Etiketler

Dün Ermeniler bugün Kürtler!

Fatih Tunç
Bir zamanlar Ermenilerin bu topraklar üzerinde yaklaşık 3 milyona yakın bir nüfusu olmasına rağmen, bu nüfusun tehcirle Anadolu topraklarından göçe zorlandığını neredeyse Türk tarihçilerin yarısı kabul ediyor. Yani bu da Birleşmiş milletlerin soykırım gerekçeleri olarak gösterdiği maddeler arasında yer alıyor. Sizin düşünceniz altında illa bir soykırım olması için illa ruhun bedenden çıkana kadar işkence edilip, bedenin paramparça mı olması gerekiyor. Biz Ermenileri katletmedik onlar bizi katletti diyen bazı tarihçiler, o zaman bu topraklarda Türkler yerine Ermeniler olması gerekiyordu yani demem o ki bugün Ermenilerin olduğu konumda sizin olmanız gerekmiyordu ? Nerden baksanız tutarsızlık var aslında. Biz kan lekesi dedikçe siz nar lekesi anlıyorsunuz. Nar lekesi çıkar ama kan kokusu gitmez, bu topraklardan.

Arapgir Ermeni Ekonomisi

Gila Haddad
Ziraat ve tarım işleri hemen hemen hiç yoktu, buğdayla sebzeleri, etle kömürü yakın köylerden getirirlerdi. Arapgir Ermenileri ekonomisinin temeli, zanaatlar, meslekler üzerine kuruluydu. Arapgirlilerin zanaatkârlığıysa tartışılmazdı. Şehrin genel uğraşısı, yılda 50.000 altın gelir getiren manusa işlemeciliğiydi. Manusa işlemeciliği XIX. yüzyılın ikinci yarısında büyük bir gelişme gösterdi. O zamanlarda da Arapgirli Ermeni tüccarlar, Erzurum, Muş, Halep, Konstantinopolis, İran, Mısır ve Etiyopya’da şubeler açtılar.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan'ın Vakıflı ve Hacıbektaş programları

Sayın basın mensubu
Ermenilerin 5 büyük bayramından biri olan “Meryem Ana Yortusunu” kutlamak için yarın Hatay’ın Vakıflı Köyü’nde olacağım. Anadolu’daki tek Ermeni köyü kalmasına karşın bu topraklarda bir arada yaşamanın en güzel örneğini veren Vakıflı köyü halen geleneklerini yaşatıyor. Dünyanın dört bir yanından her yıl Meryem Ana Yortusu için Vakıflıya gelenlerle birlikte bayramı halaylarla, keşkeklerle, her dilden şarkılarla ve türkülerle kutlayacağız. Toplumsal barış çağrısını bir kez de Vakıflı’da yineleyeceğiz. Vakıflı’nın ardından 16 Ağustos’ta ise Hacıbektaş’ta olacağım.

Report on Turkish and Kurdish Confiscation of Assyrian Property

Assyrian International News Agency / By Augin Kurt Haninke
The Assyrian village of Ainwardo in Turkey (photo: Markus Tozman).(AINA) -- The German journalist Susanne Gusten in Istanbul has recently compiled a report showing that both the government and the Kurds confiscate Assyrian property. She suggests measures to be taken by the government to minimize the damage. These measures should not wait for a possible peace settlement with the Kurds.

Kurdish Militia Occupies Assyrian School in Hasaka, Syria

Assyrian International News Agency
The Amal Assyrian Elementary School in Hasaka, Syria, which has been occupied by the YPG Kurdish militia.(AINA) -- According to report from Swedish-based AssyriaTV, the YPG, the Kurdish militia in Syria, has occupied an Assyrian school in the city of Hasaka for the last three weeks and is using it as a base of operations. Hundreds of Assyrian students are at risk of missing the start of school year. The Rev. Gabriel Khacho, the priest of the Syriac-Orthodox Church in Hasaka who is responsible for school, identified the school as the Amal Elementary School and said it has 900 students.

"Anatolian Story" new film about the Armenian Genocide

Director Artak Igityan preparing to shoot a new film about the Armenian Genocide, titled "Anatolian Story". This new production will be made from the month of November 2015 in Armenia, Turkey, France and Germany, is based on the story of an aging Turk who hates Armenians. One day he learns that he is Armenian. The story tells how the past sometimes encroaches heavily into the present. Faced with its past, the hero must rethink his life.

Ermeni Devrimci Federasyonu, barış müzakerelerine dönülmesi çağrısında bulundu

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Ermenistan ve Diaspora’da faal siyasi partilerden biri olan Taşnaktsutyun Partisi, “IŞİD’le mücadele” adı altında Kürt halkına yönelik olarak savaş başlatıldığını belirtti. Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da yapılan Genel Kurul toplantısının ardından bir bildiri yayımlayan Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnaktsutyun Partisi), Türkiye hükümetinin Kürt halkına yönelik olarak başlattığı kışkırtıcı politikayı endişeyle karşıladıklarını belirterek, barış müzakerelerine geri dönülmesini istedi.

100 Մեթր Երկարութեամբ Եռագոյնը՝ Նեմրութի Բարձունքին

ԵՐԵՒԱՆ, «Հայերն Այսօր».– Օգոստոս 12ին, հայկական Ամանորի տօնին՝ Նաւասարդի առիթով (Օգոստոս 11) Հայոց Ցեղասպանութեան խորհուրդը կրող, 100 մեթր երկարութիւն ունեցող Եռագոյնը ծածանած է Նեմրութի բարձունքին՝ հին հայկական սրբավայրին մէջ:

Feast of the Assumption of the Holy Mother of God

Published on Aug 13, 2015 by Communications Department
On Sunday, August 16, the Armenian Apostolic Church will observe the Feast Day of the Assumption of the Holy Mother of God, one of the Five Major Feast Days in the Armenian Church calendar. At St. Leon Armenian Cathedral, the day's celebrant and homilist will be His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America.

Devlet Bahçeli ve danışmanına hakaret ve tehdit davası

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin HDP’ye oy verenleri şerefsiz, hain güruhu ilan etmesinin ve yardımcısı Metin Özkan’ın bu sözleri yineleyerek, katıldığı bir televizyon programında “Çantamda bunların 3 bin kişilik listesi var” demesinin ardından, yurttaşlar Bahçeli ve Özkan hakkında hakaret ve tehdit suçlarından dava açılması için savcılıklara başvuruda bulunuyorlar. Baskın Oran, Gençay Gürsoy, Oya Baydar, Ergin Cinmen, Neşe Erdilek, Aydın Engin, Orhan Doğançay, Şanar Yurdatapan ve Sait Çetinoğlu çeşitli kentlerdeki Cumhuriyet savcılıklarına Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na iletilmek üzere dava dilekçelerini verdiler.

Ece Temelkuran – Ağrı’nın Derinliği

Ece Temelkuran’ın Ağrı’nın Derinliği kitabından alıntılar…“Nar Ermenilerin simgesidir. Evlenirken nar kırdırırlar gelinlere. Kaç nar tanesi dökülürse o kadar çocuğu olacağına inanılır gelinin. Bereket simgesi gibi.”… “Eğer soykırım meselesini bir kenara bırakalım dersek kendimizi ihanet etmiş gibi hissediyoruz.”… “Bizim sloganımız şudur: ‘Unutmak ihanettir!’” (Varujan Srabyan)  … “Kilise bizim devletimizdir; din adamları liderlerimiz. Ermeniler kiliseye sadece dindar oldukları için gitmezler, bir arada kalmak için giderler. Bu yüzden her kilisenin yanında bir okul ve kültür merkezleri görürsünüz. Hayatımız kilisenin etrafında örülür…” (Helen Parsekian)

Ateşkes ‘aslında’ niye bitti?

O zaman ateşkes niye bitti? Çünkü PKK Rojawa‘da bağımsızlık arayışına girdi ve Türkiye de sınırında bir PKK devleti istemedi. Hele PKK Türkiye içinde silahlanmışken… Unutmamak gerek ki devletleşen bir PKK zaten Türkiye’de iç savaş demektir. AKP kendi sınırında bir Kürt oluşumuna karşı değil. Hatta bu işine de gelebilir. Ama PKK tahakkümüne dayanan her türlü özerkleşmeye karşı… Dolayısıyla PKK’nın vahim hatasını kullanmakta tereddüt etmedi ve ateşkesin bitirilmesi davetini geri çevirmedi.

Ermeni Yetimhanesi'nde nöbet tutanlara saldırı

İstanbul Tuzla'da bulunan Ermeni Yetimhanesi'nin yıkılmaması ve tapunun iade edilmesi için kampta 100 gündür nöbet tutan gönüllülerden 3'ünün saldırıya uğradıkları iddia edildi... Saldırganlar, 3 arkadaşı darp ettikten sonra olay yerinden araçlarına binerek hızla uzaklaştılar. Kamp Armen'de nöbet tutan diğer gönüllüler ise, sesler üzerine arkadaşlarının yardımına koştu. Hafif yaralanan üç gönüllü, hastanedeki kısa süren tedavilerinin ardından Tuzla Merkez Karakolu'na giderek saldırganlar hakkında şikayette bulundular.

Alin Ozinian, Amerikan Ermeni Kongresi bölge analisti

Alin Ozinian, Amerikan Ermeni Kongresi bölge analistliği görevine getirildi. Kongre yönetimi Alin Ozinian’ın Erivan ofisinde çalışmasını memnuniyetle karşılayarak hem Ermenistan hem de Türkiye’de biriktirdiği zengin çalışma deneyimi, birkaç yabancı dile mükemmel derecede hakimiyeti ve Osmanlıca okumaya yönelik kabiliyetlerinin bir araya gelmesiyle, Ozinian’ın bunu layıkınca kullanacağına güvenini ifade etmekte. Kongre Bölge direktörü Arpi Vardanyan, Alin’in Kongre ekibine  katılmasından ötürü sevincini kaydetti. (Sayın Ozinian'ı yürekten kutluyor, başarılar diliyoruz. HYETERT)

Project Rebirth: Homecoming of ‘Hidden Armenians’

By Raffi Bedrosyan 
Some came by chartered bus from Diyarbakir, Sasun, and Urfa, others by public transport from Dersim through Tbilisi. A few came by rail from Artvin in the Hamshen region via Batumi, others drove their own cars from Hopa. The destination for all? Yerevan, Armenia. Following the success of the historic first trip of 50 “hidden” Islamicized Armenians from Diyarbakir, Turkey, to Armenia last August to re-discover their roots, culture, and language, the project was repeated again this year in an expanded fashion.

Cumhuriyetçi Demokrasi Anlayışı

Yrd. Doç. Dr. Cennet Uslu / Kırıkkale Üniversitesi, Kamu Yönetimi
Demokrasinin cumhuriyetçi ve liberal olmak üzere iki ana kavranışı söz konusudur. Bu ikisinden hangisinin benimsendiği bir ülkedeki cari demokrasinin yapısı ve niteliğini ciddi derece belirleyecek bir fark oluşturur. Günümüz demokratik rejimlerinde esasen biri veya diğeri baskın durumdadır. Kaba bir genelleme ile Fransa’nın başını çektiği Kıta Avrupası’nın cumhuriyetçi geleneği benimsediğini, Anglo-Amerika hattının ise liberal geleneği benimsediğini söyleyebiliriz.

Aydınlar ve Bildiriler

Etyen Mahçupyan
Akil İnsanlar heyetinden bir grubun bildirisi aydın dünyasındaki siyasi ve ideolojik ayrışmanın boyutu hakkında epeyce fikir veriyor. Bildiri suçlu arama ve çatışmayı besleme psikolojisinden çıkılması için bir davet. İmzalayanların son yaşananlar karşısında ‘nötr’ olduklarını herhalde sanmıyoruz. Bazısı hükümeti, bazısı da PKK’yı (daha) sorumlu tutuyorlar mutlaka. Buna rağmen yan yana gelmeyi içselleştirdiler. Çünkü gerçekten de eğer bir ‘hedef’ olacaksa, sorumluluk eşit dağılmamış bile olsa, buna ulaşmanın yükünü tek tarafa yıkmak mümkün değil. Yapılan çağrının kritik cümleleri şöyleydi: “Derhal silahlar susmalı ve mutlak çatışmasızlık haline dönülmeli. Meydan okuyucu, ayrımcı tahkir dilinden uzak durulmalıdır. Basından kanaat önderlerine, iktidardan muhalefet partilerine her anlamda siyasetin hareket alanını boğacak önerilerden kaçınılmalıdır.” Buradaki kaygı, siyaset alanının daralması sonucunda çözüm ihtimalini elden kaçırabileceğimiz. Ancak Akil İnsan grubunda kendilerini AKP’ye yakın veya PKK’ya uzak hisseden birçok kişi bu bildiriye imza koymadı. Çünkü ortada gerçekten de tamir edilmesi gereken bir yara var ve hükümet ile PKK arasındaki denge son on yılda belki ilk kez bu kadar belirgin biçimde hükümetten yana.

Ermenistan ve İran'a yeni elektrik hattı

Ermenistan ile İran arasında üçüncü yüksek gerilim elektrik hattının inşaatına dair anlaşma imzalandı. Ermenistan Başbakanı Hovik Abrahamyan, hükumet oturumunda yaptığı konuşmada, yüksek gerilim elektrik hattının inşaat çalışmalarının haftaya başlayacağını açıkladı.

Dikran Altun: Ermenistan’a ulusal hava operatörü gerekli

İstanbul’lu Ermeni işadamı, Türk «Tower» Turizm firması sahibi, Türk Atlas Jet firması İstanbul-Erivan seferleri organizatörlerinden Dikran Altun, ʺİki havacılık firmamız vardı, iflas ettiler, şimdi de Air Armenia var, bunun da durumu iyi değil. Sormadım ancak, şimdi bir leasing firmasının Ermeni özel havacılık firmasına kirayla uçak vermesinin zor olacağı kanaatindeyim. Tek care, birinin kendi şahsi gücüyle getirmesi veya devletin teminat vermesinde. Şahıslar için mümkün birşey değil, onların arkasında devletin olması lazımʺ dedi.

Ermenistan Ulusal Azınlıklar Dil Raporu hazırladı

Ermenistan’da ulusal azınlıkların dil haklarına saygı gösterilmeye devam ediliyor. Açıklama Bakanlar Kurulunun 13 Ağustos tarihli oturumunda, Avrupa Sosyal Şartı taleplerinin icrasına çerçevesinde hazırlanan Ulusal Azınlıklar Dil Raporunun sunumunu gerçekleştiren Ermenisan Eğitim ve Bilim bakanı Armen Aşotyan’dan geldi. Ermenistan’da ulusal azınlıkların dillerinde kitaplar yayımlanmakta. Yayımlanan eserler arasında Amin Avdal-Ezidi inançlarına ilişkin eseri (2006), Haji Jndi’nin 100. Yılına ilikin eser (2008), Ezidi Yazaralar 7. Seçkisi (2014) yayımlandı.

Ermenistan'da sivilleri öldüren Rus askerinin yargılanması

Ermenistan'ın güneyindeki Gümrü'de aynı aileden 7 kişiyi öldüren Rus askeri, askeri üsten firar etmek suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Rus ordusunda er olarak görev yapan Valery Permyakov'un üsten firar etmesiyle ilgili davaya bakan Gümrü'deki askeri mahkeme, Permyakov'u, firar etmek ve yasa dışı silah bulundurmak suçlarından 10 yıl hapse mahkum etti. Permyakov, hakkındaki suçlamaları kabul etti.

Şant Lntsyan: Kessab Ermenileri %90’ndan çoğu evlerine geri döndü

Halihazırda Kessab’da durum nispeten sakin, hayat normal mecrasına geri dönmekte. Açıklama bugün 13 Ağustos’ta basına açıklamada bulunan Panarmenyan 6. Yaz Oyunları Kessab Takımı Delegasyon Başkanı Şant Lntsyan’an geldi. Lntsyan ʺHalkın %90’dan fazlası yerleşim alanlarına geri döndü. Kessab iyileşiyor, insanlar evlerini onarıyorlar. İnsanlar şimdi esasta toprak işleriyle uğraşmaktalarʺ dedi.

Gençlik Yaz Kampında Ermeni Soykırımı konuşuldu

13. Gençlik Yaz Kampında Ermeni soykırımının 100. yılı dolayısı ile bir söyleşi yapıldı. “Utanç ve Onur” kitabının editörlerinden Şair Hakkı Zariç, hemen herkesin çevresinde Ermeni, Kürt olan ya da başka dinlere mensup arkadaşlarının olduğunu ama kendilerini gizlediklerini belirtti. Zariç, “Birçok kişi de yıllar sonra anneannesinin ya da babaannesinin Ermeni olduğunu öğreniyor. Bu arkadaşlarımız evlerinde başka dışarıda başka hayatlar yaşamak durumunda kalıyor. Biz onlar adına kendimizden utanç duyuyoruz” dedi.

6. Miss Panarmenian yaz oyunları güzeli belli oldu

11 Ağustos’ta 6. Miss Panarmenian yaz oyunları güzellik yarışması yapıldı. Yarışmaya dünyanın farklı şehirlerinden gelen 20 güzel katıldı. Yarışmada güzeller gece kıyafelerle yürüdü ve jurinin sorularını yanıtladı.Jüri performanstan sonra  değerlendirmelerini tamamlayarak ilk üçlüğün isimlerini açıkladı. 6. Miss Panarmenian yaz oyunlarının güzelinin unvanını Tiflis'li Diana Tumanova kazandı (116 puan).  İkinci yerini alan Aleksandria’lı Meri Harutyunyan, Tiflis'li Diana'dan  1 puanla geride kaldı. Los Angeles’li Lilit Arvahi ise yarışmayı 3. yerde tamamladı.

Eski Zaman Meryem Ana Yortusu Ermeni Gelenekleri / ԱՆՑԵԱԼԻ Մէջ ԱՍՏՈՒԱԾԱԾԻՆԻ ՏՕՆԻ ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՐԴԱԿԱՆ ՍՈՎՈՐՈՒԹԻՒՆՆԵՐ

Dr. med. Sarkis Adam
Ermeni Kilisesinin beş ana yorumlarından biri olan Meryem Ana Yortusu, Ermeni dünyasının en kutsal yortularındandır ve Verapoğum (Göğe Yükseliş) Yortusu adıyla da anılır, bu bayrama aynı zamanda "Üzüm Kutsama" bayramı da denir. Ermeni dünyasında bu yortu günümüz takvimiyle Ağustos ayın ikinci pazarında,(eski zamanda bağ bozumu, hasat zamanında) görkemli, coşkulu törenlerle ve ruhları okşayan dini ayinlerle kutlanır. Eski zamanlarda yortu hazırlıkları yortu öncesi 15 gün önce başlanır, her aile kendi bütçesine göre yortu alış verişi yapar, kurbanlık satın alır yortu ziyafetine hazırlanır. Bu yortuyu has bir alışkanlık olarak genellikle Oğlak avlanır ve eti başta fakir fukara olmak üzere komşulara dağıtılır. Oğlak eti, yortu ziyafeti yemeğinin baş yemeği olur. Bu nedenle, çevre komşu halk, bu yortuyu "Oğlak Kıran" Bayramı adıyla adlandırma.

Üzüm de Hrise de Misafirlerini bekliyor...

Büyükşehir Yasası ile Köy olan statüsü Mahalle olarak değişse de, Vakıflıköy'de işleyen sistem dünden bugüne değişmemiş, hele ki geleneksel olarak on yıllardır kutlanan Meryem Ana Yortusu etkinliğinin o keyif veren koşuşturmacası.

Anayasa Taslağı kabul edilir, ülkenin efendisi başbakan olur

Anayasa Mahkemesi üyesi Feliks Tokhyan yeni Anayasa taslağını «parlak» olarak nitelendiriyor…ʺErmenistan’da iktidar merkezileşmiş, siyasi alan oldukça şahsileştirilmiş durumda. Yeni taslak işte bu iki meseleyi çözmekte. Esas sorun yönetim sistemi değişikliği değil. Ülkenin parlamenter sisteme sahip olmakla beraber demokratik olmayan ve tersi sistemler var. Benim için önemli olan, yeni taslakla yargı iktidarına bağımsızlık yönünde teminatlar verilmesidir ʺ dedi… Anayasa Mahkemesi üyesi Anayasa taslağının kabul edilmesi durumunda, ülkenin efendisi ve sahibinin Hükümetin olacağını, bunun Millet Meclisine karşı sorumlu olacağını kaydederek  ʺİktidarın reel merkezi hükümet yönünde değişmekte, hükümete de ülkedeki bir numaralı şahsa dönüşecek olan başbakan başkanlık etmekte. Bir tür şansölye devleti yaratıyoruzʺ dedi.

'Öz'ün Ermenistan'a kaçması tesadüf olmamalı'

'Ermeni soykırımı' iddialarını çürüten çalışmaları Ergenekon davasında suç delili sayılan ve 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek, iddianameyi yazan eski savcı Zekeriya Öz'ün Ermenistan'a kaçmasının tesadüf olamayacağına dikkat çekti. (Arife tarif gerekmez. Bu da küçük Perincek. HYETERT)

Ermenistan'da yeni anayasa çalışmaları

Ermenistan'da geçen ay kamuoyuna sunulan yeni anayasa için kasım ayında referandum yapılması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi üyelerinden Prof. Dr. Feliks Tokhyan, gazetecilere yaptığı açıklamada Anayasa Reformları Uzmanlık Komisyonu'nun anayasa taslağı üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak birkaç gün içinde cumhurbaşkanına sunacağını belirtti. Taslağın cumhurbaşkanının onayından sonra parlamentoya gönderileceğini belirten Tokhyan, ay sonuna kadar parlamento gündemine alınması öngörülen yeni anayasa için kasım ayında da referandum yapılmasının beklendiğini söyledi.

Sümela'da 6. kez ayin yapılacak

Şükrü Üçüncü
Trabzon’un Maçka İlçesinde bulunan Sümela manastırında bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan ayin için bir süredir başvurusu beklenen Fener Rum Patriği Bartholomeos’un bugün resmi makamlara başvurusunun gerçekleştiği öğrenildi. Bir süre önce Haber61’in gündeme getirdiği “ayin Yunanistan’daki krize mi takıldı” haberi ile Bartholomeos’un da resmi başvuru yapmadığı öğrenilmişti.

Saint George Kilisesi (Merkez Sur İlçesi)

Kara Papaz adıyla da bilinen kilise, Merkez Sur İlçesi’nde Viran Tepe’yi izleyen İçkale’nin kuzeydoğu ucunda, Dicle vadisine bakan sert uçurumun üstüne sur duvarlarıyla bir bütün olacak şekilde yapılmıştır. Yapının Hıristiyanlıktan önce putperestler için yapıldığı, sonra kiliseye dönüştürüldüğü yazıla gelse de Bizans yapısı olduğuna dair görüş ağır basmaktadır. Kilisenin 4. veya 5. yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Daily Telegraph yazarı: Türkiye iç savaşa gidiyor

Daily Telegraph gazetesi yazarı Con Coughlin, "Türkiye'nin Kürtlerle savaşı sadece IŞİD'e yarayacak" başlıklı yazısında "Türkiye'nin yeni bir iç savaşa sürüklendiğini" öne sürüyor.
Coughlin yazısında özetle şöyle diyor: "Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyona, bir yıl sonra İncirlik üssünü açması kutlanması gereken bir gelişme. Geçen sene bu zamanlar, ABD, Suriye ve Irak'taki IŞİD mevzilerini bombalamaya başladığında, en büyük handikapı, Türk askeri üslerine erişimi olmamasıydı. Erdoğan, koalisyona destek verme konusunda gönülsüz davrandı."

Ermeni Cemaatinden Başkan Aydın’a Ziyaret

İstanbul’da yaşayan Sivaslı Ermeni ve Dostları Derneği tarafından geleneksel hâle getirilen Sivas ziyareti bu yıl da gerçekleştirilecek. Dernek Başkanı Sabuk Koçak, Ermeni Cemaati Lideri Yervant Durmazgüler ve Şahin Koçak, düzenlenecek etkinliklere Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın’ı da davet etmek amacıyla ziyarette bulundu.

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-12

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Ermeni soykırımı, sadece Ermenilere karşı işlenmiş barbarlık gösterilerinde değil, aynı zamanda Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde çıkarılmış bir dizi normal ve sıradan hukuk metinlerinde gizlidir. Bu yazımda Ermeni soykırımındaki kasıt/niyet unsurunun somutlaştırılması açısından Ermeni tehciri üzerinde durmak istiyorum. Her şeyden önce kendi güvenlikleri için harbin cereyan ettiği bölgelerden daha güvenli yerlere ‘yeniden iskan’ edileceği söylenen Ermeniler bilakis IV. ve VI. Ordunun İngilizlerle yoğun olarak savaştığı bir gayya kuyusuna yani Suriye topraklarına sürgün edilir.

Ermenistan'a en son inekler kaçtı, iade 5 gün sürdü

17-25 Aralık darbe girişiminin savcıları Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın Gürcistan üzerinden Ermenistan'a kaçması gözleri Erivan yönetimine çevirdi. Türkiye iki savcı için Kırmızı Bülten çıkarmaya hazırlanırken, diplomatik ilişkimizin bulunmadığı Ermenistan sınır ihlali yapan inekleri bile 5 gün sonra iade ediyor. Darbe girişimi suçlasıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara, karardan saatler önce Gürcistan'a oradan da Ermenistan'a kaçtı. ):

Kadir Akın: Ermeni devrimcileri yok saymak, solu hafızasız bıraktı

Osmanlı’da Ermeni sosyalistlerini özel olarak incelemeye çalıştığını ve bu sırada Rum, Bulgar ve Yahudi sosyalistlerinin de Osmanlı’da özgün yerleri olduğunu farkettiğini aktaran Akın, “1887 yılında Cenevre’de kurulan Hınçak Partisi, Marksist temellerde kurulmuş bir partiydi. 2015 yılı, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı. 20. yüzyıl başlarında gerçekleştirilen Anadolu, Kürdistan ve Ortadoğu’nun yapısını, demografik, siyasi, kültürel ve ekonomik anlamda etkileyen Ermeni Tehciri ve devamındaki soykırım, bölgenin ve özelde Türkiye’nin günden güne derinleşen bir sorunu olarak orta yerde duruyor.

A Journey Of Discovery With The Armenia Service Program

On a clear morning late last month, as their plane ascended from a runway at Zvartnots Airport, the young people taking part in this year's Armenia Service Program were granted one final Instagram moment. And they didn't let it go to waste.

İade için 'SİDAS' formülü

Türkiye, Ermenistan'a geçtikleri tespit edilen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın iadesini, SİDAS hükümleri çerçevesinde isteyebilecek. Ermenistan'a geçtikleri tespit edilen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara'nın, Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) hükümleri gereğince, Ermenistan'dan Türkiye'ye iadeleri istenebilecek.

Suriye'nin kuzeydoğusunda 15 bin Hıristiyan tehlike altında

Süryani kilisesinin açıklamasına göre Suriye'nin kuzeydoğusunda 15 bin Süryani aile çatışmalar sebebiyle tehlike altında. Cuma günü 230 Süryani Hıristiyanı kaçıran IŞİD üyesi cihatçılar, daha önce de pek çok eylemde Süryanileri hedef almışlardı.

Aram I, ekstremizmle mücadele çağrısında bulundu

«Dinler ve Kültürler Buluşması Komisyonu» üyeleri, Genel Sekreter Şeyh Hüseyin Ahmad Şhade başkanlığında Kilikya Katolikosu Aram I’i ziyaret etti. Kilikya Katolikosluğu resmi portalının verdiği bilgiye göre, Şeyh Şhade, Kilikya Katolikosunun kiliselerarası, dinlerarası ve halklar arasında barış içinde bir arada var olma alanında yürütülen çalışmalara değindi. Şeyh Şhade Ermeni halkını çok iyi tanıdığı ve onun acılarını kendi acısı olarak kabul ettiğini belirtti. Türkiye tarafından 100 yıl önce düzenlenen ve gerçekleştirilen Ermeni Soykırımını sert bir dille kınadı.

Ermenistan’dan Zekeriya Öz’e ilişkin açıklama geldi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Konuya ilişkin olarak Armenpress’in yönelttiği soruyu yanıtlayan Ermenistan Milli Güvenlik Servisi Basın Bürosu, Türkiye’den çıkış yaptığı belirlenen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın Ermenistan’a giriş yaptıklarına dair kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını kaydetti.

Vatikan bu yıl I. Meloyan 100. ölüm yılını ve Narekalı’yı anıyor

Vatikan resmi portalınıun verdiği bilgiye göre, Vatikan Filateli ve Darphane Ofisi bu yıl Ermeni Apostolik Kilisesi iki ünlü ruhanileri, saadetli İgnatios Meloyan ve Kutsal Nareka’lı Grigor’un yıldönümlerini anıyor. Bu yıl Türkiye’nin Mardin kenti başepiskoposu, Diyakosluğunun maddi, sosyal ve ruhani ihtiyaçlarına yönelik yönelik ihtimamlı bir tutumu olan saadetli İgnatios Meloyan’ın şehadetinin 100. yılı dolmakta. Meloyan inanç ve dinini değiştirmediği için şehit edildi.

Kıbrıs’lı bayan yüzücünün Ermeni Yüzme Milli Takımına katılım umudu

Bugün 11 Ağustos’ta Panarmenyan Oyunları Dünya Komitesi Bşk. İşkhan Zakaryan, Panarmenyan 6. Yaz Olimpiyat Oyunları çifte şampiyonu, Kıbrıs’ı temsil eden 14 yaşındaki Maria Yoryiu Somakyan ve ebeveynlerini kabul etti. Panarmenyan 6. Yaz Olimpiyat Oyunlarında 6 müsabakaya katılan Maria 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Maria gösterdiği başarılı performanstan ötürü sembolik armağanlarla ödüllendirildi.

Bugün eski Ermeni takviminde Yeni Yıl: Navasard

Pagan dönem Ermenistan’da yeni yıl yazın Navasard ayında kutlanmaktaydı. İsim Pert-İrani kökenli olup nava-yeni ve sard-yıl kelimelerinden oluşmakta. Bu Ağustos ayına denk gelmekteydi ve tarihi Ermenistan’da bu ayın yılın başlangıcı sayılması rastlantı değildi. Yeni Yıl kutlamaları Navasard ayının 1. günü (11 Ağustos) başlamakta ve bir hafta sürmekteydi. Bu gün özel yiyecekler hazırlanmakta, masalar bolca donatılmakta ve ailenin tüm üyeleri mutlu şekilde Navasard’ı karşılamaktaydılar.

Lan Devlet! Bize ne yapmadın ki?

Oya Baydar / -@t24.com.tr
Türk ulus devletinin 100 yıldır değişmeyen zihniyet ve suç tarihi ancak bu kadar iyi özetlenebilir. 1915’te, bir milyondan fazla Ermeni’yi topraklarından süren, en az 600 bininin katledilmesine cevaz veren; tehcirlerle, soykırımla, mallarının müsaderesiyle, varlıklarına topraklarına el koymayla azınlıkların tümüne ‘Türk’ün gücünü’ gösteren devlet... 1938’de Dersim’de, başta Kızılbaş Alevîler Dersim halkını kadın, çoluk, çocuk kurşunlayan, dipçikleyen, sığındıkları mağaralarda boğan; Munzur’u kan rengi akıtan devlet…

COMMUNITY ALERT: Your Opinion Matters to Armenia TV (Australia)

Dear Armenian TV Viewers,
12 months ago Armenian Media was incorporated and brought to the community Armenia TV, delivering online (and via DVD) to the homes of the Armenian-Australian community news, interviews and entertainment on a fortnightly basis. In 12 months we have achieved amazing results including over 50 hours of content, 21 TV episodes plus 6 full community events, which has together resulted in over 75,000 views.

Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Գրիգոր Պետրոս Ի. Պատրիարքի Գահակալութիւնը

Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկէ հայոց նորընտիր Գրիգոր Պետրոս Ի. կաթողիկոս պատրիարքի գահակալութեան արարողակարգը տեղի ունեցաւ Կիրակի, Օգոստոս 9ին, երեկոյեան ժամը 5ին, Զմմառու Տիրամօր վանքի շրջափակը՝ Հայ կաթողիկէ պատրիարքական եկեղեցւոյ սիւնհոդոսի արքեպիսկոպոսներուն եւ եպիսկոպոսներուն հրաւէրով: 

Restore edilen Ermeni kilisesi açıldı

Kartal Belediyesi ve bazı derneklerin katkılarıyla restore edilen Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi ayinle açıldı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, "camiye, cemevine, kiliseye destek" anlayışıyla birçok ibadethanenin yenilenmesinde desteğini sürdüren Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, kilisenin açılışına katıldı. Kilise, yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmasından sonra ibadete açıldı. Açılışa, Öz'ün yanı sıra Kartal Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Ekber Şahin, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Vakıflar Genel Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan, Ermeni ruhani din adamları, Kartal Surp Nışan Ermeni Kilisesi yönetim kurulu üyeleri, Türk ve Ermeni vatandaşlar katıldı.

IŞİD'in Asuri-Süryani Halkına Yönelik Saldırıları

TBMM Katip Üyesi Erol Dora, Suriye ve Irak’ta Asuri ve Süryani halkına yönelik saldırılara dikkat çekerek, “Özellikle binlerce yıldır yaşadıkları topraklarında günümüzde korumasız bir azınlık konumuna getirilen Asuri-Süryani-Keldani halkının bölgede 1,5 milyona yakın olan nüfusu yaklaşık 400 bine kadar düşmüştür” dedi.

Türk papaz ABD’de Ermeni Soykırımı’nın kurbanları anıtını ziyaret etti

Hıristiyan bir Türk papazı Hakan Tastan, ABD Fresno devlet üniversitesi’nin bahçesinde  bulunan Ermeni Soykırımı anıtını ziyaret edip bir çelenk koydu. Türkiye’den ABD’ye giden papazın getirdiği çelenk üzerinde Türkler’in, Ermeniler’in acısını paylaştığı yazılmıştı.

Dünyanın en eğlenceli “Renkli koşusu” Yerevan’da koşulacak

Dünyanın en çılgın, eğlenceli ve  renkli koşu, Yerevan’da koşulacak. ”Yerevan Color Run” adlı koşu 15 Ağustos’ta saat 7:00 K. Demirchyan Sopor konser kompleksinden start alacak. Koşu sırasında koşucuların üzerine renkli tozlar dökülecek.

Kanada Savunma Bakanı: Ermeni Soykırımı konusunda tarihi gerçeğin yanındayız

Muhafazakâr Parti üyesi, Kanada Savunma ve Çokkültürlülük Bakanı Jason Kenney, partisinin  Ermeni Soykırımı konusunda mücadeleye devam etme taahhüdünü yeniden teyit etti. Kenney bunun hakkında Toronto'da Ermeni- Kanada Muhafazakar Derneği'nin (ACCA) düzenlediği görüşme sırasında bildirdi.

'Herkes İçin Herhangi Biri' Projesi SAÜ'de Başladı

Ulusal Ajans’ın desteği ile düzenlenen ‘Herkes için Herhangi Biri’ isimli proje Sakarya Üniversitesi’nde başladı.  AB Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans’ın hibe desteğindeki Whoever for Everyone (Herkes için Herhangi Biri) adlı proje İtalya, Ermenistan, İngiltere ve Türkiye’den toplam 40 gencin bir araya gelmesiyle Sakarya Üniversitesi’nde düzenleniyor.

Bükreş Ermeni Sokağında 3. «Strata Armeniaska» Festivali gerçekleştirildi

7-9 Ağustos’ta Bükreş Ermeni Sokağında 3. «Strata Armeniaska» Festivali gerçekleştirildi.Festival Romanya Ermenileri Birliği ve Romanya Ermenileri Diyakosluğuna bağlı Ermeni Gençlik Kuruluşu, Romanya Etnik İlişkiler Dairesi, Bükreş Belediyesi ve ARCUB Kültür Merkezi desteğinde yapıldı. Üç gün müddetince sabah erken saatlerden gecenin geç saatlerine kadar «Cartierul Armenescum» adını taşıyan  Bükreş Ermeni mahallesinde şewkillenen gelenek gereği Romen halkına Ermeni kültür ve gelenekleri tanıtıldı. Romanya Ermenileri Birliği, sokağın bir zamanlar sahip olduğu ortamı yaratabilmek için geleneksel olarak festivale komşu Yunanlılar, Yahudi azınlıklar ve Çingeneleri davet etmekte.

HDP’li Paylan: Şiddetin Durması Lazım

HDP Milletvekili Paylan Sultanbeyli İlçe Başkanlığı binasına yönelik saldırının ardından ilçe binasının tarumar edildiğini belirtti ve şiddetin derhal durması gerektiğini söyledi: Böyle giderse bu ateş her yeri yakabilir. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, partisinin Sultanbeyli İlçe Başkanlığı binasının bir grup tarafından taşlanması ve konferans salonuna girilip tahrip edilmesi üzerine yaptığı açıklamada, “tekrar şiddet sarmalına” girildiğini söyledi.

Papa, Osmanlı döneminde öldürülen Süryani piskoposu "şehit" ilan etti

Övgü Pınar
Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, 1915 olaylarında Osmanlı topraklarında öldürülen bir Süryani piskoposun "inanç şehidi" ilan edilmesi ve azizlik mertebesinin ilk aşaması olan "kutlu" unvanı alması için bir kararname imzaladı. Vatikan tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olan Cezire'de görev yapan Süryani-Katolik Piskopos Flaviano Michele Melki'nin 'şehit' ilan edilmesine Papa tarafından onay verildiği duyuruldu.

Ermeni Katolik Kilisesi yeni Patrik-Katolikosu mesh törenine katıldılar

Ermeni Katolik Kilisesi yeni Patrik Katolikosu’nun Grigor-Bedros XX Kaproyan’ın mesh töreni 9 Ağustos’a Zmmar Kutsal Meryem Ana manastırında  gerçekleşti.  Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II’yi temsilen Etchmiatsin Dış İlişkiler ve Protokol Bl. Direktörü Başepiskopos Natan Hovhannisyan ve Şam Ermeni Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Armaş Nalbandyan katıldılar.

20. Yüzyılın Tarihine Işık Tutan Çalışma

2012 ile 2013 yılları arasında Taraf gazetesinde sürdürülen Yüzbaşı Torosyan’ın anıları hakkındaki tartışmanın kitabı çıktı. İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınları tarafından Tarih, Otobiyografi ve Hakikat: Yüzbaşı Torosyan Tartışması ve Türkiye’de Tarihyazımı başlıklı kitap, Bülent Somay tarafından yayına hazırlandı. Derlemede Ayhan Aktar, Suavi Aydın, Kahraman Şakul, Ohannes Kılıçdağı ile Taner Akçam’ın yazıları ve basından seçmeler bulunuyor. Yzb. Torosyan’ın anılarını 2012’de yayına hazırlayan ve bu derlemede iki makalesi olan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ayhan Aktar ile Yzb. Torosyan tartışmasını konuştuk.

250 Yılık Manastır Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

Van'ın Gürpınar ilçesinde 250 yıl önce Osmanlılar döneminde yaşayan Ermeni vatandaşları tarafından yapılan manastır, turizme kazandırılmayı beklerken define avcıları tarafından tahrip edildi. Gürpınar ilçesi topraklarında bulundurduğu eserlerle tarihe ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapılar ise zaman zaman doğa olaylarına yenik düşerken, zaman zaman da define avcıları tarafından tahrip ediliyor. Yaklaşık 250 yıl önce Osmanlı döneminde yaşayan Ermeniler tarafından yapılan tarihi manastır, define avcıları tarafından tahrip edildi.

Kasabalar kuruluyor, yollar aşılıyor

İsmail Güneş'in gerçek bir olaydan yola çıkarak çektiği Kervan 1915 filmi 1915'deki Ermeni Tehciri'ni anlatıyor. Yaklaşık 50 gün süren bu uzun yol hikayesi için Anadolu'nun dört bir yanına kasabalar kuran ve hikayeyi aslına uygun olarak eş zamanlı çeken Güneş, sinemamızın en büyük prodüksiyonlarından birine imza atıyor. Her gün kilometrelerce yol kat eden 350 kişilik ekip arı gibi çalışıyor.

Nagasaki: Savaşta atılan son atom bombasının hikayesi

Japonya'nın Nagasaki kenti bugün duygusal bir anma törenine ev sahipliği yaptı. 9 Ağustos 1945'te ABD Hava Kuvvetleri'nin şehre attığı 'Şişman adam' lakaplı atom bombası en az 70 bin kişinin ölümüne ve Japonya'nın teslim olmasına neden olmuştu. Bundan 70 yıl önce Nagasaki'nin kaderini değiştiren olay aslında bir dizi aksaklığın ve şanssızlığın sonucunda gerçekleşmişti.

‘Ah!’lar Cumhuriyeti

Halûk Sunat
“Kalbim!
Şiirimin Hacer’ül esved taşı
Hadi ama baylar,
Bakın kaldıramıyorum,
Yardım edin de şunu yerine koyalım.
 Hay!
Keşke susmanın muhabbet kuşu olaydım.
Ters Pinokyo olmak istiyorum Gepetto Usta
Kötülüklere boğulup
insanlıktan çıkmak istiyorum artık!”[1]

Kafkasya Uzmanı Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov'un Açıklamalarını Değerlendirdi

Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Dr. Hasan Oktay, Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov’un Ermenistan işgali altındaki Karabağ ile ilgili açıklamalarına ilişkin, “Ermenistan ile kurulacak ciddi bir diplomasi Karabağ için mantıklı bir çözüm seçeneğini gündeme getirebilir. Bütün seçenekler bittikten sonra savaş son çaredir. Fakat savaş her gün gündeme getirilmeden birden yapılması gereken ve kısa zamanda sonuç alınması gereken bir unsurdur” dedi.

Hasan Cemal'e tokat gibi cevap

Star yazarı Ahmet Kekeç ise Hasan Cemal'in bu yazısını bugünkü köşesine taşıdı ve Cemal'e "Boğaz'da evin var, viski içiyorsun, aferin HDP'ye de oy verdin ama bir de Ermenilerden gasp edilmiş köşkün var. O köşkün en önemli varislerinden birisin. Seni HDP'ye yönelten şefkat duyguların, günün birinde o köşk için de kabaracak mı? Nefret ettiğin Erdoğan, gasp edilmiş Ermeni malları için 2.5 milyar dolar ödeme yaptı. Sen hissene düşen 'tediye' görevini ne zaman hatırlayacaksın?" sorularını yöneltti… Kekeç'in yazısına Cemal'den yanıt gecikmedi. Cemal, Kekeç'in iddialarına "Ermenilerden kalma ne evim var, ne de köşküm. Bunun yalan olduğunu bile bile piyasaya hala sürenlere acıyorum, o kadar" tweet'iyle cevap verdi.

ՈՒԽՏԻ ՀԱՐԻՒՐԱՄԵԱԿ, ՅԵՏՈՅ Ի՞ՆՉ Զ. ԵԿԵՂԵՑՒՈՅ ՄԻՈՒԹԻՒՆ

Իրական եւ գործնական համերաշխութիւնը այն ատեն
միայն կարելի պիտի ըլլայ ձեռք բերել երբ անձնակա-
նութենէ շատ բարձր համարուին Աթոռներու պատմա- կան եւ նուիրական դիրքը եւ մանաւանդ այն օգուտը՝ որ պիտի ծնի համերաշխութենէ եւ յորմէ պիտի օգտու- ին Եկեղեցին եւ ժողովուրդը:
                   (Սահակ Կաթողիկոս Կիլիկիոյ)

İki Ermeni kardeşin hikayesi, 'Yitik Kuşlar'ın fragmanı yayınlandı

Filmin başrollerinde Dila Uluca ve Heros Agopyan oynuyor. Ermeni soykırımını işleyen Türkiye’de çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyan ‘Yitik Kuşlar’ın ilk fragmanı yayınlandı. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Aren Perdeci’yle Ela Alyamaç üstlendi. Vahe Tachjian ve Yetvart Tomasyan’ın danışmanlığında çekilen ve beş yıllık bir emeğin ürünü filmin başrollerinde Dila Uluca ve Heros Agopyan oynuyor.

"Ankara ile Vatikan'ın arası daha da gerginleşecek"

Reha Erus / CNN TÜRK / Roma
Papa Francesco, 1915'te öldürülen din adamı Melki'yi "Ermiş" ilan etmeye hazırlanıyor. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco'nun, 1915'te Mardin'de öldürülen din adamı Katolik - Süryani piskopos Michaelis Flavianus Melki'yi "Ermiş" ilan etmeye hazırladığı öne sürüldü. İtalya'nın etkin "La Stampa" gazetesinin haberine göre, bu girişim zaten çok gergin olan Vatikan - Ankara ilişkilerini daha da gerecek.

Boğaz'daki Aşiret: Visk-i Türkler

Cengiz Sözübek
“Viski içen şerefsizler”in sosyolojik bir karşılığı var; Boğaz’daki  Aşiret ya da tek kelimeyle: Oligarşi. Bu oligarşi 90’lı yıllarda viskisini yudumlayıp askerî vesayet maskeli finans-medya gücüyle ülkeyi “sahiplenirken”, bu sefer HDP’ye oy verdikleri için Bahçeli’nin hışmına uğradılar... Bu aşiret; Ermeni-Rum varlıkları üzerine konarak oradan viskisini yudumlarken, “Türk Mehmet”e bu “Ermeni-Rum düşmanlığı” aşılayan ve kendisini de “Çılgın Türk” olarak tanımlayan aşağılık bir  kabiledir. Bahçeli farkında olmayabilir; bu ülkenin en temel diyalektiği kimlikler/milletler savaşı değil, oligarşi ve millet/devlet arasındaki savaştır. Bu ülkenin genleriyle “Kürt Mehmet”ler değil, “şu çılgın Türkler” oynamıştır. Sadece oligarşiyi tanımlamak ve hedef göstermek yetmez, “millet”i de yeniden tanımlamalıdır Bahçeli; İstanbul boğazından, İzmir Levantenlerinden tanımlanan kimlikle, bin yıllık “kimliğimiz”e nasıl bir ameliyat yapıldığını ve bu doku uyuşmazlığını fark etmelidir. Oligarşiye okkalı bir tokat vurmak istiyorsa, bin yıllık milletin türk-kürt-arap-ermeni çocuklarını (kürt-böl, arap-çöl, ermeni-döl ile) birbirine düşman eden bu oligarşinin “Türk”üyle de hesaplaşmalıdır.

MHP'den Hasan Cemal'e tehdit ve hakaret!

'Bu güruha oy vererek askerimize, polisimize, sivil vatandaşlarımıza atılan kurşun ve bombaların mesuliyetine ortak oldun'. MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Semih Yalçın, T24 yazarı Hasan Cemal için tehdit ve hakaret dolu bir açıklama yaptı. Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, bazı HDP seçmenleri için "yalıda oturup viski içen şerefsizler" sözlerini eleştiren Cemal için, "Sen Türk milletinin, milli egemenliğimizin ve Türk devletin düşmanlarıyla birlikte hareket ediyorsun... Türk milleti ve Türk devleti, sen ve senin gibilerin de, arkasında durduğu PKK'nın da hakkından gelmesini bilir" dedi.

İşitme Engelli Judocular Avrupa Şampiyonasına Hazırlanıyor

Karamanı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik ve Spor Kulübü ile İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği'nin işitme engelli judo takımı Ermenistan'da yapılacak olan Avrupa Şampiyonasına hazırlanıyor. Karaman Gençlik ve Spor Kulübü ile İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği'nin işitme engelliler kategorisinde çalışmalarına devam eden judocular, Ermenistan'da yapılacak olan İşitme Engelliler Avrupa Şampiyonası için 20-31 Ağustos tarihleri arasında Balıkesir'de yapılacak olan Milli Takım kampına davet edildi.

Hem Boğaz’da evim var, hem viski içerim, hem de HDP’ye oy verdim!

Hasan Cemal / hsncml / hsncml@t24.com.tr
Hem Boğaz’da evim var. Hem viski içerim. Hem de HDP’ye oy verdim. N’olacak şimdi?.. Şerefsiz! Vatan haini! Satılmış! Öyle mi?.. Haydi ordan, gidin işinize. Ve çizin altını teker teker: Bu kafa demokrasiyle ilgisiz. Bu kafa farklılıklara saygısız. Bu kafada hukuk yok. Hoşgörü yok. Tolerans, tahammül yok. Bu kafa nefret saçan bir kafa.Bu kafa ırkçı.
Bu kafa empati duygusundan yoksun.

Gene Bir Sol Kroşe

Sevan Nişanyan
Fırat Bayram bana yazmış: ‘’Çin’de Kültür Devrimi sırasında kurşuna dizilenlere ya da Kamboçya’da Khmer Rouge kurbanlarına, Çavuşesko’nun kolektif çiftliklerinde ya da Husak Çekoslavakya'sının birahanelerinde hayatını tüketenlere bu soruyu sormak ilginç olurdu. Sanırım dayak yerdik. Hitler'in gizli Müslüman olduğunu söyleyenler var gerçi, ama bunun da doğru olduğunu sanmıyorum. Cariye pazarı kurmamış amcam, beterini yapmış.’’

Fransız tarihçi Ermeni Soykırımı konulu konuşma yapacak

Uzun yıllar boyunca Soykırım araştırmalrı yapan ve konuyu tarihsel olaylar ile fonksyonlar açısından değerlendiren Fransız tarihçi Vincent Duclert Ermeni Soykırımı hakkında bir konuşma yapmak öngörüyor. Haberi aktaran “Nouvel d’Arménie” gazetesi konuşmanın 30 Eylül’de Café de Paris Shartre’de düzenleneceğini yazıyor.

Erzurum Kongresi'nin gizlenen gerçekleri

Erzurum Kongresi tutanaklarının saklanan tutanakları açıklandı. Prof. Mustafa Budak Erzurum kongresi tutanaklarından çok önemli bilgiler paylaştı. Erzurum Kongresi raporunda özellikle Türkler ve Kürtlerin kader birliğine dikkat çekiliyordu. Propaganda edildiği üzere Ermeniler ile Kürtlerin aynı ırktan olmadıkları gibi, Ermenilerin Hıristiyan, Kürtlerinse Müslüman oldukları, Kürtler ile Türklerin tarihî, dinî, siyasî ve kültürel yönlerden birbirlerine daha yakın bulundukları ortaya konulmuştu. Bu husus, raporda şu veciz cümleyle ifade edilmişti: “Vilayât-ı Şarkiyye’de Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz yaşayamaz”. Bu yakınlığın deyim yerindeyse “çimentosu” İslam diniydi.

İHD: Eren Keskin Yalnız Değildir

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, İHD Merkez Yürütme Kurulu üyesi avukat Eren Keskin için destek mesajı yayımladı… Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yapılan bu saldırıları kınıyoruz, bir siyasi parti seçmenine hakaret eden siyasileri uyarıyor, toplumu kutuplaştırıcı ve çatışma ortamına sürükleyici nefret dili kullanmamaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. “Eren Keskin onurlu mücadelesi ile tüm dünyada tanınan insan hakları ve kadın hakları aktivistidir ve biliyoruz ki ona saldıranların yaşayabilecekleri hak ihlallerinde, onları savunacak kadar onurlu bir inan hakları savunucusudur. “Mağdur edilen insanların haklarının korunması, kollanması ve kazanımı konularında yaşamı boyunca mücadele eden sevgili arkadaşımız, yoldaşımız Eren Keskin’in onurlu mücadelesinde her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.”