Etiketler

Mısır'da 'Ermeni soykırım tasarısı' parlamentoya sunuldu

Mısır’da bir grup milletvekilinin, 1915 olaylarını "soykırım" olarak niteleyen bir tasarıyı Mısır Parlamentosuna sunduğu belirtildi. Mısır Parlamentosu kaynaklarından edinilen bilgiye göre, milletvekili Mustafa Bekri tarafından Parlamento Başkanı Ali Abdulal’a sunulan tasarıda 337 milletvekilinin imzası bulunuyor. Tasarıda yer alan açıklamada parlamentonun, Osmanlı Devleti döneminde 1915-1922 yılları arasında Ermeni halkına karşı yapılanları 'soykırım' olarak tanıması ve bu yönde bir karar çıkarması istenirken uluslararası topluma da benzer bir çağrıda bulunuluyor.


Tasarının Mısır parlamentosunda kabul edilmesi için salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor. 596 milletvekilinin yer aldığı parlamentoda, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi yanlısı "Mısır'a Destek Koalisyonu"na destek veren 380'den fazla milletvekili bulunuyor.

Darbe yanlısı tutumları ve açıklamalarıyla bilinen milletvekili Bekri, Mısır ordusuna kayıtsız şartsız destek verilmesi yönündeki çağrıları ve Sisi yanlısı açıklamaları ile dikkat çekiyor.

Muhabir: Aydoğan Kalabalık


1 yorum:

  1. Şu günlerde ne İsrail ne Amerika ne de Mısır gibi ülkelerdeki Ermeni Soykırımı yasa tasarılarına balıklama atlamayalım. 101 yıldır tanımdaysanız biraz daha bekleyiniz.. tam taşlar yerine tekrardan oturuyor Türkiye - Rusya barışırken , Ermeni -Türk gerginliği çıkarmak isteyenler yine Ermenilerin Karabağ ve daha ciddi konulardaki ellerini zayıflatacaklardır. Türk - Rus -Ermeni-Azeri -İran bölgesel ortaklıklara çok ihtiyacımızın olduğu bir dönemdeyiz , fetö den sıyrılmış Milli Devletin önümüzdeki günlerde farkını daha iyi göreceğimizi biliyorum...

    YanıtlaSil