Etiketler

Newt Gingrich: ABD’deki tüm Müslümanlar kontrolden geçirilmeli

Fransa'da gerçekleşen terör saldırısı sonrasında dünyadan çok sayıda tepki gelirken ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı tartışılacak ifadeler kullandı. Fransa'nın Nice kentinde meydana gelen terör saldırısının ardından güvenlik önlemlerine ilişkin tartışmalar sürerken, ABD'de cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump'un destekçilerinden ABD Temsilciler Meclisi eski Başkanı Newt Gingrich ABD'deki tüm Müslümanların kontrolden geçirilmesini istedi. Gingrich ayrıca şeriata inananlarının sınır dışı edilmesini de talep etti.


Fox News kanalına konuşan Gingrich, "Batı uygarlığı savaşta" dediği açıklamaları sırasında Müslümanların kontrolden geçirilmesi gereğini savunarak "Şeriata inanıyorlarsa eğer 

sınır dışı edilmeli" dedi. Gingrich, ABD'deki camilerin de takip altına alınmasını da istedi.

Gingrich'in açıklamalarını yansıtan Washington Post gazetesi ise Donald Trump'un başkan yardımcısı adayı olarak adları geçenlerden biri olan Gingrich'in önerisinin ABD'deki Anayasa Mahkemesinin birçok kararının ile din temelindeki ayrımcılığı yasaklayan yasaların ihlalini oluşturacağına dikkat çekti. (ANKA)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder