Etiketler

11 Eylül saldırısının 15. yıldönümü

ABD'de 11 Eylül saldırılarının 15. yıldönümü anılıyor. ABD tarihinin en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül'ün kurbanları, 15. yıldönümünde anıldı. Başta New York olmak üzere ülkenin pek çok yerinde törenler düzenlendi. El Kaide'nin 11 Eylül 2001'de New York'taki Dünya Ticaret Merkezi (İkiz Kuleler) ile ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a yönelik terör saldırılarında hayatını kaybedenler anıldı. New York'taki tören, ilk uçağın İkiz Kuleler'e çarptığı saat olan sabah 08.46'da bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Törende, saldırılarda hayatını kaybeden 2 bin 900'den fazla kişinin isimleri yakınları tarafından okundu. Kurbanların adlarının yazıldığı anıt alanına gelen yakınları, anıta çiçek bıraktı.


Trump ve Clinton katıldı

Törene Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton da katıldı.

Tören alanında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, New York polisi törenlerin yapıldığı saatlerde, "9-11 Anma" alanının etrafındaki birçok sokağı trafiğe kapattı.

ABD Dışişleri uyardı

Ayrıca cuma günü Virginia eyaletinden başlayan ve 11 Eylül'de görev yapan polis ve itfaiye teşkilatları mensupları onuruna başlatılan yaklaşık 400 kilometrelik koşu da bugün New York'ta sona erecek. New York İtfaiye Teşkilatı Müzesi'nde de tören düzenlenecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı, törenden günler önce vatandaşlarını dünya genelinde yeni bir terör saldırısı ihtimaline karşı da uyardı.

Tarihi değiştiren olay

11 Eylül 2001'deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler'e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak başkent Washington'da Pentagon'u hedef alırken, dördüncü uçak ise F-16'lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda 19 El Kaide üyesi de dahil toplam can kaybı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı. Yaklaşık 8 bin 700 kişi de yaralanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski ABD Başkanı George W. Bush, Afganistan ve Irak'a girme kararı almış, Beyaz Saray'ın bu politikası, bölgenin bugünkü birçok sorununa yola açmıştı.

Kaynak: AA


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder