Etiketler

Flash... Flash... Ermeni Patrikhanesi Önünde "Seçim" Protestosu

Kumkapı'daki Ermeni Patrikhanesi önünde toplanan grup, 8 yıldır patriklik seçimlerinin yapılmaması nedeniyle protesto eylemi düzenledi. Patrikhane önüne gelen grup, "Patriğimizi biz seçmek istiyoruz" dedi. Grup, 2008 yılında hastalanan Patrik Mersob 2'nin ardından, Aram Ateşyan'ın vekillik görevine getirilmesi ve 8 yıldır patriklik seçimlerinin yapılmaması nedeniyle Ermeni Patrikhanesi'ni protesto etti. (Güzel yapmışlar da adres biraz karışmış galiba. Patrik genel vekilinin Patrik seçimi için 25 Haziran 2015'de yetkili mercilere başvurduğu biliniyor. HYETERT)


Grup adına basın açıklamasını Jaklin Çelik yaptı. Çelik, " Türkiye Ermenileri Patriklik makamı 550 yıllık bir geleneği, kökleri 3 bin yıl ötesine uzanan kadim bir ulusun bu topraklardaki varlığını ve onurunu temsil ediyor. Bu makam saygıdeğer patriğimiz Mersob 2'nin talihsiz hastalığı dolayısıyla ne yazık ki 2008 yılından bu yana boş. Tam 8 yıldır türlü gerekçelerle patriğimizi seçemiyoruz. Daha önce eşi benzeri olmayan, uydurulmuş bir unvanla, neye hizmet ettiği, kime karşı sorumlu olduğu belli olmayan bir vekalet sistemi ile bizi oyalıyorlar. Tüm çabalara rağmen, Patrikliğimizin tüzel kişiliği yıllardır temsil edilmedi. Patriklik yasal statüye, kalıcı bir hukuki zemine sahip olmalı. İnanç özgürlüğümüze daha fazla müdahale edilmesini, seçme hakkımızın anlamsız bahanelerle elimizden alınmasını kabul etmiyoruz.

Patriklik makamını dolduracak kişi kadim geleneklerimize uygun olarak halkoyuyla seçilmelidir" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup, üzerinde "Patriğimizi biz seçmek istiyoruz" yazılı siyah çelengi patrikhane önüne çelenk bıraktı.

Ermeni Patriğinin seçilmesi için patriğin ya hayatını kaybetmesi ya da görevinden istifa etmesi gerekiyor. Patrik Mersob 2, ise alzheimer hastalığı nedeniyle 8 yılı aşkın süredir yoğun bakımda tutuluyor.

- İstanbul


2 yorum:

  1. Anlamadığımız şu avukatları Ruhani Meclisin ve Patrik vekilinin seçim konusunda yetkisi yoktur derken, bu aslanlar müthiş bir kalabalıkla patriklikten seçim istiyor. Patrikliğin bir yıl önce verdiği dilekçede de görmezden geliniyor. Vay Kez Kağak...

    YanıtlaSil
  2. Anlamadığımız şu avukatları Ruhani Meclisin ve Patrik vekilinin seçim konusunda yetkisi yoktur derken, bu aslanlar müthiş bir kalabalıkla patriklikten seçim istiyor. Patrikliğin bir yıl önce verdiği dilekçede de görmezden geliniyor. Vay Kez Kağak...

    YanıtlaSil