Etiketler

Nelson Mandela Uluslararası Günü

Nelson Rolihlahla Mandela ya da kabile adıyla Madiba, sömürgeciliğe ve ırkçılığa apartheid politikalarına  karşı çıkmasıyla uluslar arası üne kavuştu. 1993 Nobel Barış Ödülü, Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Sovyet Lenin Nişanı da dahil olmak üzere 250'nin üzerinde ödül kazandı. Birleşmiş Milletler 2009 Kasım ayında Nelson Mandela’nın doğum günü olan, 18 Temmuz’u “Uluslararası Mandela Günü” ilan etti.  Bu nedenle de Mandela’nın doğum günü, yalnızca Güney Afrika’da değil, dünyanın çeşitli ülkelerinde, farklı etkinliklerle kutlanmakta, Mendela’nın dünya için esin kaynağı olan mücadele ve görüşleri anılmakta.

Selina Doğan: Ermeni olmak tıpkı Türk olmak gibi suç değildir

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Adalet Bakanı Kenan İpek tarafından cevaplandırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi… Selina Doğan’ın yazılı açıklaması şöyle: "Bir halkın ya da bir grup insanın diğer halk ya da insanlar¬dan üstün olduğunu savunmak bir suçtur. Hiçbir devlet de kendi vatandaşları arasında, farklı bir kesimin diğer kesim üzerinde baskı kurmasına, bir kesimin diğer kesimi aşağılamasına seyirci kalamaz, kalmamalıdır. Türk Ceza Kanunu’nun 216’ıncı maddesi ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçu olarak düzenlenmiştir. Ancak hemen her gün etnik ve dini azınlıklara karşı nefret ve aşağılayıcı söylemler kullanılmasına karşın savcılar bu maddeye karşı kör ve sağırlar. Sadece savcılar değil siyasetçiler ve kanaat önderleri de bu söylemleri görmeyerek, kınamayarak dolaylı yoldan bu suça ortak olmaktadırlar.

Kartal Kilisesi İbadete Açılıyor

Kartal Surp Nışan Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, kilise din görevlisi Kd. Peder Krikor Damadyan önderliğinde, 3 Temmuz 2015, Cuma, saat 10:30’da, Patrikhane’yi ziyaret ederek, Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan tarafından kabul edildiler… Başkan Hovhannes Sahakoğlu ve arkadaşları, yenileme çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu müjdesini verdiler. Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi sunarak, takdis ve ibadete açılış törenleri için Patriklik Makamı’nın himayesini dilediler. Başepiskopos Aram, zorlu bir görevi tamamlamak üzere olan vakıf yönetim kurulu üyelerini tebrik etti. Yapılan görüşmeler sonucu, kilisenin 8 Ağustos 2015, Cumartesi günü ibadete açılmasına karar verildi.

Acıların tanığı: Anadolu'yu gezen piyano

Türey Köse - Cumhuriyet
CHP milletvekili Selina Doğan’ın aile yadigârı piyanosu ailenin 100 yıllık tarihinin simgesi. Bu, 1800’lerin sonundan günümüze Anadolu’da yaşayan bir Ermeni ailenin “piyano” üzerinden öyküsü. Amerika’dan İstanbul’a getirtilen, oradan gemiyle Samsun’a, Samsun’dan yaylı at arabasıyla Gümüşhacıköy’e götürülen, 1922’de el konulan, 24 yıl sonra geri alınan ve 1976’da bu kez kamyonla İstanbul’a dönen... Seferberlik, Sarıkamış dramı ve zorunlu göç yıllarının tanığı bu piyano, CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın aile hikayesinin yüzyıl görmüş/ geçirmiş, “kurtarılmış” yadigarı...

Montreal Surp Hakob Okulu öğrencileri Erivan’da

Ermenistan Diaspora bakan yardımcısı Serj Srapionyan, 16 Temmuz’da Montreal Surp Hakob Okulu Ermenice Programları sorumlusu Mher Garagashian ve beraberindeki öğrencileri kabul etti. Bakan okulun Diasporanın önemli eğitim kurumlarından biri olup, Diaspora gençlerinin Ermeni değerleriyle yetişmesinde önemli rolü olduğunu belirtti.

Dış Politikada "Ben" Yoktur!

Şükrü Alnıaçık
Ermeni lobisinin ülke Parlamentolarına Ermeni Soykırımını kabul ettirme stratejisi karşısındaki Türk Dış Politikası, 1965'ten bu yana: "Parlamentoların 1915'e karışması, anayasalarla tanımlanan işlevine aykırıdır, Tarihte yaşanmış olaylar, Tarihçilere bırakılmalıdır" şeklindedir… Mesela, bir Türk Milletvekilinin herhangi bir insanlık trajedisini, TBMM'ye "soykırım" olarak kabul ettirmek amacıyla önerge vermesi, ilk bakışta "kahramanlık" gibi görülebilir. Ancak bu lobi faaliyeti, Türk Hariciyesinin 50 yıllık "konuyu bilimin tarafsızlığına, tarihçilere bırakalım" tezini geçersiz bırakacağı için aslında kendi ayağımıza sıkılmış bir mermidir. Hatta böyle bir mermi, ayağa değil doğrudan doğruya Türk Dış Politikasının beynine sıkılmıştır. Çünkü yarın bir Ermeni yetkili çıkıp da, "parlamentolar bu işte yetkili değilse sizin parlamentonuz neden 'Hocalı Katliamı'nı tanıdı?" diye sorduğu zaman verecek cevabınız yoktur... Hocalı Soykırımı önergesinin TBMM genel kurulunda reddedilmesi "Türkiye bile Hocalı soykırımını tanımadı" algısını ortaya çıkarmış ve kardeşlerimizi bir kez daha gücendirmiştir. Bunun aksinin gerçekleşmesi halinde ise "parlamentoların tarihi olaylar hakkında karar mercii olmasını" reddeden "50 yıllık Türk Dış Politika tezi" yıkılmış olacaktı. (Bu önergenin verilmiş olması ve görüşülmesi bile parlamentoların yetkili olduğunu gösterir. Ayrıca objektif hukukun suç kabul ettiği bir konuda tarihçilerin karar vermesi dünya bir ilk olur. HYETERT)

Ermeni haklıdır

Engin Ardıç
Bayramda "köprü ve otoyol" geçişleri bedava. Yalnız Müslüman'a değil, ateiste de bedava sataniste de. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan (eh, hesapça "bütün Türkiye'nin partisi" oldular ya bunlar), meclise önerge verecekmiş: Köprü ve otoyolların "diğer" dini bayramlarda da ücretsiz olmasını istiyor. Yerden göğe kadar haklıdır. Köprüler bugün bedavadır da niçin örneğin Paskalya'da bedava değildir? Çünkü Müslümanlar çoğunlukta, Hıristiyanlar azınlıktadır. Peki, eşitlik nerede kalıyor? O nasıl bizim bayramda ense yapma fırsatını kullanıyorsa, ben de Paskalya'da köprü parası vermek istemiyorum, Hazret-i İsa'yı da severim ayrıca, hadi bakalım.. . Peki, milli bayramlarımızın ne günahı var? Ne yani, içinizi tatlı bir heyecan kaplamıyor mu, pır pır etmiyor mu yüreğiniz o günlerde, postalcı gazetelerin iddia ettikleri gibi?

Beginnings of the Christian Faith in Armenia

eNewsletter of the Eastern Diocese
On Saturday, July 18, the Armenian Church will observe the Feast of St. Thaddeus the Apostle and St. Sandukht the Virgin. The story of these two saints sheds light on the early days of Christianity in Armenia. Imagine a time of great political and military conflict; a pagan kingdom ruled by a powerful royal family: this was Armenia in the first century. The kingdom held strongly to its inherited pagan practices—until a strange man ventured to Armenia.

“Babam Sevan Nişanyan”

Füsun Erdoğan
Eğer bizler, dışarıdakiler Sevan Nişanyan’ın uğradığı adaletsizliği, haksızlığı sessiz kalarak onaylamazsak, bu defa “barbarların her daim kazanmasına” karşı durursak... O zaman Sevan Nişanyan özgürlüğüne kavuşur!...Seçim kampanyası sonrasında burada bir şeyler yapmak üzere Sait’le anlaştım. Ve ilk fırsatta da, meseleyi Hollanda Gezi Dayanışması’ndan arkadaşlarla paylaştım. Bir başlangıç olarak Nişanyan ailesinden istediğim mektup geçenlerde elime ulaştı. Mektup Arsen’dendi! Nişanyan’ın oğlundan... Biz Hollanda Gezi olarak henüz nasıl bir kampanya yürütebiliriz sorusunu yanıtlamamış olsak da, bir ucundan başlamanın yararlı olacağını düşündüm. Bu nedenle, Sevan Nişanyan’a özgürlük istemeyi planladığımız kampanyanın ilk adımı olarak, Arsen’in mektubuyla başlamak istedim. Gelin Arsen’in yazdıklarını birlikte okuyalım:

CHP’li Selina Doğan’dan Nişanyan için soru önergesi

CHP’li Selina Doğan, Aydın Yenipazar Kapalı Cezaevi’nden tutuklu bulunan Sevan Nişanyan’ın durumu hakkında Adalet Bakanlığı’na soru önergesi verdi… Bu kanuna muhalefetten 2 yıldan az verilen hapis cezaları verildiği ve cezaevine girenlerin de kısa süre sonra tahliye edildiğinin belirtildiği önergede, Bakanı İpek’e şu sorular yönetildi:
* 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu 65/b maddesinden son 10 yılda kaç kişi hakkında dava açılmış ve kaç kişi hüküm giymiştir?
* Kaç kişinin hapis cezası, para cezasına çevrilmiştir?
* Kaç kişi bu madde uyarınca cezaevine girmiştir? Cezaevine giren kaç kişi denetimli serbestlik almıştır?
* Söz konusu cezadan dolayı Sevan Nişanyan dışında cezaevinde yatan var mıdır?
Nişanyan 19 aydır cezaevinde

Ermeni kaynaklarında Adapazarı tarihi

Ermeni kaynaklarında, Adapazarı'nın 1400'lü yıllarda Timur'dan korunmak için Sivas'tan gelen Ermeniler tarafından kurulduğu belirtiliyor. www. ermenistan.de adlı sitede yer alan makalede, Adapazarı'nın Ermenice adının ise "DONİGAŞEN" olduğu ifade ediliyor. Adapazarı tarihine ilişkin sitede yer alan yazı şöyle: Adapazarı şehrini 1400’lü yıllarda Timurlenk’in saldırılarından kaçabilmek için Sivas’tan gelen bir grup Ermeni kurmuşlardı.

Büyükdere Kilisesinde sahur tartışma yarattı

Büyükdere Surp Hıripsimyants Kilisesi Yönetim Kurulu ve Sarıyer Belediyesi, 9 Temmuz gecesi kilise bahçesinde sahur yemeği verdi…  Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, kilisede düzenlenen yemekten Patrikhane’nin haberdar olmadığını belirtti: “Büyükdere Kilisesi’ndeki sahur yemeği benim haberim ve dolayısıyla iznim olmadan düzenlenmiş. Toplumdaki şikâyetler bana da ulaştı. Murat Süme’yle uzun süredir konuşmuyoruz. Kilisesindeki etkinlikleri bize yazılı olarak bildiriyordu, ancak sahur yemeğine dair hiçbir bilgilendirme yapılmadı.” Dedi.

Ermenistan'da Yeni Anayasa Çalışmaları

Ermenistan'da Anayasa Reformları Uzmanlık Komisyonu (ARUK), anayasa taslak metnini kamuoyuna sundu. Yeni anayasa, 7 ana bölümden oluşuyor ve Ermenistan'ın parlamenter sisteme geçmesini öngörüyor. Anayasada cumhurbaşkanın görev süresi ise 5 yıldan 7 yıla çıkarılırken, tekrar seçilmesinin önüne geçiliyor. Tasarıya göre 40 yaşını doldurmuş, son 7 yıldır Ermenistan vatandaşı olan, ülkede ikamet eden ve seçme hakkına sahip her kişi cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyabiliyor. Yeni anayasa, cumhurbaşkanının herhangi bir siyasi partiye üye olmasını ise engelliyor.

Ermeni Katolik Piskoposlar Sinodu yeni patriği seçiyor

Lübnan Ermeni Katolik Patrikliği Konutu Zimmar Manastırında Ermeni Katolik Piskoposlar Sinodu, 25 Haziran’da hayatını kaybeden Patrik Nerses Bedros Tarmouni XIX’un halefini seçmek üzere toplandı. Lübnan’da yayımlanan L’Orient-Le Jour gazetesinin verdiği bilgiye göre, Paris Sb. Haç Diyakozluğu onursal başkanı Sinoda riyaset etmekte. Yaşça en büyük olan bu piskopos Patriklik Kilisesi idari başkanlığı fonksiyonunu yerine getirmekte ve yeni patrik seçimini tertiplemekte.

Ermenistan ve Rusya Dışişleri bakanlıkları arasında istişare

14 Temmuz’da Erivan’da Ermenistan ve Rusya Dışişleri bakanlıkları arasında istişare gerçekleşti, buluşmada iki ülkenin uluslararası kuruluşlar nezdindeki işbirliği değerlendirildi. Dışişleri bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre, Ermeni tarafından istişarelere Dışişleri Uluslararası Kuruluşlar Dairsi Bşk. Vahram Kajoyan, Rus tarafına Dışişleri İnsani İşbirliği ve İnsan Hakları Bl. Bşk. elçi Anatoli Viktorov başkanlık etti.

Feast of the Transfiguration Celebrated at St. Leon Armenian Cathedral

A stained glass window at St. Leon Armenian Cathedral depicting the Transfiguration of our Lord and Savior Jesus Christ. The Feast of the Transfiguration of our Lord and Savior Jesus Christ, one of the five tabernacle feasts (Daghavar Don) in the Armenian Apostolic Church was observed on Sunday, July 12. At St. Leon Armenian Cathedral, the Cathedral's Pastor Rev. Fr. Khajag Shahbazyan was the day's celebrant. The inspirational homily was delivered by the Diocesan Primate Archbishop Hovnan Derderian who presided over the service on the day of the tabernacle feast.

Վեհափառ Հայրապետը Թելադրեց «Թռչնոց Բոյն»ի Գերեզմաններու Փոխադրութեան Ծրագիրը Առկախել

ԱՆԹԻԼԻԱՍ, «Ազդակ».- «Թռչնոց Բոյն»ի խնամակալութեան ատենապետ Սեդա Խտըշեան Երեքշաբթի, 13 Յուլիսին, «Վանայ Ձայն»էն ունեցած հարցազրոյցի մը ընթացքին խօսեցաւ շաբաթավերջին տեղի ունենալիք «Թռչնոց Բոյն»ի թանգարանի բացման հանդիսութեան, «Թռչնոց Բոյն»ի մերձակայքը գտնուող որբերու գերեզմանները փոխադրելու ու հաւաքական գերեզմանի մը մէջ ամփոփելու հարցին մասին:

Ermenilerimizle neleri kaybettik: Dr. Nazaret Dağavaryan

Nazım Alpman/ nazimalpman@birgun.net
Bu toprakların seçkin evlatlarından biri olan Nazaret Dağavarvan 25 Aralık 1862 yılında Sivas’ta dünyaya geliyor. Yedi yaşında İstanbul’a geliyor. Amenapırgiçyan Okulunu bitiriyor. Genç Nazaret 1878’de Paris’e gidiyor. 1881’de Paris Ziraat Yüksek Okulu’na girip iki yıl sonra da Ziraat Yüksek Mühendisi olarak 1883’te yurda dönüyor.

Müslüman ve Hristiyanlar iftarda buluştu

Çanakkale'nin Gökçeada ilçesinde, 3 bine yakın Müslüman ve Hristiyan vatandaş, iftar sofrasında bir araya gelerek birlikte dua etti. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen iftara katılan 3 bine yakın vatandaşa tas kebabı, pilav, mercimek çorbası ve tulumba tatlısı ikram edildi. İlçe Müftüsü Haydar Hüyük'ün okuduğu duanın ardından ilahi dinletisi ve sema gösterisi yapıldı. (!!! HYETERT)

Fisk: ABD artık Şiilerin yanında

Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk nükleer anlaşmayı "Şiilerin zaferi" olarak nitelendirdi…"Orta Doğu'da güç dengesi değişiyor mu?" sorusuna yanıt arayan Fisk'in yazısından bazı satırlar şöyle: "Oğullarını 11 Eylül'de insanlığa karşı suç işlemeye gönderen, Usame bin Ladin'i yaratan, önce Taliban'ı daha sonra Irak ve Suriye'de Sünni İslamcıları destekleyen, emirleri ile prensleri IŞİD'i destekleyen Sünni Müslüman devletlerin etkili oldukları dönem son buluyor. "Washington, Körfez'in yıpranmış prenslerinden ve onların bağnaz öğretilerinden, (ABD silahlarına para vermedikleri sürece) sinir bozucu zenginliklerinden ve Yemen'deki berbat iç savaşlarından bıktı. Şimdi gözdesi Şii İran. İran Obama yönetimini, Sünni Vahabi IŞİD'i yok etmek istiyorsa ki bunu Tahran da istiyor, Esad rejimini desteklemesi için ikna etmeye çalışacak."

İstanbul Opera ve Balesi'ne Ermeni müdür

İstanbul Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün başına Kevork Tavityan getirildi. Yaş haddinden emekli olan Şamil Gökberk'in ardından İstanbul Opera ve Balesi Müdürü olarak atanan Tavityan "Böylesine önemli bir göreve atandığım için büyük bir mutluluk ve gurur yaşıyorum" dedi.Opera korosunun şefliğini yapan Tavityan, yaş haddinden emekli olan Şamil Gökberk’in ardından İstanbul Opera ve Balesi Müdürü oldu. (Konjonktür. Hangi parti olsa yapardı aynı şeyleri diyecekler. HYETERT)

HDP'li Garo Paylan: Köprü ve otoyollar 'Noel, Paskalya ve Roş Aşana'da niye ücretsiz değil

HDP'li Garo Paylan, dini bayramlarda neden köprü ve otoyol geçişlerinin ücretsiz olmadığını sordu… Paylan şöyle konuştu: “Ancak Ramazan ve Kurban bayramına yönelik bu uygulama, bizlere Türkiye’de Hristiyan, Musevi, Ezidi ve diğer dinlere mensup vatandaşlar olduğu gerçeğini de unutturmamalıdır. Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sadece Ramazan ve Kurban bayramını değil; Noel, Paskalya, Roş Aşana ve Çarşamba Sor gibi dini bayramları da kutlamaktadır. Ancak Anadolu’da binlerce yıldır kutlanan bu kadim bayramlar, bugün devlet nezdinde yok sayılmaktadır. Anayasaya ve evrensel demokratik normlara göre devlet her dine ve her vatandaşına eşit yaklaşmalıdır. Bu yüzden Ramazan ve Kurban bayramlarındaki bu uygulama Hristiyan, Musevi, Ezidi vd. dinlere mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dini bayramlarını da kapsamalıdır.”

Osmanlı Türk müydü?

Furkan Çay
İttihat Terakki 'ye bu noktada değinmekte fayda var. Çünkü İttihat Terakki'nin halefi olan Cumhuriyet' in kurucu askeri ve bürokratik kadroları, Devlet -i Aliyye'nin yıkılma saikini kavmiyetçilikte ararlarken bilinçli bir biçimde de İttihat Terakki'nin kavmiyetçilik anlayışını hoş gördüler. Hatta Adalet Bakanı Mahmut Esad Bozkurt'un kendini bilmez retoriğiyle Türk: Bu ülkenin yegâne efendisi, yegâne sahibidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler! demekti.Osmanlı devletinin kökeninin Türk olduğu ve Osman Bey Osmanlı'yı kurduğu zaman devletin tamamen Türklerden müteşekkil olduğu konusu son 100 yılın yanlış bilinen ve nedensiz bir biçimde de tabu olan konularının başında geliyor. Tabi bu konuyu da tartışmak artık zaruret haline geldi.

Ermenistan'da aktivistlerden polise 'tazyiksiz su' ile yanıt

Başkenti Erivan'da toplanan aktivistler, eylemlerde kendilerine tazyikli suyla müdahale eden polisi Vardavar Bayramı'nda kovalar, su tabancaları ve şişeler ile "suladı". Ermenistan'ın başkenti Erivan'da aktivistler, geçen ayki eylemlerinde kendilerine tazyikli suyla müdahale eden polise "tazyiksiz su" ile yanıt verdi. Protestocular kovalar, su tabancaları ve şişeler ile polisleri "suladı".

Aram I: Ermeni ve Süryani kiliselerinin işbirliğine yeni bir ivme kazandırmalı

Kilikya Katolikosu Aram I, Bikfaya Meryem Ana Manastırındaki makamında Süryani Ortodoks Kilisesi Patriği İgnatios Efraim II’yi kabul etti. Kilikya Katolikosluğundan verilen bilgiye göre buluşmada Ermeni ruhaniler ve Beyrut ve Şam’dan Süryani ruhaniler hazır bulundular. Buluşmada iki kilisenin işbirliğine hem Ortadoğu hem de Diaspora yerleşkelerinde yeni bir ivme kazandırılmasının muacceliyeti vurgulandı.

Diaspora Bakan yard. «Eve Gel» Programı katılımcılarıyla

Ermenistan Diaspora Bakan yardımcısı Vahagn Melikyan bugün «Eve Gel» Programı katılımcılarının 5 gündür devam den Ermenice seminerinin gidişatına ilişkin bilgi almak üzere Stepan Şahumyan N.1 Okulunu ziyaret etti. Diaspora Bakanlığı Basın Servisinden verilen bilgiye göre, «Eve Gel» Programı IV. etabına aralarında ABD, Rusya, Suriye, Gürcistan, Özbekistan, Ürdün, Ukrayna, Irak, Hollanda, İspanya olmak üzere10 ülkden 153 genç katılmakta.

Karaburun Belediyesi, ‘soykırım tartışılacak’ diye bilim kongresinden desteğini çekti

“Sermayenin doğası; soykırımlar, katliamlar, savaşlar” temasıyla 2-6 Eylül 2015 tarihleri arasında 10.su düzenlenecek olan Karaburun Bilim Kongresi’nde, kongreye 9 yıldan bu yana maddi ve ayni destek sunan Karaburun Belediyesi, etkinliğin çağrı metninde yer alan “1915 Ermeni ve Süryani Soykırımı” ifadesini gerekçe göstererek desteğini çekti. Kongrenin Düzenleme Kurulu, yaşanan gelişme üzerine zorunlu bir açıklama ve dayanışma çağrısı yaptı.

Tuzluca’da İki Ermeni Mezarlığı Koruma Altına Alındı

Şimdiye kadar defineciler tarafından ile tarla, arsa alanı açmak isteyenler tarafından birçok Ermeni mezarlığı tahrip edildi, mezarlık alanlar üzerine inşaatlar yapıldı. Tuzluca İlçe Merkezinde sağlam bir şekilde kalan son iki Ermeni Mezarlığı Tuzluca Belediyesinin başvurusu üzerine Kars Koruma ve Bölge Kurulu tarafından 1. Derece Koruma alanı olarak tescil edilerek, koruma altına alındı.

Muş Lehçesi / Մշո բարբառ

Muş lehçesi Van Gölü'nün batısına kadar yayılmıştı .Muş lehçesinin merkezi Muş şehri olmak üzere kuzeyinde Hınıs ve Eleşkirt , güneyinde Bitlis ve Hizan'ın olduğu bölgede konuşulmaktaydı .Doğuda Lice ve Çapaxcur (Bingöl) batıda Moks (Bahçesaray) ve Diyadin ile sınırdı. Muş lehçesinin konuşulduğu yerler Muş, Sasun , Bitlis, Hizan, Ahlat , Erciş , Bulanık , Malazgirt , Hınıs ve Eleşkirt.

Arevmedyan Hayastan/Արեւմտեան Հայաստան Keban /Gapan Kazası (Elazığ'ın ilçesi)

Antikçağ'da Lusataric olarak anılan Ermenilerin Gaban'ı (Osmanlı yönetimine geçtikten sonra Keban Maden adını aldı) , Anzit Prensliği'nin bir parçası olup , daha sonra Roma'nın Dördüncü Ermenistan'ına bağlandı.Binlerce yıldan beri işletilen , gümüş, demir ve bakır madenleri sayesinde zenginleşen Gaban/Maden , yetkililerin maden yataklarının işletilmesine son vermesi üzerine , zamanla küçük bir kasabaya dönüştü .1914'te burada 265 Ermeni (53 hane) 24 Ortodoks Ermeni, 300 Türk ve 200 Kürt yaşıyordu. yönetim merkezinde yer alan en güzel yapı, bitişiğindeki okulla birlikte Meryem Ana Katedrali'ydi.

Frankfurter Algemaine Zeitung: Hristiyan Ermenistan Pagan bayramını kutluyor

Alman Frankfurter Algmaine Zeitung gazetesi geçtiğimiz Pazar günü Erivan’da kutlanan Vardavar kutlamalarına değindi. «Erivan’ın başkenti Erivan’da bu Pazar birinin sokağa çıkıp ta kuru kalması zordu. Erivan sakinleri sokağa çıkmış sıradaki kurbanlarını beklemekteydiler. Tabii ki kimse üzerine soğuk su döküldüğünde durumundan şikayetçi değildi ve bunu rahat karşılıyor hatta bu su araçtan içeriye serpilse bile.

‘Ermeni kızı Suzan'ı oynayan 'Ayshe' Giresun’da

Ekranların sevilen dizisi 'Güllerin Savaşı'nda 'Duygu' karakteri ile yerini sağlamlaştıran Ayşe Akın, başrollerini Murat Han, İpek Tuzcuoğlu ve İbrahim Kendirci'nin paylaştığı 'Kervan 1915' filmi için yeniden kameraların karşısına geçti. Çekimleri 9 ayrı şehirde yapılacak film için yaklaşık 5 aylık bir çalışmayla, dönemi bire bir yansıtan iki büyük şehir kuruldu. Film ekibi, çekimler için 3 bin 105 kilometre yolu kat edecek. 1915 yılında 200 Ermeni'yi Suriye’nin Halep kentine götüren 7Katırcı Salim'in öyküsünü beyaz perdeye yansıtacak filmin ilk çekimleri Kocaeli nde yapıldı. Ayşe Akın ve set ekibi, filmin 2’nci durağı Giresun’un Şebinkarahisar İlçesi’ne gitti. Ekip, daha sonra Giresun, Sivas, Malatya, Adıyaman, Şanlıufra, Gaziantep’e, son olarak Konya Cihanbeyli’ye giderek çekimler yapacak.

Gerçek 84. Avarayr savaşı İ.S. 26 Mayıs’da gerçekleşti.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


İ.S. 428 yılına gelindiğinde Büyük Ermenistan Krallığı’nın artık bağımsız bir hükümdarı yoktu; komşu İran’daki (Part ülkesi) Sasani hanedanının boyunduruğu altındaydı ama, Ermeni soylular kendi topraklarını yönetmeye ve ülkede önemli bir rol oynamaya devam ediyorlardı. Bu ailelerden biri de, uzun zamandır komutan anlamına gelen “sparapet” (“sbarabed”) ünvanını taşıyan Mamikonian’lardı (Mamigonian).

Kürtler ve Ermeniler sorun Bosna için soykırım!

Fatih Tunç
Ölüm ırk, acı renk tanımaz... Acıları kıyaslamak değil niyetim. Bir dönem bu topraklar üzerinde ki yaşanan kırımlarında Bosna'da ki gibi kabul edilmesi tek temennim. Benim anlayamadığım nokta nedense biri bizim tavuğumuzu öldürünce düşman, biz başkasının tavuğunu öldürünce kahraman olma şovenistliği. 1992-1995 yılları arasında Bosna savaşında, Sırplar tarafından sayısı resmi kaynaklara göre 8.347 insan katledildi. Katledilen insanlar, sivil ve savunmasız insanlar olmakla beraber, çoğu çocuk ve kadındı. Bunu soykırım olarak dillendiren sayın Başbakan Davutoğlu kendini tutamadı ve ağladı. Peki soruyorum, bu ülkede ne kadar Ermeni, ne kadar Kürt ve Alevi katledildi? Orda olanlar soykırım da, bu ülkede olanlar neydi?

Dilipak: Anadolu'da yaşayan herkes Rum

 Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak 'Biz insanız. Biz asırlarca bir ve beraber yaşadık, tek devlettik...' yazdı ve ekledi: 'Bana sorarsanız Yunanistan’la sınırlarımızı kaldıralım.'
Dilipak yazısında"Yunan diye bir “millet” yok... Ne Yunan diye bir halk, ne de bir medeniyet var anlayacağınız.", "Anadolu coğrafyasında yaşayan herkes Rumdur. Müslümanı da, gayrimüslimi de, Türk'ü, Arab'ı, Kürd'ü, Rum dedikleriniz, Ermeni dedikleriniz hepsi Rumdur.. Bugün Rum dediklerinizin dörtte üçü Müslüman olmuş bir halktır." yorumunu yapan Dilipak "biz insanız. Biz asırlarca bir ve beraber yaşadık, tek devlettik..." şeklinde yazdı.

Ermeni Kiliseleri / İran

2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenen Ermeni antik manastırları İran coğrafyasında dağınık halde bulunuyor. Kara Kilise : İran’ın Maku kenti yakınlarında bulunan antik kilise 1. Yüzyılın sonlarında İsa’nın havarilerinden olan Aziz St. Thaddeus şerefine, iki kubbeli olarak bölgenin tamamından görülecek şekilde Ermeniler tarafından inşa edilmiştir. 2008 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesindedir.

Կիլիկիոյ Կաթողիկոսութեան 13 Միաբաններ Ստացան Վարդապետական Աստիճան

ԱՆԹԻԼԻԱՍ.- Արամ Ա. վեհափառ հայրապետի օրհնութեամբ եւ տնօրինումով, Կիրակի, 12 Յուլիս 2015ին, Ս. եւ անմահ պատարագին ընթացքին Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութեան միաբանութեան տասներեք աբեղաներ՝ Արտակ աբղ. Արապեան, Վարդան աբղ. Թաշճեան, Հրանդ աբղ. Թահանեան, Շնորհք աբղ. Աշըգեան, Պօղոս աբղ. Թինքճեան, Պետրոս աբղ. Մանուէլեան, Յովհաննէս աբղ. Սաղտճեան, Տաճատ աբղ. Աշըգեան, Նշան աբղ. Լախոյեան, Պարոյր աբղ. Շէրնէզեան, Գարեգին աբղ. Շխրտմեան, Սմբատ աբղ. Սապունճեան եւ Զարեհ աբղ. Սարգիսեան, ստացան վարդապետական մասնաւոր իշխանութեան չորս աստիճանները:

Gerçek 83. Sovyet Azerbaycanı’nda, Sumgait’te Ermenilere yönelik katliam 27 Şubat 1988’de başladı.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Sovyet Azerbaycanı’nda, özellikle Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi’nde yaşayan Ermenilerin hakları ve güvenliklerini talep eden hareket, SSCB’nin iç meselesi olarak gördüğü anlaşmazlığın Sovyet yasaları çerçevesinde çözümünü amaçlayan barışçı bir girişimdi. 1980’li yılların ortalarında Gorbaçov’lu yılların bir miktar daha özgürlükçü atmosferinde Ermeniler arasında, glasnost ve perestroika’nın, 1920’li yıllardan beri Sovyet Transkafkasyası’da süregelen bu soruna adil ve kalıcı bir çözüm getirebileceği umudu doğmuştu.

Ermenistan’dan Koçari Dansı İçin UNESCO’a Başvuru

Ermenistan, koçari dansını UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesine dahil etmek için bir başvuru hazırladı. 11 Temmuz’da gazetecilerle görüşen  UNESCO Ermenistan Milli Komisyonu Genel Sekreteri Vahram Kojoyan, başvurunun tartışılması ve olası onaylanmasının UNESCO’nun 30 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında yapılacak oturumda öngörüldüğünü bildirdi.

Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովի փակման արարողությունը

Հուլիսի 12-ին տեղի ունեցավ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողովի փակման արարողությունը:  Հանդիսավոր խոսքով և հետաքրքիր տեսաշարով ելույթ ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, գիտաժողովի տնօրեն Սուրեն Մանուկյանը:

Դերսիմում 3000-ամյա հնավայր է հայտնաբերվել և հնագույն հայերեն տեքստ

Արևմտյան Հայաստանի Մեծ Հայքի Ծոփք նահանգի Դերսիմ քաղաքի մոտ (այժմ Թունջելի) հայտնաբերվել է 3000-ամյա վաղեմության հնավայր և հայատառ գրությամբ մի քար: Հետազոտող Սերկան Էրդողանը Բիթլիսի Էրեն համալսարանից և Թունջելիի մշակույթի և տուրիզմի  տնօրեն Իսմեթ Հաքան Ուլասողլուն են հայտնաբերել Դերսիմի շրջանի այս հսկայական հնավայրը: Գրում է Worldbulletin.net կայքը:

Gerçek 82. Ermenilerin Sasun’un Gözükara Savaşçıları destanı ilk kez 1873’te yazıya geçirildi.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Bugün “epik” dendiğinde aklımıza, Rüzgâr Gibi Geçti’den Yıldız Savaşları’na kadar, eskiden yeniye, bol aksiyonlu, çokça dehşet patlama sahneli, genellikle drama dozu yüksek büyük bütçeli prodüksiyonlar gelir. Ancak bu formül de artık eskimekte. Şiir formunda yazılmış, dünya edebiyatında “epik” olarak adlandırılan destanlara örnek ise Yunan edebiyatında Truva Savaşı’nı anlatan İlyada, Hintlilerin yine büyük bir savaşı betimleyen Mahabharata destanıdır. Her iki eser de iki bin yıldan uzun bir tarihe sahiptir. Daha sonra, ortaçağda batı Avrupa’nın ünlü epik örnekleri Chanson de Roland ve Beowulf’tur.

Sevan Nişanyan neden hapiste?

Feridun Nadir  / feridun.nadir@buyukkeyif.com
60 m2 ev yaptığı için. Matematik Köyü’nün içinde, Felsefe Mahallesi’nde öğrenciler için yapılmış bir ev. Tekrar ediyorum, adres Matematik Köyü Felsefe Mahallesi… İnsan kıymeti nasıl ölçülür? Bütün canlılar her durumda kıymetlidir. Ama her durumda insanın geride bıraktıkları önemlidir. Sevan Nişanyan’ı hapse atanlar olmasaydı dünya ne kaybederdi bilmiyorum. Bize yansıyan bir şey yok, kendilerine sormalı. Ama Sevan Nişanyan hiç olmasaydı, onlarca kitap, çeviri olmayacaktı. Şirince bugünkü Şirince olmayacaktı. Matematik Köyü ya olmayacaktı yahut bu şekilde olmayacaktı. Nişanyan, Commodore bilgisayarlarını Türkiye’ye getiren, Türkiye’de ilk bilgisayar dergisini çıkaran isim. Yani bilişim sektörü bu kadar erken hareketlenmeyecekti. O harikulade etimoloji/dil sözlükleri olmayacaktı. Pösteki sayar gibi yapılmış bir acayip çalışkanlık eseri olan “Türkiye’de Adı Değiştirilen Yerler Sözlüğü” olmayacaktı… Aslanlı Yol kitabında hayatını anlatmış (Liberte Yayınlari 2012). Okudunuz mu bilmiyorum. Ama okuyup da etkilenmemek mümkün değil. Nasıl bir cesaret sahibi olduğunu şaşırarak okudum ben.

"Azınlık milletvekilleri komadaki cemaatleri güçlendirecek"

Haber: Barçın Yinanç - barcin.yinanc@hdn.com.tr / 
Laki Vingas'a göre Meclis'te dört gayrimüslim vekilin bulunması komada olan cemaatlere can verecek. Gayrimüslim nüfusun küçülmesinin bir tasfiye politikası sonucunda gerçekleştiğini ve Türkiye'nin cemaatlere bir borcu olduğunu düşünen Vingas'a göre 2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye Yunanistan'dan gelecek on bin Rum için de teşvik verebilir.

Hangi koalisyon AKP’yi yeniler?

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
CHP ile bir koalisyon kaçınılmaz olarak ‘yeni’ olana aittir ve tarihsel parantezin barış içinde, yumuşak bir geçişle kapanmasını sağlayabilir. Bu partinin ima ettiği belirsizliğin aşılması ise hiç de zor olmaz. Çok net bir koalisyon protokolü yapılır, kamuoyuna sunulur ve herhangi bir taraf anlaşmayı bozduğu an koalisyonun biteceği söylenir. Bunu bozacak taraf AKP olmayacağına göre girilecek seçimde siyasi bedeli CHP ödeyecektir. Diğer taraftan CHP için kısa vadeli bir koalisyon anlamlı olmaz, çünkü AKP’nin iktidarda kalmasına destek işlevi olarak değerlendirilir. Dolayısıyla CHP uzun vadeli bir işbirliği isteyecek ve bunu ihlalden de kaçınacaktır. Ancak bu rasyonel analizin hayata tekabül edip etmeyeceğini bilemeyiz. Dolayısıyla AKP’nin sürekli şeffaf bir yol izlemesi, kamuoyunu bilgilendirme açısından tetikte olması gerekebilir. Ama buna değer…

'Amerikan yüzyılı' mı bitiyor yoksa yeni yüzyıl Amerika'yı mı değiştiriyor?

Ünal Çeviköz
ABD’nin liderlerin devrilmesi ve rejimlerin değiştirilmesi yöntemini yumuşak güç uygulaması ile değiştirmeye başladığı dönemde Türkiye’nin yumuşak güçten kuvvet kullanımını destekleyen bir anlayışa doğru dönüşüm geçirmesi Suriye sorunu karşısında Türkiye’nin gerek ABD gerek uluslararası toplumun diğer aktörleriyle arasındaki temel görüş ayrılıklarının başlıca nedenini oluşturmuştur. Bu görüş ayrılığı Suriye’de asıl mücadelenin IŞİD’e karşı verilmesi gerektiği görüşünde olan uluslararası toplumla ve askeri kuvvet kullanımını da IŞİD’e yöneltmek isteyen ABD ile uyum içinde olmamızı engellemiştir. Son günlerde bu bağlamda bazı yeni yaklaşımların ve çalışmaların yapılmakta olduğu gözden kaçmıyor. Bununla beraber 21. Yüzyılın temel uluslararası ilişkiler prensibini yumuşak güç anlayışının oluşturacağı görüşünün Türkiye’nin dış politikasında tam anlamıyla benimsendiğini görmek için sadece “Esad mı, IŞİD mi?” sorusuna takılıp kalmak yetmiyor. Türkiye “IŞİD mi, YPG mi?” sorusuna da sağlıklı bir yanıt bulamadıkça hem kendi iç istikrar ve huzurunu tehlikeye atmak, hem çok ortaklı uluslararası ilişkiler ortamında ayrık otu gibi yalnızlığa mahkum kalmak tehlikesiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

NAASR Launches Redesigned and Expanded Website

NAASR is very pleased to announce the launch of our newly redesigned and expanded website at the familiar address www.naasr.org, and we invite all of our members and friends to visit.

'Sahibinden satılık kilise' Meclis gündeminde

Geçtiğimiz günlerde Mardin Artuklu’da Süryani Kilisesi’nin, Bursa Mudanya’da ise Rum kilisesinin, tapu sahipleri tarafından satışa çıkartılması Meclis gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Kültür ve Turizm Bakanlı Ömer Çelik’in yanıtlaması için verdiği soru önergesinde ‘tedbir alacak mısınız’ diye sordu.

Hristiyanların evlerini gasp ediyorlar

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Hristiyanların evlerinin bazı gruplar ve yasa dışı milisler tarafından zorla ellerinden alındığı açıklandı. Irak Temsilciler Meclisi’ndeki Hristiyan Milletvekili İmad Yuhanna, yaptığı açıklamada, “Bazı partiler ile devlet ve yasa dışı milisler Bağdat’taki Hristiyanların evlerini zorla ellerinden alıyor. Bu milisler ayrıca Hristiyan vatandaşları tehdit ediyor ve kaçırıyor” dedi.

Yük yine AK Parti’nin sırtında...

Markar Esayan
AK Parti'nin elinde bir sihirli değnek olmadığına göre, koalisyon, CHP ve MHP ile yapılacaktır; Norveç sosyal demokratları veya İsveç yeşilleri ile değil. Fark yaratmadan seçimlerden farklı sonuç alınması ihtimaline de dikkatli yaklaşmak gerekir. Bu zor sürecin bir krize yol açması ile ülkeyi 2023 hedeflerine taşıyacak yeni fırsatlar yaratması, kabul edelim ki tek başına AK Parti'nin sırtına binen bir yük olarak duruyor. Muhalefetin farkı ise, hiçbir şey yapmak zorunda olmaması. Çünkü kendi başarılarını AK Parti'nin teklemesine bağlamış durumdalar. Denklem böyle olduğu için müspet anlamda değişmeleri de AK Parti'nin başarmasına bağlı. CHP bugün başörtüsü ile barıştıysa, AK Parti'nin yarattığı değişim baskısı nedeniyle. Örnekleri arttırmak mümkün.

‘Evet halk katliamı yaptık!’

Orhan Bursalı / obursali@cumhuriyet.com.tr
Ankara’ya ilişkin “yüksek siyaset”i bugün değiştirelim. Önemli gördüğüm bir konu içine sokuyorum sizi: Almanya resmen, İkinci Dünya Savaşı öncesi, 1904- 1908 arası, bir “geç gelen” saldırgan sömürgeci olarak işgal ettiği Afrika Namibya’da (o zamanki adı Alman-Güneybatı Afrikası) “halk katliamı -soykırım” yaptığını resmen kabul etti. Bu konuda Namibya hükümeti ile ortak bir açıklama yapacaklar. (Umarız örnek olur. HYETERT)

Kobanili Ermeni Agop Ermenistan’a Seslendi

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde bulunan 25 bin kişilik çadırkentte kalan Ermeni asıllı Agop Tomasyan Türk misafirperverliğini Ermenice Ermenistan’a seslenerek anlattı. “Biz burada iyiyiz” mesajı verdi. Sınırda beklerken bazı kişiler tarafından Türkler’in kendilerini hapse atacakları yönünde korkutulduklarını anlatan Tomasyan, “Sınırı geçtikten sonra en küçük bir tatsızlıkla karşılaşmadık. Valisi de, kaymakamı da askeri de bizim için seferber oldu, minnettarız” diye konuştu.

Ermenistan Milletvekili Akhoyan Aragats'tan Bitlis Belediyesine ziyaret

Cihan
Ermenistan Parlamentosu üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi (Bargavaç Hayatsa) Milletvekili Akhoyan Aragats beraberinde bir heyetle Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Olan’ı ziyaret etti. Bir dizi ziyaret için Bitlis’e gelen Ermenistan Parlamentosu üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi Milletvekili Akhoyan Aragats, Belediye Eşbaşkanı Olan’ı makamında ziyaret ederek, bir görüşme gerçekleştirdi. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede Belediye Eş Başkanlarını 1-13 Ağustos tarihlerinde Ermenistan'da düzenlenecek olan olimpiyatlara davet eden Aragats, kendilerini Ermenistan'da ağırlamak istediklerini söyledi.

Gerçek 81 “Boksör Mardo” Gozukutchukian 1940’ta Orta Doğu Ağır Siklet Şampiyonu olmuştu.

Ermeni Soykırımı'nın yüzüncü yılı anısına 100 Yıl, 100 Gerçek


Kutsal Topraklar’da Ermeniler söz konusu olduğunda dini hayat hiç de şaşırtıcı olmayacak şekilde ilk akla gelendir: Kudüs’teki Ermeni Kilisesi’nin resmi varlığı çok gerilere, İ.S. 7. yüzyıla kadar uzanır. Dini hayat ise bundan da birkaç yüzyıl önce, Ermenistan’ın Hıristiyanlığı kabul etmesinden de önceleri başlamıştır. Ermenistan’ın en ünlü kralı Büyük Tigran, İ.Ö. 1. yüzyılda kısa bir süre egemenlik alanını Judea’ya kadar genişletmişti. Tabii ki Hıristiyanlık, ancak bundan bir süre sonra, yüzyıllar boyu, hacıların – hatta tacirlerin de – Ermenistan platosundan Kutsal Topraklar’a kadar gitmelerinde başlıca rolü oynadı.

Ermeni Halkının Onbinlerce Yıldır Yaşattığı Vartavar Bayramı, Ateş Kadar Sonsuz, Su Kadar Kutsal Olsun !

Sarkis Hatspanian
Onbinlerce yıldan bu yana kutlaya geldiğimiz Vartavar'da tek dileğimiz tarihi onulmaz acılarla dolu Ermeni halkının su gibi ömrü olmasıdır ! Bu toprakların asıl sahibi “ATEŞİN OĞULLARI” binlerce yıldan beri ateşle olduğu gibi, suyla da oynuyorlar vesselam !
VARTAVAR veya VARTEVAR

Ermenistan Milletvekilinden Anlı'ya Ziyaret

Ermenistan Parlamentosu üyesi ve Gelişen Ermenistan Partisi (Bargavaç Hayatsa) milletvekili Akhoyan Aragats'ın da aralarında bulunduğu heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı'yı makamında ziyaret etti… Anlı "Bu hafta Diyarbakır büyük bir nişan aldı. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne alındı. Diyarbakır'ın yaşıtı olan şehirler şu an antik kent halindedir, sadece gidip kalıntılarını görürsünüz. Ama binlerce yıldır, Kürtler, Araplar, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler, bu coğrafyada kendi kimliğini ve kendi kültürünü nakşetmiştir" dedi… Aragats, Eş Başkanları 1-13 Ağustos tarihlerinde Ermenistan'da düzenlenecek olimpiyatlara davet ederken, Eş Başkan Anlı, Ermenistan heyetine Diyarbakır'daki bir camide işlenmiş çiniyi hediye etti. Heyet üyeleri de Anlı'ya Ermeni ustalarının elle işlediği kaseyi takdim etti.

101. Osmanlı ordusunun Batı Ermenistan’a saldırısı. Mayıs ayının kahramanlık mücadeleleri

Aram Manukyan
Sardarapat Kahramanlık Mücadelesi Osmanlı ordularının Ermenistan’a saldırısı Trabzon’daki barış görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Osmanlı orduları Doğu Ermenistan’a saldırır. 1918 yılının Mart sonlarında Sarıkamış düşer, Nisan ortalarında ise Transkafkasya hükümetinin (başkan A. Çıkhenkeli) kalleş yaklaşımı sonucunda, iyi tahkim edilmiş Kars, hemen hiçbir direniş olmadan Osmanlı ordusuna teslim edilir.

Muş'ta bayramda soykırım!

1915 Muş’unda Ermenilerin Vartavar bayramı, ‘mardavar’ (insan yakma) gününe dönüştü. Ermeni Kilisesi’nin beş önemli yortusundan biri olan, su serpme geleneği ile Nuh Tufanı’nın anıldığı Vartavar 1915 öncesinde tüm yurtta kutlanıyordu. Tıpkı diğer Hristiyan bayramları gibi. Ancak 100 yıl önce Muş’taki Vartavar’ı diğerlerinden ayıran, soykırımın başladığı gün olmasıydı.

‘Elektrik zammı eylemi' ve Kremlin'in refleksleri

ALIN OZINIAN*
Ermenistan'da 2 hafta sürdükten sonra geçen hafta ateşi sönen “elektrik zammına tepki hareketi” bir kez daha bölgesel dengeleri, ilişkileri hatta alışkanlıkları hatırlamak için iyi bir vesile oldu. Tepkiler sırasında zaman zaman bilgi kirlilikleri oluştu. Enformasyon eksikliği, kasıtlı çarpıtmalar ve bölgedeki geçmiş tepki eylemleri ile yapılan karşılaştırmalar sonucunda farklı yorumlar ortaya çıktı. Rusya hükümeti ve çok da özgür olduğunu söyleyemeyeceğimiz Rus basını ilk günden başlayarak olup biteni “hükümet karşıtı” bir eylem olarak duyururken, Batı'dan özellikle ABD tarafından desteklendiği iddiasını kısaca “Batı destekli devrim denemesi” tezini bir gerçek gibi göstermekten vazgeçmedi.

MHP 'cezayı kesti'; CHP'ye 'dinsiz parti' diyen Halaçoğlu'nu görevden aldı

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Grup Başkanvekilliği görevinden alındı. MHP, Meclis başkanlığı seçimlerinde CHP’li Deniz Baykal’a destek olmaları halinde "AKP’nin tabiriyle dinsiz bir partinin adamını seçtiniz" diye kendilerine yüklenileceğini söyleyen Yusuf Halaçoğlu'nu görevden aldı. (Ne diyelim, beter olsun. HYETERT)

Yaz Ayların Kavurucu Sıcaklarında Sağlık Ve Beslenme

Sarkis Adam
Yaz aylarının  kavurucu sıcaklarına bağlı olarak hava sıcaklığının yükselmesine paralel olarak sağlık sorunları ve riskleri artmaktadır. Hava sıcaklığı yükseldikçe Terleme, Yorgunluk, Halsizlik, Baş ağrısı artmakta, Kalp-Dolaşım Sistemi, Solunum Sistemi ve Sindirim Sistemi fonksiyonlarında sağlık sorunları doğurmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, 30 derece üstündeki hava sıcaklığında Kalp-Dolaşım Sistemine % 30-40 oranında daha fazla yük eklenmektedir.

Garo Paylan: Türkiye'de, Rojava'daki eşitlikçi anlayışı hazmedemeyen bir yapı var

HDP’li Paylan, ‘'Türkiye bölgedeki özgürlük mücadelesine destek vermek zorunda' dedi. İstanbul'da aralarında HDP ve CHP üyelerinin de bulunduğu ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin de destek verdiği "Suriye'de savaşa son, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine hayır!" sloganıyla Barış Bloku kuruldu. Barış Bloku'nun amaçlarını ve AKP'nin Ortadoğu ve Türkiye'deki savaş politikalarını değerlendiren HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Kobani'de IŞİD’in katlettiği halklar arasında Ermenilerin de olduğunu hatırlatarak, Ermenilere "Her şeyleri yok edilmeli" diye bakıldığını dile getirdi.