Etiketler

Rus Ortodoks Kilisesi'nden Fener Rum Patrikhanesi'ne ret

Rusya Ortodoks Kilisesi Dış İlişkiler Başkanı Metropolit Hilarion, Fener Rum Patrikhanesi'nin başkanlığında Yunanistan'ın Girit Adası'nda 16 Haziran'da toplanması ve bin yıl aradan sonra ilk kez gerçekleştirilmesi planlanan Ortodoks Konsili'ne katılmayacaklarını açıkladı. Russia Today'e (RT) konuşan Hilarion, tüm Ortodoks Hristiyan kiliselerinin liderlerinin bir araya geleceği tarihi buluşmanın, 14 kiliseden 5'inin çekilmesi nedeniyle ertelenmesi gerektiğini kaydetti.


'KİLİSELER ARASINDA SORUNLAR VAR'

"Çeşitli Ortodoks kiliseleri arasında birçok sorun var. Bu anlaşmazlıklar küçük görünebilir ancak tarihi kiliseler için bunlar önemli meseleler" diyen Hilarion, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kiliseler, ardı ardına konsüle katılmayacağını açıklıyor. Bu, bir fikir birliği olmadığı, artık bir Ortodoks Konsili bulunmadığı anlamına geliyor. Bu zor durumdan çıkış için tek çözüm yolunun konsülü ertelemek olduğuna inanıyoruz."

Öte yandan Rusya Ortodoks Kilisesi'nin Ortodoks Konsili'ni düzenleme kararına bağlı olduğunu kaydeden Hilarion, "Birlik, kiliseler üzerinde empoze edilebilecek bir şey değildir. Uzlaşma, kilisenin önemli unsurlarından biridir ve bu, herhangi bir idari kararla empoze edilemez" yorumunu yaptı.

Bulgar ve Gürcü kiliseleri de, Girit'te 16-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan konsüle katılmayacaklarını açıklamıştı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder