Etiketler

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-14

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Osmanlı Ermenileri’ne ait olan mal ve mülk önce İttihat ve Terakki iktidarının ve daha sonra Cumhuriyet rejimi kadrolarının çıkardığı bir dizi kanun, tüzük ve diğer hukuki düzenlemeler aracılığıyla kitabına ve “hukukuna” uydurularak Ermenilerin ellerinden alınmıştır. 1915 yılında sürgün edilen Ermenilerin geride bıraktıkları malların idaresi için gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet döneminde, bir dizi kanun ve kararname çıkartılmıştır. 1915’de sürgün ve katliama maruz kalan Osmanlı Ermeni vatandaşlarının sürgün edilmeden önce sahip oldukları taşınır ve taşınmaz malları el değiştirmiştir.

Cumhuriyet Tarihi Boyunca İstanbullu Rumların Başlarına Gelenler

Devrimci Karadeniz
1923 – 1929 Lozan Antlaşması’na gidilerken, Rebus sic stantibus (“koşullar değişince anlaşmalar da değişir“) kuralı taraflarca kabul olunmuştu. Lozan Antlaşması’na göre İstanbul il sınırları içindeki Rum Cemaati mübadele dışı kalması gerekirken, Bostancı’nın doğusunda yaşayanlar (Belediye-Vilayet kavramları üstüne, yanlışlık oldu gerekçesiyle) mübadeleye tabi tutuldular; aynı zamanda ikamet yerleri İstanbul olmasına rağmen savaş döneminde İstanbul’u geçici olarak terk edenlere geri dönme izni verilmediği gibi hepsinin mal varlıklarına el kondu.

Assumption of the Holy Mother of God Celebrated at St. Leon Armenian Cathedral

The Feast of the Assumption was celebrated at St. Leon Armenian Cathedral on Sunday, August 16th beginning with a Morning Prayer Service at 9:30 a.m. The Divine Liturgy was celebrated by His Eminence Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America.

Müron kutsama hazırlıkları başladı

Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de dün 19 Ağustos’tan itibaren Müron kutsama hazırlıkları başladı. Akşam ayini sonrasında zeytinyağıyla dolu gümüş kazan Kutsal Mabedin ana absisise kondu, tülbentle örtüldü. Bundan böyle her gün akşam ayini sonrasında zeytinyağı kutmasına yönelik dualar edilecek.

Türkiye’li ve Ermenistan’lı şarkıcılardan New Jersey’de ortak konser

İstanbul'lu Ermeni şarkıcı Sibil ve Ermenistan’Iı ünlü şarkıcı Nune Yesayan New Jersey'de konser verecek. Diaspora’nın en iyi kadın şarkıcısı unvanına sahip Sibil ve Dünyaca ünlü Ermeni şarkıcısı olarak bilinen Nune Yesayan’ın konseri 24 Ekim’de New Jersey’de yer alacak.
 ”Varız, olacağız ve çoğalacağız” başlığını taşıyan konserde şarkıcılara “Hamazgayin NJ Nairi” dans topluluğu ve “Hamazgayin NJ Aregak” korusu eşlik edecek.

11 Kiliseden 7'si Devlete Ait

Murat Karataş
Diyarbakır kültür envanterinde 7'si devlete ait, 11 tarihi kilise tespit edildi. Kiliselerden sadece 4'ünde ibadet yapılıyor. Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan Diyarbakır'ın kültürel envanteri çıkarıldı. Anadolu'da yaşamış 33 medeniyete ev sahipliği yaptığı için ‘Anadolu tarihinin taşlara yazıldığı kent' olarak anılan Diyarbakır'da tespit edilen 683 kültür varlığı arasında, 11 kilise de bulunuyor. Kiliselerden 7'sinin mülkiyeti devlete ait.

Slovakya, Türkiye'deki Hıristiyan Mültecilere Talip

Slovakya hükümeti, gelen eleştirilere rağmen ülkesine sadece Hıristiyan mültecileri kabul edeceğini açıkladı.İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Ivan Netik, "Slovakya'da gerçekten yeni bir hayata başlamak isteyen insanları seçmek istiyoruz. Slovakya, Hıristiyan bir ülke olarak Suriyeli Hıristiyanlara yeni bir yuva bulmaları için gerçekten yardım edebilir." dedi. Slovakya'nın birçok göçmen için sadece transit ülke olduğunu ifade eden sözcü, "Ülkede çok küçük bir Müslüman grup var. Camimiz bile yok." şeklinde konuştu.

Arman Navasardyan: Ermenistan için tarihi şans

Ermeni-Rus (Slavon) Üniversitesi Dünya Politikası ve Uluslararası İlişkiler Kürsüsü Başkanı Arman Navasardyan dünyada gerçekleşen süreçler fonunda Ermenistan’ın Doğu ve Batı arasında bir tampon ülke olarak algılandığını ifade ederek: ʺEn nihayetinde ne ABD ne Rusya birbirlerinin üzerine atom bombası atmazlar. Dahası herkes bugün insanlığın karşı karşıya bulunduğu tehditleri görüyor ve hiçbir devletin tek başına bunları aşamayacağını anlıyor. İşbirliği içinse bağlayan halkalar gerekli. Bugün Ermenistan benzeri bir halka teşkil etmektedir.ʺ. Navasardyan, BDT sathında tüm bu kıstaslara uygun ikinci bir ülke olmadığını kaydetti.

İsrail Filarmoni Orkestrası konseri

İsrail Filarmoni Orkestrası ünlü Hindistanlı şef Zubin Mehta yönetiminde Ermenistan’da konser verecek. Konser 3 Eylül günü Yerevan Perspektifleri Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Alexander Spendiaryan Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu’nda yapılacak.

Erdoğan: İnşallah 1 Kasım'da tekrar seçim yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1 Kasım'da inşallah Türkiye tekrar seçimi yaşayacaktır" dedi. Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevi vermeyeceğini yineledi. "Zaman kaybetmenin peşinde olmayacağım" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ana muhalefetin başındaki zatı, Beştepe'yi bilmem, tanımam diyen kişiyi Beştepe'ye niye çağırayım ki?" "Pazartesi, 45 günün sonu. 45 günün sonunda da tekrar Meclis Başkanımla bir görüşme daha yapacağım ve bu görüşmeyi yaptıktan sonra da hayırlısıyla ülkemizi bir erken seçime götüreceğiz."

'IŞİD, Suriye'de bir manastırı buldozerlerle yıktı'

IŞİD militanlarının Suriye'nin kuzeybatısındaki Karyatayn kasabasında bulunan Mar Elian manastırını yıktığı bildiriliyor. Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'in 5 Ağustos'ta ele geçirdiği kasabadaki manastırın buldozerlerle yıkıldığını bildirdi. IŞİD, manastır yıkılırken çekilmiş görüntüleri internette yayımladı.

Moskova’da tur operatörlerine yeni turistik güzergah: Batı Ermenistan

Ermeni ve Rus tur operatörleri  Moskova’da yeni turistik güzergah olarak Batı Ermenistan’ı tanıtmaya hazırlanıyorlar. NEWS.am muhabirine bilgi Ermeni Turizm Enstitüsü rektörü Robert Minasyan’dan geldi.

Feast of Sts. Joachim and Anna

The Armenian Church styles her Sourp Asdvadzadzin: the “Holy Mother-of-God”: an almost cosmic title which has elicited reverent love from generations of Armenian Christians, and is honored as the name of many of our churches. In more common parlance she is St. Mary: the girl of humble piety who carried the Hope of the world within her body, and delivered Him as a baby in Bethlehem.

Fotoğraflardaki Soykırım: Yakalanmış Zeytun’lular Maraş’ta

Ermeni Soykırımı hakkında diplomatik raporlar, görgü tanıkların hikayeleri, anıları, kurtulanların hikayleri gibi on binlerce  belge var. Ermeni Soykırımı yıllarında Ermeni ve yabancı fotoğrafçıların çektiği yüzlerce fotoğraflar eşsiz belgesel delillerdir. Bu fotoğrafların çoğu Rus askerler veya gazete muhabirleri yada Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nda görev yapan Alman askerler ve yetkililer tarafından çekildi. Her yıl Ermeni Soykırımı ve onun sonuçları ile ilgili yeni fotoğraflar ortaya çıkıyor.

Ermeni kızı Gülizar’ın 'Kara' direnişi

Şerif Karataş / Evrensel
Gülizar’ın hikayesini Gülizar’dan dinleyin. Ermeni Soykırımı’nın 100. yılındayız. Soykırımdan sonra Ermeniler günümüz Türkiye’sinde azınlık durumuna düştü. Ermenileri azınlık durumuna düşüren soykırım sürecinin Anadolu’da nasıl hayata geçirildiğini öğrenmek isteyenler ‘Gülizar’ın Kara Düğünü’ adlı kitaba bakabilirler. Kitapta, 14 yaşında bir Ermeni kızı olan Gülizar’ın, Kürt Musa Bey’in kendisini zorla eş yapmak istemesine karşı verdiği direniş anlatılıyor. Kitap Aras Yayıncılık tarafından yayımlandı. Gülizar’ın hikayesi ise okuru, ağırlıklı 1878-1914’ü kapsayan zaman dilimine götürüyor.

Kemalistler Rumların ve Ermenilerin bedenlerini endüstriyel kullanım için sattı mı?

Bir İnsan Kemikleri Kargosunun Hikayesi: The New York Times (23 Aralık 1924) . 2013 yılında tarihçi Vlassis Agtzidis, Mustafa Kemal Ataturk (Kemalistler) yönetiminin İngiliz bandıralı bir gemi ile Marsilya (Fransa) limanına 400 ton insan kemiğini (yaklaşık 50,000 insan vücudu) nasıl yolladığını anlatan 1924 yılına ait üç gazete haberini ortaya çıkardı.  Haberler The New York Times’da, Midi isimli bir Fransız gazetesinde ve Macedonia adlı bir Yunan gazetesinde çıktı. Gazete haberleri insan kemiklerinin Türkiye’nin Marmara Denizindeki Mudanya limanından nasıl yüklendiğini anlatmaktadır.  

“Notizie Radikali” gazetesi: Ermenilerin, Türklerden çektiği ıstırap hakkında kimse “hiç haberim olmamış” diyemez

Mikayel Mikayelyan’ın, Ermeni Soykırımı’nı anlatan kitabının İtalyanca çevirisi yayınlandı. Milan’lı gazeteci, Ermeni bir annenin oğlu olan Alesandro Modinyani’nin redaktörlüğünü yaptığı çeviri hakkında İtalyan “Notizie Radikali” gazetesinde yayınlanan makalede, şu ifadelere yer verildi. “Ermenilerin, Türklerden çektiği ıstırap hakkında kimse “hiç haberim olmamış” diyemez. Özellikle yaşadığımız devirde bilmezlikle başını kurtaramazssın. Yahudiler, çingeneler ve diğer tüm “farklı olanlar”, dolayısıyla “hatalı” oldukları iddia edilenler hakkında günümüzde  eskisinden daha çok şey öğrenilebilir.”

Ermeni Soykırımının 100. yıldönümü vesilesiyle Londra’da Çukhacyan’ın “Karine” opereti sahnelendi

Londra’nın ünlü “Arcola” tiyatrosunda başlayan “Grimeborn” yıllık festivali çerçevesinde Ermeni milli operasının kurucusu Tigran Çukhacyan’ın “Karine” opereti sahnelendi. Operetin adaptasyonunun, Fransa’lı Ermeni yönetmen Jerald Papazyan tarafından sahnelendiğini bildirildi. Libretto yazarı ise Tagvor Nalyan’dır. Papazyan, “Çukhacyan’ın müziğinin dunyaya duyurulmasını  istiyorum.  Onun ismi adeta tamamen  unutularak batı kültürün mensupları  tarafından tanınmamaktadır. Fakat Çukhacyan’ın eserlerini duyanlar, onun müziğini çok beğeniyor ve şimdiye kadar hiç karşılaşmadıklarına şaşırıyor” şeklinde konuştu.

Ecdattan seçmeler

Sevan Nişanyan
“Sevan Osmanlıca sözlük hazırlıyormuş” diye bir rivayet çıkmış. Bu doğru değil. Bildiğiniz Nişanyan Sözlük’ü geliştirmekle uğraşıyorum. Öncelikle, her bir sözcüğün (ve her bir sözcüğün değişik anlam ve nüanslarının) Türkçede yazılı kayıtlara geçtiği en erken ya da en erkene yakın metin örneklerini derlemeye çalışıyorum. Önce beş-altı ay kadar Osmanlı dönemi metinleriyle cebelleştim. Sonra eski Asya Türkçesi ve erken Türkiye Türkçesiyle epeyce vakit geçirdim. Çağatayca ve Kıpçakça sözlüklerle Babürname’nin bir kısmını taradım. Son günlerde Geç Osmanlı döneminin Frenkçe alıntılarına (dantela, konişmento, romatizma, yamyam…) döndüm.

Fransalı Ermeni tarihçi: Soykırımla Türkiye kendine zarar verdi

Ermeni Soykırımını gerçekleştirerek Osmanlı Türkiyesi kendine, ekonomisine ve savunmasına zarar verdi. Fransız «Slate» aylık dergisinde Fransalı Ermeni tarihçi Mikaël Nichanian’ın «Ermenileri İmha: Bir Soykırım Hikayesi» (Détruire les arméniens. Histoire d’un genocide) kitabına ilişkin bir Makale yayımlandı.

Ermeni Soykırımı’nı tanıyan Türk aydınları anlatan kitap, ABD’de tanıtılacak

ABD’nin Kalifornya eyaletindeki Pasadena şehrinde bulunan Surb Gevorg Ermeni kilisesinde 30 Ağustos 2015 tarihinde tarihçi Hambardzum Akhbaşyan’ın “Ermeni Soykırımı’nı Tanıyan Türk Aydınları” başlıklı kitabının tanıtımı gerçekleştirilecek.

Tahran'daki bir meydana Ermeni şehidin ismi verildi

Tahran’ın “Şoa” meydanı, Ermeni şehit Gagik Tumanyan’ın ismiyle adlandırıldı. İran’ın “Defapres.ir” haber  sayfası, meydanın isimlendirme töreninde konuşan Tahran Belediye Meclis Başkanı Yardımcısı Talayi'nin, şehrin bölgelerinden birisinin yakında Ermeni şehitlerinin şerefine adlandırılacağını söylediğini aktardı. İran Milli Meclisi milletvekili Karen Khanlaryan ise, Tahran belediyesinin bu girişimini selamlayıp, İran-İrak savaşı sırasında birçok Ermeni gençlerin, İran için hayatlarını verdiklerinin altını çizdi.

Ermenistan ulusal kahramanı Monte Melkonyan'ın Müze Evi hazırlanıyor

Ermenistan ulusal kahramanı Monte Melkonyan’ın savaş arkadaşları, Melkonyan’ın Müze Evini inşa etmeyi planlıyor. Ermenistan kaynaklı “News.am” haber ajansına konuşan “Monte Melkonyan” fonu başkanı Sirak Çakhalyan, Ermenistan hükümetinin, aldığı bir kararıyla Ararat bölgesi Masis şehrinde bu hedefle üç hektarlık bir arsa ayırdığını bildirdi.

Lenta.ru: Türkiye-Almanya ilişkilerinde Suriye, göçmenler ve Ermeni Soykırımı

Rusya kaynaklı “Lenta.ru” haber sitesi, Türkiye-Almanya ilişkilerini konu alan bir yazıda bu ilişkilere Suriye krizi, Türk göçmenleri ile Ermeni Soykırımı konusunun etkisini yorumladı. Son yıllarda Berlin ile Ankara arasında çok sayıda anlaşmazlığın ortaya çıktığına dikkat çeken  yazıda Almanya tarafından 1915 yılında Ermenilere karşı yapılan katliamın Soykırım olarak tanınmasının Ankara için tatsız bir sürpriz olduğu vurgulandı.

Armenian Cycling Association's, ACA's 8th Annual Glendale to San Diego Pre-Ride Meeting

Barev,
Just for your info. If you are interested please attend to these meetings and see what is going on with this group. Also forward this to friends who may be interested to participate. This is a wonderful group doing a wonderful work of getting people together. A must group for the youth to join, to participate and get involved. You also can find info on Armenian Cycling Association on the Facebook. Also, you may contact: aca@armeniancycling.org to be added on their mailing list for future updates.

Başbakan: İran-Ermenistan Demiryolunu inşa edeceğiz

Tabii ki İran-Ermenistan Demiryolunun inşası belki de komşularımızın menfaatlerinden kaynaklanmıyor, ancak bunu inşa edeceğiz. NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan başbakan Hovik Abrahamyan, İran-Ermenistan Demiryolunun inşasına yönelik reel perspektif ve bu meseleye yönelik Rus tarafının tutumu konusuna değindi.

Küçük Asya Hıristiyanlarına Uygulanan İttihatçı Terör: Boykotlar, Yağmalar, Cinayetler, Sürgünler ve Yangınlar

Sait Çetinoğlu
İttihat ve Terakki dönemi ile 1908’de başlayarak Kemalist dönemdeki 1924 yılı kovulmalarına kadar devam eden Hıristiyanlara karşı ekonomik boykotlar, Hıristiyanların mülksüzleştirilerek tarihsel topraklarından kazınma operasyonudur. Bu operasyonlar devlet politiksaı olarak Jöntürkler eliyle yürütülmüştür. Operasyonların ikinci önemli işlevi ve amacı milli duyguları yükselterek Türk kimliğinin inşa edilmesidir.

Beni Toprağıma Gömün!

Işıl Demirel   
Ergun Hiçyılmaz ‘Beni Toprağıma Gömün’ adlı kitabında İstanbul’u, onu İstanbul yapan Ermenileri, Rumları, Yahudileri, Arnavutları, Boşnakları, Beyaz Rusları, Macarları ile anlatıyor. Hani hep dertli bir iç çekiş arkasından “Ah nerde o eski İstanbul” denir ya sahi nerede o İstanbul? Sadece şehir mi değişen? Yoksa insanlar mı değişti? İşte tüm bu soruların cevabı Ergun Hiçyılmaz’ın kitabında saklı. Kitap, Büyükadalı Madam Klio’nun evrak-ı metrukesinden ilham alarak onun yaşadığı zamanın İstanbul’unu ve o güzel şehrin güzel insanlarını anlatıyor.

Kerkük'te Kilise Açılışı

Kerkük'te Vali Necmettin Kerim ve Irak Bayındırlık Bakanı Vekili Dara Hasan'ın katılımıyla Ermeni Kilisesi'nin açılışı yapıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan Kerim, DAEŞžsaldırıları nedeniyle yaşadıkları ekonomik krize rağmen proje ve çalışmaların devam ettiğini söyledi. Kerim, 7 yıl içinde Kerkük'te yaşayan Hristiyanların yüzde 75'inin ülkeyi terk ettiğini belirterek, bunun önlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Kerim, kentteki birlikte yaşam kültürünün ve etnik ile dini azınlık haklarının korunması için çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

Papa’nın Ortadoğu Gezisi

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu  / Galatasaray Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler
Papa’nın ziyareti, buraya kadarki kısmı bakımından bile çok önemli mesajlar taşıyor. Öncelikle Papa, radikal olmayan Müslüman dünyayı muhatap aldığının altını çiziyor ve IŞİD ya da El Kaide gibi örgütlerle ortak mücadele verilmesine işaret ediyor… İkinci olarak Papa Françis’in sadece Katolik değil Ortodokslara yönelik “kazanma” politikasının uygulanmakta olduğu anlaşılıyor. Ermenistan lehine yaptığı çıkışları da hatırlarsak, Vatikan’ın İstanbul’u muhatap aldığını, ancak Moskova’yı epeyce dışladığını söylemek yanlış olmaz. .. Papa’nın üçüncü mesajı da, İsrail’e yönelik… Mülteci kampına yapılan ziyaret ve bazı mülteci ailelerle yenen yemekler, alenen İsrail’in Filistinlilere karşı uygulamakta olduğu şiddet siyasetinin çıkışı olmayan yol olduğunu hatırlatmaya yönelik.

Paris'te "Dünya Tatile Gidemeyenler Günü"

Fransa’da "Dünya Tatile Gidemeyenler" günü, 61 ülkeden 70 bin kişinin katılımıyla kutlandı. Başkent Paris’in sembollerinden Eyfel Kulesi’nin bahçesi Champs de Mars’da 40 bini çocuk 70 bin kişi bu etkinlik için toplandı. Fransız yardım kuruluşu Secour Populaire tarafından bu yıl 35’incisi düzenlenen etkinlik için 61 ülkeden getirilen çocuklar ve aileleri Eyfel Kulesi’nin bahçesinde topluca piknik yaptı, çeşitli faaliyetlere katıldı.

Yervand Odyan’ın «Musibet Yıllar» eseri Farsça yayımlandı

İran Ermeni Toplumsal Güçleri Eşgüdüm Organı, Ermeni Soykırımının 100. Yıl Anma Etkinlikleri Komisyonu inisiyatifiyle Batı Ermenisi ünlü yazar, mizah ustası, gazeteci Yervand Odyan’ın «Musibet Yıllar 1914-1919, bireysel anılar»  eseri Farsça olarak yayımlandı.

İtalya’da De Gaulle’ün Soykırımdan Kurtulan Müttefik kitabı yayımlandı

Ermenilerin Türklerden ötürü yaşadığı cefayı kimse sözlerle ifade edemez. ʺ Bu konuda duymadım ʺ. Özellikle şimdi, bunu bilmemekle üstünü örtemezsin. Satırlar İtalyan «Notizie Radicali»nin Fransa’ya ulaşan, küçük yaşta katliamlardan kurtulan ve Fransa’ya kaçıp, tıp eğitimi gören Mikael Mikaelian’ın yazdığı kitaba ilişkin makalede yer aldı. Mikaelian II. Dünya Savaşı yıllarında Özgür Fransa Kuvvetlerine katıldı.

İran, Erivan’da İhraç Ürünleri Fuarı düzenlemeyi planlıyor

İran 8-11 Ekim’de Erivan’da İhraç Ürünleri Fuarı düzenlemeyi planlıyor. Bilgi İran Ticaret, Sanayi, Madencilik ve Tarım Odasından geldi. Verilen bilgide Fuarın, Ermenistan’la ortak düzenlenen 17 fuar olacağı ve Panarmenian Expo 2015’e paralel gerçekleştirileceği kaydedilmekte. Etkinlik İran ve Ermenistan Ticaret ve Sanayi odaları himayesinde yapılacak.

“1915” TO BE SCREENED AT LAKE VAN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

The Lake Van International Film Festival is set to celebrate its fourth year this fall, keeping to its tradition of beginning the festival on September 1, which marks World Peace Day in Turkey. The theme of the festival this year is “Cultural Heritage”, and will include 1915, the feature film debut of Garin Hovannisian and Alec Mouhibian, about the Armenian Genocide. With Turkey continuing to deny the Armenian Genocide, it came as no surprise that Turkish television station Canal Turk was threatened with boycott and protest after they decided to air Atom Egoyan’s Ararat in 2006. While the film was still shown, it was an edited version with many scenes depicting the massacres of 1915 cut.

Bursaspor'da yeni gündem Aras Özbiliz

25 yaşındaki Ermeni futbolcu için nabız yoklanıyor. Piyasa değeri 3,5 milyon Euro olan kanat oyuncusu için resmi teklif yapılmaya hazırlanılıyor. Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın Dszudszak’ın ardından Rusya’dan transferini düşündüğü oyuncunun Spartak Moskova’da oynayan Aras Özbiliz olduğu ortaya çıktı. Sağlam 25 yaşındaki Ermeni futbolcu hakkında bilgi toplarken kulübüne henüz resmi bir teklif yapılmadığı öğrenildi.

Kamp Armen direnişi 107. gününde: Yeni bir yaşam kuruyorlar

Zuhal Atlan
Geçmişte Ermeni yetimhanesi olarak kullanılan Kamp Armen’deki direniş, 107’inci gününde devam ediyor. Direnişin başladığı günden beri yeni bir yaşamın da kurulmaya çalışıldığı kampın tapusu hâlâ Ermenilere iade edilmedi.

Almanya’da Türk gençlere soykırım dayatması

Irmak Mete
Almanya’da üniversiteye giden Türk gençlere ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’ dersi adı altında ‘Ermeni Soykırımı’ tezleri öğretiliyor. 1915 olaylarını bir açıkoturumla tartışmaya açmak isteyenlerin ise üniversite kapısından girmesi yasaklandı. Duisburg-Essen Üniversitesi’nde öğretmen adayı Türk gençlere “Karşılaştırmalı Edebiyat” dersi adı altında soykırım tezleri dayatılıyor. Almanya’da faaliyet gösteren “Barış İçin Diyalog Derneği” de bu dersi veren Türk profesör Kader Konuk’a mektup yazarak okulda bir açıkoturum düzenlenmesini talep etti. Dernek yöneticileri yazdıkları 3 mektuba yanıt alamayınca okulda durumu anlatan bir bildiri dağıttı. Rektör, önce okula polis çağırdı, daha sonra dernek yöneticilerinin içeride bildiri dağıtmasını yasakladı.

Arjantin'de 'Ermeni Soykırımı' Kongresi!

Arjantin'de 'Ermeni Soykırımı' Kongresi!Arjantin'in başkenti Buenos Aires "Ermeni Soykırımının Yüzüncü Yılında Soykırım ve İnsan Hakları" başlıklı uluslararası Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin bir kongreye hazırlanıyor. 20-22 Ağustos tarihleri arasında "Ermeni Soykırımının Yüzüncü Yılını Anma Komisyonu" tarafından düzenlenen kongreye Buenos Aires Üniversitesi (UBA) Hukuk Fakültesi ev sahipliği yapıyor.

Ermenistan-İran ilişkileri: Dünden yarına…

ALIN OZINIAN
İran, Ermenistan için hayati önemi olan ülkelerin başından geliyor. Özellikle, Ermenistan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılıp, bağımsızlığını ilan ettiği günlerde de anlaşıldı bu. Azerbaycan ve Türkiye, Karabağ savaşı sırasında aslında Sovyetler'den bu yana hiç kullanılmayan Ermenistan sınırlarını kapatınca, dış dünya ile iletişimini kaybeden Ermenistan için İran önem arz etmeye başlamıştı. İran, Ermenistan'ı tanıma konusunda da gecikmemiş, ilk günlerden bu yana ülkeyi yalnız bırakmayacağı sinyallerini vermişti. Devam eden süreçte iki ülke arasında farklı alanlarda işbirlikleri yapıldı ve karşılıklı pek çok üst düzey ziyaret gerçekleştirildi.

20 Eylül’de Ermenistan’da Musa Dağı’nin öz savunması kutlamaları yapılacak

İnşaatindan 40 yıl sonra Musa Dağı öz savunması müzesinde onarım ve hazırlanma çalışmalar yapılıyor. Müze 20 Eylül’de öz savunmanın 100. yılı kutlamalarına hazırlanıyor. “Armenpres” haber ajansına konuşan müze rehberi Lusine Voskanyan, sergi salonun sembolik bir gemiye dönüştürüleceği ve bu gemide de Musa’lıların tarihi sunulacağını bildirdi.

Rusya’dan Ermenistan’a doğalgaz kıyağı, bin metreküp için 165 dolar

MOSKOVA (CİHAN)- Rusya stratejik ortağı Ermenistan’a bin metreküp doğalgaz için 2015’de 190 dolar yerine sadece 165 dolar fiyat verdi. Ermenistan hükümeti doğalgazda indirim öngören anlaşmaları onayladı. Rus basınında yer alan haberlere göre Ermenistan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yervand Zaharyan, 2015 için indirim öngören anlaşmanın hazır olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu hükümeti kurma görevini iade etti

Basına kapalı gerçekleştirilen kabul 1 saat 25 dakika sürdü. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 63. Hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabulü sona erdi.

Süryani kadınlar kendilerini savunmak için silahlı eğitim alıyor

Topraklarını, kültürlerini, halklarını koruyacaklar. Suriye’de radikal İslamcı silahlı grupların hedeflerinden olan Süryaniler kendilerini savunmak için silahlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Suriye Süryani Kadın Birliği (HNSS) ilk eğitim kampını bitirdi. Yedi gün süren kampta kadınlar, siyasi eğitimlerin yanı sıra silah eğitimi de aldı.

Nasıl Söyleyebilir Muso?

Gürsel Ekmen Miroğlu / gurselekmenmiroglu@gmail.com   
1915 Ermeni ‘Tehciri’ ve sonrasında yaşanan olaylarda Kürtlerin olumsuz rolü sürekli tartışıldı. Ermeniler, Kürt feodalleri suçlarken, Kürtlerde yaşanan olaylarda Ermeni milliyetçilerini suçlamayı tercih ettiler. Türkiye’de kimse yaşanan olaylarla ilgili kapsamlı,cesur araştırmalar yapamadı. Oysa 19.yy. sonralarına doğru bozulan,Ermeni-Kürt ilişkileri uzak geçmişte çok iyiydi. Tarih boyunca Ermeniler ve Kürtler çoğu zaman içi içe yaşadılar. Geçmişte, Kürt ve Ermeni yerleşimlerinin sınırları kesin bir şekilde çizilemedi.Tarihçiler, Kürtlerin yaşadığı sınırları belirtirken, Ermeni yerleşimlerinin bir kısmını içene aldılar,aynı şekilde Ermeni yerleşimlerinden de bahis olunduğunda Kürt coğrafyasının bir kısmı bu topraklara dâhil edilerek gösterildi.

Qoçgirî (Koçgiri) anıları

Yürünen her patikanın, gölgesinde oturulan her ağacın, her tepenin, her  vadinin, her dağın ruhu, yollarından geçen her Ermeni'nin her Rum'un her Yörük'ün, her Kürt'ün anıları, sevinçleri  en çoğu da acıları vardır. Qoçgirî, kadim Qoçgirî. Adı üstünde göç edenlerin yurdu, dağı çok, düzlüğü az Qoçgirî... Can havliyle dağlarına sığınan Alevilerin, Kürtlerin yurtlarından ettikleri Rum'ların üzüm bağları varmış şu yamaçta, karşıdaki tepenin yamacında bakır madenleri varmış, yukarıdaki vadide kiliseleri varmış.

Türkiye’den Ermeni kuyumcu Rus kiliseleri için kilise eşyası hazırlıyor

Ermeniler Türkiye’de in iyi kuyumcular olarak kabul edilmekteler. Beyanat NEWS.am muhabirine açıklamada bulunan «Barocco Silver» Kuyumculuk Firması temsilcisi İstanbul Ermenisi Dikran Taş’tan geldi. Taş açıklamasında ʺBu sanatı özümseyen Türk firma ve ustaları da var. Ancak Ermeniler en iyiler olarak kabule devam edilmekteler ʺ dedi.

Abrahamyan «Baze-2015» Tüm Ermeni Gençlik Kamp açılışında

17 Ağustos’ta  Tsaghkadzor’da  «Baze-2015» Tüm Ermeni Gençlik Kampı açılış töreni yapıldı. Törende başbakan Hovik Abrahamyan, Eğitim ve Bilim bakanı Armen Aşoyan, Erivan Belediye Başkanı Taron Margaryan ve diğer üst düzey yetkililer ve konuklar katıldılar. Her yıl Ermenistan Gençlik Vakfının (EGV) düzenlediği etkinliğe 500 civarı genç katılmakta.

Aznavour: Soykırımın tanınması iki milleti de rahatlatacak ve Ermenistan-Türkiye sınırını açacak

Pleine Vie dergisine konuşan dünyaca ünlü Fransız Ermeni şansonye Charles Aznavour “Soykırımın tanınması iki milleti de rahatlatacak ve kapalı olan Ermenistan-Türkiye sınırını açacak” ifadelerini kullandı. Aznavour “Türkiye gençliği suçlu olarak gösterilmekten yoruldu. Ataları çok “parlak” insanlar değillerdi ama gençliği suçlayıp aynı seviyede görmek yanlış”.

‘Türkiye AB’de olsa IŞİD olmazdı’

Afşin Yurdakul/Gazete Habertürk-Pazar
IŞİD, Amerikalıların Irak’ta sebep olduğu ve şimdi bölgenin tümünü etkileyen bir durumun üzerine kendini inşa etti. Eğer Türkiye AB’ye kabul edilseydi, AB’nin 3. büyük askeri gücü olacaktı ve George W. Bush ve Rumsfeld’e “Hayır” diyecekti. Irak Savaşı çıkmayabilirdi bile. Ya da en azından daha büyük engeller olurdu savaşın önünde. 2001’de ABD’ye saldıran intihar eylemcileri Avrupa ve ABD’de yaşayan Müslümanlardı. Avrupa’da ırkçılığı gördüler. Eğer Avrupa büyük bir Müslüman ülkeyi entegre etmiş olsaydı kültürel anlamda çok daha fazla nüfus hareketi olacaktı. Sadece misafir işçiler olmayacaktı. Gerçek bir değişimi zorlayabilirdi. Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında bir kutuplaşmayı doğurmayacak şekilde bölgeyi yeniden düzenlemeyi sağlayabilirdi.

Erivan’da Türk Ermeniler, Berlin’de Türk Yahudiler madalyayla döndü

İlker Akgüngör
Türkiyeli Yahudi ve Ermeni cemaatinden sporcular katıldıkları 14. Avrupa Maccabi Oyunları ve 6. Pan-Ermeni Oyunları’ndan Türkiye’ye 11 madalyayla döndü. Türkiyeli Yahudi ve Ermeni cemaatinden sporcuların katıldığı Yahudi olimpiyatları olarak anılana 14. Avrupa Maccabi Oyunları ve Ermeni Olimpiyatları olarak bilinen 6. Pan-Ermeni Oyunları’ndan Türkiye’ye 11 madalya geldi. Yahudi Cemaatine mensup 120 sporcu Berlin Olimpiyat Stadı’nda 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapılan ve Yahudi olimpiyatları olarak anılan 14. Avrupa Maccabi Oyunları’nda 1 Altın, 6 gümüş ve 4 bronz madalyayla Türkiye’ye döndü.

Türk aydınlar Ermeni Soykırımı Müzesini ziyaret ettiler

Helsinki yaz okulunun üyesi 50 Türk aydın, öğretmen, öğrenci Amerika Ermeni Asamblesi’nin bölge analisti Alin Ozinian eşliğinde Yerevan’daki Ermeni Soykırımı Müzesini ziyaret etti. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü’nün müdürü Hayk Demoyan heyet üyelerini Ermeni Soykırımı’nın tarihini aktardı.

9 Bin Silahlı Asker Rusya’nın Güneyinde Yerini Aldı

Rusya, 9 bin ağır silahlı birliği ve 3 bin askeri ekipmanı tatbikat kapsamında Güney Osetya, Abhazya ve Ermenistan’daki askeri üslere sevk etti. Rusya askeri yetkilileri, Rusya’nın tatbikatlar için Güney Osetya, Abhazya ve Ermenistan’daki Rus askeri üslerine 9 bin ağır silahlı askeri birliği ve 3 bin ekipman yolladığını açıkladı.

Dioceses Announces Scholarship Recipients

The Eastern Diocese has announced the recipients of the 2015-16 academic year Diocesan scholarships. The Diocese presents awards each year to students enrolled in four-year undergraduate programs who have demonstrated a high degree of scholarship and leadership in their local parishes. The program is supported by various endowment funds, including the Adrina Movsesian Scholarship, the Armine Dikijian Journalism Scholarship, the Mabel Fenner Scholarship, and the George Holopigian Memorial Fund.

Benefactor Nazar Nazarian Receives Armenia’s Highest Presidential Honor

By Florence Avakian
They came from across the globe to honor and celebrate with Nazar Nazarian on his 90th birthday. Mr. Nazarian, an iconic benefactor famed for his dedication, philanthropy, and service to Armenians worldwide, marked this momentous milestone with some 250 of his friends at the Rockleigh Country Club in New Jersey, on Sunday, August 2.

Yakılan Ermeni mezarlığı için suç duyurusu

Havari Petrus Ermeni Manastırı ve çevresindeki Ermeni mezarları kimliği belirsiz kişilerce yakıldı. Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul İller ve İlçeleri, Köyleri Ermenilerinin Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği, Sason ilçesi Meşeli (Komk) mezrasında ateşe verilen Havari Petrus Ermeni Manastırı ve çevresindeki Ermeni mezarlarıyla ilgili Sason Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

TİKA Lübnan'da kilise yeniledi

Lübnan’da Türkmen köyü Aydamon'da bulunan Saint Georges Ortodoks Kilisesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Lübnan’da faaliyetlerine devam eden TİKA, projelerine bir yenisini daha ekledi. Lübnan’da birçok önemli projeye imza atan TİKA tarafından Lübnan’da Türkmen köyü Aydamon'da bulunan Saint Georges Ortodoks Kilisesi yenilendi.

19 Ve 20. Yüzyılda Ertuğrul Sancağı Bilecik’in Nüfusu

1898 tarihinde Bilecik merkez kazasında 15 mahallede 1208 hane bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Bilecik merkezinin nahiye ve köyleriyle birlikte toplam nüfusu şöyledir.47.646 Müslüman, 8.158 Rum, 6.225 Ermeni, 510 Katolik, 149 Protestan,95 Kıpti( Hıristiyan Mısırlılar) olmak üzere toplam nüfusu 62.813’tür. Buna göre bu tarihteki nüfus rakamlarında Gayr-ı Müslim nüfus lehine önemli bir artış görülmektedir.

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-13

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Ermeni meselesinin etnik, dinsel ve ırksal olmak üzere farklı boyutları ve nedenleri olmakla birlikte, konunun nüfus boyutu da önemli bir yer teşkil eder. Fuat Dündar’ın altını çizdiği üzere karşımızda uluslararası siyasetin bir parçası olduğu 1878 Berlin Konferansı ile Doğu Sorunu (Eastern Question) çerçevesine oturtulan ve aynı zamanda ‘bir medeniyet sorunu olarak kodlanan’ Batı’nın istatistiksel zihniyeti ile Doğu’nun ‘hesaptan anlayan ama istatistiğe mesafeli duran zihniyeti’ arasındaki bir çatışmadan kaynaklanan bir mesele duruyor.

Okullara kayıt için vaftiz şartı aranacak

5580 sayılı kanunun 5. maddesinin ‘c’ fıkrasında, Ermeni okullarında sadece Ermeni cemaatine mensup çocukların eğitim görebileceği belirtiliyor. Çocuğun Ermeni cemaatine mensup olduğunu gösterebilecek tek belge de, Ermeni Patrikliği ve ona bağlı kiliselerden verilen vaftiz kâğıdıdır. Çocuğun Apostolik veya Katolik kiliselerinden alınmış bir vaftiz kâğıdının olması ya da Ermeni Protestan Kilisesi mensubu olduğuna dair, Protestan Kilisesi’nden alınmış bir belgesinin olması şart. Vaftiz olmamış çocuklar için, kayıt esnasında, çocuğun velisine Patrikhane tarafından hazırlanan bir vaftiz dilekçesi imzalatılacak. Bu dilekçeyi imzalayan velilerin çocukları, Patrikhane tarafından belirlenecek bir tarihte topluca vaftiz edilecek. (Kanun değiştirilmeli ve hangi mezhepten olursa olsun vaftiz belgesi olan her Hıristiyan okul yönetiminin kabul etmesi koşuluyla okullarımızda okuyabilmelidir. HYETERT)

İstanbul’da 12 Dersimli Hıristiyan Oldu

İstanbul’da 6 aylık bir eğitim sürecinden geçen 12 Dersimli vaftiz töreniyle Hıristiyan oldu. Agos’un haberine göre; kilise öğretilerinin ve Hıristiyan inancına ilişkin bilgilerin aktarıldığı altı aylık eğitimin ardından, son olarak 12 Dersimli daha, toplu vaftiz ayiniyle Hıristiyanlığa adım attı. 9 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen vaftiz töreninin ardından Hıristiyan olan Dersimliler arasında yer alan iki evli çift için dinî nikâh töreni de yapıldı. Kilise öğretilerinin ve Hıristiyan inancına ilişkin bilgilerin aktarıldığı altı aylık eğitimin ardından, son olarak 12 Dersimli daha, toplu vaftiz ayiniyle Hıristiyanlığa adım attı. (Hoş geldiniz. İsa Mesih’in eli üzerinizde olsun. HYETERT)

İslamlaştırılmış Ermeniler Ermenistan Cumhuriyeti’nde

Meline Anumyan
Diaspora bakanlığının, Kanadalı Ermeni piyanist, hayırsever Raffi Bedrosyan hamiliğinde, 2-11 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirdiği “Ari Tun” (eve gel-çev. notu) programının 6. aşamasına Diyarbakır, Dersim, Sasun (Sason-çev. notu) ve Hopa’dan (günümüzde Türkiye’nin Artvin ilinde bulunan Hopa şehri ve kazasında çok sayıda Müslüman Hemşinli Ermeni yaşamaktadır) yaklaşık 85 İslamlaşmış Ermeni katıldı.