Etiketler

Ders kitaplarında Ermeniler yine hedef; Kürt Teali Cemiyeti'ni Türkler kurmuş!

2015-2016 yılının ders kitapları yine tartışma yaratacak içerikte. Ders kitaplarında Ermeniler yine hedef; Kürt Teali Cemiyeti'ni Türkler kurmuş! Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatına göre öğrenciler, "düşmanla işbirliğine giren azınlık toplumları" imajıyla ilköğretim 8. sınıfta, "İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Kitabı"nda tanışıyor.

Blessing of the Holy Muron

At Holy Etchmiadzin on Sunday, September 27, His Holiness Karekin II, the Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, will bless the Holy Muron—the holy oil employed in all the church’s sacramental anointing services—in a special ceremony at the outdoor Altar of St. Drtad.

Sevan Nişanyan: Devlet Keyfimi bozamaz

İzmir’in Şirince köyünde yaptıklarıyla milyonların takdirini kazanan; ancak devletin gadrine uğrayan Sevan Nişanyan, 2 Ocak 2014 tarihinden beri cezaevinde. Yatacak sekiz buçuk yılı daha olduğunu tahmin eden Nişanyan’la, üç ayda bir aldığı haftalık izinde, Şirince’de buluştuk. LDP’nin Aydın Milletvekili adayı da olan Sevan Nişanyan, yaşattığı bütün olumsuzluklara rağmen kadehini devlete kaldırıp “Benim keyfimi bozamayacaksın!” diye meydan okuyor!

Papa BM'den çağrı yaptı: Savaşları durdurun

© Sputnik/ Dmitriy Astahov
Katoliklerin dini lideri Papa Francis, 70. BM Genel Kurulu'na hitap etti. Yoksulluk, savaşlar ve çevre sorunlarına dünya liderlerinden daha fazla çaba beklediğini söyleyen Papa, BM'nin reforma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti… 'BMGK reformu kaçınılmaz ama şimdi değil' Küresel sorunlarda tüm ülkelerin karar alma sürecine eşit katılımını savunan Francis, yoksulluk ve eşitsizlikle etkin mücadele için, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve finansal kurumları olmak üzere, BM'nin reform sürecine girmesine ihtiyaç olduğunu söyledi… Papa, "Çevrenin insanların saygı duyması gereken sınırları vardır. Çevreye verilen zarar insanlığa verilmiş olur" dedi... Papa, "Savaş tüm hakların reddi ve çevreye dramatik bir saldırıdır. Eğer gerçekten herkes için insani kalkınma istiyorsak, savaşları engellemek için durmaksızın çalışmalıyız" dedi.

Այս կառավարության օրոք հայկական հարցերի մասին խոսում են և կառավարությունը ոչ մեկին բան չի ասում. Արամ Աթեշյան

Այս օրերին ՀՀ-ում է գտնվում Պոլսո Հայոց պատրիարքի փոխանորդ արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը: Երեկ  նա հանդիպել է  Ամենայն Հայոց կաթողիկոս  Գարեգին Բ-ին՝ մասնակցությամբ   Պատրիարքության ուխրավորների և հոգևորականների, ավելի ուշ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում  մասնակցել է Համահայկական մշակութային փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը, որն ազդարարվեց «Ստամբուլի հայ համայնքի մշակութային օրերը Հայաստանում» համերգային ծրագրով՝ ներկայացնելով  պոլսահայ երգահան  Մաժակ Թոշիկյանի   ստեղծագործությունները:

Soykırım 100. Yıl Etkinlikleri Ermenistan-Diaspora işbirliği yeni modelini şekillendirdi

100. Yıl Etkinlikleri koordinatörü Vigen Sarkisyan bu etkinlikler sayesinde  uluslararası toplum, uluslararası kuruluşlar, insan hakları sorunlarıyla ilgilenen Ermenistan’ın kamu ve sivil toplum kuruluşları uluslararası platformlarda Ermeni Soykırımı konusunu yüksek sesle dillendirdiklerin ifade etti. Sarkisyan şunları kaydetti: ʺErmenistan-Diaspora işbirliğinde kesinlikle  yeni modelini şekillendirdik. Ermenistan, Diaspora Ermenilerinin düşüncelerin harmanlandığı mekan olarak dönmek istedikleri bir eve dönüştü, burada farklı alanlarda başarılara ulaşmak mümkün.

Ermenistan'da Elektrik Zammı Protestoları

Kendilerine "Soyguna son" adını veren grup, başkentin ana caddelerinden Baghramyan'ı trafiğe kapattı. Ermenistan'ın başkenti Erivan'da elektrik zammına karşı yeniden protesto gösterisi düzenlendi. Kendilerini "Soyguna son" olarak adlandıran grup, başkentin ana caddelerinden Baghramyan'ı trafiğe kapattı. Sayıları bine yaklaşan göstericiler, "iptal", "ülkemizin sahibi biziz", "Baghramyan bizimdir" sloganları attı.  

Hâkimeye göre: ‘Kürt yok Ermeni var’

Ayşe Yıldırım
“Terbiyesiz, edepsiz” diye bağırmaya başladı kürsüde oturan hâkime, kendini kaybetmişti. “Kürt yok, Türksünüz. Kürtçe diye bir şey yoktur, bu devletin okullarında okuyup ekmeğini yediniz. Türkçe konuşun, devlete ihanet etmeyin. Teröristsiniz, ihanet ediyorsunuz. Ermenisiniz” diye devam etti. Onu çileden çıkaran “Kürtüm kendimi daha etkin ifade etmek için anadilim olan Kürtçe ile konuşacağım. Onun için Kürtçe tercüman talebinde bulunuyorum” diyen Hamza Bulut’tu… Eskiden “Kürt yok, Dağ Türk’ü” vardı. Şimdi gele gele, “Her Kürt PKK’lidir, her PKK’li Kürt de Ermenidir” noktasına vardık. Eski Türkiye’nin “Komünistler Moskova’ya”sı, “Yeni Türkiye”de “Kürtler Ermenistan’a”ya dönüşürse şaşırmayın. (Ermenistan kendi nüfusunu beslemekte zorlanıyor, sürgün için başka bir ülke seçmekte yarar var(!) HYETERT)

Kongre'de tarihi konuşma

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, Amerikan Kongresi'ndeki konuşmasında mülteci krizine ağırlık verdi. Papa, dünyadan mültecilere "insani, adil ve kardeşçe bir tepki" verilmesini istedi. Mültecilerin sayılarının çokluğunun dert edilmemesi gerektiğini belirten Papa, "Onları insan gibi görmeliyiz, yüzlerine bakmalıyız" diye konuştu. Papa Françesko, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bu denli büyük bir boyuta ulaşan mülteci krizinin halihazırda dünyanın başa çıkmakta zorlandığı en büyük sorun olduğunu belirtti. Papa Françesko, "Rahatsızlık veren her şeyi dışlamak yönündeki genel eğilimi engellemeliyiz" dedi.

Papa Françesko, BM Genel Kurulu'nda konuşma yapacak

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françesko, ilk kez katılacağı BM Genel Kurulu'nda 193 ülkenin temsilcilerine hitap edecek. Papa Françesko'nun BM'deki konuşmasında iklim değişikliği, sığınmacı krizi ve kapitalizm gibi konulara değinmesi bekleniyor. Papa dün de ABD Kongresi üyelerine hitap ederek bir ilke daha imza atmıştı.

Feast of the Holy Cross of Varak

On Sunday, September 27, Armenian Churches worldwide will celebrate the Feast of the Holy Cross of Varak—an observance unique to the Armenian Church. In the 7th century, a monk named Totig received a vision of a brilliant cross descending from Mount Varak (in historic Armenia) and coming to rest on the monastery at the mountain’s foot. Totig raced to where the vision had led him, and there found a miraculous Christian relic: a fragment of the True Cross of Jesus Christ!

Kürt halkı "Türksüz", Türk halkı da "Kürtsüz" olmaz!

ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Kürt Halkının “Türksüz”, Türk Halkı da “Kürtsüz” olmayacağını ve bin yıllardır Kürt ile Türk’ün birlikte yaşadığını belirtti... Gülbey, “Kars ve Iğdır’daki, Ardahan’daki Türk kökenli olan insanların göçe zorlanması, buradaki nüfusun göçe zorlanması, Türk nüfusu yaşamını devam ettirirse bu hedefin, bu hayalin ulaşılmasında sıkıntılar olacağı düşüncesinde oldukları için biran evvel siyasi olarak bu bölgelerin, derhal siyasi olarak halledilişi ve buradaki Türk nüfusunun göçe zorlanması, psikolojik baskı, asimilasyon gibi olayların başlatılması için mekik dokuyorlar. Bunu da Ermenistan’daki sözde diaspora bakanlığı da bunu destekliyor. (Türkçesi berbat. Bu ne aptalca çelişki hem Türk Kürtsüz olmuyor hem de Kürtler Türkleri göçe zorluyor. HYETERT)

Azınlık okullarında sorunlar bitmiyor

Umur Yedikardeş / Cumhuriyet 
Lozan Antlaşması ile azınlıkların kendi eğitim kurumlarını kurup yönetme ve eğitim hakkı güvence altına alındı. Ancak 2014’e kadar sadece Ermeniler, Rumlar ve Museviler bu haklardan yararlanmıştı. Geçen yıl açılan Süryani Anaokulu Özel Mor Efrem ile birlikte Süryaniler anadillerinde eğitime 86 yıl sonra kavuştu. 1924 yılında 138 azınlık okulu bulunmaktayken, 2015-2016 eğitim öğretim yılında İstanbul’da bulunan 23 okulun 16’sı Ermenilere, 5’i Rumlara, 1’i Musevilere, 1’i de Süryanilere ait. Bunun dışında 2013 yılında Gökçeada’da açılan Rum okulu bu yıl itibariyle ortaokul ve lise düzeyinde de eğitime başlıyor…. Vakıflar Arası Dayanışma ve İletişim Platformu Eğitim Komisyonu Genel Koordinatörü Nurhan Palakoğlu, Ermeni okullarının acil çözülmesi gereken sorunları hakkında da, “Misafir öğrenci problemi her azınlık okulu gibi bizim de sorunumuz.. Materyaller Ermenistan’dan temin edilebilse de Doğu Ermenicesi ile hazırlanmış olan bu materyaller İstanbul’da kullanılan Batı Ermenicesine uygun değildir” diye konuştu.

Sanatçı Leman Stehn tarafından iletilen mesaj

Tsitsernakaberd soykırım kurbanları anıtında 1915 Jenosit kurbanlarına, kardeşlerimiz olan Ermeni halkına saygı ve dayanışmalı selamlar; Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi adına misafir defterine kayıt…

Davutoğlu'ndan gündeme dair açıklamalar

Başbakan Davutoğlu, "birtakım Ergenekon benzeri yapıların sözcüsü olan çevreler" dediği bir gazetenin manşetine de tepki gösterdi… Gazetenin Yunanistan doğumlu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nu ve Ermeni vekil adaylarını da manşete taşıdığını hatırlatan Başbakan, "Hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evlatlarıdır" diyerek tepki gösterdi. Davutoğlu, "Bizler, 78 milyon tek bir dokudan, tek bir mayadan bir araya gelmiş ayrılmaz bir bütünüz" dedi ve ekledi: "Orta Asya çocukları, Mezopotamya çocukları, Rumeli çocukları hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evladıdır, hepsi bu vatanda onurlu yaşam mücadelesinde sizden çok daha ulvi yerlere sahiptir. Yine aynı gazete bir Ermeni milletvekili adayımız için de soruyor. Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur."

Ermeni Katolik Patriği ilk kez Ermenistan’da

Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II, bugün 23 Eylül’de Ana Taht Kutsal Etchmiatsin’de yeni seçilen  Ermeni Katolik Kilisesi Patriği Grigor Bedros XX Kaproyan’ı kabul etti. Konuk Patriğe, Ermenistan-Gürcistan ve Doğu Avrupa Ermeni Katolik Kilisesi ruhani önderi Başepiskopos Rafayel Minasyan eşlik etti.

Papa Francis, Beyaz Saray'da

ABD Başkanı Obama'yı ziyaret etti. Papa'nın göçmen sorunu ve iklim değişikliğine dikkat çeken mesajlarına Obama da destek verdi… ABD’nin ilk siyah başkanı ile Latin Amerika kökenli ilk Papa’yı buluşturan ziyarette konuşan 78 yaşındaki Papa Francis, 15 bin kişiye İngilizce seslendi. “Göçmen bir ailenin oğlu olarak, yine göçmenlerin inşa ettiği bu ülkede misafir olmaktan çok mutluyum” diyen Papa’ya, Başkan Obama da, “Ülkesindeki savaştan kaçan, daha iyi bir hayat arayan sığınmacıyı empati ve açık yüreklilikle kabullenmenin” önemine vurgu yaparak destek verdi.

Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպում ունեցավ պոլսահայ ուխտավորների հետ

Սեպտեմբերի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության ուխտավորներին և հոգևորականներին` առաջնորդությամբ Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ Գերաշնորհ Տ. Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի:

Cumhurbaşkanı Gümrü’de Ermeni Katolik Kutsal Şehitler kilisesi meshinde

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 24 Eylül’de Gümrü’de Ermeni Katolik Kutsal Şehitler kilisesi mesh töreninde hazır bulundu. Kilise, Ermeni Soykırımının Kutsal Şehitlerinin ölümsüz anısına Kutsal Şehitler adını taşımakta. Tören Vatikan Doğu Kiliselerinden sorumlu Kardinal Leonardo Sandri ve Ermeni Katolik Kilisesi yeni Katolikos Patriği Krikor Bedros XX Gaproyan riyasetlerinde icra edildi.

It's the big TWO-FOUR!

Last Monday, September 21st, witnessed the 24th celebration of Armenia's coveted independence. The city was bustling, everywhere you went. Even the serenity normally found in Yerevan's underground metro station--where photography of any kind is usually strictly prohibited--was alive with the vibrant melodies of Armenia's most beloved national instruments and live dancers forming line dances with bystanders longer than the length of an entire train. The night time included fireworks, musical performances by some of Yerevan's greatest musical talents, and an overall sense of camaraderie and achievement amongst Yerevan's residents.

«Զօրավար Անդրանիկ» գրքի ներկայացումը Թեհրանում

Երեկ՝ սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության Թեհրանի մասնաճյուղի սրահում կազմակերպվել էր հանդիպում «ՍիվիլՆեթ»-ի լրագրող և Հայկական ուսումնասիրությունների «ԱՆԻ» կենտրոնի համակարգող Թաթուլ Հակոբյանի հետ:

Ermeni Soykırımı Saksonya-Anhalt okulları ders kitaplarındsa yer alacak

Almanya’nın Saksonya-Anhalt bölgesi Kültür ve Eğitim bakanı Stephan Dorgerloh,  Saksonya—Anhalt bölgesi okul kitaplarında Ermeni Soykırımı temasının işlenmesi konusunun olumlu sonuçlandığı bilgisini vererek ʺ Yeni basılan kitabın 4 bölümü aralarında Ermeni de olmak üzere soykırımlara ilişkindir ʺ dedi. Bakan Aşotyan, Ermen Soykırımına ilişkin konuların Almanya’nın diğer eyalet okullarında da tedrisata girmesi için Alman Eğitim ve Kültür Bakanlığının konuyu Federal Konsey oturumuna sunması önerisinde bulundu.

Belediye Kilisenin İzini Silmek İstiyor..!

İzmit’in en önemli tarihi eserlerin biri olan Orhan Camii 1332 yılında Sultan Orhan Bey’in oğlu, Şehzade Süleyman Paşa tarafından yaptırıldı. Camii inşa edilmeden önce bölgede büyük bir kilise olduğu biliniyor… İstanbul Vakıflar 2’nci Bölge Müdürlüğü’nün kararı ile geçtiğimiz aylarda camide kapsamlı bir çalışma başladı… Tarihi eserlerin taşınma işlemi sırasında iddia odur ki; İzmit Belediyesi’nden yetkililer bahçede yer alan ve kilise döneminden kalan tek eser olan mermer vaftiz teknesini gözüne kestirmiş. Teknenin cami bahçesinden kaldırılması için harekete geçen yetkililer Kocaeli Müze Müdürlüğü ile irtibata geçmiş ve evlere şenlik bir bahane öne sürmüş. Yetkililer, bölge halkının vaftiz teknesinden rahatsız olduklarını ifade ederek vaftiz teknesinin müze bahçesine taşınmasını istemiş. Yaklaşık 700 yıldır cami bahçesinde yer alan vaftiz teknesi, bugüne kadar vatandaşın tepkisine sebep olmadı da 2015 yılında, AKP iktidarında mı göze battı bilinmiyor.

Doğu Perinçek Ermeni Olayları Davasında İfade Verecek

İsviçre’de Ermeni iddialarını kabul etmeyen ifadeleri sebebiyle hapse mahkum edilen Perinçek’in AİHM’deki davası bugün Strasbourg’da yapılacak. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 1915 olaylarına değin AİHM’de görülen davasının temyiz duruşmasına katılmak üzere Fransa’nın Strasbourg kentine gitti. Perinçek, hareketinden önce Sabiha Gökçen Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, “yerleşik haksızlıkların olduğu durumlarda ön yargıların taşlaştığını” ifade etti. 

Your Gift Will Help Make The Difference Between Life And Death!

It is estimated that up to 90% of heart attack and stroke patients in the Noyemberyan sub-region currently must travel 3 hours to Yerevan for advance lifesaving care. This loss of critical treatment time results in an almost 100% death toll. This hospital serves more than 30,000 residents in 30 villages, some only 2 short miles from the war’s border. The children and adults need and deserve a chance to survive and thrive.

Alman elçi: Bundestag Soykırım tasarısını sonbaharda kabul eder

Almanya’nın Erivan büyükelçisi Matthias Kiesler, ʺ Süreçler parlamentoda devam ediyor, ancak tasarının somut hangi gün kabul edileceği belirtemem ʺ dedi. Elçi Almanya devlet başkanı Joachim Gauck, Bundestag Başkanı  Norbert Lammert’in konuşmalarını hatırlatarak ʺAlmanya’da bu konuda yoğun tartışmalar oldu. Konu Almanya’da farklı alanlar için çok önemli. Saksonya Kültür bakanı şimdi Erivan’da  Onunla beraber Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsünü ziyaret ettik. Bu bizim çok hüzün vericiydiʺ dedi.

Ayşe Öktem: Türkiye sivil toplumu hükümeti Soykırımı tanımaya zorlar

DVV International kuruluşu Türk temsilcisi Ayşe Öktem, Türkiye’den projeye Türk ve Kürt temsilcilerin katıldığını belirtti, Almanya’nın da Soykırımını tanıyacağı yönünde umudunu belirterek ʺTürkiye tarafından Ermeni Soykırımının tanınmasının dış güçlerin baskısı sonucu değil, aksine içeriden Türkiye halkının kaynaklanacağı umudunu taşıyorumʺ dedi.

Ինչպես թուրք երգչուհին սիրահարվեց հայկական երգերին ու որոշեց բարձրաձայնել Հայոց Ցեղասպանության մասին

«Ես ինձ երջանիկ եմ համարում, որ ունեմ հայ ընկերներ». այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց գերմանաբնակ թուրք երգչուհի Լեման Շտեհնը, ով Երեւան է ժամանել համերգային ծրագրով։ Երգչուհին պատմեց, որ ուսանող տարիներին շատ հայ ընկերներ է ունեցել, որոնց միջոցով ծանոթացել է հայկական երգերին։

Bu kiliseyi kurtarın

Beşiri ilçesinin Oğuz köyü muhtarı Davut Apaydın, Kışlacık (Zevka Xaco) mezrasındaki tarihi kilisenin defineciler tarafından yerle bir edildiğini söyledi. *Bin yıllık kilisenin ayakta kalan bölümünün onarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na seslenen muhtar Apaydın, “Beşiri-Ayrancı’daki kilise kadar önemli olan ‘Dera Mısra’ kilisesine el atılmasını istiyoruz” dedi.

Perinçek, CHP ile ittifak görüşmelerinin detaylarını anlattı

"Sözde Ermeni Soykırımı'nı savunan vekilleri vardı. Ancak listede soykırım yalanına karşı AİHM'de zafer kazanan Doğu Perinçek olmasın dediler. Onu da kabul ettik" diye konuşan Perinçek şöyle devam etti: "131 milletvekiliniz de tamam ama, 131'den sonraki sıralar. İzmir'de CHP 6 milletvekili çıkarmış bir bölgeden ikinci bölgeden 6 milletvekili çıkarmış. 7 ve 8'inci sıraları bize verin biz 9'a çıkaralım. Çünkü CHP İzmir'in bir bölgesinde bin 600 oy farkla AKP'ye milletvekili verdi. Halbuki o bölgede Vatan Partisi'nin 11 bin oyu var. 11 bini eklediğiniz zaman CHP bir milletvekilini AKP'den alıyor, öbür bölge 2 bin oyla HDP'ye milletvekilliği kaptırmış. Orada da 12 bin oyumuz var. HDP'den o milletvekilliği daha geri almıyor. Bir de estirilen rüzgarla buna ek 9-10 milletvekili daha çıkartılabilir. Bizim önerimiz buydu." (:)) HYETERT)

Türkiye’nin son 100 yılı devlet aygıtlarının bizzat katıldığı, pogrom veya linç hadiseleriyle dolu

Fehim Taştekin, Al-Monitor’da yayımlanan 22 Eylül tarihli makalesinde Tanıl Bora’nın (hedefi genelde Ermeniler, Süryaniler, Rumlar, Yahudiler, Aleviler ve Kürtler olan), “Türkiye’nin Linç Rejimi” adlı kitabına değiniyor. Alıntılar: Fehim Taştekin, Al-Monitor 22.09.2015 / Türkiye, siyasal amaçlar için devlet aygıtlarının tahrikiyle belli inanç gruplarına karşı linç girişimleriyle dolu toplumsal bir hafızaya sahip. Son zamanlarda siyasal aktörlerin nefreti körükleyen söylemleri ve şiddeti normalleştiren tepkilerine paralel olarak linç kültürünün yeniden hortladığını gösteren yüzlerce olay yaşandı. Türkiye’nin yakın tarihinde linç girişimlerinin hedefi genelde Ermeniler, Süryaniler, Rumlar, Yahudiler, Aleviler ve Kürtler oldu.

Papa Françesko Washington'da

Papa Françesko, Amerika’da altı gün sürecek ziyaretine başkent Washington’dan başladı. Papa’nın İtalyan havayoluna bağlı Çoban 1 adlı uçağı Washington dışındaki Andrews askeri hava üssüne indi. Papa Françesko’yu havaalanında Başkan Barack Obama, eşi Michelle ve çocukları Sasha’yla Malia karşıladı.

Honoring the Future, Honoring the Armenian Youth Federation WUS

The Armenian National Committee of America-Western Region announced last week that it will honor the Armenian Youth Federation Western United States (AYF WUS) with the "Vahan Cardashian" Award at its 2015 Annual Gala Banquet, taking place on Sunday, October 25 at the prestigious Hyatt Regency Century Plaza in Los Angeles.

İşgal Altındaki Yukarı Karabağ İçin Site Kuruldu

Azerbaycan'da, Yukarı Karabağ sorunu ve Ermenistan-Azerbaycan çatışmasını dünya kamuoyuna daha iyi duyurmak için beş dilde yayın yapan internet site kuruldu. Azerbaycan'da, Yukarı Karabağ sorunu ve Ermenistan-Azerbaycan çatışmasını dünya kamuoyuna daha iyi duyurmak için beş dilde yayın yapan internet site kuruldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Fonu'nun (STKDDF) katkılarıyla kurulan www.dailykarabakh.com'un tanıtımı için Bakü'de geniş katılımlı tören düzenlendi.

DVV International: Ermeni-Türk uzlaşısı projesinin 5 unsuru var

Ermeni-Türk Uzlaşısı Birlikte İşleyerek Projesinin hayata geçirilmesi Türkiye’den başlamalı, ancak ülkenin halihazırdaki durumu bunu yapmaya izin vermiyor. Beyanat 22 Eylül’de Birlikte İşleyerek Projesi I. Etabına yönelik basın toplantısı esnasında DVV International kuruluşu Bölge ofisi direktörü Mattias Klingenberg’den geldi.

Erivan, Avrupa Üniversiteliler Satranç Şampiyonası ilk başkenti

Erivan 6-11 Ekim’de yapılacak Avrupa Üniversiteliler Satranç Şampiyonasının ilk başkenti olacak. Bilgi bugün 22 Eylül’de Ermenistan Eğitim ve Bilim Bakanlığında düzenlenen istişare toplantısında geldi. Eğitim ve Bilim Bakanlığından verilen bilgiye göre, Organizasyon Komitesi temsilcileri bakan Armen Aşotyan’a şampiyona hazırlık çalışmalarına ilişkin bilgi verdiler.

"Müslüman ve Hristiyan Mezarlığı arasında ne fark var"

Biri Almanya Köln şehri Hristiyan Mezarlığı. Diğer resim ise Türkiye'den. Malatya şehir mezarlığı. Gazeteci ve Milletvekili Adayı Dursun Boran Müslüman ve Hristiyan Mezarlığı'ndan çektiği fotoğraflarla, iki mezarlık arasındaki farka dikkat çekti. Boran, biri Almanya Köln şehrinde yer alan mezarlık, diğeri Malatya şehir mezarlığına ait fotoğraflarla aradaki farkı gözler önüne serdi.

Büyükelçi Kiesler, Ermenistan ile uzlaşmada Almanya’yı örnek gösterdi

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Almanya’nın Ermenistan Büyükelçisi Matthias Kiesler, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu…  Büyükelçi Kiesler, isim belirtmemekle birlikte, Ermeni Soykırımı’nın resmen tanınması ve 1915’te yaşananların kınanmasına yönelik olarak farklı ülkelerde alınan kararlara değindi. Büyükelçi Kiesler, 1915 Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ülkelere itiraz eden Ankara’nın her seferinde gündeme getirdiği, “Türkiye-Ermenistan ilişkileri olumsuz etkileniyor” argümanına da atıfta bulundu. Alman Büyükelçi, Türkiye-Ermenistan uzlaşmasının tanınma ve farklı ülkelerde alınan kararlara bağlı olmaması gerektiğini vurguladı. Büyükelçi Kiesler, Almanya’nın uzun yıllar sorun yaşadığı Fransa ve İsrail ile ilişkilerinde bugün gelinen noktaya işaret ettiği konuşmasında, Almanya’nın barış ve uzlaşma konusundaki deneyimine dikkat çekti.  

Ermeni Baro Avukatları Birliği'nden Ermenilere yönelik nefret söylemine kınamaErmeni Baro Avukatları Birliği, Türkiye’de son haftalarda artan Ermenilere yönelik nefret söylemi ve Kamp Armen’e düzenlenen saldırılarla ilgili bir mektup yayımladı. Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklara gönderilen mektupta, kışkırtma ve saldırılara yönelik kınama çağrısı yapılıyor.

Yine Ermeni'siz yapamadılar

Vartan Estukyan - Agos

Çatışma süreci yoğunlaşırken, ‘teröre tepki’ yürüyüş ve etkinliklerinde, Ermeniler de nefret söyleminden payını aldı. Bu kez, Ermenilere yönelik nefret söyleminde güvenlik güçlerinin de rol aldığı görüldü. Cizre ablukası sırasında, güvenlik güçlerince yapılan anonslarda “Ermeniler sizi seviyor, hepiniz Ermeni’siniz” sözleri duyuldu. Görüntülerin medyada paylaşılmasının ardından, hiçbir resmî makamdan bir açıklama yapılmadı.

O Bayrağın Ne Alında Ne de Kızılında Bizim Kanımız Var Sayın Figen Yüksekdağ

Tamer Çilingir
1920’lerde Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Antep’te, Adana’da kim beraber savaştı? Kim göğsünü düşmana karşı beraber siper etti?  ...” diyor Selahattin Demirtaş. Mustafa Kemal ve arkadaşları, Karadeniz’de yerel çetelerle birlikte, 200 bin kişinin canına, 1 milyon 250 bin Rum’un mübadele ile sürgün edilmesine yol açacak Pontos Rum soykırımını gerçekleştirdiler sayın Selahattin Demirtas. Sözlerinizde bahsettiğiniz  ‘‘…1920’lerde Kurtuluş Savaşı’nda ‘‘ bugün Kürt ulusunun da yaşadıklarını yaşıyordu Pontoslu Rumlar. Ortak vatan yaptık diye övündüğünüz  bizim kanlarımız dökülerek, canlarımız alınarak kurulan ‘vatan’dır. Siz nasıl böyle bir şey için övünebilirsiniz? 
Figen Yüsekdağ ise,  ‘‘O bayrağın alında kızılında Kürdün, Türkün, Lazın, Çerkezin kanı var. O bayrağın kızılı oradan gelmiş. Kızılını gölgesini Türkçülüklerine faşizmlerine alet etmeye kalkmasınlar. Biz buna itiraz ediyoruz, ederiz. O bayrakta Kürdün kanı var Türkün olduğu kadar. Arabın Lazın Pomağın Gürcünün, Türkiye’nin bugünkü birliğini oluşturan bütün halkların kanı var. Bu halkların kanının oluşturduğu bayrağı bir ulus adına başka bir ulusa karşı kimse kullanamaz.‘‘ diyor. O bayrağın gölgesinde Türklük adına, Müslümanlık adına, Cumhuriyet adına soykırıma uğratılan, katledilen, zulm gören ulusların o bayrağın kızılında da alında da kanı yoktur. Bu argüman ırkçı faşist kafaların 100 yıldır mazlumlara dayattığı bir argümandır. Bahsettiğiniz Kürdün, Lazın, Çerkes’in kanı da Türklük adına dökülmüştür.

YSK, Sevan Nişanyan’ın LDP’den vekil adaylığı başvurusunu reddetti

Şirince’de kaçak inşaat yaptırdığı gerekçesiyle cezaevinde bulunan yazar Sevan Nişanyan’ın 1 Kasım seçimleri için Liberal Demokrat Parti’den (LDP) yaptığı adaylık başvurusu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildi. Konuya dair yazılı açıklama yapan Liberal Demokrat Parti Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Beyhan, Aydın 1’inci sıra adayı Sevan Nişanyan’ın adaylığının aldığı cezanın niteliği yüzünden kabul edilmediğini kaydetti… Beyhan, “Sevan Nişayan’ın mühür bozmak nedeniyle hapis yatması nedeniyle aday olamayacağı YSK tarafından bize bildirildi... dedi.

Garabet’in dayısı

Fatin Kanat
Türkiye Cumhuriyeti’nin ölülerle savaşı yeni değildir. Ölüler bazen dirilerden de tehlikelidir. Yapılmış ve kutsanmış bir mezarları varsa hele, ziyaret edeni bolsa; toprağını, taşını okşayanı eksik değilse tehlike giderek büyüyor demektir. Hrant’ın yetimhane arkadaşı olan, hani adına Kamp Armen de denen ve bugünlerde elinden zorla alınmış arsası iade edilsin diye bir avuç duyarlı insanın mücadele ettiği Tuzla’daki o yetimhanede büyüyen Garabet’in anlatımı olan yaşanmış bu öyküyle aktarayım istedim meramımı: “…. Malatya’da doğdum ben. O büyük felaket günlerinde her nasılsa sağ kalabilmiş ve yerini yurdunu terk etmemiş Ermeni bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşta yetim kaldım.

Çanlar Barış İçin Çaldı

Can Kamiloğlu
Birleşmiş Milletler'in 1981 yılında düzenlenen bir tasarıyla ‘Dünya Barış Günü’ olarak ilan ettiği 21 Eylül günü BM’de dünyada ve ABD’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı…‘Dünya Barış Günü’ adına düzenlenen geleneksel barış çanı töreninde konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, savaşan tarafları ölümleri durdurmaya, silahlarını bırakıp ateşkes ilan etmeye davet etti. Ban Ki –moon, ‘’Bu çanın çıkardığı ses gibi barış için güçlü çağrımızı sürdürmeye devam edeceğiz ‘ dedi. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde düzenlenen törene ünlü aktör Michael Douglas ve BM iyi niyet elçisi müzisyen Herbie Hancock da katıldı.

Hasar Gören Cami ve Kiliseler Onarılıyor

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, hasar gören cami ve kiliselerin tekrar işlev görmesi için çalışmalara başlandığını söyledi. Farklı kültür kimlik ve inançların bir arada yaşadığı Doğu ve Güneydoğu'da yeniden baş gösteren şiddetli çatışmalar ibadetlerin de aksamasına yol açtı. Diyarbakır Sur ilçesindeki Ermeni ve Ermeni Protestan Kiliseleri'nde uzun süreden beri ayinler yapılamazken, Fatihpaşa (Kurşunlu) ve Hasırlı Camii'nde de ibadet yapılamadı, namaz kılınamadı. Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, hasar gören cami ve kiliselerin tekrar işlev görmesi için çalışmalara başlandığını söyledi.

Gökçeada Özel Rum Ortaokul ve Lisesi 40 yıl sonra açılıyor

Rum okulunda tarihi gün. Gökçeada'da, restore edilerek 2013 yılında Zeytinli Köyü'nde eğitim öğretime başlayan Özel Gökçeada Rum İlkokulu'nun ardından, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ile Özel Gökçeada Rum Lisesi de 40 yıl aradan sonra Tepeköy'de 28 Eylül Pazartesi günü 10 öğrencisi ile eğitim öğretime başlayacak. Restore edilen Özel Gökçeada Rum Ortaokulu ve Lisesi, geçtiğimiz yıl bazı eksiklikler nedeniyle son anda eğitim öğretime açılamamıştı. Ancak, okul binasındaki eksiklikler tamamlandı ve açılması için önünde hiçbir engel kalmadı.

Fransa okullarında Ermeni Soykırımı teması işlenmeye devam ediyor

Fransa okullarında Ermeni Soykırımı teması işlenmeye devam ediyor. Nouvelles d’Armenie’nin verdiği habere göre Le Monde’da Soykırım konusunun temel okul üçüncü sınıfında  I. Dünya Savaşının işlendiği bölümde yer alacağı haberi yayımlandı. İlgili belgede ʺBüyük savaş Avrupa toplumunun birlikteliği için gerçek bir badireydi, bu var olan rejimleri zayıflattı. Hem askerler hem de sivil sakinler caniliklerle karşı karşıya kaldılar. Bunun örneği 1915 Ermeni Soykırımıdırʺ denmekte.

ՇՆՈՐՀԱՆԴԵՍ

Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտը հրատարակել է չորս նոր գրքեր. 2015 թ. սեպտեմբերի 23-ին, ժամը 12:00-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտում տեղի է ունենալու ՀՑԹԻ հրատարակված չորս գրքերի շնորհանդեսը։ Հանրության ուշադրությանն են ներկայացվելու Արման Կիրակոսյանի «Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակակից ամերիկյան հանրագիտարաններում», Ռուբինա Փիրումյանի «Հայոց ցեղասպանությունը գրականության մեջ. երկրորդ սերնդի արձագանքները», Ռոբերտ Թաթոյանի «Արևմտահայության թվաքանակի հարցը 1878-1914 թվականներին» մենագրությունները, ինչպես նաև «Հայոց ցեղասպանության սկանդինավյան արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրության կատալոգը։ 

Maritsa Küçük davasında jandarmadan yanıt bekleniyor

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Avukat Eren Keskin, Samatya’daki evinde öldürülen Maritsa Küçük’ün davasında soruşturma aşamasının eksik ve yetersiz olduğunu söyledi. İstanbul’un Samatya ilçesinde Ermeni kadınlara yönelik olarak yapılan saldırıların birinde hayatını kaybeden Maritsa Küçük’ün öldürülmesine ilişkin davanın 16’ncı duruşması, İstanbul Çağlayan’daki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Legal settlement with Armenian church lets Getty Museum keep prized medieval Bible pages

One of the eight illustrated table of contents pages from a 750-year-old Armenian Bible that the Getty Museum acquired in 1994. The Getty has reached a legal settlement with an American branch of the Armenian Apostolic Church in which the church is being recognized as owner -- but is donating the works to the Getty.

Doğu Karadeniz Maden Deposu

Maden Tetkik Arama (MTA) Trabzon Bölge Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan bilgilere göre, Yapılan sondaj ve aramalarda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dünyanın en önemli maden kuşağında yer aldığının ortaya çıkarıldığı belirtilerek, “Doğu Karadeniz Bölgesi Romanya, Bulgaristan, Türkiye üzerinden Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a ve oradan Himalaya’lara kadar uzanan yaklaşık 7 bin km uzunluğundaki ‘maden provensi’ içinde yer alır. Bölge, dünyanın sayılı Türkiye’nin ise en önemli maden kuşağı özelliğindedir” denildi.

Katolik Ermeniler Patriği Nerses Bedros XIX ölümü sonrasında taltif edildi

Kilikya Katolik Ermenileri Katolikos-Patriği Nerses Bedros XIX Tarmouni ölümü sonrasında ödüllendirildi.Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Katolik Ermeniler Patriği Nerses Bedros XIX’u, Ermeni değerlerinin korunması, Diasporada Ermeni değerlerinin korunması, gelişimi ve yaygunlaştırılması işindeki istisnai katkıları için, ölümü sonrasında Sb. Mesrop Maştots nişanıyla ödüllendirdi.

St. Gregory the Illuminator Armenian Church's Men's Forum - Monthly Dinner Meeting

Recep Maraşlı: TÜRKLERLE KÜRTLER BERABER KİMİN KANINI DÖKTÜK ?

HDP’den milletvekili adayı gösterilmesi için kampanya yapılan Sevan Nişanyan, LDP (Liberal Demokrat Parti) den aday olacağını açıklayınca çoğu kişide “soğuk duş” etkisi yarattı sanıyorum. Zaten milletvekilliğiydi, şuydu buydu gözü olmayan Nişanyan’ın bu tavrının bir protesto olduğunu düşünüyorum. Herhalde öyledir… Bunun nedeninin “Halkların Demokratik Partisi”nin, bütün halkların demokratik eşitliğine değil de, sadece Türklerle Kürtlerin tarihi İttifakına yaslanma adetine; her ortak zemin arandığında “hak eşitliğine” değil de Türklerle Kürtlerin “düşmana karşı” omuz omuza dövüştüğü ve tabi Ermenilerle Rumların ortak düşman ilan edilmesine; bu ortaklık arandığında hep feda edilmelerine vd. daha bir sürü sakilliğe tepki olduğunu tahmin ederim.

Düşman yaratan politikanın dostları

Bilge Selçuk @byagmurlu / Koç Üniversitesi; Doç. Dr.
Nefret söylemini bir şekilde içselleştiren, her türlü zulme kayıtsız kalabilir. Bu yoğun propagandanın etkisinde kalan Alman halkı Yahudileri ötekileştirdi ve bizzat soykırıma katılmasalar bile, Yahudilere yapılan büyük zulme herhangi bir tepki göstermediler. Çünkü Yahudileri masum görmüyorlardı. ‘Hitler ve Holocaust’ kitabının yazarı, tarihçi Ian Kershaw, bu süreci “Auschwitz’e giden yol nefretle inşa edilmiş ama kayıtsızlık ile döşenmiştir” diye özetler. Peki bizdeki durum farklı mı? Yaşadığımız bu topraklar, en çok da barındırdığı tarih katmanlarında farklı gruplar için ürettiği nefrette verimli değil mi? Toplumda bu algılar yaratılmadı mı: Aleviler, Kızılbaş’tır, dinsizdir, ahlaksızdır. Onları tasvir etmek için en sık anlatılan Mum Söndü’dür. Ermeniler, zalim, eziyet eden, çıkarına göre dönendir, kalleştir. Kırıtan kadına Ermeni gelini denir.

New Politics- ElectricYerevan Challenges Governance.

June 2015 brought thousands of demonstrators to the streets of Yerevan following an electricity price hike proposal. The city center was gridlocked, flooded as it was with spontaneous protesters from every generation, and all walks of life, who all demanded accountability and transparency from both the electricity company and the government. #ElectricYerevan and its subsequent months will be the topic of discussion as the USC Institute of Armenian Studies welcomes young scholars Karena Avedissian and Babken DerGrigorian to its series of lunchtime talks at the USC Doheny Memorial Library (Room 240) on Wednesday, September 23, at 12 noon. Avedissian and DerGrigorian will be In Conversation with USC Annenberg’s Ev Boyle.

AB Ermenistan’a yaklaşmaya çalışıyor Erivan ise Doğu’ya yöneliyor

Ermenistan, Çin’le ekonomik işbirliğini derinleştirecek. Çin’de düzenlenecek 6. Avrasya Ekonomik Forumu’na katılacak olan Ermenistan Başbakanı Ovik Abramyan, Ermenistan’ın Çin’le kapsamlı ekonomik işbirliğini gerçekleştireceğini kaydetti. Abramyan, Xinhua Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Çin ile Ermenistan arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin son yıllarda sürekli gelişmekte olduğunu ve iki ülke arasında ticaret hacminin 500 milyon ABD Doları’nı aştığını belirtti.

Hristiyan Vatandaşlardan Türk Bayraklı, Pankartlı Bayram Mesajı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde şehrin en işlek caddesinde bulunan kilise duvarına Türk bayrağı ve pankart asan Hristiyanlar, terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı verdi. “Geçtiğimiz bayramlarda kilise duvarlarına pankart asarak,... Hatay’ın İskenderun ilçesinde şehrin en işlek caddesinde bulunan kilise duvarına Türk bayrağı ve pankart asan Hristiyanlar, terör olaylarına karşı birlik ve beraberlik mesajı verdi.

RF devlet başkanı Vladimir Putin’in kutalama mesajı

EF devlet başkanı Vladimir Putin, Emenistan Cumhuriyetinin 24. Bağımsızlık Yıldönümü vesilesiyle cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı bir mesajla kutladı. Kutlamada şunlar kaydedildi:
Saygıdeğer Serj Azadiç, Ermenistan Cumhuriyetinin Bağımsızlık bayramı vesilesiyle Sizi yürekten kutluyorum. Halklarımızın dostluk, kültür ve manevi yakınlığına dayalı eski gelenekler üzerine kurulu Rus-Ermeni ilişkilerinin farklı yönlerde başarıyla geliştiğini memnuniyetle belirtiyorum.

Ermenistan Cumhuriyeti 24 yaşında

21 Eylül’de tüm dünya Ermenileri Ermenistan’ın Bağımsızlık Yıldönümünü kutluyor. Ermenistan Bağımsızlık Bildirisi Ermenistan Yüksek Sovyeti’nin 23 Ağustos 1990 tarihli oturumunda kabul edildi… Ermenistan’ı ilk tanıyan ülke daha bağımsızlık ilânından da önce 14 Ağustos 1991’de Litvanya oldu.

Doğdu Aslıhan Kiremitçiyan; öldü Fatma Yavuz…

Kazım Gündoğan kzgundogan@gmail.com - Araştırmacı-Yapımcı
Dersim katliamının mağdurlarıyla kurduğum ilişki biçimi (normal mi bilemiyorum) onlara karşı özel bir sorumluluk yüklenmeme neden oldu. Kiremitçiyan ailesinin katledilmesi ve 5-6 yaşlarındaki Aslıhan’ın köklerinden koparılmasının acısını, soykırımla yüzleşilememiş olmasının utancını unutabilmem mümkün değil. Aslıhan Kiremitçiyan mı demek lazım, yoksa Fatma Yavuz mu? Bazen bende ikilemde kalıyorum. Kiremitçiyan benim, Yavuz ise onun içselleştirdiği soy isimler. Kendimi garipsiyorum bazen; araştırmacı olarak ne kadar objektif olmaya çalışsanız da hakikatler karşısında taraf olmak zorunda hissediyorsunuz. Zira, “Kiremitçiyan” gerçek tarihi, “Yavuz” ise resmi tarihi anlatıyor bu kişisel öyküde…

TRT Kurdi'de, Koro Kurdi'nin Programları Başlıyor

Müziğin birleştiriciliğine müzikal bir çerçeveden vurgu yapmak amacıyla hayata geçirilen "Koro Kurdi", Ekim'den itibaren TRT Kurdi ekranlarında izleyiciyle buluşacak… Koro Kurdi'nin yapımcısı Genco Demirer, koristlerin Kürtçe, Ermenice, Arapça, Zazaca, Soranice ve Türkçe dillerinde şarkı söylediğini kaydederek, "Hem çok sesli hem çok dilli ve farklı yörelerden oluşan, aslında en kozmopolit koro" diye konuştu.

Surp Mesrop / Mesrop-Machtots

Surp (Aziz) Mesrop Maştots (Mesrob, Մեսրոպ Մաշտոց) 361 (362) yılında Batı Ermenistan (Արեւմտեան Հայաստան, Arevmıdyan Hayasdan) Muş’un (Տարոն, Daron, Taron,) bölgesinde, Hatsekats köyünde doğar. Aynı zamanda keşiş ve dil uzmanı olan Surp Mesrop 405 yılında 36 harften oluşan Ermeni alfabesinin icat ederek birçok İncil dahil birçok kaynağın Ermeniceye çervrilmesinde önemli rol oynar.