Etiketler

Ermenistan, "National Geographic"in daha çok ziyaretçi hak eden ülkeler listesinde

Ünlü "National Geographic"  dergisi, dünyanın farklı yerlerinde bulunan ve daha fazla turist tarafından ziyaret edilmeyi hak eden ülkeler listesini hazırladı. 10 ülkeden oluşan listede Ermenistan da yerini buldu. Gazeteci Tara İsabella Burton, Ermenistan hakkında şöyle yazıyor: Ermenistan deyince çoğunlukla ilk akla gelen çatışma olsa da, bu ülke şuanda gelişen turizme sahip olan gayet rahat ve güvenilir bir yerdir. Ülkenin,  genellikle pek bilinmeyen doğal ve mimari güzelliklerinin peşinde olan maceracıları çeken köy turizmi, burada en gelişmiş olan turizm çeşididir.


Ermenistan'ın, Hristiyanlığı resmi din olarak kabul eden ilk ülke olduğu az bilinmekte. Buradaki en eski kiliseler, dünyada en iyi korunmuş örneklerdendir. Kaya oyularak içinde inşa edilen Geğard kilisesindeki taş aslanları ile Sanahin'in şahane khaçkarları, dünyanın en eski, fakat çok az bilinen medeniyetlerinden birisinin yaratma gücünün sessiz şahitleri olarak duruyor."

Okuyucularına, Ermenistan'ı ziyaret ettiklerinde mutlaka Syunik idari bölgesine gitmeyi tavsiye eden Burton, bölgenin muhteşem doğasını, yeşilliklerini, en eski mağaralarını ve , tabi ki, burada bulunan Tatev manastırını anlatıyor.

Ermenistan dışında "National Geographic"in listesinde ayrıca Nikaragua, İran, Nepal, Kosova, Özbekistan, Albania, Gürcistan, Tunus ve Doğu Timor da yer aldı.
Kaynak:   Ermenihaber.am


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder