Etiketler

‘Neden zengin Müslüman ülkeler değil de Hıristiyan Avrupa!’

‘Umuda Yolculuk’ konulu 9’uncu Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alanlar belli oldu… Yarışmayı düzenleyen e mizah dergisi Don Quichotte’un Genel Yayın Yönetmeni karikatürst Erdoğan Karayel, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ortadoğu’da yıllardan bu yana kanlı bir savaş devam ediyor ve ne zaman sona ereceği de bilinmiyor. Yaklaşık dört yıldan bu yana Suriye’den dünyaya milyonlarca mülteci akın etti ve etmeye de devam ediyor. Mültecilerin çoğunluğu Türkiye-Yunanistan üzerinden Balkan ülkeleri ve İtalya’ya, oradan da Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Avrupa’da halkın verdiği tepkiler nedeniyle göç durdurulmaya, en azından yavaşlatılmaya çalışılıyor. Bu göç dalgasının Avrupa’da dengeleri bozması şu anda en büyük endişeyi oluşturuyor. Suriyeli mültecilerin çoğunun Müslüman olması ve zengin Müslüman ülkeler yerine Hıristiyan Avrupa ülkelerine sığınmaları da üzerinde durulması önemli bir ayrıntı.”***
 ‘Umuda Yolculuk’ konulu 9’uncu Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alanlar belli oldu.

55 ülkeden 324 sanatçının 1054 karikatürle katıldığı yarışmada Ukrayna’dan Oleksy Kustovsky birinci, İran’dan Ali Reza Pakdel ikinci, Romanya’dan Mihai Ignat üçüncü oldu. Meksika’dan Angel Boligan’a, Fransa’dan Bernard Bouton’a, Endonezya’dan Jitet Kustana’ya jüri özel ödülü verildi. Karadağ’dan Luka Lagator ile Portekiz’den Vasco Gargalo da mansiyon aldı.Dereceye girenlere ödülleri, Stuttgart yakınlarındaki Filderstadt - Bonlanden kasabasındaki Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

‘DENGELER BOZULUR MU?’ KORKUSU

Yarışmayı düzenleyen e mizah dergisi Don Quichotte’un Genel Yayın Yönetmeni karikatürst Erdoğan Karayel, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ortadoğu’da yıllardan bu yana kanlı bir savaş devam ediyor ve ne zaman sona ereceği de bilinmiyor. Yaklaşık dört yıldan bu yana Suriye’den dünyaya milyonlarca mülteci akın etti ve etmeye de devam ediyor. Mültecilerin çoğunluğu Türkiye-Yunanistan üzerinden Balkan ülkeleri ve İtalya’ya, oradan da Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyorlar. Avrupa’da halkın verdiği tepkiler nedeniyle göç durdurulmaya, en azından yavaşlatılmaya çalışılıyor. Bu göç dalgasının Avrupa’da dengeleri bozması şu anda en büyük endişeyi oluşturuyor. Suriyeli mültecilerin çoğunun Müslüman olması ve zengin Müslüman ülkeler yerine Hıristiyan Avrupa ülkelerine sığınmaları da üzerinde durulması önemli bir ayrıntı.”

SORULARA YANIT ARIYORUZ

“Bu yarışmamızın amacı devletlere ve toplumlara ayna tutarak kendilerini sorgulamalarını sağlamak ve ‘Bu insanlar neden Suriye’den kaçıyor? Neden Avrupa’yı tercih ediyorlar? Bir gün ülkelerine geri dönecekler mi?’ sorularına yanıt aramak..”

ÖDÜLLÜ KARİKATÜRLER SERGİLENİYOR

Ödül alan karikatürlerle sergilenmeye değer görülenler, Filderstadt - Bonlanden’deki Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlandı. Serginin açılışına Filderstadt - Bonlanden Belediye Başkanı Cristoph Traub, Stuttgart Başkonsolos Yardımcısı Seyhan Sucu, Daimler Türk Treff’ten Nejdet Niflioğlu ve karikatürist Erdoğan Karayel de katıldı. Sergisi, 17 Temmuz’a kadar açık kalacak.

GIRGIR’DAN DON QUICHOTTE’A

E mizah dergisi Don Quichotte’un Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1976’da karikatüre yöneldi. Çizgi film animatörlüğü yaptı. Efsane mizah dergisi Gırgır başta olmak üzere Çarşaf, Ses, Hallo ve Gülügül’de karikatürler çizdi. Renk-Leke-Çizgi, En Gurbettekiler, Bir warmış Bir Yokmuş, Hans ve Hasan, Siyah-Beyaz Öfkelerim adlı karikatür albümlerini yayınlandı. 15 kişisel, 27 karma sergide eserleri yer aldı. Almanya, Japonya, Kanada, İtalya, Çin, Hollanda, Bulgaristan, Yugoslavya, Küba, İran ve Kıbrıs’ta eserleri sergilendi. Çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda 40 ödül kazandı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder