Etiketler

Cumhuriyet’in ilk kilisesi için sancılı bekleyiş

Derya Öztürk / Habertürk
İstanbul Yeşilköy’de inşa edilecek Süryani kilisesi projesi Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Kurul onay verirse kilisenin yapımına başlanacak. Cumhuriyet’in ilk kilisesi Yeşilköy'de kurulacak. İstanbul Yeşilköy’de inşa edilecek Süryani kilisesi için Başbakan Davutoğlu’nun müjde verdiği tarihin üzerinden bugüne kadar 10 ay geçti.

Paraguay’dan Ermeni Soykırımı tasarısına onay

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin olarak sunulan tasarı, Paraguay Senatosu’nda oybirliğiyle kabul edildi. Paraguay Cumhuriyeti’nde parlamentonun üst kanadını oluşturan Senato (Camara de Senadores), 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan karar tasarısını kabul etti.

ՄԵՆՔ ԵՆՔ ՄԵՐ ԳԱՆՁԵՐՈՒՆ ԻՐԱՒԱՏԷՐԸ

Թէեւ հայկական առածը կ'ըսէ որ «երկաթը տաք տաք կը ծեծեն», բայց այս պարագային կարելի չէր որդեգրել նման մօտեցում մը, երբ հարցը կը վերաբերի իրաւաբանական–օրինականութեան դաշտին, որ լուրջ ու մանրազնին փնտռտուքի, հետազօտութեան եւ վերլուծումի կը կարօտի:

Ermeni Kilisesi ve Manastırı’nın restorasyonu çalışması

Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü’nün (Europa Nostra) Lefkoşa Surlariçi Arabahmet bölgesindeki Ermeni Kilisesi ve Manastırı’nın restorasyonu çalışmasına verilmesi nedeniyle bu akşam kutlama töreni düzenlendi. Ermeni Kilisesi ve Manastırı’nda yer alan törende Europa Nostra ödülü de tanıtıldı.

Bu yıl Ermenistan’da doğum oranı %2.5 düşüş kaydedildi

Bu yıl Ermenistan’da doğum oranı %2.5 düşüş kaydedildi. 2015 yılı ilk 9 ayında Ermenistan’da 30.666 çocuk dünyaya geldi. Beyanat 30 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında Ulusal İstatistik Servisi Nüfus ve Demografi Bl. Bşk. Karine Koyumjuyan’dan geldi.

Rug woven by orphaned survivors of the Armenian Genocide to go on display

Arin Mikailian
A rug woven by orphaned survivors of the Armenian Genocide will be on display during a Sunday fundraiser to establish a local museum for historical relics.

1915’in dünü ve bugünü: “Ermeni Soykırımı’na eleştirel yaklaşımlar”

Ararat Şekeryan  / @e-posta
Ermeni-Türk Çalışmaları Atölyesi’nin “Ermeni Soykırımı’na Eleştirel Yaklaşımlar: Tarih, Siyaset, Estetik” başlığıyla İstanbul'da düzenlenen 9. buluşmasında tarih disiplini değil, sanat ve edebiyat ağırlıklıydı... 

ASİMED Başkanı Eğilmez´den, Aktör George Clooney´e Tepki

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Savaş Eğilmez, Amerikalı aktör George Clooney´in 1915 olaylarıyla ilgili tartışmalara katılmasına tepki gösterdi… Amerikalı aktörün şimdi ki bu çıkışının iki önemli nedeni var. Bunlardan biri yeni filmine diasporayı sponsor etme çabaları, ikincisi de karısının bundan sonraki diaspora davalarında da avukatlık yapmasını sağlamak. Biz ASİMED olarak kendisine bugün gönderdiğimiz mektupla, ermeni meselesinin gerçekte ne olduğunu anlatan belgelerle beraber, kendisinin gerçek niyetinin ne olduğunu da bildiğimizi belirten bir mektup gönderdik.” diye konuştu. (Akademisyenlere bak sen hemen kuyruğundan yakalamışlar konuyu. Clooney sayenizde inkarı ve inkarcıları tanımış olacak. HYETERT)

An Iconic Sunday

On Sunday, November 1, every Diocesan parish will hold a special ceremony in which the pastor will consecrate a replica of the icon of the Holy Martyrs of the Armenian Genocide—the original of which was unveiled last April, during the canonization service at Holy Etchmiadzin.

Paraguay Senate Recognizes Armenian Genocide, Commemorates Centennial

The Chamber of Senators of Paraguay (Camara de Senadores) passed a resolution recognizing the Armenian Genocide, during the regular session of the Senate on Oct. 29.


İngiltere’de Ermeni Soykırımı kurbanlarını anma ayini düzenlendi

Londra’daki tarihi Westminster Katedrali’nde düzenlenen anma törenine Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve İngiltere kraliyet ailesinden Prens Charles katıldı.Resmi temaslarda bulunmak üzere İngiltere’ye giden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 1915 Ermeni Soykırımı’nın kurbanları anısına düzenlenen ayine katıldı.

AGİT Minsk Grubu Eş Başkanları Sarkisyan ile Görüştü

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesi için kurulan Minsk Grubu eş başkanları; Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından kabul edildi. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yerel basına yapılan açıklamada, kabulde Karabağ sorununun çözümü için yürütülen sürecin mevcut durumu ve atılması gereken adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunulduğu dile getirildi.

‘Kendimi ötekilerin vekili olarak görüyorum’

Meriç Tafolar
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, 1 Kasım seçimlerinden sonra yapılması gereken ilk işin çatışmaları sonlandırmak olduğunu vurgulayarak, “Kendimi ötekilerin milletvekili olarak görüyorum. 7 Haziran’dan sonra AKP kendinden olmayan herkesi ötekileştirdi. Yani Türk ve Müslüman olmayanlar değil AKP’li olmayan herkes öteki haline geldi” dedi.

Rusya'dan Ermenistan'a askeri hava keşif aracı

Rusya, Ermenistan'daki askeri üssüne hava keşif araçları gönderdi.  Rusya, Ermenistan'daki askeri üssüne Rus yapımı yeni Orlan-10 hava keşif araçları gönderdi. Rusya'nın, Güney Askeri Bölgesinin basın servisinden aktarılan bilgilere göre gönderilen araçlar, dağlık bölgelerde büyük ve yerel objeleri gözlemleyerek, "Kamhud" ve "Alagyaz" askeri eğitim merkezlerindeki birliklerin tatbikatlarını sağlayacak.

An evening with Aren Perdeci and Ela Alyamac (Producers of “Lost Birds” Film.

When: November 4, 2015 @
8:30 PM - 9:30 PM
Where:OIA Center 19726 Sherman Way Winnetka,CA 91306 USA  
Categories:Board of Trustees

Executive Board

Cyprus: Restoratıon of Armenian Church And Monastery in Nicosia Celebrated

The outstanding conservation of the Armenian Church and Monastery in Nicosia, winner of a European Union Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Award 2015, considered Europe’s highest honour in the field, was celebrated at a special ceremony at its premises on the evening of 27 October 2015.

İpek Tuzcuoğlu: Bana deli diyorlar

Bülent İPEK / Habertürk Magazin
‘Kervan 1915’ adlı sinema filminde Osmanlı Devleti’ne öfkeli bir Ermeni kadını canlandıran İpek Tuzcuoğlu, sektörde kendisine deli diyenlerin olduğunu söyledi ve ekledi: “Varsın desinler. Kimsenin hakkında konuşmasını engelleyemezsin. Ben dürüstüm ve kula kulluk etmiyorum.

Lübnan'dan Ermenistan’a destek

Lübnan Meclis başkanı: ’Karabağ meselesinde Ermenistan’ı destekliyoruz’’  Azerbaycan ve Lübnan arasında diplomatik kiriz çıktı. Krize neden olan hadise geçtiğimiz günlerce Ermenistan Parlamentosu Basın biriminden yapılan açıklama oldu. Söz konusu açıklamada şöyle denildi "Ermenistan Parlamentosu Başkanı Galust Sahakyan, ile Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bir araya geldikleri zaman Berrinin Ermenistan meclis başkanına; Emin ola bilirsiniz ki, Lübnan Karabağ meselesinde Ermenistan'ı destekliyor" açıklaması oldu.

Onarım bekleyen kilise

Kilise ve manastırlarıyla ünlü Batman’ın Sason ilçesine 20 km uzaklıktaki Yücebağ (Cacas) beldesi yakınındaki Dera Bekse Kilisesi, definecilerin hedefi oldu. Ermenilere ait tarihi kilisenin son yıllarda defineciler tarafından yağmalandığını belirten Yücebağ Belde Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya: “Beldemiz ile Sason etrafında çok sayıda manastır ve kilise var. Yıllardır viraneye dönüşen kilise ve manastırlar, maalesef defineciler tarafından yağmalanıyor. Yurtdışından gelen konuklara mahcup oluyoruz. Sason, bir dönemler farklı kültürlerin yaşadığı eski bir yerleşim bölgesidir. Buradaki tarihi dokuların korunması gerekiyor” diye konuştu.

Aliyev'den, Ermeni provokasyonlarına sessiz kalma sitemi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ sorununa çözüm bulmak için oluşturulan aracı kuruluşların, Ermenistan'ın Azerbaycana karşı provokasyonlarına sessiz kaldığını söyledi. Aliyev, Ermenistan'da ve Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ'da yaptıkları görüşmelerin ardından Bakü'ye gelen AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarını kabul etti.

Մատենադարանի մոտ 200 արծաթակազմ ձեռագիր է վերականգնվել

PanARMENIAN.Net - Գերմանացի վերականագնողներ Ռոբերտ Շտեհլեն և Մարգրեթ Յաշկեն 15 տարվա ընթացքում վերականգնել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում պահվող մոտ 200 արծաթակազմ ձեռագիր՝ մեծ մասամբ Հայոց ցեղասպանության տարիներին փրկված:

«Արմէն» Ճամբարը Վերադարձուեցաւ Հայ Համայնքին

ԵՐԵՒԱՆ, «Էրմենիհապեր».- Պոլսոյ Թուզլա շրջանը գտնուող «Արմէն» ճամբարը Հոկտեմբեր 27ին վերադարձուեցաւ Պոլսոյ Հայ աւետարանական համայնքին: Այս լուրը հաստատեց Կետիկփաշայի Հայ աւետարանական եկեղեցւոյ հիմնարկի փաստաբան Սեպուհ Ասլանքիլը՝ նշելով, որ սեփականութեան վկայականը արդէն իսկ յանձնուած է հիմնարկին։

Sanatsal Kilise Tavanlarını Bambaşka Bir Açıdan Görebileceğiniz

Onedio Editörü
12 Dikey Panorama. Richard Silver kilise tavanlarını fotoğraflamaya 2012 yılında, New York'ta başladı. Edindiği tecrübelerin ardından Photoshop programının da yardımıyla panoramik görüntüleri nasıl yaratabileceğini keşfetti. Fakat Richard Silver'in panoramaları, soldan sağa devam eden bildiğiniz panoramalardan biraz farklı çünkü yukarıdan aşağıya doğru gidiyor. Çok yakında harika bir fotoğraf serisi ortaya çıkaracak bu sıradışı 'dikey panoramalar'ın sahibi Silver bugüne kadar dünyanın birbirinden farklı ülkelerinde birbirinden farklı kiliseleri fotoğrafladı.

Demirtaş, Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi toplumunun temsilcileriyle buluştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi toplumunun temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye toplumlarının güvercin tedirginliği yaşadığını belirten Demirtaş, “Çatışma, kaos dönemleri en çok da toplumda 'az' olanlarda kaygıyı arttırır. Tarihsel bellek hafıza sürekli onu hatırlatır. Az olarak tanımlanan bizler ortaya çıkan kaosun ilk mağdurları haline geliyoruz” dedi.

Türkiye Ermenistan üzerinden Rusya’ya mesaj mı veriyor?


Ermenistan Sivil Havacılık Dairesi’nden yapılan açıklamada, 6 ve 7 Ekim günlerinde, Türkiye askerî kargo helikopterlerinin iki kere Ermenistan hava sahasını ihlal ettiği belirtildi.

Europa Nostra Ödülü Ermeni Kilisesi'ne Manşet

Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü’nün (Europa Nostra) Lefkoşa Surlariçi Arabahmet bölgesindeki Ermeni Kilisesi ve Manastırı’nın restorasyonu çalışmasına verilmesi nedeniyle bu akşam kutlama töreni düzenlendi.

‘Cübbeli’ nefret: ‘PeKeKe’ diyenler örgüt üyesi, bunlar Ermeni, gavur, sünnetsiz

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen Vahdet yazarı Ahmet Mahmut Ünlü, PKK’yı ‘PeKeKe’ olarak telaffuz edenleri örgüt üyesi ilan etti.

Ermeni Azeri dostluğu


Taekwondo Karate Federasyonu tarafından organize edilen WTF, GTF ve Budo şampiyonaları için ülkemize gelen Ermenistanlı sporcu boğulma tehlikesi geçirdi.

George Clooney'den "Ermeni soykırımı" iddiası

Soykırım tartışmalarına Hollywood yıldızı George Clooney de dahil oldu. Ünlü aktör 1915 olaylarının soykırım olduğunun tartışma götürmez bir gerçek olduğunu söyledi. Clooney'nin eşi Amal Amuliddin Clooney, Doğu Perinçek'e karşı açılan davada Ermenistan tarafını temsil etmişti.

Seçime Doğru Düşünceler

Murat Bebiroğlu
Değerli okurlar, Türkiye erken seçime gidiyor. Bu arada seçim bildirgelerine bir göz atmak ve bizim açımızdan önemli olan bazı noktaları belirlemeye çalıştım. Ancak daha önce geçmişten günümüze bir göz atmak, günümüzle ilgili düşüncelerimi yazmak istiyorum.

Sketches of Ancient Armenian Costumes by Eugène Lacoste (1877-1878)


Camp Armen Returned to Armenian Community


On the 17th day of resistance, Camp Armen was returned to the Gedikpasha Armenian Protestant Church Foundation (Photo: “Kamp Armen Ermeni Halkına İade Edilsin” Facebook page)

Kamp Armen, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi

Kamp Armen'de mutlu son! Kamp Armen, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.  Kamp Armen'in yıkımını Davutoğlu durdurdu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun girişimleriyle Kamp Armen’in tapusu Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

Oldies Latin Nights

28 Ekim Çarşamba, 22:00

Ermenistan Başbakanı Tacikistan'a gidiyor

Ermenistan hükümeti basın servisinden yapılan açıklamada Abrahamyan’ın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Hükümet Başkanları Konseyi toplantısına katılmak için 29-30 Ekim tarihlerinde Tacikistan’a gideceği belirtildi.

Ordu Valisi Balkanlıoğlu'na Ziyaretler

4 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler, Vali Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti. Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kente gelen yabancı öğrencileri makamında ağırladı. Aybastı Kaymakamlığınca, Erasmus değişim programı kapsamında Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye'den gelen toplam 25 öğrenci, Vali Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti.

Kutsal Emanetler: Bilinen ve Bilinmeyen Balyan'lar

31 Ekim Cumartesi, 20:30
Feriköy Surp Vartanans Kilisesi, Nazar Şirinoğlu Salonu

Ermeni ‘gaile’sinden Ermeni Soykırımı’na giden süreç-21: Soykırımın ekonomi politiği

Ümit-Kurt / umit105@gmail.com
Ermenileri bir yerden bir yere taşımak istiyorsanız, onlara ait mallar üzerindeki tasarruflarını kısıtlamazsınız ya da bunları başka kişilere dağıtmazsınız. Dolayısıyla aslında Ermeniler, bulundukları mevkilerden gönderildikleri andan itibaren İttihatçıların kafasında artık yoktu.1915 Ermeni Soykırımı’nın ekonomi politiğini konuşurken, fiziksel şiddetin ekonomik boyutuyla ilgili birkaç nokta oldukça önemli. Bu noktada öncelikle soykırım kavramını yeniden düşünmek gerekiyor.

«Շվեյցարիան ընդդեմ Փերինչեքի արդարացման» գործը և Հայկական բուն իրավունքների հարցը

ԻՐԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԴԱՍԵՐ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Վերին պալատը (ՄԻԵԴ), հոկտեմբերի 15-ին, վճիռ կայացրեց հօգուտ թուրք ազգայնամոլ քաղաքական գործչի՝ Դողու Փերինչեքի` անվավեր հայտարարելով շվեյցարական դատական որոշումը:

Armenian genocide refugees remembered in Egypt's Port Said

Nora Koloyan-Keuhnelian
Once again, the Armenian community in Egypt added a new chapter to their rich history which thousands were recently proud to witness. Nora Koloyan-Keuhnelian reports from Port Said. Bishop Mnatsaganian addressing the attendees in front of the newly inaugurated memorial (Photo: Nora Koloyan-Keuhnelian)

"Araftaki Ermenilerin Hikayesi/Ne Hz. Isa'ya Ne de Hz. Muhammed'e yaranabildik"

İletişim Yayınları tarafından yayımlanan Vercihan Ziflioğlu'nun "Araftaki Ermenilerin Hikayesi/Ne Hz. Isa'ya Ne de Hz. Muhammed'e yaranabildik" isimli kitabı ikinci baskı yaptıKitabın imza günü Uluslararası Tüyap Kitap Fuarı kapsamında 15 Kasım günü 14:00-15:30 saatleri arasında İletişim Yayınları standında yapılacak. Ayrıca 6 Kasım akşamı saat 21:00'de Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği'nin açılışı kitabın tanıtımıyla birleştiriliyor.

Hıristiyan Demokratlar, Müslümanlara hakaret eden Vartian’dan özür bekliyor

Müslümanlara "Ayak takımı. Bunların bulunduğu yerde ot bitmez" sözleriyle ağır hareket eden Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hıristiyan- Alevi Dostluk Grubu (CAF) Kurucu Üyesi Madlen Vartian’a partisinden sert tepki geldi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Vartian’ın sözlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Burada CDU’nun hangi değerleri kapsadığını anlayamamış. Kabul edilemez.” dedi.

Ermenistan «Gümrük Servisi-2015» Uluslararaı Fuarına katıldı

Ermenistan Maliye Bakanlığı Gümrük Servisi, 21-22 Ekim’de Moskova’da yapılan «Gümrük Servisi-2015» Uluslararaı Fuarına modernize edilen gümrük kapıları, ticarette «tek pencere» prosedür, posta ve kargo hizmetlerinde elektronik sistemle kolaylaştırılmış kontrol sistemi yanısıra modern gümrük teknolojileri ve Dilijan Eğitim Merkeziyle katıldı.

Lübnan: Ermenistan’ı destekliyoruz

Azerbaycan ve Lübnan arasında diplomatik kiriz çıktı. Krize neden olan hadise geçtiğimiz günlerce Ermenistan Parlamentosu Basın biriminden yapılan açıklama oldu. Söz konusu açıklamada şöyle denildi "Ermenistan Parlamentosu Başkanı Galust Sahakyan, ile Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, bir araya geldikleri zaman Berrinin Ermenistan meclis başkanına; Emin ola bilirsiniz ki, Lübnan Karabağ meselesinde Ermenistan'ı destekliyor" açıklaması oldu.

Keşke "heyecanlı bir genç" olsalardı...

Baskın Oran
Yine tırnak içinde vereceğim. Yine yorum yapmadan. Yine hiçbir şeyine, noktalama işaretleri kullanımına, özellikle de Türkçe imlasına dokunmadan. Hem etik icabı, ama esas, birçok şeyi birlikte görebilesiniz diye. Bir tane daha. Yine Ermeni meselesi ve AİHM kararı hakkında. Yine tırnak içinde vereceğim. Yine yorum yapmadan. Yine hiçbir şeyine, noktalama işaretleri kullanımına, özellikle de Türkçe imlasına dokunmadan. Hem etik icabı, ama esas, birçok şeyi birlikte görebilesiniz diye. İsim vermeden. Hem etik icabı, ama esas, çoluğu çocuğu yarın öbürgün üzülmesin diye.

Ermenice Süreli Yayınlar 1794-2000

30 Ekim Cuma / 21:30 / A.O.Y.D. Moda Karakol Sokak No:8

Hıristiyan Demokratlar, Müslümanlara hakaret eden Vartian’dan özür bekliyor

Müslümanlara "Ayak takımı. Bunların bulunduğu yerde ot bitmez" sözleriyle ağır hareket eden Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hıristiyan- Alevi Dostluk Grubu (CAF) Kurucu Üyesi Madlen Vartian’a partisinden sert tepki geldi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Vartian’ın sözlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Burada CDU’nun hangi değerleri kapsadığını anlayamamış. Kabul edilemez.” dedi.
Müslümanlara "Ayak takımı. Bunların bulunduğu yerde ot bitmez" sözleriyle ağır hareket eden Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Hıristiyan- Alevi Dostluk Grubu (CAF) Kurucu Üyesi Madlen Vartian’a partisinden sert tepki geldi. CDU Genel Sekreteri Peter Tauber, Vartian’ın sözlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “Burada CDU’nun hangi değerleri kapsadığını anlayamamış. Kabul edilemez.” dedi.

Akın Atauz: Soykırım, Ankara ve Geçen 100 Yıl…

Soykırım Ankara bakmından ne anlam tadıyor? Nasıl yaşandı tehcir ve sonrası? Ankara bir daha 1915 öncesindeki gibi bir kent olabildi mi? Daha doğrusu, çok ayrıksı bir serüveni olan Ankara’yı bir tarafa ayırsak bile, hiçbir Anadolu kenti, bugün adlarını bildiğimiz bütün kentler ve kasabalar, hatta kırlar, bir daha 1915 öncesinde olduğu gibi olabildi mi? Adana oldu mu? Erzurum oldu mu, Van oldu mu, Muş oldu mu, Diyarbakır oldu mu?

Yazması var ama okuması yok meselesi

Baskın Oran
Eğer bir haber/bilgi sana fazlasıyla mutluluk veriyorsa, hemen tedirginlik duy. Çünkü kendini içine hapsettiğin masal kozası dışındaki dünya fevkalade farklı. Perinçek davası yazımın ardından, adı bende saklı birinden bir eposta iletisi geldi. Görüldüğü kadarıyla en çok, “yazmasını bilenler ama okumasını bilmeyenler” meselesinden rahatsız olmuş.
Virgülüne dokunmadan aşağıya tırnak içinde aynen alıyorum, ardına da kendisine yazdığım cevabı ekleyeceğim:

THE CUT VE YİTİK KUŞLAR Çocukların gözünden-1915...

Fatih Akın’ın ‘The Cut’ (Kesik) adlı filminin ardından, “soykırım” konulu bir film daha Türkiye’de gösterime girmeye hazırlanıyor. Yönetmenliğini Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın üstlendiği ‘Yitik Kuşlar’ın ilk gösterimi ise, Hatay’da, Türkiye’nin tek Ermeni Köyü Vakıflı’da yapıldı.

Yitik Kuşlar ABD galası için hazırlanıyor

Türkiye’de çekilen ilk uzun Ermeni tehciri filmi 'Yitik Kuşlar' ABD galası için hazırlanıyor… Yönetmenliğini Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın üstlendiği ‘Yitik Kuşlar’ 18. Arpa International Film Festivali’nin açılış filmi olarak Hollywood’da bulunan tarihi Grauman’s Egyptian Tiyatrosu’nda dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Merkel’in Ziyareti

Rahim Er / İstanbul Üniversitesi, Hukuk
Angela Merkel, İstanbul’da her konuda çok güzel konuştu. Fakat cümlelerini “bu tabiî sadece bizimle bitmez; AB devletlerinin de kabulü gerekir”le ihtirazi kaydıyla bağlamakta. Şüphe edilmesin; bu ümit verici taahhüt ve vaadler burada kalır. Bahsi geçen 3 milyar avronun Ankara’ya ödenmesini de uzak ihtimal görüyoruz. Bir miktar para yardımıyla işi kotarmaya çalışırlar. 4 mevzu da zaman içinde unutulmaya terk edilir. Biz yanılalım isteriz ama… onlarca senedir zaten bu sözleri duya geldik. Ortada yeni olan sadece Suriye ve onunla irtibatlı problemlerdir. Bu sebeple inanmakta zorlanıyoruz.

Ermenistan’a «Avrupa Nostra» ödülü

Başbakan Hovik Abrahamyan bugün 24 Ekim’de Ulusal Galeri Freskler salonunda «Avrupa Nostra» ödülü teslim törenine katıldı. Ermenistan «Eğitim, Hazırlık ve Kamuoyunu Bilgilendirme» kategorisinde ʺErmenistan’da kültürel mirasın korunmasıʺ projesiyle ödül kazandı. Ödül, Avrupa «Avrupa Nostra» (Avrupa Akdeniz) Kültür Mirası Kuruluşları Federasyon Başkan yardımcısı Irina Subotic tarafından teslim edildi.

Demirtaş'tan 'MHP ile koalisyon' açıklaması

Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "MHP ile koalisyon kurmayı isteriz" açıklamasına ilişkin olarak; demokrasi, barış ve adalet ilkeleri etrafında koalisyon görüşmeleri yapacaklarının altını çizerek, “Hem AKP hem de CHP ile kendi ilkelerimizi konuşacağız. Hangi parti ilkelerimize yakın davranır, buna bakacağız. CHP kiminle koalisyon yapmak istiyorsa kendi vereceği karardır. Sonuçta bir hükümet çıksın istiyoruz” dedi. CHP-MHP koalisyonuna destek verip vermeyecekleri sorusuna "Hayır" yanıtı veren Demirtaş, “Bizim MHP ile bir koalisyonda olma ihtimalimiz yoktur, dışarıdan destek verme ihtimalimiz de yoktur” diye konuştu.

Perinçek Kararının Yankıları

Ömer Engin Lütem
Büyük Daire kararının gerekçesinde soykırım iddiaları zayıflatan veya sorgulayan bir ifadenin yer almasını önlemeye çalışmaktı. Bu sağlanmış bulunmaktadır. Ancak bu çapraşık hesabın neye yarayacağı belli değildir. Zira artık, Ermenileri aşağılamamak kaydıyla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine taraf ülkelerde 1915 olaylarının soykırım olmadığını söylemek, savunmak ve bu konuda yayın yapmak mümkündür. Böyle yapılabildiği takdirde de, bir süre sonra, soykırım iddiaları zaten sorgulanır hale gelecektir… Sonuç olarak, yukarıda da belirttiğimiz gibi,  AİHM’nin kararına göre Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine taraf ülkelerde, Ermenileri aşağılamamak kaydıyla soykırım iddialarının doğru olmadığı söylemek artık mümkündür. Diğer yandan inkârcılığın önlenmesi konusunda yeni mevzuat kabul etmek isteyen ülkeler de AİHM Kararını dikkate almak zorundadır. 

Assyrian Genocide Monument Unveiled in Boston

Grafton, Massachusetts (AINA) -- An Assyrian genocide monument was unveiled today in Grafton, a suburb of Boston. The monument commemorates the Assyrians who were killed in the Turkish genocide of Assyrians, Pontic Greeks and Armenians between 1915 and 1918. The genocide targeted the Christian subjects of the Ottoman Empire and claimed the lives of 750,000 Assyrians (75%), 500,000 Greeks and 1.5 million Armenians.

Petition: Compulsory study of genocide in Quebec high schools

To sign this petition, you must complete 3 steps:
Step 1: fill out the form that appears below the text of the petition and send it (you must accept the signing conditions before sending the form).
Step 2: consult your electronic mailbox and open the message sent by the Assembly.
Step 3: in this message, click on the link enabling you to register your signature.
You may sign a petition only once.

Kılıçdaroğlu: MHP’yle koalisyon kurmak isteriz

Seçimden sonra hangi partiyle koalisyon kurmak istersiniz?” şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, “MHP’yle koalisyon kurmak isteriz. İkimiz de muhalefetteyiz. Seçim bildirgelerimizde çok fazla ortak noktalar var. Dolayısıyla bir araya gelip hükümet kurabiliriz.” diye yanıt verdi.