Etiketler

Fransız Bakan: Ermeni Soykırımı'nı inkar edene ceza verilecek

Fransa'da bundan sonra soykırım, kölelik, savaş suçlarının inkarı durumunda suçu işleyene 1 yıl hapis ve 45 bin euro para ceza cezası verilecek. Fransız Devlet Bakanı Bereigts, "Bugüne kadar yalnızca Yahudi Soykırımı'nı inkar edene ceza verilebiliyordu. Bundan böyle Ermeni Soykırımı'nı inkar eden de cezalandırabilecek" dedi.
Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Erivan'daki 'soykırım anıtı'nın önünde
© AFP 2016/ JACQUES WITT / POOL
'Ermeni soykırımını inkar' yasası yeniden Fransa gündeminde
Fransız Milletvekillerinin cuma akşamüstü onayladıkları yasa tasarısı, soykırım, kölelik, savaş suçlarının inkarı durumunda suçu işleyene 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezası ön görüyor. Bu ceza Fransız mahkemelerinin tanıdığı bu kapsamdaki tüm işlenmiş suçlar için geçerli olacak.
Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Fransız Devlet Bakanı Ericka Bereigts, "Bugüne kadar yalnızca Yahudi Soykırımı'nı inkar edene ceza verilebiliyordu. Bundan böyle Ermeni Soykırımı'nı inkar eden de cezalandırabilecek" şeklinde açıklama yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande seçim kampanyasında bu yönde bir yasanın çıkarılması sözünü vermişti.

KİMLER 'SOYKIRIM' DEDİ?

Avrupa Parlamentosu 1987 yılında 1915 olaylarını soykırım olarak sınıflandırmış, ardından aralarında Fransa, Rusya, İsveç, Hollanda, Belçika ve İsviçre'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin parlamentosunda benzer kararlar oylanarak kabul edilmişti.

Son olarak Brezilya, Lüksemburg ve Avusturya parlamentoları, 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıdı. Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa Francis de geçen yıl 1915'in 100. yıldönümü vesilesiyle Vatikan'da düzenlediği ayinde '20. yüzyılın ilk soykırımı' ifadesini kullandı.

Almanya'da da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck geçen yıl 1915 olaylarının 100. yıldönümünde 'soykırım' kelimesini telaffuz etti.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160702/1023691825/fransa-savas-soykirim-inkar-ceza.html


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder