Etiketler

Cemil İpekçi: Aslı Ermeni, Ezidi ya da Yahudi olan devşirme çocukları

İpekçi, sosyal medyadan paylaştığı mesajlarında ayrımcı ifadeler kullanırken, “Vatanını satıp kaçmış üç milyon uyuzu bize taze kan diye sokuşturmaya çalışanlar var” dedi… Türkiye’de sayıları yaklaşık 3 milyonu bulan Suriyeli sığınmacılar için ayrımcı ifadeler kullanan İpekçi, kendisinin Sabetayist olduğu iddiaları ile hedef gösterilmesine ise benzer bir dille yanıt verdi: “Baba sülalem 500 yıl evvel Müslüman olmuş. Bana Sebateyist diyen aslı Ezidi, Zerdüşt ya da Ermeni ya da Yahudi olan devşirme çocukları siz nesiniz?” (Bu da karşıtların Kemalist versiyonu. Al birini, vur ötekine. HYETERT

***
Modacı Cemil İpekçi’nin Twitter üzerinden paylaştığı mesajlar tartışma yarattı. Türkiye’de sayıları yaklaşık 3 milyonu bulan Suriyeli sığınmacılar için ayrımcı ifadeler kullanan İpekçi, kendisinin Sabetayist olduğu iddiaları ile hedef gösterilmesine ise benzer bir dille yanıt verdi: “Aslı Ezidi, Zerdüşt ya da Ermeni, ya da Yahudi olan devşirme çocukları siz nesiniz?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Temmuz’da, Suriyeli sığınmacıları işaret ederek, “Onlara vatandaşlık imkânını vereceğiz” sözleriyle başlayan tartışmalarla ilgili modacı Cemil İpekçi’nin Twitter üzerinden paylaştığı mesajlar tartışma yarattı.

“Vatanını satıp kaçmış uyuzlar”

İpekçi, sosyal medyadan paylaştığı mesajlarında ayrımcı ifadeler kullanırken, “Vatanını satıp kaçmış üç milyon uyuzu bize taze kan diye sokuşturmaya çalışanlar var” dedi.

Avlaremoz’dan Serdar Korucu’nun haberine göre; UNICEF’in 11 Nisan 2016’da rakamlarına göre Türkiye’de kayıtlı olarak 2,749,140 Suriyeli bulunuyor ve bunların yarıdan fazlasını, yüzde 54’ünü 1,490,033’luk nüfusunu çocuklar oluşturuyor. Yani İpekçi’nin “uyuz” dediği Suriyeli sığınmacıların yarısından fazlası çocuk.

“Devşirme çocukları”

Suriyeli sığınmacılar için ayrımcı ifadeler kullanan İpekçi, kendisinin Sabetayist olduğu iddiaları ile hedef gösterilmesine de nefret söylemi ile yanıt verdi.

İpekçi, “Baba sülalem 500 yıl evvel Müslüman olmuş. Bana Sebateyist diyen aslı Ezidi, Zerdüşt ya da Ermeni ya da Yahudi olan devşirme çocukları siz nesiniz?”



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.