Etiketler

Ermenistan’dan Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin taziye mesajı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ankara’daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ankara’da bugün yapılan Barış Mitingi’ne yönelik olarak düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlere ilişkin taziye mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Ankara’daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, hayatta kalan yaralılara ise acil şifa dileyerek saldırıyı kınadıklarını açıkladı.

Başbakan Davutoğlu: 3 günlük yas ilan edildi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da meydana gelen hain terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Başbakan Davutoğlu, terör saldırıları nedeniyle 3 gün ulusal yas ilan edildiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı: 30 kişi hayatını kaybetti, 126 kişi yaralandıi

Ankara'daki patlamaya ilişkin İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama. İçişleri Bakanlığı, çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendikanın destek verdiği "emek, barış ve demokrasi mitingi" için Ankara’ya gelenlerin toplandığı Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen iki ayrı patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasında iki ayrı patlamanın meydana geldiği, ama bu patlamaların nedeninin henüz tespit edilemediği belirtilirken, "30 kişinin öldüğü ve 126 kişinin de yaralandığı değerlendirilmektedir," denildi. (Son bilgilere göre 86 ölü, 186 yaralı var. HYETERT)

‘Ermenicisiniz' siyasetine sarılmak

ALIN OZINIAN*
AKP'nin, geçtiğimiz seçimlerde tek başına iktidar olamaması ve HDP'nin ulaştığı oy oranından kaynaklanan rahatsızlığı Türkiye'ye karanlık ve kötü bir süreç  olarak geri döndü. Çatışmalar ve ölüm haberleri dolu bu dönemde “Ermeni” konusu, yine de gündemi “işgal” etmeyi başarabiliyor. HDP'nin oyları, Kürt hatta PKK partisi veya bölücü, diyerek azaltılamayınca Kürt'e “Kürt'ten daha kötü” ve halk tarafından daha da lanetlenecek bir kusur bulmak gerektiğini anladılar. O da Ermenilikti. Bu şekilde iki kuş rahatlıkla vurulabilirdi.  HDP “Ermenileştirilince” daha sevimsiz bir hal alır, politik arenada yalnızlaşır ve “içimizdeki, kafamıza yatan, makbul Kürtler” canımız ciğerimiz siyasetine devam edilebilirdi.

100. YILINDA ERMENİ SOYKIRIMINI AN(LA)MAK


16 Ekim Cuma, 19:00 (UTC+02)
Viyana Türkiyeli Öğrenci Gençlik Derneği

Harlem Desir: Türkiye belleğiyle yüzleşecek

Türkiye, almanya’nın yaptığı gibi  kendi belleğiyle yüzleşecek. Beyanat 9 Ekim’de Fransa’nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet bakanı Harlem Desir’in Tsitsernakaberd Anıtı ziyareti esnasında basına açıklamasıyla geldi… Desir ʺBütün bunlar bir anlamda uluslararası toplumun kayıtsızlığını sonucudur. Birçok diplomat ve aydınların tanıklıklarına karşın Dünya Soykırımın gerçekleşmesine izin verdi. Bu idari organ ve ordunun katılımıyla gerçekleştirilen, çocuk, kadın herkes fark gözetmeksizin medeniyetiyle tüm bir halkı imha kararıyla 20. yy.’ın ilk soykırımıydı. İnsanlık bundan ders alamadı ve şimdi dünyada olanlar oluyorʺ dedi.

Translators Assemble!

The Invincible Philosopher. The Master of Mystic Poetry. The Wartime Chronicler. The Grace-Filled Patriarch. The Man of a Dozen Tongues. It could be the line-up of characters for a new super-hero flick. But in fact, each is a saint of the Armenian Church—David, Narek, Yeghishe, Nersess, Masdots—remembered together (along with others) as a distinctive “team” known as the Holy Translators. This Saturday, October 10, is their annual feast day.

Polis Ogün Samast’ı biliyormuş

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü, Trabzon istihbaratının, Ogün Samast’ın tetikçi olduğunu bildiği bilgisine ulaştı.

Erişiyorsam Varım Sergisi Yarın Açılıyor

‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’’ sergisinde Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu farklı yaş ve engel grubundan Türkiye’den sekiz, İsveç’ten 14 bireysel yaşam hikayesine yer veriliyor. Türkiye’deki hikayeleri bianet muhabiri Nilay Vardar kaleme aldı.İsveç ve Türkiye’den 22 engelli bireyin hikayesine odaklanan ‘‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’’ Sergisi, 10 Ekim cumartesi günü İstanbullularla buluşuyor.

Cumhuriyet Meydanında ʺErivan Bayramıʺ için konser sahnesi hazır

Erivan Kent Günü bu yıl, 10-11 Ekim’de kutlanacak. Bayram etkinlikleri çerçevesinde 10 Ekim’de Cumhuriyet Meydanında gerçekleşecek konser için sahne düzeni hazırlıkları sona ererken, şarkıcılar provalarını yapmaya başladılar. 
Erivan kentinin kuruluşunun 2797. yılını kutlamakta olduğunu hatırlatalım.

Cumhurbaşkanı resepsiyon verdi

Cumhurbaşkanı Serj sarkisyan bugün 8 Ekim’de Ermenistan Anayasasının 20. yıldönümü ve Anayasa Mahkemesinin 20. Yılına yönelik Erivan 20. Uluslararası Forumu katılımcıları onuruna bir resepsiyon verdi.

CHP’den “Göç Bakanlığı Kurulsun” Önerisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla oluşturulan ‘Suriyeli Mültecilerin ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’ dün konuyla ilgili çalışan sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Şişli Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve komisyon üyeleri İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu katıldı.

Charles Aznavour tekrar Ermenistan’da

Şansonye Charles Aznavour bugün 8 Ekim akşamı Erivan’a geldi. NEWS.am muhabirinin verdiği bilgiye göre, Aznavour ʺZvartnotsʺ Havalimanında gazetecilerin sorularına yorgunluğunu gerekçe göstererek yanıtlamadı. Uluslararası Frankofoni Teşkilatı 31. Bakanlar Forumuna katılım çerçevesinde Fransız Delegasyonuyla beraber Ermenistan’a gelen  91 yaşındaki şansonyeye oğlu Nicolas Aznavour eşlik etmekte. Forum etkinlikleri çerçevesinde Aznavour 10 Ekim’e Karen Demirciyan Spor ve Sergi Sarayında solo konser verecek.

Türk askeri Ermenistan’a gidiyor

Uğur Ergan
Türkiye, diplomatik ilişkilerinin olmadığı, sınırın kapalı tutulduğu Ermenistan’a uluslararası bir anlaşma uyarınca asker gönderecek. Türk askerinin Ermenistan’a gideceği, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı bir açıklama ile ortaya çıktı. Genel Kurmay Başkanlığı, Türk askerinin Ermenistan’a Avrupa Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması (AKKA) kapsamında gideceğini duyurdu. Duyuruda yer alan bilgiye göre Türk Denetim Timi, Ermenistan’da üç gün kalacak.

Nobel Barış Ödülü Tunus'a

Nobel Barış Ödülü, ülkede devrim sonrası demokrasinin tesis edilmesinde oynadığı rol nedeniyle Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verildi.Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü, 2011'de Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrilmesi sonrası ülkede çoğulcu demokrasinin tesisine katkıları nedeniyle  Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Diyalog Dörtlüsü'ne yaklaşık 972 bin dolar para ödülü de verilecek. Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü çatısı altında Tunus Genel İş Sendikası, Tunus Sanayi Konfederasyonu, Tunus İnsan Hakları Birliği ve Tunus Barolar Birliği örgütleri bulunuyor.

The lost voices of the 20th century's first genocide return to Istanbul

By Matthew Ponsford, CNN
Istanbul (CNN)Francis Alys' film The Silence of Ani begins with the rustling of wind through a breathtaking city that now lies in ruins. In the ancient stone, we see eagles carved out, and slowly a melody of birdcalls rises to crescendo -- revealed to be the sound of flute whistles played by children darting between the debris.

Van Vilayeti – Belge No 2

Hayatta kalanlardan Hovhannes Jamkoçyan ve Petros Manukyan’ın, Van sancağının Van kazasında bulunan, Van- Tosp’un Kurubaş köyünün katliamıyla ilgili tanıklığı. Kurubaş’m 120 evi ve 880 sakini, bir kilisesi (Surp Istepannos), bir okulu, 12 su değirmeni, bir yağhanesi, 1.500 koyunu, 1.000 büyükbaş hayvanı vardı. Köyün tüm yıllık geliri 6.400 Osmanlı altını değerindeki tahıl, üzüm, saman vs. idi. Kilisenin eski el yazması bir İncil’i ve 2.000 Osmanlı lirası değerinde kıymetli kapları, gümüş haçları, kıyafetleri vs. vardı... 20 Temmuz 1914’te, genel seferberlikte 21-45 yaş arasındaki tüm Kurubaşlı erkekleri askere aldılar. Askere tabi herhangi bir kişi çağrıldığı zaman evde bulunmadığında, zaptiyeler tarafından evi yakılmakta, tüm taşınır ve taşınmaz malları devletleştirilmekte ve karısına tecavüz edilmekteydi.

Surp Asdvadzadzin Patriklik Merkez Kilisesi ve Bezciyan Okulu Sevgi Sofrası (Madağ)

11 Ekim 2015 Pazar günü Surp Asdvadzadzin Kilisesi ve Bezciyan Okulu’na maddi ve manevi yardımlarda bulunmuş hayırseverleri anma gününe Patriklik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan önderlik edecektir. Surp Badarak sonrasında Harutyun Amira Bezciyan Salonu’nda Sevgi Yemeği verilecektir.

ՀԱՅԵՐԸ ՉԻԼԻՈՒՄ

Հարավային Ամերիկայով մեր սրընթաց ուղեւորությունն Անդերի վրայով տանում է Չիլի։ Հարավային Ամերիկայի հարավ-արեւմտյան հատվածը, որը տեղաբնիկների լեզվով կոչվել է Չիլի, 19-րդ դարի վերջերից սկսած տուն է դարձել բազմաթիվ ներգաղթյալների համար, եւ բացառություն չեն եղել հայերը։ Օսմանյան կայսրությունում 1915-ից մինչեւ 1923 թվականներն իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ բազմաթիվ հայեր բարձրացան նավեր, որոնք պիտի նրանց հասցնեին Ամերիկա՝ «խաղաղության երկիր»։ 

Rosatom Başkanı Medzamor Atom Santralinin 4500 unsurunu kontrol ettik

Rosatom Başkanı Sergey Kirienko,  Rus tarafı 30 milyon dolar hibe kredisi ve 270 milyon dolara kadar kredi tahsis edecek. Anlaşma 2014 yılı sonunda imzalandı, esas anlaşma ise 1 Haziran 2015’te… Sadece Ermenistan ve Rusya’nın denetim organlarınca değil, UAEK’nın (Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, IAEA)  rijit kuralları çerçevesinde 4500 unsurun incelenmesi yönünde devasa bir çalışma yürütüldü ʺ.

Unutulan kilise ve cemaat: Mumbai’nin son Ermeni’si

Hint İdiva gazetesinde Mumbai (eski adıyla Bombay) şehrinin unutulan Surb Petros Ermeni Kilisesi ve soykırımdan kurtulanların mirasçısı Zabel Joshi’ye adanmış makale yayınlandı. Gazete, Dalal sokağında Mumbai Borsa Merkezi, gürültü ve kargaşa içinde neredeyse unutulmuş eski bir binanın – Surb Petros Ermeni Kilisesinin bulunduğunu yazıyor. Kilise üç yüzyıl önce, 1796’da o zamanki gelişen Ermeni cemaati için inşa edilmiş. Bugün Mumbai Ermeni Cemaati sadece bir kadından oluşuyor, kilisenin ise Ermeni Papazı yok.

Նազարեթ Բինաթլի.«Անբացատրելի կապվածություն ունեմ Հայրենիքիս հանդեպ»

 Հոկտեմբերի 5-7-ը կայացավ Ճարտարապետների համահայկական 3-րդ համաժողովը, որը կազմակերպել էին ՀՀ սփյուռքի և քաղաքաշինության նախարարությունները, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցությունը,  ՀՀ Ճարտարապետների միությունը:

«Ազատութեան» Մրցանակ` Հայոց Ցեղասպանութեան Ճանաչման Երախտաւորներուն

Միացեալ Նահանգներու Ներկայացուցիչներու տան մեծամասնութեան նախկին ղեկավար Տէյվիտ Պոնիորը արժանացաւ Արեւելեան Ամերիկայի Հայ դատի յանձնախումբի բարձրագոյն` «Ազատութեան» մրցանակին` Հայոց ցեղասպանութեան եւ Արցախի անկախութեան ճանաչման գործին մէջ իր ունեցած մեծ ներդրումին համար:

Güney Asya'daki göçmen trajedisi' Sığınma hakkı için Hıristiyan oluyorlar'

Alman Focus dergisi internet sayfasında verdiği ve İngiliz Daily Mail gazetesine dayandırdığı haberde, Müslüman mültecilerin sığınma şanslarını artırmak için Hıristiyanlığa geçtiklerini yazdı. Berlin'de "Dreifaltigkeitskirche" adlı kilisenin Müslüman mültecilere hızlandırılmış kurslar verdiğini aktaran dergi, yüzlerce Afgan ve İranlı Müslüman mültecinin üç ay sonunda ayinle Hıristiyanlığa kabul edildiklerine dikkati çekti.

IŞİD kurban bayramında 3 Süryaniyi infaz etmiş

IŞİD'in 23 Eylül günü Haseke'de 3 Süryani'yi idam ettiği ortaya çıktı. IŞİD'in infazları duyurmak için neden beklediği bilinmiyor. Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, kurban bayramının ilk günü olan 23 Eylül'de 3 Süryani'yi infaz ettiği ortaya çıktı. Süryani haber ajansı AINA News'in haberine göre, IŞİD'in yayımladığı infaz videosunda görülen Süryaniler, Haseke'nin Til Cezire köyünden Dr. Abdulmesih Enviya ve Aşur İbrahim ile Til Şamiram köyünden Besem Mişel.

Sarkisyan Etchmiatsin’in 2700. kuruluş yıldönümüne katıldı

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 8 Ekim’de Etchmiatsin kenti 2700. kuruluş yılı vesilesiyle Kent Günü kutlama etkinliklerine katıldı. Cumhurbaşkanı Sb. Hripsime Kilisesi yakınında bulunan Vazgen Sarkisyan Meydanını ziyaret etti burada V. Sarkisyan anıtının açılış töreninde hazır bulundu, Komutanın anıtına bir buket çiçek bıraktı.

Nobel Edebiyat Ödülü'nü Beyaz Rusyalı Svetlana Aleksiyeviç aldı

Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülünü kazanan isim Beyaz Rusyalı yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç oldu. Beyaz Rusyalı araştırmacı gazeteci ve yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç favoriler arasında gösteriliyordu. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin ödül gerekçesinde 67 yaşındaki yazarın "çok yönlü çalışmalarıyla günümüzün acı ve cesaretine bir anıt diktiği" ifadesine yer verildi. Aleksiyeviç, dünyanın en önemli edebiyat ödülünü alan 14'üncü kadın oldu.

Merkel: 'Türkiye'nin AB üyeliğine karşıyım'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili açıklamada bulundu. Merkel, sığınmacı akınıyla ilgili olarak 'Türkiye birdenbire sınır kontrolünü neden kaybediyor?' sorusunu yöneltti. Başbakan Angela Merkel, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’de sığınmacı kriziyle ilgili bir tartışma programında Türkiye ile ilgili soruları da yanıtladı. Krizin çözümünde Türkiye'nin öne çıktığını kabul eden Merkel, "Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğine karşıydım. Bu görüşümde herhangi bir değişiklik yok" dedi. Merkel, bu görüşünü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de paylaştığını söyledi.

Avusturya ve Lüksemburg: İlişkileri Onarma Çabaları

Bulgar Parlamentosu kararının, benzer ifadeler kullanılmış olmakla beraber, “soykırım” sözcüğünü içermediği için, bir tür “özürlü” olduğu ve bu nedenle de Ermeni çevrelerini tam olarak tatmin etmediği görülmektedir...  Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, soykırım iddiaları konusunda aslında Avusturya Parlamentosunun kararının değil, altı siyasi partisinin siyasi nitelikli bir açıklamasının mevcut olduğunu, bu açıklamanın da olayların uluslararası hukuka göre bir değerlendirilmesinin olmadığını, bir mahkeme kararı niteliği taşımadığını, bunun dışında soykırımın kavramının geriye dönük olarak yürümediğini (1948 Sözleşmesinin geçmiş olaylara uygulanamayacağı) söylemiştir… Lüksemburg için de benzer bir durum mevcuttur...  Dışişleri Bakanı Jean Asselborn,  soykırım iddiaları konusunda Lüksemburg Parlamentosunda yapılan görüşmelerde tüm siyasi partilerin Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olunmasına verdikleri önemi teyit ettiklerini belirtmiş ve ayrıca soykırım deyiminin uluslararası hukukta belli bir yasal tanımının olduğunu ve bu tür suçların yetkili mahkemede ele alınmasının gerektiğini ifade etmiştir.

Boudoyan, 47 Yıldır Anadolu'yu Fotoğrafladı

Anadolu'yu ziyaret ederek fotoğraflar çeken Stephane Boudoyan, "Doğu Anadolu'da 40 Yıllık Yolculuk" konulu söyleşide izlenimlerini aktardı. İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen söyleşiye katılan Boudoyan AA muhabirine yaptığı açıklamada, 47 yıldır, her sene doğuya giderek tarihi eserleri, sosyal hayatı ve insanları fotoğrafladığını söyledi.

Ermeni soykırımını inkâr, Prof. Justin Mccarthy ve türevleri...

Attila Tuygan
[Sesonline] Bir açık oturumda kendisine yöneltilen “Bu ülkede 1915 olaylarından sonra 100 bin Ermeni kaldı, bugün 40 bine düştü, neden böyle oldu sanıyorsunuz? İnsanlar Californiya'ya mı kaçtı sanıyorsunuz?” sorusuna cevaben “Senin de sonun Californiya olur" dedikten sonra tüm iddiaları “Hikâye bunlar” gibisinden gayet bilimsel(!) bir tavırla reddeden ama her nasılsa vakt-i zamanında profesör olmayı da başarmış Kemal Çiçek; devletin ‘görevli solcusu’ olarak İP genel başkanlığını yürüten Mehmet Perinçek; Türkiye’nin A.B.D.’deki yeni ‘elemanlarından’ Dr. Christopher Gunn; Azerbaycan milletvekili Prof. Dr. Musa Gasımlı’nın hazır bulunduğu ve iflâh olmaz milliyetçi ve Ermeni düşmanı Prof. Dr. Nurşen Mazıcı’nın yönettiği ‘3. Dünya Türk Forumu’ kapsamında geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen ‘Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne Türk-Ermeni İlişkilerine Tarihsel Bakış’ konferansında konuşan Prof. Justin McCarthy, “1,5 milyon Ermeni’nin ölmesi mümkün değil. Bu sayı toplam Ermeni nüfusundan daha fazla. Bu soykırımın gerçek olması durumunda her bir Ermeni’nin iki kere ölmüş olması gerekir. 1912 ile 1921 yılları arasında 3 milyon Müslüman ve 100 bin Ermeni öldü” diye buyurmuş. Bu iddianın ipe sapa gelmezliğinin üstünde durmaya gerek yok. Ben, inkâr endüstrisinin çapı üzerinde durmak istiyorum. [Attila Tuygan]

‘Bir Tutam Geçmiş'; Sivaslı Ermenilerin Kilise umudu!

Özgür Aydın / Özgür Aydın  @ozguraydin_n
Melisa Koçak'la, bugün Sivas'ta bir Ermeni  olarak yaşamanın zorlukları ve yayımlanan kitabını konuştuk… Sivas'ta doğup büyüyen Ermeni yazar Melisa Koçak'ın 'Bir Tutam Geçmiş' adlı anılarından oluşan kitabı yayımlandı.  Sivas'ta ki Ermenilerin dününün ve bugünün anlatıldığı kitapta, Anadolu'nun en kadim haklarının ibadethane mücadelesi de yer buluyor.  2011'de vefat eden büyükbabası Mihran Koçak'ın hayat hikâyesi kitapta geniş yer tutarken, barış ve birlikte yaşama da önemli bir yer ayrılıyor.

Yüzyıllardır Azınlıklar Açısından Eğitimde Değişen Bir Şey Yok

Zeynep Tozduman
2015- 2016 yılı ders zili geçtiğimiz hafta çaldı. Ermeni, Süryani, Rum öğrenciler, yüz yıldır çözülemeyen bir yığın sorunlar, eksiklikler ile yeni bir öğretim yılına başladı. Kürtler ise ana dilde eğitim hakkı için bir haftalık eğitimi boykot kararı aldı. Tek tipçi eğitime karşı çıkan Kürt halkı, bir yandan ötekileştirici, anti demokratik bir eğitim sistemine karşı direnmekte öte yandan 20 Temmuz'dan bu güne ülkenin doğusunda yaşatılan devlet terörüne, sokağa çıkma yasaklarına karşı, yaşam mücadelesi vermekte.

1915

İsmet Konak
Nasıl ki Nazilere destek verdikleri ve Sovyet yönetimine karşı Alman ordusuyla birlikte savaştıkları gerekçesiyle sürgün edilen Tatarların acısına ortak oluyorsanız Ermeni halkına karşı da aynı empatiyle yaklaşmak zorundasınız. Korkuya dayalı egemen paradigmanın üç siyasi aygıtı, hep bir ağızdan Avrupa Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı karar tasarısına karşı höykürdüler. İnsan hakları, evrensel hukuk ve tarihsel dayanak (güya alınan karar bu ilkelere dayanmıyormuş) teraneleriyle Ermeni halkının yüzyıllık acısını örtmeye çalışıyorlar. Batı paranoyası ve komplocu sanrılardan kurtulmadıkça Ermenilere yapılan soykırım, kıyım, katliam, sürgün anlaşılamaz.

A Forgotten Church and Community: Meet Mumbai’s Last Surviving Armenian, Zabel Joshi

The famous Dalal Street, home to the Bombay Stock Exchange always looks like a place that's in a hurry to go somewhere. Tall and old buildings mark that street and the area surrounding it. Regardless of the age, there is one thing common amongst all of them - flourishing commerce. Amidst this hustle and bustle lies a far quieter and very old edifice, which stands still, almost forgotten.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

- 4 Սեպտեմբեր 2015 Ուրբաթ օրը Պիլէֆէլտի մէջ տեղի ունեցաւ Volkshochschule հաստատութեան կողմէ Հայ-Գերմանական Ընկերակցութեան համագործակցութեամբ կազմակերպուած "1915-2015, Հայ Ճարտարապետութիւն եւ Ցեղասպանութիւնը" անուն ցուցահանդէսի մը բացումը, որը նուիրուած է Հայոց Ցեղասպանութեան 100ամեակին:

Hıristiyan olduğu gerçekçesiyle tecavüze uğradı

Hıristiyanlık'tan çıkmayı reddeden biri 29 diğeri 33 yaşındaki iki kadına toplanan kalabalığın önünde tecavüz edildi akabinde başları kesildi. Aralarında iki kadının da bulunduğu sekiz Hıristiyan yardım görevlisi, dinlerini değiştirmeyi kabul etmedikleri için öldürüldü.

Hrant Dink soruşturmasında 5 polis mahkemeye sevk edildi

Hrant Dink suikastına ilişkin olarak, "Kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasıyla yürütülen soruşturmada, haklarında dün gözaltı kararı çıkarılan 9 emniyet görevlisinden 5'i tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Profesör Sancar’a Nobel Kimya Ödülü

Hülya Polat
Profesör Aziz Sancar, İsveçli bilim adamı Tomas Lindahl ve Amerikalı Paul Modrich, DNA haritası çıkarma çalışmaları ve hücrelerin hasar görmüş DNA’ları nasıl onardığı konusundaki araştırmalarıyla bu yılki Nobel kimya Ödülü’ne layık görüldü. İsveç’teki Kraliyet Bilimler Akademisi’nin açıklamasına göre, 969 bin dolarlık Nobel kimya ödülünün üç bilim adamı arasında paylaştırılacağını açıklarken, araştırmacıların canlı bir hücrenin nasıl çalıştığı ve kanser için yeni tedavi yöntemleri bulunmasında nasıl kullanıldığı konusundaki uzun çalışmaları sayesinde seçildiklerini bildirdi.

Tarihi Kilise Hizmete Açıldı

Aydın (İHA) - Aydın'ın Didim ilçesinde belediye tarafından restorasyonu tamamlanan 300 yıllık tarihi kilise hizmete açıldı. Çoğunluğu İngiliz olan yabancıların talebi üzerine açılan, kilisede ilk sohbet toplantısı yapıldı.

Ermenistan oligarşisinin Karabağ krizine ihtiyacı var

Mehmet Fatih Öztarsu*
Son haftalarda Dağlık Karabağ'da artan çatışmalar ve yaşanan sivil ölümleri, Azerbaycan ve Ermenistan anlaşmazlığında yeni bir kriz doğurdu. Temas hattında yaşanan gerilimde, Erivan, Bakü'yü insan haklarını ihlal etmek ve sivilleri hedef olarak seçmekle suçladı. “Dondurulmuş çatışma” olarak literatürdeki yerini koruyan Karabağ'da yirmi bir yıllık ateşkese rağmen devam eden büyük sınır gerilimleri şimdiye kadar bir savaşa sebebiyet vermedi. Bunda, iç ve dış siyasi dengelerin rolü büyüktür. Ancak bu gibi krizler siyasilerce propaganda aracı olarak kullanılabiliyor. Yaşanan son gerilimde ise Ermenistan'ın içeride ve dışarıda bunu ustaca kullandığını görüyoruz.

Ermenistan ve Ermeni soykırımına dair taleplerde amatörlük

Levon Gevorgyan / Avukat
Bu makalede Levon Gevorgyan Ermeni soykırımın yüzüncü yılı anmalarının sadece  «konserler, sergiler ve Ermenistan’a hatırı sayılır bir turist akınından » ibaret kalmasını eleştiriyor. Türkiye mahkemeleri nezdinde ve uluslararası hukuk alanında girişimler konusunda ataletin neden tehlikeli olduğunu anlatıyor. Wilson hükümlerini dile getirmenin tamamen etkisiz çünkü gerçekdışı ve uluslararası hukuk açısından temelsiz olduğunu aktarıyor. Ermenistan’ın Ermeni soykırımı taleplerine dair tüm dünyadaki Ermenileri temsil hakkını sorguluyor. Ermenilerin Ermenistan tarafından sunulan yollara alternatifler arayabileceğini belirtiyor.

“Size Zamandan Bahsedeceğim”

Norayr Kasper FotoIstanbul 2015/ 9- Ekim – 8 Kasım
Kanadali görsel sanatçı Norayr Kasper, Beşiktaş ve Ortaköy'de gerçekleşecek olan Fotoistanbul 2015'e katılıyor. Kasper sergide "Size zamandan bahsedeceğim “I will talk to you about time" başlığı altında bir seçki sergileyecek.

Ermeni vakfına 45 yıl sonra 111 milyon lira

Ali Oktay
Ermeni Mezarlığı'ndan 4 bin 474 metrekarelik alan 1971'de kamulaştırılmıştı. Dava açan Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı'na 111 milyon 850 bin lira ve 2 yıllık faiz ödenecek. İstanbul'un en işlek ve en değerli noktalarından biri olan Mecidiyeköy Meydanı'nda 4 bin 474 metrekarelik arazi için Ermeni vakfına 111 milyon 850 bin lira kamulaştırma bedeli ödenecek.

Թարգմանչաց Տօնը եւ Խորհուրդը:

Հայոց օրացոյցի, Հոկտեմբեր ամսուան ամենէն աւելի յիշատակուող տօնը Թարգմանչաց տօնն է։  Թարգմանչացը հայկական մշակոյթի ընդհանուր տօնն է։ Գիրերու գիւտի, հայերէնի թարգմանութիւններու, հայերէն լեզուով  ստեղծագործութիւններու, հայ դպրոցներու կառուցման ընդհանուր տօնը։ Յստակ է թէ', թարգմանչաց տօնը վառ պահելու ամենէն ազդու ձեւը հայերէն լեզուն պահպանելն, սորվիլը, ծաղկեցնելն է:

Uluslararası Canlandırma Günleri başlıyor

Fransız Kültür Merkezi ve Canlandıranlar Derneği tarafından bu yıl üçüncü defa gerçekleştirilecek olan Uluslararası Canlandırma Günleri, üç gün boyunca sürecek eğlenceli bir programı içeriyor.Fil'm Hafızası'nda yer alan habere göre, programın öne çıkan isimleri arasında, Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan ve seyirciyi Amazon yağmur ormanlarında muhteşem bir maceraya götüren Ormanda/ Il Était Une Forét yer almakta.

Hrant Dink soruşturmasında 9 kişi hakkında gözaltına kararı

Hrant Dink cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmada, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ile eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi Teknik Şube Müdürü Yunus Yazar'ın da aralarında bulunduğu 9 polisle ilgili gözaltı kararı alındı. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Gökalp Kökçü tarafından yürütülen soruşturmada, yeni bir gelişme yaşandı.

Հայաստանի և Ուրարտուի մշակույթը՝ աշխարհի թանգարաններում. Էրմիտաժ

Էրմիտաժի Հայաստանի միջնադարյան արվեստի հավաքածուն ներառում է ավելի քան 1.500 ցուցանմուշ. Հայկական մշակույթը հազարամյակների պատմություն ունի, որոնց ընթացքում այն տարածվել է աշխարհով մեկ և այժմ պահպանվում ու ցուցադրվում է տարբեր երկրների թանգարաններում: PanARMENIAN.Net-ը շարքով կպատմի այն թանգարանների մասին, որտեղ առավել հարուստ են ներկայացված հայկական և ուրարտական մշակույթի նմուշները: Դրանցից մեկն է Ռուսաստանի և աշխարհի ամենամեծ ու ամենահայտնի թանգարաններից մեկը՝ Էրմիտաժը, որտեղ բացի հայկական մշակույթից, ներկայացված է նաև ուրարտական մշակույթը:

Bir Miras Yok Edildi!

Sur ilçesinde çıkan çatışmalar bir tarihi yok eder hale geldi. 4 Temmuz tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren tarihi surlar ve bazı yapıları kurşunların, bombaların mayınların hedefiyle hasar gördü. Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 2 aydır aralıklarla meydana gelen çatışmalar 4 Temmuz tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan tarihi surların bazı bölümleri ile tarihi yapıları da olumsuz etkiledi. Sur ilçesinin etrafını boyan boya saran 5 kilometre uzunluğundaki tarihi surların bazı yerleri ile Surp Giragos Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi ve Kurşunlu Cami'nin zarar gördüğü belirlendi.

ABD'li tarihçiden sözde Ermeni soykırımına tepki

1915 olaylarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Justin McCarthy, sözde ermeni soykırımına ilişkin olarak, tarih kitaplarının tek taraflı yazıldığını iddia etti.ABD'deki Louisville Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Justin McCarthy, Sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin, "Türklerin Ermenilere soykırım yaptığını söylemek yanlış. Yaşananlara soykırım demek, olaylara ön yargılı bakmak anlamına gelir" dedi. (Halaçoğlu’nun ABD versiyonu olan bu sözde tarihçinin yazdıklarının hiçbir değeri yoktur. HYETERT)

Parçacık araştırmacılarına Nobel Fizik Ödülü

Atomaltı parçacıkları alanında araştırmalar yapan Japon Takaaki Kajita ve Kanadalı Arthur McDonald bu yılki Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nin yaptığı açıklamaya göre, araştırmacılar Takaaki Kajita ve Kanadalı Arthur McDonald temel parçacıklardan nötrinonun bir kütleye sahip olduğunu ortaya koyan çalışmalarından ötürü ödüle layık görüldüler. Fizikçiler 850 bin euro değerindeki ödülü paylaşacak.

Anayasa Reform Taslağı Meclis’ten geçti, tasarı referanduma sunulacak

Ermenistan Millet Meclisi 5 Ekim’de ʺErmenistan cumhurbaşkanı için kabul edilebilir öneriler zemininde Ermenistan Anayasası Değişiklik Taslağının Referanduma Sunulmasına ilişkin Meclis karar taslağıʺnı kabul etti. Taslak 104 Kabul, 10 Red ve 3 Çekimser oyla geçti.

Dün Zeytun, bugün Cizre…Yine yenilecekler

Nihat Kardemir
Ermeni ayrılıkçıları ilk defa 1860’lı yıllarda Zeytun, Muş ve Van’da Osmanlı idaresine karşı ayaklandılar. Bu ayaklanmalar, 1878 yılında, 93 Harbi’nden hemen sonra imzalanan Berlin Antlaşması ile yaygın bir isyana ve kanlı bir halk savaşına dönüşen ve I. Dünya Savaşı’nda trajik bir sona eren Ermeni Sorunu’nun ayak sesleriydi. Zeytun, Sason, Çapakçur, Hınıs gibi dağlık bölgeler Ermeni topluluklarının Osmanlı idaresinden ve Kürt beylerinin baskılarından nispeten bağımsız yaşadıkları ve bunun bedeli olarak dünyaya kapanarak sadece kendi silahlarına dayandıkları nadir bölgelerdi.

Bezciyan Derneği Voski Aşuna Davet Ediyor

Vosgi Aşun
11 Ekim Pazar, 13:00
İstanbul'da Özel Topkapı Levon Vartuhyan Ermeni Ilk Ve Ortaöğretim Okulu

Ermenilerin mülksüzleştirilmesinin aracı olarak hukuk sistemi

Ümit Kurt / Tarihçi
Tarihçi Ümit Kurt Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde Ermenilerin mülklerine dair bir dizi kanun ve yönetmelik yayınlandığını aktarıyor. Büyük kısmı Cumhuriyet döneminde hayata geçirilen bu yasal çerçeve “Emval-i metruke kanunları” olarak bilinmektedir. Kurt’a göre Türkiye Cumhuriyeti ve hukuk sistemi Ermenilerin bu topraklardaki varlığının yok edilmesi ile kültürel, sosyal ve ekonomik refahının gaspı üzerine kuruludur.

Dikkat akacak kan aranıyor! Vatan-Millet İdeolojisi Üzerine Prolog (1)

Murat Utkucu
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Vatan eğer uğrunda ölen varsa vatandır!” (Mithat Cemal Kuntay)
Hitler, bu dizeleri duymuş olsaydı Ari kanı taşımadığı için kahredeceği şairlerden ilki, sanırım Kuntay olurdu. Vatan ve Bayrağın, hayat ve temsiliyet değil kan ve ölüm üzerinden yüceltilmesi Faşizme özgüdür çünkü. Kuntay, o kötü şiirinin son iki dizesinde tıpkı Frankist General José Millán Astray gibi ölümü öpüp başı üstüne koyar: Viva la Muarte!... Ya Vatan? Herkesin mutlu yaşayıp sıralı ölümü hayal ettiği, çocuklarının mürüvvetini görmek için dua ettiği, akşamları sahile inip kafa dinlediği, sabahları duraktan otobüsüne binip işine gittiği, ev ve sokaklar, semtler yani şu bizim memleket?... Nerde canım efendim nerde! Kuntay’a göre değildir. Kan kuyusudur vatan. Mezarlıktır. Ne kadar ölü o kadar vatandır! Dev bir morgdur anlayacağınız. İşin kötüsü faşizmin kitle tabanı genişledikçe böyle düşünenlerin sayısı hızla artmaktadır.İyi de bayrak sadece devleti değil halkı da simgelemez mi?

53 yıl sonra ilk yeni Ermeni okulu

İlker Akgüngör / Vatan Haber Merkezi
1962’den beri yeni bir okul binasına sahip olmayan Ermeni Cemaati’ne ait Bakırköy’deki 171 yıllık Dadyan Okulu yeni binasında ilk kez öğrencileri kabul etti. Azınlık gençlerinin eğitimiyle ilgili atılan yeni adımlar dikkat çekiyor. Türkiye Ermeni Cemaati 53 yıl sonra eğitimde bir ilke imza attı. Geçtiğimiz pazartesi günü açılan Bakırköy’deki Surp Astvazazin Vakfı’na bağlı 171 yıllık Dadyan Okulu, yeni binasında ilk kez öğrencilerini kabul etti. Ermeni Cemaati’ne ait son okul 1962’de Samatya’da yapılan Sahakyan Nunyan Lisesi’ydi.

Virane Kiğı

Ragıp Zarakolu 
Kiğı, Bingöl vilayetinin bir ilçesi. Son seçimlerde AKP Bingöl’den 2 milletvekili, HDP ise 1 milletvekili çıkardı. Kiğı’da HDP oyların %49.2’sini aldı.Seçmen sayısı ise, 3755. Evet yanlış duymadınız üçbinyediyüzellibeş. 2014 seçimlerinde ise HDP’nin oyu sadece % 17 idi. CHP % 40 ile birinci parti idi. 2011 seçimlerinde ise % 45 ile AKP birinci parti konumundaydı. Son seçimlerde % 31’de kaldı. 1915 yılı başlarında ise Kiğı kasabasında 3 900 Ermeni ve 1000 kadar Türk/Ermeni yaşıyordu. Köylerinde ise 37 bin Ermeni vardı. Oldukça manüfaktür, tarım ve hayvancılık alanlarında hayli üretken bir yöreydi.

Hrand Vartanyan’ın teşebbüs ettiği iş nihayete erdi; Masis’te kilise açıldı

Ermeni Apostolik Kilisesi kutsamaları ve Hrant Vardanyan’ın sponsorluğunda Masis kentinin artık yeni bir kilisesi var. Sb. Tadeos Kilisesi, Dünya Ermenileri Katolikosu Garegin II riyasetinde mesh edildi. Törende cumhurbaşkanı ve üst düzey yetkililer de hazır bulundular. Hrand Vartanyan’ın kilise inşaatını nihayete erdirme hayalini oğulları Mikayel ve Karen Vardanyanlar gerçekleştirdiler.

Nobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Komitesi tarafından açıklanan ilk ödül, Nobel Tıp Ödülü oldu. Ödüle İrlandalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ile Çinli Youyou Tu layık görüldü. Nobel Ödül Komitesi, Tıp dalındaki ödülü belirlerken William Campbell ve Satoshi Omura’nın milyonlarca kişiyi etkileyen nehir körlüğüne karşı geliştirdikleri ilacı dikkate aldı. Nehir körlügü mikroskobik boyutlarda bir kurtçuk taşıyan bir çeşit karasineğin ısırması ile bulaşıyor. Ödülü paylaşan üçüncü araştırmacı Çinli Youyou Tu da sıtmaya karşı geliştirdiği yeni tedavi yöntemiyle adını duyurdu.

Ermenistan Parlamentosu Anayasa değişikliğini onayladı

Ermenistan Parlamentosu, oy çoğunluğu ile Anayasa reformunu onayaladı. Oylamaya katılan,121 milletvekilinden 104’ü evet 10’u hayır dedi 3 milletvekili ise çekimser oy kullandı. Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi anayasa değişikliğine evet dedi. Çiçeklenen Ermenistan Partisi, Daşnaksütyun ve ‘’Orinats ekpir’’ hayır ve çekimser oy kullandı.

Ermeni Gülbenkyan Ailesinin Çukurova’daki Çiftliği

Cezmi Yurtsever
-Ermenilerin önde gelen zenginlerinden Kalost Gülbenkyan, Osmanlı’nın son döneminde Ceyhan’ın Dikilitaş köyünde 5 bin dönüm civarında çiftlik arazisi aldı.
-Ermenilerin Çukurova’da toprak satın almalarının arkasında yörede Kilikya Ermeni Devletini canlandırma düşüncesi de vardı.
-Kalost Gülbenkyan, Musul Petrollerinin Osmanlı’dan koparılması ve %-5 komisyon alarak batılı şirketlere geçmesine aracılık da yaptı.
(Gülbenkyan’a çok çamur atanlar oldu ama bu yeni. Nereden çıktı 5000 dönüm çiftlik arazı alarak Ermeni devleti kurmak. Devlet ne zamandan beri çiftlik arazilerinde kuruluyor? Aklı başında birilerine söylense deli saçması diye insanı tefe koyarlar. Ne diyelim Ermenilere saldırmak hem moda hem de Ermeniler kolay hedef. HYETERT)

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu kuruldu!

Nurcan Baysal / @baysal_nurcan / nurcanatlibaysal@yahoo.com
17 Şubat 2015’te Diyarbakır’da önemli bir platform kuruldu. Benim de içinde bulunduğum, IŞİD’in elindeki kadınlar için mücadele eden bir grup kadın, DTK ve KJA’nın desteğiyle bir araya gelerek Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformunu kurdular. Platform o günden bugüne sessizce kıymetli işler yapmaya başladı. Öncelikle Şengal’den Rojava’ya ziyaretlerde bulunarak IŞİD’in elindeki kadınlara ilişkin bilgileri toparladı. IŞİD’in elinde kalmış, tecavüze uğramış bazı kadın ve çocukları Güney Kürdistan’dan Diyarbakır’a getirerek, burada rehabilitasyonlarına destek verdi.

Հոնգկոնգի արքայազնը. Խաչիկ Աստվածատրյան

Խաչիկ Փոլ Չաթերը հոնգկոնգցի հանրահայտ հայ մուլտիմիլիոնատեր էր, բարեգործ, բարերար, դատավոր, օրենսդիր խորհրդի անդամ, բանկիր, միջազգային ընկերությունների համասեփականատեր, ով հսկայական բիզնես-կայսրություն էր հիմնել Արևելյան Ասիայում։

Dünya Öğretmenler Günü

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetler arası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.  Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.

Dünya Konut Günü

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1985 yılında aldığı bir kararla oluşturulan Dünya Konut Günü, her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanmaktadır. Bir Dünya Konut Günü ilan etmenin ardındaki temel düşünce ve amaç, hükümetlere, yerel yönetimlere ve genel olarak kamuoyuna insan yerleşimlerini daha iyi bir hale getirmenin ne kadar acil bir sorun olduğunu hatırlatmaktır. Türkçe'ye yıllardır resmî olarak, ancak biraz da yanıltıcı bir şekilde, "Dünya Konut Günü" olarak giren "World Habitat Day", aslında salt konut değil, yerleşimlerle ilgili konuların tümünü içermekte ve her yıl bu konu veya sorunlardan birini ana tema seçerek, vurgulamaktadır.

Türkiye Çocuk Hakları Gününü Kutluyor

Türkiye Çocuk gününü 23 Nisanda ve Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Çocuk Hakları gününü 20 Kasımda kutlanıyor. Uluslararası boyutta kutlanan Çocuklarla ilgili iki gün var. Bunların birincisi Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen ve 20 Kasım'da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü, ikincisi ise 1925 Yılında Sovyetler Birliği tarafından kabul ve ilan edilen ve 1 Haziranda kutlanan Dünya Çocuk Günüdür.

Akıl Tutulması Ve Irkların Üstünlüğü

Tekrar başlayan çatışma ortamında sinsice yaklaşan bir tehlikeyi kimse göremiyor maalesef… Gelinen bu nokta çatışmanın her iki tarafında var olan bir akıl tutulmasının sonucudur. Ancak böyle devam etmesi durumunda en çok zararı yine maalesef Ermeni toplumu üstlenecek gibi görünüyor… Önce iktidardan biri çıkıp, PKK militanlarının Ermeni olduğunu ve hatta sünnetli olup olmadığına bakılarak bunun ispatlanabileceğini öne sürerken, diğer taraftan sadece örgüt tarafından yayımlanabilecek bir videoda Hıristiyan inancına göre dua eden bir gerilla videosu sosyal medyaya servis ediliyor. Bu tarz fiillerin sonucunda ise, zaten patlamaya veya düşman aramaya meyilli sosyal medya üzerine düşen görevi yerine getirmeye başlıyor ve paranoyak senaryolar ortalığı yıkıp geçiyor; "PKK bir ermeni örgütüdür ve 1915`in intikamını Kürtlerden almaktadır." "PKK; Asala`nın isim değiştirilmiş şeklidir". "İstanbul dahil ülkedeki tüm Ermeniler gizlice PKK`ye yardım etmektedir." vs vs...Böyle sayısız itham ve iftiralarla nefret oklarının Ermenilere çevrilmesi hedefleniyor. Peki, bu algıyı kırmak kimin görevi? Tabi ki öncelikle biz yazar ve çizerlerin. Ama en yetkili kişiler ise; seçimlerde Ermeni halkının oylarıyla seçilmiş vekillerdir. Peki, siz bu arkadaşlardan konuyla ilgili tek bir cümle duydunuz mu?

Devleti Ermenistan, mezarlıkları Türkiye

Fatih Tunç
Bir asır önce kurutuldu bazıları. Kimi evlatsız, kimi babasız kaldı. Her şeyden öte ruhları Anadolu'da, bedenleri hep başka topraklarda mahpus kaldı. Öteki oldular kendi topraklarına. Sonra haine çıktı adları. Fesatçı dediler ve katledildikçe düşman oldular kendi kanlarında. Şimdi halen yankılanıyor sesleri nefretle, sanki ölen onlar değil de haykıranlarmış gibi. Gariptir de mi? Hem katledip, hem de katledilmiş rolü yapmak. Katlettiğiniz yetmiyormuş gibi halen nefret kusuyorsunuz Ermenilere.

Türkiye Eğitim Sisteminde Ayrımcılık Raporu Açıklandı!

Temel ilkeler ve tavsiyeler
Eğitim sistemindeki merkeziyetçi ve tekçi yapıya son verilerek; eğitim politikalarını geliştirme ve hayata geçirme konusunda yetki merkezden yerele ve okullara kaydırılmalı ve buna bağlı olarak yerelde ve okullarda kapasite güçlendirilmeli.
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredattan kaldırılmalı. Kaldırılmaz ise de bu ders nesnel, çoğulcu ve eleştirel bir "dinler hakkında eğitim" dersi olarak düzenlenerek seçmeli ders statüsüne alınmalı ve yalnızca tercih eden öğrenciler bu dersi almalı. Bu dersi tercih etmeyen öğrencilere başka alternatif seçmeli dersleri tercih etme şansı tanınmalı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersiyle ilgili soruların TEOG yerleştirme sınavlarında sorulmasına son verilmeli. Ders kitaplarında yer alan, bazı gruplara karşı önyargı ve kalıpyargı oluşturan ve/veya bazı grupları zararlı gösteren ifadeler çıkarılmalı. Türkiye'de yaşayan bütün halkların anadillerini öğrenme ve anadillerinde öğrenim görme hakları anayasal güvenceye kavuşmalı...