Etiketler

Svitalski: "Ermenistan, AB vize serbestisi projesinin gündeminde"

Ermenistan'da Avrupa Birliği (AB) heyeti olağanüstü ve tam yetkili büyükelçisi Peter Svitalski, "Açık toplum uğruna işbirliği" inisiyatifi tarafından düzenlenen "Ermenistan-AB ilişkileri hakkında sivil toplumun görüşleri" başlıklı panelde konuştu. Svitalski,  Ermenistan'ın, AB ile vize serbestisi planının gündeminde yer aldığını dile getirdi. Büyükelçi, "Bir sonraki Doğu Ortaklığı Zirvesine hazırlık çalışmalarından bahsediliyor ve vize serbestisi eylem projesi başlatılmalı. Proje, bir sonraki zirveye kadar hayata geçirilmelidir. Ermenistan da unutulmadı. Siz gündemdesiniz" şeklinde konuştu.

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı  Karen Nazaryan ise, aynı panel sırasında Ermenistan - AB işbirliği anlaşması ile ilgili müzakerelerin aktiv bir şekilde devam ettiğini kaydetti.

13 Ekim 2015'te AB 28 ülkeleri, Ermenistan ile AB arasında yeni bir anlaşmanın imzalanması için müzakerelerin başlamasına onay verdi. Yeni anlaşma, şuanda yürürlükte olan Ermenistan-AB Ortaklık ve İşbirliği Anlaşmasının yerine geçecek.
Kaynak:   Ermenihaber.am


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder