Etiketler

1915'in gölgesinde "Gayan"ın izinde

Serdar Korucu/ CNN TÜRK
1915 sonrasında hayatta kalan ancak Ortadoğu’nun dört bir yanına savrulan Ermenilerin bugünkü izlerini yansıtan “Gayan” sergisi Depo İstanbul’da. Serginin aynı adı taşıyan kitabını Aras Yayıncılık yayımladı. Gayan, Ermenicede “istasyon” ya da “durak” demek. Uzun bir yolculuğun ardından varılan bir istasyon… Geçici olarak kalınan bir durak. Ancak bu kelime zamanla farklı bir anlama gelmeye başladı. 1915 ardından… “Ermenilerin 1915’ten sonra toplandığı ve başta çadırlarda, daha sonra ise çoğunlukla teneke damlı kulübelerde yaşadıkları, zaman içinde fakir mahallelerine dönüşmüş olan kamplara” Ermenice'de “gayan” deniliyor. Yani bu kelime sadece bir mekan değil aynı zamanda hafızanın biriktiği bir alana dönüşüyor. Her 24 Nisan’da anılması Türkiye’de soykırım tartışmasını başlatan bir geçmişe dair…


“Gayan” Ermeniler için hem soykırım sonrası hayatta kalmanın sembolü, hem de kayıpların simgesi. Ölenlerin yasları tutulurken, bir yandan da gelecek nesiller için çabalanıyor buralarda.

NarPhotos Fotoğraf Kolektifi üyesi Erhan Arık, “gayan”ların peşinden 1915'in izlerini Ortadoğu ölçeğinde sürüyor. Hem Aras Yayınları'ndan çıkan kitabında, hem de Depo'da açılan sergisinde Türkiye ve Ermenistan ile birlikte, Irak'tan Lübnan'a, İsrail'den Filistin'e, İran'dan Ürdün’e geniş bir coğrafyaya uzanıyor. 2014’te başlayıp daha yeni tamamladığı çalışmasında…

Kitap 100 yıl önce birbirinden kopartılan akrabaları, dostları, mahalleleri yeniden bir araya getiriyor aslında. Bir zamanlar Maraş’ta, Antep’te, Adana’da, Sasun’da, kısacası bu topraklarda birlikte yaşayanları yeniden fotoğraflarla “yakınlaştırıyor” birbirine. 100 yıl sonra tekrar birlikte görünmelerini sağlıyor.

Büyükşehirlerdeki Ermeni mahalleleri de var Arık’ın fotoğraflarında, köyleri de. Zengin olanları da var, fakir olanları da. Ve elbette farklı kültürlerden etkilenenleri de.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder