Etiketler

Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti

Ermeni kökenli olduklarını anladıklarını belirten Dersimli 10 kişi, toplu vaftiz töreni ile Hıristiyanlığa geçti. Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti…  Agos haberinde, bu isimlerden birinin düşüncelerini de aktararak şöyle yazdı: “Nıvart Göktaş, Tina (Lusin) ve Tovmas’ın annesi. Gözlerinde halen tedirginlik var konuşurken: “Alevi kültürü içinde büyüdük ama sonradan edindiğim bir dini yaşamak istemedim. Türkiye’de ‘Ermeni’yim’ demek kolay değil, fakat artık kendi dinimi ve kültürümü yaşamak istiyorum.” 19 yaşındaki kızı Tina (Lusin) ise Ermeni olduğunu bildiği halde bunu hiçbir zaman dışarıya yansıtmamış ama artık gururla söylüyor: “Kendimi bugünden sonra daha Ermeni hissedeceğim.” (Kardeşlerimize hoş geldiniz diyor mutluluklar diliyoruz. HYETERT)

***

Ermeni kökenli olduklarını anladıklarını belirten Dersimli 10 kişi, toplu vaftiz töreni ile Hıristiyanlığa geçti. Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti Dersimli bir grup toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa geçti.
Türkiye’deki Ermeni cemaatinin yayın organı olan Agos gazetesi, baskıyla Müslümanlığa geçtiklerini ileri sürdüğü Dersimli Ermenilerin gruplar halinde yeniden gerçek kimliklerine döndüğünü duyurdu.
Agos haberinde şöyle dedi:
“Yıllar boyu çeşitli baskılar sonucunda Müslümanlaşmış olan Ermeniler, kimliklerine dönmek için verdikleri mücadeleye devam ediyor. Gerekli dinî eğitimi aldıktan sonra vaftiz olarak, aile içinde dahi yaşanan bu kimlik çatışmasına son verenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 14 Ağustos Pazar günü, Dersimli on Ermeni daha Yeşilköy Surp Istepanos Kilisesi’nde düzenlenen toplu vaftiz töreniyle Hıristiyanlığa adım attı. Peder Dırtad Uzunyan’ın yönettiği ayinle yıllar sonra asli kimliklerine dönen Dersimlilerin vaftiz babalığını ise Pakrat Estukyan, Hagop Bal, Serkan Çolak ve Sebuh Koçak üstlendi. Kutsal müron yağıyla meshedilen Dersimliler, Şınorhk, Lusin, Tovmas, Maral, Maryam, Nıvart, Mirhan, Aris, Manuk ve Masis adlarıyla hayatlarında yeni bir sayfa açtı. Vaftiz töreninin ardından, Masis - Maral Çolak ve Şınorhk - Maryam Halavurt çifti, Serkan Çolak ve Hagop Bal’ın sağdıçlık ettiği dinî nikâh töreniyle beraberliklerini Tanrı’nın huzurunda taçlandırdı.”


berge-foto-dersimlilerin-yesilkoyde-vaftizi-3.jpg

“ALEVİYİZ BİLİYORDUK ERMENİYMİŞİZ”

Agos haberinde, bu isimlerden birinin düşüncelerini de aktararak şöyle yazdı: “Nıvart Göktaş, Tina (Lusin) ve Tovmas’ın annesi. Gözlerinde halen tedirginlik var konuşurken: “Alevi kültürü içinde büyüdük ama sonradan edindiğim bir dini yaşamak istemedim. Türkiye’de ‘Ermeni’yim’ demek kolay değil, fakat artık kendi dinimi ve kültürümü yaşamak istiyorum.” 19 yaşındaki kızı Tina (Lusin) ise Ermeni olduğunu bildiği halde bunu hiçbir zaman dışarıya yansıtmamış ama artık gururla söylüyor: “Kendimi bugünden sonra daha Ermeni hissedeceğim.”


berge-foto-dersimlilerin-yesilkoyde-vaftizi-

5.jpgberge-foto-dersimlilerin-yesilkoyde-vaftizi-
6.jpgberge-foto-dersimlilerin-yesilkoyde-vaftizi-
7.jpgberge-foto-dersimlilerin-yesilkoyde-vaftizi-

7 yorum:

 1. Temenni ederim ki yavas yavas digerleri de ( denildigine gore 400.000 varmis ) ortaya cikarlar ( evet biraz cesaret ister cunku cogu ya islerini kaybetme veya kufurler isitip hakaretlenme hatta dovulme korkusunu yenmeleri lazim, kolay degil , orasi Turkiye )

  YanıtlaSil
 2. Keske imkanlarimiz bu kadar KISITLI olmasaydi, keske Ermenistan'in basindaki kisiler adam gibi adam olsaydi, keske zorla islamlastirilmis diger kardeslerimiz de gercek kimliklerine ve gerek dinlerine dönselerdi! Simdiye kadar tum olumsuz sartlara ragmen, kimliklerini unutmayip, tekrar gercek dinlerine dönup vaftiz olan ve kimliklerine dönen kardeslerizi yurekten kutluyorum! Basimizin ustunte yerleri var.
  Ara/Isvec

  YanıtlaSil
 3. bu insanları başta cesaretleri için tebrik etmek gerek. tr'de ermeniyim demek bir küfür gibi geliyor bazılarına ve üstelik böyle bir karanlık dönemde vaftiz gizemini alıp hristiyan olmak ve ermeni kimliğine dönmek tebriklere şahan ama monofizit hristiyanlık yani grigoryanlık tıpkı müslümanların alevileri müslüman olarak görmemesi gibi diğer ortodoks ve katolik kiliselerince egretik görülen yani yanlış ve doğru olmayan bir hristiyanlık kolu. alevi olarak kalsalardı da olurdu.. .

  YanıtlaSil
 4. Sayin MrCiftkupeli Boby,
  Ermeni ve hiristiyanlik konusunda söylenecek cok sey var. Ben kendi adima sunu söyleyebilirim: Hiristiyan olmayan bir ermeni ile pek fazla ortak paydam olamaz.
  Saygilar.
  Ara/Isvec

  YanıtlaSil
 5. Herkesin kendi dini ve kültürünü yaşaması en doğal hakkıdır. Ve bu cesareti göstermeleri de müthüş birşey. Fakat zola müslüman olduk vs. De neyinnesi. Aleviler müslüman değil ve asla kimseye baskı da yapmazlar. Bu konuda ki söylem kendilerinin ise şiddetle kınıyorum, aleviler her kese eşit bakar aslada yadırgamaz. Ben bşr alrvi geleneginin çocuğu olarak bunu çok iyi bilen ve gözleyen biri olarak, zorla baskıyla mğslğmanlaştırıldık söylrminş kınıyorum. Aêsım degil de başka bir yerde yada alevilerin yaşadığı bir yer değil de naşka bir yerde yaşayarsk bu cümleyi kulansaydı hak verirdim. Dêsım gibi bir yerde yaşayan insanlar milliyeti ne olursa olsun oradaki Alevilerin Ermenilerden daha iyi musele görmediğini bilmeleri ve yaşamaş olmaları gerekir. Bu söylem Gazstenşn isede yine kınıyorum. araştırmadan bir halkı hem mğslüman hrm de zorba baskıcı vs.yapıyor bu utancını derhal düzeltmeli. Ne acı Alevi Ve islam aynı cümlenin içinde. Bu arada kimlikte dini hanede İslam yazıyor olsbilir, tamda budur işin can alıcı noktası biz zorla Müslümanlaştırılmışız! Ve birileri kslkıp bizim için methiyeler düzüp biz zorla mğslğmanlsştırıldık diyor. Ne acı değil mi?

  YanıtlaSil
 6. Gül Hanım, önce hemen belirteyim her haberin altında kaynak belirtilmiştir. İkinci olarak çok ciddi bir yanılgı var: kimse Aleviler bizi zorla Müslümanlaştırdığı demiyor, böyle diyenleri de kimse duymamıştır bu güne kadar. Söylenen 1915 ve öncesinde can korkusu ile kılıç zoru ile Müslümanlaşan Ermeni halkıdır. Müslümanlaşan Ermenilerin önemli bir bölümü kendilerine daha yakın gördüklerinden ya da dediğiniz gibi baskıcı olmadıklarından Aleviliği seçmişlerdir. Burada Aleviler suçlanmadığı gibi, Alevilerin iyi muamele gördüğü gibi bir iddia da yok.

  YanıtlaSil
 7. eğer türkiyede yaşayacaklarsa,eğer bu ülkede ermenilere yapılan haksızlıklara katlanmayı göze aldılarsa,eğer bulundukları yerden üç basamamak aşağıya düşmeyi kabul edebiliyorlarsa,cesaretlerinden ve imanlarından dolayı hepsini tebrik ediyorum.

  YanıtlaSil