Etiketler

Aram I: Orta Doğu Hıristiyanlar olmaksızın niteliğinden çok şey kaybeder

İki günlük ziyareti çerçevesinde Lübnan’da bulunan Fransa Dışişleri bakanı Jean-Marc Ayrault, 12 Temmuz’da Lübnan Hıristiyan toplumları ruhani önderleriyle buluştu, buluşmada Kilikya Katolikosu Aram I ve Lübnan Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Şahe Panosyan da hazır bulundular… Katolikos sözlerinde Orta Doğu’daki hakim duruma değinerek «Bugün bölgede Hıristiyanlık ciddi tehditlerle karşı karşıya. Ekonomik krizler, güvensiz durum, terör ve göç ciddi sonuçlar doğurmaya başladı. Bu durum sadece Hıristiyanlar için endişe kaynağı değil, bu aynı zamanda Arap Dünyası ve Avrupa’nın da endişesine dönüşmelidir. Orta Doğu Hıristiyanlar olmaksızın niteliğinden, kültürel değerlerinden ve ekonomik gücünden çok şey kaybeder ve dahası asırlar esnasında kökleşmiş Hıristiyan-İslam bir arada varoluşunun eksikliği bölgeyi fanatizmin merkezine dönüştürür; endişe verici bir durum ki sonuçlarını sadece Orta Doğu’da değil, Batılı ülkelerde de artık görmekteyiz. Sonuç olarak beklentimiz, Fransa’nın dış politikasında Arap ve Batılı sorumlulara anılan durumun sonuçlarına ilişkin daha sıklıkla hatırlatmasıdır» dedi. (Yaptıkları yanlarına kâr kaldığı sürece, nitelik kaybı kimsenin umurunda değil. HYETERT)

***
İki günlük ziyareti çerçevesinde Lübnan’da bulunan Fransa Dışişleri bakanı Jean-Marc Ayrault, 12 Temmuz’da Lübnan Hıristiyan toplumları ruhani önderleriyle buluştu, buluşmada Kilikya Katolikosu Aram I ve Lübnan Diyakosluğu ruhani önderi Piskopos Şahe Panosyan da hazır bulundular.

Kilikya Katolikosluğu Basın Divanından NEWS.am’e verilen bilgiye göre, Airault Fransa’nın Lübnan’la güçlü bağlar içinde olduğunu ifade etti. Bakan, Lübnan’ın olası tehlikelerden uzakta kalabilmesini yönelik memnuniyetini belirtti, Hıristiyanların Lübnan siyasi yaşamına daha etkili katılımının önemine dikkat çekti.

Katolikos sözlerinde Orta Doğu’daki hakim duruma değinerek «Bugün bölgede Hıristiyanlık ciddi tehditlerle karşı karşıya. Ekonomik krizler, güvensiz durum, terör ve göç ciddi sonuçlar doğurmaya başladı. Bu durum sadece Hıristiyanlar için endişe kaynağı değil, bu aynı zamanda Arap Dünyası ve Avrupa’nın da endişesine dönüşmelidir.

Orta Doğu Hıristiyanlar olmaksızın niteliğinden, kültürel değerlerinden ve ekonomik gücünden çok şey kaybeder ve dahası asırlar esnasında kökleşmiş Hıristiyan-İslam birarada varoluşunun eksikliği bölgeyi fanatizmin merkezine dönüştürür; endişe verici bir durum ki sonuçlarını sadece Orta Doğu’da değil, Batılı ülkelerde de artık görmekteyiz. Sonuç olarak beklentimiz, Fransa’nın dış politikasında Arap ve Batılı sorumlulara anılan durumun sonuçlarına ilişkin daha sıklıkla hatırlatmasıdır» dedi.
Ermenistandan haberler - NEWS.am

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder