Etiketler

'Pide ve lavaşın tarihi Ermenilerin tarihinden daha eski'

Ömer Kebeli  | Kahramanmaraş
Ermenistan’ın 'lavaş ekmeği'ni UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne 'Ermeni ekmeği' olarak sunmasına fırıncılardan tepki geldi. Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, "Pide ve lavaşın tarihi Ermenilerin tarihinden daha eski." diyerek Ermenistan'ın patent başvurusuna tepki gösterdi. (Arkadaşın tarihten, sayıdan pek haberdar olmadığı anlaşılıyor. Ermenilerin Anadolu tarihi en az M.Ö.2500’lerde başlar. Ayrıca Ermeniler Anadolu’da toprağa ilk yerleşen halktır. HYETERT)

Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun patent başvuru işlemlerini başlattığına değinen Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, Lavaş ve pidenin temelinin Türklere dayandığını savundu. Osmanlı döneminde lavaşa 'ince ekmek' dendiğini anımsatan Güneş, şunları kaydetti: "Ermeniler pideye ve lavaşa kendince sahip çıkıyorlar. Ermeniler burada ekmekçilik yaptığı yıllar 16'ncı, 17'nci yüzyıllar. 18'inci yüzyıldan sonra tamamen Türklerin eline geçmiştir. Daha önce de Osmanlı döneminde vardı pidecilik, ekmeğin tarihçesi de milattan öncesine dayanıyor. Ama lavaş ve ince ekmek, Osmanlı'dan çıkmış bir olaydır. Osmanlı'da hamuru daha yayvan yaparak lavaş dememişler de ince ekmek demişler."
Ekmeğin, Ermeni kültürünce sahiplenildiğini anlatan Erol Güneş şöyle konuştu: "Osmanlı ekmeği biraz daha ince ve daha yayvan yapmış. Dolayısı ile bu Ermenilerin icraatı değil yani, Ermeniler kendince lavaş ekmek üzerine kültürlerini fazlalaştırmışlar, düğünlerde bile ekmek takarak ekmeği sahiplenmişler. Biz sadece yemek için kullandık ekmeği, lavaş ekmek daha ince, daha hazmı kolay, bunu biraz daha gelenek haline getirmişler. Pide ve lavaş ekmek Ermenilerin buluşu veya icadı değil, bu ekmekler Ermenilerin tarihçesinden çok daha eski. Mayalı ekmeği bir Türk fırıncı, hamuru yoğurmuş ekmeğini yapmış, yoğurduğu hamurun bir kısmını ekmek yapmayı unutmuş, diğer gün yine ekmek yapmak için hamur yoğurduğunda bir gün önce yoğurduğu hamuru görmüş bu hamuru da yeni yoğurduğu hamurun içine katmış. Bu şekilde ekmek performansı daha iyi çıkmış. Bu sayede ekmek daha yayvan ve yumuşak olmuş, üzerine şekiller yapıp satmış, bu sayede lavaş ve pidenin temelini Türkler atmıştır. Pide tamamen Türklere ait bir ekmektir. Türkiye Fırıncılar Federasyonu pide ve lavaş konusunda patent çalışmaları başlattı."
https://www.cihan.com.tr/tr/kahramanmaras-lavas-pide-ermeni-firin-unesco-kahramanmaras-firincilar-odasi-baskani-erol-gunes-2101117.htm

2 yorum:

  1. "Ermenilerin Anadolu tarihi en az M.Ö.2500’lerde (?) başlar. Ayrıca Ermeniler Anadolu’da toprağa ilk yerleşen halktır (?). HYETERT" (Olur mu, olur.)

    YanıtlaSil
  2. Sayın Terziyan, sanırım amacımı tam anlatamamışım. Medeniyetin gelişmesi göçebelikten toprağa yerleşme ile başlar ve Ermeniler en önce göçebelikten vazgeçip toprağa yerleşen halktır.

    YanıtlaSil