Etiketler

Azınlık vakıflarından ortak iftar

29 Haziran Çarşamba akşamı, yedi azınlık toplumunun (Rum, Ermeni, Yahudi, Süryani, Keldani, Bulgar, Gürcü) birlikte düzenlediği, geleneksel iftar yemeği, Surp Pırgıç Ermeni Hastanesinde gerçekleşti. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sorumlu Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katıldığı iftarda,  AKP İstanbul milletvekilleri Markar Eseyan ve Mustafa Yeneroğlu, CHP İstanbul milletvekili Selina Doğan, HDP Mardin milletvekili Erol Dora, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran da hazır bulundu.Hahambaşı Rav İsak Haleva ile birlikte Ermeniler Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, Süryani Patrik Genel Vekili Yusuf Sağ, İstanbul, Ankara, İzmir Süryani Kadim Cemaati ruhani lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin'i temsilen Melki Akyüz, Ekümenik Patrik Bartholomeos'u temsilen Peder Yuakim Billis de katılan dini liderler arasında yer aldı.

İftar programı kapsamında, sırasıyla, ev sahibi Surp Pırgıç Ermeni Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Cemaat Vakıfları Temsilcisi Toros Alcan ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak konuşmalarını yaptılar. Değindikleri ortak konu Atatürk Havalimanında gerçekleşen hain terör saldırısı oldu. Alcan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Son yıllarda küresel bir nitelik de kazanan terör bir insanlık suçudur ve temel amacı toplumları destabilize ederek huzur ve barışı ortamında gerçekleştiremeyecekleri hain emellerine uygun ortam sağlamaktır. İşte bu nedenle teröre verilecek en iyi cevap, birlik ve bütünlüğün daha da sağlamlaştırılması olmalıdır.”
Gecenin kapanış bölümünde ise geçen yıl olduğu gibi bu yılda İslam, Hıristiyan ve Yahudi din adamları şükür dualarını artarda yaptılar.


1 yorum:

  1. Hiristiyan orucunda da kiliseler yada camiler iftar yemegi duzenliyormu?

    YanıtlaSil