Etiketler

Ben de bir belge olmaya gayret edeyim; Ermeni kardeşlerim sizden özür dilerim


Hande Çayır / @handecayir / handecayir@gmail.com
Hrant Dink Vakfı’nda bir belgesel izledim: Portakalın Uykusu. Belgeselin yönetmeni Eylem Şen hatırlattı: Aslanlar tarihini anlatmazsa avcılardan dinleriz! Bundan yüz yıl önce, yerlerinden edilen Ermenilerin birçoğu evlerinden çok uzağa gitmek zorunda kalmış ve ölmüş / öldürülmüş. Hatay’ın Musadağ yöresindeki yedi köyün halkı ise direnmeyi seçmiş. Dağlık arazide 53 gün direnmişler. Daha sonra, sağ kalanlar, Mısır’ın Port Said limanındaki mülteci kamplarına yerleştirilmiş. Şimdilerde, Erivan’ın Museler bölgesinde yaşayan Musadağ direnişçilerinin torunları, mahallelerini Musadağ’ın yedi köyüyle isimlendiriyormuş: Hacı Habibli, Kebusiyeh, Vakıf, Keder Bek, Yoğunoluk, Bityas ve Yezur. Bugün Musadağ’da, 135 nüfuslu, tek bir Ermeni köyü kalmış: Vakıflı.

Raymond Kevorkian'ın kapsamlı araştırması "Ermeni Soykırımı" Türkçe'de

Haber: Süleyman Arıoğlu / Cnnturk.com
Tarihçi Raymond Kévorkian'ın, Ermeni Soykırımı'na ilişkin en geniş kapsamlı inceleme olarak kabul edilen kitabı "Ermeni Soykırımı", İletişim Yayınları'ndan çıktı. Ahmet İnsel ve Kerem Ünüvar'ın editörlüğündeki kitabı Türkçe'ye Ayşen Taşkent Ekmekçi çevirdi. Fransızcası 2006'da çıkan 1167 sayfalık kitap altı ana kısımdan oluşuyor ve soykırımın 19. Yüzyılın sonundan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar süren safhalarını tüm yönleriyle ele alıyor. Kevorkian'ın kitabında Ermeni Patrikhanes Enformasyon Bürosu'nun, 1918'de İttihatçıların yargılandığı davada da kullanılan arşivlerini ilk kez yayınlıyor.

YİNE PATRİK SEÇİMİ

Kirkor Döşemeciyan
7 Haziran 2015 tarihli milletvekili seçimine çok az bir süre kalmış ve dikkatler o güne odaklanmışken seçim sonrasını da gözden uzak tutmamak gerekir düşüncesindeyim. Çünkü seçim ertesi 8 Haziran sabahında Türkiye Ermenilerinin bugünkü sorunları aynı yerde duruyor olacak. Cemaatin iç düzenini ve sağlıklı yönetimini çok yakından ilgilendirmeleri yönünden bu sorunlardan “Patrik Seçimi” ile “Vakıf Yönetimlerinin Seçimi”  çok tabii olarak öncelikli konumlarını muhafaza edecekler.

Ermenistan tehdit olarak algılanıyor

“Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması” anketinin verilerine göre Ermenistan’ı artan bir tehdit olarak görenlerin sayısında artış gözlendi. Anket sonuçlarına göre, Türkiye için tehlike olarak algılanan ülkelerin başında sırasıyla İsrail, Amerika ve Suriye geliyor. Ankete katılanların yüzde 20.3'ü Ermenistan'ı, Kasım 2013'teki yüzde 7.2'lik oranla karşılaştırıldığında, ciddi biçimde tehdit olarak algılamaya başlamış durumda. Halkın yüzde 32.4'ü Ermenistan ile sınır kapılarının hiçbir şart altında açılmaması gerektiğini savunuyor. Amerika Türkiye ilişkileri konusunda ankete katılanların yüzde 51.9'u olumsuz bakış açısına sahipken Amerika'nın Türkiye'ye yaklaşımları yüzde 32.6'lık bir oranda sömürgeci olarak değerlendiriliyor. Kamuoyuna göre, Amerika ile Türkiye arasındaki en önemli sorun terörle mücadele konusunda yaşanırken, en önemli işbirliği alanları olarak askeri ve ekonomik konular ön plana çıkıyor.

28 Mayıs Ermenilerin yeniden doğuşunun başladığı gündür

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, «Sevgili yurttaşlar Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle sizleri kutluyorum. 28 Mayıs tarihimizin en aydınlık sayfalarını süslemektedir. Bu halkımızın kendi gücüyle yaşama hakkını kahramanca savunmaya yönelik heybetli bir örnekti ve asırlık kesintiden sonra Ermeni devletinin restorasyonunda parlak bir başlangıçtı..." dedi.

Katolikos Aram I’e Mesrop Maştots nişanı

Kilikya Katolikos Aram I,  Ermeni değerlerinin korunması, manevi değerlerin muhafazası, gelişimi ve yayılması işindeki istisnai katkıları vesilesiyle cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından, Mesrop Maştots nişanıyla ödüllendirildi.

Süryani Patriği: 1915'teki soykırım, günümüzde, Irak ve Suriye'de sürüyor

Tüm Doğu Patriği ve Süryani Ortadoks Kilisesi Ruhani Lideri Moran Mor Ignatius II. Efrem Kerim, İsveç Parlamentosu'ndaki konferansta konuştu. Antakya, Tüm Doğu Patriği ve Süryani Ortadoks Kilisesi Ruhani Lideri Moran Mor Ignatius II. Efrem Kerim, İsveç Parlamentosu’nda düzenlenen bir konferansta, 1915 yılında Süryanilerin sadece Hıristiyan oldukları için değil, aynı zamanda dili, kültürü ve gelenekleri farklı olan bir halk olduğu için soykırıma uğradığını ve soykırımının günümüzde de Irak ve Suriye’de devam etmekte olduğunu söyledi.

Sevag Balıkçı davasında deliller çürümeye terk edildi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Sevag Balıkçı’nın öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan, Jandarma raporuna göre yalnızca 2 adet deliğin bulunduğu elbiseleri inceleyen bilirkişi, 41 adet delik tespit etti Batman’ın Kozluk İlçesi’ndeki jandarma karakolunda zorunlu askerlik yaptığı sırada, er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülen Ermeni er Sevag Balıkçı’nın davasında, jandarma kriminal raporuna göre, yalnızca iki deliğin bulunduğunun belirtildiği Sevag Balıkçı’nın kıyafetlerinde bilirkişi, 41 delik tespit etti. Ancak deliklerin kurşun deliği olup olmadığı netleşmedi. Davada önemli delil sayılabilecek olan kıyafetlerin ise küflenmeye başladığı ve çürümeye terk edildiği tespit edildi.

Dink cinayetinde flaş tutuklama kararı!

''Emniyetteki Paralel Yapı'' operasyonundan tutuklanan eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'e, Dink cinayeti soruşturması kapsamında da tutuklama kararı verildi.
Dink cinayetinde flaş tutuklama kararı! Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, ''Emniyetteki Paralel Yapı''yla ilgili düzenlenen operasyondan tutuklu bulunan ve cinayet döneminde İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer tutuklandı.

Karşı Lig, 'Kamp Armen Yıkılmasın, Ermeni Halkına İade Edilsin' demek için sahaya çıkıyor

Devam eden direnişe Karşı Lig'ten destek.  Karşı Lig Bileşenleri, Kamp Armen direnişine destek vermek amacıyla, “Kamp Armen Yıkılmasın, Ermeni Halkına İade Edilsin”, “Hrant’ın Futbol Oynadığı Yerdeyiz” sloganıyla sahaya çıkıyor. 

Հայաստանի Անկախացման 97ամեակի Նշում Սարդարապատի Մէջ

ԵՐԵՒԱՆ.– 28 Մայիսին Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանական վերնախաւը, աւանդութեան համաձայն, Սարդարապատի հերոսամարտի յուշահամալիրին մէջ մասնակցած է մայիսեան յաղթանակներուն եւ Առաջին հանրապետութեան ստեղծման 97ամեակին նուիրուած հանդիսութեան:

Feast of the Pentecost at St. Paul Armenian Church

The culmination of the ACYO Sports Weekend was the celebration of the Divine Liturgy at St. Paul Armenian Church on Sunday, May 24, the Feast of the Pentecost, where hundreds of faithful, joined clergy and the participants in this year's sports weekend in fellowship and prayer.

Ermenistan’dan bir grup aydının Türkiye başbakanı Davutoğlu’na mektubu

Ermenistan’lı bir grup toplumsal kuruluş temsilcisi, aydın Türkiye başbakanı Ahmet Davutoğlu’na mektup yazdı… “Burada tarihçilere ihtiyaç yok; vicdan, aklıselim ve objektif bakış yeterlidir. İhanetin tanıklığı tarihi belgelerde değil, insanların vicdanlarındadır.Bugün Osmanlı yurttaşlarının nesillerinin «birbiriyle çelişkili hafızalarının çatışması»nın özü bu ihanete yönelik oluşmuş farklı tutumlardan kaynaklanmaktadır. Öyle ki bize ulaşan asırlık yaraları sağaltma ve insani ilişkileri onarma arzusu varsa, Osmanlı yurttaşlarının torunları arasındaki her tip diyalogun anlamı bu Büyük İhanete yönelik ortak tutum olmalıdır. Bugün Türk neslinin bunu iyi tasavvur ettiğini ummak mümkündür, zira haysiyetsiz koşullarda ebediyen yaşamak zordur. Özellikle seni tüm dünyanın suçla itham ettiği ve kendi adına nedamet getirmek önerildiği koşullarda yaşamak zordur. Seçim kendilerinin, zira Osmanlı yurttaşlarının diğer torunlarının artık kaybedecekleri hiçbir şey yok...

ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՆԿԱԽՈՒԹԵԱՆ ՏԱՐԵԴԱՐՁ


"Milli iktisat ya da metruk Ermeni mülklerinin yağmalanması"

Raymond Kevorkian, Ziya Gökalp'in "burjuvazi olmadan Türk milli projesinin imkansız olduğunu anladığını" söyler. 1 Ekim 1914'te kapitülasyonların kaldırılmasıyla, yabancı mülkleri üzerindeki teminatlar da ortadan kaldırılır. İkinci aşama, Rum ve Ermeni mallarına el konulmasıdır. Kapitülasyonlar kalkınca demiryollarının ve ticaretin denetimi İttihat Terakki hükümetine geçer ve ancak Cemiyet ile arası iyi olan taşra tüccarları mallarını başkente ve orduya yollayabilir. Savaşın başından itibaren ordu planlı olarak Ermeni ve Rum şirketlerine el koyar, tehcir başlayınca da Ermeni malları yağmalanır. İttihatçı Kara Kemal, 1916-1918 arasında İttihat Terakki Cemiyeti'nin aktif desteğiyle kurulan 80 şirketin kökeninde el konulmuş Ermeni malları olduğunu belirtir.

25-28 Մայիս 1918՝ Հայ Ժողովուրդի 20րդ Դարու Աւարայրը

ՆԱԶԱՐԷԹ ՊԷՐՊԷՐԵԱՆ
1918ի Մայիս ամսուան վերջին շաբաթը, յատկապէս Մայիս 25էն Մայիս 28 երկարող քանի մը օրերը, դարակազմիկ հանգրուան մը կը խորհրդանշեն հայ ժողովուրդի նորագոյն շրջանի պատմութեան մէջ: 97 տարի առաջ, Մայիսի այս օրերուն, կերտուեցաւ պանծալի Աւանդը «Մայիս 28»ի, որ խտացուց խորհուրդը հայ ժողովուրդի նոր դարաշրջան մուտքին ու, իբրեւ Ազգային-պետական ածուի, յաղթական վերականգնումին:

Hizbullah Cemaati'nden önemli seçim değerlendirmesi

Hizbullah Cemaati yöneticilerinden İsa Bagasi, seçim gündemi ve buna bağlı olarak Kürdistan'daki son gelişmelerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu… Bu dini ve etnik azınlıkların; Müslümanlar ve İslami ölçüleri esas alan idareciler tarafından mal, can, namus ve din emniyeti sağlanmış ve bunlar, Müslüman toplumla iç içe ve barış içinde bugüne kadar yaşamlarını sürdürmüşlerdir… Bu durum, İslam ve Müslümanların bu insanlara yaklaşımını göstermektedir. Bu insanların geçmişte yaşadığı bazı sorunlar olmuşsa veya günümüzde karşılaştıkları bazı sorunları varsa bile bu, İslam'dan ve Müslümanlardan kaynaklanan bir durum değil, aksine gayri İslami despot rejim ve yöneticilerden kaynaklanmıştır. Nitekim Müslüman toplumun da yaşadığı sorun ve haksızlıkların kaynağı ve sebebi bu gayri İslami zülüm rejimleridir. “Günümüzde eğer bu toplulukların siyasi temsiliyeti isteniyorsa ve bunların mecliste olma talepleri varsa, bunun en doğru olan şekli, nüfuslarına göre belli sayıda milletvekili ile temsil edilmeleridir. Bu durumda bunlar kendi toplulukları içinde aday olur ve böylece kendi halkları tarafından seçilen insanlarla söz konusu temsiliyet sağlanmış olur.” (Azınlıkların temsilinin en doğru yolu azınlıklara belli bir kontenjan ayrılması ve temsilcilerinin kendileri tarafından seçilmesidir. Diğer taraftan Türkçede temsiliyet diye bir söz yoktur. Yanlıştır. HYETERT)

Karapınar: Cem Toker'e darbe yapıp ilk Ermeni lider olacağım!

Haber: Ümit Buget - umit.buget@radikal.com.tr
LDP'nin Ermeni milletvekili adayı Arda Karapınar'la partinin temel vaadini, seçimdeki hedeflerini ve genel başkanı Cem Toker'e 'darbe planı'nı 5 soruda konuştuk… Ben Ermeni seçmenin konsolide bir tutum içinde olduğunu hiç sanmıyorum, öyle bir gözlemim yok. Her seçim, “acaba hangi partinin listesinde kaç Ermeni seçilecek sırada” diye bakıyorlar. Öncelikleri bu. Ne böyle siyaset olur, ne de böyle oy verilir. Sırf bir Ermeni aday 2. sırada diye aslında 100 yıllık meseleleri olan bir tabanın siyasi uzantısına ya da İttihat ve Terakki ruhunun hâlâ soluk aldığı ya da 13 yıllık iktidar performansından hiç memnun olmadıkları bir partiye oy vereceklerse, madem bu konu bu kadar önemliyse buyursunlar bana oy versinler. Madem “yeter ki Ermeni adayları olsun, biz o partiye oy veririz” diyorlar, onlara söz; bana oy versinler Cem Toker’e darbe yapıp Türk siyasi tarihinin ilk Ermeni siyasi parti genel başkanı olacağım! Anlaştık mı? (!!! HYETERT)

Cumhurbaşkanı: Soykırım herkes tarafından tanınana dek çalışacağız

Bugün Ermenistan Hükümeti kabul Evinde « Mütevelli Heyeti 24. Oturumu gerçekleşti; oturumu Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan yönetti… Oturumda cumhurbaşkanı, Heyet üyesi Vahe Cazmadaryan’ı yurda hizmetleri için I. Derece devlet nişanıyla ödüllendirdi; ödül oturumda Cazmadaryan’a takdim edildi... Bu gün dek Fon projelerine 900.000 ABD Doları bağışlamış olan Mütevelli Heyeti  ABD Batı Bölgesi Yerel Organı Dönem Başkanı hayırsever Andranik Bağdasaryan’a «Hayırsever üye» sertifikası sunuldu.

«Թարգմանության արվեստագետը. Վիգեն Թադևոսյան» /The Artist of Translation: Vigen Tadevosyan

Հարգելի լրատվամիջոցներՄայիսի 29-ին՝ ժամը 19:00-ին սիրով հրավիրում ենք Ակումբ (The Club) «Թարգմանության արվեստագետը. Վիգեն Թադևոսյան» հետազոտական ցուցահանդեսի բացմանը։ Ցուցահանդեսը հիմնված է արվեստագետ Վիգեն Թադևոսյանի թարգմանական գործունեության շուրջ արված հետազոտական աշխատանքի վրա:

Ermeni meselesine farklı bir bakış

Doç. Dr. Umut Uzer
Türkler ve Ermeniler arasında ciddi bir diyalog kurulacak ve barış tesis edilecekse her iki taraf da birbirine karşı nefret söyleminden uzak, ırkçılığı ve terörizmi ret ve telin eden yaklaşımlarla birbirine yaklaşmalı ve iki halkın ortak kültürü üzerine bina edilen bir gelecek kurulmalıdır.

Kadim Bir Nefes Açıklaması Ezidi Ağıtları'

İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Amed Gökçen'in Ezidiler ile ilgili "Kadim Bir Nefes: Ezidi Ağıtları" kitabı tanıtıldı. Santralistanbul kampüsündeki tanıtım toplantısında konuşan Gökçen, 2014'te yayımlanan "Kara Kitap Kara Talih"in ardından Ezidi kültürüne dair yeni bir kitap daha eklediğini belirtti.

Güney Kıbrıs ve Ermenistan ortak tatbikat düzenleyecek

Ermenistan ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi (GKRY) askeri alanda işbirliği için 2015 planını imzaladı. Askeri alanda işbirliği için uzlaşan iki ülkenin savunma bakanları, ortak tatbikat düzenlemek için de anlaşmaya vardı. Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan ile Rum kesiminin Savunma Bakanı Hristoforos Fokaides, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da görüştü.

Armenian Language Program

JULY 6-30 MON-THU 9AM-2PM COST: $200
REGISTER HERE
DEADLINE: JUNE 15
UCLA is offering a summer Armenian class for high school students who are exposed to Armenian at home and want to learn to read and write or to develop their speaking, listening, and literacy skills.

Ermeni sorununu işlerken Türklere dost eli uzatan film

Atilla Dorsay / al.dorsay@superonline.com
Cannes 2015’in özellikle benim için ilginç filmlerinden biri, Ermeni kökenli yönetmen Robert Guediguian’ın son filmi Une Histoire de Fou- Bir Deli Hikayesi oldu. Cannes’ın özel gösterilerde kullanılan Soixantieme-Altmışıncı salonunda (festivalin 60. yıldönümünde yapıldığı için öyle ad konmuş) yapılan özel gösteride, Fransa’daki Ermeni cemaatlerinin önde gelenleriyle birlikte izlediğim film, Kasım 2015’de tüm dünyada gösterime çıkacak. Ve sanırım kendisinden çok söz ettirecek. Ben izlenimlerimi şimdiden yazayım dedim.

Kamp Armen Dayanışması: Tapu hala iade edilmedi, tapu devrine kadar direnişteyiz!

Kamp Armen Dayanışması, Kamp Armen’deki nöbetin 22. gününde bir basın açıklaması yayımladı.  Kamp Armen'in yıkılmaması ve tapusunun Ermeni halkına iadesi için 22 gündür nöbet tutan Kamp Armen Dayanışması, yazılı bir açıklama yaparak tapunun hala iade edilmediğini duyurdu ve direnişe devam edeceklerini açıkladı. “Oyalamaya son! Kamp Armen derhal iade edilsin” başlığıyla yapılan açıklamada “İlk günden beri aynı şeyi söylüyoruz: Kamp Armen Ermeni halkına, koşulsuz, şartsız ve hemen şimdi iade edilsin!” dedi.

Ermenistan – Türkiye Sinema Platformu Film Projeleri için Çağrı

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu (ETSP), 7. yılında iki ülkeden ve her iki ülkenin diasporalarından kısa film ve belgeselcileri ortak yapıma uygun projeleriyle ETSP Proje Geliştirme Atölyesi’ne başvurmaya çağırıyor!  Atölye, 12. Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali sırasında, 13-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında Erivan’da gerçekleştirilecek.

3 kadın aday: Selina, Fatma ve Hürriyet

Oral Çalışlar
7 Haziran seçimlerinin yeterince üzerinde durulmasa da dikkat çeken yönlerinden birisini, kadın adaylar oluşturuyor. Size tanıdığım ve Meclis'te görmeyi istediğim üç kadını tanıtmak istiyorum. Listelerden 3 kadın aday seçtim. HDP'den Hürriyet Karadeniz, AK Parti'den Fatma Benli, CHP'den Selina Özuzun Doğan...

“Ermeniler bir adım öne çıksın !”

Kırkısrak köylüleri, neyin ne olduğunu anlamak için gece nöbetine durmuşlar ve herşeyi anlamışlar. Köyün ihtiyarları dağdaki mağaraya ulaşarak bir deri-bir kemik kalmış insanlara “Biz Alevi Kızılbaşız, Ermeniler bizim kardeşimizdir. Bizden size zarar gelmez, buralarda açlıktan kırılır, kurda-kuşa yem olursunuz. Felaket zamanı ne kadar sürer bilmiyoruz ama, bu günler geçene kadar size her türden desteği sunmak boynumuzun borcudur” diyerek, yıllarca zor durumdaki bu insanların en temel ihtiyaçlarını karşılamışlar. Bu 1919 yılına dek böyle sürmüş ve feci günlerin artık geride kaldığına inanan Kırkısraklılar birgün mağaralara gelip “Gayrı gelin köyümüze, bizimle birlikte yaşayın” demişler. Hayattan umudunu kesmemiş olan Ermeniler Kırkısraklı bu insanların teklifini kabul edip, mağaralardan köye inmişler inmesine ama çok geçmeden onların orada olduğu devlet mercilerine ihbar edilmiş. Köye gelen jandarmalar, tüm köyü meydanda sıraya dizip “Aranızda epeyi Ermeni olduğunu biliyoruz. Onları saklamanın yasak olduğunu bildiğiniz için de, Ermenileri bize teslim edeceksiniz…haydi bakalım, Ermeni olanlar bir adım öne !” diye emretmişler. İstisnasız bütün köy, hep beraber bir adım öne çıkıp, mağrur duruvermiş ve hiç bir Ermeni’yi devlete teslim etmemiş.

113TH DIOCESAN ASSEMBLY MEETS IN WASHINGTON

Clergy and lay delegates from across the Eastern Diocese gathered in Washington, DC, during the first week of May for the 113th Diocesan Assembly. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided over the Assembly meetings, hosted by the St. Mary Church of Washington on May 7 and 8.  

Toplumsal Travma söyleşileri başlıyor

TÇD, Toplumsal Travma Söyleşileri adı altında bir seminer dizisi başlatıyor. Travma Çalışmaları Derneği (TÇD), Toplumsal Travma Söyleşileri adı altında bir seminer dizisine başlıyor.TÇD Genel Sekreteri Aydın Yıldırım toplumsal travma alanında farkındalık çalışmalarına önem verdiklerini ve bu alandaki adalet arayışına ve insan hakları mücadelesine katkı sağlayacak etkinlikler örgütleyeceklerini belirtti. “1915’le Yüzleşme” adı altında yapılacak söyleşiye Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu yöneticisi Psikolog Murat Paker ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Garo Paylan gerçekleştirecek.

Amerikalı Ermeni hayırsever «Ermenistan» Fonuna 900 bin Dolar bağışladı

Amerikalı Ermeni hayırsever «Ermenistan» Fonuna 900 bin ABD Doları bağışladı. Bilgi bugün 27 Mayıs’ta «Ermenistan» Tüm Ermeni Fonu  Mütevelli Heyeti ve Yerel Organları 24. Ortak Oturumu esnasında Mütevelli Heyeti Başkanı Serj Sarkisyan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, hayırseveri «bağışlayan-hayırsever» ünvanıyla taltif etti.

Soy Ağacı

Soyağacı kelimesini; “Bir aile veya bir sülalenin bütün mensuplarının geçmişten günümüze, belirli bir düzen içerisinde sıralanması” şeklinde tanımlayabiliriz… Eski Ahitin Yeşaya kitabında İsa’nın soyunun tarif edildiği bölümde bir ağaç benzetmesi vardır. Soy ağacının İncil dışında ve aile ilişkilerini tam olarak (sadece baba soyunu değil) gösteren ilk kullanımı Boccaccio’nun 1360 baskılı Genealogia deorum gentilium (“İnsan Tanrılarının Soyu”)’dur...Osmanlıda Soyağacı geleneği vardır ama hanedan ve ünlüler için geçerlidir. Bunlar silsilename diye de anılır. Avrupalıların ve bizdeki Gayrimüslimlerin soyağacı çıkarmaları daha kolaydır. Çünkü kilise kayıtları 17.Yüzyıla kadar gitmekte ve doğum vaftiz, evlilikler, ölümler kilise defterlerine kayıt edildiğinden ve soyadı geleneği olduğundan kolaydır. (Bu bilimsel gerçek, nedense 1915’e gelince geçerli sayılmaz. Kiliselerin nüfus kayıtlarının gerçekliği resmi görüşçe kabul edilmez. HYETERT)

Hristiyanlığın geleceği ve Türkiye

Murat Bardakçı
Araştırmanın temel neticesi şu: Hristiyanlık önümüzdeki on beş sene içerisinde dünyanın en yaygın dini olma özelliğini kaybetmeye başlayacak, Hristiyan ve Müslüman nüfus arasında şu anda mevcut olan fark 2050’ye gelindiğinde çok azalacak ve İslamiyet sonraki senelerde dünyanın en yaygın ikinci dini olacak. Üçüncü büyük dinin yahut inancın ne olacağını merak mı ettiniz? Dinsizlik ve inançsızlık! (Bizim laikçi, kilise ve din karşıtı aslanların ne kadar ilerici olduğu ortada(!) HYETERT)

İspanya’nın St.Margarida kenti Ermeni Soykırımını tanıdı

İspanya’nın St.Margarida kenti Ermeni Soykırımını tanıdı. İlgili karar tasarısında şunlar kaydedildi: «Aralarında Türkiye ve İspanya da olmak üzere kimi hükümetlerin Ermeni Soykırımını kabul etmediği hesaba katılarak, Ermeni halkının ne ekonomik, ne toprak ne de insani mahiyetli tazmin edinmediği hesaba katılarak, Soykırımın, Holokos, Ruanda ve Balkanlardaki soykırımların prototipi olduğu hesaba katılarak, Kent Belediyesi -Ermeni Soykırımının tanınması ve tazminat talep edilmesi için destek gösterilmesi, İspanya Hükümetinden Soykırımın tanınması ve bu kararın uluslararası kurullara naklinin talep edilmesi kararını aldı.

Maramara Üniversitesi'nden Türkçe-ingilizce Türk-ermeni İlişkileri Sitesi

Marmara Üniversitesi, Türk-Ermeni ilişkilerinin bin yıllık tarihini 29 Profesör, 17 Doçent, 22 Yard. Doç ve araştırmacılar ile mütercimler çalışmasıyla Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan internet sitesinde sunuyor. Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat, yaptığı açıklamada "İki toplumun tarih ile yüzleşmesine araç olacak ve dünya kamuoyuna resmin tamamını gösterecek bir projeyi hayata geçirdik" dedi.

Bilimsel Araştırmaların Sayısı Neden Az?

Fakat her iki tarafta yayınlananların hemen hemen hepsi kendi taraflarını savunup diğer tarafları suçlayan propaganda özelliğini taşımakta ve bilimsel üslûp ve sağlam teorik yapıya sahip olanlar bile aslında kendi teorilerinin ne kadar doğru ve meşru olduğunu vurgulayarak diğer düşüncelerini kabul etmemektedir. Yani bunlar da bilimsel yayın özelliğini taşıyan ama aslında propagandaya yönelik yayın diyebiliriz. Mesela Türkiye ve Azerbaycan gibi ülkelerde Ermeni tarihi, Ermeniler ve Ermeni Meselesi ile ilgili birçok yayınlar vardır. Ama onların içeriğinin çoğu “biz Ermenilere soykırımı yapmadık, tam tersine onlar bizi acımasız şekilde kestiler!” ve “Osmanlı zamanlarına kadar biz Ermenilerle birlikte barış içinde yaşıyorduk ve biz Ermenilerin hakkını savunurduk!” gibi söylemlerle Türkiye, Türkler ve Osmanlı’yı “suçsuz ve masum” göstermeye çalışmaktadırlar. Ermeni tarafını savunup Osmanlı ve Türkiye’yi suçlayan yayınlarda Ermeni diasporası, Ermenistan, Avrupa, Rusya ve Amerika tarafından yayınlanmıştır. Ama onların çoğu da Osmanlı’nın ne kadar acımasız ve barbar olduğunu ve Ermenilerin tarihte hep kıyımlara mağdur kaldığını göstermektedir.

Gerçek 69. Ortaçağa ait bir Yemen sözlüğünde altı dil arasında Ermenice de yer alıyordu.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Günlük yaşamımızda, Kızıl Deniz sahilinde, Suudi Arabistan’ın hemen güneyinde yer alan Yemen’de ortaçağda neler olduğunu düşünmeye vakit bulamadığımızı söylesek kendimize haksızlık etmiş olmayız. Türki kökenli Rasulid hanedanı, 1100’lerin sonlarında Eyyübilerin hükümdarı olarak Yemen’de egemenlik kurmuş, 13. yüzyıl başlarında ise bölgenin tamamına sahip olmuştu. (Eyyübiler komşu Mısır’da egemendiler. Eyyübi hanedanının kurucusu, ataları Ermenistan’daki Dvin kökenli Kürtlerden olan, Haçlılara karşı verdiği savaşlarla ün kazanmış Selahaddin-i Eyyübi’ydi.)

Ermenistan Cumhurbaşkanlığı 2014 Yılı ödülleri sahiplerini buldu

Ermenistan cumhurbaşkanlığı konutunda bugün 26 Mayıs’ta  Ermenistan Cumhurbaşkanlığı 2014 Yılı ödülleri sahiplerini buldu. Ödüller cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve «Robert Poğosyan ve oğulları» Vakfı temsilcisi, Diaspora Ermenisi hayırsevr Robert Poğosyan tarafından kazananlara sunuldu .

“Sanctuaire de Lisieux” Kilisesinde, 1915'in 100. yılı için ayin yapıldı.

Ohannes Conkar 
Ermeni soykırımın 100. yılı etkinliklerinde Lisieux'de, Fransa Ermenistan büyük elçisi VIGUEN TCHITETCHIAN, Fransa daki Ermeni katoliklerin piskoposu JEAN TEYROUZ ve hatchkar sergisiyle PATRICK DONABEDIAN ve epey kalabalık halk ve  Alfortville'den Ermeni bir Koro'da eşlik etti. Ayin çok güzel geçti, gerek katılımların fazla olması dolayısıyla bu kiliseye inanç ile gelenlerin hastalıklarından kurtulduğu bir yer olması özelliğine de sahip. Engellilerin çok olması da bu inançların doğru olduğunun bir kanıtı.

Gerçek 68. Armin Wegner 1915’te gördüklerini fotoğrafladı.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Daha gençlik yıllarında hayatı dile getirmeye karşı derin bir ilgi duyan Armin Wegner, yazı yazmaya ergenlik çağındayken başlamıştı. Sonraki yaşam deneyimleri ise onun “nesnelerin gizemini ortaya çıkarma konusundaki güçlü arzusu”nu daha da artırdı.

Batıayaz Ermeni Kilisesi Saint Pierre için hazır...

Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı dolayısıyla, Alman Rahibe Barbara Kallasch ve Şan Hocası Sezgin Suna koordinasyonunda her sene düzenlenen Barış Ritüeli, geçen sene olduğu gibi bu sene de Batıayaz'daki Ermeni Kilisesi'nde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Her sene düzenli olarak, “İnançların Ezgileriyle Barışa Doğru'' sloganında Haziran ayında bir araya gelenler için adres, Samandağ Batıayaz'daki eski bir Ermeni Kilisesi olacak.

Budapeşte’de Ermeni Soykırımının 100. yıldönümü için ayin düzenlendi

23 Mayıs’ta  Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen's Basilica katedralinde Ermeni  Soykırımının 100. yıldönümü vesilesiyle ayin düzenlendi.Ayin Kilikya Ana kilisesi Katoghike-Patriği Nerses Petros Tarmuni tarafından yapıldı.

118 yıllık kilise çanı bodruma atıldı

Antalya’nın Kaş İlçesi’ne bağlı Kalkan Mahallesi’nde yaklaşık 20 yıl önce bir okulun deposunda bulunan 118 yıllık kilise çanı, eski belediye binası, yeni Büyükşehir Belediyesi Hizmet Birimi’nin bodrum katında kaderine terk edildi. Kalkan’da yaşayan Rumların 1924 yılındaki mübadeleden önce kullandığı ’Kalkan Kilisesi’, restore edilerek camiye dönüştürüldü. Kilisenin, üzerinde 1987 yılında yapıldığını belirten yazı bulunan bronz çanı ise Mustafa Kocakaya İlkokulu bodrumuna konuldu.

İATG KÜLTÜREL ÇOĞULCU TİYATRO GÜNLERİ 2015

Bu yılki Kültürel Çoğulcu Tiyatro Günleri geçtiğimiz hafta sergilenen bir Kürtçe Moliere oyunuyla Nexweşê Nexweşiyê / Hastalık Hastası adlı oyunla başladı. Bu haftasonu etkinliklere Michigan Üniversitesi'nden Prof. Kevork Bardakjian'ın da katılımıyla devam edilecek. Ayrıntılı programı aşağıda bulabilirsiniz.

Ermeniler bir çeşmeyi bile bize fazla gördü!

Damla Peker
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun, iyi ilişkiler konusunda olumlu adımlar atılması için Ermenistan'da bulunan Türkiye'ye ait bir mimari eserin ve mirasın restorasyonu konusunda Bakanlık olarak teklifte bulunduklarını açıkladı. “'Bir küçük Osmanlı çeşmesi dahi olsa bize gösterin biz onu restore edelim” dediklerini söyleyen Dursun, olumlu bir cevap alamadıklarını kaydetti. En son Osmanlıca yazılmış, ülkelerinde bulunan kütüphanedeki yazma eserlere ve değerli nüshalara restorasyon katkısında bilimsel bir adım attıklarını ancak, yine ona da cevap alamadıklarını bildirdi.(Resmen tanınmayan bir ülkeye acaba hangi yolla yapılmış bu teklifler. HYETERT)

‘Sonsuza kadar arkadaşız!'

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bu sene 60’ıncı defa yapılan 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisi İsveç oldu. Måns Zelmerlöw’ün seslendirdiği Heroes şarkısı 365 puanla birinci geldi. Puanlamalarda nihayet anne kadar heyecanın dorukta olduğu bu yılki yarışmaya barış mesajları da damga vurdu. Türkiye’nin önceki sene olduğu gibi bu sene da katılmadığı yarışmada her sene geleneksel olarak hazırlanan videolarda Ermenistan ve Türkiye arasında buzları eritmeye yönelik de bir mesaj vardı. Türkiye’den bir kağıda Ermenice ‘Sonsuza kadar Arkadaşız’ yazan Yakup adlı genç kağıdını uçak yapıp uçurdu. Ermenistan’dan yakalayan arkadaşı ise mesajın Türkçe’sinin altında Ermenistan ve Türkiye bayraklarıyla yazılı olduğu kağıdı açıp gösterdi.

Sırlanmış Zaman Sergisi Açıldı

Türkiye ve Ermenistanlı fotoğraf sanatçılarının Türkiye'de yaşayan Ermeni toplumu ile ilgili fotoğraf ve video çalışmalarından oluşan sergi Diyarbakır'da açıldı.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Türkiyeli ve Ermenistanlı fotoğraf sanatçılarının Türkiye'de yaşayan Ermeni toplumu ile ilgili fotoğraf ve video çalışmalarından oluşan "Sırlanmış Zaman" adlı sergisi Diyarbakır'da açıldı. Sergi 7 Haziran'a kadar açık kalacak.

The Primate's Memorial Day Message

Memorial Day is not a vacation day. Memorial Day is truly a gift in our spiritual life when we remember in our prayers the courageous members of the military who sacrificed their lives for this freedom-loving country and valued their God-given lives in a most dignified way in the service of God. Let us all pause for a minute and reflect on their vision of love and compassion for the blessed country of the United States of America. They died leaving behind a rich legacy of dedicated service. The peace and the prosperity that we all cherish today is the fruit of their labor and sacrifice.

“Din Savaşları” Tehdidi

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu
ABD ve Avrupa ülkelerinde Müslümanları ya da Hristiyan ve Yahudileri hedef olarak seçen münferit girişimler, kişisel kindarlık nedeniyle işlenen cinayetler, kendi başına din savaşı yürüttüğünü sananların yaptığı katliamlar olabilir. Ancak bu tür olaylara imza atanların örgütlü sosyal ağların üyeleri olmaları daha mümkün… Artık bir Hristiyan liderle bir Müslüman liderin el ele tutuşmasıyla yatışacak bir ortam söz konusu değil. Bugün, karşı tarafa sahip çıkabilme siyasetine ihtiyaç var. Bir Müslüman öldürüldüğünde Müslüman olmayanların, bir Yahudi öldürüldüğünde Yahudi olmayanların, bir Hristiyan öldürüldüğünde de Hristiyan olmayanların meseleye sahip çıkması gerekiyor.

Çalışkan’ın “100 Yılla Yüzleşme” serisi sürüyor

Ali Dağlar
Ermeni tehcirine 100. yılında resmi ve karşı tezlerden farklı bir bakış açısı sunan “Alman Cihadı” raflarda. Osmanlı’nın müttefiki Almanya’nın İslam Alemi’ni Ayaklandırma Planı’nı konu alan kitap Remzi Kitabevi’nden çıktı. Gazeteci-Yazar Kerem Çalışkan İttihat ve Terakki Cemiyeti ve iktidarını eksen alan “100 Yılla Yüzleşme” üçlemesinin ardından “Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü-100. Yılında Ermeni Sürgünü’nün Perde Arkası” kitabıyla yeni bir tartışmanın fitilini ateşliyor.

Diyarbakır’da bir parka Hrant Dink’in adı verildi

«Kişi başına düşen yeşil alan miktarıyla Türkiye'de birinci olan Kayapınar ilçesinde belediye, yapılan iki yeni parka katledilen gazeteciler Hrant Dink ve Hafız Akdemir isimlerini verdi. Belediye meclis kararıyla isim verilen parkların yapımı tamamlandı.

Kamp Armen’de Mutlu Son Mutlu Başlangıç

Aldığımız habere göre Kamp Armen’in tapusu Çarşamba günü vakfa veriliyor. Kampa emek ve gönül vermiş tüm Kamp dostlarını kutluyoruz. Gerçekten büyük bir mücadele vererek kampı yıkımdan kurtarıp, cemaate kazandırdılar. Vakıf yönetiminin, Kamp yönetimini Kampa gönül veren, kampı kurtarmak için her türlü zahmete katlanan bu gruba vermesi için gerekenleri yapacağından kuşkumuz yok. HYETERT  

TİDER Başkanı Akkuş: “Türkiye-Ermenistan Sınır Kapısı Açılsın”

Toplumsal İlerleme Derneği (TİDER) Başkanı Murat Akkuş, Türkiye-Ermenistan sınır kapılarının açılmasını istedi. Merkezi Iğdır’da bulunan Toplumsal İlerleme Derneği (TİDER) Başkanı Murat Akkuş, Türkiye’nin Ermenistan ile iki sınır kapısı olduğunu belirterek, “Biri Kars Akyaka Doğu Kapı, Ermenistan’ın Gümrü şehriyle, diğeri de Iğdır Alican Sınır Kapısı, başkent Erivan ile. Ancak, iki kapıda kapalı. Biz, sivil toplum örgütü olarak bu komşu ülke ile olan sınır kapılarımızın açılması gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Türkiye’nin sınır kapılarını Ermenistan’a açması gerektiğini anlatan Akkuş, şöyle konuştu: "Kapı kapalı da olsa Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret, Gürcistan ve İran üzerinden zaten yapılıyor.

ՈՒԽՏԻ ՀԱՐԻՒՐԱՄԵԱԿ, ՅԵՏՈՅ ԻՆ՞Չ 1. ՀՈՂԱՅԻՆ ՊԱՀԱՆՋ

Մի հող, որ թէկուզ երկինք համբառնայ՝
 Հայոց եղել է.... Հայոց կը դառնայ:
                                                         (Յովհաննէս Շիրազ)

Ve Galatasaray şampiyon! 4. yıldızı taktı...

Galatasaray, Fenerbahçe'nin İstanbul Başakşehir ile 2-2 berabere kalması üzerine Spor Toto Süper Lig'in 2014-15 sezonu şampiyonu oldu. Böylece Spor Toto Süper Lig'de 4. yıldızı ilk takan takım Galatasaray oldu. İsmail Kartal yönetimindeki Fenerbahçe 33. haftada İstanbul Başakşehir'le 2-2 berabere kalarak şampiyonluk umutlarını tüketti. Galatasaray bu sonuçla Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluğa ulaştı.

Cannes'da ilk ödül sıra dışı soykırım filmine

Esin Küçüktepepınar - esin.sinema@gmail.com  
Bu akşam sahiplerini bulacak Altın Palmiye heyecanı doruktayken genelde büyük ödülün habercisi sayılan Uluslararası Sinema Yarlarları Federasyonu (FIPRESCI) ödülü Macar yapımı 'Saul'un Oğlu'na verildi. Laszlo Nemes'in yönettiği film, Yahudi Soykırımı'nı sinemada bilinmeyen bir tarafıyla yani gaz odalarındaki katliamların mekaniğiyle tanıştırılıyor.

Azerilerden Ermenistan Elçiliğinde Gösteri

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Azeriler, Ermenistan Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi. Ermenistan askerleri tarafından rehin alınan iki Azerbaycanlının serbest bırakılması için başlatılan "Girovlarimizi Azad Et" (Esirlerimizi serbest bırak) kampanyası çerçevesinde düzenlenen gösteriye Türkler de destek verdi.

Türk-Ermeni ilişkilerine 18 farklı bakış açısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından yayımlanan "Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri" kitabında, Türk-Ermeni ilişkilerinde yaşanan sorunların kaynağı ve çözüm önerileri, 18 akademisyenin bakış açısından okuyucuya sunuldu. Türkiye'de tanınmış, alanında etkili 18 Ermeni uzmanının kaleme aldığı yazılardan oluşan "Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri" kitabı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından yayımlandı.

Kopan halkayı ararken

Ebru Yıldırım
“Tarih bilinci denilen işin en kötü yanı da, tarihe olan yanlış yaklaşım değil, bu yaklaşımın bugün de aynı biçimde tekrarlanmasının kaçınılmaz olmasıdır. Tarihte katili, soykırımı öven, bugün de aynı şeyleri yapacağını tarih anlatımıyla tekrarlamış olmaktadır.“ Nisan ayı içerisinde Dipnot Yayınları, “Ermeni Devrimci Paramaz-Abdülhamid’den İttihat Terakki’ye Ermeni Sosyalistleri ve Soykırım” isimli kitabı yayımladı. Kadir Akın tarafından titiz bir çalışmanın sonucu kaleme alınan kitap soykırımın siyasal olmasının yanı sıra, kültürel ve belleksel kopuşu da içerdiğini işaret etmesi bakımından önemli.

Aşotyan: Eylül ortasında «Her öğrenciye bir bilgisayar» projesi başlıyor

Ermenistan Eğitim ve Bilim bakanı Armen Aşotyan, Eylül ortasında Vayots Dzor eyaletinde «Her öğrenciye bir bilgisayar» programının başlayacağı bilgisini verdi. Beyanat 25 Mayıs’ta  düzenlenen basın toplantısında Eğitim bakanı Armen Aşotyan’dan geldi.

'Diaspora ile hangi pazarlıkları yaptı'

Başbakan Davutoğlu, HDP lideri Demirtaş’ın yurt dışında Ermeni diasporası ile görüştüğünü belirterek, “Hangi pazarlıkları yaptı ki Türkiye'ye dönüp Çözüm Süreci'ni sabote etti?” diye sordu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir'deki Başbakanlık Ofisi'nde Show TV'deki "Başbakan ile Gündem" programında soruları yanıtladı. Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tüm dünyanın Türkiye karşısında kampanya yürüttüğü bir sürede Selahattin Demirtaş’ın Türkiye'nin karşısında yer aldığını ve Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullandığını belirten Davutoğlu, Demirtaş'ın 'bunda Kürtlerin de sorumluluğu var onlar adına özür diliyorum' ifadesinin bulunduğunu hatırlattı.

Arakelots Ermeni Manastırı Köstebek Yuvasına Döndü

Muş'ta, 18'inci yüzyılda yapıldığı söylenen Arakelots Ermeni manastırı, defineciler tarafından tahrip edildi. Köstebek yuvasına dönen manastırdaki mezarlıklar kazılarak insan kemikleri dışarı çıkarıldı. Merkeze bağlı Arak köyünde yer alan Arakelots Ermeni manastırının tahrip edildiğiyle ilgili Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller ve İlçeleri Köyleri Ermenileri ve Sason İlçesi Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma (Ermeni Azınlıkları) Derneği Başkanı Aziz Dağcı'nın Muş Valiliği'ne yaptığı müracaatın ardından manastırda inceleme yapmak üzere jandarma gönderildi. Jandarmanın yaptığı incelemede, manastırda yer alan mezarların kazıldığı ve bazı süslü taşların yerinde olmadığı tespit edildi.

CHP'liler Ermeni cemaatini yalnız bırakmadı

CHP'li Yarkadaş ile belediye başkanları Nuhoğlu ve İnönü Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi'nde düzenlenen törene katıldılar. Surp Levon Ermeni Katolik Kilisesi'nde pazar ayinlerinden farklı olarak bugün büyük bir tören vardı. Türkiye Ermeni Katolikleri Başpiskoposu Levon Arkiepiskopos Zekiyan, Türkiye Ermeni Katolikleri emektarı Başpiskoposu Hovhannes Arkiepiskopos Çolakyan'a Ermeni cemaatine 70 yıl boyu sunmuş olduğu hizmetten dolayı teşekkür töreni düzenledi.

Kamp Armen, Ermeni Kilisesi'ne iade edildi

Yoksul ve yetim Ermeni çocukların eğitim gördüğü yetimhanenin tapusu, binanın yeni sahibi tarafından eski sahibi olan kiliseye bağışlandı. Bağışı yapan işadamı, hükümetin ricasıyla böyle bir karar aldığını belirtti...Ulusoy, şu bilgileri verdi:"Bu amaçla yapılan spekülasyonlar rahatsızlık hissetmeme neden olmuştur. Keza konunun çözülmesi yönünde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun rica ve talimatı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı tarafından şahsıma intikal ettirilmiştir... Sayın Başbakan, Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Başkanı ve Tuzla Belediye Başkanımız konunun boyutunu ve tapunun el değiştirme sürecini tarafıma iletmiştir. 1915 yılı ile ilgili çeşitli spekülasyonlarla toplumumuzun hassasiyetlerinin tahrik edilmeye çalışıldığı günümüzde; Ermeni vatandaşlarımızın düşünce ve hassasiyetlerine, ülkemizin sosyal barışına ve birliğine katkı sağlamak amacı ve temennimle konu araziyi Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Vakfı'na bağışlayacağımı kamuoyumuza saygıyla duyururum."

Geçmişin Son Seçimi

Prof. Dr. Anıl Çeçen
Çeyrek yüzyıllık bir küreselleşme sonrasında yeni bir dünya düzeni kurulamadığı için, dünyanın nereye gideceği belirsizdir… Seçimlerden tek parti iktidarı çıkmaması ya da ortaya çıkan tabloda bir koalisyon alternatifinin kesinlik kazanamaması ve bir anlamda siyasal iktidarın ortada kalması gibi bir durumda, kısa bir zaman dilimi içinde yeniden genel seçimlere gidilmesi demokrasinin devamlılığı açısından gerekli olabilecektir. Türkiye kendisi gibi Akdeniz ülkeleri olan İtalya, İspanya ve Yunanistan’da birkaç seçimin peş peşe yapıldığını hatırlayarak hareket etmesini bilmelidir. Soğuk savaş ve küreselleşme dönemlerinden gelen siyasal sorunların aşılması doğrultusunda tek bir genel seçim ile siyasal çözüm üretilemezse, Akdeniz demokrasilerinde olduğu gibi kısa bir zaman dilimi içinde yeniden genel seçimlere gidilmesi yolunu Türkiye’de düşünebilmelidir. Küreselleşme döneminin sona ermesi, Avrupa Birliği, Büyük Orta Doğu Projesi, Büyük İsrail Projesi ile birlikte ABD’nin Avrasya siyasetinin de iflas etmesi dikkate alınarak, doğu-batı ve kuzey-güney dengelerine daha fazla dikkat eden merkeziyetçi bir yeni politika izlemek Türkiye için yeni dönemde fazlasıyla gerekli görünmektedir.

Melih Gökçek: PKK, Ermeni teşkilatıdır

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, A Haber ekranlarında yayınlanan Deşifre programına canlı yayın konuğu oldu. Gökçek, PKK ve Ermeniler ' in 1984 yılındaki toplantılarını hatırlatarak “Önce Tütkiye ' den doğuyu alırız sonra paylaşırız” dediklerini söyledi.Sözlerinin devamında PKK ' nın Kürt teşkilatı değil Ermeni teşkilatı olduğunu kaydeden Gökçek, Güneydoğu ' nun Ermenistan ' ın kurulabilmesi için Kürtler ' den temizlendiğini iddia etti. (Gel de Sayın Arınç'a hak verme. HYETERT)

HDP'den Ermeni düşmanlığı!

Amed Haber Ajansı, AK Parti'den İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı olan Ermeni asıllı yazar Markar Esayan'ı hedef gösterdi. Esayan'ın fotoğrafını Twitter'da paylaşan ajans takipçilerine Esayan'ın Meclise girmemesi için HDP'ye oy vermeleri gerektiğini belirtti. Her fırsatta halkların kardeşliğinden bahseden HDP ve uzantılarının bu paylaşımı sosyal medyada " Ermeni düşmanlığı" olarak yorumlandı.

Bir antik kilise Anı Evi ve İzmir

Erkin Usman /erkin.usman@yeniasir.com.tr
Agios Voukolos Kilisesi, Basmane semtinin Kapılar/Etiler Mahallesi'nde yer alan önemli bir kültür mekanı. Temeli 1866'da atılmış, 19. yüzyılın ikinci yarısında da bitirilmiş. Rum Ortodoks Cemaati için yapılmış olan bu kilise, işlevini 1922 yılına kadar sürdürmüş. Cemaatin İzmir'den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir durumda kalmış, Atatürk'ün isteğiyle de 1924'ün şubat ayında Asar-ı Atika Müzesi'ne dönüştürülmüş. Ancak ilerleyen zamanlarda bu işlevi de değişmiş, bir süre opera sanatçılarının çalışma salonu olarak hizmet verdikten sonra çıkan bir yangın sonucunda kullanılamaz hale gelmiş. 17 Ocak 1975'te korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş, 2003 yılında da İBŞB'ye tahsis edilmiş. Ardından da restore edilerek kültür merkezi işlevi kazandırılmış.

Binbir Kilise Ayağa Kalkıyor

Karaman’da bulunan Karadağ’daki Binbir Kilise Bölgesi’nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda 3 kilise gün yüzüne çıkarıldı. 2015 yılı kazı çalışmalarında ilk kazma Vali Murat Koca tarafından vurulurken, 2015 yılının kazı çalışmaları 30 Kasım tarihine kadar devam edecek. Yerleşkesi Karadağ’da olan Madenşehri Köyü’nde Karaman için önemli turizm merkezi ve Hristiyanların dini mabedi olan Binbir Kilise yapılan kazı çalışmalarıyla turizme kazandırılması planlanıyor. 

Eurovision’un galibi İsveç

Viyana'da bu yıl 60'ıncısı düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow kazandı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da, bu yıl 27 ülkenin katılımıyla 60'ıncısı düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsveç temsilcisi Mans Zelmerlow kazandı.

Kamp Armen’in çocukları kazandı

Kamp Armen olarak bilinen Tuzla Çocuk Kampı’nın tapusu mülk sahipleri tarafından Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na bağışlanacak.Kamp Armen’in iadesi için Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, AK Parti Milletvekili Adayı Markar Esayan, Vakfın avukatı Sebu Aslangil ve Düşünce Platformunun katıldığı görüşmelerde önemli yol katedildiğini söyleyen Özer, “Yapılan görüşmeler sonucunda mülk sahibinin tapuyu bağışlaması formülü üzerinde anlaşıldı. Önümüzdeki hafta tapunun iade edilmesini bekliyoruz” dedi.