Etiketler

Lammert Erdoğan'a sert çıktı

 Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Ankara'nın tavrını sert bir dille eleştirdi. Tek bir vekile tehdit yoluyla baskı yapmanın, tüm parlamentoya saldırmakla eşdeğer olduğunu" vurgulayan Lammert, Türkiye'den özellikle siyasetçiler tarafından yapılan eleştirilerin meclis üyelerine yönelik tehdit ve hakaretlere zemin hazırladığına işaret ederek, "Türkiye'deki bazı üst düzey politikacılar açıklamalarıyla, Ermeni soykırımı kararı nedeniyle Meclis üyelerine nefret dolu tehditler ve hakaret içeren söylemlere kısmen ön ayak oluyor" eleştirisini getirdi.Lammert "21. yüzyılda demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş bir cumhurbaşkanının, yine demokratik seçimle görevlendirilmiş Alman Federal Meclis üyelerinin Türkiye kökeninden şüphe etmesini, kanlarını 'bozuk' olarak nitelendirebileceğine hiç ihtimal vermezdim" dedi ve "Meclis üyelerinin bir de teröristlerin uzantısı olduğu yönündeki iddialarını tamamen geri çeviriyorum" şeklinde konuştu.

***
Almanya Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Ermeni soykırımı kararının ardından Türk kökenli parlamenterlere yönelik suçlamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sert şekilde eleştirdi.
Alman Federal Meclisi Başkanı Norbert Lammert, Ankara'nın tavrını sert bir dille eleştirdi.
Tek bir vekile tehdit yoluyla baskı yapmanın, tüm parlamentoya saldırmakla eşdeğer olduğunu" vurgulayan Lammert, Türkiye'den özellikle siyasetçiler tarafından yapılan eleştirilerin meclis üyelerine yönelik tehdit ve hakaretlere zemin hazırladığına işaret ederek, "Türkiye'deki bazı üst düzey politikacılar açıklamalarıyla, Ermeni soykırımı kararı nedeniyle Meclis üyelerine nefret dolu tehditler ve hakaret içeren söylemlere kısmen ön ayak oluyor" eleştirisini getirdi.
Lammert "21. yüzyılda demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş bir cumhurbaşkanının, yine demokratik seçimle görevlendirilmiş Alman Federal Meclis üyelerinin Türkiye kökeninden şüphe etmesini, kanlarını 'bozuk' olarak nitelendirebileceğine hiç ihtimal vermezdim" dedi ve "Meclis üyelerinin bir de teröristlerin uzantısı olduğu yönündeki iddialarını tamamen geri çeviriyorum" şeklinde konuştu.
Federal Meclis Başkanı, "Yasaların imkânı dahilinde konuyla ilgili gerekli yanıtı vereceğiz" dedi.
Alman Sol Parti'nin teklifiyle bugün Federal Meclis'te Erdoğan'ın açıklamaları görüşülecekti. Ancak Sol Parti Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert'in konuyla ilgli açıklamalarını "güçlü ve yeterli" buldu ve oturum talebini geri çekti.
PKK uzantısı suçlaması
Alman Federal Meclisi 2 Haziranda, 1915 olaylarının soykırım olarak tanımlanmasını öngören tasarıyı kabul etmiş, bunun üzerine Türkiye'den yoğun tepkiler gelmişti. Ankara tasarının kabulünden hemen sonra Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu geri çağırmıştı.
 Deutschland Debatte im Bundestag um Anerkennung des Völkermordes durch die Türkei an den Armeniern
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ermeni soykırımı kararına sert tepki göstermiş, başta Almanya Başbakanı Merkel, tasarının gündeme gelmesine öncülük eden isimlerden Yeşiller Partisi Milletvekili Cem Özdemir ve oylamayada 'evet' oyu kullanan Türkiye kökenli milletvekillerinin 'kökeninden şüphe duyduğunu' belirterek bu kişilere kan testi yapılması gerektiğini söylemişti. Erdoğan 'bu vekillerin PKK'nın uzantısı olduğunu' iddia etmişti.
Dün de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaparak Federal Alman Meclisi'nde Ermeni soykırımı karar tasarısının kabul edilmesine verilecek tepki konusunda Dışişleri Bakanlığı'nın bir eylem planı hazırladığını söyledi.
Schulz'dan eleştiri
 Martin Schulz
Martin Schulz
Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da Erdoğan'a son derece ciddi eleştirilerde bulunarak, kendisinden Alman parlamenterlere yönelik saldırılarını durdurmasını istedi.
Schulz Erdoğan'a gönderdiği mektupta, "Görevleri gereği parlamentoda yetkisini kullanan milletvekilleri, siyasi bir karar aşamasında hiç bir zarara uğramadan farklı görüşlerini ortaya koyabilirler ve bu yüzden de teröristlerle ilişkilendirilemezler" ifadelerine yer verdi.
©Deutsche Welle Türkçe

DW, rtr, dpa, afp / MK/BÖ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder