Etiketler

3D teknolojisi Tevrat’ın 2000 yıldır değiştirilmediğini kanıtladı

Üç boyutlu röntgen ile incelenen Ein Gedi parşömeni Yahudi kutsal kitabının 2000 yıldır değiştirilmediğini ispat etti. Yüzyıllar evvel bir yangında zarar görmüş Tevrat Parşömeni Ein Gedi Tevrat parşömeni yıllar evvel  büyük bölümü yanmış bir rulo olarak bulundu.   Bilim adamları yırtılmasına engel olmak için parşömeni 3D röntgen analizi ile incelediler. (Utanmadan değişmiştir diyen sözde bilim ve din adamları, sözde araştırmacılar utanır mı derseniz! Hiç sanmam. HYETERT)

Yüzyıllar evvel bir yangında büyük zarar görmüş söz konusu parşömen yıllardır İsrail Antik Otoritesi’nin depolarında duruyordu. Parşömen halihazırda Yahudi kutsal kitabı Tevrat’ın standart formatta  en eski  kopyası. 

Gelişen görüntüleme teknolojisi sayesinde tarihi Tevrat’ın Vayikra bölümünü okumayı başaran bilim adamları söz konusu satırların bugün sinagoglarda okunan ile birebir aynı olduğunu gördüler.  

ABD Kentucky ve Kudüs’ten bilim adamlarının gerçekleştirdiği proje, bilim dergisi Science Advances’ta yayınlanarak bilim dünyasında resmiyet kazandı.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder