Etiketler

Ermeni kilisesi bahçesinde sahur

Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi bahçesinde düzenlenen sahur programında birlik ve beraberlik mesajları verildi. Sarıyer Belediyesi ve Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı tarafından, Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi bahçesinde sahur programı düzenlendi. Programa Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Büyükdere Surp Hıripsimyants Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Murat Süme, Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediyesi meclis üyeleri, kilise vakfı üyeleri ile Büyükdere Mahallesi sakinleri katıldı. Şükrü Genç, davetlilerle tek tek  tokalaşıp sohbet etti; hatıra fotoğrafı çektirdi. Sahurun ardından da Büyükdere Mahallesi cami imamı İlyas Berber, yemek duası okudu. (Ne diyelim? Şaşırdık kaldık. Kimi Mevlana’yı kilisede anar, kimi kilise bahçesinde sahur düzenler. Ha gayret din ve kilise karşıtlarına meydan kalmasın.HYETERT)

1915, Sessizlik Çekirdeği ve Evrensel Kültür’de Ermeni Soykırımı*

Kaynak: http://goo.gl/7iZLA4
By Gulseren Adaklı
[Editörlerin Notu: Ermeni Soykırımı ile ilgili resmi tarih anlayışında çatlaklar oluşmaya başladığı 90lı yılların başından itibaren 1915 hakkında konuşuyor olmanın kendisi, sağ ve sol liberal çevreler arasında içerik ve biçimden bağımsız olarak olumlu bir gelişme olarak kodlandı. Yirmi yılı aşkın bu süre zarfında 1915 hakkında konuşmayı ve yazmayı sınırlayıcı ya da sansürleyici güç, çokça devletle, devletin inkar politikasıyla ilişkili olarak düşünüldü.  Dolayısıyla gerek etnisitelerarası gerekse anaakım çoğunluk aydınlar ve azınlıklar arasındaki güç ilişkileri, bu ilişkilerin üzerine inşa edilen asimetrik gramer üzerine konuşmak, yani sahiden 1915’i şimdiki zamanda konuşmak çok da mümkün olmadı. Bunların “nasıl”ını konuşamamanın devletten kaynaklı nedenleri olmakla birlikte sivil toplum aktörleri ve kanaat önderlerinden kaynaklı zorlukları da vardı.

‘Zahrad şiir için doğmuş, şiir için yaşamış biri’

Nazlı Berivan AK
Ermenice şiirin özgün ve bereketli ozanı Zahrad’ın 91. yaşına ithafen bir kitap yayımlandı. Bugüne dek hiç çevrilmemiş eserlerinden oluşan “Ferah Tut Yüreğini” Ermeni kültürü ve tarih dendiğinde akla gelen ilk adreslerden biri olan Aras Yayıncılık tarafından basıldı. Kitabın çevirmeni, Zahrad’ın şiirlerini daha önce üç kez okurlarla buluşturan Ohannes Şaşkal.

Ermenistan Milletvekili Aragats’tan Van Büyükşehir Belediyesine Ziyaret

Bir dizi ziyaret için Van’a gelen Ermenistan Parlamentosu üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi (Bargavaç Hayatsa) Milletvekili Akhoyan Aragats, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban ve Bekir Kaya’yı ziyaret etti.. Van’a her geldiğinde belediyeyi ziyaret ettiğini ifade eden Aragats, Van’ı ve Van halkını çok sevdiğini söyledi. Eş Başkanları, 1-13 Ağustos tarihlerinde Ermenistan’da düzenlenecek olan olimpiyatlara davet eden Aragats, kendilerini Ermenistan’da ağırlamak istediklerini söyledi.

Süryaniler'den ''satılık kilise'' tepkisi

MARDİN'de yıllardır depo olarak kullanılan ve 1700 yıllık olduğu belirtilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da kültür varlığı olarak tescillediği Mor Yuhanna Süryani Kilisesi'nin tapusunu elinde bulunduran İbrahim Aycun, yapıyı emlakcı aracılığıyla satışa çıkardı… Mardin'de yaşayan Süryaniler kilisenin satışa çıkarılmasına tepki gösterdi. Mardin Süryani cemaatinin temsilcilerinden Başpapaz Gabriel Akyüz, kilisenin, internet üzerinden verilen bir ilan satılığa çıkarılmasına bir anlam veremediğini ve çok üzüldüklerini belirterek, "Biz kendisi ile daha önce görüştüğümüzde 'Bize kiliseyi ver burayı manastır veya kilise yapmak yerine Mardin kültür turizmini kazandıralım restore edelim' dedik ancak kendisi yanaşmadı. Maalesef kendisini ikna edemedik. 'Senin adına bu hibeyi kabul edelim. Ölülerin hayrına olsun, ilan verelim herkes bilsin' diye kendisine teklifte bulunduğumuzda yine kabul etmedi.

Türkiye tarafından Soykırımın inkarı diyaloğa mani oluyor

Belçika Leuven Üniversitesi Kriminoloji Enstitüsü Prof. Dr. Stephan Parmantier, Türk tarafının niçin Ermeni Soykırımı gerçeğini inkar ettiğini anlamanın önemli olduğunu kaydederek ʺ Yapılması gereken, diyaloğun tesisidir. Ortak anlayış gören bir tasarının yaratılması için insanlar, kurumlar, hükümetler birbirleriyle konuşmalarını talep etmeliler. Oların aracısız konuşmaya ihtiyaçları var ʺ dedi.

Satılık Kilise yetkilileri harekete geçirdi

Mudanya'da yer sahibi tarafından 1 miyon dolara satışa çıkarılan Kilise'de yetkililer inceleme yaptı. Bursa'nın Mudanya ilçesinde kilise olarak inşa edilen ve sonradan konuta dönüştürülüp, sahibi tarafından 1 milyon dolara satışa çıkarılan tarihi binada, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanları inceleme yaptı. Kurulun müdür vekili Serpil Arık ile raportör mimar Serdar Seçkin Altındaş, tarihi binanın bulunduğu Tirilye Mahallesi'ne gelerek, 12'nci yüzyıl Rum yapısı olduğu bilinen ve "Dündarevi" olarak adlandırılan üç katlı boş durumdaki binada incelemede bulundu. (!!! HYETERT)

2 ABD Kongre üyesinden, Ermeni Soykırımı Tasarısının oylanması çağrısı

ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Ermeni asıllı üyeleri Anna Eshoo (CA-18) ve Jackie Speier (CA-14) Ermeni Soykırımına ilişkin hakikat ve adalate dair tasarı taslağının Ağustos tatili öncesi oylamaya konması çağrısında bulundular.

Eski cami ve kilise satılığa çıkarıldı

 Mardin'de eskiden hem kilise hem de cami olarak kullanıldığı belirtilen tarihi bir eser internetten satışa çıkarıldı. Artuklu İlçesinde Çubuk Mahallesi'nde kuyumcular çarşısının arkasında dar bir sokakta yer alan tarihi mesken, 12 milyon liradan satılmak isteniyor.  İlanı internete veren emlak şirketinin düştüğü nota göre, tarihi mesken dördüncü yüzyılda yapıldı. Daha sonra da cami olarak kullanıldı. İçinde kıbleye bakan mihrabının bulunduğu tarihi meskenin daha önce Mor Yuhanna Süryani Kilisesi olduğu belirtiliyor. Tarihi mesken şimdilerde ise depo olarak kullanılıyor.
Aynı satış ilanında, yapıya ait tarihi bir kapının Deyrulzafaran Manastırı'na taşındığı bir başka kapısının ise Mardin Kalesi'nde olduğu belirtiliyor. (Batan geminin malları sanki.HYETERT)

Kayserian: Where Are Our Women?

By Haig Kayserian - Chairman, Armenian Revolutionary Federation (Australia)
On May 28th, 2015 Armenians around the world celebrated the 97th Anniversary of the Declaration of Independence of Armenia’s First Republic - the occasion popularly referred to as “Mayis 28”. This is a significant date on the global Armenian calendar for various reasons. It is significant, because in the lead-up to Mayis 28, Armenians rose from the ashes of the Armenian Genocide, when 1.5 million of their compatriots were subjected to an attempt by Ottoman Turkey to rid the world of the Armenian race.

Osmanlı Okulları, Göçmenler ve Gayrimüslimler

II. Mahmut (1785-1839) Padişah olduğunda Osmanlı İmparatorluğu dağılmak üzereydi.
_Osmanlıyı yönetenler tam anlamıyla çağın asırlarca gerisindeydi.
_Yeniçerilerin esame sayısı 430,000, savaşa çağrıldığında toplananların sayısı 35,000-40,000 arasında oluyordu. Bunların tamamı eğitimsiz, disiplinsizdi.

Demokratik Suriye Girê Spî’de inşa ediliyor

Girê Spî’de yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Ermeni rûspîler, Girê Spî Kurucu İnşa Meclisi’nin oluşturulması için toplandı. AKP’nin DAİŞ’ten alınmasından rahatsız olduğu Girê Spî, ortak yaşamın ve demokratik Suriye’nin temellerini atıyor.

Հայ Դատի Յանձնախումբը Թիկունք Կը Կանգնի Արտի Քասախեանի Թեկնածութեան

ԿԼԵՆՏԷՅԼ.- Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը, ինչպէս եւ յանձնախումբի Պըրպենքի, Կլենտէյլի, Լա Քրեսենթայի եւ Հոլիվուտի մասնաճիւղերը Հինգշաբթի, 9 Յուլիսին իրենց զօրակցութիւնը յայտարարեցին 43րդ ընտրական շրջանին մէջ Քալիֆորնիոյ Նահանգային խորհուրդի անդամութեան թեկնածութիւնը դրած Արտի Քասախեանին:

The 3rd Pan-ACYO World Assembly Convened in the Mother See of Holy Etchmiadzin

WD Newsletter, July 9, 2015
On July 2, with the blessings of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians; and under the presidency of His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America and Director of the Pan Armenian Church Youth Organization (ACYO), the 3rd Pan-ACYO World Assembly was launched in the auditorium of the Vatche and Tamar Library of Mother See of Holy Etchmiadzin.

Conference‐Debate with Ara SARAFIAN

UNION DES ARMÉNIENS DE CANNES ET ENVIRONS ASSOCIATION DE L’ÉCOLE BARSAMIAN- CHAMBRE ÉCONOMIQUE FRANCO ARMÉNIENNE DE LA CÔTE D’AZUR- JEUNESSE ARMÉNIENNE DE LA CÔTE D’AZUR- ASSOCIATION FRANCOARMÉNIENNE DU VAREST - ASSOCIATION DES PARENTS D’ÉLÈVES DE L’ÉCOLE BARSAMIAN- LICRA CÔTE D’AZUR- SOSARMENIE CÔTE D’AZUR
The above associations are pleased to invite you to a ConferenceDebate followed by a snack with Ara SARAFIAN British historian, Armenian activist and founder of the GOMIDAS Institute in London. For many years now, Ara SARAFIAN believes that recognition by the Turkish Government of the Armenian Genocide will be the result of the pressure exerted by the Turkish civil society.
Again this year, for the 100th anniversary of the Genocide, Ara SARAFIAN undertook a very moving project to Diyarbakir and its surrounding area with a group of students, academics and journalists. This event was widely covered by many Turkish media outlets.

Paylan: Ermeniler hedef gösteriliyor!

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, “Cezasız kalan her nefret söylemi, nefret söyleminin hedeflediği insanları ‘güvercin tedirginliğine’ itmekte ve nefret suçlarının zeminini hazırlamaktadır”dedi.  Son 15 gündür Ermeni Toplumunu doğrudan hedef gösteren Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel hakkında yapılan açıklamalara karşın herhangi bir Cumhuriyet Savcılığı'nın harekete geçmediğini belirten Paylan, suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. "Yasalarımızda mutlaka nefret söyleminin kapsamı belirlenmeli ve daha ağır cezalar uygulanmalıdır" diyen Paylan, diğer nefret söylemleri ile ilgili Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmesi çağrısında bulundu.

« S » ile başlayan kelime Voldemort ve Türkiye’de tepkisel söylem

Samim Akgönül /Tarihçi ve siyaset bilimci
Tarihçi ve siyaset bilimci Samim Akgönül Papa Francis'in Türkiye'de soğuk duş etkisi yaratan Ermeni soykırımına dair açıklamalarını ele alıyor. Mizahı elden bırakmadan 2015 yılında hala Ermenilerin maruz kaldıkları tehcir ve katliamlar için soykırım tanımını reddedenlerin tepkisel söylemlerini irdeliyor.

Ermeni Yaşamında Vartavar-İsa Mesih’in Suret Değiştirme Yortusu (İzzet Yortusu) Gelenekleri / Վարդավառի Հայ Ժողովրդական Սովորութիւններ.

Ermeni yaşamında Vartavar yortusunun geçmişi Hristiyanlık öncesi eski dönemlere dayanır. Vartavar kutlamaları ve gelenekleri Hristiyanlık döneminde de ''İsa Mesih'in Suret Değiştirme Yortusu-İzzet Yortusu  adıyla devam etmiş süreklilik kazanmıştır. Bu yortu genellikle Paskalya Bayramından 98 gün sonra 28 Haziran-1 Ağustos tarihleri arasında kutlanır, bu tarih 2015 tarihli sene için 12 Temmuz 2015 Pazar gününe rastlamaktadır.

Ermenistan Milli Arşivi “Ermeni kilisesinin Osmanlı Türkiye’deki malları” belgeseli yayımlayacak

Sonbaharda Ermenistan Milli Arşivi, Osmanlıca arşiv belgelerinden oluşan “Ermeni kilisesinin Osmanlı Türkiye’deki malları” başlıklı bir külliyat yayınlayacak. Açıklama Ermenistan Milli Arşivi Başkanı Amatuni Virabyan’dan geldi. Virabyan, şu anda Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Türkiye’deki mal ve mülklarının konusunun çok tartışıldığı bağlamında söz konusu külliyatın basılmasının büyük önem taşıdığını kaydetti.

Ani Harabeleri 2016’da Dünya Mirası Listesi’ne Girecek

Yazan: Erman Ertugrul
2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Ani Harabeleri önerilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, gelecek sene yapılacak dünya mirası toplantısı için Kars Ani Ören Yeri dosyalarının hazır olduğunu söyledi.Dünya mirası ile ilgili önemli kararların alındığı 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı 2016 yılında İstanbul’da yapılacak ve Kars Ani Harabeleri, Dünya Mirası Listesi’ne önerilecek. Eğer oybirliği sağlanırsa Ani Harabeleri de Türkiye’nin dünya mirasında bulunan 16. Kültürel varlığı olacak.

Feast of the Transfiguration of Our Lord Jesus Christ

On Sunday, July 12, the Armenian Church will observe one of its five major feasts: the Feast of the Transfiguration of our Lord Jesus Christ. The observance recalls Christ’s ascent up Mount Tabor, accompanied by his disciples John, James, and Peter. At the mountain’s summit, to the disciple’s frightened amazement, Christ was transfigured in a blinding white light; the Old Testament figures Moses and Elijah emerged from the mists of time to confer with the Lord; and the voice of God boomed from out of the heavens to affirm Jesus as his Son.

Wall Street Journal'a göre Suriye'de rejimi destekleyen 'azınlıklar' katledilebilirmiş

Wall Street Journal, Suriye'de hükümeti destekleyen azınlıkların katledilebileceğini, Batı destekli grupların da onlardan hoşnut olmadığını yazdı. Wall Street Journal'da yer alan bir yazıda, 2011'de Suriye'de olaylar başladığından beri Şiiler, Hıristiyanlar, Dürziler, Aleviler ve başlangıçta Kürtlerin hükümeti desteklediği, bundan dolayı katliama uğrayabilecekleri söyleniyor.

Burnumuzda tütüyor ırkçı olmayan bir ülkenin ferah kokusu

Ezgi Başaran
Bahçeli'nin "Gençler işte..." deyip sevimli hale getirmeye çalıştığı kimseler göründüğünden çok daha geniş bir kitlenin zihin dünyasını yansıtıyor... Artık bazı cümleleri eğip bükmemek gerekiyor. Biz yabancılardan korkan, zenofobik bir toplumuz. Biz azınlıklarını hor gören, haklarını vermemek için takla üstüne takla atan bir toplumuz. Bizim ‘misafirperverlik’ diye övündüğümüz şey aslında bir tür ‘tahammül etme’ halinden öte değildir. Bugün bu topraklarda 1.5 milyon Ermeni vatandaşın sadece 70 bini, 120 bin Yahudi vatandaşın 22 bini, 1.5 milyon Rum vatandaşın sadece 1400’ü yaşıyorsa, onlara da her gün kötü ve eksik hissettiriliyorsa…Biz, Sünni heteroseksüel erkekler dışında kalan toplumun geniş kısmı için ferah bir ülke değiliz.

Almanya‘dan 'soykırım' açıklaması

Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Almanya'nın eski sömürgesi Namibya'da işlenen suçları ‘soykırım‘ olarak nitelendirdi. Hristiyan Demokrat Birlik Partili Meclis Başkanı, “1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermenilere soykırım yapıldığından bahsedenler, Alman ordusunun Alman-Güneybatı Afrikası'ndaki yerli halka karşı işlediği suçları da bu şekilde tanımlamak zorundadır“ dedi. (Doğrusu Almanya’nın –varsa- yaptığı diğer soykırımları tanıması bizleri rahatsız etmez. HYETERT)

İsrail Parlamento Başkanı Edelstein, Ermeni iddialarının tanınmasını istedi

İsrail Parlamento Başkanı Yuli Edelstein, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının tanınması çağrısında bulundu. İsrail devlet radyosunun haberine göre, Knesset Başkanı Edelstein, parlamentoda düzenlenen eğitim ve öğretim komisyonunda, 1915 yılı olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkında açıklamalar yaptı.Söz konusu iddialara destek veren Edelstein, İsrail'in Ermenistan ve diğer ülkelerle olan diplomatik ilişkileri göz önüne alındığında bu durumu görmezden gelmesinin mümkün olmadığını savundu.

Türkiye’de 3 Milyon Gizli Ermeni Varmış

Ermenistan Diaspora Bakanı Hranush Hakobyan, Türkiye’de kimliğini saklayan veya Müslüman görünen 3 milyon ‘gizli’ Ermeni’nin yaşadığını iddia etti. Groong adlı sitede yer alan haberde, Hakobyan’ın 1915 olaylarının 100. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de yaşayan gizli Ermenilerin bir kimlik krizi içinde olduklarını savundu. Hakobyan, Müslümanlaştırılmış Ermeniler’in Hıristiyanlığa geri dönüş eğiliminde bulunduğunu sözlerine ekledi. (!!! HYETERT)

İran'dan Ermenistan'a Büyük Yardım

Veskaniyan “İran bizi Türkiye ve Azerbaycan’ın ablukasından kurtardı ve özgürleştirdi” yorumunda bulundu. Ermenistan demiryolu İran’a bağlanıyor. İran Ermenistan’ın demiryolu'nu Türkiye ve Azerbaycan'dan çıkartma peşinde.

Belçika Hükümeti 240 Ezidi ve Hıristiyan’ı Halep’ten tahliye etti

Belçika Hükümeti 240 Ezidi ve Hıristiyan’ın Halep’ten tahliye ve Belçika’ya nakline yardımcı oldu. Operasyon gizli gerçekleştirildi. Belçika Hükümetinden BBC’ye verilen bilgiye göre, tüm aileler daimi tehdit altında bulunan kendi evlerini terk ettiler. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri mültecilerin Lübnan’a ulaşmasına yardım ettiler.

Ermeni avı

Orhan Kemal Cengiz
 Bazılarının, bazı sözlerin çirkinliğini, içerdikleri ağır tehditleri görebilmeleri için, o sözleri başka bir ülkede edilmiş sözler olarak mı duymaları lazım? Mesela Almanya’nın aşırı sağcı bir örgütü “Ne yapalım, Müslümanlar’ı sokakta avlayalım mı” diye sorarsa, bunun bir soru olmadığını hemen anlardınız değil mi? Ya da Bulgar aşırı sağcı bir örgüt, “Türkler’i avlayalım mı” dese, bu cümlenin ne anlama geldiğini anlamanın da ötesinde, infiale kapılırdınız, Bulgaristan’da hak hukuk var mı diye sorardınız, değil mi? * * *Çünkü basit bir muhakemeyle, bu tür sözlerin bir azınlık grubunu hedef haline getirdiğini, bu tür sözlerin serbestçe dolaştığı bir yerde bir süre sonra o sözlerin hedefindekilerin saldırıya uğrayabileceğini hemen herkes anlayabilir... İşte bu yüzden dünyanın bütün medeni ülkelerinde, belli insan gruplarını hedef alan “nefret söylemi” ciddi bir suç olarak kabul edilir. Bizde de bunun karşılığı TCK’nın 216. Maddesi’ndeki “halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek” suçudur.  

Garni ve Geghard’da «Vardavar Uluslararası Festivali» düzenlenecek

Gençlik Kulüpleri Federasyonu (FYCA) 12 Temmuz’da II. «Vardavar Uluslararası Festivali»ni düzenlenecek. Eğitsel ve kültürel bir etkinlik olarak Festival Ermeni halkı ve Dünya maddi mirası hazinesinde yer alan Geghard ve Garni anıt alanlarında düzenlenecek. FYCA 2014 yılında «Vardavar Uluslararası Festivali»ni düzenleyerek, Vardavar’ın uluslararası kontekste sunumu yönünde ilk adımı attı.

Maritsa Küçük davası: Sanığın avukatı ‘Cinayet örgüt işi’ dedi

Samatya’da öldürülen Maritsa Küçük’ün cinayet davasında yargılanan şüpheli sanığın avukatı Cafer Gül, cinayeti organize bir suç örgütünün işlediğini söyledi… Küçük ailesinin avukatı Eren Keskin, sanığın mahkemedeki savunmasında yakalandıktan sonra sivil polislerin kendisini sahile indirdiğini söylediğini belirtti. Sanığa burada ne konuşulduğunun sorulmasını istedi. Sanık Nazaryan da polislerin kendisini tehdit ettiğini söyledi. Nazaryan, “Bize doğrusunu anlat yoksa seni denize atarız. Senin kanın tutuyor. Suçunu kabul edeceksin dediler” diye konuştu.

Bursa'da 'sahibinden' satılık Bizans Kilisesi!

İnternete verilen ilanda kiliseye 1 milyon Amerikan Doları fiyat biçildiği görülüyor. Bursa'nın Mudanya İlçesi'nde yer alan ve antik kent yerleşimi olan Tirilye Kasabası’ndaki Kemerli Kilise adıyla bilinen Panagia Pantobasilissa’ya yani Bakire Meryem’e adanan Bizans Kilisesi internetteki ikinci el satış yapılan bir sitede satılığa çıkarıldı. Kiliseye 1 milyon Amerikan Doları fiyat biçildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandian: Türkiye soykırım olmamış gibi davranıyor

Ermeni Soykırımı 100 yıl önce kınansaydı, sonraki soykırımlar engellenebilecekti. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian, 2015 yılında Ermeni Soykırımı'nın tanınması için uluslararası alanda yapılan çağrılara hakkında konuştu. Nalbandian, "Ermeni Soykırımı yüz yıl önce tanınmış ve kınanmış olsaydı, belki de daha sonra gerçekleşen insanlığa karşı suçların engellenmesi mümkün olacaktı" dedi. Türkiye'nin tutumuyla ilgili olarak Nalbandian, "Türkiye ise soykırım olmamış gibi, olanlar soykırım değilmiş gibi davranıyor" ifadesini kullandı.

MHP’li Halaçoğlu’nun ‘dinsiz parti’ çıkışına CHP’den yanıt: İstifa etsin

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu’nun Deniz Baykal ve CHP’ye yönelik sözlerine Manisa’dan yanıt verdi. Özel, “Sayın Halaçoğlu’nun partisi MHP’ye verdiği ağır rahatsızlıktan dolayı ve siyasete kazandırdığı bu inanılmaz ayıptan dolayı bir derhal özür dilemeye, iki görevinden derhal istifa etmeye davet ediyoruz” dedi. Halaçoğlu’nun açıklamasının ‘utanç verici‘ olduğunu belirten Özel, “MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu’nun açıklamaları kanımızı dondurdu açıkcası. Ne diyeceğimizi bilemiyoruz. (Zulmün artsın demiştik, tuttu. Arandı buldu. HYETERT)

Armenia Fund Donor Trip 2015

Are you planning a memorable trip to Armenia and Artsakh this year? Then consider the Armenia Fund's all-inclusive donor trip! For additional information, see below.


You may also call 1-818-552-7700 or email info@armeniafund.org

Çinli sanıp Koreliyi dövmek, Roboski’de Kürt katırı öldürmek, Artvin’de doğaya ‘koymak’…

Oya Baydar / -@t24.com.tr
Ne alâkası var, demeyin; hepsi aynı ilkelliğin, aynı kötücüllüğün, insan aklının ve ahlâkının evrim sürecindeki en aşağı basamaklarının farklı alanlardaki dışavurumu; hepsi aynı zihniyetin parçası. Ve hepsi, -başlığa sığmayan başka ilkel kötücüllükler: Mesela aşkı, cinselliği farklı yaşayanlara, farklı cinsel yönelimleri olanlara reva görülen nefret ve saldırganlık; mesela  kadın aşağılaması, kadına uygulanan şiddet; mesela, idamın, darağacının, ölüm cezasının savunulması; her biri birer cinayet olan sözde iş kazaları, kamyonetlerde, minibüslerde balık istifi, hayvan gibi taşınan ve ölüme sürülen mevsimlik tarım işçileri katliamı… Hepsini, daha nicelerini her gün izliyoruz, yaşıyoruz; öfkelenip, kahrolup, utanıp, sonra kanıksıyoruz.

Մամուլի հաղորդագրություն

Հուլիսի 8, 2015թ.
«20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողով 8-12 հուլիս 2015, Երևան. Այսօր, ժամը 18:00-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Մեծ դահլիճում տեղի կունենա «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը կրող Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (ՑՄԸ) 12-րդ գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:

Mary Terzian's recent book

Author: Mary Terzian                                           
E-mail: Nayri@aol.com                
Web:    www.authorsden/maryterzian
Social circles: Facebook, Linkedin
 The Hybrid generation
Los Angeles –10 July 2015 - According the United Nations’ Department of Economic and Social Affairs’ 2013 Report, “More people live outside their country of birth today than at any time in history, and the numbers of people who move across international borders are expected to continue to rise in the future.” Such reports present valuable statistics of historical facts. However, the individual emotional and physical hurdles endured by transplanted immigrants remain undisclosed unless expressed through stories which are usually painful, diaries that are kept hidden, or through written memoirs to lend voice to the integration process.

Tarihin en çok suikasta uğrayan lideri: Erdoğan...

Markar Esayan
Sayın Erdoğan, kimliklerin bir küfür olarak kullanıldığını, insanların korkudan Ermeniyim, Aleviyim, Kürdüm diyemediği dönemlerin yaşandığını ve kendi iktidarlarında buna son verildiğini ifade ederken, “döl” kelimesini kullanmamak için sarf ettiği “affedersiniz” sözcüğünü, konuyu bağlamından kopararak küfür olarak lanse ettiler. Hatta aklı başında aydınlar bile bu söylemin hiç araştırmadan “işlenmiş, hormonlu” biçimini gerçek kabul ettiler, yazdılar. “Affedersin, çok daha çirkin şekilde Ermeni diyen oldu” veya “Affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler” gibi versiyonlarını kullandılar. Oysa kullanılan ifade “Çıktı bir tanesi affedersin çok daha çirkin şeylerle Ermeni diyen oldu” şeklindeydi ve bağlamı yukarıda aktardığım şekildeydi. Bu iki olay sonrasında hala benim gibi Ermeniler ırkçılıkla infaza uğratılıyor. Konu bana ne yapıldığı değil; ben bu ülkede ırkçılığın hasını AK Parti öncesinde fiilen yaşamış birisiyim. Değil bir Ahmet Hakan, on kaplan gücünde Hürriyet'i üzerime salsalar doğru bildiğimi söylerim.

14th Annual Graduate Student Colloquium in Armenian Studies

University of California, Los Angeles, Friday, February 12, 2016
 We enthusiastically invite graduate students and recent post-docs (Ph.D., within the last two years) in fields associated with Armenian Studies (broadly defined) to present their recent research. Work in progress is encouraged. Research papers are accepted on all aspects of Armenian studies, including, but not limited to: literature, history, gender studies, sociology, anthropology, economics, art history, and much more. We encourage comparative themes and interdisciplinary approaches. Panel submissions are also welcome. This year we are pleased to announce that thanks to a generous donation a $500 prize will be awarded for the best paper presented on an aspect of the history and culture of the Armenian community of Salmast, Iran.

Türkiye, Helsinki’de sözde soykırımı metinden çıkarttı

Finlandiya’nın Başkenti Helsinki’de yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİT-PA) toplantısında, Ermenistan tarafından eklenmek istenen sözde soykırım önerisinin Türk delegasyonun çabalarıyla reddedildiği belirtildi.

Mezeleri ve Ezgileriyle Rum Gecesi


Farklı inanç gruplarının temsilcileri, iftarda buluştu

Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan ise bu tür iftar programların ülkede kardeşliğin, barışın ve birlikte üretmenin en büyük sembolleri olduğunu dile getirerek, kendilerinin de bu toprakların büyüttüğü kardeş halklar olduğunu aktardı.  Alcan, bu anlamda kutsal ramazan ayının birlikte yaşama ülküsünü sağlamada önemli olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Bahçesinde bulunduğumuz bu hastane Sultan 2. Abdulhamid'in inayeti ve emriyle kuruldu. Yahudi doktorlar, bu toprakların insanlarına 117 yıldır sağlık dağıtıyorlar. Anadolu'nun bir barış yarımadası olarak kalması, kavramsal değildir. Bütün kurucu atalarımızdan bize miras bırakılmıştır. Yenilenen yeni Türkiye'de sorunlarımızın azalacağı inancını taşımaktayım. Bizim acil çözülmeyi bekleyen sorunlarımız var. Biz 7 farklı inanca mensup cemaatler; yani Ermeniler, Rum, Museviler, Süryaniler, Keldaniler, Bulgarlar ve Gürcüler seçim yapamıyoruz. Bunun acil bir şekilde çözülmesini bekliyoruz. Çünkü bizim hastanelerimizi, vakıflarımızı, okullarımızı yönetecek başka da mekanizmamız yok."

Ermeni milletvekilleri hakkında partilerinin ve Yargı’nın dikkatine:

Koalisyon ayak oyunlarının birbirini izlediği şu günlerde, Erdoğan Rejimi’nin devamı için utanç verici bir kampanya başlatıldı. Utanç verici, çünkü yine, 19. Yüzyıl ortasından itibaren yok ede ede bitiremediğimiz Ermeni kardeşlerimiz malzeme yapılıyor. Ani harabelerinde ataları için dua eden Ermeni kadının karşısına geçip ezan okuyanlar. Sokaklarda Ermeni avına mı çıkalım diye soran Kars Ülkü Ocakları. Vergi vermeyen yandaşlardan bin kere daha namuslu vergi rekortmeni merhum  genelev işletmecisi M. Manukyan’a gönderme yapmak gibi parlak yöntemler kullanan MHP’li Adana belediye başkanı bunun son örnekleri.
Şimdi de üç ayrı partiden Meclis’e seçilen Ermeni milletvekilleri hedefe kondu.

Ermenistan’da Batı Ermenistan’ın bölgelerini simgeleyen 10 orman dikilecek

“ATP” Hayırsever Fonunun Ermenistan Ağaç Dikimi programı çerçevesinde  hayata geçirilecek ‘Kenats Dar’ (Hayat Yüzyılı) girişimi sayesinde Ermeni Soykırımının kurbanlarının anısına ağaçlar dikilecek. “ATP” İcra Direktörü Jenmari Papelyan “Bu girişim sayesinde Ermenistan Cumhuriyeti’nde  Soykırım sırasında Batı Ermenistan’ın vahşetlere uğramış olan bölgelerini  simgeleyen 10 orman dikilecek” diye konuştu. Papelyan dünyanın her bir köşede yaşayan Ermenileri akrabalarının şerefine ve atalarının anısına ağaç dikerek bu girişime destek vermeye çağırdı.

Mirzoyan: Azerbaycan’la doğrudan müzakereler durumunda her şey görüşülebilir

ʺ Dağlık Karabağ’ın uluslararası tanınması durumunda, mülkiyetini kaybetmiş mültecilere toplu tazminat programına veya muhtemel Azeri azınlığı kabule hazır mısınız?ʺ sorusuna bakan şu yanıtı verdi:ʺAzerbaycan’la doğrudan müzakereler durumunda her şey görüşülebilinir. Azerbaycan bizimle müzakerelerde bulunmaktan feragat etmekte, Ermenistan’la müzakerelerde bulunmakta. Her iki taraftan da mülteciler var. Buraya gelenlere Ermenistan ve Diaspora dışından uluslararası yardım olmadı. Bu savaşın sonucu olan insani bir sorun. Savaşın sebepleri çözülmeden çatışmanın yarattığı sorunları çözmek mümkün değilʺ.

AB’ye Ne Kadar Güvenilir

Prof. Dr. Ata Atun / Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi
Avrupa Birliği’nin ne kadar tarafsız olduğunu veya da bir başka tanımlamayla tarafsız olabilmeye ne kadar yaklaşabildiğini son yayınlanan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raporunda açık ve net olarak görmek mümkün. Taraflı AB Adaleti Avrupa Birliği nerede tarafsızmış, nasıl tarafsızmış, kim demiş, neden söylemiş pek de anlamış da değilim, nerede yazdığını da hiç bulamadım. Zaten Avrupa Birliği’ne inanmamak için onlarca, yüzlerce neden var ortada. Yakın tarihte kim ve hangi tıynette olduklarının tümünü bulmak mümkün.

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan Şanlıurfa'da

Ateşyan, şunları kaydetti: "Katliam vuku bulan bir ülkeden hayatlarını kurtarmak için yaşam limanı olarak kabul ettikleri Türkiye'ye sığınanlar arasında bizim milletten üç aile bulunuyor. Bu üç aile 18 kişiden oluşuyor. Bugün onları ziyaret ederek hem ruhani anlamda hem manevi anlamda onlara destek vermek istedik. Rahat ve mutlu olduklarını ifade ettiler. Gerçekten din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan herkese kucak açmış bir toplum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları. Özellikle Türkiye Devleti, bir kez daha anladım, gerçekten büyük bir devlet."

Paros Temmuz sayısı Çıktı


ՈՒԽՏԻ ՀԱՐԻՒՐԱՄԵԱԿ, ՅԵՏՈՅ Ի՞ՆՉ Դ. ԺԱՄԱՆԱԿԱՎՐԷՊ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹԻՒՆՆԵՐ

Ոչ փող զարկինք, ոչ արձագանգ լեռնասոյզ, 
Սարէ ի սար չարաշշուկ տարին լուր.
Ու չերգեցինք ողբոց երգեր սրտայոյզ,
 Երբ պատանւոյն բացինք մռայլ փոսին դուռ:
 (Մկրտիչ Պէշիկթաշլեան)
Վերջին հարիւրյիսուն տարիներու ընթացքին մեր ազգային կեանքը լեցուն է յեղափոխական շարժումներով, որոնք արդիւնք էին հայերու դէմ կատարուած անմարդկային բռնութիւններու, կողոպուտին ու անողոք սպանդներուն եւ կոտորածներուն: 19րդ դարու հայ իրականութեան ամենէն տիրական դէմքերէն Խրիմեան Հայրիկ՝ Պերլինի վեհաժողովէն ստացած իր յուսախաբութենէն ետք,  բողոքի ձայն բարձրացուց եւ իր «երկաթէ շերեփ»ի անփոխարինելի պատգամով բացայայտ կոչ մը ըրաւ իր ժողովուրդին՝ իր փրկութիւնը յեղափոխութեան եւ զէնքի մէջ փնտռելու:

Elberon Parish Celebrates Milestones

St. Stepanos Church of Elberon, NJ, celebrated two milestones last month: the 20th anniversary of the ordination of their pastor and the ordination of five altar servers. On Saturday evening, June 20, the Rev. Fr. Daniel Karadjian was honored during a banquet in the church hall. Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), presided.

Azınlık Cemaatleri İftarda Bir Araya Geldi

Azınlık Cemaatlerinin düzenlediği iftar programında bir araya gelen azınlık cemaatleri birlik ve hoşgörü mesajları verdi. Musevi cemaatinin düzenlediği iftar programında bir araya gelen azınlık cemaatleri birlik ve hoşgörü mesajları verdi. İftara Rum, Türk, Musevi, Süryani, Bulgar ve Gürcü cemaatinden temsilciler katıldı. Musevi cemaati, Or-Ahayim Balat Hastanesi’nin bahçesinde iftar yemeği verdi. İftara İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ekümetik Patrik Bartholomeos, Başpiskopos Levan Zekiyan, Metropolit Yusuf Çetin ve çok sayıda azınlık cemaati lideri ve temsilcisi katıldı.

Armenian Survival and Creativity in Bourj Hammoud

By Florence Avakian
Bourj Hammoud—the region in northeast Beirut, Lebanon, which Armenian survivors from the Armenian Genocide built into a dynamic center for shopkeepers, craftsmen and artists—came alive on Tuesday evening, June 9, during a talk by photographer Ariane Ateshian Delacampagne. Close to a hundred attended the event at the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern) which was sponsored by the Krikor and Clara Zohrab Information Center, the Department of Armenian Studies of the Armenian Diocese, and AGBU Ararat magazine.

CHP'den 70 maddelik kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu 70 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu… Pakette yer alan düzenlemeler şöyle:
* “Milletvekili genel seçimlerinde baraj yüzde 3'e indirilecek.
* Siyasetteki dil yasakları sona erdirilecek.
* Siyasi partilere devlet yardımı tüm siyasi partileri kapsayacak şekilde adil bir hale getirilecek.
* Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir "Toplumsal Mutabakat ve Ortak Akıl Heyeti Komisyonu” oluşturulacak.
* Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimleri taşıyan; meydan, bulvar, cadde, yol, sokak, park ve benzeri alanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait işletme, tesis, bina ve benzeri tüm yapıların ve kışlaların tespit edilmesi ve bu isimlerin değiştirilmesi amacıyla TBMM'de komisyon kurulacak.
* Adları değiştirilen köy, bucak, ilçe ve diğer yerleşim yerleriyle coğrafi yerlerin eski adları, yeni adlarıyla birlikte kullanılacak.
* Dersim olaylarının tüm boyutlarıyla araştırılması için Dersim arşivlerinin devletin ilgili tüm kurumlarından alınıp TBMM'de toplanarak halka ve araştırmacılara açılacak.
* 21 Mart günü Nevruz Bayramı olarak tatil ilan edilecek.
* Eski Diyarbakır Cezaevi "İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi"ne dönüştürülecek.
* Koruculara kamuda başka alanlarda istihdam olanağı getirilerek, koruculuk sistemi kaldırılacak.
* Mayınlı araziler temizlenip, yoksul köylüye tarımsal faaliyetler için tahsis edilecek.
* Uzun tutukluluk süreleri kısaltılacak.
* Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımının kaldırılacak.
* Hrant Dink'in adı İstanbul Şişli'de bir caddeye verilecek.

PYD’nin iktidar alanı nasıl oluştu?

Orhan Miroğlu
PYD’nin iktidar alanlarında ciddi bir meşruiyet sorunu var, bu sorunu gidermek için azınlıkların yönetime dahil edilmesi bir çare olarak düşünüldü ama bu çarenin yarar sağladığı söylenemez. Kantonlarda yaşayan Ermeni nüfus, Katolik Süryani halk, Kanton yönetimine değil, Esad rejimine bağlı. Kantonların bir ‘Toplum Sözleşmesi’ var. O sözleşmede şöyle deniliyor: ‘Özgürlük ve inanca saygı için bizler Kürtler, Araplar ve Süryaniler (Asuri ve Arami) Türkmenler ve Çeçenler olarak bu sözleşmeyi kabul ediyoruz.’ Bu ifadeler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Rojava bölgesinde yaşayan Araplar ve Türkmenler yerlerinden yurtlarından ediliyor. Ermeniler’in eski rejime sadakati ise sürüyor. ‘Toplum Sözleşmesinde’ onlardan tek kelimeyle söz edilmemesinin nedeni bu.

Kamp Armen'in Geri Verilmesi İçin Yürüyüş Düzenlendi

Tuzla'daki Ermeni Yetimhanesi 'Kamp Armen'in Ermeni toplumuna iade edilme için düzenlenen yürüyüşte konuşan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,"Kamp Armen sevgili Hrant'ın gençlere mirasıdır. Bu miras gerçek sahiplerine verilmeli ve hak gasbı önlenmelidir" diye konuştu. (Umarız CHP iktidara gelirse diğer hak gasplarını da önler. HYETERT)

Bir hapishane ziyaretinin hüznü ve sevinci...

Hasan Cemal / hsncml / hsncml@t24.com.tr
Yenipazar Kapalı Cezaevi, AYDIN
Sevan Nişanyan’ı ilk defa nerede, nasıl, hangi tarihte tanıdığımı şimdi hatırlamıyorum.
Kalın çerçeveli yuvarlak gözlüklerinin arkasından insanı delecekmiş gibi bakan, hatta yuvalarında fır fır dönerken biraz da deli bakan gözlerini tabii hiç unutmadım.
Tanıştığımda, ilk sohbetlerimde, ulan amma da ters adam, sanıyorum, sevgili Sevan’dan edindiğim ilk izlenimdi.
Aykırıydı.
Muhalifti.
Neredeyse resmi olan her şeye itirazı vardı.

Hamasyan’ın Vakıflı durağından

1915’in 100. yılında 100 kilisede konser vermek üzere piyanosuyla yollara çıkan dünyaca ünlü caz piyanisti Tigran Hamasyan, Şef Harutyun Topikyan yönetimindeki Yerevan Oda Korosu’yla birlikte çıktığı ‘Luys i Luso’ turnesi kapsamında Ani, Akhtamar, Diyarbakır ve Kayseri’nin ardından, 29 Haziran Pazartesi akşamı Vakıflıköy’de dinleyiciyle buluştu. Tabii, Anadolu’nun diğer kiliselerinde verdiği konserlerine gelenlerden farklı bir dinleyici kitlesiyle…Hamasyan ve ekibi 27 Haziran Cumartesi günü Kayseri’de verdikleri konserden sonra rotayı Vakıflı’ya çevirdi. Ekibi, kilisenin bahçesinde onlar için hazırlanmış bir sofra bekliyordu.

Մուշի հայկական հետքերը շարունակում են ջնջել

Մուշ, Սուրբ Մարինե եկեղեցի
Վերջին օրերին ներկայիս Թուրքիայի Մուշի Քալե (Բերդ) թաղում լայնածավալ շինարարություն է ընթանում: Ժամանակին այս հատվածում էր Մուշ քաղաքի հայկական թաղը՝ իր պատմական հայկական տներով, որոնք, ցավոք, վերջնականապես ոչնչացվում են: Քաղաքային իշխանությունները հայկական տների փոխարեն ներկայում բազմահարկ շենքեր են կառուցում:

Nalbandyan: Soykırımların tanınması ve kınanması oldukça önemli

Ermeni Soykırımının tanınması sadece Ermenistan ve Ermeni halkı için değil, insanlığa karşı yeni suçların, soykırımların önlenmesi açısından uluslararası toplum için de önemli. Açıklama Brezilya’nın «Estadao» gazetesine bir röportaj veren Ermenistan Dışişleri bakanı Edvard Nalbandyan’dan geldi. Bakan Nalbandyan, 100 yıl önceki Ermeni Soykırımının gereğince tanınması ve kınanması durumunda insanlığa karşı işlenen izleyen suçların belki de tekrarlanmayabileceğini kaydetti.

Bagramyan Cad. tekrar trafiğe açıldı

Baghramyan Caddesinde 14 gündür devam eden elektrik zammını protesto edenlerin oturma eylemi polisin gerçekleştirdiği işlem sonrasında sona erdi. Baghramyan tekrar ulaşıma açıldı.  NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, güvenlik güçleri kaldırımlarda güvenlik duvarı oluşturmuş durumda .

Ermeni Azınlıklar Derneği Başkanı Dağcı'dan, defineciler için suç duyurusu

Sayım Özmen
Ermeni Azınlıkları Derneği Başkanı Aziz Dağcı, define avcıları yüzünden Ermeni cemaatine ait kiliselerin köstebek yuvasına döndüğünü belirterek, Rum kökenli bir kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Özellikle Batman’ın Sason ve Kozluk ilçeleri civarlarında bulunan kiliselerde hazine arandığını iddia eden Aziz Dağcı, define avcıları yüzünden Ermeni cemaatine ait kiliselerin köstebek yuvasına döndüğünü söyledi. Aziz Dağcı, "Duyduğum kadarı ile Efrim Bağ isimli bir kişi bu bölgede define avcılığı yapıyor. Bu işi ruhsatlı yapıp yapmadığını bilemiyorum. dedi.

Հայտարարություն

Ս.թ. հուլիսի 7-ին, ժամը 12:00-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում տեղի կունենա Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովի անցկացմանը նվիրված մամուլի ասուլիս:

Yunanistan'daki referandumu Avrupa basını böyle gördü

Yunanistan'daki referandumda "Hayır" oyu çıkması, Avrupa basınında, kreditörlerle müzakerelerde yeni ve zorlu bir dönemin başlangıcı olarak yorumlandı... İngiliz Financial Times gazetesi, kurtarma paketinin şartlarına ilişkin referandumun, kreditörler tarafından "Euro Bölgesi üyeliğinde kalmak ya da çıkmak" olarak algılandığını vurguladı… Guardian'ın ekonomi editörü Larry Elliott, "Kreditörler, nakitsiz kalmış bir ekonominin birkaç hafta boyunca nasıl ayakta kalacağını görmek isteyebilir. Çipras baskı altında kalır, istifa eder ve ekonomiye ilişkin haberler kötüleşirse erken seçim çağrısında bulunur ve seçimin sonucunda Avrupa'nın geri kalanına karşı daha yumuşak başlı bir hükümet oluşur... Independent gazetesi ise manşetinde, Avrupa'nın, 'Yunanistan halkının kararlı bir şekilde referandumda yıllarca sürecek yeni kemer sıkma önlemlerine 'Hayır' demesinden ve fiilen Brüksel'e bir ülkeyi ekonomik uçuruma sürüklemesi için meydan okumasından sonra Avrupa'nın, tarihin en büyük siyasi kriziyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler 70 Yaşında

Prof. Dr. Çağrı Erhan / Ankara Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
BM hakkındaki tartışmalar iki soru etrafında yoğunlaşıyor: “Acaba, BM’nin olmadığı bir dünya bugünkünden daha mı barış dolu olurdu?” ve “BM nasıl daha etkin hâle getirilebilir?” İlk sorunun cevabı elbette “hayır”. Kurulduğu günden bu yana BM’nin birçok savaşı ve insanlık dramını engelleyememiş olması, bu yaşananların sebebinin BM olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Olsa olsa, BM’nin bazı devletlerin uluslararası hukuk dışı hareketleri karşısında hareketsiz kalışının, etkisizliğinin, tutarsızlığının söz konusu hareketlerin daha büyük acılara sebep olmasına zemin hazırladığı değerlendirmesi yapılabilir. Şayet her şey kitaba uygun yürütülmüş olsaydı, BM varoluş amaçlarına ulaşacak şekilde işletilseydi, bugün artık kangrenleşmiş Filistin Sorunu olmazdı. Bosna’da 250 bin, Ruanda’da ve Irak’ta birer milyon insan katledilmez, yaklaşık 6.5 milyon Suriyeli mülteci durumuna düşmez, Myanmar’da, Darfur’da, Libya’da, Yemen’de, Afganistan’da süregiden acılar yaşanmazdı.

Avro Bölgesi liderleri olağanüstü toplanacak

Yunanistan'daki referandumda kreditörlerin şartlarının reddedilmesinin ardından avro bölgesi liderleri olağanüstü zirveye çağrıldı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, avro bölgesi liderlerinden Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere 7 Temmuz akşamı Brüksel'de toplanmalarını istedi.

Irak’ta Kürtlerin yeni oyunu, azınlık kotası!

Irak’ta Kürtlerin yeni oyunu, azınlık kotası!Iraklı Türkmenler, Kürt yönetiminin azınlıklara uygulanan kotayı kaldırma girişimine tepki gösterdi… Irak’ın Erbil kentinde bir araya gelen azınlık topluluklarının temsilcileri, bazı partilerin azınlıklara uygulanan kotanın kaldırılması için parlamentoya yasa tasarısı sunma girişimlerine tepki gösterdi. Alınan bilgiye göre kuzey Irak’taki kukla yönetimi parlamentosundaki partilerden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi’nin, azınlıklara uygulanan kotanın kaldırılması için yasa tasarısı teklifinde bulunmaya hazırlandığı ifade edildi. Türkmen, Asuri, Süryani, Keldani ve Ermeniler ise parlamentoda kendilerine ayrılan kotanın devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Ermenistran ve Fransa başbakanları Altforviller Ermeni okulunu açtılar

Ermenistan ve Fransa başbakanları  Hovik Abrahamyan ve Manulel Valls bugün 4 Temmuz’da Altforviller kentinde Ermeni okulunun açılış töreninde hazır bulundular. NEWS.am’in Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Dairesinden edindiği bilgiye göre, başbakan Abrahamyan okul imarı ve Ermeni değerlerinin korunmasına katkıları vesilesiyle hayırsever Gevorg Arabyan’ı Ermenistan Başbakanlık madalyonuyla taltif etti.