Etiketler

Kilikya Ermeni Katalikosluğu arazisi Anayasa Mahkemesi'nde

Oral Çalışlar
Kilikya Katalikosluğu'nun avukatı Cem Sofuoğlu, Adana'nın Kozan ilçesindeki mülklerini geri alabilmek amacıyla Anayasa Makhemesi'ne başvurduklarını açıkladı. Bu yurtdışında bulunan bir Ermeni dini merkez tarafından açılan ilk dava."Yalnızca duvarları kalmış" diye başladı anlatmaya. Mekanın eski fotoğrafı olarak ellerinde bir tane bulunduğunu söyledi. 1915 yılı öncesi fotoğrafta görkemli bir manastır yapılanması görülüyor. Yeni fotoğrafta ise, duvarlar, kilise kalıntıları yer alıyor.

Yeni Yıl Yemeğinde İnanç Önderlerinden Barış Mesajı

Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen yeni yıl yemeğine katılan farklı dini gruplara ait inanç önderleri, yeni yıl için barış çağrısında bulundu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in ev sahipliğinde Tarabya Oteli'nde düzenlenen, yemeğe Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, Mardin Deyrulzafaran Manastırı Metropolit Saliba Özmen, Türkiye Ermeniler Patrik Vekili Aram Ateşyan, Suryani Patrik Genel Vekili ve Dinlerarası Diyalog Başkanı Yusuf Sağ, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Hacı Bektaş Dergahı Postnişini Veliyettin Ulusoy, Ermenistan Daimi Temsilcisi Harkeli Kerabayzar Levon Zekiyanbirer ile çok sayıda davetli katıldı.

First observance of the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime

On 11 September 2015, the General Assembly adopted unanimously resolution 69/323 in which it proclaimed 9 December as the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. The resolution encouraged all Member and observer States, all organizations of the United Nations system and other international and regional organizations and individuals to observe the International Day in order to raise awareness of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and its role in combating and preventing the crime of genocide, as well as to commemorate and honor its victims. The 9 December also marks the day the Genocide Convention was adopted in 1948.

Selina Doğan'ın Azınlık Vakıfları Seçim Yönetmeliğine ilişkin soru önergesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 10/12/2015 - Selina DOĞAN
İstanbul Milletvekili

MEB'ten Azınlık Okullarına Ziyaret

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, son yıllarda bütün özel okulları, devlet okullarından ayırmayan bir politika güttüklerini belirtti. Tekin, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Özel Aramyan Uncuyan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu'nu ziyaret etti…Tekin, şöyle devam etti: "Biraz önce Saint-Joseph Fransız Lisesi'ni ziyaret ettik. Okulumuzun müdiresi ve kurucusuyla oturup değerlendirmede bulunduk. Son yıllarda bu ve bütün özel okulları devlet okullarından ayırmayan bir politika gütmeye başladık. Hem devlet hem de özel okullarda, azınlık ve yabancı okulların ders kitaplarını ücretsiz dağıttık. Geçtiğimiz yıl uygulamaya başladığımız öğrenci başına teşvik uygulamasından bu yıl, bu okullarımız da faydalandılar. Buralarda okuyanlarla kendi çocuklarımız arasında fark gütmeden eğitim ve öğretime devam edeceklerini temin edecek, adımlar atıyoruz. Bu kapsamda da 'Burada çözülebilecek bir problem ya da bizim yapabileceğimiz şeyler var mı?' diye okul idaresiyle görüşmek için buradayız."

ADAA Announces Opening of 2016 $10,000 Saroyan/ Paul Human Rights Playwriting Prize

Dear Colleagues-
Attached is the press release for the upcoming $10,000 ADAA Saroyan/Paul Playwriting Prize for Human Rights/Social Justice, in both PDF and Word versions. I'm also attaching a couple pictures with captions from the last competition. We invite your participation in getting the word out as much as possible.
Thank you!
Lisa Kirazian

Rüzgâra bıraktım geçmişi

Ali Koca
Üçüncü uzun metraj filminde Özcan Alper, Ermeni tehcirinin travmasını yaşayan bir karakteri anlatıyor. 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde muhalif şair ve ressam Aram (Onur Saylak), Varlık Vergisi'nin yürürlükte olduğu günlerde hedefteki isimlerden biridir. İstanbul'da Kurşunlu Han'da yayınladığı gazetesine devlet yüklü bir miktar Varlık Vergisi çıkarınca bir anda adı ‘hainler' listesine eklenir. İstanbul'dan kaçmak zorunda kalan Aram, evrakları gelene kadar Sovyetler ve Gürcistan sınırındaki küçük bir dağ köyünde saklanır. Burada Aram'a Mikahil (Mustafa Uğurlu) ve onun evinde kalan Meryem (Sofya Khandamirova) yardımcı olacaktır.

Suyunun suyunun solu

Kayahan Uygur / kayahan.uygur@turkmedya.com.tr
Her ne pahasına olursa olsun Rusyacı olmanın ilk izah tarzı her ne pahasına olursa olsun Türkiye düşmanı olmaktır. Akdeniz’e inmek isteyen o Rus orada oldukça, Türkiye karşıtlığının en iyi yolu Kuzey’e selam çakmaktır. Rusyacılığın ikinci izahı son dönemde biraz sarsılmış da olsa hâlâ stratejik özelliğini koruyan Rusya-İran ittifakıdır. Türkiye’de mezhepçiliğini solculuk maskesi altında gizleyen çok sayıda devekuşu sosyalisti vardır. Bunların Rusya sempatisi aslında İran mürşidinin talibi olmalarından geliyor. Üçüncü izah ise, artık söylemenin zamanı geldi sanıyorum, Ortodoks hassasiyeti ve Ermenistan zihniyetidir. Ermenistan ile Rusya arasında bağlar çok sıkıdır, o kadar ki Erivan yönetimi AB’den gelen bütün tekliflere ve özellikle Fransa’nın kendilerine yaptığı sevgi gösterilerine rağmen Moskova’yı tercih ettiklerini açıkça belirtmişlerdir. Birçok önemli Rus politikacısı ve aydını Ermeni asıllıdır ve Rus ordusunda Ermeni generaller vardır. Ünlü Rus uçak markası Mig bile Artem Mikoyan adlı Stalin madalyası sahibi bir Ermeni mühendisin adından gelmektedir.

Mültecilerin Ege Denizi'nde yaşadığı dram, bu kez Halepli bir Ermeni aileyi vurdu

Halepli Ermeni aileden kurtulan tek kişi olan Arina Tekeyan, 4 saat dalgalarla boğuştu.Teknede Hovhannes Tekeyan, Talin Batrunyan-Tekeyan, Arina ve Vahak Tekeyan ile Seta Batrunyan bulunuyordu.  Aileden tek kurtulan ise 19 yaşındaki Arina Tekeyan. Tekeyan, dört saat yüzdükten sonra karaya çıkmayı başardı. Olayın ardından bir gece hastanede kalan Arina Tekeyan’ın sağlık durumu şu an için iyi.  Haberin duyulması üzerine, Almanya’daki teyzesi, eşiyle birlikte Türkiye’ye gelerek Tekeyan’ı yalnız bırakmadı...Daha önce Türkiye’ye gelen birçok Suriyeli aileye yardımcı olan Patrikhane, Tekeyanlar için de yoğun mesai harcıyor.

Արցախի Մէջ Խաղաղութիւն Պահպանելու Նպատակով Հանդիպումներ Քոնկրեսին Մէջ

ՈՒԱՇԻՆԿԹԸՆ.- Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ Միացեալ Նահանգներու տարածքէն Հայ Դատի գործիչներ Դեկտեմբեր 8-9ին հանդիպումներու շարք մը ունեցած են Ներկայացուցիչներու տան ու Ծերակոյտի անդամներու եւ անոնց խորհրդականներուն հետ, լուսարձակի տակ առնելու համար Արցախի մէջ խաղաղութիւնը պահպանելու եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութեան մէջ ձեւաւորուող ժողովրդավարական կարգերուն նեցուկ կանգնելու անհրաժեշտութիւնը։  Քոնկրեսական Աննա Էշու կը խորհրդակցի Հայ Դատի ներկայացուցիչներուն հետ.

Prayer for Peace

eNewsletter of the Eastern Diocese
The year has reached its final weeks—traditionally a time of tranquility and fellow-feeling, as we await the celebration of our Lord’s birth. Yet the past month has been disfigured by acts of violence that are deeply troubling to peace-loving people. These include another massacre in Paris, and a grotesque act of terror in California. Threading through the period is the ongoing tragedy involving warfare and persecution in the Middle East—which affects our own people, our sister Christian communities, and other religious minorities in the region.

Ermenistan’dan 9 Aralık mesajı: Tarih çarpıtılıyor, soykırım suçu tekrarlanıyor

BM Genel Kurulu’nda kabul edilen 9 Aralık Soykırım Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle açıklamada bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, “Bir daha asla” mesajı yayımladı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda kabul edilen 9 Aralık Uluslararası Soykırım Kurbanlarını Anma ve Soykırım Suçunu Önleme Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Bakanlar Kurulu, Erivan Mavi Camiyi 99 yıllığına İran’a teslim edecek

Yazar: Maria Asatryan
Ermenistan Bakanlar Kurulunun 10 Aralık kararıyla, Erivan Mavi Camii (1766) ve bitişiğindeki alan Ermenistan Cumhuriyetinin mülkü olup, Kültür Bakanlığı tarafından yönetilecektir.

Türkiye-Ermenistan yakınlaşması için buluşacaklar

Andaç Hongur
Ermenistan'ın önde gelen rock gruplarından The Beautified Project'in kurucusu Andre Simonian'ın girişimiyle hayata geçirilen "Melodilerin Uyumu" projesi, Türkiye'den ve Ermenistan'dan müzisyenleri, iki ülkenin yakınlaşması için bir araya getirecek. Türkiye-Ermenistan diyaloğunu, müzik aracılığıyla desteklemeyi amaçlayan "Melodilerin Uyumu", ABD'nin Erivan Büyükelçiliği sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

İrgil: Öznesi İntikam Olan Girişimler Faili Meçhul Cinayetleri Aydınlatmaz

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ve Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 2000-2013 arasındaki faili meçhul cinayetleri inceleme kararını ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Alevi topluluğu yönünden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu somut kararlarına ve bu kararlara uyma zorunluluğumuza rağmen hala din dersleri konusunda bir özgürlüğün geldiğini söylemek mümkün değil. Aynı şekilde Cemevlerinin Alevilerin ibadet yeri olarak resmen tanınması konusunda bir adımla karşı karşıya kalmıyoruz. Gayrimüslim cemaatlerin mülkiyet hakları, yargıya erişim, yardım toplama, yabancı din adamlarının oturma ve çalışma izinleri konusunda ve gayrimüslim cemaat ve vakıfların kendi yönetim kurullarını seçmelerine olanak veren bir yasal çerçeve hala oluşturulmuyor. Ne yaşama hakkı, ne düşünce ve inanç özgürlüğümüz ne din ve vicdan özgürlüğümüz ne toplanma özgürlüğümüz bunların hiçbirini bildirgeden 67 yıl sonra ve karşımızda ülkemizde insan hakları mücadelesi vermiş olan geniş bir topluluğun varlığına karşın bugünü biz mutlulukla sevinçle karşılayamıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerginlik gittikçe tırmanıyor

Azerbaycan'ın sınırı aşan Ermenistan'a ait insansız hava aracını düşürmesinin ardından, Azerbaycan 20 yıl sonra ilk kez işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki hedefleri vurmak için tank ateşlerini kullandı. Azerbaycan'ın sınırı aşan Ermenistan'a ait insansız hava aracını düşürmesinin ardından, Azerbaycan 20 yıl sonra ilk kez işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki hedefleri vurmak için tank ateşlerini kullandı. AFP haber ajansının geçtiği bilgiye göre  1994 yılındaki ateşkesten bu yana Azerbaycan, Dağlık Karabağ cephe hattında ilk kez tankları kullandı.

Bir 'öteki' düşmanı olarak Cumhuriyet karikatürü

“İslam-yobazlık" denklemi. Gerçek Hayat Dergisi’nin bu haftaki sayısında, Cumhuriyeti kuran kadroların mücadele edilmesi gerektiğine inandığı sözde “düşmanlarla” olan çekişmesi ve dünden bugüne hedef tutulan Müslümanlar ve azınlıklarla ilgili çizilen karikatürler dikkat çekiyor…Karikatürlerde başı çeken konunun “yobazlık, şeriat, irtica, gericilik, cincilik, üfürükçülük" gibi sıfatlarla anılan ve Batılılaşma hareketinin önündeki en büyük engel olarak görülen İslam geleneği olduğunu söyleyen Turgay Bakırtaş'a göre, bir diğer düşman, Türk yurdunu sömüren Osmanlı bakiyesi olan Yahudiler, Ermeniler ve Rumlardır. Son olarak üçüncü düşman ise başıboş bırakılırsa ülkeyi böleceği düşünülen Kürtlerdir. Ancak Gayrimüslim azınlıklar ile Kürtler baş edilebilir görünse de Müslümanlar Cumhuriyet'i yıkabilecek yegâne güç sayılıyor.

IŞİD’den kurtarılan Hristiyan köyleri yaralarını sarıyor

 Haseke kentine bağlı yaklaşık 30 Hristiyan köyü IŞİD tarafından tahrip edildi. Rusya, IŞİD'i havadan vurmaya devam ederken Suriye ordusu da kara operasyonlarına devam ediyor. Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde 30 bini aşkın Süryani Hristiyan yaşıyor. Ancak şubat ayında IŞİD'in kente saldırmasının ardından kentteki 300 kadar sivil kaçırılırken onlarcası da öldürülmüştü. Şimdilerde ise Suriye ordusu İslamcı militanları geri püskürtürken, yerli halk ise yaralarını sarmaya çalışıyor.

Hanuka Bayramı Neden Türkiye Meydanlarında da Kutlanmıyor

Yahudilerin "Işık Bayramı" ya da "Yeniden Adanma Bayramı" olarak kutlanan Hanuka Bayramı dünya meydanlarında kutlandı. İstanbul'da da neden kutlanmasın? Yahudilerin "Işık Bayramı" ya da "Yeniden Adanma Bayramı" olarak kutlanan Hanuka Bayramı dünya meydanlarında kutlandı. Pazar akşamı ilk mumun yakılmasıyla başlayan bayram sekiz gün sürecek.

Ermeni Asıllı Panos Türk Milliyetçisiydi

Aydınlar Ocağı’nda Ermeni kökenli şâir Panos Özararat’ı anlatan Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci, “Panos Özararat Konya’lı, Türk Milliyetçisi, Ermeni asıllı bir şâirdir” dedi.
Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Dökümcü Panos” anlatıldı. Konuşmacı Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Derneği Başkanı Seyit Küçükbezirci, Konya basınının “Panos Ağabeyi” olan Ermeni asıllı hemşehrimi şair Panos Özararat’ın hayatını, fikir ve düşünceleri ile şiirlerini ele aldı.

İnsan Hakları Günü ve sığınmacılar...

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne sığınmacıların durumu damgasını vurdu. İnsan hakları aktivistleri bastıran kış aylarında yardımların artırılmasının aciliyetine dikkat çekiyor. Başta Suriye olmak üzere savaş ve kriz bölgelerinden kaçan sığınmacılar 2015 yılına damgasını vurdu. Avrupa ülkelerinin sığınmacı akınına karşı tutumu yoğun tepki ve tartışmalara neden oldu. Kamuoyunda sık sık ‘sığınmacı krizi‘ olarak adlandırılan bu durum 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü‘ne de damgasını vurdu.

Գրիգոր Օտեան (1834-1887). Զարթօնքի Սերունդին Ազատախոհ Բարեկարգիչը

Հրապարակագիր Նազարէթ Պէրպէրեան կը գրէ.
Հայ ժո­ղո­վուր­դի մե­ծա­րան­քին ար­ժա­նա­ցած տոհմ է ա­րեւմ­տա­հայ Օ­տեան ըն­տա­նի­քը, ո­րուն ար­ժա­նա­ւոր ներ­կա­յա­ցու­ցիչ­նե­րէն Գ­րի­գոր Օ­տեա­նի ծննդեան 181-րդ ­տա­րե­դարձն է այ­սօր՝ ­Դեկ­տեմ­բեր 9-ին։ Թէեւ Օ­տեան­նե­րու կրտսե­րա­գոյն սե­րուն­դի ներ­կա­յա­ցու­ցի­չը՝ հայ եր­գի­ծա­կան գրա­կա­նու­թեան մե­ծա­նուն վար­պետ Ե­րո­ւանդ Օ­տեա­նը ան­մա­հու­թեան ար­ժա­նա­ցուց Օ­տեան տոհ­մա­նու­նը, այ­սու­հան­դերձ՝ ա­նոր հօ­րեղ­բայր Գ­րի­գոր Օ­տեա­նի ներդ­րու­մը եւս ե­ղաւ մե­ծար­ժէք, նաեւ՝ նոյ­նինքն Ե­րո­ւանդ Օ­տեա­նի կազ­մա­ւոր­ման մէջ։

Yahudi asıllı Ermeniler ‘Pakraduniler’

Yusuf Besalel   
Ortaçağ’da bazı Ermeniler, Hıristiyanlığın  Bizans Kilisesini ve hükümranlığını reddeden  ve eski İsrail ile ilişkilendirilen bir akımını benimsediler. Pakraduniler olarak adlandırılan bu topluluk Kral David’i ataları olarak kabul etmişler ve 855’ten 1045’e dek Ermenistan Krallığını yönetmişlerdi. Galante, ‘Pakraduniler veya bir Ermeni-Yahudi Tarikatı’ adlı kitabında, ‘Pakraduniler, varlıklarını Juda İmparatorluğunun sonlarından itibaren (MÖ 7 yüzyıl) 20. yüzyıla dek sürdürülmüş olan Ermeni Yahudi karışımı bir kavimdir’ demekteydi.

Dünya İnsan Hakları günü

İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin imzalandığı tarih olan 10 Aralık (1948) günü Birleşmiş Milletler tarafından Dünya İnsan Hakları günü olarak kabul edilmiştir.
Daha güzel, daha mutlu bir dünya dileğiyle, insan hakları gününü kutluyoruz. HYETERT

İlk Çağdan Evrensel Bildiriye İnsan Hakları ve Belgeleri

http://hyetert.blogspot.com.tr/2011/12/ilk-cagdan-evrensel-bildiriye-insan.html

Özür Dilemek

Taylan Kaya / i.taylankaya@gmail.com
“ Herkes herkese karşı, her şeyden sorumludur…” Sartre
Yadsıyamayacağımız gerçek alnımızın çatına çatına vuruyor. Ermenilere, Asurilere, Kıldanilere, Nasturilere, Pontos Rumlarına, Süryanilere esaslı bir soykırım uygulanmıştır. Cinayetin ortak paydası öteki olmaktır ve sokak ortasında uzanan her cansız bedende süreklilik kazanmıştır. Ölümlere sevinen, kahkahalarla gülen salt kötülükten bir özür, bir yüzleşme beklemek ne kadar beyhude olursa olsun susup öylece yaşamaktan yeğdir. Kendi adıma, halkım adına binlerce kez özür diliyorum ve buradan dünyanın dört bir tarafına dağılmış hemşehrilerime sesleniyorum. Belki kiliseleriniz, manastırlarınız, evleriniz, dükkanlarınız yıkıldı. Belki ağaçlarınız, fidanlarınız kökünden koparıldı, tarlalarınız bahçeleriniz yağmalandı, mezarlıklarınızdan bile eser kalmadı… Fakat biz buradayız, ekmeğimiz, suyumuz, aşımız sizinle paylaştıkça bereketlenecek… (İnsan hakları gününde bu cesur okurumuzu yürekten kutluyoruz. HYETERT)

Vomank & Sayat Nova Vokal 11 Aralık’ta Saint Esprit Kilisesi’nde

Geçmişin hikayesini ve geleceğin hayalini bir arada tutarak bugünü anlatma gayreti içinde olan alternatif müzik grubu Vomank, 11 Aralık Cuma günü Saat 21.00’de konser verecek. Vomank’a Sayat Nova Vokal eşlik edecek.

Harfler kurşunlardan etkilidir

“Bir ülkeyi yenmek o ülkeyi yakıp yıkmakla değil, iradesini teslim almakla mümkündür…” Osmanlı Devleti, kelimenin tam anlamı ile yerle bir edilmiştir; ama iradesini teslim etmeyen güçler, bir Anka Kuşu gibi, devletin yıkılmış küllerinden yeni bir devlet yaratmışlardır. Yıkılmış ülkelerin bağrında, Mustafa Kemal gibi, iradesini teslim etmeyen insanları örgütleyen önderler çıkabilir… Konumuz Rusya idi. Rusya tarihi boyunca cepheden gelen bütün saldırılara karşı koymuş, direnmiş ve varlığını sürdürmüştür. Rusya’yı fethetmek isteyen birçok lider, Rus Halkının Çarına veya önderine baş kaldıracağını düşünme gafletinde bulunmuştur. Peki, bu güne kadar bütün bu koşulları aşarak Rusya’yı fetheden var mıdır? Evet, vardır: İstanbul Patriği Metodius ve Kardeşi Kiril. M.S 9. Yüzyılda yaşamış olan bu iki kardeşten büyüğü olan Metodius Ortodoks Patriği’dir. Katolik Hıristiyanların dini önderi Papa ile Ortodoks Hıristiyanların dini önderi Patrik’tir. Alfabeyle fethettiler.

Hrant Dink suikastinde "kamu görevlilerinin ihmali iddianamesi" kabul edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin hazırlanan iddianameyi onaylayarak mahkemeye gönderdi. "Hrant Dink'in öldürülmesinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu" iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökalp Kökçü, hazırladığı iddianameyi geçtiğimiz günlerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın onayına sunmuştu. İddianameyi inceleyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 şüphelisi bulunan iddianameyi onayladı.

European Assyrian Organizations Ask Russia to Recognize Turkish Genocide of Assyrians

Stockholm (AINA) -- In a joint letter sent to the speaker of the Russian Parliament, Assyrian organizations in Europe have asked the Russian Parliament to recognize the Turkish genocide of Assyrians during World War One, which claimed the lives of 750,000 Assyrians (75%), 500,000 Greeks and 1.5 million Armenians. The Assyrian genocide has been recognized by more than 16 countries, municipal governments and academic and political organizations. Turkey denies the genocide and claims it did not occur, saying the Assyrians, Armenians and Greeks were casualties of war.

Azize Barbara’nın İzmit’teki dramatik yaşamı ve ölümü

İstanbul Fener Rum Patrikhanesinin İzmit Bağçeşme’deki eski gözlem kulesinde düzenlediği Santa Barbara ayinleri sürekli tartışma konusu oluyor. Kimileri bu ayinleri misyonerlik faaliyeti olarak görüyor. Kimileri ise 2 bin yıl önce Hoşgörü Kenti olarak ilan edilen İzmit’in bu unvana yakışır biçimde Hıristiyanları en iyi şekilde ağırladığına inanıyor… Hıristiyan dünyasının kabul ettiği ve birçok tarihi kayıtlarda da yer alan inanca göre, bugün dünyanın dört bir yanındaki 45 ülkede bulunan ve Santa Barbara (Azize Barbara) adını taşıyan şehirlerin tamamı adlarını, İzmit’teki bu kulede 4 Aralık 235 tarihinde Hıristiyan olduğu gerekçesiyle babası tarafından başı kesilerek öldürülen ve daha sonra Azize ilan edilen Nikomedyalı, yani bugünkü adıyla İzmitli Barbara’dan alıyor.

NATO, Hıristiyanlar kulübü mü oldu?

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeyeceğini açıklarken “Bu savaşta Müslümanlar ön cephede, kurbanlar Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz” dedi… NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeyeceğini, bunun yerine yerel güçlerin kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Erivan’da duduk virtüözleri anıtı açıldı

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bugün 8 Aralık’ta başkentin Abovyan Sok.’da ”Gecikmiş fotoğraf” başlığını taşıyan anıt grubunun açılışı gerçekleştirildi. Anıtta üç farklı nesli temsil eden duduk virtüözleri Vaçe Hovsepyan, Jivan Gasparyan ve Levon Matoyan yer almaktalar. Anıtın mimarı Levon İgityan.

Musul Meselesinin İç Yüzü

Bilgay Duman, ORSAM Araştırmacısı
Türkiye ve Irak’ın karşı karşıya gelmesi, her iki ülkenin de faydasına olmayacağı gibi zararına olacaktır. Özellikle Iraklı Şii milis gruplar ve Iraklı bazı yetkililerin Türkiye ile 'savaş dilini' benimsemeleri son derece tehlikeli ve geri dönülmez sonuçlara yol açabilecek niteliktedir. Irak’taki bazı grupların halkı Türkiye’ye karşı protesto gösterilerine davet ettiği görülmektedir. Siyasi ve diplomatik adımlar çözülecek bir meselenin halkın da içerisine dâhil edilerek anlamsız bir biçimde tansiyonun yükseltilmesi hiçbir fayda sağlamayacak, aksine Irak’taki kamplaşma, kutuplaşma ve istikrarsızlığı derinleştirecektir.

Diyarbakır'da kültür varlıkları ölüyor

Diyarbakır'da önceki gün Osmanlı'nın ilk eserlerinden sayılan Kurşunlu Camii'nin yakılması kültür varlıklarının içinde bulunduğu tehlikeyi gözler önüne seriyor. Daha önce de Surp Giragos Ermeni kilisesi, Ermeni Katolik kilisesi de çatışmalarda ağır hasar gördü. Çok sayıda tescilli mimari yapının da tahrip edildiği gelen bilgiler arasında. Radikal'den Ömer Erbil'in konu ile ilgili analiz yazısı...

Ani Harbeleri Kitap Tanıtımı 14 Aralık


Rusya'dan 2 kritik adım

Rusya'nın Doğu Akdeniz'de Suriye kıyılarına yakın konuşlandırdığı denizaltılara "cruise füzeleri" yerleştirdiği iddia edildi. Öte yandan Rusya, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki askeri üsse 8 helikopter konuşlandırdı. Kruz füzeleriyle donatılmış bir Rus denizaltısının Akdeniz'e girdiği ve Suriye kıyıları yakınında bekletildiği belirtildi.

Հայ Դատի «Ազատութիւն» Մրցանակը՝ Քոլորատոյի Նահանգապետին

ՏԵՆՎԸՐ.- Արեւմտեան Ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը կը տեղեկացնէ, թէ Երկուշաբթի, Դեկտեմբեր 7ին, Հայ Դատի «Ազատութիւն» մրցանակը յանձնուեցաւ Քոլորատոյի նահանգապետ Ճան Հիքընլուփըրին՝ դրուատելով մարդկային իրաւանց պաշտպանութեան եւ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչման պայքարին մէջ անոր ներդրումները։

HDK’den Türkiye’ye 1915 Soykırımı’yla yüzleşme çağrısı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda kabul edilen 9 Aralık Uluslararası Soykırım Kurbanlarını Anma ve Soykırım Suçunu Engelleme Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. HDK eş sözcüsü Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü imzasıyla yayımlanan mesajda, “Hakikatlerle yüzleşmek ve mağdurlarından özür dilemek Türkiye’nin dünyayla ve halklarımızla barış ve eşitlik içinde bir arada yaşayabilmesinin yoludur” denildi. 1915 Ermeni ve Süryani soykırımlarına ilişkin olarak Türkiye’de inkâr sürecinin devam ettiğine dikkat çeken HDK açıklamasında, 9 Aralık 1948’de BM Genel Kurulu’nda kabul edilen Soykırım Suçunu Önleme Sözleşmesi’ni imzalayan ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu hatırlatarak, Ankara’ya yüzleşme ve özür dileme çağrısında bulundu.  

Sait Çetinoğlu:Türkiye'de Soykırım hiçbir zaman sonlanmamıştır. Soykırım ebedidir!

Türkiyeli Ermeniler görünmez olmalı ve fark edilmemelidirler. Dünyaca ünlü Ermeni fotoğraf ustası Ara Güler Türkiye'deki Ermenilerin yaşamını şu sözlerle ifade ediyor. Ara Güler "Ermeni olduğunuz için sıkıntı çektiniz mi?sorusuna Yok. Herkes bilmez zaten benim Ermeni olduğumu." şeklinde yanıt verir. Ara Güler, "gizlenme" nedenini Burası acayip bir memlekettir. Puştlar vardır, takar. Yoksa buranın en yerlisi benim, şeklinde açıklıyor. Ara'nın sözleri Ermenilerin yaşamının Türkiye'de ne kadar zorlu geçtiğinin kısa ve özlü bir biçimde açıklar.

Ünlü Ressam Arshile Gorky Çeşmesi Yeniden Yapılıyor !

Edremit Belediyesi, Edremitli Ermeni asıllı ünlü Amerikalı Ressam Arshile Gorky isminin verildiği tarihi çeşmenin yapım ve onarıma başlayarak yeniden hizmete koymak için çalışmaları başlattı. Ermeni asıllı Amerikalı ünlü ressam ArshileGorky 1915 Ermeni tehciri öncesinde yaşadığı Edremit ilçesine bağlı Dilkaya ( Xorkom) Mahallesi’nde bulunan evlerinin yanında bir çeşme yaptığı tarihi kaynaklardan ve mahallede yaşayan yurttaşların verdiği bilgilerden bilinmektedir.

Papa: 'Korkuyu terk edelim, neşeyi yaşayalım'

Papa Francis, 13 Mart'ta ilan ettiği bugün başlayan Olağanüstü Rahmet Jübilesinde gerçekleştirdiği konuşmada, kalabalığa şöyle seslendi: “Korkuyu terk edelim, neşeyi yaşayalım. Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in 13 Mart’ta ilan ettiği Olağanüstü Rahmet Jübilesi geniş katılımla başladı. 50 bin Katolik bu ana tanıklık etmek için San Pietro meydanına geldi. Sabah 06:30'da açılan kapıların önünde kuyruk oluşurken bazı müritler meydana girebilmek için gece nöbet tuttu. İtalyan polisinin Paris saldırılarından sonra yoğun güvenlik önlemi aldığı bu önemli etkinlik boyunca Roma uçuşa yasak bölge haline geldi.

Rusya’dan Ermenistan’a askeri sevkiyât

Rusya, Ermenistan’daki askeri üssüne nakliye ve saldırı helikopterleri sevk etti. Rus Savunma Bakanlığı yıl sonuna kadar bir sevkiyât daha yapılacağını açıkladı. Azerbaycan- Ermenistan arasındaki gerilim de artıyor. Rus Haber Ajansı RIA’nın Savunma Bakanlığı’na dayandırdığı habere göre, Ermenistan’ın başkenti Erivan yakınlarındaki askeri üsse 8 adet Mi 24 ve Mi 8 helikopteri konuşlandırıldı. Bakanlık yıl sonuna kadar bir sevkiyât daha yapılacağını açıkladı.

Türkiye Birleşmiş Milletler'de tartışılacak

Rusya bugün yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında Türkiye ile yaşanan uçak krizini ve Türk askerinin Musul'a gitmesine ilişkin gelişmeleri gündeme getirmeyi planlıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki askeri faaliyetleriyle ilgili Rusya’nın talebi üzerine bu gece bir tartışma oturumu düzenleneceğini bildirdi.

Kültürel Mirasımız Meryem Ana Kilisesi

Ayşegül Kalay
Diyarbakır - Günümüzde hala kilise görevini sürdüren tarihi değeri yüksek olan Meryem Ana Kilisesi, Lale Bey Mahallesinde yer almakta. Mülkiyeti Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Cemaati Vakfına ait. Kilisenin kesin tarihi bilinmiyor, ancak birçok farklı görüş öne sürülüyor. Önceleri Güneşe tapanların (Şemsilerin) tapındığı bir tapınak işlevini görmesi muhtemel olan yapı, M.S. 280 yılında kiliseye çevrilmiş. Tarihi yapı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanmış olan envanter fişlerinde 3. yy olarak tarihlendirilmiş.

Ermenistan'da tartışmalı referandum sonrası binler sokakta

Ermenistan'da devlet başkanının yetkilerine ilişkin yapılan referandum sonrası başkent Erivan'da gösteriler düzenleniyor. Ermenistan'ın başkenti Erivan'da devlet başkanının yetkilerine dair anayasal reformların oya sunulduğu referandum sonrasında binlerce kişinin sokağa çıkarak protesto gösterilerine başladığı belirtiliyor.

Azeri ordusu Ermeni mevzilerini vurdu

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın gerginliği artıran saldırılarına yanıt olarak Ermeni mevzilerini havan toplarıyla vurdu. Önceden koordine edilmiş hedeflere, havan topları ile açılan ateş sonucu Ermenistan tarafı onlarca kayıp verirken, Ermenilere ait birkaç araç kullanılamaz hale geldi.

XIX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - V

Dün akşam oynanan eleme maçlarının sonuçlarına göre yarı finale kalan takımlar belli oldu. Çarşamba akşam oynanacak oynanacak maçlarla finalistler belli olacak.

Armenian Genocide Memorial Erected in Dublin Anglican Cathedral

DUBLIN, Ireland (ACNS) – A Khachker – a traditional Armenian cross made from volcanic stone – has been erected in the grounds of Christ Church Cathedral in Dublin in a service attended by Christian leaders from across the denominations in Ireland as a memorial to the estimated 1.5 million Armenian Christians who were systematically and brutally murdered by the Ottoman regime in the “Medz Yeghern” – the Great Crime – which took place 100 years ago, beginning in April 1915.

Türkiye Dışındaki İslamlaş(tırıl)mış Ermeniler


Շնորահանդէս Յովսէփ Թօքաթի   «Աւերակ Քղի»  հատորին


Շնորահանդէս Յովսէփ Թօքաթի «Աւերակ Քղի» հատորին
Book Launch Osep Tokat’s “Keghi in Ruins”.

When: December 9, 2015 @ 8:00 PM
Where:OIA Center 
Categories:
Cultural Committee 

Ermenistan'da "güçlü başbakan" referandumu

Ermenistan'da düzenlenen referandumda halk, başbakan ve parlamentonun yetkilerinin artırılmasına onay verdi. Muhalefet, görev süresi 2018'de dolan Devlet Başkanı Sarkisyan'ı başbakan olmaya hazırlık yapmakla suçladı. Ermenistan'da parlamento ve başbakanın yetkilerinin artırılmasını öngören yeni anayasa için düzenlenen referandumda halkın yüzde 63.35'i "evet" oyu kullandı. Devlet başkanının yetkilerinin kısıtlanmasına karşı çıkanların oranı ise yüzde 32.35'te kaldı.

Aramyan Derneği'nde Karma Fotograf Sergisi

    Sergi 11-25 Aralık.                                  Açılış 11 Aralık Cuma saat 21:00'de

Demirtaş Türkiye’den ‘soykırım’ özrü istedi

Demirtaş, Ermeni meselesiyle ilgili soru üzerine verdiği cevapta AKP’nin ‘Ermeni Açılımı’ adı altında yürüttüğü, uluslararası kamuoyunda Türkiye’nin haklılığını tartışmaya açan politikaların sürdürülmesi gerektiğini savundu. HDP’nin de konuyla ilgili mecliste “hakikatleri araştırma ve yüzleşme komisyonları” kurulması için teklifler verdiğini söyleyen Demirtaş, Türkiye’nin bu sorunla “yüzleşmesi” gerektiğini iddia ederek özür dilemesi gerektiğini savundu. Demirtaş şu ifadeleri kullandı: “Geçmişteki bütün acılar bu gün açık yüreklilikle konuşulup tartışılıp samimi bir özürle birlikte geleceğe güvenle bakılabilirse iyi bir iş yapmış olabiliriz.”

Türkiye Milleti

Prof. Dr. Ersan Şen
Coğrafi tanımdan hareketle “Türkiyeli olmak” da ne demek; din, mezhep, ideoloji, ırk, coğrafi bölgeler üzerinden farklılaşmaya gitmek ne yarar getirecek? “Herkes bu vatanın bir parçası, çimentosu, burası bir mozaiktir” diyerek, farklılıkları bir çatı altında “Türkiyeli” kimliği ile birleştirmek mümkün olabilir mi? Ayrılık varmış da, zorunlu ve suni bir birleşmenin sağlanmasında “Türkiyeli” demek işe yarar mı? Din, mezhep, ideoloji, ırk veya coğrafi bölge farklılığının ayrışmayı derinleştirmekten başka bir işe yaramayacağı, sorunlara çözüm getirmediği ve getiremeyeceği anlaşılmalıdır.

Türk hacker Ermeni sitelerini hackledi

Daha önce Türkmenlere yönelik Rusya destekli saldırıları protesto için çok sayıda Rus sitesini hackleyen Türk hacker Skorsky, bu kez de bir Azeri askeri şehit eden Ermenistan'ı hedef aldı. Skorsky, hem Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler resmi sitesini (http://www.multimedia.gov.am) hem de Eğitim Bakanlılığı (http://www.auna.am) sitesini hackledi.

Azeri diasporası, sözde Ermeni inkar yasası girişimine karşı Duma’ya başvurdu

Rusya’da yaşayan Azeri diasporası sözde "Ermeni soykırımı" iddialarının inkarını suç sayan tasarının Rus parlamentosu alt kanadı Duma'dan geçmemesi için Duma Başkanı Sergey Narışkin’e yazı gönderdi. Rusya’da faaliyet gösteren 20’den fazla Azeri diaspora teşkilatı mektupta, Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironov ve aynı partili milletvekili Nikolay Leviçev’in Duma’ya sunduğu yasa tasarısının onaylanmaması için çağrıda bulundu.

Իսպանիա. Բարսելոնայում բացվել է Հայ տան նոր տարածքը

Շաբաթ 28 նոյեմբերին տեղի ունեցավ Բարսելոնայում գործող Հայ Տան նոր տարածքի վերաբացման արարողությունը մասնակցությամբ՝ Սասուն Ծ. Վարդապետ Զմրուխտեանի և ներկայությամբ բարսելոնահայերի։ Աղ ու հացի օրհնությունից հետո, Հայր Սասունը շնորհավորեց Բարսելոնայի Հայկական Մշակութային Միության իր խոսքում նա նշեց «Սիրելի Բարսելոնայի Հայկական Մշակութային Միության վարչականներ, անդամներ, հյուրեր և հայրենակիցներ։

Armenian kingdom of Mitanni (One House in Armenian)

Egyptian sources call Mitanni “nhrn”, which is usually pronounced asNaharin/Naharina  from theAssyro-Akkadian word for “river”, cf. Aram-Naharaim. The name Mitanni is first found in the “memoirs” of the Syrian wars (ca. 1480 BC) of the official astronomer and clockmaker Amememhet, who returned from the “foreign country called Me-ta-ni” at the time ofThutmose I. The expedition to the Naharina announced by Thutmosis I at the beginning of his reign may have actually taken place during the long previous reign of Amenhotep I Helck believes that this was the expedition mentioned byAmenhotep II.

Af Örgütü'nden 301. Maddenin kaldırılması için kampanya

Uluslararası Af Örgütü, 2001'den bu yana her yıl birçok ülkede "Haklar İçin Yaz" adı altında kampanyalar düzenliyor. Örgüt, bu yıl Türkiye'de 10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla 12 hak ihlalini gündemine alacak. Af Örgütü Türkiye Şubesi tarafından gündemleştirilecek üç konudan ikisi; Ağustos ayında Atina'da arkadaşıyla birlikte homofobik ve ırkçı bir grubun saldırısına uğrayarak darp edilen Kostas Sakkas ile Malezyalı muhalif lider Enver İbrahim'in tutuklanmasını eleştiren tweet'leri nedeniyle yargılanan siyasi Zunar takma adıyla bilinen Zülküfli Enver Elhak'a yönelik. Af Örgütü, 'TCK 301. Madde' uyarınca "Türk milletini aşağılamak" iddiasıyla Aralık 2014'te yerel bir mahkeme tarafından 10 ay hapis cezası verilen Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni ve insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin'e yönelik ihlali de gündemine alacak.

GLYD PAJAGİ OR


Türk-Rus krizinin rehinesi: Güney Kafkasya

ALDA ENGOIAN*
Güney Kafkasya ülkeleri de –Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan- kaygı içindeler. Ermeni gazetesi Golos Armenii “Tarihsel bir dönemeçteyiz” manşetiyle çıktı. Gazeteye göre “Rusya ile Türkiye arasındaki gerilimler doğrudan doğruya Ermenistan'ı ilgilendiriyor” ve masaya “Ermeni sorunu”nu da koyuyor.  Gazeteye göre bir Rus-Türk savaşı olmayacak çünkü Moskova'nın hedefi savaş yapmamak ama “kalıcı olarak bölgeye dönmek”. Buna rağmen Türkiye'nin bölünmesi bugün için gündemde olmasa da “…fay hatları derinleşiyor; belki de 20 yıl içinde Türkiye haritası değişebilir”.

Zorunlu Açıklama

Mari Mutafyan
Annesi bulunduğum Türkiye Ermenileri 84. Patriği Başepiskopos Mesrop Mutafyan uzunca bir süredir amansız bir hastalığın pençesindedir. Yaklaşık on yıllık bu süreç, kuşkusuz, beni ve tüm ailemi ileri derecede yıpratmış bulunmaktadır. Kısaca ifade etmek gerekirse, metanetimizi ve dayanma gücümüzü Kutsal Ruh’tan almaktayız. En büyük manevi desteğimiz cemaatimiz mensuplarının ve Ermeni Kilisesi inananlarının oğlum olan Kadasetli Patrik Hazretleri için Yüce Allah’a dua ettiğini bilmektir. O’na karşı sergilenen bu sevecen tavır en büyük tesellimizdir.

Ermeniler Kilikya Manastırı’nın iadesini bekliyor

Mert İnan
Ermeni tehcirinin ardından Lübnan’a taşınan Adana’daki Klikya Katolikosluğu, Türkiye aleyhine açtığı davada, tehcir öncesinde Adana’da bulunan ve kendilerine ait olduklarını iddia ettikleri taşınmazların iadesini istiyor. 27 Nisan 2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nde açılan davadan bugünlerde karar çıkması beklenirken, Klikya Katolikosluğu’nun Türkiye’deki hukuk danışmanlığını yürüten avukat Cem Murat Sofuoğlu, “Tapu ve geçmişe dönük evraklar bize gösterilmiyor.

Özcan Alper 'Rüzgarın hatıraları'nı anlattı: Aram’da Elçi’nin, Anter’in izleri var

Hakan Güngör
'Rüzgarın Hatıraları' filmi ile 3. kez yönetmen koltuğuna oturan Özcan Alper, son filmini gazetemize anlattı. Alper, filmin düşünceleri nedeniyle baskı gören aydınlardan; Walter Benjamin, Sabahattin Ali, Aram Pehlivanyan, Krikor Zohrab, Zabel Yesayan, Musa Anter ve Tahir Elçi’den izler taşıdığını belirtti. İnsanın kendisiyle, toplumla, tarihle, doğayla yüzleştiği bir film “Rüzgarın Hatıraları.” Filmde Ermeni bir aydın olan Aram üzerinden bireyin ve kadim bir halkın yaşadığı baskı ve zulümler anlatılıyor.