Etiketler

Münih'te terör alarmı, saldırganlar firarda

Almanya'nın Münih kentinde bir alışveriş merkezinde düzenlendi, 6 kişinin öldüğü belirtiliyor. Terör şüphesi olduğunu belirten polis 3 saldırganın peşinde. Münihlilerden de evden çıkmamaları istendi. Alman polis sözcüsü terör tehlikesinin söz konusu olduğunu belirterek "Terör tehlikesi altındayız" açıklamasını yaptı. Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer'in Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Hermann ile birlikte Münih'e doğru yola çıktığı bildirildi.
ABD Başkanı Barack Obama, Münih'te devam eden operasyonla ilgili olarak Alman yetkililere yardım teklifinde bulundu. Obama, "Kalbim Almanya'daki insanlarla birlikte" açıklamasını yaptı.

Münih'in Moosach semtindeki Olimpia alışveriş merkezine bir silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Polis kaynakları olayda 6 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtiyor.
Polis, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda üç saldırganın olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Saldırganların elinde uzun namlulu silahlar bulunduğu da polisin verdiği bilgiler arasında.

Polis saldırganları yakalamak için geniş çaplı bir operasyon başlatırken vatandaşlara da acil durum çağrısı yaptı. Münihlilerin cep telefonlarına gönderilen uyarı mesajı ile acil bir durum yaşandığı belirtilerek evden çıkılmaması istendi. Polis terör şüphesinin söz konusu olduğunu ifade ediyor.
Polis, Twitter hesabından da birden fazla saldırgan olabileceği ve bu nedenle vatandaşların dikkatli olması gerektiği çağrısı yaptı. Münih polisi ayrıca vatandaşlardan kamusal alanlardan uzak durmasını da istedi. Polis evine gidemeyen, kapalı alanlarda kalan kişile de uyuyabilecekleri alanlar sağlanacağını açıkladı.
 Takip et
 Polizei München @PolizeiMuenchen
Wir wissen derzeit nicht wo sich die Täter befinden.Passt auf Euch auf und meidet nach wie vor die Öffentlichkeit #oez #münchen #schießerei
20:47 - 22 Temmuz 2016
  6.622 6.622Retweet   3.634 3.634 beğeni
Münih'te hastaneler doktorları ve hemşireleri göreve çağırdı. Münih Tren İstasyonu'nun da boşaltıldığı belirtildi. Toplu ulaşım araçları da durduruldu.

Saldırının meydana geldiği alışveriş merkezi
Güvenlik önlemlerinin artırıldığı kentte özellikle saldırının meydana geldiği alışveriş merkezinin çevresi polis tarafından kuşatıldı.
Polis ayrıca sosyal medya kullanıcılarına olay yerinden fotoğraf ve video paylaşmaması çağrısında bulundu.
© Deutsche Welle Türkçe
dpa/Reuters/GA/HS


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder