Etiketler

Beyrut’ta, Kilikya Ermeni Katolikosu’nun hayırduasıyla Pan Ermeni 6.Oyunları başlatıldı

28 Haziran 2015’te Lübnan’daki Surb Grigor Lusavoriç Ana Katedralide , Kilikya Ermeni Katolikosu 1. Aram Hazretleri’nin hayırduasıyla  Pan Ermeni 6. Oyunları’nın başlangıcını simgeleyen meşalenin yakma töreni gerçekleştirildi. Törene, Lübnan’daki Ermenistan büyükelçisi Aşot Koçaryan ile Ermenistan heyetinin yanısıra, birçok sivil-toplum eylemcileri ve dini adamların da katıldığı dikkat çekti.

Katledilen 350 bin Pontos Rum’undan haberdar mısınız?

Haber Merkezi-Ermeni, Asuri-Süryani-Keldani, Ezidi ve Rum soykırımlarının 100. Yılında “yüzleşme” çalışmalarımız kapsamında Siyasi Haber olarak Pontus Rumlarının tarihini görünürleştirme çabasındaki “Devrimci Karadeniz” yazarlarından Tamer Çilingir’le görüştük. Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde Pontus Rumlarına yaşatılan katliamlar ve asimilasyon çabalarıyla yüzleşmek aynı zamanda Kemalizmle, şovenizmle ve İslamcılıkla bir kez daha yüzleşmenin önünü açıyor.

Azınlık okullarına öğrenci kaydı

Milli Eğitim Bakanlığı, azınlık okullarına öğrenci kaydının veli beyanı ve okul müdürlüğünün uygun görüşüyle gerçekleştirileceğini bildirdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla İstanbul ve Çanakkale valiliklerine gönderilen yazıda, "Lozan Antlaşması'nın 40 ve 41. maddeleriyle ilgisi bulunan okulların özellik göstermesi gereken konularının yönetmelikle tespit edildiği" anımsatıldı. Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yönetmeliğin, ilgili ülkelerin bu konulardaki karşılıklı mevzuat ve uygulamaları dikkate alınarak hazırlandığı bildirilen yazıda, yönetmelikte belirtilmeyen konularda resmi okulların mevzuatının uygulandığı kaydedildi.

Mağdurlara Saygı

Sevan Nişanyan
“Ülkede sistemli olarak ayrımcılığa uğramış olan başlıca üç grup var: Dindarlar, Kürtler ve gayrimüslimler” demiş Serdar Kaya, beni izana davet eden yazısında. http://derinsular.com/tartisilmazlari-tartisabilmek/  Bu, şaşırtıcı bir iddia. Öncelikle memlekette siyasi baskı ve ayrımcılık deyince ilk akla gelen grup unutulmuş. Solcular nerede? 1920’lerden 1990’lara dek aralıksız olarak polis baskısı altında tutulan, yasaklanan, fişlenen, işinden kovulan, vatan haini sayılan, tutuklanan, işkence gören, idam edilen, evlerine girilip kitapları “yakalanan” onlar değil miydi?

Kul hakkı, yetim hakkı mı dediniz?

Özcan Yaman /@ozcan62yaman / ozcanyaman@gmail.com
 “…Çiçekli dallara döndürdün öfkemizi
Artık ister dolu yağsın ömrümüze isterse kar.
Biz ki bildikten sonra sevmeyi
Bütün sabahlar acı renginde olsa ne çıkar?” Adnan Yücel
  “Yetim hakkı, kul hakkı, insan hakkı… Tüm inançlarda kutsaldır. Ne var ki bu kutsallık muktedirler tarafından sürekli “Tek vatan-tek millet-tek bayrak… hatta tek din…” söylem ve eylemleriyle faşist, ötekileştirici zihniyetler tarafından çiğnenmekte. Bir çok insan hakkı ihlali yaşandığı ülkemizde son aylarda duyduğumuz gördüğümüz bir yüzleşme yaşanmakta. “Kamp Armen İade edilsin!” ya da “Kamp Armen geri verilsin!” İstekleri hak, hukuk ve adalet arayışında karşımızda duruyor.

Tartışılmazları Tartışabilmek

Serdar Kaya
Sevan Nişanyan’ın cevabı, uzlaşma kabul etmez niteliği itibariyle diğerlerinden ayrılıyor. Nişanyan’a göre, (1) tehditlere kulak asmamak, (2) fazlasıyla açık bir dille eleştirilere devam etmek ve (3) bu şekilde nisbeten daha kısa bir zaman zarfında bazı kulakları eleştiriye alıştırmak gerekiyor. Nişanyan’ın böyle davranmaktaki amacı, insanları alıştıra alıştıra kendi düşüncesine ikna etmek değil. Zira çoğunluğun (en azından daha epey bir zaman) kendisi gibi düşünmeyeceğini zaten kabullenmiş. Yapmak istediği şey, her düşüncenin aynı derecede saygıdeğer (ve saygıdeğmez) olduğunu ve fikirlerin serbest piyasasında1 hiçbir argümanın herhangi bir diğerine karşı dokunulmazlığı olamayacağını (gerekirse insanların kafalarına vura vura) göstermek. Nişanyan bu çerçevede (sözgelimi) “Tanrı’yı saçmalık, vahyi soytarılık, peygamberi de fırsatçı” olarak nitelendirmekten ve bunu sıklıkla yapmaktan çekinmemek gerektiğini söylüyor.

Karabağ Sorununa Faklı Açılardan Bir Değerlendirme

Mehmet Fatih Öztarsu –
Kitap değerlendirmesi : Ethnicity, Nationalism and Conflict in the South Caucasus
Yazarı : Ohannes Geukjian
Değerlendirme : Mehmet Fatih Öztarsu
Ohannes Geukjian’ın yazdığı “Ethnicity, Nationalism and Conflict in the South Caucasus” adlı kitap bu konulara Güney Kafkasya perspektifinden yaklaşarak aslında genel anlamıyla Sovyetlerin sorunlu yaşama kültürünü tarihi kökenleriyle irdeliyor.

Senin de Mahmut’tan farkın yok birader!

Ahmet Kekeç / akekec@stargazete.com
Paylan cevabı yapıştırıyor: “Çünkü Markar Esayan’ın son dönem performansına baktığımızda bir Mehmet Metiner’den çok farkı yok. Yalnızca Ermeni kimlikli olması benim için çok da bir şey ifade etmiyor.” Demek ki, makbul insan, makbul vatandaş, makbul Ermeni, makbul Kürt, makbul Ezidi sayılabilmeniz için, AK Partili olmamanız gerekiyor. Ben röportajı yapan şahsın yerinde olsam, “Mehmet Metiner’in nesi var ki?” diye sorardım. Peşinden de şunu eklerdim: Markar Esayan’ın Mehmet Metiner’den farkı yok... Tamam, anladık da. Son dönem performansına baktığımızda senin de Mahmut Tanal’dan farkın yok birader. Fethullah Gülen’den farkın yok. Gezi yiğidi Sırrı Süreyya Önder’den farkın yok. Hasan Cemal’den farkın yok. “Tayyip Erdoğan, siyaset dışı yollarla mutlaka indirilmelidir” diyen Ömer Laçiner’den farkın yok... Ötekine bakışta ise Emin Çölaşan’dan, Bekir Coşkun’dan, Yılmaz Özdil’den farkın yok!

Baghramyan Caddesi: Gün 12.Oturma eylemi devam ediyor

Elektrik enerjisine yönelik protesto gösterileri bugün 12. gününde Baghramyan Caddesinde devam etmekte. Emniyet güçleri bugün Baghramyan Caddesindeki su tazyik cihazlarını ve diğer zırhlı araçları uzaklaştırdı. Erivan İl Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Valeri Osipyan, göstericilere kamusal alanda ortak yaşam kurallarına saygı gösterilmesini, zira yakın binalardan gürültüye yönelik şikayetler olduğunu kaydetti. Bugün oturma eyleminin 12. gününde katılımın oldukça azaldığını kaydedelim.

Ermenistan’da Uluslararası Modern Sanatlar ve Manevi Filmler FRESCO Festivali

İçinde bulunduğumuz günlerde Erivan ve yurdun farklı eyaletlerinde, Viva.Cell-MTS ana sponsorluğunda Uluslararası Modern Sanatlar ve Manevi Filmler FRESCO Festivali gerçekleşmekte. Festivalde savaşlar, şiddet, ulusal, dini ve her tip ayrımcılığın kınandığı, insan kaynaklı çevre sorunları, tolerans, hümanizm ve evrensel diğer değerlerin mercek altına alındığı sanatsal, uzun ve kısa metrajlı filmler, belgeseller yer almakta.

Eğitimde 'soy kodu' uygulaması kaldırıldı

Gayrimüslim okullarına girmek isteyen öğrencilerin belirlenmesinde kullanılan devlet kayıtlarındaki "soy kodu" uygulaması kaldırıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yayımlanan genelgeyle, gayrimüslim okullarında her yıl sıkıntı yaratan "soy kodu" uygulaması kaldırıldı. Bundan böyle, öğrenci kayıtlarına okul müdürleri karar verecek. Ayrıca, atamayla görev yapan Türkçe kültür dersleri için görev yapacak öğretmenleri de okul müdürleri önerecek. MEB, önerilen listeden atama yapacak ve başmüdür yardımcısı da yine bu listeden seçilecek. (Bizim aslanlara sorarsan bu konjonktürel bir gelişme. Yani iktidarda CHP de olsa MHP'de olsa aynı karar çıkacakmış. HYETERT)

Galiba bize büyü yaptı!

Haber: Güldehan Aysan - guldehanaysan@gmail.com / Arşivi
'Luys I Luso' projesiyle dün gece 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini'de sahneye çıkan Ermeni piyanist Tigran Hamasyan 5'nci yüzyıldan 19'uncu yüzyıla geleneksel Ermeni müziklerinin yorumlarıyla galiba büyü yaptı hepimize! Tigran Hamasyan ve Ermenistan Devlet Oda Korosu, dünyanın dört bir yanındaki 100 kilisede gerçekleştirecekleri projeleri ‘Luys I Luso’yla dün gece 22. Istanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini’de sahne aldı. Hamasyan ve ekibi, 5’nci yüzyıldan 19’uncu yüzyıla geleneksel Ermeni müziklerinin yorumlarıyla galiba büyü yaptı hepimize.

‘Soykırım’ önerisinde Türk imzası

Güven Özalp / Brüksel 2 Temmuz 2015
BELÇİKA Federal Meclisi’ne 1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınması için hükumeti oluşturan partilerin destek verdiği belgenin ardından muhalefet tarafından da bir karar tasarısı sunuldu. Valon Soyalist Parti (PS) tarafından sunulan tasarıdaki dört imzadan biri Türk kökenli federal parlamenter Özlem Özen’e ait. Tasarıda Osmanlı İmparatorluğu’nun son hükumetinin sorumlu olduğu 1915-1917 arasındaki trajik olayların, “soykırım” olarak nitelendirilmesi gerektiği savunuluyor.

Türk-Ermeni dostluğuna adanmış bir kitap: “Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü”

Gökçe Hubar
Gazeteci yazar Kerem Çalışkan’ın “Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü” adlı kitabı, kimi araştırmacıların “soykırım” kimilerinin “tehcir” olarak tanımladığı 1915 olaylarının yüzüncü yılında tarihimize ışık tutmayı hedefliyor. Kitabın şoven bir etnik milliyetçilik duygusuyla ya da Türk-Ermeni dostluğunu incitici bir üslupla yazılmadığını, yapıcı eleştiriler içerdiğini gözlemliyoruz. Kitabı “insani anlayışla ve barış özlemiyle” yazmış olduğunun altını çizen yazar, kitabının sonunda şu açıklamayı yapma zarureti duyuyor[1]: “100 yıl sonra tüm bölgede, Kafkaslarda ve Ortadoğu’da yaşayan tüm halkların, öncelikle Türklerin ve Ermenilerin kalıcı barışı ve dostluğu yeniden inşa etmesi, geçmişte yaşananların doğru, eksiksiz ve komplekssiz olarak anlaşılmasına ve kabul edilmesine bağlıdır.”

Nalbantyan: Ülkemizde 14 bin Suriyeli Ermeni var

Suryeli Ermenilerin durumuna ilişkin açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan, 14 bin Suriye Ermeni’sinin ülkelerinde olduğunu belirtti. Suryeli Ermenilerin durumuna ilişkin açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan; ʺBu gün Ermenistan’da yaklaşık 14 bin Suriye Ermeni’sine sahibiz. Diğer bazı ülkelerde mültecilerin sayısı çok daha fazla olabilir, ancak küçük Ermenistan için bu çok büyük bir sayı." ifadelerini kullandı.

Happy Independence Day

On behalf of Archbishop Khajag Barsamian and the entire Eastern Diocese of the Armenian Church of America, we wish all of our readers a happy Independence Day. For well over a century now, Armenians have been blessed to merge our way of life with the bounty and liberty of this great nation of America. On these shores our people found a refuge from persecution, but also a land that would sustain and strengthen us as we sought to honor our heritage, and worship our Lord.

İHD: 2 Temmuz Artık İnsanlığa Karşı Suçları Kınama Günü

İnsan Hakları Derneği, Sivas Katliamı’nın gerçekleştiği gün olan 2 Temmuz’u “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak anacak. Resmi olarak da bu günün kabul edilmesini talep ediyor. İnsan Hakları Derneği, 17. Olağan Genel kurulunda alınan karar uyarınca Sivas Katliamı’nın yapıldığı gün olan 2 Temmuz’u “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçları Kınama Günü” olarak anacak.

"CHP ve HDP kendi kendilerine gelin güvey oldu

"MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, "MHP'nin HDP ile aynı kulvarda yer almayacağı baştan belliydi. Buna rağmen CHP ve HDP kendi kendilerine gelin güvey olmuşlardır" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, "Kendilerini MHP üzerinden öne çıkarmaya ve lokomotif olup çekmek istedikleri siyaset trenine katar olarak eklemeye çalışanların Meclis Başkanlığı seçiminin sonuçları belli olur olmaz koro halinde MHP'yi suçlamaya başladığını" belirterek "MHP'ye yönelik haksız suçlamaların nedeni, partimizin yanlış bir tutum takınması değil AKP karşısında siyasi bir blok vehmedenlerin yanlış yola sapmaları ve hedefledikleri çıkar istasyona ulaşamamalarıdır" ifadesini kullandı.( Doğru söze ne denir? Bunlar daha taze öğrenirler zamanla. HYETERT)

İtalya’da Ermeni Soykırımından kurtulanlara ilişkin nadide sahneler

İtalya’nın Bologna kentinde keşfedilmiş veya az bilindik filmler 29. «Cinema Ritrovato» Festivalinde Perşembe günü 1915 Ermeni Soykırımından kurtulmuşlara ilişkin nadide sahneler içeren filmler gösterilecek. France Press Ajansı, tarihi önemi olan sessiz filmin ABD Kongre Kütüphanesinde rastlantı sonucu bulunduğu ve 1923 yılında çekilmiş olduğunu kaydetmekte.

Ermenistan'da her yıl nüfusun yüzde 1' göç ediyor

Ermenistan'da her yıl nüfusun yüzde 1'i göç ederken ülkenin GSYİH'sının yaklaşık yüzde 20’sinin dışarıda çalışanların gönderdiği paralardan oluştuğu açıklandı. Konu ile ilgili açıklama Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin Ortadoğu ve Orta Asya Dairesi Başkanı Mesut Ahmet’ten geldi… Açıklamada "Ermenistan yeterince hızlı istihdam oluşturamıyor, bunun yanında özellikle Rusya'ya göç edenlerin sayısı halen yüksek seviyelerde devam ediyor. Her yıl Ermenistan nüfusunun yüzde 1’inden fazlasını oluşturan 40 bin kişi ülkeyi terk ediyor. Ülke GSYİH'sının yaklaşık yüzde 20’si işte bu göçmen işçilerin gönderdiği paralardan oluşuyor” denildi.

Çok Renkli, Çoğulcu Bir Meclis!..

Levon Panos Dabagyan
Geçici Meclis Başkanımız Sayın Baykal, “Milliyet” Gazetesine şöyle buyurmuşlar: (-: Yemin töreninde Meclis’teki tabloyu herkes gördü. Yüksek teslimiyet var. Çok renklilik var. Çoğunluk var. Demokrasimize sıçrama yaptıracak yeni bir durum var. İnce Demokrasiye geçiyoruz şimdi. Bunun gereğini yapmalıyız. Türkiye’nin bir çok sorunu çözülebilir. Avrupa yapıyor. Biz de yapabilmeliyiz. Başarırsak muhteşem olur.) Evet! Sayın Baykal’ın hakları var. Büyük Millet Meclisi, dünlere nazaran, hayli farklı bir görünüm sunmaktadır. Gazetelerin sıralamasına göre: “Roman, Ermeni, Süryani, Ezidi, Engelli ve Başörtülü” vekillerden oluşmaktadır. (Nerem doğru ki dedirtecek bir yazı. Meşhur yazar Arakelagan Uğğapar yani Apostolik ve Ortodoks sözlerini duymamış olmalı. Vay Kez Kağak… HYETERT)

Bugünden itibaren Ermenistan’da asgari ücret: 55 bin Dram

Bugün 1 Temmuz’dan itibaren Ermenistan’da asgari ücret 55 bin Dram (50 bin Dramdı). Bu 55 bin dramın altında ücret olmayacağı anlamına gelirken, halihazırda ortalama devlet memuru maaşı olan 293.000 Dram 300.000 Drama çıkacak. 

Patrik’in güvenliğini yakından takip etmiş

Hillary Clinton’ın 2009 yılına ait yazışmalarında, Patrik Bartholomeos’un CBS televizyonuna verdiği röportajdan sonra hayatından endişe ettiği aktarılıyor. Clinton ekibine olayı yakından izlemesi talimatı veriyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Hillary Clinton’un bakanlık yaptığı döneme ait yayınladığı yeni e-posta yazışmalarında Türkiye ile ilgili detaylar gün ışığına çıktı. 3 bin sayfa yazışmaya göre Fener Rum Patriği Bartholomeos, 2009’da Amerikan CBS televizyonuna verdiği röportajda “Çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum” dedikten sonra can güvenliğinden endişe etmeye başladı. Clinton gelişmelerden haberdar edildiğinde konunun yakından takip edilmesini istedi.

Tarihi Ermeni müziği Aya İrini’de canlandı

Selay Sarı
İKSV’nin düzenlediği 22. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olan Ermeni piyanist Tigran Hamasyan, 1600 yıllık Ermeni ilahi ve halk ezgilerine Aya İrini müzesinde hayat verdi… Cazın yeni dehalarından, ancak bu sıfatı kabul etmeyen Ermeni piyanist Tigran Hamasyan, ‘Luys i Luso’ (Işıktan Işık) ismini verdiği projesi çerçevesinde 22. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olarak, önceki akşam Aya İrini Kilisesi’nde bir konser verdi. Harutyun Topikyan yönetimindeki Erivan Devlet Oda Müziği Korosu’nun eşliğinde yarattığı projede Hamasyan, Ermenistan’dan İstanbul’a uzanan bir rotada, kendi deyimiyle ‘hacca’ çıkmış.

Şam Maruni Başpsikoposu: Suriye'de 91 kilise 1400 cami yok oldu

Şam Maruni Başpsikoposu Samir Nassar, Batı'daki Hıristiyanlardan yardım istedi. Nassar, 2011'den beri Suriye'de 91 kilise, 1400 cami yok olduğunu söyledi. Şam Maruni Başpsikoposu Samir Nassar, yazdığı bir mektupla Batı'da bulunan Hıristiyanlardan yardım istedi. Nassar, 12 milyon insanın mülteci haline geldiğini ve yerinden edildiğini söyleyerek, 2011 yılından beri ülkede 1400 cami ve 91 kilisenin yıkıldığını belirtti.

IŞİD, Kobani'nin 'son Ermenileri'ni de katletti

Haber: İdris Emen - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
IŞİD'in Kobani'ye yaptığı son saldırıda kardeşi ölen Agop Tomasyan, "Eylüldeki IŞİD saldırısından önce, Kobani'de bulunan 8 Ermeni aile de kenti terk etmişti. Kardeşim bir hafta önce geri döndü ve çarşamba günü 14 yaşındaki oğlunun gözü önünde katledildi. Artık Kobani bizim vatanımız değil" diyor… Eşinin ölmesi üzerine 4 çocuğunun yetim kaldığını söyleyen İlona Tomasyan ise Ermeni cemaatlerine sitem ediyor: “Eşim oğlumun gözü önünde öldürüldü. Babasının ölümü oğlumu çok etkiledi. Benim 4 çocuğum var. Dördü de yetim kaldı. Eşimin ölümüyle kimsesiz kaldık. Artık beni ve ailemi Kobani’ye bağlayan hiçbir şey kalmadı. Bundan sonra Kobani’ye dönmeyi düşünmüyoruz. Nereye gideceğimizi de bilmiyoruz. Pasaportumuz olmadığı için Avrupa veya Ermenistan’a gidemiyoruz. Ne yapacağımızı, nereye sığınacağımızı bilmiyoruz. Kobanili Ermeniler olarak bu süreçte çok sıkıntı çektik. Fakat hiçbir Ermeni cemaati veya Hristiyan topluluğu bizimle ilgilenmedi. Onları yanımızda göremedik. Bir başımıza kaderimize terk edildik. Artık onları yanımızda görmek istiyoruz. İnsanların bize kucak açmasını istiyoruz.” (Bu sese kulak vermeliyiz. Türkiye Ermenileri bu insanlar sahip çıkmanın bir yolunu bulmalı,Patriklik bu konuda gereken girişimleri yapmalıdır. HYETERT)

İsrail elçisi: Parlamentonun büyük kısmı Ermeni Soykırımının tanınmasına taraftar

İsrail’in Ermeni Soykırımı meselesindeki tutumunda gerçekten değişiklik fark edilmekte. NEWS.am muhabirine açıklama İsrail’in Erivan büyükelçisi Shmuel Meirom’dan geldi. ʺİsrail’in tutumunda özellikle Knesset Başkanı Yuli Edelstein’in duyurusu sonrasında belli bir değişiklik olduğunu düşünmek mümkün mü?ʺ sorusuna elçi parlamentoda çoğunluğun Ermeni Soykırımının tanınmasına taraftar olduğunu belirtti. Meirom ʺAncak buna parlamento değil hükümet karar vermeli. Öyle ki gelecekte kimi şeylerin değişmesi olasıdırʺ dedi.

Ecole Elémenter - Collège Kévork H. Arabian

Kolej Kévork H! Arabian'in resmi açılışı Cumartesi 4 Temmuz 2015'de saat 10.30'da S.E. Monseigneur Norvan ZAKARIAN (Président de I'APCAF), S.E. Monseigneur Vahan Hovhannessian (Primat du Diocès de France de I'Eglise Apostolique Arménienne), Monsieur Manuel Valls (Premier ministre de la République française) 'Fransa Başbakanı', Monsieur Hovik Abrahamian (Premier ministre de la république d'Arménie), 'Ermenistan Başbakanı', Monsieur René Rouquet (Député du Val-de-Marne, Maire Honoraire de la Ville d'Alfortville), Monsieur Luc Carvounas (Sénateur du-de-Marne, Maire d'Alfortville) 'Alfortville Belediye Başkanı ve senatör', Monsieur Kévork Arabian (Principal mécène de la nouvelle école) 'Fnans okul' - APCAF, Associations pour la Promotions de la Culture Arménienne en France, resmi açılışını gerçekleştireceklerdir.

ԿՈՉ` ԹԷՔԷԵԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՄԻՈՒԹԵԱՆ

 Լսի'ր, որդիս, պատգամ որպէս
Սիրող քո մօր խօ՜սքը սրտանց,
Այսօրուանից յանձնում եմ քեզ
Հայոց լեզուն հազարագանձ:
 (Սիլվա Կապուտիկեան)
 Անառարկելի իրողութիւն է որ իւրաքանչիւր եկեղեցւոյ կողքին անհրաժեշտ է ունենալ հայ դպրոց: Վերջին քանի մը տասնամեակներուն Արեւելքէն եկող հայախօս սերունդը իր մայրամուտը կ'ապրի. այլ խօսքով, անցնելու վրայ է: Նոր մատղաշ սերունդը, որ կ'աճի ու հասակ կը նետէ հայ տան մէջ, դժբախտաբար հայօրէն պիտի չապրի եթէ հայեցի դաստիարակութիւն չստանայ որպէս սնունդ իր մտքին ու հոգիին: Իսկ այդ սնունդը կրնայ մատակարարել միա՛յն հայ դպրոցը – ո'չ եկեղեցին եւ ո'չ ալ ակումբը: Հայ դպրոց ըսելով չենք ուզեր հասկնալ միայն մանկապարտէզներ ու ծաղկոցներ, այլ միջնակարգ եւ երկրորդական վարժարաններ որոնք հայ լեզուի ճամբով կրնան ամրապնդել եւ կերտել հայ աշակերտին ինքնութիւնը:

HDP'nin Alevi vekilleri Sivas'ta 22 yıl önce yaşanan acıyı Meclis’e taşıdı

Sivas Madımak katliamının 22. Yılında, HDP’nin Alevi milletvekilleri, aileler ve Türkiye ile Avrupa’daki Alevi örgütleri yöneticileri ile Meclis’te basın toplantısı düzenlediler. Annelerin, kardeşlerin gözyaşlarına hakim olamadıkları, duygusal anların yaşandığı toplantıda, Cumhurbaşkanı’ndan, Sivas valisine kadar katliam sorumlularının hesap vermesi istendi. “Demirel öldü ama, Tansu Çiller, Mehmet Ağar yaşıyor, onlardan başlayarak, en alt görevliye kadar tüm sorumlular hesap verene kadar davanın takipçisi olacağız” denildi.

Gayrimüslim öğrencilerin puanı yeniden hesaplandı

TEOG'da sular durulmuyor. Din kültürü dersinden muaf tutulan öğrencilerin sıfır aldığına yönelik iddiaları araştıran MEB, gayrimüslim öğrencilerin puanlarını yeniden hesapladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 6 gün gecikmeyle açıklandı. Bu nedenle özel okulların da kayıt takvimi yeniden belirlendi. Ancak TEOG'da sular hala durulmadı. Bu kez de din kültürü ve ahlak bilgisinden muaf tutulan öğrencilerin puanlarının yanlış hesaplandığı iddia edildi. Gayrimüslim öğrencilere bu dersin sınavından "0" verildiği, öğrencilerin en az 20 puan kaybettiği öne sürüldü.

Baghramyan’da sabah, gece olaysız geçti

Baghramyan caddesinde 9. gece olaysız geçti. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, göstericiler gece boyunca oyunlar oynadılar, münazaralar gerçekleştirdiler. Göstericiler sabah erken saatte alanı temizlediler. Polis saflarında da aktivasyon görülmedi, az sayıda güvenlik görevlisinin olduğu müşahede edildi.

Kafkasya Uzmanı Dr. Oktay’dan Ermenistan Değerlendirmesi

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Ermenistan’da yaşanan protestoların asıl hedefinin Rusya’ya karşı yeni bir cephe açmak olduğunu belirtti… Ermenistan’da yaşananların Türkiye-Yunanistan ilişkilerine yansımalarına değinen Oktay, “Kısa vadede etkisini gözlemlemek mümkündür. Ama burada bu olayların devam etmesi daha hızlı bir şekilde alevlenmesi ister istemez bölgeyi etkileyecek. Bölgeyi etkileyince Türkiye’ye etkisi olumlu veya olumsuz mümkün. Asıl hedef Rusya’ya karşı yeni bir cephe açmak. Ukrayna’da AB Rusya’ya karşı beklenen başarı elde edemeyince Rusya’yı başka cephelerde rahatsız edip uluslararası kamuoyunda pozisyonunu devre dışı bırakmak açısından yeni bir cepheye ihtiyaç var. En uygunu Ermenistan. Aralık ayında Papanın Türkiye ziyareti vardı. Orada Türkiye-Rusya ilişkilerinin son durumu Papa’yı da rahatsız etmişti ve Türkiye’nin resmen AB yanında taraf alması ve Putin’i yalnızlaştırmasıyla ilgili tekliflerde bulunmuşlardı. Hatta Ortadoksları da kendi arasında bölebilmek için Papa Bartholomeos’u ziyaret etti. Sonra da Ermenistan ile ilgili açıklama yapmıştı. Ermenistan sınırlarının açılmasıyla ilgili.

Ermeni Vekiller Birbirine Giriyor

HDP milletvekili Garo Paylan: "Markar Esayan’ın Mehmet Metiner’dan farkı yok"
HDP’nin Ermeni milletvekili Garo Paylan, “Dört yıl öncesine kadar birlikte Tayyip Erdoğan’a karşı bildiri imzalardık” dediği AKP milletvekili Markar Esayan için “Markar’ın Ermeni olması benim için bir şey ifade etmiyor. Son dönem performansına baktığımızda bir Mehmet Metiner’den çok farkı yok” dedi.

İstanbul'da ‘Roman caz' havası

Okay Temiz
Bu yıl 6.sı düzenlenen “Ramazan'da Caz” 4-11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek… Ramazan'da Caz'ın geçen yılki konserlerinden biri, ilk kez Fransız Sarayı'nın bahçesinde düzenlenmişti. Mekânda bu sene 10 Temmuz'da Ermeni asıllı Fransız caz piyanisti Andre Manoukian Quartet konseri olacak. Usta klarnetçi Hasan Gırnatacı (Yarımdünya Hasan), asma davul ustası Hacı Rüstem Çembeli ve zurna virtüözü Ahmet Özden sanatçıya eşlik edecek. Andre Manoukian, Ermeni asıllı bir Fransız, ailesinin kökeninde Türkler de var. Fakat Fransız Başkonsolosu bayan Muriel Domenach'ın ifadesine göre Fransa'da Ermeni olduğu pek bilinmiyor. Daha çok karizmatik bir müzisyen olarak tanınıyor. Fransız müzikal mirasının bir parçası olduğu söyleniyor. Sanatçı aynı zamanda, ‘O Ses Türkiye'nin Fransa versiyonu olan ve bu yıl 11. sezonu yayınlanan “Yeni Bir Yıldız” programının başından beri jürisi üyesi.

İstiklal Marşı hangi ‘Irk’ için yazıldı?

Ali Osmanoğlu
İstiklal Marşı'nın Şairi Mehmet Akif Ersoy'un babası Arnavut, Annesi de Özbek'tir. Marşın orkestra uyarlamasını Edgar Manas yapmıştır ve Edgar Manas bir Ermeni'dir…  Kurtuluş savaşı mücadelesinde Türk, Kürt, Arnavut, Ermeni, Arap ve buradan sayamayacağım birçok milletten halk ülkenin çiğnenmemesi için savaş vermiştir. Kürt ve Türk muharebelerde omuz omuza savaşmış ve aynı toprağa birlikte düşmüştür. İstiklal Marşı bu milletlerin akan kanını temsil eden bayrak için yazılmıştır ve Şairi yek kuruş para almadan bu ortak millet için bu marşı kaleme almıştır. HDP programlarında ve söylemlerinde Türkiyelileşmekten söz ediyor ama bu ülkenin, bu toprağın hikâyesini bilmekten çok uzak mülahazalar içerisine giriyor. (Kurtuluş Savaşında Ermenilerin de olduğu resmi tarihin ve Türk tarihçilerinin kabul ettiği bir iddia değil. Görüş doğru ise resmi tarihin yeniden yazılması gerekecek. HYETERT)

Yunanistan yeni Ermenistan mı olacak?

Abdurrahman Erzurum / Genel Yayın Yönetmeni
Gazeteci-yazar Mensur Akgün, Rusya DevleBaşkanı Vladimir Putin’in, ‘Yunanistan’ın borçlarını üstlenebiliriz’ sözlerini AjansHaber’e yorumladı: , Putin’in Yunanistan’ın borçlarını ödeme talebinin çok akıllıca bir iş olduğunu vurguladı. Akgün, “Rusya’nın Yunanistan’ın IMF’ye olan borçlarını ödemesiyle Rusya’ya bağlı bir Yunanistan zeminini oluşturacağını düşünmüyorum. Sonuçta Rusya Yunanistan’ın bütün borçlarını ödeyecek değil. Üstlense bile Yunanistan her anlamda Rusya’ya bağlı olmayacaktır. Fakat Rusya’ya karşı bir sempati oluşur” … Putin’in borç ödeme talebi Yunanistan’ı mutlu ederse Avrupa’da bambaşka bir ortam oluşur. Rusya’nın Avrupa’daki etkisi artar. Ancak her ne olursa olsun Yunanistan, Rusya’nın boyunduruğu altına girmez.” Dedi.  

'Doğu Ortaklığı' Dışişleri Bakanları Toplantısı

Avrupa Birliği (AB) ile eski Sovyet ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini öngören "Doğu Ortaklığı" Dışişleri Bakanları, Belarus'un başkenti Minsk'te toplandı. Minsk'teki bir otelde düzenlenen yarı resmi toplantıya, AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn ile Belarus, Ukrayna, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları katıldı.

Kulağımızda sulh treninin çufçufu...

Haber: Derya Bengi / Arşivi
22. İstanbul Caz Festivali, henüz 19 yaşındayken caz devi Herbie Hancock'u kendisine hayran bırakan genç piyanist Tigran Hamasyan'ın Aya İrini'de Erivan Devlet Oda Müziği Korosu eşliğinde geleneksel Ermeni müziğini yorumlayacağı 'Luys i Luso' başlıklı özel konserle başlıyor. Hamasyan'ın ruhundaki modern caz, heavy metal, elektronika canavarı ise 1 Temmuz'da CRR'deki konserinde canlanacak!

Emperyalizmi nasıl denize döktük?

Sevan Nişanyan
“Emperyalist”ten kasıt genellikle Büyük Britanya’dır. O yüzden Fransa’yı, Amerika’yı bir yana bırakıp oraya yoğunlaşalım. Ordu mevcudu. Britanya ve kolonilerinin 1918 yazında silah altındaki toplam asker sayısı 5 milyon civarında.[1]  Bunun 70 bini Filistin’de, galiba 30 bin kadarı Irak’ta Osmanlı’ya karşı savaşıyor. Gerisi başka yerde. Savaş bittikten sonra, gerekirse bir kısmı Türk cephesine aktarılabilir.

Araftaki Ermeniler: "Ne Hz. İsa'ya ne Hz. Muhhamed'e yaranabildiler"

 Müslüman kimliğiyle yaşayan fakat kendi deyimleriyle "ne Hz. İsa'ya ne Hz. Muhammed'e yaranabilen" Ermenilerin hikâyesi... Vercihan Ziflioğlu Araftaki Ermenilerin Hikayesi'nde Müslüman çoğunluğun içinde, yüz yıldır Müslüman gibi yaşayan Ermenilerin hikâyesini kaleme aldı. Araftaki Ermenilerin Hikayesi, İletişim Yayınları'ndan çıktı.

Soykırım yalanını savunan CHP'li Selina Doğan'ın ilk soru önergesi: ''Kobani''

CHP’nin “Ermeni soykırım” yalanını savunan milletvekili Selina Doğan, ilk soru önergesini de PKK’nın yayın organı Özgür Gündem’in iddialarını Meclis'e taşıdı. Selina Doğan, Suriye’nin kuzeyinde yaşanan olaylarla ilgili Türkiye’nin dahlinin olup olmadığını sordu.(Yalan olan suçlamalar. HYETERT)

Bakan: Uluslararası kuruluşlar Ermenistan öngörülerinde yanıldılar

Ekonomi bakanı Karen Djşmarityan, 2014 yılında Ermenistan Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYİH) %3.5, 2015’in ilk çeyreğinde %2.2 arttığını kaydetti. Ulusal İstatistik dairesi verilerine göre, Ocak-Mayıs 2015’te Ekonomik Aktivasyon Göstergesi % 2.7 arttı. Ticaret hariç tüm alanlarda ekonomik büyüme kaydedildi. Sanayi % 4.5, tarım % 6, hizmetler % 3.8, inşaat % 0.4 arttı.

Baghramyan Caddesinde el ilanları dağıtılıyor

Göstericiler Baghramyan Cadesinde el ilanları dağıtıyor. El ilanında, gayrihukuki elektrik zam kararına karşı mücadelenin devam ettiği kaydedilerek, iktidarın göstericileri gücünü bölmeye çalıştığı ifade edildi. Kamuoyunun 3 talebinin de karşılanmadığı ifade edildiği duyuruda, kamuoyunun gücünü yan yana getirilmesinin hayati olduğuna dikkat çekilerek, herkesin fiziki varlığının önümüzdeki süreçte mücadelenin gelişimi için önemli rol oynayabileceği vurgulanmakta.

Ermenistan protestoErmenistan: 'Hırsızlığa hayır'cılar elektrik protestosunu sonlandırdı

© AA/ Vahram Baghdasaryan
Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki elektrik zammı kararına yönelik protestolarda önceki gün ana gruptan ayrılıp Özgürlük Meydanı'na çekilen 'Hırsızlığa Hayır' adlı grup oturma eylemlerini sonlandırdıklarını duyurdu… Öte yandan kentte Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasının da olduğu Bagramyan Caddesi'ndeki protestocular ise oturma eylemlerine devam ediyor. Buradaki göstericilerin elektrik fiyatlarıyla ilgili hükümete daha detaylı yeni teklifler hazırlayacağı belirtiliyor.

371 öğrencinin puanı yeniden hesaplanacak

Gamze Kolcu
TEMEL Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında, soru iptalinin ardından ikinci şok yaşandı. Din dersinden muaf olan gayrimüslim öğrencilerin Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sınavına girmiş ve sıfır almış gibi hesaplandı. Puanları düşük gelen öğrenciler, ikinci bir şok yaşarken, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Hürriyet’e, 371 öğrencinin puanının yeniden hesaplanacağını söylediler.

Hatay'da Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı

Saint Pierre ve Saint Paul Bayramı dolayısıyla Antakya Ortodoks Kilisesinde ayin yapıldı. Antakya Patrikhanesine bağlı Episkopos Kostantin Kayal'ın yönettiği ayinde ilahiler okundu ve dua edildi, din adamlarının kutsamasıyla çok sayıda Hristiyan hacı oldu. Ayine katılan Hristiyanlar dilek tutarak, dünyada barış, sevgi ve huzurun hakim olması için dua etti.

Rusya, Ermenistan için kesenin ağzını açıyor

Ermenistan’daki gösterilerin Batı yanlısı bir hükümetle sona ermesinden endişe eden Rusya, Erivan’a 200 milyon dolarlık askeri yardım sözü verdi. Ermenistan’da elektrik zammı nedeniyle patlak veren gösteriler bir haftayı aşkın süredir devam ederken Rusya, Güney Kafkasya’daki en önemli müttefikini kaybetme endişesi yaşıyor. Rus yönetimine yakın medya organları gösterilerin ‘Batılı güçlerin işi’ olduğunu iddia ederken, buna ‘meydanda Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından tedarik edilen kurabiyelerin dağıtılması’ gibi kanıtlar sunuyor.

Անդրադառնալով Բաղրամեան Պողոտայի Ցոյցերուն՝ Արամ Ա. Ժողովուրդին Անսալու Կոչ Կ՛ընէ Երեւանին

ԱՆԹԻԼԻԱՍ.- Կիրակի, Յունիս 28ին, եկեղեցական արարողութեանց աւարտին, Անթիլիասի Սրբոց Նահատակաց մատրան մէջ, Արամ Ա. վեհափառ հայրապետը հանդիսաւորապէս վառեց Համահայկական 6րդ խաղերու ջահը եւ բարի երթ ու յաջողութիւն մաղթեց կազմակերպիչներուն եւ մարզիկներուն:

Why Both Erdoganism and Kemalism May Finally Be Dead in Turkey

Doug Bandow / Senior Fellow, the Cato Institute
Two years ago, protestors took over the streets of Istanbul, Turkey's first city. Prime Minister Recep Tayyip Erdogan beat them down and last year was elected president. His critics feared his plan to invest the largely ceremonial post with Putin-like authority. Three weeks ago, however, Turkish voters revoked his party's majority. A new government has yet to form. The Justice and Development Party (AKP) came to power in 2002. Erdogan initially allied with liberals to systematically dismantle the authoritarian, nationalistic, coup-prone system that had replaced the Ottoman Empire.

Tarih, Otobiyografi Ve Hakikat

Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarih yazımı. [History, Autobiography and the Truth: Captain Torossian Debate and Historiography in Turkey]... Bir “otobiyografi” ise o bireysel iradelerden yalnızca birini temsil eder; eksikleri, yanlışları, unutuşları ve abartılarıyla sadece birini. Ama bazen bir otobiyografi, “tarihsel olay”ın kendisiyle bire bir çakışmasa da, onun rengini, kokusunu, hissini, insanlığını temsil etmeye adaydır. Geçtiğimiz yıllarda yayınlanan, ilgiyle karşılanan ancak bazı tarihçiler tarafından “kurmaca” ve “yalanlardan oluştuğu” iddia edilen yüzbaşı Torosyan’ın otobiyografisinin tam da bu işlevi yerine getirdiğini söylemek mümkün.

Dini Azınlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcilerine Verilen İftar

Davutoğlu, dini azınlıklar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine Sepetçiler Kasrı'nda verilen iftarda yaptığı konuşmada, hiç kimsenin İstanbul'u, Şanlıurfa'yı, Gaziantep'i, Diyarbakır'ı ya da Mardin'i, Bağdat ve Şam'ın benzeri kaderlere mahkum edemeyeceğini söyledi. .. Davutoğlu, "Önümüzdeki günlerde hem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı'nı seçeceğiz. Bu dönemde TBMM'de daha önce görülmeyecek ölçüde, Hristiyan ve değişik dini inançlara, Ezidi inançlara mensup milletvekillerinin mevcudiyeti bizi sevindirmektedir. Bütün renkler TBMM'de temsil edilecek. Orada inşallah Meclis Başkanı seçiminden sonra da Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle koalisyon çalışmalarını yürüteceğiz" değerlendirmesini yaptı…İftara, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, Türkiye Musevileri Hahambaşısı İsak Haleva, Fener Rum Patrikanesi'nden Peder Benjamin, İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Kamp Armen yazılır, Ermeni soykırımı okunur

Atilla Dirim
Hani çok bilinen bir söz vardır ya, biraz değiştirerek söyleyecek olursak, "faşistler serbest, taşlar bağlı" diye, işte bu günlerde tam da bunu yaşıyoruz. Kars'ta Ülkü Ocakları adıyla bilinen faşist örgütün başkanı, Ermenistan'ın ünlü caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın Ani'de konser vermesini "Kars'ta Ermeni avına mı çıkalım?" diye karşılamış. Söyledikleri sadece bununla da sınırlı değil elbette. Türkiye devletinin 100 yıllık yalanlarını peş peşe sıralamış; her zaman yapıldığı üzere, gerçekleri tersyüz ederek mağduru zalim, zalimi mağdur göstermiş. Bütün bu ırkçı nefreti kusmasının sebebi ise Ermeni bir sanatçının, bir Ermeni şehri olduğu sağır sultan tarafından bile duyulan Ani'de konser vermiş olması. Bu konser bir Alman, bir İngiliz, bir Japon ya da bir Arjantinli tarafından verilmiş olsaydı, bu kişi muhtemelen bu ırkçı tehditleri savuruyor olmayacaktı.

TBMM, hiç 'çok renkli' oldu mu?

Ayşe Hür
1877'de açılan ilk Meclis'te 69 Müslüman mebusa karşılık 46 gayrimüslim mebus, 1908'de açılan ikinci Meclis'te 224 Müslüman mebusa karşılık 46 gayrimüslim mebus olduğunu hatırlayınca, ne 1920'deki Birinci Meclis'e, ne Cumhuriyet tarihindeki diğer Meclislere, ne de 2015'teki son Meclis'e 'renkli', 'çokkültürlü' demek mümkün... 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nden sonra oluşan yeni TBMM, Türk, Kürt, Ermeni, Roman, Ezidi, Alevi (ve muhtemelen Çerkes, Laz?) üyeleriyle, Cumhuriyet tarihinin ‘en renkli’ meclisi olarak nitelendi. Bazıları, 23 Nisan 1920’de açılan Birinci Meclis’in de ‘çok renkli’ olduğunu ileri sürdüler. Gerçekten öyle miydi, gelin birlikte karar verelim.

"Türkiye’nin Suriye’ye Müdahalesi Cinnet Hali Olur"

Ekin Karaca
Son zamanlarda Türkiye’nin Suriye’ye askeri operasyon düzenlemesine ilişkin senaryoları Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden Yard. Doç. Dr. Behlül Özkan’la konuştuk… Türkiye’nin herhangi bir askeri harekata girişmesinin kolay olmadığını düşünen Özkan, Süleyman Şah’taki askerleri bile PYD desteği ile Türkiye’ye getirebilen bir ülkenin Suriye’ye girmesinin “cinnet hali” olarak açıklanabileceği görüşünde. Türkiye’nin bölgede Esad’la, PYD’yle, IŞİD’le, Rusya’yla ve İran’la karşı karşıya olduğunu hatırlatan Özkan, “Suriye’ye girip hangi tabanla ortak harekat edecekler; ne olduğu belli olmayan Özgür Suriye Ordusu’yla mı?” diyor.

HDP Kadıköy İlçe Örgütü'nden Kamp Armen ziyareti

HDP, 53 gündür direnişte olan Kamp Armen Dayanışması'nı ziyaret etti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü, yıkılma tehdidiyle karşı karşıya olan Tuzla'daki Ermeni Yetimhanesi Kamp Armen'i ziyaret etti.

Putin'den Erdoğan ve dünyaya Esad mesajı

Rusya lideri Putin, Suriye Dışişleri Bakanı'yla yaptığı görüşmede Esad'a desteğini yineledi ve Ortadoğu'yu IŞİD'le mücadeleye katılmaya çağırdı.Türkiye'nin Suriye'ye olası operasyonunun konuşulduğu bir sırada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Putin, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada Moskova'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a desteğinin sürdüğünü vurguladı.

Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nın durumu

İnsan Hakları Derneği, Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'nın bulunduğu arazinin Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilmesi için Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na mektup göndereceklerini bildirdi.İnsan Hakları Derneği Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, Tuzla'daki Ermeni Çocuk Kampı'na ilişkin, derneğin Beyoğlu'ndaki İstanbul Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda dernek adına açıklama yapan avukat Eren Keskin, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'na konuyla ilgili mektup göndereceklerini söyledi.

MEB'den azınlık öğrencilere '0' puan açıklaması

Müsteşar Tekin, bugün bazı öğrencilerle ilgili, "din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olduğu halde puanlarının "0" almış gibi hesaplandığı" yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine şunları kaydetti: "Bu konuda bize ulaşan yazılı bir başvuru yok, ancak medyada yer alan haberlerden hareketle Bilgi İşlem Başkanlığımızı arayan veliler var. MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz derhal araştırma başlattı. Araştırma neticesinde bu konuda, kimseyi mağdur etmeyiz. Herhangi bir mağduriyet yaşanmadan gereken neyse yaparız. Ama şu anda velilerimiz, öğrencilerimiz, bu konudaki yanlış bilgilendirmelere, yanlış yorumlara itibar etmesinler. Yazılı talebi olmayan bir öğrencinin hem de dini inançlarının açıklanması gibi oldukça hassas bir konuda kendiliğinden muaf kabul edilmesi hem hukuken mümkün değil ve hem de bir temel hak ihlali. Dolayısıyla ancak muafiyet talebi kabul edilen öğrencilerimizle ilgili muafiyet işlemleri yapabiliriz. Eğer bu anlamda talebi değerlendirilmemiş öğrencilerimiz varsa bu hata düzeltilir ama bunun dışında bir işlem yapılması mümkün değil."

Soykırımın 100. Yılında Yüzleşmeye Davet

100. Yıl Anma Etkinliklerinde İki delegasyon içinde (Soykırım Karşıtları Derneği ve Türk Halkevi delegasyonları) yer alan arkadaşlarımız duygu ve düşüncelerini adalet için mücadele perspektiflerini Sizlerle paylaşmak için, tarihi geçmişimizle yüzleşmek için düzenledikleri toplantıya Sizleri içtenlikle davet etmektedir. Türk Halkevi Delegasyonu Adına: Mustafa Korkmaz
Soykırım Karşıtları Derneği Adına: Ali Ertem
Etkinlik tarihi: 3 Temmuz 20015 Cuma Saat 19.00
Etkinlik adresi: Werrastr. 29,  60486 Frankfurt

Ermeni Siyaset Uzmanı Giragosian: Ermenistan'da Gerilim Sürecek

Hükümetin sorunu göstericilerle müzakere yaparak çözme ihtimalinin zayıf olduğunu belirten Richard Giragosian "Bugüne kadar hiç bir hükümet, ülkedeki gösterilerle başa çıkamadı. Ermeni makamların bu tür gösterilere verdikleri karşılık, çoğu zaman aşırıya varan güç kullanımı olmuştur. Bu durum, seçim sonuçlarının protesto edildiği 2008 yılının şubat ve mart aylarındaki protestolarda da kendisini göstermiş ve polis, silahsız göstericilere karşı çok sert önlemlere başvurmuştu. İktidarın bu konulardaki hassasiyetlere dikkat etmemesi, şimdiki sorunun da müzakerelerle aşılma ihtimalinin zayıf olduğunu gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, eğer beklendiği şekilde, gösterilere 29 Haziran sabahına kadar müdahalede bulunulursa, bu durum, protestoların sona ereceğini göstermez. Böyle bir durumda, Ermenistan, toplumsal huzursuzluklarla dolu bir yaz mevsimi geçirecektir" değerlendirmesinde bulundu.

29 Յունիս 1999 թ. ԱՅՍՕՐ ՎԱԽՃԱՆԵՑԱՒ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ 131-րդ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍ ԳԱՐԵԳԻՆ Ա.

29 Յունիս 1999թ. այս օրը վախճանեցաւ  Հայ առաքելական եկեղեցւոյ Կիլիկիոյ կաթողիկոս (1983-1994) և Ամենայն Հայոց 131-րդ կաթողիկոս (1995-1999) Գարեգին Ա-ն (ավազանի անունը` Նշան Սարգիսեան):  Ան ծնած է 1932թ. օգոստոսի 27-ին Սիրիայի Քեսապ գիւղի մէջ, նախնական կրթութիւնն ստացել է Քեսաբի Ուսումնասիրաց միացեալ վարժարանի մէջ:

Cumhuriyet yeni mi kuruldu?

Nurhayat Kızılkan / Sosyolog
Kürtler, Ermeniler, İslamcılar, Ezidiler ve Romanlar... Meclis’te temsil hakkı buldular. Nereden nereye... Peki, bu demokratik dönüşümde kimlerin en çok payı var? Ak Parti’nin rolü nedir, birlikte bakalım…Geçen zamanda laik çevrelerde Cumhuriyet hakkında en çok söylenen şeylerden biri “biz eskiden kim-kimdir böyle şeyleri  (kimlikleri) bilmezdik” diyorlar, “Erdoğan geldi bizi ayrıştırdı”... Evet, bilmezlerdi çünkü kimse söyleyemezdi! Yani bu çevreler kimliklerin bu bilinmeme halini bir marifetmiş gibi sunuyorlar(dı). Bu kimlikler kendilerini kimliğinden taviz vermeden ifade etmeye başlayınca ne oluyordu? Toplum içinde bu kimliklerin ifadesi mümkün müydü? Örneğin kaç Ermeni, Ermenice ismi ile piyasada varlık bulabiliyordu? Göğsünü gere gere “Ermeniyim” diyebiliyordu? Örneğin, Adile Naşit Ermeni oluşunu neden gizlemek zorundaydı? Çünkü eski Türkiye’de cesaret nadiren görülen bir şeydi, Erdoğan’ın önderliğindeki Ak Parti’nin cesareti ile işte bu yol açıldı. Sadece dindar kimliklere değil, Ermenilere de, Kürt kimliğine de ve daha birçok kimliğe kendini olduğu gibi ortaya koyma cesareti veren bu politikalar oldu.

ԿՂԵՐԱՊԵՏՈՒԹԻ՞ՒՆ ԹԷ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹԻՒՆ

Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի համացանցային կայքէջին վրայ զետեղուած լուրերէն կ'իմանանք թէ ՝ «Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ծայրագոյն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինութեամբ Գերաշնորհ Տ. Յովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկեանը ազատուելով Արթիկի Թեմի առաջնորդի եւ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Միջեկեղեցական յարաբերութիւնների բաժնի տնօրէնի պաշտօններից, նշանակուել է Մեծ Բրիտանիայի հայոց թեմի առաջնորդ»:

Türkiye, Ermenistan'ı Rusya'ya yaklaştırıyor

ALIN OZINIAN - ARAŞTIRMACI-YAZAR
Ermenistan ve Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ilişkileri, Ermenistan ve bölge uzmanları tarafından uzun süredir inceleniyor. 2014 yılının Mayıs ayında Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında imzalanan anlaşma ile AEB resmiyete kavuşmuş, Ermenistan Avrupa Birliği ile yaklaşık 3 yıllık müzakereleri bir tarafa koyarak Ocak 2015'te resmen birliğe üye olmuştu…  Ermenistan hükümeti AEB'ye katılmakla hiç şüphesiz Rusya'nın desteğini arkasına almış olacağını hissediyor. Halk psikolojik olarak Rusya karşıtlığının ülkeyi uçuruma götürebileceğini düşünüyor. Fakat diğer taraftan zaman zaman özellikle Türkiye medyası tarafından altı çizilen Putin-Erdoğan samimiyetine ya da Azerbaycan'ın silahlanmasında Rusya'dan yapılan yüksek silah satışını görünce kafası karışıyor. Tüm bu kafa karışıklığı içinde Türkiye'nin yarattığı korku ağır basıp, siyasetin “Rusya” yönde gelişmesine yardım ediyor…

Ermenistan’da elektrik zammı askıya alındı

Ermenistan’da 19 Haziran’dan bu yana devam eden protesto gösterileri sonrası elektrik zammı askıya alındı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, ülkenin ekonomik politikasından sorumlu isimlerle yaptığı toplantının ardından açıklamada bulundu.Elektrik fiyatlarına yapılan zam nedeniyle yoğun protestoların düzenlendiği Ermenistan’da Cumhurbaşkanı Sarkisyan, aralarında eylemci temsilcilerin de bulunacağı, enerji alanında tecrübeli ve yetkin bir heyetin Ermenistan Enerji Ağları şirketinde denetim yapacağını belirtti.

'O ezanı okuyan Ermenistan'da camiye gelse ben bunu yapmazdım'

Haber: Serdar Korucu - serdarkorucu@hotmail.com
Kafkasya Ticaret ve Kalkınma Ağı’nın (CBDN) Kars Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (KAŞKA) ortaklığında yürüttüğü “Beraber Az Mı Tuz Ekmek Yedik” projesiydi. İlki Gümrü’de düzenlenen, kadınların ortak kültürel yemekler yaptığı etkinliğin ikinci ayağı olan Kars’ta bulunan katılımcılardan bir sanatçının, Satenik Vardanyan’ın Ani’ye giderek Surp Asdvadzadzin Kilisesi’nde dua etmesine bir kişi ezan okuyarak “karşılık” verdi. Vardanyan, o gün ettiği duanın nedenini şöyle açıklıyor: “O dua benim için bir görev, bir zorunluluktu. Kilisede hem bir zamanlar orada olan atalarım hem de tüm insanlığın barışı için dua ettim. Kötü bir şey yapmadım” Satenik Vardanyan karşısında ezan okuyan kişi içinse “Kendisi Ermenistan’a gelip tarihi bir camide dua etse ben bunu yapmazdım” diyor.

Şeyh’in ipte sallanan bedeni

Şeyhmus Diken / seyhmusdiken@gmail.com
Geçtiğimiz yüzyılın ilk çeyreğinde on yıl arayla biri Kuzey Kürdistan’ın kadim şehri Diyarbekir’de, diğeri de ilçesi Lice yolunda iki şahsiyet katledildi. İnandıklarına sonuna kadar sahip çıktıkları için, davalarına sadık kaldıkları için. 1915 yılında, yani yüz yıl evvel Dâhiliye Nazırlığının gizli telgrafıyla emir-ferman çıkarılan Ermeni Soykırımına karşı çıktığı için dönemin Diyarbekir Valisi DR. Çerkez Reşid Paşa tarafından Çerkez tetikçilerce Lice-Diyarbekir yolunda katledilen Lice Kaymakamı Hüseyin Nesimim Beydir, biri. Suçu; Ermeni Katliamına rıza göstermemektir.

Kilise Olarak Yapıldı Cami Olarak İbadete Açık

Honaz’daki Hisar Camisi, ibadete kapılarını kilise olarak açtı. 70 yıldır ise cami olarak kullanılıyor. Honaz’da yaşayan ve mübadeleyle Yunanistan’a göç eden Rumlar döneminde inşa edilen yapıdaki barok tarzı süslemeler, hemen dikkati çekiyor. Günah çıkarma ve vaftiz bölümleri de ahşap bir kapakla kapatılarak korunmuş.

300 Yıllık Tokat Bileziği Geleneği

Kafkaslardan gelerek Tokat’a yerleşen kuyumcu ustalarının bafon olarak çıkarttıkları altın bilezik 300 yıldır kadınların kollarını süslüyor… Tokat Kuyumcular Derneği Başkanı Yaşar Gençay, Kafkaslardan gelen Tokat bileziğinin 300 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, “Osmanlı askerini o dönemlerde Ermenilerden değil, Türklerden oluşturuyormuş. Dolaysısı ile Ermeni vatandaşlar sanata yönelerek kuyumculuk ağırlıkla uğraştıkları meslek haline gelmiş. Tokat bileziği de Ermeni ustaların yaptığı bir bilezik. Mengil kolluk diye ismi geçen bu bilezik Tokat’ta yapıldığı için Tokat bileziği ismini almış.

Sarkisyan: Erivan'daki protestolar Rusya karşıtı değil

Ermenistan'da elektrik zammı nedeniyle başlayan ve bir haftadır süren protestolar hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, eylemlerin 'Rusya karşıtı olmadığını' söyledi… Sputnik'te yer alan habere göre, Sarkisyan'ın cuma günü Rusya Ulaşım Bakanı Maksim Sokolov'la gerçekleştirdiği bir görüşme sonrası Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'nın basın dairesinden yapılan bir açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kimi uzmanlar Erivan'daki elektrik fiyatı artışına yönelik protestoların Rusya karşıtı olduğunu öne sürüyordu. Ancak Cumhurbaşkanı'na göre protestocular kendi eylemleriyle bu iddiaların anlamsızlığını da ortaya koymuş oldu."

Rusya Ermenistan'a üs kuruyor

Rusya ve Ermenistan arasında üs kurulması konusunda anlaşma yapıldı. Ermenistan ve Rusya arasında Erivan’da Rus askeri üssü kurulmasını öngören protokol imzalandı. Ermenistan-Rusya hükümetler arası Komisyonun 10. oturumu yapıldı. Oturumda Rus askeri üssünün konuşlandırılması ve işleyişi için alan tahsisi konuşuldu.