Etiketler

Türkiye Adalet Bakanlığı, Kilikya Ermeni Katolikosluğu'nun mülk davasını reddetti

Türkiye Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi'nden bakanlığa gönderilen Sis Ermeni  Katolikosluğu'na ait mülklerin iade talebinin görüşülmesini reddetti. Haber, Kilikya Kutsal Makamı tarafından Ermenistan kaynaklı "ArmenPress" haber ajansına verildi. 27 Nisan 2015 tarihinde Kilikya Katolikosluğu'nun avukatları, Türkiye Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak Adana'nın Kozan ilçesinde bulunan tarihi Ermeni Sis Manastırının iadesini talep etmişti.


Yaklaşık 100 sayfadan oluşan ve  tarihi, dini, siyasi ve hukuki senet ve tanıklıklara dayalı olan başvuruda, Sis Katolikosluğunun Ermenilere ait olduğu gösterilmiş, Osmanlı Devletinin sınırları içerisinde yaşayan Ermeniler için olan önemi vurgulanmış, Katolikos İkinci Sahak döneminde Sis'ten zorunlu taşınma süreci ile devlet tarafından Katolikosluğunun mülklerinin devlet tarafıdan gaspedildiği anlatılmıştı.

Dava konusunun önemini göz önünde tutan Anayasa Mahkemesi,  konuyla ilgili Türkiye Adalet Bakanlığının görüşünü almak istedi. 11 Mayıs 2016 tarihinde bakanlık, Anayasa Mahkemesinin yetkilerine dair birçok sebep ve gerekçe ileri sürerek sunulan davanın görüşülmesini reddetti.

Bu cevaptan sonra Anayasa Mahkemesi, Kilikya Kutsal Makamına cevap için 15 günlük bir süre verdi. 26 Mayısta Katolikosluğun yetkilileri hazırladıkları cevabı Anayasa Mahkemesine sundu.

Ermeni tarafının cevabında, tarihi ve hukuki verilerle Adalet Bakanlığının bahane etti asılslz ve çelişkili gerekçeler reddedildi, Sis Ermeni Katollikosluğuna ait mülklerin, asıl sahibi olan Kilikya Kutsal Makamına iade talebi tekrar edildi.

Şuanda Anayasa Mahkemesinin, Türkiye Adalet Bakanlığı ile Kiliyka Kutsal Makamı'nın cevaplarını esas alarak bir karar verilmesi bekleniyor.
Kaynak:   Ermenihaber.am


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder