Etiketler

Dışişleri bakan yard.: Ermenistan-AB müzakereleri verimli ve dinamik

Dışişleri bakan yard. Karen Nazaryan, ″Zirve esnasında Ermenistan’a ilişkin ilan edilen hususların gerçekliğe dönüşmesi için takipçi olacağız. Aralık 2015’te yeni müzakerelerin startı verildi, bunlar siyaset ve ticaret alanlarında aktif şekilde devam etmekteler. Amacımız Ermenistan ve AB ilişkilerinin hukuki zeminin şekillenmesidir. Yakın gelecekte müzakereler önemli sürecini nihayete ulaştırmayı  bekliyoruz.

***
Ermenistan-AB müzakere süreci verimli ve dinamik. Beyan bugün 15 Temmuz’da AB-Ermenistan İlişkileri Perspektifleri temalı panelde Dışişleri bakan yard. Karen Nazaryan’an geldi. Nazaryan, son dönemde taraflar arasında bir dizi yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretler gerçekleştiğini ifade etti.

Nazaryan, Avrupa tarafının tartışmalara sivil toplumu da dahil etmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti. Nazaryan, siyasal meselelerdeki farklılıklara karşın hukukun üstünlüğü ve insan haklarına yönelik saygı ortak paydasının işbirliğine yardımcı olduğunun altının çizilmesi gerektiğini kaydetti.  Bu yaklaşımlar 2015’te Riga’da gerçerkleşen Doğu Ortaklığı zirvesinde onaylandı.

Karen Nazaryan şunları kaydetti:

″Zirve esnasında Ermenistan’a ilişkin ilan edilen hususların gerçekliğe dönüşmesi için takipçi olacağız. Aralık 2015’te yeni müzakerelerin startı verildi, bunlar siyaset ve ticaret alanlarında aktif şekide devam etmekteler. Amacımız Ermenistan ve AB ilişkilerinin hukuki zeminin şekillenmesidir. Yakın gelecekte müzakereler önemli sürecini nihayete ulaştırmayı  bekliyoruz.

Ermenistan, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmecilik Rekabet Programı (COSME) ve İnovasayonlara destek «Horizon -2020» Programına  artık katılmış bulunmaktadır. Kültürel değişime yönelik «Creative Europe» Programına da katılmayı öngörüyoruz″.

Ermenistandan haberler - NEWS.amHiç yorum yok:

Yorum Gönder