye'si arasındaki benzerliklere işaret eden Ortaylı, "1933'teki çok endüstriyel Almanya'daki insanlar ne yaptı sanıyorsunuz. Hitler tarihin en korkunç totalitarizmiyle iktidara geliyor ve hep destek görüyor. Ne zamana kadar? Başkaları birleşip bunları tepeleyip, kovalayana kadar. İşte bu aman canım düşüncesidir. İnsanlar işini kaybetmek istemiyor. İşsizlerden çok işini kaybetmek istemeyen küçük burjuvalar kararı veriyor" ifadelerini kullandı. (Bu da bir tarihçi görüşü ve demokrasi yaklaşımı. Çözüm de bulundu: tepeleme. HYETERT)

Paros Nisan Sayısı Çıktı


CHP’de Selina Özuzun Doğan sürprizi

Türkiye Ermenilerinden Selina Özuzun Doğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından aday gösterildi. CHP’de flaş isimler Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kontenjan adayı olarak gösterildi. Bu isimlerden en dikkat çekici olanı ise Ermeni kökenli Selina Özuzun Doğan. 1977 doğumlu Selina Özuzun Doğan İstanbul 2’nci bölge birinci sıradan seçimlere girecek. Ermenice ve Türkçenin yanı sıra Fransızca ve İngilizce bilen Doğan, özel bir şirketin hukuk bürosunda çalışıyor. Selina Özuzun Doğan evli ve bir çocuk annesi. (Sevgili Selina'yı kutluyor ve başarılar diliyoruz. HYETERT)

7 Nisan’da anneler kiliselerde kutsanacak

7 Nisan’da Ermeni Apostolik Kutsal Kilisesi Kutsal Meryem Ana’nın müjdelendiği bayramı kutluyor. Bayram vesilesiyle tüm kiliselerde saat 10:30’da  Kutsal Patarak ayini  icra edilecek. Ayin sonrasında anneler kutsanacak.

24 Nisan 2015, Ermeni Soykırımı’nı Anma Programı açıklandı

24-nisan-2015-anma-DurDe Platformu’nun ilk kez 2010 yılında, Taksim Meydanı’nda düzenlediği Ermeni Soykırımı’nın kurbanlarının anıldığı etkinlik, her yıl artan katılımla gerçekleşiyor. Taksim’deki anma etkinlikleri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da DurDe Platformu’nun da içinde yer aldığı Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu tarafından düzenlenecek.

Türk papaz, Ermeni Soykırımı için Ermeniler’den özür diledi

Çarşamba günü ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Fresno şehrindeki Ermeni presbiteryen kilisesinde dikkate değer bir olay yaşandı. Bir Türk papaz, kiliseye geldi ve Ermeniler’e karşı dedelerinin işlediği cinayetten dolayı Ermeniler’den özür diledi. “Bu, Türkiye hükümeti tarafından inkar edilen bir vahşiliktir” dile getiren Türk papaz, yedi yıl önce Yerevan’daki Ermeni Soykırımı müzesini ziyaret ederken geçmişte yaşananları öğrendiğini belirtti. “Utanıp ağladım”  diyen papaz, dini için kovalandığı nedeniyle ABD’de sığınmacı olarak saklandığından dolayı isminin saklı kalmasını rica etti.

Շնորհաւոր "Մայրերու եւ Գեղեցկութեան Օր"

Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին այսօր կը նշէ Աստուածածնի "Աւետման" տօնը: վեհափառ Հայրապետի օրհնութեամբ այս օրը նուիրուած է "Մայրութեան եւ Գեղեցկութեան": Սրտանց կը շնորհաւորեմ մեր սիրելի մայրերը եւ մայրութեան թեկնածու մեր քոյրերը:

Abdülgaffur’du, Ohannes oldu

Ömer Faruk Baran
Paskalya yumurtalarını boyarken Rûdaw muhabirinin sorularını yanıtlayan Semiha Demir, "Büyüklerimizin bayramı, Müslüman olduk fakat ayine katılacağım" dedi. Demir, büyük bir katılım bekledikleri için toplam 1100 yumurta boyadıklarını belirtti. Aslen Sasonlu olduklarını, Diyarbakır'da uzun bir süre Müslüman olarak yaşadığını ifade eden Abdülgaffur Türkay da, "Beş yıl önce Hristiyan oldum. Ne adım ne de soyadım beni temsil ediyor. Vaftizden sonra Ohannes Ohanyan oldum" dedi. (Kim daha cesur? Ben Müslüman Ermeniyim diyen mi? Bu ülkede ismini, dinini değiştiren mi? HYETERT)