Etiketler

Mülteci göçünün gizli hıristiyanları

Rifat Başaran/Yozgat
Irak ve Suriye’deki çatışmalardan, IŞİD gibi terör örgütlerinin baskılarından kaçarak Türkiye’ye sığınan binlerce Hıristiyan mülteci, Yozgat, Aksaray, Çorum, Amasya, Kırşehir, Erzurum, Afyon gibi Anadolu kentlerinde kimliklerini gizleyerek yaşam mücadelesi veriyor... Türkiye’ye geldikten sonra ABD, Kanada ve Avusturya’ya geçmek için Birleşmiş Milletler’e başvuran mülteciler, 2023 tarihine kadar zorunlu ikâmete tabi tutuldu. Hıristiyan mülteciler arasında 100 yıl önce tehcirle Anadolu’dan ayrılan Ermenilerin torunları da var. Yozgat’ta bir apartman dairesindeyiz. Bir köşede Noel için süslenmiş çam ağacı var, duvarda Meryen Ana panosu asılı. Ailenin büyükleri salona oturmuş, küçüklerse bir köşede oyuna dalmış. Bir yıl önce Irak’tan kaçarak Türkiye’ye sığınan Anonis Alis Salciyan ve ailesi burada yaşıyor. 20 aileyle birlikte kaçarak Türkiye’ye geldiklerini anlatan Salciyan, şöyle konuşuyor: “Orada çok fazla baskı görmeye başlamıştık. Eşim kuyumcuydu. İşini bıraktı. Ancak burada iş bulamıyor. Ailem Van, eşimin ailesi Antep kökenli. Avrupa’da akrabalarımız var. Onların gönderdiği yardımla yaşıyoruz. Çocuklarımız Türkçe bilmediği için okula gidemiyor, sadece mülteci Ermeni çocuklarıyla görüşebiliyorlar.

Maraş Katliamının Üzerinden 37 Yıl Geçti

1978'de Maraş'ta resmi rakamlara göre 111 kişi öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı. 210 ev, 70 işyeri tahrip edildi. Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Maraş Katliamı'nın 37 yılını anamayacak. Maraş Valiliği, Alevi kurumlarının kentte Maraş katliamına ilişkin yapacağı anma etkinliklerini “kentte kardeşlik içinde yaşayan insanların huzurunu onarılmayacak derecede bozacağı” gerekçesiyle yasakladı.

Ermeni Toplumunda Dayanışma Geleneği, Sosyal Dayanışma Kurumlarının Tesisi ve Ermeni Yetim Dünyası

Sait Çetinoğlu

7. Yüzyıldan itibaren tarihi Ermenistan’a yönelik sistemli saldırılar sonucunda Ermenilerin tarihsel topraklarında sistematik olarak tüketilmeleriyle sonuçlanmış, bu olgu Ermeni halkını korunmasız bırakarak saldırılara daha da açık bir hale getirmiştir. Bu saldırılar ve özellikle de 19. Yüzyılda tarihi Ermenistan’ın bir savaş alanı haline gelmesi Ermeni halkında yıkımı daha ileri boyutlara taşıyacak saldırılar kitlesel katliamlara dönüşecektir. 19. Yüzyılda bölgede gerçekleşen savaşlar sonucunda bölge kitlesel göçlere sahne olmuştur.[1] Ermeni halkı bu yüzyıldaki iki büyük savaş esnasında ve sonrasında kendini artık anayurdunda giderek yoksullaşması hem ekonomik hemde güvenlik sorunlarını aşmak için tarihsel topraklarını terk etmek zorunda kalır. 

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye uzlaşması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin Suriye'de barış süreciyle ilgili bir karar tasarısı metni üzerinde uzlaştıkları haber veriliyor. Metinde Suriye hükümeti ve muhalefetin Ocak ayında görüşmelere başlaması isteniyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinin (ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa) Suriye'de barış süreciyle ilgili bir karar tasarısı metni üzerinde uzlaştıkları haber veriliyor. Yetkililer, 15 üyeli konseyin, tasarıyı önümüzdeki saatlerde onaylamasının beklendiğini söylediler.

'Ebru sanatı Yunanistan ve Ermenistan engeline rağmen kültür mirası oldu'

Saliha Özdemir    
Ebru ve minyatür sanatçısı Sunal Koçal, ebru sanatının "Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası" listesine girmesi için altı ay boyunca çalıştıklarını belirtti. Ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal, ebru sanatının Kasım 2014'te "Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası" listesine girmesi için altı ay boyunca çalıştıklarını belirterek, "UNESCO binasındaki toplantılarda Yunanistan ve Ermenistan ebrunun listeye girmesine karşı çıktılar. Dördüncü günün sonunda kazandık ve ilk defa bir geleneksel sanatımız uluslararası bir değer olarak listeye girdi" dedi.

Aliyev, Ermenistan Cumhurbaşkanı ile görüşecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bugün İsviçre'de Ermeni mevkidaşı Serj Sarkisyan ile bir araya gelecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Yukarı Karabağ sorununun çözüm süreci kapsamında İsviçre'nin Bern kentinde bir araya gelecek.En son Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin girişimiyle geçen yılın ekim ayında Paris'te görüşen Aliyev ve Sarkisyan, iki ülke arasındaki çatışmaların sona ermesi ve Yukarı Karabağ sorununun çözümü için bir kez daha masaya oturacak.

Dzhelilov: “1770’li Yıllardan Sonra Kırım’dan 14 Bin Ermeni Göç Etti”

Kırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Leniara Dzhelilov, katılımcılara “Karadeniz Bölgesi’nde Ermeniler, 20. Yüzyılda Kırım’da Ermeni Diasporası” adlı sunumunu yaptı. Akmescit’teki bazı mahallelerde az da olsa Ermeni ailelerin yaşadığını belirten Kırım Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Leniara Dzhelilov, “Eski kaynaklara baktığımız zaman ilk Türk Ermenilerin Kırım adasında oluşmasını 8. yüzyıla ait olduğunu görebiliyoruz. Daha sonra sayıları çoğalıyor. 1794 yılının bazı tarihi yazılarına baktığımız zaman Akmescit şehrinin Kırım’ın başkenti olarak biliniyor. Alman bir tarihçi, ‘Akmescit şehrinin geleneksel Türk Tatar şehrinin olduğunu biliyorum. Fakat bazı iç mahallelerde Ermeni ibadethanelerinin de olduğunu görüyorum’ diye kayıtlarda var. Yani bazı mahallelerde az da olsa Ermeni ailelerin yaşadığını görebiliyoruz” dedi.

Ermeni Yetimhanesi'ni okul yapıp katliamcının adı verildi

URFA (DİHA) - Urfa'da 1919-1921 yılları arasında Ermeni Yetimhanesi olarak kullanılmış bir binanın 1960 yılında İmam Hatip Ortaokulu'na çevrilerek ismi verilen Şehit Nusret'in, Ermeni katliamından yargılanıp idam edilen eski Urfa Kaymakamı olduğu öğrenildi.  Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında Ermenilere yönelik hayata geçirdiği "tehcir" politikasının demografik yapısını en fazla etkilediği kentlerden birisi olan Urfa'da, yetim kalan çocukların barındırıldığı bir binaya verilen ismin, çocukların ebeveynlerini katleden Şehit Nusret olarak yaşatıldığı öğrenildi. 

eNewsletter of the Eastern Diocese

“The past year was dedicated to the memory of those brave, beautiful ancestors who carried Christ in their hearts; who protected that faith and refused to relinquish it; and whose destruction a century ago became a holy sacrifice in witness to our Lord. Hereafter our church will remember them among the saints, as the Holy Martyrs of the Armenian Genocide. In God’s kingdom they hear our prayers for intercession and pray for us in turn.

Azeri yetkili: Ermenistan, İslam düşmanıdır

Azerbaycan’lı  yetkili muhtemelen sabah bozuk moralle yatağından kalkarak, Ermenistan’ı ‘İslam düşmanı’ ilan etmeye karar verdi. Erivan Mavi Camii vesilesiyle Ermenistan Hükümetinin İran’la müzakerelerini yorumlayan Azerbaycan Devlet Dini Kurumlarla Çalışma Komitesi Başkanı Mubariz Kurbanlı, Ermenistan sathında bulunan tüm camilere yönelik ‘haklar’a dair duyuruda bulundu. Azerbaycanlı bürokratın tezine göre ‘Ermenistan’daki tüm eski camiler Azeri menşeli’. Bürokrat açıklamasında ‘Genel olarak Ermenistan, Türk ve Müslüman düşmanıdır. Mavi Caminin akıbetine yönelik İran ve Ermenistan görüşmeleri göstermeliktir’ diyerek fiilen İran kültür anıtlarını ‘iç etmiş’ oldu. (Cehlin bu denlisi tahsil ile mümkündür. HYTERT)

İnsan Hakları Haftası Biterken: İstiklal'den İnsan Haklarına Saygı: Savaşa Karşı Barış

Beyza Kural
İnsan hakları savunucuları, insan haklarına saygı yürüyüşünde savaşa ve zulme karşı barış ve direniş taleplerini dile getirdi. İnsan hakları savunucuları insan hakları haftası etkinliklerini Tünel Meydanı’ndan Galatasaray’ya yaptıkları insan haklarına saygı yürüyüşü ile sonlandırdı.

Ermeni Patrik Vekili Ateşyan'ın dolandırılması davasında karar

Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Aram Ateşyan'dan, "Kumkapı'daki Sansaryan Han'ın Ermeni Patrikhanesi'ne verildiği"ni belirterek, tapu devir masrafı adı altında 6 bin lira aldığı iddiasıyla yargılanan Kemal Tayfun Nargin, "nitelikli dolandırıcılık" suçundan 4 yıl hapis ve 16 bin lira adli para cezasına mahkum edildi.

Antakya´da Azınlıklar ve Sosyal Medya Atölyesi

Riva Hayim  Kazan  
‘Sosyal Medya ve Azınlıklar Projesi’ AB ve Türkiye’nin ortak finanse ettiği bir program. 11 Aralık’ta Antakya'da gerçekleşen Azınlıklar ve Sosyal Medya Atölyesine katılanlardan biriydim. Daha önce duymayanlar için, ‘Sosyal Medya ve Azınlıklar Projesi’ AB ve Türkiye’nin ortak finanse ettiği bir program. Proje dahilinde Türkiye'deki gayrimüslim azınlıkların sosyal medya ilişkisi araştırılıyor, sosyal medyada azınlıkların karşılaştığı ayrımcılık ve nefret söylemleri ve mevcut yasal düzenlemeler inceleniyor.

Söz uçar yazı kalır

Ümit Kardaş
İttihatçıların kaybetme pahasına da olsa Araplara özerklik tanıma niyetleri yoktu. Kafkasya ve Türkistan düşleriyle kendinden geçmiş İttihatçıların ilk hedefi Fransız desteğiyle özerklik kazanmış olan Lübnan oldu. Lübnan’ın özerkliği 1 Kasım 1916’da kaldırıldı, Hıristiyan yönetici Ohannes Kuyumcuyan görevden alınarak yerine Pantürkist Ali Münif atandı. İstanbul mebusu Salih Cimgöz Meclis-i Mebusan’da olayı şöyle değerlendirdi. “Eskiden Türkiye’nin vücudunda çıban olan Lübnan, şimdi artık onun bir parçası olmuştur.”

'Türkiye ve İsrail arasında ön anlaşma sağladı'

İsrail, Türkiye ile ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için fikir birliğine varıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 gün önce Orta Doğu’nun Türkiye - İsrail yakınlaşmasına ihtiyacı olduğunu ifade etmişti. İsrail, Türkiye ile ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda fikir birliğine varıldığını açıkladı. İsmini vermek istemeyen İsrailli yetkili, ön anlaşmanın tarafların İsviçre'de yaptığı görüşmede sağlandığını belirtti.

Dink cinayetinde mahkeme düğümünü Yargıtay çözecek

Hrant Dink cinayetinde 26 kamu görevlisi hakkında açılan davaya hangi mahkemenin bakacağına Yargıtay karar verecek… Kararında direnen İstanbul 14 ‘üncü Ağır Ceza Mahkemesi görev ve yetki açısından mahkemeler arasındaki uyuşmazlığın çözülmesi amacıyla dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderilmesine hükmetti. Mahkemenin bu kararı doğrultusunda davaya hangi mahkemenin bakacağına Yargıtay Uyuşmazlık dairesi karar verecek.

Ermeni edebiyatının kadın kalemi Zabel Yesayan'ın kitabı tiyatroya uyarlandı

İSTANBUL (DİHA) - Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, Ermeni edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan Zabel Yesayan'ın toplum tarafından baskılanan ve eve kapatılan kadını anlattığı, "Silahların Bahçeleri" adlı kitabını tiyatroya uyarladı.

Ermeni, Rum ve Musevi Bestekarların Eserleriyle Müzik Ziyafeti

Yrd. Doç. Çetin Körükçü yönetimindeki İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği, 23 Aralık Çarşamba, saat 20.00’de, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde bir konser veriyor… Türkiye'nin en köklü müzik topluluklarından biri olan koro bu konserinde, ülkemiz topraklarında uzun yıllardan beri nitelikli eserlere imza atan Ermeni, Rum ve Musevi bestekarların şarkılarıyla doyumsuz bir Türk sanat müziği şöleni sunuyor.

Ermeni cemaatinde ‘VASİ’ tartışması

Mert İnan
Alzheimer hastası olan ve yıllardır yoğun bakımda bulunan Ermeni Patriği Mutafyan’a vasi tayin edilmesi istendi. Ancak cemaatten bazı isimler ise, ‘ulvi makama zarar verir’ diyerek karşı çıkıyor. Vasi talebinde bulunanların avukatı Arin Manca,
“Başvuru yapanlar sayın Mutafyan’ın akrabaları değil, cemaatten insanlar. Patriğin uzun süredir hasta olduğundan bahsedip, Mutafyan’ın  haklarının nasıl savunulacağını sordular. Vasi tayin edilmesinin her türlü hakkının savunulması anlamına geleceği üzerinde üzerinde fikir yürütüldü. İstanbul 4.Sulh Mahkemesi’ne gerekli başvuruyu yaptık. Şubat ayında duruşma görülecek” dedi. (Bir karar verin artık, amaç Türkiye Ermenileri patriği Mesrob Mutafyan'ın haklarını savunmak mı, yoksa unvanını alıp yeni patrik seçmek mi? Bir hak arama lafıdır gidiyor. Adam eş patrik seçimini göz göre göre engelliyor. Hak arıyoruz diyor. İmzacılar patrik seçimi için vasi istedik diyor, avukatları, yok biz patriğin haklarını savunacağız diyor. Demek ki cemaat, patriklik, Ruhani Meclis bu hakları savunamamış bu Vasi savunacak. Vay Kez Kağak…HYETERT)

Yabancı öğrenciler Ordu Valiliği'nin misafiri oldu

‘The Sea Of Youth’ isimli proje kapsamında Türkiye, Azerbaycan, İtalya, Makedonya, Ermenistan, Romanya, Gürcistan ve Hırvatistan’dan gelen yabancı öğrenciler, Ordu Valiliğini ziyaret etti. Denizin insan yaşamındaki önemi, Avrupa Birliği bünyesindeki ortak bir sorun olan deniz kirliliğinin nedenleri ve sonuçları ile Avrupa Birliği çatısı altında kirlilikle mücadele yöntemlerini ve bireylere düşen sorumlulukları tartışmak üzere Ordu’ya gelen Avrupa’nın 8 farklı ülkeden gelen öğrencileri kabul eden Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, “Siz değerli gençleri, ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Hepiniz hoşgeldiniz. 8 ülkeden katılan gençlerimiz var, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Makedonya, Hırvatistan, İtalya ve Türkiye’de bunlar arasında.

Yunanistan ve Ermenistan Türkiye'yi Suçladı !

Ermeni Bakan Ohanyan Türkiye'yi IŞİD'i desteklemekle suçlarken, Yunan Bakan Kammenos da düşürülen Rus uçağının sınır ihlali yapmadığını öne sürdü. Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan, Türkiye'yi IŞİD'i desteklemekle suçladı. Ohanyan, "Komşularımızla olan sorunlarımızdan dolayı endişeliyiz. Uluslararası kamuoyu bizim bölgeye yoğunlaşıyor. Ve bölgemizde, Türkiye'nin şahsında, IŞİD'e yardım eden bazı ülkeler var." iddiasında bulundu. Yunan Savunma Bakan Kammenos da Türkiye'nin Rus uçağının sınırı ihlal ettiğini kanıtlayamadığını söyledi.

3. Uluslararası İlkadım Sempozyumu'nda Ermeni Meselesi Ele Alınacak

Samsun İlkadım Belediyesi ve İlkadım Kent Konseyi işbirliğiyle 18–20 Aralık 2015 tarihleri arasında Samsun’da " Tarihte Ermeniler ve Ermeni Meselesi " konulu uluslararası sempozyum düzenlenecek. Türklerin Anadolu’ya gelişlerinden itibaren Ermeniler ve Türkler beraber yaşamaya başlamışlardır. Bu beraberlik Anadolu’da kurulan Türk devletleri ve daha sonra da Osmanlı devleti döneminde devam etmiştir. Bu nedenle Ermenilerle Türklerin kadim beraberlik ve dostlukları bulunmaktadır. Osmanlı devletinin zayıflamaya başlaması ile diğer gayr-ı Müslim topluluklar gibi Ermeniler arasında da milliyetçilik akımları ve daha sonra da Osmanlı devletinden ayrılma düşünceleri yayılmaya başladı.

Kendi kaleminden Yaşar Nuri'nin filozof, Kral ve Halife'si

Yaşar Nuri Öztürk, Aydınlık gazetesinde yayımlanan bugünkü yazısında akıllara zarar bir analize imza attı…"Avrasya coğrafyasının en büyük ülkesi olan Rusya’nın hamleci devlet başkanı Putin, İslam ve Müslümanlar meselesinin ele alındığı Cenevre toplantısında şu çarpıcı sözü söylemişti: “Biz, İslam ve Müslüman dendiğinde Kur’an’ı anlamak zorundayız ve ben böyle anlıyorum.” İtiraf edelim ki, bu sözü biz bugüne kadar, değil bir gayrimüslim devlet başkanından, Müslüman devlet adamlarından, hatta Müslüman din adamlarından bile duyamadık. Tam tersini duyduk. Bugün Türk devletinin bir terör örgütü olarak dikkat ve basiretle takibe aldığı dinci hıyanet çetesi Fethullahçılığın CIA hizmetkârı takkeli lideri şöyle diyordu: “Kur’an Müslümanlığı diye yeni bir sapıklık türettiler.” Talihsiz adam, bilmiyor ki, sapıklığın ta kendisi, söylediği o sözdür. (!!!!!HYETERT)

Kilikya’daki Ermenilerin Kıyımı, ‘Türk Popu’na Nasıl Malzeme Oldu?

Sait Çetinoğlu
Adana’da 1909’da Ermenilere yönelik gerçekleştirilen katliamın ardından, öldürülenlerin anısına yakılan, Ermeni halkının duyduğu acıların bir feryadı olan Adana Ağıdı, bir Türk pop şarkıcısının elinde neye dönüştü? 1909 yılı Jön Türkler için bir dönüm noktasıdır. 31 Mart olaylarıyla Jön Türkler gerçek ajandalarını ortaya koymada eşsiz şans yakalamışlardır. Bu olaylarla diktatörlüklerini ortaya koyma fırsatının yanında, Kilikya’da katliam provası yapma fırsatını da yakalamışlardır. Kilikya’daki katliamda, (1894–96 katliamlarında olduğu gibi) büyük devletler seyirci kalmış, ordu da amaca uygun olarak ‘mükemmel’ bir şekilde kullanılmıştır. Bu katliam, 1915 trajedisi öncesi olağanüstü bir deneydir.

Dink davalarında birleşme krizi

Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerine yönelik açılan davanın, Ogün Samast’ın yargılandığı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dava ile birleştirilme talebi reddedildi. 5. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘terör suçlarına bakma yetkisi’ olmadığını belirtti. İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in de şüphelileri arasında bulunduğu ‘kamu görevlilerinin ihmaline’ ilişkin hazırlanan iddianame salı günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianameyi kabul eden mahkeme, kamu görevlilerinin İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ‘ana davadaki’ sanıklarla birlikte yargılanması gerektiğini belirterek, birleştirilmesine karar verdi. Ancak İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi birleştirme talebini reddetti.

Zarakolu Poul Lauritzen Vakfı Özgürlük Ödülü'nü Aldı

Danimarka Poul Lauritzen Vakfı Özgürlük Ödülü 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’na verildi. Yazıları ve Türkçeye kazandırdığı kitaplar nedeniyle 12 Mart darbesinden bu yana farklı farklı dönemlerde yargılanan gazeteci, yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu, düşünce ve ifade özgürlüğü ile insan hakları ve azınlık hakları alanında gösterdiği çabalar nedeniyle Danimarka Poul Lauritzen Vakfı Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü.

ABD Merkez Bankası faizleri yükseltti

ABD Merkez Bankası (FED) faizleri yüzde 0,25 oranında arttırdı. FED dünya piyasalarının günlerdir beklediği kararını bu gece TSİ 9 sularında açıkladı. Oy birliği ile alınan kararın küresel düzeyde etkileri olması bekleniyor. Borçlanma maliyeti artıyor. Hareket Federal Fon oranı denilen bankaların birbirlerinden gecelik borç faiz oranlarını da % 0.25 ve % 0.5 arasına taşıyor. ABD merkez bankası gelecek yıl için ekonomik büyüme projeksiyonunu da % 2.3 den % 2.4'e yükseltti.

İnkılap Kitabevi Kurucusu Garbis Fikri Anıldı

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, 30. yılında düzenlediği “İz Bırakan Yayıncılar” etkinliklerinden üçüncüsü Salt Galata’da gerçekleşti. Türkiye’nin en eski yayınevlerinden İnkılâp Kitabevi’nin kurucusu Garbis Fikri (1907-1971) ile kendisinden sonra yayınevini yöneten oğlu Nazar Fikri (1938-2008) aile üyeleri ve dostlarının konuşmaları ve hayatlarından belge ve görsellerin derlendiği sergi ile anıldı. Etkinliğin açılışını Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Fahri Aral yaptı.

Rusya ile tazminat krizi

Meşkov'un açıklamalarının hemen ardından Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, ihlal olmazsa bir daha uçak krizi yaşanmayacağını belirterek, Türkiye’nin tazminat ödemesinin mümkün olmadığını kaydetti. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın özür ve tazminat beklentileriyle ilgili A Haber kanalına yaptığı bir açıklamada, Türk hava sahasının Rusya tarafından ihlal edildiğini belirterek, ‘Hiçbir silahlı kuvvetler, kendi hava sahasını koruduğu için izam edilemez, özür ya da  tazminat gibi uygulamaya muhatap kılınamaz” demişti.

Polis tarihi Kızıl Kilise’nin kapısını kırdı

Mardin Derik'te bulunan ve bölgenin en eski ibadethanelerinden biri olan tarihi Surp Kevork Ermeni Kilisesi (Kızıl Kilise) yaşanan çatışmalarda zarar gördü. DİHA’nın görgü tanıklarının ifadeleriyle hazırladığı habere göre, Kale Mahallesi'nde bulunan tarihi Surp Kevork Ermeni Kilisesi'nin kapıları özel harekat polisleri tarafından kırılarak tahrip edildi.

Magazberd'ten geriye mezarlar kaldı

KARS (DİHA) - Türkiye-Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay Nehri'nin üzerine kurulan ve bir tarafında Rus, bir tarafında da Türk askerlerinin kulübeleri olan Magazberd Kalesi, "yasak bölge" ilan edilerek ziyaretçilere kapatılırken, define avcıları ise elini kolunu sallaya sallaya kazılar yapıyor. Kars'ın Arpaçay ilçesi Üçbölük köyü sınırlarında "askeri yasak bölge" olan Magazberd Kalesi, ziyaretçilere kapalı, define avcılarına açık. Türkiye-Ermenistan sınırını belirleyen Arpaçay Nehri'nin üzerinde kurulan ve Ani Harabeleri'ne 5 kilometre mesafede bulunan kalenin etrafında sadece Ermenilere, Kürtlere ve Türklere ait mezarlıklar bulunuyor.

”Melodilerin uyumu” Ermeni ve Türk müzisyenlerin şarkılarını Erivan sahnesinde birleştirecek

Türkiye’den Sibil Pektorosoğlu, Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas’tan oluşan müzisyenler ile Ermenistan’ın önde gelen rock gruplarından The Beautified Project, 14 Aralık’ta Erivan Hagop Baronyan Müzikli Komedi Tiyatrosu’nda, 22 Aralık’ta İstanbul’da "Melodilerin Uyumu" için bir araya gelecekler.

«Արմէն» Ճամբարի Ամբողջական Վերադարձը Պահանջող Նամակ՝ Տաւութօղլուին

ՆԻՒ ՃԸՐԶԻ.- Հոկտեմբեր 27, 2015ին մասնակի արդարութիւն մը իրականացուեցաւ երբ, Պոլսոյ Թուզլա շրջանը գտնուող «Պոլսոյ Պատանեկան Տան»՝ «Արմէն» ճամբարի («Քեմփ Արմէն») կալուածին մէկ մասը վերադարձուեցաւ իր օրինական տիրոջ՝ Կետիկփաշայի Հայ աւետարանական եկեղեցւոյ:

Patriarchal Vicar of the Armenian Patriarchate of Constantinople to Celebrate the Divine Liturgy at St. Leon Armenian Cathedral on January 24th 

PATRIARCHAL VICAR OF THE ARMENIAN PATRIARCHATE OF CONSTANTINOPLE H.E, ABP. ARAM ATESHYAN TO CELEBRATE THE DIVINE LITURGY AT ST. LEON ARMENIAN CATHEDRAL ON JAN. 24TH 
Western Diocese
 of the Armenian Church of North America

Çetin: The ‘Secret’ Known by All

By Fethiye Çetin s
The following article was adapted from a presentation that Fethiye Çetin gave at the Gross Center for Holocaust & Genocide Studies (GCHGS) at Ramapo College on Nov. 14. It was translated from the original Turkish by Nurhan A. Becidyan. 
During one’s lifetime, there are important milestones and nothing seems to be the same after a milestone is behind you. For me, this milestone was when my grandmother shared with me her story about her Armenian past.

Los Angeles'ta bütün okullar terör tehdidiyle kapatıldı

ABD'nin Los Angeles şehrindeki tüm okullar terör saldırı ihtimali nedeniyle kapatıldı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde acil durum ilan edildi. Los Angeles şehrindeki tüm okullar terör saldırısı ihbarıyla kapatıldı. Anaokulundan 12. sınıfa kadar tüm okulların kapatıldığı şehirde binden fazla okul ve 640 binden fazla öğrenci bulunuyor.

Af Örgütü'nden "Haklar İçin İmza Ver"

Af örgütü Türkiye şubesi TCK 301'den hapis cezası alan avukat Eren Kesin, homofobik şiddete maruz kalan Kostas ve tweet attığı için hapis cezasıyla yargılanan karikatürist Zunar için imza kampanyası başlattı. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, bu seneki “Haklar İçin Yaz” kampanyasında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden 10 ay hapis cezası alan insan hakları savunucusu Eren Kesin, homofobik şiddete maruz kalan Kostas ve tweet attığı için hapis cezasıyla yargılanan Zülküfli Enver “Zunar” Elhak için adalet istiyor.

“Turizmin anahtarı kiliselerde…”

Ordu Agape Kilisesi Pastör’ü Orhan Pıçaklar, herhangi bir kilisenin ibadete açılması halinde bütün dünyaya olumlu bir mesaj verileceğini ve Ordu’nun turizmde patlama yapacağını söyledi. Pastör Pıçaklar, Protestan inancının Türkiye’de yasal zemini olmadığını, o yüzden kiliseleri dernek statüsünde kurduklarını, bununda zaman zaman sıkıntılar yarattığını, kilise sembolünü tüzükte küçük “t” ile göstermek zorunda kaldıklarını söylüyor.

XIX. DERNEKLERARASI TATYOS GÜNTER TAVLA TURNUVASI - VII

Ve Şampiyon belli oldu… FERİKÖY
Turnuva 14 Aralık Pazartesi akşamı oynanan final karşılaşmalarıyla sona erdi. Uzun süren bir final karşılaşmasının sonunda Bomonti’yi 3 – 2 yenen Feriköy Şampiyon olurken Bomonti ikinci oldu. Turnuvanın 3. ise rakibini hükmen yenen Bezciyan oldu.

Belçika’da ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımayan Türk politikacı partisinden ihraç edildi

Türkiye kökenli Belçikalı politikacı Mahinur Özdemir'in, ‘Ermeni Soykırımı’nı tanımayı reddettiği için partisinden ihraç edilme kararı kesinleşti… Geçtiğimiz 24 Nisan’da, Belçika Parlamentosu’nda 'Ermeni Soykırımı’nın 100. yılının anma töreni düzenlenmişti. Soykırım kurbanları anısına yapılan bir dakikalık sessizlik seremonisini boykot eden Özdemir, “Avrupa Parlamentosu tarafından alınan Ermeni Soykırımı kararı zorunlu değildir” açıklamasını yapmıştı.

Dink cinayeti davasında önemli gelişme

Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ana dava ile birleştirildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski İstihbarat Daire Başkanlığı Personel Şube Müdürü Coşgun Çakar ve eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 26 sanıklı Hrant Dink cinayetine ilişkin yeni davanın, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki ana dava dosyasıyla birleştirilmesini kararlaştırdı.

T.C. Beytüşşebap Kaymakamlığı Uluslararası Sempozyumu Bildirileri

Günümüz Beytüşşebap Keldanilerinin Sosyo-Kültürel Yaşantısı
Kasım ERTAŞ*
Özet
Keldaniler, yüzyıllar boyunca Müslümanlarla bir arada yaşamışlardır. Müslümanlar ile sosyo-kültürel ilişkileri çok eskiye dayanmakla beraber Türkiye’de Keldaniler
hakkında yapılan akademik çalışma sayısı oldukça yetersizdir. Hatta Türkiye’de Keldanilerin kimliği hakkında sağlıklı bir bilgiye sahip olan akademisyen sayısı bile oldukça azdır. Keldaniler, Osmanlı Devleti zamanında, günümüzde Güneydoğu Anadolu olarak isimlendirilen bölgede çok sayıda yerleşim biriminde yaşamaktaydılar.

CHP'li Doğan zorunlu din derslerini sordu

Selina Doğan, AİHM’nin zorunlu din dersi ile ilgili kararlarının uygulanıp uygulanmayacağını sordu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına
Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.
Selina DOĞAN
İstanbul Milletvekili

“Mavi Ada” okurlarıyla buluştu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Çanakkale Şubesi Eski Başkanı Kenan Döner, Tevn Yayınları’ndan çıkan ikinci kitabı “Mavi Ada”yla, Yalı Hanı’nda düzenlenen imza gününde okurlarıyla bir araya geldi… Burada 18 Mart’ta verilen savaşla da dünyaya ismini duyurmuştur. Ama biz diyoruz ki bir de Çanakkale’nin bir öteki yüzü var. Nedir bu Çanakkale’nin diğer yüzü? Çanakkale 4 mahalleden oluşur. Ermeni Mahallesi, Yahudi Mahallesi, Türk Mahallesi ve Rum Mahallelerinden oluşuyordu daha çok. 100 yıl önce bu mahalleler vardı burada. 1915’te Ermeni tehciriyle başlayan mahallelerin boşaltılması ve ardından Yahudi ve Rum Mahallelerinin de boşaltılmasıyla Çanakkale tekleşmiş durumda… Çanakkale Belediyesi’nin de ‘Barışın Kenti’ diye bir söylemi var. Ama burası savaşın kenti, biz barışı nasıl kurabiliriz diye düşünmemiz lazım. Düşünüyorum, bir Ermeni kentiyle kardeş kent olabilir mi Çanakkale, Bir Rum kentiyle? Çünkü o insanlar buradan gitmişler. İşte yukarı çarşıda Artin Amca’nın kahvesi varmış. Ne olmuş oraya? 1915’ten üç yıl sonra buraya geldiğinde gördüğü, bütün mallarına el konulmuş.  

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışma

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan mevzilerinin hedef alındığı saldırıda, en az 3 Ermeni askerin öldürüldüğünü söyledi.

İnsan Hakları mı Dediniz?

Neval Oğan Balkız
Türkiye toplumunun; “içinde bulunduğu olağanüstü tehlikeli hal”e son vermek için, ekonomi politiği içeren bir insan hakları mücadelesini tüm alanlara yaymak gibi bir zorunlulukla karşı karşıya olduğu ortada. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini” ilan ettiği 10 Aralık 1948 tarihinin üzerinden, altmış yedi yıl geçti!

Johannes Hahn: Adaylıkta ilerlemenin net göstergesi

Brüksel'de gerçekleştirilen AB Hükümetler arası Katılım Konferansı'nın 11. toplantısında 17 numaralı Ekonomik ve Parasal Politika faslı müzakerelere açıldı. Böylece Türkiye'nin AB üyelik sürecinde 35 fasıldan 15'i açılmış oldu. Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn "Türkiye'nin adaylık sürecinde ilerleme kaydettiğinin net bir göstergesi" dedi.

Ermeni Soykırımının 100 Yılı Kapanırken Türkiye Ne Kaybetti?

Ragıp Zarakolu*
 11 Aralık 2015 tarihinde Berlin Charlottenburg  Belediyesi  Salonunda Ermeni Kilise ve Kültür Toplumu tarafından düzenlenen “2015 Yılı Ne Getirdi? Başlıklı toplantıda yaptığı konuşmanın metni...
Parevses, Shlomo, Shalom, Kalimera, Ser Çava… Sizleri 1915 soykırımının kurbanı olan halkların diliyle selamlıyorum. Ermeni soykırımının 100 yılı Türkiye Cumhuriyeti bakımından  önemli bir tarihle yüzleşme fırsatı idi. Bırakın Özürü, bırakın Tazmini, Ermeni halkının acısına saygı göstermeyi bile beceremedi. Bundan Ermeni halkının bir kaybı oldu mu? Hayır. Kaybeden yine Türkiye halkı oldu.

NOEL BABA KİMDİR ? (Aziz Nikolaus-Santa Claus) / Ով Է~ ԿԱՂԱՆԴ ՊԱՊԱՆ

Yılbaşı yaklaşıyor,tartışmasız yılbaşının simgelerinden bir de Noel Baba'dır:Yeni yıl, sürprizleriyle,eğlenceleriyle ve Noel Baba'nın getireceği hediyelerle, hepimiz tarafından, özellikle çocuklarımız  tarafından sabırsızlıkla ve heyecanla beklenilmektedir. Bu bağlamda Noel Baba'nın kimliği gündeme gelmektedir,Noel Baba'nın kimliği ile ilgili değişik görüşler vardır,bazıları onu,orta çağda yılbaşı ve noel şarkıları söyleyerek çoçuklara hediyeler dağıtan iyi kalpli,hayırsever bir gezgin olarak tanımlar,bazıları ise  onu,iyi huylu, herkese yardım eden ,herkese şefkat ve sevgi gösteren ,çocukların sevgilisi  bir ihtiyar  olarak algılar.

Rusya'nın barışmak için 3 şartı var

Sınırımızı ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi sonrası gerilen Türk-Rus ilişkilerinin tekrar düzelmesi için Rusya'nın 3 şartı var. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, "Özür, sorumluların cezalandırılması ve tazminat" beklediklerini söyledi, "Bunlar olmazsa Türkiye'nin diğer açıklamaları sonuç vermeyecek" dedi.

Ruslar Ermeni Tasarısı Hayata Geçirmek İçin Harekete Geçti!

Son günlerde Rusya ile yaşanan gerilimde bir yenisi daha yaşanıyor. Rus haber kaynaklarına göre Rus milletvekilleri Ermeni soykırım iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısını parlamentoya sundu Türkiye'nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra Türkiye açısından kritik öneme sahip Ermeni meselesi Rus milletvekilleri tarafından gündeme getirildi.

Türk ve Yunan Yetenekli Engelliler Patrikhaneyi Ziyaret Etti

“Engelliler için değil Engelliler ile Birlikte, Yetenekli Engelliler” sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir araya gelen Türk ve Yunan yetenekli engelliler, Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti. Engelli gençleri Patrik Bartholomeos ağırladı.‘Engellilik’ kavramına toplumsal bakış açısını olumlu yönde değiştirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla hataya geçirilen “Engelliler için değil Engelliler ile Birlikte, Yetenekli Engelliler” projesi kapsamında Yunanistan ve Türk yetenekli engelliler bir araya geldi. Engelli gençler, proje yapımcıları Gültekin Bayır ve Hayganuş Aygal öncülüğünde Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret etti.

Ermeni ve Türk Müzisyenlerden "Melodilerin Uyumu"

Türk ve Ermeni müzisyenler, iki ülke arasında kültürel bağlar kurmak ve halkları birleştirmek için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da konser verdi. Türk ve Ermeni müzisyenler, iki ülke arasında kültürel bağlar kurmak ve halkları birleştirmek için Ermenistan'ın başkenti Erivan'da konser verdi.  ABD'nin Erivan Büyükelçiliği'nin desteğiyle Hakob Paronyan Tiyatrosu'nda düzenlenen "Melodilerin Uyumu" adlı konserde Ermenistan'ın önde gelen rock gruplarından "The Beautified Project", İstanbullu Ermeni şarkıcı Sibil Pektorosoğlu ile Türk müzisyenler Göksel Baktagir, Yurdal Tokcan, Burak Malçok ve Mert Elmas sahneye çıktı.

Bethowen's Birthday CelebrationYalnız Değilsiniz !

İçinde bulunduğum mesleğe, 30 yıla yakındır eğitimini alıp uygulamasını yaptığım hukuk bilimine olan aidiyet duygumu yitiriyorum. sözleriyle içinden geçtiğimiz adaletsiz ortamı dile getirip eleştiren ve adalet duygusunun altını çizerek umudumuzu tazeleyen  İzmir Karşıyaka Adliyesinin vicdanlı ve cesur  hakimi Murat Aydın'a biz de, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ile aşağıda imzası bulunan  entelektüeller, yazarlar, sanatçılar ve aktivistler olarak  yalnız değilsiniz diyoruz. Teşekkürler Murat Aydın.

Muğla'nın yerleşik yabancıları kilise istedi

Muğla'nın turistik ilçelerinde yerleşik yaşayan yabancı uyruklular, bodrum katlarında veya kiraladıkları otel odalarında dini görevlerini yerine getirdikleri için sıkıntılı olduklarını belirterek, ibadethane yapılmasını istedi. Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, yaz aylarında tatile gelen turistler ve yerleşik yaşayan kişilerin dini vecibelerini yerine getirmeleri için ibadethane açılması yönünde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

İran’la Ermenistan Bir Millet İki Devletmiş...

Sevil Nuriyeva / snuriyeva@stargazete.com
Dünya Ehlibeyt Kongresinin Genel Sekreteri Ayetullah Muhammet Hasan Aktari, Erivan’ı ziyareti sırasında, “İran’la Ermenistan bir millet iki devlettir” demiş. Kendisine teşekkür etmekte yarar vardır. Çünkü yıllardır, İran’ın bölgedeki İslam karşıtı duruşunu, Azerbaycan ve Türkiye aleyhtarlığını yazıp söylerken, bazı kesimler buna inanmamayı tercih ederdi. Oysa İran, hep İslam coğrafyasında sadece mezhepçi bile değil, Fars şovenizmine dayanan politikaları ürettiğini, şimdi attığı adımlardan daha net görmemiz mümkündür. (!!!! HYETERT)

Dera Sor da polislerce tahrip edildi

MARDİN (DİHA) - Mardin Derik'te bulunan ve 1650 yılında inşa edilen tarihi Surp Kevork Ermeni Kilisesi'nin (Dera Sor) kapısı polisler tarafından kırılarak tahrip edildi. Kilisenin 20 yıldır gönüllü bakımını üstlenen Hatun Cacur (75), gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına hakim olamadığını ifade etti.

Սիսի Կաթողիկոսարանի Վերադարձի Դատ Մամլոյ Ասուլիս Պոլսոյ Մէջ

Պոլսոյ «Ճազայիր» մամլոյ ասուլիսներու եւ համագումարներու յատուկ կեդրոնին մէջԴեկտեմբեր 9-ին տեղի ունեցաւ Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի դատին նուիրուած մամլոյ ասուլիս` կազմակերպութեամբ դատի յանձնախումբի անդամ թուրք փաստաբաններու: Մամլոյ ասուլիսին Մեծի Տանն Կիլիկիոյ կաթողիկոսութիւնը կը ներկայացնէին Յուսիկ Ծ. վրդ. Մարտիրոսեան` վարիչ կաթողիկոսարանի միջեկեղեցական եւ տեղեկատուական բաժանմունքներու եւ Պետրոս վրդ. Մանուէլեան` վարիչ լսատեսողական բաժանմունքի:

Türkiye’nin Gâvur Saplantısında Azınlık Vakıfları Çıkmazı

Üç yıldır çıkarılmayan Azınlık Vakıfları seçim yönetmeliği ve “Türkiye’deki inanç grupları” Kavramı: Başbakan Ahmet Davutoğlu; “64. Hükümet Eylem Planı, Reformlar ve İcraatlar” başlıklı toplantısı Ankara’da ATO Congresium salonunda geçtiğimiz Perşembe (10 Aralık) başladı. “Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Türkiye Ermenilerinin önemli isimlerinden Bedros Şirinoğlu’nu da gördüm” diye bildiren, Hakan Çelik’e (Posta) göre toplantıya “Türkiye’deki inanç gruplarının temsilcileri de davet edildi“. “İnanç Grupları”şeklinde küçümsenen halk  1900’lü yılların başında İstanbul’da her iki kişiden birinin bağlı olduğu Gayrimüslim kesim.

Türkiye'de İlk Kez Hanuka Bayramı Bir Meydanda Kutlandı

Nilay Vardar
Türkiye’de ilk kez kamusal bir alanda İstanbul Ortaköy Meydanı’nda Yahudiler Hanuka Bayramı’nı kutladı. Işık Bayramı olarak bilinen Hanuka Bayramı, dünyanın farklı meydanlarında coşkulu bir kalabalıkla kutlanıyor. Ancak Türkiye’de bugüne kadar Yahudiler bu bayramı sadece evlerde ve sinagoglarda kutluyordu. Bu yıl ilk kez Türkiye’de de bir meydanda kutlandı. Ortaköy Meydanı’na kurulan sahneye Hanuka Bayramı’nda yakılan mumlar kondu. Ev sahipliğini Beşiktaş Belediyesi yaptı. Sahne önünde toplanan genç, yaşlı, kadın erkek tüm Yahudiler çok heyecanlıydı. Mutluluktan ağlayan kişi sayısı hiç de az değildi.

'Rusya, Ermenistan-Türkiye sınırında 7 bin asker konuşlandıracak'

Tarık Demirkan
Arapça yayın yapan khabararmani.com adlı Ermeni haber sitesi, Rusya'nın Ermenistan Hükümeti'nin çağrısı üzerine Türkiye-Ermenistan sınırına askeri birlikler konuşlandırmaya hazırlandığını öne sürdü. Haberde sınırda Rusya'nın 58'nci kolordusunun seçkin birliklerinden oluşan yedi bin askerin görev yapacağı iddia ediliyor.

Sanatın İktidarı: Müze ve Devrim

Ali Artun
1917 Rus Devrimi’yle iktidarını kuran Sovyet hükümeti, başta müzeler olmak üzere, bütün sanat kurumlarının yönetimini avangard sanatçılara teslim eder. İşte bundan sonraki dört-beş yıl boyunca yaşananlar...Ali Artun'un İletişim Yayınları'ndan çıkan "Sanatın İktidarı - 1917 Devrimi, Avangard Sanat ve müzecilik" adlı kitabı, "tarihte sanatın sanatı yönettiği yegane dönem". Artun, bu dönemde sanatın aldığı yeni biçimi anlatıyor ve diyor ki: "Sanatın kısacık iktidar dönemindeki deneyimleri, avangardın bir kehaneti sayılmalıdır.

Kurtuluş: ABD'deki Ermeni Lobisi Eskisi Kadar Güçlü Değil

ABD'de Türk ve Ermeni Amerikan toplumu arasındaki ilişkilerde gerginliğin geçmişe nazaran azalsa da devam ettiğini ifade eden Kurtuluş, "Türk ve Ermeni toplumları bugün halen birbiriyle çatışan ve uzlaşması mümkün olmayan bakış açılarıyla kutuplaşmış durumdalar. Bu nedenle de her iki taraf da ilişkilerde yeni bir sayfa açmak için partner bulmakta zorlanıyor. "Soykırım" terimi üzerindeki tartışmalar yanlızca her iki taraf için de kapıların kapatılmasına değil aynı zamanda toplumsal düzeyde uzlaşı için birçok şansın kaçırılmasına neden oldu. Sivil toplum kuruluşları her iki tarafta da yumuşama sağlanması için önemli rol üstlenebilir. Buna bir örnek kültür, spor ve akademik sahada sık ve uzun dönemli ilişkilerin tesisi olabilir ki bu sayede geniş kapsamlı kamu diplomasisi girişimleri için temel oluşturabilir.

Եկեղեցական եւ Տօնական Օրացոյց 2016 Թուակիր Տարուայ: Ermeni Bayram ve Yortu Günleri Takvimi 2016 Armenische Kirchliche,Feirliche und Gedenktags Kalender Für 2016

Յունուար/Ocak/Januar 2016
1 Ուրբաթ/Cuma/Freitag – - Ամանոր-Yılbaşı-Neujahr
5 Երեքշաբթի/Salı/Dienstag-Ջրագալոյց Ծննդեան եւ Աստուածայայտնութեաան/Doğuş Yortusu Arefesi/Heiliger Abend.
6  Չորեքշաբթի/Çarşamba/Mittwoch – Սուրբ Ծնունդ/ Doğuş Yortusu/Theofina/Weihnachten ,Geburt und Taufe Christi.
7 Հինգշաբթի/Perşembe/Donnerstag- Յիշատակ Մեռելոց/Toten Gedanken Tag.
13 Չորեքշաբթի/Çarşamba/Mittwoch – Տօն Անունակոչութեան Յիսուս Քրիստոսի/İsa Mesih'in isim günü/Namenstag Jesu.
17 Կիրակի/Pazar/Sonntag-Բարեկենդան Առաջաւորաց Պահոց/Paregentan,İlk Perhize(Oruç) Giriş/Sonntag vor dem Beginn der Ersten Fastenze't des Jahres.
23 Շաբաթ/Cumartesi/Samstag-Սրբոցն Սարգիսի Զօրավարին եւ Որդւոյն Մարտիրոսին եւ Չորեքտասան Զինուորացն-Սիրոյ եւ Երիտասարդներու օրհնութեան օր/Aziz Sarkis, օğlu Mardiros ve 14 Askerleri Anma Günü-Sevgililer ve Gençlik Günü/Gedenken an den Hl.Sergius-Tag der Liebe und Segnung der Jugend.

Çanakkale’nin Eğitim Yapıları

Dönem-1; Osmanlı ilk Dönemi
Ermeni Kilisesi ve Nedimahanım Okulu.
Osmanlı döneminde Müslümanlar ve diğer tüm farklı din ve etnik gruplar kendi kendilerine ait dini mekanlarında ve kendi dinsel kültürlerine uygun eğitim yapmaktaydı. Çanakkale’de bulunan; Müslümanlar Camilerinde, Rumlar kiliselerinde, Museviler havralarında (sinagoglarında), Ermeniler kiliselerinde, Farklılıkları barındıran Levantenler (ticari konsoloslara ait topluluklar) kiliselerde eğitimlerini almaktadır. Bu eğitim din temelli olduğundan daha çok talim / terbiye türü bir müfredat ve sistemi içermektedir.