Etiketler

Yasalar Çocuk Hakları Sözleşmesi'yle Uyumlu Hale Getirilmeli

Uluslararası Çocuk Merkezi, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada anayasada en az 12 maddenin ve ayrıca 95 yasanın kapsamlı biçimde değiştirilmesinin gerektiğini bildirdi. Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) Dünya Çocuk Hakları Günü Çerçevesi'nde son dört yılda çocuk hakları alanında çok az ilerleme olduğunu vurgulayarak Türkiye’de çocuk haklarının durumuna baktı.

ABD'de "Hıristiyan Suriyeli Mültecileri Alalım" Tartışması

ABD'de Paris saldırılarından sonra ülkeye kabul edileceği vaadedilen 15 bin Suriyeli mülteci konusunda tartışmalar çıktı. Bazı milletvekilleri "sadece Hıristiyanları alalım" teklifinde bulundu. ABD'de Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırısının ardından ülkeye kabul edileceği vaad edilen 15 bin Suriyeli mülteci konusunda tartışmalar devam ediyor. Yaklaşık 30 eyalet valisi, mültecileri istemediklerini açıkladı. Mültecilerin ülkeye girişini zorlaştıracak tasarının ise bugün kongrede oylamaya sunulması bekleniyor. Bazı milletvekillerinin ise "sadece Hıristiyan Suriyeli mültecilerin ülkeye girişine onay verilmesini" teklif etmesi tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.

Մաղաքիա Արք. Օրմանեան (1841-1918). Հայու Հաւատքին ու Հայաստանեայց Եկեղեցւոյ Արթուն Պահակն Ու Յուշարարը

Հրապարակագիր Նազարէթ Պէրպէրեան կը գրէ.
19 ­Նո­յեմ­բեր 1918-ին, 97 տա­րի ա­ռաջ, ­Պոլ­սոյ մէջ վախ­ճա­նե­ցաւ հայ ժո­ղո­վուր­դի հո­գեմ­տա­ւոր հարս­տու­թեան ան­խոնջ ու բազ­մահ­մուտ պա­հա­պան­նե­րէն եւ վաս­տա­կա­շատ ե­րախ­տա­ւոր­նե­րէն ­Մա­ղա­քիա Արք. Օր­մա­նեան։ Ու­շագ­րաւ զու­գա­դի­պու­թեամբ մը, Օր­մա­նեան վախ­ճա­նե­ցաւ ճիշդ նոն այն օ­րը՝ ­Նո­յեմ­բեր 19ին, երբ 1896-ին ընտ­րո­ւած էր ­Պոլ­սոյ ­Հա­յոց ­Պատ­րիարք, 12 տա­րի ղե­կա­վա­րե­լու հա­մար հա­մազ­գա­յին կա­րե­ւո­րու­թեամբ այդ նո­ւի­րա­պե­տա­կան ա­թո­ռը, հայ ժո­ղո­վուր­դին հա­մար ծայր աս­տի­ճան կա­րե­ւոր ու փո­թոր­կա­լի ժա­մա­նա­կաշր­ջա­նի մը մէջ։

CHP'li vekiller Ermenistan'dan gelen gazetecilerle görüştü

Sezgin Tanrıkulu ve Selina Doğan, Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen “Türkiye-Ermenistan Gazeteci Diyalog Programı” kapsamında Türkiye’de bulunan bir grup Ermeni gazeteciyle görüştü.Diyalog programı nedeniyle Hrant Dink Vakfı’na teşekkür eden Tanrıkulu, “Hrant Dink öldürüldüğü gün İstanbul’daydım, otopsisine katılmak zorunda kaldım. Benim için büyük bir travmadır halen. Ancak kendisinin trajik biçimde katledilmesinin iki halk arasında bir köprüye vesile olması da gurur verici” dedi. Selina Doğan da heyettekileri Ermenice “Hoş geldiniz” diyerek selamladı.

Sorun Leyla değil, sorun şapkadır şapka

Cemal Toptancı    
İnsanlar ne zamandan beridir ve neden yemin eder? Eski çağlardan beri, Mezopotamya'da, antik Yunan'da, Mısır'da ve kabile topluluklarında bile var yemin… Sonuç olarak burada üzerinde durulması ve Türkiye'de bir kangren olan 1982 Anayasasının tam ve demokratik bir Türkiye'ye yaraşır şekilde yeniden düzenlenmesi sorununu çözmek artık mutlaka kaçınılmaz hal almıştır. Komşumuz Yunanistan'da bile kutsal kitaplar üzerinde yemin edilirken, bizim Atatürk inkılâplarından sayılan ve bir bez parçasından mamul olan kılık kıyafet ve şapka üzerinde yemin etme komikliğine düşmemiz oldukça gülünç kalmaktadır. Zira bir bez parçası üzerine yemin eden tek ülkeyiz!..

Presentation of the Mother-of-God to the Temple

On Saturday, November 21, the worldwide Armenian Church will celebrate the Feast of the Presentation of the Holy Mother-of-God to the Temple. Shortly after Mary was born, her parents Joachim and Anna took their daughter to the Temple of Jerusalem to be consecrated to God in thanksgiving for the gift of their child. According to tradition, Mary remained there for a time and was given over to the care of pious widows and maidens who lived at the temple. Later, as a young woman, Mary became betrothed to Joseph the carpenter. Click here to view a video about St. Mary in the Armenian Church.

Lo Xisyun: Ermenistan, İpek Yoluna hem ikili hem de çoklu formatlarda katılabilir

Çin’in Erivan Büyükelçilik danışmanı Lo Xisyun, Bugünkü platformun İpek Yolu Ekonomik Bölgesinin ortak inşasına yönelik görüş alışverişi için çok iyi bir platform olduğunu belirten diplomat ‘Ermenistan ve Çin iyi ilişkilere sahiple, yüksek siyasi güven düzeyi korunmakta, insani, ekonomik ve ticari ilişkiler gelişmektedir. İpek Yoluna ilişkin olarak, Ermeni çalışma arkadaşlarımızla görüşmelerde bulunma ve kararlar almaya hazırız’ dedi.

Katolik Kilisesi'nden 40 ülkeye küresel ambargo çağrısı

Katolik Kilisesi’nin İtalya’daki temsilcisi İtalyan Episkoposlar Konferansı (CEI) Başkanı Kardinal Angelo Bagnasco, petrolünü satın alarak, teröristlerle iş yapan ve onlara silah satan 40 kadar ülkeye küresel ambargo uygulanması çağrısı yaptı. Aynı zamanda Cenova Başepiskoposu olan Kardinal Angelo Bagnasco, terörizmin önüne geçmek için yapılması gerekenler hakkında görüşlerini açıkladı.

Ogün Samast’ı Altı Kamu Görevlisi İzliyordu

Hrant Dink cinayetiyle ilgili kamu görevlileri hakkındaki soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, olay yerinde tetiği çeken Samast’ı izleyen altı sivil kamu görevlisi vardı.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde kamu görevlileriyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, olay yerinde altı kamu görevlisi vardı.

İHD: 2015’te 617 Çocuk Hayatını Kaybetti

İHD’nin çocuk hakları raporuna göre, 2015’te 388 çocuk gözaltına alındı, 69 çocuk tutuklandı, 172 çocuk işkence ve kötü muameleye uğradı. İnsan Hakları Derneği (İHD) çocukların 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, çocukların Türkiye’de yaşam haklarının ihlal edildiğine dikkat çekti.

‘Ermeni Mutfağı’ndan Lezzetler Tanıtıldı

Bakırköy Belediyesi tarafından düzenlenen ’Çok Kültürlü Mutfak Hazinemiz’ etkinliklerinin üçüncüsü olan ‘Ermeni Mutfağı’ndan’ örnekler tanıtıldı. Bakırköy Belediyesi’nin kültür-sanat etkinlikleri kapsamında vatandaşların değişik yörelerin yemeklerini tanıması ve öğrenmesi için organize ettiği ’Çok Kültürlü Mutfak Hazinemiz’ etkinliği Bakırköy belediyesi  Yeşilköy Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde her hafta Bakırköylülerle buluşmaya devam ediyor.

Primate Celebrant at St. Leon Armenian Cathedral - Khachadourian Choir Marks 37th Anniversary - Requiem Service Held for Late Patriarchs of ConstantinopleI

Hundreds of faithful gathered at St. Leon Armenian Cathedral on Sunday, November 15, 2015 to welcome in the Season of the Advent. At the spiritual center of the Western Diocese, the day's celebrant and homilist was Archbishop Hovnan Derderian, Primate of the Western Diocese of the Armenian Church of North America. At the Holy Altar His Eminence was assisted by the Rev. Fr. Khajag Shahbazyan and the Deacons of the Cathedral Parish. The chants of the Divine Liturgy were performed by the Khachadourian Choir under the conductorship of Dn. Stepan Gozumian.

‘Zirve’ davasına yeni savcı atandı

Ferdi Durdu/Habertürk
Zirve Yayınevi bürosunda 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili olarak Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya yeni bir savcı bakacak. Malatya’da 18 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi bürosunda 1’i Almanya uyruklu 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili olarak Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya yeni bir savcı bakacak. Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Zirve davasının duruşma savcılığı için yeni atanan Cumhuriyet Savcısı Burhanettin Olğun’u görevlendirdi. Böylelikle 8 yıllık süreçte 5 duruşma savcısı değiştirilmiş oldu.

Dünya Çocuk Hakları Günü Kutlu Olsun

Uluslararası boyutta kutlanan Çocuklarla ilgili iki gün var. Bunların birincisi Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen ve 20 Kasım'da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü, ikincisi ise 1925 Yılında Sovyetler Birliği tarafından kabul ve ilan edilen ve 1 Haziranda kutlanan Dünya Çocuk Günüdür. Uluslararası Çocuk Günü, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan sonra gündeme gelmiştir. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir.  Türkiye'de Çocuk günü 23 Nisanda ve Ekim ayının ilk Pazartesi günü,  Çocuk Hakları gününü 20 Kasımda kutlanıyor.  

1915 Kıyımları Sonrası Zabel Yesayan’ın Raporu

Ümit Kurt
Kervanlara refakat eden jandarmalar, onları bir-iki gün yürüttükten sonra bir su kaynağı veya nehrin yanında kervanları durduruyor ve susuzluktan perişan olmuş bu zavallıların su içmesine ya da serinlemesine mani oluyordu. Suya kavuşma izni elde etmenin karşılığı, bilmem kaç tane bakire ya da genç kızın kendilerine teslim edilmesi bedelindeydi. Bu korkunç yöntem sistematik bir biçimde uygulandı. Özellikle de Kemah-Halep, Konya-Tarsus yollarında bu yapıldı ve bir de Fırat boylarında.

CHP Vekili Selina Doğan: Diaspora Kelimesini Olumsuz Anlamından Kurtarmalıyız

CHP’nin Ermeni asıllı Milletvekili Selina Doğan, diaspora Ermenilerin zorunlu göçten dolayı ülkeyi terk etmek durumda kaldıklarını, yurt dışındaki Ermenilerle vatandaşlık bağlarının yeniden kurulması gerektiğini ifade etti. Diaspora kelimesinin içerdiği olumsuz anlamı bertaraf etmek için yoğun şekilde çalıştıklarını kaydeden Doğan, “Diaspora denince ne yazık ki düşmanca bir söylem ifade ediyor.” dedi.

Ermeni Cemaati bu olayı tartışıyor

Ermeni okullarına dair ‘iktisadî işletme’ sorunu ilk olarak Mart ayında gündeme geldi. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından okullara yollanan yazıda, ailelerden bağış alınması durumunda okulların iktisadî işletme olarak kabul edileceği ve kurumlar vergisine tabi olacağı ve 2015’ten itibaren, okulların faaliyetlerinin, kurulacak iktisadî işletmeler bünyesinde sürdürülmesi gerektiği belirtildi… Krizin ardından 17 Kasım'da biraraya gelen Vakıflar Arası Dayanışma ve İletişim Platformu’nun (VADİP) önümüzdeki günlerde hükümetin kurulmasının ardından Maliye Bakanı ve Millî Eğitim Bakanı’yla bir araya gelmek için randevu talep edecekleri öğrenildi. 

Uruguay’da oluyor, bizde neden olmasın?

Sevan Nişanyan/Siyaset ve Tarih Yazıları
Baykal zamanında %20'ye düşen oyun Kılıçdaroğlu devrinde %25'e çıkmasını başarı saymış. Biri Kemalist ve vatanist bir kadronun partiyi başarıya taşıyacağını savunmuş. Öbürü Kürt partisiyle ittifak kurmayı önermiş. Geçen senenin modası “İslami kesime açılmak” idi. Bu yıl o tezi dillendiren pek yok şimdilik. Camdan dışarı çıkmaya çalışan kara sineğin gayreti geliyor aklımıza. Sinek cama çarpar. Döner gene çarpar. Tekrar dener, bir daha çarpar. Sarsılmaz bir inanç ve umutla bir daha, tekrar çarpar. Yılmaz, gene çarpar… Kabahati MHP ve HDP'de bulmanın anlamı yok. %60 yahut 50,5'lik muhalefet bloku da tam hayaldir. Son seçimde net görüldü ki MHP seçmeninin ikinci tercihi de AKP'dir; HDP seçmeninin ikinci tercihi de ezici oranda yine AKP'dir. İki turlu bir seçimde MHP silinir, HDP de belki %5 ila 10'luk bir dar bölgeye sıkışır. Mevcut parti sisteminin ana fay hattı %70 ile 25 artı 5 arasındadır. Kırk defa denesen vereceği sonuç aşağı yukarı budur… Bugün eğer böyle bir durumla karşı karşıya isek, bunun sorumlusu herhalde gücü biriktirenler değildir. Alternatif üretmeyenlerdir. Bu yüzden diyoruz ki Türkiye'de demokrasinin önündeki esas engel CHP'dir. Yıllar önce tasfiye edilmeliydi; edilemedi. Bugün eğer adil ve demokratik bir yarış istiyorsak, topal atı kesmekten başka çare yok. (Korkarız bizim aslanlar bloku dağıttığı için Sevan'ı da 7 köyden kovarlar. HYETERT)

Osmanlı'da Yeniçeriler Alevi'miydi?

Yeniçeriler alevimiydi? Osmanlı'nın en büyük askeri gücü olan Yeniçeri ocakları hakkında bilinmesi gereken bazı bilgileri sizler için derledik. Yeniçeriler alevimiydi? nasıl alevi oldular nasıl yetiştirildiler işte detaylar.. Yeniçeri, (Osmanlı Türkçesi: يڭيچرى, Yeni asker) Osmanlı Devleti’nde askerî bir sınıftı. Kuruluşunu Orhan Gazi veya I. Murad dönemlerine dayandıran farklı görüşler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlemesi ile, Hıristiyan çocukların 8-18 yaşlarında alınarak yetiştirilmesi (devşirme) ile oluşturulmaya başlanan Yeniçeri Ocağı, Padişah’a bağlı Kapıkulu Ocakları’nın piyade kısmının büyük kısmını oluşturmaktaydı.

Ruben Malayan: Armenian alphabet is an enigma and it needs to be shared with the world

Armenian language is one of the oldest ones in the world. Have you ever heard of Armenian script and calligraphy? There are very few specialists in this sphere and we are pleased to publish interview with Ruben Malayan, talented Armenian artist, designer, who devoted many years to studying ancient Armenian manuscripts, calligraphy and contributing to its rebirth.

Putin'in son numarası!.. Türkiye'ye karşı Ermenistan kartını açtı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ermenistan ile ortak hava savunma sistemi kurma kararı, barışa odaklanmayan ve bölgedeki gerginliği artıracak bir adım olarak yorumlandı. Putin'in yeni planını Rusya'nın Türkiye ve NATO'ya karşı yeni bir hamlesi gibi gören uzmanlar, bu adımın Yukarı Karabağ sorununun çözüm sürecini ve Kafkasya'da barışı hakim kılma çabalarını zedeleyici bir girişim olarak değerlendirdi.

Recep Tayyip Erdoğan neden başarılı oldu?

Markar Esayan
Bana radikal İslamcı Ermeni diyorlar. Bu ülkede Allah'ın adını saygıyla zikrettiğinizde sizi mutlaka hedef alırlar. Hiç umurumda olmadı, bundan sonra da olmayacak. Çünkü kitabımda “Beni insanlar önünde reddedeni ben de reddedeceğim” yazıyor. Oysa bilmiyorlar ki, biz Hazreti Peygamber'i kabul eden Habeş Kralı'nın torunlarıyız. İnançlarımız farklı olabilir. Ama birbirimize saygı duyar, sahip çıkarız. Adaletsizlik yapan bizden olabilir, haksızlığa uğrayan ise onlardan. Zalimi dışlar, mazlumu koruruz. 

Dünlerden Günümüze Notlar!....

Levon Panos Dabagyan
İlk yazları ve bilahare yaz-kış olmak üzere devamlı Yeşil-Köy’de ikamet eden Ermeni doktorlardan merhum “Dr.Varujan Pakin” Kastamonulu oluşuyla onların medarı iftiharı idi. Aksaray’dan Laleli çıkışı sağ kolda; meşhur Francalacı Bedros Aleksanyan’ın Francala Fırını vardı. Aynen Kandil simidi misali, ince ve renkli kağıtlara sarılı olarak, fırının geniş vitrin camından adeta sizlere gülümserlerdi. Fırıncı Bedros Efendi’nin bir de Tıp Doktoru olan, meşhur Dr. Vahe Aleksanyan vardı ve Tıp-Fakültesi’nde “ders kitabı” olarak değerlendirilen bir tıbbi eseri olmasına rağmen, her ne hikmeti var ise, “Prof’luk unvanı” esirgenip verilmemiş ve fakat Dr. Vahe Aleksanyan; olsun Fakülte’deki görevi ve olsun özel kliniğindeki hizmetini devam ettirmekten geri kalmamıştır. (2001).

Kamp Armen için çalışmalar başladı

Tuzla'daki Kamp Armen'in Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na bağışlanmasının sonrasında kampın yine yapılandırılması için çalışmalar başladı. İade sürecinde müzakereleri sürdüren Fikir Platformu, kampın yine ne türlü işlerlik kazanacağını tartışmak üzere bir araya geldi.

Armenian genocide — a crime awaiting justice

By Jayden Oxton-White
April 24, 1915, was the beginning of the slaughter 1.5 million Armenians by the Ottoman Empire in what is now Turkey. This set a dangerous precedent that has been copied and expanded upon by later despotic governments. Despite its morbid place in world history, governments around the world, including major international powers, refuse to acknowledge that it ever happened.

1894-96 ERMENİ KATLİAMLARI VE CHARMETANT RAPORU

Sait Çetinoğlu / cetinoglus@gmail.com
Abdülhamid döneminde Ermenilere karşı gerçekleşen 1894-96 katliamları 1915 Soykırımının gölgesinde kalmaktadır. Bunun nedeni 20. Yüzyılın ilk büyük soykırımının boyutu ve vahşetinden kaynaklanmaktadır. Oysa 1894-96 katliamları ve ardında bıraktığı izler son derece derin ve önemlidir.

Cezayir katliamını hatırlayıp, 1915 ve 1938'i unutanlara

Fatih Tunç
Bir kıyaslama başladı şimdi, acıları kıyaslama. Geçmişten geleceğe yansıyan kin ve nefretin büyüklüğünü anlatan, günahsız insanların cansız bedenleri üzerinden gerçekleşen bir kıyaslama. Bir yanımızda Cezayir'e geçmişte yapılan katliamı örnek gösterip, Paris'e oh diyenlerin gülümsemeleri, bir yandan yaşamını yitirenlere göz yaşı döken vicdanlı birileri. Tam olarak bölünmüş bir durumdayız, ırksal ve dinsel olarak değil, insan olarak. Bazı televizyon kanallarında, geçmişte Fransa'nın Müslüman halk üzerinde gerçekleştirdiği katliamlardan bahsediliyor. Yetmiyor döneme ait resimler videolar paylaşılıyor, Paris'te yaşanan katliamlara hiç değinilmiyor. Tuhaf olan taraf ise, bu kanalların bu zamana kadar neden böyle bir konuyu ele almamaları. İzliyorum ve sonrasında bir resme takılı kalıyorum. O resim 1915'de Anadolu topraklarından yok ettiğimiz, Ermenilerin hüznünü yansıtıyor bana.

ՀԱՂՈՐԴԱԳՐՈՒԹԻՒՆ

 10 Նոյեմբերին Նիւրնպէրկի Սբ. Զէպալտ Եկեղեցւոյ մէջ տեղի ունեցաւ Հայոց Ցեղասպանութեան 100-ամեակին նուիրուած միջեկեղեցական արարողութիւն մը, որուն իրենց մասնակցութիւնը բերին հայ, կաթոլիկ, ասորի եւ բողոքական եկեղեցիներու հոգեւորականներ, Նիւրնպէրկի Հայ Համայնքի երգչախումբը, քաղաքային, ընկերային եւ եկեղեցական իշխանութիւններու ներկայացուցիչներ եւ բազմահարիւր հաւատացեալներ:

Ermenistan askeri iade edildi

Azerbaycan- Ermenistan cephe hattında 22 Mart tarihinde Azerbaycan ordusuna sığınan Ermenistan askeri, uluslararası anlaşmalar gereği Ermenistan’a iade edildi. Azerbaycan Devlet Komisyonu tarafından yapılan açıklamada uluslararası insan hakları normlarını esas alarak, 22 Mart tarihinde gönüllü olarak Azerbaycan tarafına teslim olan Ermenistan askerinin, ülkesine iade edildiği bildirildi.

Esad Putin'i Övdü: Hristiyan Uygarlığının Güvenebileceği Tek Savunucusu

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Fransız dergisinde Putin'i övdü. Esad, Putin'in "Hristiyan medeniyetinin güvenebileceği tek savunucusu" olduğunu söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Hristiyan medeniyetinin güvenebileceği tek savunucusu" olduğunu söyledi. Fransız Valeurs Actuelles dergisine konuşan Esad, "Dünyanın şu anki durumuna baktığımda Vladimir Putin'in, bir kişinin güvenebileceği Hristiyan medeniyetinin tek savunucusu olduğunu anlıyorum." ifadelerini kullandı.

Tiyatro: Ermeni-Türk buluşması

Tarık Günersel tgunersel@gmail.com
Türkiye’nin ilk feminist tiyatrosu Boyalı Kuş değerli yönetmen Jale Karabekir’in öncülüğünde on beş yıldır titiz bir emekle önemli katkılarda bulunuyor. Nitekim Yerevan Devlet Gençlik Tiyatrosu, Boyalı Kuş’un davetlisi olarak İstanbul’daydı. Son yüz yıldır bir ilkmiş, böyle bir buluşma. Edith Piaf’ın 100. doğum yıldönümü anısına “Marcel” adlı tek kişilik etkileyici bir performans izledik. Devlet Gençlik Tiyatrosu’dan Maryam Ğazançyan, Piaf’ın sevgilisinin ölümünden sonraki buhranını rejili bir şarkılar demeti ve zarif bir oyunculukla yorumladı.

The Assyrians of Paris

By Peter Ahern
The shocking terrorist strikes in Paris on the evening of November 13 have caught the attention of the world. While political leaders send expressions of condolence and support to President Hollande and his nation, individuals with friends and family in Paris have been clambering to seek assurances of their safety. I am a frequent visitor to Paris where I spent time as a student. Some of my student friends were Assyrians who lived in the neighborhood of Sarcelles, where two thirds of France's 16000 Assyrians are resident.

Çipras Bartholomeos'u Fener Rum Patrikhanesi'nde ziyaret etti

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye ziyaretine Fener Rum Patrikhanesi'nde Bartholomeos'u ziyaret ederek başladı. Görüşme yaklaşık olarak 1 saat 20 dakika sürdü.

Köprümüz edebiyat

Nazlı Berivan Ak
Arevik Ashkharoyan Ermenistan’ın ilk telif hakları ajansını kuran, genç bir isim. Ashkharoyan ile Ermeni edebiyatının son dönem yıldızlarını, temel konularını, dünyadaki yayılımını konuştuk.

Eric's and Gayane's Family of 8 - Telethon 2015

https://youtu.be/YgYuGAC0E_E
Please watch the story of a family of 8 living in an abandoned house in the Togh village of Artsakh's Hadrut region - one of over 200 beneficiary families of Armenia Fund's International Thanksgiving Day Telethon to air on November 26 in the United States and across the globe. Ten years ago, the father of the household, Eric and mother, Gayane moved their family to the village from the town of Hadrut, where they lived in a tiny damp basement.

Türkiye'de bir ilk: Bizans Araştırmaları Merkezi açıldı, ikincisi yolda

Koç Üniversitesi'nin ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde de Bizans Araştırmaları Merkezi kuruluyor. Koç Üniversitesi ve Stavros Niarchos Vakfı iş birliğiyle Rumeli Feneri Kampüsü'nde Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) kuruldu. GABAM'ın açılış töreninde katılan Taraf gazetesi yazarı Prof. Murat Belge, "Baktım, Nevra Necipoğlu da oradaydı. Nevra da parlak bir Bizans tarihçisidir. Meğer yarın, öbür gün, Boğaziçi’nde de bir Bizans incelemeleri merkezi resmen ve fiilen açılacakmış" diyerek, Boğaziçi Üniversitesi'nde de bir Bizans Araştırmaları Merkezi'nin kurulacağını söyledi.

Bir Arada Yaşamanın Sonu

O. Sinan Güzaltan / sinanguzaltan@yahoo.com
“Bataclan gece kulübüne, sahiplerinin Musevi olmasından dolayı saldırı planlıyorduk.” Yukarıdaki ifade, 2011 yılında Fransız İstihbarat Servici (DCRI) tarafından sorgulanan “İslam Ordusu” adlı örgüte üye bir zanlıya ait... 13 Kasım gecesi Paris’te yaşananlar dünyanın dikkatini bir kez daha IŞİD, El Kaide ve bu örgütlerin Avrupa’daki destekçilerine ve amaçlarına çekti. 2015’in ilk günlerinde gerçekleştirilen Charlie Hebdo saldırısı sonrası Aydınlık’ta “Fransa iç savaşa mı gidiyor?”¹ başlığı ile yayınlanan yazımızda, siyasal İslamcı örgütlerin Fransa’daki örgütlenme ağları ve Fransa’nın kolonyal geçmişinin bu saldırılarla bağı üzerinde durmuştuk.

Ermenilere Ait Olduğu Düşünülüyor

1939'a kadar Emeni mezarlarının yer aldığı Taksim Meydanı'nda yapılan kazı sırasında bulunana insan kemikleri, akıllara "Bu kemikler Ermenilere mi ait?" sorusunu getirdi.Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında yapılan kazılarda insana ait olabilecek kafatası kalıntılarının ve çeşitli kemiklerin bulunduğu bildirildi. Öte yandan Taksim Meydanı'nda 1939 yılına kadar Ermeni mezarlarının yer alması akıllara, acaba bulunan kemikler İstanbullu Ermenilere mi ait sorusunu akıllara getirdi.

«Մեծ ոգևորությամբ և սրտի թրթիռով եմ վերադարձել տուն». Սիբիլ

Նյու Ջերսիում կայացած ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նունե Եսայանի և պոլսահայ սիրված երգչուհի Սիբիլի «Կանք, պիտի լինենք ու դեռ շատանանք» խորագրով համերգի արձագանքները շարունակվում են: Այս անգամ «Հայերն այսօրի» հետ իր տպավորություններով է կիսվել սիրված երգչուհի Սիբիլը.

Yitik Kuşlar'a Hollywood'da üç ödül

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla çekilen ve Ermeni tehcirini anlatan "Yitik Kuşlar" filmi, Hollywood'da üç dalda ödüle layık görüldü. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla çekilen ve Ermeni tehcirini anlatan "Yitik Kuşlar" filmi, Hollywood'da üç dalda ödül aldı.ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Hollywood'da bu yıl 18'inci Uluslararası ARPA Film Festivali gerçekleştirildi. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Türkiye'de çekilen ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyan ve Ermeni tehcirinin 100'üncü yılında vizyona giren "Yitik Kuşlar" filmi, festivalin açılış filmi oldu.

Suriye Habur Olaylarını İnceleme Raporu: Asuri Süryani halkı kendi kaderini kendisi belirlemelidir

Suriye’de yaşayan Asuri Süryani halkı iç savaşın başından bu yana çok sayıda saldırılara maruz kalmış ve büyük bir göç akımı doğmuştur. Bu araştırmamızın amacı spesifik olarak 23 Şubat 2015 tarihinde Habur suyu kıyısındaki Asuri Süryani köylerimize IŞİD tarafından yapılan saldırıları, bu çete tarafından rehin alınan insanlarımızın durumunu, Habur Savunma Güçleri’nin yetkililerine yönelik suikast olayını araştırmaktır. Ayrıca genel anlamda da Kürt savunma güçleri ile kendi savunma güçlerimiz arasındaki ilişkilerin, olası sorunların tespiti keza Kanton modelinin pratikteki uygulama durumunun araştırılması da amaçlarımız arasında yer almaktadır.

Bulgaristan’ın Sesi:Patrik Bartholomeos Bulgaristan’ı kaybetti

Konuşmasında Patrik Bartholomeos, Yeni Roma sayılan Konstantiniyye’nin başpiskoposu konumunu savundu. Konuşmasının başlıca mesajı “Ben Ortodoks dininin kurucularının halefiyim” idi. Bunun yanı sıra Patrik Bartholomeos, her halkın kendi alfabe hakkının olduğu gibi etnik özelliğinin tamamen tanınması gerektiğini de savundu. Konuşmasında ama Bulgar Patriğine hitabıyla Konstantiniyye için Bulgar kilisesinin patrikhane değil, hala ekzarklık olduğunu gösterdi… Skandal ama bununla sınırlı kalmadı. “Stara Planina” nişanı ile ödüllendirilmesinde Patrik Bartholomeos, Birinci Dünya Savaşı sırasında Syara ve Drama civarındaki manastırlardan Sofya’ya nakledilen kilise kutsal eşyası ve belgelerinin geri verilmesi konusunu dile getirdi. Bu sorun ise çoktan ikili Bulgar-Yunan sözleşmeler ve uluslararası konvansiyonlar tarafından çözülmüştür.

Patrik Bartholomeos, Avrupa Parlamentosu'nu Ziyaret Etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nu (AP) ziyaret etti. AP Başkanı Martin Schulz tarafından karşılanan Bartholomeos ve heyeti, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya geçti. Fener Rum Patriği, AP'nin özel defterini de imzaladı.

Garegin II Fransa ve İtalya’ya hareket etti

Dünya Ermenileri katolikosu Garegin II, 16 Kasım’da ruhani önder olarak Fransa ve İtalya’ya hareket etti. Ana That Kutsal Etcmiatsin’den NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Katolikos Garegin II cemaat, toplum ve kilise idare kurulları temsilcileriyle bir araya gelecek.

Amerikan Ermeni Kongresi Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik insiyatiflerini genişletiyor

Amerikan Ermeni Kongresi (AAA) Ermenistan ve Karabağ’da mayın temizlik insiyatiflerinin genişletilmesi yolunda çalışmalar yürütüyor…2002 yılında AAA MLI köpekler aracılığıyla mayın temizleme kampanyası ilk katılımcılarından biri oldu ve bu amaçla Ermenistan için 6 köpek (MDD) temin edildi… HALO Trust çalışanlarının  2000 yılından bu yana Dağlık Karabağ’daki mayınlarla kaplı arazinin %90’nı temizlediklerini bunun sonucunda 66.718 dönüm arazinin kullanılabilir hale geldiğin kaydedelim.

Ֆրեզնոյի բժիշկները Քաշաթաղում | Fresno Doctors in Kashatagh

Հոկտեմբեր ամսին «Հայրենասեր» կազմակերպության նախաձեռնությամբ ԱՄՆ Ֆրեզնո քաղաքից հայազգի բժիշկների մի խումբ այցելեց Քաշաթաղի շրջան՝ տեղի բնակիչներին անվճար բժշկական օգնություն տրամադրելու։ Բժիշկներն իրենց հետ բերել էին նաև արժեքավոր բժշկական սարքավորումներ։ Լրագրող Արուս Գալստյանը լուսաբանում է այցելությունը։

Alevkayası’ndaki Ermeni Manastırı’nın son durumu

Fayka Arseven Kişi
Alevkayası’ndaki Sourp Magar Ermeni Manastırı, ‘turizme’ kazandırılması gerekirken, yok olup gidiyor. Yıllardır, kaynak ayrılmayan, ilgi gösterilmeyen Manastır’ın bugünkü hali içler acısı…Hiçbir koruma önlemi alınmayan ve değer gösterilmeyen Manastır’ın hem içi hem de dışı yıkıldı, bazı bölümleri ise yıkılmamak için direniyor. Yıllar önce odalarının kiralandığı Manastır’da o günlerden kalan izlere ve pisliğe de rastlamak mümkün…

Ermeni bilim adamı genç bilim adamlarına yardımcı olacak

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 16 Kasım’da modern Kristalografinin kurucularından biri olan Ermeni bilim adamı Kristalografi teorisyeni Prof. Dr. Artem Oganov’u Kabul etti. Oganov’un geliştirdiği bilgisayar programı yüzlerce laboratuarda kullanılmakta.

Trabzon Ermenilerinin Tehcir ve Taktili (Sürgün ve Kitlesel Öldürülmeleri) Davası

Meline Anumyan // Mail: anu_mel@mail.ru
Trabzon davası (20 duruşma), 26 Mart-20 Mayıs 1919 arasında görülür. Mahkemenin hükmü 22 Mayısta açıklanır. Davada hazır bulunan sanıklar 7 kişidir. Mustafa Nuri, Mehmet Ali, Yusuf Rıza, kaymakam Talat, Ali Saib, Niyazi ve Nuri. Trabzon yargılamasının 16. duruşmasında Yusuf Rıza’nın dosyası ayrılır ve İttihat ve Terakki Partisi merkez komitesi üyelerinin davasıyla birlikte daha sonra görülür. Trabzon yargılamasında, Trabzon valisi Cemal Azmi ve parti sorumlu sekreteri Nail Bey’in dosyaları da gıyabında görülerek, ikisi de gıyaplarında ölüme mahkûm edilir. Mehmet Ali 10, Mustafa ile Nuri ise birer yıl hapis cezasına çarptırılır.

Fransa genelinde bir dakikalık saygı duruşu

Fransa'da bugün saat 12'de, Paris katliamında ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve hükümetin tüm bakanları Paris Sorbonne Üniversitesinde saygı duruşunda bulundular. Lyon, Marsilya, Bordeaux, Toulouse gibi Fransa'nın büyük şehirlerinde de insanlar bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Metin Arditi'den Erdoğan'a Ermenistan mektubu

UNESCO İyi Niyet Elçisi, yazar Metin Arditi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir mektup yazarak Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi çağrısı yaptı.Erdoğan'a hitaben hem Fransızca hem Türkçe basılan mektup İsviçre'nin en çok okunun dergilerinden L'Hebdo'da yayınlandı. 

Ermenistan Millet Meclisi oturumuna terör kurbanlarına saygı duruşuyla başlattı

Ermenistan Millet Meclisi bugün 16 Kasımdaki Genel Kurul oturumuna Paris ve Beyrut’taki terör kurbanlarına 1 dakikalık saygı duruşuyla başlattı. Meclis Başkanı Galust Sahakyan sözlerinde ‘Ter tür terör olayını sert bir dille kınıyor ve reddediyoruz’ dedi. Sahakyan, Fransa ve Lübnan halklarına derin taziyelerini ifade etti.

Hrant Dink suikastının tetikçisi Samast İstanbul’a naklini istedi

Dink suikastında ihmali olduğu belirlenen kamu görevlilerinin yargı önüne çıkarılması beklenen süreçte tetikçi Ogün Samast’ın duruşmalara katılmaya karar vermesi dikkat çekti. Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast mahkemeye dilekçe vererek, suikasta ilişkin kamu görevlileri hakkında açılacak davaya katılmak amacıyla İstanbul’daki bir cezaevine nakledilmeyi talep etti.

Avrupa Yeşiller Partisi, Ermeni Soykırımına ilişkin bir bildiri kabul etti

Avrupa Yeşiller Partisi 15 Kasım Pazar günü Lyon’a gerçekleşen 23. Genel Kurulunda  oyların ezici çoğunluğuyla Ermeni Soykırımına ilişkin bir bildiri kabul etti. Bildiri Türkiye’ye Ermeni Soykırımını tanıma ve Ermenistan ve Ermeni halkıyla uzlaşı tesisi yönünde çalışma çağrısında bulunmakta.

Erdoğan'dan Terörle Mücadelede İşbirliği Çağrısı

Yıldız Yazıcıoğlu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev sahipliği yaptığı G-20 Liderler Zirvesi’nde Ankara’da ve Paris’te ölenler anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından “Terörizm, hepimizin barış ve güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye olarak, terörle mücadeleye ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi konusundaki kararlılığımızın, daha güçlü bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini düşünüyoruz,” dedi.

Obama: Suriye'de Esad'ın geleceği olmadığına inanıyoruz

ABD Başkanı Obama G20 zirvesinin kapanış oturumunda bir konuşma yaptı. Obama Suriye'de bir güvenli bölge girişiminin ters tepeceğini söylerken, Suriye'de Esad'ın bir geleceği olmadığına inandıklarını söyledi. "IŞİD denilen zalim örgütü yok etmek hedefimizdir" diyen ABD Başkanı Obama, koalisyon olarak IŞİD'e karşı operasyonları artırdıklarını söyledi. Obama, "Yaptıklarımızı göz önüne alın. Askeri bir stratejimiz var. Suriye ve Irak'ta sahaya destek veriyoruz. Eğitim veriyoruz. Petrolu kesmeye çalışıyoruz. IŞİD'in finansmanını azaltmaya çalışıyoruz" dedi.

Putin: G-20'de IŞİD'i destekleyenler var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-20 Zirvesi'nde IŞİD'i destekleyen ülkeler olduğunu söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antalya'daki G-20 Liderler Zirvesi'nin kapanış oturumunda bir konuşma yaptı. IŞİD'in finansal desteğine dikkat çeken Putin, "IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bunlar arasında G-20 üyesi ülkeler de var" ifadesini kullandı.

Davutoğlu Rum Azınlık Okulu heyetiyle görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gökçeada Rum Azınlık Okulu heyetini kabul etti. Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde Gökçeada Rum Azınlık Okulu heyetini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Eski Üyesi Laki Vingas, Gökçeada Rum Azınlık Okulu Müdürü ile diğer yetkililer katıldı.

OIA New Years Eve Party – 2016
Mühtedi!

Güngör Şenkal
Sözcük, dini anlamda bir dönmeyi, din değiştirmeyi içerse de, ihtida eden, hidayete eren, yani İslam dinini kabul eden demektir… Osmanlı’nın zorla İslamlaştırma politikasının mağdurlarından olan Ermeni halkı, bunu, özellikle soykırım sürecinde çok ağır yaşadı. Haykazun Alvırtsyan’ın, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde mühtedi Ermenilerin sorunları” adlı eserini okurken bunları yeniden düşündüm ve eseri okurla paylaşmayı gerekli gördüm. Kitabın inceleme konusu, zorla Müslümanlaştırılan, ancak yine de güvenilmeyen Ermenilerin sorunlarıdır. Berlin Barış Anlaşması’nın hemen ertesi yılında (1879) Baş Vezir Kamil Paşa’nın, ‘Ermeni milletini yok etmeli, izsiz ve boyunsuz bırakmalıyız’ sözleri, Ermenileri bekleyen zorla İslamlaştırma dışındaki kötülüklerin de habercisidir. Yine aynı Kamil Paşa’nın kitaba alınan bazı sözleri, tarihsel bir itiraftır. ‘Ermenilerin ayaklandığı’ savının yalan olduğunu, daha sonra soykırımı haklı gösterme gayretiyle kurguya eklendiğini anlatır bize: ‘Cihat ilan ederiz, ne silah, ne askeriyesi, ne de koruyanı olan bir millete karşı kolay bir savaş olur.’

‘Yitik Kuşlar' öncesi Paris'e saygı duruşu

Ermeni Tehciri'nin 100. yılında vizyona giren ve bu konuda Türkiye'de çekilen ilk uzun metrajlı  film olma özelliğini taşıyan ‘Yitik Kuşlar' Bu sene 13-15 Kasım tarihleri arasında Los Angeles Egyptian Theatre'da düzenlenen 18. Uluslararası ARPA Film Festivali'nde açılış filmi oldu. Film başlamadan önce sahneye çıkan festivalin direktörü Michael Ashjian davetlilere, önceki gün Paris'te yaşanan terör olayları sonucunda yaşamını yitiren masum insanlar için bir dakikalık saygı duruşu yaptırdı.

Kayıp iki Ermeni şairden şiirler

İş Bankası Kültür Yayınları’nın Kayıp Şairler dizisinin 5. kitabı Balkıs’da Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın şiirleri yer alıyor… İş Bankası Kültür Yayınları, günümüz okurunu, bir dönem hatırı sayılır eserler üretmiş ama geniş kitlelere ulaşamamış değerli şairlerle buluşturduğu Kayıp Şairler dizisine bir yenisini daha ekledi. Garbis Cancikyan ve Haygazun Kalustyan’ın 1942 yılında yayınladıkları Balkıs, serinin 5. kitabı olarak özgün tasarımıyla raflardaki yerini aldı.

Hıdrellez Kilisesi'nde ayin

Antalya'nın Alanya ilçesindeki Hıdrellez Kilisesi'nde Fener Rum Patriği Bartholomeos'un da katıldığı bir ayin düzenledi.Tarihi Hıdrellez Kilisesi'ndeki ayine farklı ülkelerden papazlar ile yurtiçi ve yurtdışından Ortodokslar katıldı. Ayinde dualar ve ilahiler okundu. Kilisenin bahçesinin de tamamen dolduğu ayin iki saat sürdü.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Alanya'da Kilise Açtı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya'nın Alanya İlçesi'nde Ortodoks Kültür Merkezi ve Meryem Ana Kilisesi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen ayine katıldı. Mahmutlar Mahallesi'nde açılan Ortodoks Kültür Merkezi ve merkezin içersinde hizmet verecek olan Meryem Ana Kilisesi'nin açılış töreni sabah ayinle başladı.