Etiketler

Çocuklar Kürt sorunuyla büyümesin artık!

Ali Şiyar Güzel / Telepati /@guzl_aliguzel / alisiyarguze
Grupta bir Fransız olunca bu 'herkes Fransızdır' anlamına gelmez. Bir kişi hain olunca da aynı şey geçerli. Türk devleti, yıllardır "PKK'liler aslında Ermeni'dir. Kürtlükle alakaları yok" diyerek kendince bir algı oluşturmaya çalıştı. Ayrıca Ermeniler, Türklere anlatıldığı gibi öcü bir halk değil. Türk nasıl Türk ise Ermeni de Ermeni'dir. İnsanların duygularıyla alay edilmekten vazgeçilsin. Türk devleti, Kürtleri rahat bıraksın ki, Türkiye'de artık ırk ayrımı ortadan kalksın.

Davet: 60'ıncı Yılında 6-7 Eylül Olayları: Unutmadık!

DurDe Basın Açıklaması: 60. Yıl Etkinlikleri
Tarih: 5 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 16.30
Yer: Galatasaray Meydanı, Beyoğlu - İstanbul

Alfortville, Ecole Elémenter - Collège Kévork H. Arabian, açılış töreni

Collége Kévork H. Arabian'in açılışı ve yeni öğretim yılına başlaması nedeniyle, öğrenci çocuklarımızın ve velilerinde katıldığı açılışı gerçekleşti. Salı günü 1 Eylül 2015'de saat 08.00'de başlayan açılış töreni'ne, S.E. Monseigneur Norvan ZAKARIAN (Président de I'APCAF), S.E. Monseigneur Vahan Hovhannessian (Primat du Diocès de France de I'Eglise Apostolique Arménienne), Der Dirayr Kılıçyan, Monsieur Luc Carvounas (Sénateur du-de-Marne, Maire d'Alfortville) 'Alfortville Belediye Başkanı ve senatör', (Belediye başkanı açılıştan sonra gelebildi.

İstanbul Valisi Şahin’den “Adalar” Sözü

“Adalar’a giriş ücretli olsun” önerisiyle gündeme gelen güvenlik ve asayiş sıkıntısın çözümü için bir platform oluşturuldu. Platform adına CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Nurhan Çetinkaya ile Türkiye Hahambaşılığı Danışmanı Yaşar Bildirci’den oluşan heyet, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüştü. İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen toplantıya İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da katıldı. … Doğan şöyle dedi: “Tüm bu yaşananlardan dolayı çok sayıda şikayet alıyoruz. Adalar, burada yaşayan insanların çocuklarıyla birlikte güven içinde yaz aylarını geçirdikleri bir yer konumundan hızla uzaklaşıyor. İnsanlar özellikle çocuklarının güvenliğinden endişeli. Bunun için yıllardır Adalar’da yaşayanlar artık alternatif yazlık arayışına giriştiler. Türkiye’nin bir zenginliği olarak gördüğümüz Adalar’ın sosyolojik yapısı büyük tehdit altında. Bir an önce önlem alınmasını istiyoruz” dedi. İstanbul Valisi Şahin de Adalar’daki güvenlik sıkıntısından haberdar olduğunu, güvenlik güçlerinin sayısı konusunda bir sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Konuyla ilgileneceği sözünü veren Şahin, belediyenin hizmet alanına giren kontrolsüz elektrikli bisiklet kullanımı, çevre sağlığı gibi sıkıntılardan da haberdar olduğunu dile getirdi.

HDP, Protestan Kiliselerine yönelik tehditleri meclis gündemine taşıdı

Protestan Kilisleri Derneği, geçtiğimiz gün son bir hafta içinde Türkiye’nin çeşitli illerindeki kiliselerine ve ruhani önderlerine tehdit mesajları geldiğini duyurmuştu. HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, tehditleri Meclis gündemine taşıdı. Öker, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi verdi ve “Hangi acil önemleri aldınız?” diye sordu.

Krikor Zohrab'ın mahlasla yazdığı Ermeni Meselesi çıkıyor

Krikor Zohrab, Osmanlı'nın önemli simalarından birisi. Meclis-i Mebusan'da 3 dönem İstanbul mebusluğu yapan ve tehcir sırasında öldürülen siyasetçi ve hukukçu Zohrab'ın Marcel Leart ismiyle kaleme aldığı Ermeni Meselesi adlı kitabı 11 Eylül'de İletişim Yayınları'ndan çıkıyor.

‘Hemşinli Ermeni’ yazar Şahin; ana dil yoksa halklar da yoktur!

Artvin - Özgür Aydın
Kendisini ‘Hemşinli Ermeni’ olarak tanımlayan, Artvin Hopa doğumlu araştırmacı, yazar ve aktivist olan Huriye Şahin’in ‘Asimilasyon Politikası Dilleri Nasıl Yok Ediyor: Özel Olarak Ermeni Tarihi ve Hamşen (Hemşin) Ermenileri’ kitabı Yordam yayınlarından çıktı. Huriye Şahin ile Hamşen ve Hamşen Ermenilerinin tarih boyunca yaşadıklarını, kitabına konu olan ana dilin önemi ve yaşatılması için yapılması gerekenleri konuştuk.

ABOUT ARMENIA AND ARMENIANS OF WESTERN ARMENIA

An historic reference
1. The Motherland of the Armenians – Armenia including the Armenian Highland and adjacent territories is located between Asia Minor, the Black Sea, the basin of the Kur River, the Iranian plateau and Mesopotamia, covering a total area of 400 000 square kilometers.

Ermenistan ve Karabağ diasporadan daha demokratikler

Appo Jabarian / USA Armenian Life dergisi Genel yayın yönetmeni
USA Armenian Life dergisinde yayınlanan bu makalesinde Appo Jabarian Ermenistan ve Karabağ’ın herkesin oy hakkı olduğu bir demokratik seçim sistemine sahip olmayan diaspora yapılarından daha demokratik olduklarını belirtiyor. Siyasi ve dini örgütlenmelerin yöneticilerinin, bu yapılar diaspora Ermenilerinin %5’ine ancak tekabül edebildiği halde kendilerini diaspora temsilcileri ilan etmelerini eleştiriyor. Yazar diaspora örgütlerinde Osmanlı “Millet” sistemi anlayışının hala geçerli olduğunu ifade ediyor. Jabarian yenilenmekte zorluk çeken bu yapılarda bir kan kaybı ve yaşlanmanın olduğunu tespit ediyor. Diaspora ölçeğinde demokratik bir yapının oluşturulmasıyla diasporayı kendini yeniden kurmaya davet ediyor.

'13 Yıldır Gerçek Olan Ne Vardı?'

Tuğçe Erçetin
Tesadüfen bir kahve molası sırasında tanıştık, kendisi Ermeni, beklenen şaka geldi tabii: “Senin de Ermeni arkadaşın oldu”. Ninesinin 1915 sürecini anlatacaktı bana, daha doğrusu yıllardır konuşmadıkları bir hikayeden bahsedecekti; annesi ve babası Ermeni olduklarını nasıl gizlemişler, ilkokulda Ermeni olması sebebiyle sınıfta zorla en arka sırada nasıl oturtulmuş, her seferinde nasıl yabancı olarak algılandı, otobüste bir teyzenin kendisinin neden Ermenistan’da yaşamadığını ısrarla sorduğunu, din değiştirmesi gerektiğine dair arkadaş baskıları gibi şeylerden bahsedecektik. Konuştuk ama bir anda duraksadı. Daha fazla devam edemeyeceğini ve benim için kırıcı olmayacaksa yazıya geçirmemem gerektiğini söyledi. Benim için sorun değil elbet, ama meraklandım. Korkmuş muydu? Birileri onun kim olduğunu öğrenir ve hesap sorarlar diye mi korkmuştu?

Aznavour: Hiçbir Şey Yaşanmasaydı Dünyadaki En Büyük Türk Sanatçısı Olurdum

Türkiye ve Türk halkı ile ilgili soruları cevaplayan ünlü sanatçı, en yakın arkadaşının Türk olduğunu ve Türkleri çok sevdiğini söyledi. Aznavour, ''Geçenlerde birisi bana, 'Eğer hiçbir şey yaşanmasaydı Türklerin dünyadaki en büyük sanatçısı siz olurdunuz' dedi. Bunu söylemek gerekir. Evet bu doğru." ifadelerini kullandı…Soykırım iddiaları ile ilgili de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunan Aznavour, "Erdoğa'na çok açık bir şey söylemek istiyorum. Sizin düşmanınız değilim. Sanırım siz de benim düşmanım değilsiniz. Türk halkı saygı duyduğum bir halk. Annem kendisinin de vatanı olan bu ülkeyi çok seviyordu." ifadelerini kullandı. Geçmişte yaşananlarla ilgili cehaletler üzerinde oynamanın, yalandan daha iyisini hak eden gençlere haksızlık olduğunu vurgulayan ünlü sanatçı, gençlerin önünü açmak gerektiğini aktardı.

10. Uluslararası İstanbul Open Karate Turnuvası

Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi'ndeki turnuvada 9 ülkeden 751 sporcu mücadele ediyor. Bayrampaşa Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi'nde düzenlenen ve iki gün sürecek turnuvaya, 9 ülkeden 306 kadın, 445 erkek sporcu katılıyor. Türk sporcuların yanı sıra Mısır, Rusya, Bulgaristan, Ermenistan, Belarus, İran, Romanya ve Ukrayna'dan gelen 751 sporcu, yıldız, ümit, genç ve veteran kategorisinde, 6 kata ve 26 kumite dalında madalya mücadelesi verecek.

Dâr-ül Harp’ten Dâr-ül İslam’a hicret

Ege Cansen E-mail: net@sozcu.com.tr
Her gün medyada Suriyeli, Iraklı, Libyalı, Pakistanlı, Bang-ladeşli on binlerce Müslüman’ın, “ölmemek için, ölümü göze alarak” Müslümanların idare etmediği ülkelere göç ettiğini okuyoruz. Bu Müslümanlar oralara cihat için gitmiyor. Tam aksine, ülkelerindeki cihattan (?) kaçıyorlar. Canlarını, ırzlarını ve mallarını, Müslümanların egemen olduğu ülkelerdeki Müslümanların tecavüzlerinden kurtarmak için hicret ediyorlar. İnsanca yaşamak, çocuklarını güven içinde büyütmek ve yeni vatanlarının zenginliğini paylaşmak istiyorlar. Üstelik şunu biliyorlar ki, yeni vatanlarının gayrimüslim halkının önemli bir kısmı, hatta çoğunluğu, Müslümanları sevmiyor. Ama onlara güveniyorlar. Onların vicdanen bağlı olduğu Hristiyanlık değerleri gereği, kapılarını pek de hoşlanmadıkları bu Müslümanlara açacaklarından eminler. Müslümanlar, Hristiyan ülkelere oralar “Dar-ül İslam” diye kapağı atıyor. Ne yaman çelişki bu Yarap!


Aklın Yolu Bir…

Ruhan Odabaş / ruhan.odabas@gmail.com
Hukuk okumuştu. Kendi insanına, yasaların kendisine verdiği hakları eşit olarak dağıtmaya çalışan, dürüst, namuslu ve eskiden bizim insanımızın çok güvendiği yargı çalışanlarından biriydi… İstedim ki, Türkiye’de böyle yargıçlar, böyle hukuk adamları da var, bilesiniz…“Hep düşman bilsek de Yunanlılar ve Ermeniler uzun süre Türklerle birlikte yaşamıştır. Hatta Ermeniler için en sadık millet anlamında “milleti sadıka” denmiştir. Batı, zamanla bu iki milletle bizi kavga ettirerek güçsüz düşürmüş sonuçta topraklarımızı işgal etmiştir.” diyordu… Düşünüyorsunuz; Ege’nin, şu anda tüm dünyanın ilgisini çeken tarihi yerleri kimin kalıntılarıdır?” Anadolu’nun çok yerinde birlikte yaşayan Ermeni ve Türk halkının kalıntılarını nasıl yok sayacaksınız? Demek ki bu yargıç arkadaşımız böyle düşünmekte haklı. Özetle der ki;
“Kardeşçe yaşayabilirdik!”

6/7 Eylül'ün bilinmeyen fotoğrafları ilk kez Türkiye'de

Dimitrios Kalumenos'un arşivi ilk kez Türkiye’de… 6/7 Eylül 1955 yılında başta İstanbullu Rumlar olmak üzere Müslüman olmayan toplumlara karşı yapılan pogromun 60. yıldönümünde İstanbul’da yaşanan yıkımın bugüne kadar Türkiye’de yayımlanmamış fotoğrafları, “Patriklik Fotoğrafçısı Dimitrios Kalumenos’un objektifinden 6/7 Eylül 1955” kitabında ilk kez bir araya getiriliyor.

Yakın Tarihin Utanç Sayfalarından Bir Sayfanın 6-7 Eylül 1955 olaylarının 60.yılı

Dr. mad. Sarkis Adam
1955’de zamanın Türkiye' sinde iktidar partisi Demokrat Partinin yanlış, hatalı politikası ve yönetimi sonucunda oluşan ve gittikçe kötüleşen Ülke ekonomisi, Ülkenin dış politikada kaybettiği saygınlık, halk arasında huzursuzluk, gerginlik, iktidara karşı güven ve itibar kaybı yaratmış, buna karşılık muhalefeti daha güçlü duruma getirmişti. Bu arada Kıbrıs sorunu Türkiye kamuoyu gündemine oturmuş, iktidarın yandaş basını halkın milliyetçi duygularını ateşleyen "Kıbrıs Türk'tür" sloganlarını manşet yaparak, gündemi çarpıtıyor halkı galeyana getirmeye çalışıyordu.

Kürtlerin ve Ermenilerin hafızasında Kirvelik geleneği

Namık Kemal Dinç /Tarihçi
1915 öncesi Kürt-Ermeni ilişkilerine dair az bilinen hususlardan biri farklı gruplar arasında "sanal akrabalık" ilişkileri kuran kirvelik geleneği. Ermeni soykırımına dair Diyarbakır bölgesindeki toplumsal hafızayı ele alan "Yüz Yıllık Ah, 1915 Diyarbekir" kitabının Adnan Çelik'le birlikte yazarı olan Namık Kemal Dinç ile kirveliğin anlamı, Kürtlerin ve Ermenilerin hafızasındaki yeri ve toplumsal işlevi ile ilgili konuştuk.

Atalarının izlerini sürecekler

Türkiye ve Ermenistan'dan 20 genç, 1915'teki olaylarda Anadolu'dan göç eden Ermenilerin geçtiği güzergahları ziyaret edecek. 1915 olaylarının 100. yılı kapsamında Türkiye ve Ermenistan'dan 20 genç, olayların yaşandığı tarihte Anadolu'dan göç eden Ermenilerin güzergahlarını gelecek hafta ziyaret ederek sözlü tarih çalışması yapacak. Almanya'da uluslararası bir yetişkin eğitimi kuruluşu olan DVV International'ın hazırladığı "ActingTogether- Beraber Davranmak" projesi, Almanya Dışişleri Bakanlığının mali desteğiyle, Türkiye'de Tarih Vakfı'nın ve Ermenistan'da Etnolojik Araştırmalar Merkezi Hazarashen'ın ortaklığında hayata geçiriliyor.

14. İstanbul Bienali 5 Eylül’de Başlıyor

14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleşiyor. “Tuzlu Su: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” temalı Bienal’de 36 mekânda 1500’ün üzerinde eser, 1 Kasım’a kadar gezilebilecek.

Hrant Dink Davası

Elif Akgül
Mahkeme Yeniden TÜBİTAK'a Sordu: Siyah Pantolonlu Osman Hayal mi? Yeniden görülen Dink cinayeti davasının altıncı duruşmasında mahkeme olay yeri görüntülerindeki siyah pantolonlu şahsın Osman Hayal olup olmadığını yeniden TÜBİTAK'a sormaya karar verdi. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasının altıncı duruşması İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Azeri vekilden HDP'li Bakan'a tepki

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva HDP'li Bakan'ın 'Ermeni Soykırımı' ile ilgili sözlerine tepki gösterdi... Seçim hükümetinin HDP'li AB Bakanı Ali Haydar Konca'nın 'Ermeni Soykırımı' ile ilgili "Bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir. Bunu herkes kabul ediyor" sözlerine Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganire Paşayeva tepki gösterdi. Paşayeva, "Konca'ya sormak gerekir herkes dediğinde kimi kastediyorsun. Çünkü Türkiye'nin kabul etmediği sözde soykırım hakkında "herkes kabul ediyor " ifadesi çok ağır bir suçlamadır. Biz de kabul etmiyoruz ve Konca'nın bizim yerimize de söz hakkı yok" dedi.

ANCA Grassroots Conference Returns in October

WE'RE BACK!
ANCA Grassroots Conference Returns in October
The Armenian National Committee of America - Western Region Grassroots Conference
 has become a much anticipated event in the Western Region community and this year, the conference returns on October 23 to the Hyatt Regency Century Plaza Hotel in Century City, where it will serve as a prelude to the annual ANCA-WR Gala on Sunday, October 25.

Սփյուռքի հիվանդություններն ու Նիսի քաղցկեղը

Կասկած չկայ, որ ֆրանսահայ համայնքի մաս կազմող Նիսի գաղութին մէջ, մենք եւս կը տառապինք ձուլման, աւելի ճիշդ՝ ուծացման հիւանդութենէ: Եկող իւրաքանչիւր սերունդ քիչ մը աւելի կը հեռանայ հայութենէն, այսինքն հայ ժողովուրդի պատկանելիութեան զգացումէն եւ կը վերածուի «ծագումով Հայ»ու, հրաժարելով պարզապէս «Հայ» կամ «Ֆրանսահայ» բնորոշումներէն:

Historic Divine Liturgy Celebrated in Mexico City

The Diocese of the Armenian Church of Mexico was transferred to operate under the jurisdiction of the Western Diocese in November 2014 by the Pontifical Encyclical of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians. Within those nine months, the Diocesan Primate has made five pastoral visits to the Armenian community in Mexico with the most recent being in April for the official opening ceremony of the Armenian Genocide exhibition at the Museum of Tolerance in the nation's capital Mexico City.

Erivan'da elektrik öfkesi dinmedi

© reuters/ Vahram Baghdasaryan
Ermenistan'da elektriğe zam yapılmasına yönelik kararın ardından haziranda başlayan protestolar yeniden alevlendi. Ülkenin başkenti Erivan'da, hazirandaki protestolarda kurulan 'Hırsızlığa Hayır' hareketi birçok kamu binasının bulunduğu Bagramyan Caddesi'nde toplandı. Elektrik zammı kararının geri alınmasını talep eden göstericilere tazyikli suyla müdahale eden polisin 6 kişiyi de gözaltına aldığı belirtildi.

NASHVILLE MISSION PARISH MARKS 20 YEARS

The mission parish of Nashville, TN, welcomed Archbishop Khajag Barsamian, Primate of the Diocese of the Armenian Church of America (Eastern), as the community gathered to celebrate its 20th anniversary last month. A highlight of the two days of activities was the ordination of four altar servers—the first such service to be performed at the Nashville parish since its founding in 1995. On Saturday, August 8, Dr. Vardkez Mansourian, Armen Nadryan, and Stepan Oskian were ordained to the rank of acolyte. Razmig Kalanjian was ordained to the sub-diaconate.

Gökçeada’da Rum Lisesine İzin Verildi

Gökçeada’da Rum lisesi için gerekli izin önceki gün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verildi. Bakanlığın geçen sene açılması için söz verdiği ancak son anda izni vermeyerek iptal ettiği İmroz Özel Rum Lisesi’nin açılışı 28 Eylül’de gerçekleşecek bir törenle yapılacak. Ekümenik Patrik Bartholomeos ise 12 Ekimde düzenlenecek bir törenle yeni açılan Ortaokul ve Lise binalarını kutsayacak.

Yurtdışındaki İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu

Korkunç 6-7 Eylül 1955 Olaylarının 60. Yıl Dönümü

İstanbul Rum Toplumuna Karşı Pogrom
• İstanbul Rum Toplumu, 6 Eylül 1955 akşamı başlayıp 6 Eylül gecesi ve ertesi gün de (7 Eylül ) tüm şiddetiyle devam eden, önceden planlanarak yürürlüğe konulmuş kitlesel bir saldırıya uğradı. Sayıları 100.000 varan saldırganlar, 40-50 kişilik gruplar halinde organize edilen merkezi bir koordinasyon altında tahrip eylemlerini gerçekleştirdiler. Geçen yıllar bu kitlesel harekatın Özel Harp Dairesi tarafından tasarlanarak gerçekleştirildiğini ortaya çıkarmıştır (TBMM-Darbeler Komisyonu Raporu-Kasım 2012).

ՇՆՈՐՀԱՒՈՐԱԳԻՐ

ՇՆՈՐՀԱՒՈՐ ԸԼԼԱՅ "ՄԱՐՄԱՐԱ" ՕՐԱԹԵՐԹԻ 76 ԱՄԵԱԿԸ 
Ի՞նչ նշանականութիւն ունի օրաթերթի մը երկար ապրիլի, եթէ այդ օրաթերթը իր ետին թողած տարիներուն ապրած է միայն իր գոյատեւման, ո'չ թէ քիչ մըն ալ իր ընթերցողներուն և նաև իր ժողովուրդին համար։ Նշանակալից է հայատառ "ՄԱՐՄԱՐԱ" օրաթերթի առաքելութիւնը և իր ընթերցողներուն բերած ծառայութիւնը, որպէս մայրենի լեզուի դպրոց, հայ գիրի ու գրականութեան շտեմարան։

'PKK'lıların hepsi Ermeni!'

Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesinde hain saldırı sonucu şehit düşen polis memuru Olgun Kurbanoğlu’nun cenaze törenine katılan bir vatandaş, "Bu PKK’lıların hepsi Ermeni, kendilerini saklıyorlar. Ben Kürdüm, Müslümanım ama ben Ermeni değilim" diye haykırdı. (Senin de sana bunu söyletenlerin de başına Ermeni kadar taş düşsün. HYETERT)

Venedik Film Festivali kapılarını 'Everest' ile açıyor

Sinema dünyasının önde gelen festivallerinden Venedik FilmFestivali'nin açılış filmi, İspanyol-İzlandalı Baltasar Kormakur'un yönettiği 'Everest' oldu.

Fotoğraflarda soykırım: Der Zor yollarından geçen düğün fotoğrafı

Ermeni Soykırımı’nın tarihine dair on binlerce belge bulunuyor. Ermeni Soykırımı yıllarında yabancı ve Ermeni fotoğrafçıların çektiği yüzlerce fotoğraf katliamın kanıtıdır. Her geçen yıl Ermeni Soykırımı ve sonuçlarını kanıtlayan yeni fotoğraflar ortaya çıkıyor. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü ‘Ermeni Soykırımı hakkında 100 fotoğraf hikayesi’ başlığı altında katliamın fotoğraflarını bir araya topladı. Fotoğrafların bir kısmı ArmenianGenocide100.org devamlı olarak sunuluyor.

‘Soykırım demedim’

Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, dün HDP Genel Merkezi önünde Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi soruları yanıtlarken, 1915 olaylarıyla ilgili sözlerine açıklık getirdi. Konca, şunları söyledi: “Ben kesinlikle soykırım lafını kullanmadım. Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu döneminde ya da Cumhuriyet döneminde yapılmış bütün iş ve işlemleriyle yüzleşmesi gerekiyor. 1915’te bir şeyler olmadı mı? Ermeniler nereye gitti? Onun tanımlaması, niteliğinin ne olduğu konusu elbette araştırmayı gerektiren bir konudur. Ama karşılıklı da olsa, tek taraflı da olsa bir öldürme olduğunu ve bunun katliam olduğu bir gerçektir. 

Fener Rum Patrikhanesi'nde 140 Din Adamı Ayine Katıldı

Haber: Gülseli Kenarlı - Kamera: İdris Tiftikci / İstanbul DHA
Fener Rum Patrikhanesi'nde her yıl 1 Eylül'de düzenlenen kilise takviminin başlangıcı ayini yapıldı. Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti. Ayine, Fener Rum Patrikhanesi'nin istişare toplantısı kapsamında İstanbul'da bulunan patrikhaneye bağlı 140 civarında metropolit, başepiskopos ve episkopos ile vatandaşlar katıldı.

‘Güvercin tedirginliği’

Aylin Ünal
Nuran Akkaya, bu topraklarda tarihi olan Ermenilerin unuttuğumuz, belki de aklımıza bile getirmediğimiz hikâyelerini Alef Yayınları’ndan çıkan ‘Ermeniler’ isimli fotoğraf kitabıyla bizlerle paylaşıyor. Proje koordinatörlüğünü Haluk Çobanoğlu’nun yaptığı kitap; Ermenice, İngilizce, Türkçe ve Fransızca olarak bir arada metinlerle destekleniyor. Kökleri sekiz yıllık incelikli bir çalışmaya dayanan Ermeniler kitabı bize, portreler üzerinden kişisel hikâyeleri aktarıyor… Çocukken, sokakta oyun oynarken, ebeveyni tarafından “Aman çocuğum adını sakın söyleme, Ermeni olduğunu sakın söyleme” yönergesi ile büyümek zorunda kalan bir neslin, hayatta kalabilmek için çok ciddi mücadeleler veren kişilerin torunları olan günümüz Ermenilerinin bu topraklardaki yaşam mücadelesi ne yazık ki kolay olmuyor.

Süryani Temsilciler Beşiktaş’ta Barış İçin Güvercin Uçurdu

Süryani Ortodoks Kilisesi Patrik Vekili Temsilcisi Abuna Fetros Gülçe ise, “İnsanlar her zaman için huzur ve mutlulukla beraber refaha taşınmış. Dolayısı ile de yüce Tanrı’nın bereketine ve esenliğine mazhar kılmıştır. İnsanlık aleminin geleceği için en önemli ve en değerli günlerden biri olarak hatırladığımız Dünya Barış Günü vesilesi ile çatışmaların son bulup çatışma ve istikrar ortamının tesisi yolunda sağduyu sahibi herkesin üzerine düşen görev ve sorumluluk bilincinde hareket etmesini temenni ediyoruz. Dünya barış gününde insanlığın esenliği için evrensel barışa hep beraber kucak açıp dünyamızın ve özelliklede ülkemizin ve coğrafyamızın barış için ve barış içinde yaşaması için gönülden dua ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de çekilen ilk uzun Ermeni tehciri filmi

1915 yılında yaşanan Ermeni tehciri, yaşanan acılardan bir asır sonra iki küçük çocuğun gözünden “Yitik Kuşlar” adıyla sinemaya uyarlandı. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Kara Kedi Film’in yapımcılığında Aren Perdeci ile Ela Alyamaç’ın yazıp yönettiği “Yitik Kuşlar”, Ermeni tehciri üzerine Türkiye’de çekilmiş ilk uzun metrajlı film olma özelliğini taşıyor.

Kızılbaş Dergisi Yönetiminden Açık Mektup

Değerli Gönüllü Abonelerimize Açık mektup
Rıza Yayınevi
Ali Adıgüzel - Ali Ülger  
1 Eylül 2015
Kızılbaş Dergisini 50 sayı düzenli olarak internetten PDF dosya olarak yayınlandı. Tüm abonelerimize gönderdik. Kızılbaş Dergisini İstanbul’da yazılı basına geçiş yaptık. Kurduğumuz Rıza Yayınevi bünyesinde daha geniş ve kalıcı faaliyetlere başladık.

ԱՅՈ, սա Վուրգավան գյուղի դպրոցն է: / YES!!! This is the school of Vurgavan village!

Վուրգավանի դպրոցի վերակառուցումն ավարտվեց ծրագրված ժամկետներում: Այս ուսումնական տարվա առաջին օրը վերակառուցված դպրոցը հարմարավետ պայմաններում ընդունեց վուրգավանցի աշակերտներին: Սեպտեմբերի 5-ին բոլորիդ հրավիրում ենք Վուրգավանի առաջնային ենթակառուցվածքների նորակառույց համալիրի բացմանը:

Ո՞ՒՐ ԵՆ ՄԵՐ ՂԵԿԱՎԱՐՆԵՐԸ

Խոր ցասումով եւ զայրոյթով դիտեցի Facebook-ի վրայ արձանագրուած տեսաներիզը https://www.facebook.com/100004978396212/videos/517432198432722/ որ անգամ մը եւս զիս կը տանի դէպի 1967-ի Միջին Արեւելքի նախապատերազմեան օրերը, երբ միաբանակից եղբայրներուս  հետ մեկնած էի Երուսաղէմ՝ օրուան պատրիարք Եղիշէ Արք. Տէրտէրեանի հրաւէրով, մասնակցելու եկեղեցական արարողութեանց:

Millet-i hakime ve devlet Kürtlere ne diyor?

Ümit Kıvanç
Türk Millî Eğitimi, aile içi eğitim, mahalle tedrisatı ve devlet dersi aracılığıyla Millet-i hakimeye kazandırılmış en önemli özelliklerden biri, sıçrama'dır. Bulunulması gereken yerden bir adım öteye, okunması gereken paragrafın bir altına, düşünülmesi gereken konunun hemen ötesine, tartışma konusu tarihin az gerisine, az ilerisine... ama mutlaka sıçrama. Ermeni soykırımı, meselâ, öncelikle bu yüzden tartışılamaz. Çünkü soykırımın planlayıp yürütüldüğü aşama üzerine konuşmak bir türlü başarılamaz. Hep sonrasına geçilir. Çünkü sonrasında Ermeni intikam eylemleri vardır ve planlı kitlesel kıyım ve tehciri, malın mülkün zorla el değiştirmesini bunlarla meşrulaştırma hamlesi oynanır. Maksat “ama ama!”larla yaratılacak kargaşada esas meselenin gündeme gelmesini önlemektir. Bu, saldırgan, şirretçe bir üslûpla münasip dozda birleştirildiğinde ortaya lezzetine doyum olmayan, bize özgü tavır çıkar. (“İrlandalı alkollüydü”!). Öncesine sıçramak da sonrasına hoplamak kadar geçerli yoldur, “Ermeni çeteleri”nden, bunların silahlı eylemlerinden söz edilir. Fakat ne olmuş da bu çeteler kurulmuş, acaba birileri mi saldırmış, buna bir türlü gelinemez. Can alıcı konu veya olgular, bir hışımla sabunlanan kaygan yüzeyin üzerinde oradan oraya savrulurken, biz de meseleyi ele almaya imkân vermeyecek noktalara sıçrar dururuz.

Musa Dağ'da 40 Gün Anma Etkinliği

Müzik, kilise etkinlikleri ve geleneksel harissa yapımı.
Eylül 5 (Cumartesi) , 10:00 - Eylül 6 (Pazar) , 10:00
California, ABD FresnoCounty Barış Çalışanları Eğitim Alanı, 7633 N. Weber Caddesi

Süryani Kadınlar IŞİD'e Karşı Kadın Savunma Birlikleri Kurdu

Süryani kadınlar, Suriye’de IŞİD’e karşı Bethnahrin Kadın Savunma Birlikleri’ni kurdu. Kuruluşlarını “Bethnahrin Kadın Savunma Birlikleri Olarak Halkımızı ve Dünya Kadınlarını Selamlıyoruz” başlıklı deklarasyonla açıklayan Bethnahrin Kadın Savunma Birlikleri, “Biz, Asuri-Arami-Keldani-Süryani kadınları olarak IŞİD’in barbarlığını vatanımızdan yok etmek maksadıyla askeri bir örgütlenme kurduk” dedi.

Sarkisyan DKC’nin ilanının 24. yıldönümü kutlama etkinliklerinde

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 1 Eylül’de Stepanakert’te Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin Bağımsızlık ilanının 24. yıl dönümü kutlama etkinliklerine katıldı.

Hemşinliler; Fırtınada Doğan Halk

Yazı: Mustafa Alp Dağıstanlı
Hemşinliler, kökenleri ne olursa olsun, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın ilginç topluluklarından biri… Peki, nereden gelmişler? Bu konuda birçok varsayım var. En iyisi bu çetrefil hikâyeyi genel hatlarıyla özetleyelim: Araplar 7. yüzyıl ortasında Ermenistan’ı istila etmiş ve Kuzey Kafkasya’ya doğru yayılmıştı. Ermenistan’daki Arap valisi 8. yüzyıl sonuna doğru, baskıcı ve şedid politikalarına zaten ağır olan vergi yükünü daha da arttırmayı ekleyince, Prens Shapuh Amatuni ve oğlu Hamam önderliğindeki kalabalık bir grup Ermeni, 789-90’da Aragatsotn kantonundaki yurtları Oshakan’dan göçüyor. (Bunların 12 bin kişi oldukları rivayet ediliyor ama gerçek tarihçiler bu sayının, istatistiki bir veri olmadığını, göçen nüfusun çokluğunu belirtmek için sembolik bir anlam taşıdığını söylüyor.) Bugünkü Ardahan’ın ilçesi Göle’ye geliyorlar ama Arap birlikleri de peşlerinde. Bunun üzerine Bizans hâkimiyetindeki Pontus bölgesine yöneliyorlar. Bizans İmparatoru VI. Konstantin, onları Fırtına Havzası diyebileceğimiz bölgeye yerleştiriyor…

Polonya'da Ermeni Soykırımı 100. yılı anma konseri düzenlendi.

Polonya'nın Bialistok şehrinin Opera ve Filarmoni konser salonunda Ermeni Soykırımı 100. yılı vesilesiyle büyük anma konseri düzenlendi. Konser, Polonya Kültür ve Milli Miras Bakanlığı tarafından düzenlenen ''Şarkiyat kültürü'' programının kapsamında yapıldı. Konserde Pdlavske Operasının Senfoni orkestrası ve ''Clezmafor'' topluluğu Ermeni ünlü bestecilerin eserlerini sunacak.

''Miss Planet 2015'''te Ermenistan temsilcisi, Ermeni geleneksel kıyafetleri giyecek

''Miss Planet 2015'' güzellik yarışmasında Ermenistan'ı 17 yaşındaki Dayana Davtyan temsil edecek. ''Miss Planet 2015''te Ermenistan'ı temsil etmesinden dolayı mutlu olduğunu söyleyen Dayana Davtyan, yarışmaya Ermeni geleneksel kıyafetleri (taraz) giyecek.“Miss Planet 2015” Tiflis'te düzenlenecek. Tüm dünyanın güzelleri Eylül'ün 6-13'ünde ilk kez Gürcistan’da düzenlenecek “Miss Planet 2015” güzellik yarışmasında katılmak için Gürcistan'a gidecekler.

Ya HDP barajı geçemeseydi?

Etyen Mahçupyan  / etyen.mahcupyan@aksam.com.tr
HDP barajı geçti ama Çözüm Süreci donduruldu ve biz yine bu vahim tablo ile karşı karşıyayız. Ne var ki iki durum arasında temel bir fark var. Soru Kürt meselesi bağlamında geldiğimiz dönemeçte meşruiyetin kaynağının ne olduğudur. Söz konusu ölçüt ateşkese bağlı kalmaktan ibaret… Çünkü artık silahsız ortamda siyasetle elde edilemeyecek bir hak yok. Eğer HDP Meclis dışı kalsaydı, AKP Çözüm Süreci’ne sahip çıktığını söylese bile ateşkesin ihlalinin sorumluluğunu taşımak zorunda kalacaktı. Oysa şimdi Çözüm Süreci’ni kenara koyduğunu deklare etse bile ateşkes ihlalinin sorumluluğu PKK’da. Çünkü Çözüm Süreci için ateşkes gerekli koşul ama tersi geçerli değil. Çözüm Süreci siyaset alanının konusuyken, ateşkes siyaset imkanını yaratan durum…  Kısacası ‘kader’ AKP’nin meşruiyet zeminini zedelemeden bir siyasi geri adım atmasına imkan tanımış oldu. PKK ise siyaset imkanını yakalamışken kendi meşruiyet zeminini ortadan kaldıran bir hamle yaptı…  

Günümüzde sol ne anlama geliyor?

Haşmet Babaoğlu
Bugün... Bu çağda... Günümüzde...  Sol, esaslı olarak tek bir işlev ve anlam taşıyor. Seküler kültür; yani modernitenin "ruhsuz" iktidarı sol siyasetin sırtında ilerliyor. Merhametini kaybetmiş dünyada vicdanın sesi olmak; ürkünç kalabalıklara karşı "seçkin birey"in savunucusu olmak falan hep işin vitrini. Kapitalizmin efendileri solu sekülerizme hamallık etsin diye kullanıyor… Sol adına verilen onca kavga gürültü, çekilen onca acı gerçekte ne adalet, ne demokrasi, ne özgür kimlik, ne de antikapitalizm mücadelesine dayanıyor! Bu kavramların hepsine yazık oluyor. Esas hikâye seküler hayat tarzı... O da beach club'larda yan gelip yatarak korunacak değil ya...O hayat tarzına bütün varlığını yatıran küresel kapitalizm, korumak için sahaya solcuları sürüyor. Keşke bunu bilsek de en azından birbirimizi aldatmasak!

Böyle gitmez

Salih Pişkin
İslam coğrafyası tam bir keşmekeş içinde, tam olarak orta çağı yaşıyor. İlmen, fikren ve dinen iflas etmiş vaziyette… Bu niye böyle oluyor? Hıristiyan dünyası bu denli barış ve huzur içinde yaşarken İslam dünyası bu enformatik çağda bu denli keşmekeş içinde nasıl kalabiliyor? Bunun temelinde bilgisizlik var. Eğitimsizlik var. Kültür emperyalizmi var. Taa Emevilerden beri gelen dinin siyasi saiklerle irdelenmesi var. Vasıfsız idarecilerin manipülasyonları ve yanıltmaları var. Korkunç bir çöküşün enkazı var. Şu anda hiçbir İslam ülkesinde yönetimler meşruiyetini halktan almamakta, gizli ya da açık bir şekilde güdümlü hareket etmektedirler.

Greetings to All Concerned:

In this 21st Century of global communication, what happens in one county is immediately known to the whole world. Such was the case, when the United States of America's  Supreme Court ruled in favor of homosexual [LGBT] same-sex couples to engage in sins of gross immorality, to include same-sex marriage. Many Trinitarian Believing Christians in the US are unaware of the true meaning of what the Court's ruling means for the Christian Church, everywhere.

Barış Günü Kutlu Olsun

Dünyada 21 Eylülde kutlanan Dünya Barış Günü Türkiye'de 1 Eylülde kutlanıyor. Eskiden S.S.C.B ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Hitler faşizminin 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek ikinci dünya savaşını başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmişti.

Mithat Sancar'dan İçişleri Bakanı'na: 6-7 Eylül'de devletin payı nedir?

HDP Mardin Milletvekili sordu. 6-7 Eylül 1955’te başta Rumlar olmak üzere Ermeni, Süryani ve gayrimüslim toplumların da hedef alındığı olaylar, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar tarafından Meclis gündemine taşındı. HDP’li Mithat Sancar İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinde “6-7 Eylül’de saldırgan grupların örgütlenmesinde devlet ve istihbaratın payı nedir?” diye sordu. Sancar, “6-7 Eylül pogromuyla ilgili resmi bir özür dileme girişiminde bulunmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna da yanıt istedi.

Hocam, Ne olacak memleketin hali?

Sevan Nişanyan
Erken Seçimde ne olur? Eğer aynı dört parti katılır (varsayım 1) ve eğer üçkâğıt olmazsa (varsayım 2) AKP’nin durumu zor görünüyor. 7 Haziran’da barış umudu henüz az çok canlı iken AKP Fırat’ın doğusunda %20-30’lara gerilemişti. Şimdiki durumda MHP ile CHP’nin liglerine düşmesi kaçınılmaz görünüyor. “kamuoyu yoklamalarına” fazla itibar etmeyin. Batı’da ve büyük şehirlerde az çok doğru sonuç veriyorlar, ama Doğu’yu sistematik olarak göz ardı ediyorlar.

Fotoğraflarda soykırım: Tehcir edilen Ermenilerin Rasulayn’daki kampı

Ermeni Soykırımı’nın tarihine dair on binlerce belge bulunuyor. Ermeni Soykırımı yıllarında yabancı ve Ermeni fotoğrafçıların çektiği yüzlerce fotoğraf katliamın kanıtıdır. Her geçen yıl Ermeni Soykırımı ve sonuçlarını kanıtlayan yeni fotoğraflar ortaya çıkıyor. Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü ‘Ermeni Soykırımı hakkında 100 fotoğraf hikayesi’ başlığı altında katliamın fotoğraflarını bir araya topladı. Fotoğrafların bir kısmı ArmenianGenocide100.org devamlı olarak sunuluyor.

HDP'li Konca: Ermeni katliamı yapılmıştır

AB Bakanı Ali Haydar Konca, sözde Ermeni soykırımı hakkında haddini aşan sözler söyledi. AB Bakanı Ali Haydar Konca, sözde Ermeni soykırımı hakkında bir soru üzerine, "Bir katliam yapıldığı çok açık ve nettir. Bunu herkes kabul ediyor" dedi. 

Markırid Mama ve Yün Döşek

İsmail Taylan Kaya
Aşağıda okuyacağınız anlatı tamamıyla gerçek bir olaydır. Bugün dünyanın herhangi bir yerinde olan ve dedelerinin, ninelerinin anlattığı kadim masallarda yaşayan, Erzincanlı Markırıd Mama’yı merak edebilecek insanlar için yazılmıştır. Çeşitli sebeplerden dolayı bazı şahıs isimleri değiştirilmiştir. Peşinen söylemek isterim ki Markırıd Mama gerçekten yaşadı ve 1915’ten sonra Erzincan’da öldü.

Patrik Seçimi 2015

Murat Bebiroğlu
Biliyorum, bazı okurlarımız ülke seçim hükümeti ile erken seçime giderken, yeni hükümetin kurulması için bile en az üç ay gerekirken patrik seçiminden söz etmek garip değil mi diyeceklerdir. Haklılar. Ancak 7 Haziran seçimi öncesi bazı yöneticilerimiz patrik seçimi istediğini, 19 Mayıs’ta Ruhani Meclisin patrik seçimini oylayıp seçimi reddettiğini ve 25 Haziran’da Patrik genel vekilinin devlete patrik seçimi başvurusu yaptığını dikkate alırsak[i], yazının geciktiğini bile söyleyebiliriz. Bu yazının amacı hemen patrik seçimi yapılması değil, hükümet kuruluncaya kadar patrikliğin seçim için gerekli ortamın hazırlamasıdır.

“Miss Lebanon Emigrant 2015” güzellik yarışmasının galibi Ermeni Sofia İnklizyan

Venezuela’yı temsil eden Lübnan’lı Ermeni güzeli Sophia Inklizian, Lübnan’da düzenlenen “Miss Lebanon Emigrant 2015” güzellik yarışmasının galibi oldu. Armenianlife.com’un haberine göre Venezulela’da yaşayan ve “Business management” Okulunun öğrencisi olan Sophia Lübnan doğumludur.

İsrail Filarmoni Orkestrası konseri

İsrail Filarmoni Orkestrası ünlü Hindistanlı şef Zubin Mehta yönetiminde Ermenistan’da konser verecek. Konser 3 Eylül günü Yerevan Perspektifleri Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Alexander Spendiaryan Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu’nda yapılacak.

Decades After Genocide: Is Justice Possible?

The Ottoman government’s systematic annihilation of its Armenian population took place 10 decades ago. The Khmer Rouge’s Killing Fields allowed for the massacre of nearly 2 million people four decades ago in Cambodia. These cases of state violence continue to test the international justice system as jurists, activists and politicians attempt to arrive at some definition of implementable justice. These and other cases will be the topic of discussion as the USC Institute of Armenian Studies welcomes international criminal prosecutor Nicholas Koumjian to its series of lunchtime talks at the USC Ground Zero Coffeehouse. Koumjian will be in conversation with USC Professor Hannah Garry. Their topic: Decades After Genocide – Is Justice Possible?

Çağını anla başarılı ol…

Markar Esayan
“Diktatörlük”, “insan hakları”, “basın özgürlüğü”, “düşünce ve ifade özgürlüğü”, “çevrecilik”, “kadın hakları”, “şeffaflık”, “Kürt, Alevi, Ermeni sorunları", “sandık güvenliği” gibi birçok değerli konuyu, Erdoğan ve AK Parti'ye karşı kullanmaya, suiistimal etmeye dönük bir mühendislik süreci yürütüyorlar. Evet, bu kesimler, işi PKK'lı, DHKP-C'li olmaya kadar vardırdılar. “Ermeni”, “Kürt” sözcükleri düne kadar bu kesimlerce şeytanlaştırıldığı halde, bugün Ermeniden çok Ermeni, Kürtten çok Kürt olanlar da onlar. Belki amaç hasıl olup da Erdoğan hal edildiğinde, bu eklektik tavırdan anında tornistan ederek 1990'lara, hatta 1940'lara geri dönebileceklerini düşünüyor veya Erdoğan sonrasını hiç düşünmüyor dahi olabilirler.

Victoria Secret’tan Muş’a uzanan hikâyemiz

Turgay Oğur /  t.ogur@meydangazetesi.com.tr
 Bu hikâyeyi Sapanca Gölü’ne tepeden bakan bir bahçeye kurulu kahvaltı sofrasında dinledim… Bu sıkıştırılmışlık içinde yeni fırsatlar kovalarken yolu Amerika’ya düşüyor. Tehcirde ailesi Fransa’ya göç etmiş Muşlu bir Ermeni ile tanışıyor, doğrusu daha önceden iyi ilişkiler geliştirmiş bir kişi tarafından tanıştırılıyor. Orta yaşlarında olan Ermeni amcamız bir Fransız şirketinin mümessili olarak Amerika’ya gelmiş ve sonra geri dönmemiş, yerleşmiş. İşsiz kaldığı bir dönem ünlü kadın iç giyim markası Victoria Secret’ın sahibi ile yolu kesişmiş ve adamın sahip olduğu uçsuz bucaksız arazilerin geliştirilmesi ve projelendirilmesi işini üstlenmiş… Olaylar gelişiyor. Muşlu Ermeni amcamız Sivaslı hemşehrisini Victoria Secret’ın sahibi ile tanıştırıyor. Normalde bu çapta birinden randevu almak haftalar sürermiş. Size ayıracağı zaman da yarım saati geçmezmiş. Referans güçlü olunca bugünden yarına görüşme gerçekleşiyor. İlk buluşma da beş saat sürüyor.

İstanbul doğumlu Ermeni futbolcu, Türkiye'yi istemedi

Rusya'nın Spoartak Moskova takımında oynayan ve son olarak Bursaspor'un teklif götürmeye hazırlandığı belirtilen Aras Özbiliz'in, Türkiye'de futbol oynamayı reddettiği ileri sürüldü.

Bir Kahramanlık Örneği Musa Dağ Direnişi

Dr. med. Sarkis Adam
10.yüzyıldan beri Ermeniler Musa Dağ çevresindeki 6 köyde yerleşim kurmuşlar, 6 bini aşan nüfusları ile bu köylerde huzur ve barış içinde mutlu yaşamışlardır. Birinci Dünya Savaşı bahanesiyle Osmanlı Devleti tüm bölgeyi "Savaş Bölgesi" ilan edip bölge halkını "Tehcir" e zorladı, 2000'e yakın Musa Dağlı Ermeni, Osmanlı hükumetinin bu oyununa kanarak tehcirin yolunu tuttu ve yurdunu, toprağını terk etmek zorunda kaldı. Kalan 4000 Musa Dağlı Ermeni, uzun görüşme ve müzakerelerden sonra, topluca ve beraberce Musa Dağına çıkıp, Osmanlı'nın Tehcir kararına karşı direnmeye ve mücadele etmeye karar verirler. Musa Dağlılar, 30 Temmuz'da başlayan 40 günlük amansız var oluş ve direniş mücadelesi ile bir kahramanlık destanı yazdılar.

27 Eylül’de II. Moskova Duduk Festivali yapılacak

27 Eylül’de saat 19:00’da Moskova Estrada Tiyatrosunda II. Moskova Duduk Festivali yapılacak. Festivale duduk virtözü, UNESCO altın madalyasısı ve Altın Küre ödüllü Jivan Gasparyan yanısıra aynı adsı taşıyan torunu, Ermenistan emektar sanatçılar Gevorg Dabaghyan, Kamo Seyranyan, Gagik Malkhasyan, Duduklar Ansambıyla beraber Georgi Minasov, Ermenistan’dan genç dudukçular katılacak.

Kısa bir ara geçiş: Kitlesel katliamlara dair son not

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Hem Ermeni soykırımı hem de Holokost aslında kendilerinden önce bu coğrafyada vuku bulan diğer soykırım eylemlerinin bazı biçimlerini ve özelliklerini taşıyordu. Hem Ermeni soykırımı hem de Holokost [Yahudi Soykırımı] gibi bir topluluğu sistemli ve programlı bir şekilde imha etme eylemleri aşırı şiddet eğilimli toplumların bağrından çıkar ve bu tür toplumlarda şiddetin farklı bileşenlerini barındıran bu çeşit kitlesel ölümler ve zulümler nevş-ü nema bulur. Esasında her iki soykırımın da tarihi bizatihi uluslararası bir tarihsel havzada somutlaşır. Bu uluslararası boyut aynı zamanda bu iki insanlık suçunun analiz edilmesine ilişkin karşılaştırmalı bir çerçeve sunar. Dolayısıyla gerek Ermeni soykırımı gerekse Holokost’u tarihsel olarak karşılaştırmalı bir perspektiften değerlendirmek için bu iki muazzam şiddet eyleminin Avrupa’daki öncüllerine bakmak gerekir.

Berlin'de Geçmişin Varlığı- Ermeni Soykırımından 100 Yıl Sonra Konferansı


5 Eylül tarihinde Heinrich Böll Vakfı ve Alman-Ermeni Cemiyetinin birlikte düzenlediği "Die Gegenwart der Vergangenheit 100 Jahre nach dem Genozid an den Armeniern "(Geçmişin Varlığı - Ermeni Soykırımından 100 Yıl Sonra) konferansı Vakfın merkezinde yapılacak (Adres: Schumannstrasse 8, 11017 Berlin).

Aram Khachatryan triosu, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anısına 4 ülkede konser verecek

Ünlü Ermeni bestekar Aram Khachatıryan'ın ismini taşıyan trio, Ermeni Soykırımı'nın 100. yılı anısına 4 ülkede konser verecek. Ermenistan kaynaklı “ArmenPress” haber ajansına konuşan üçlünün piyanisti Armine Grigoryan, öngörülen konser programından dolayı çok heyecanlı olduklarını dile getirdi. Grigoryan, “Eylül ayından itibaren Almanya, Japonya, Rusya ve İspanya’da konserler vereceğiz. Tokyo’daki konserlerimizden biri, çok meşhur “Suntory Hall” konser salonunda gerçekleştirilecek.

YXK 'Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinlikleri' için Van'da

WAN - Ermeni Soykırımının 100'üncü yılı nedeniyle bu yıl Ermeni halkına atfedilen 23. Hüseyin Çelebi Şiir ve Öykü Etkinliği için Van'a gelen Yekîtiye Xwendekarên Kürdistan (YXK), etkinliğe katılım çağrısında bulundu. Yekîtiye Xwendekarên Kürdistan (YXK) tarafından 1993 yılından bu yana her yıl düzenlenen "Hüseyin Çelebi Edebiyat Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen şiir ve öykü yarışmasının 23'üncüsü bu yıl 17 Ekim'de Almanya'nın Dortmund kentinde gerçekleşecek bir etkinlikle ödüller sahiplerine verilecek. Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılı nedeniyle Ermeni halkına atfedilen yarışmanın başvuruları ise 15 Eylül'de son bulacak.

Paramaz

Kayuş Çalıkman Gavrilof
Bu kitabı okurken Paramaz’ın kişiliği etrafında bugüne dek adı illegal milliyetçi örgütler olarak anılan Ermeni siyasi partilerini, özellikle Hınçakları ve onların bugün bile sosyalist bir partinin programı için oldukça güncel sayılabilecek programlarını tanıdık.

Ermeni Yetimleri

İbrahim Halil Şeker
Av. Fethiye Çetin’in 2004 yılında yazdığı 60’lı yıllara ait hatıralarının yer aldığı “Anneannem” isimli kitabın 11’inci baskısını geçtiğimiz günlerde okudum. Metis Yayınları’ndan çıkan 114 sayfalık kitap, öyle bir akıcı üslupta kaleme alınmış ki, elinize aldığınızda bir iki saatte okuyup, hemen bir başkasının okuması için can attıran türden.

Flaş iddia! Dortmunt'un Ermeni oyuncusu Mkhitaryan'a Azerbaycan yasak!

Alman Bild Gazetesi Dortmund'un Avrupa Ligi'nde Azerbaycan'da oynayacağı maçta Ermeni oyuncusu Mkhitaryan'a vize verilmeyeceğini iddia etti! Alman Bild gazetesi, Azerbaycan'ın UEFA Avrupa Ligi'nde Kabala maçı için Dortmund'un Ermeni oyuncusu Mkhitaryan'a vize vermeyeceğini öne sürdü.

In Eastern Turkey, Walking in the Shadow of Genocide

Kurdish children play in the grounds of William Saroyan's family home in Bitlis, Eastern Turkey. Photo by John Lubbock. In the week leading up to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, British-Armenian historian Ara Sarafian led a group of students, academics and journalists on a mission to engage with local Kurds and the descendants of Armenians in the Kurdish region of Turkey.