Etiketler

Başımıza Bela Olacak Bir Film; ‘The Promise’

Alice  |  Ali Eyüboğlu / aeyuboglu@milliyet.com.tr
Yıllarca Türk aleyhtarı “Gece Yarısı Ekspresi” filmiyle uğraştık... Sonra ellerinden gelse Türkiye’yi parça parça edecek ülkelerin parlamentolarından geçirdikleri sözde Ermeni Soykırım yasa tasarıları bitmeyen baş ağrımız oldu. Hâlâ da uğraşıyoruz bu sorunla...  Pek yakında yeni bir bela daha çıkacak karşımıza...  Ermeni tehcirini anlatan Hollywood yapımı “The Promise” adlı film bu... “Otel Ruanda” filmiyle tanıdığımız Terry George’un senaryosunu yazıp, yönettiği filmin başrollerinde Charlotte Le Bon, Oscar Isaac ve Oscar ödüllü Christian Bale gibi ünlü yıldızlar var. Film, bir aşk üzerinden 1915’teki Ermeni tehcirini anlatıyor. 


İŞTE O FRAGMAN

İsmail Güneş de “Kervan 1915” adıyla Ermeni tehcirini filmini yaptı. Ermeni tehcirinin film yapılmasında bir sakınca yok, sorun, o filmde tarihi gerçeklere nasıl bakıldığında...  
Filmi izlemedim. Fragmanı izledikten sonra kanaatim o ki “The Promise” adlı filmde style="margin-right:5px;margin-top:5px;padding:5px;" />“Aşk” işin bahanesi... Bu filmde asıl hedef, Türklerin Ermenilere soykırım yaptığına dair kara propaganda... 
“Filmi izlemeden böyle bir kanaate nasıl varıyorsun?” diyenler olabilir. 
Birincisi izlediğim fragman, ikincisi de jenerikte filmin yapımcıları arasında gördüğüm bir isim... 
Filmin yapımcıları arasında adı birinci sırada yer alan kişi kim biliyor musunuz? 
Kirk Kerkorian... 
Kim mi bu adam? 
Geçen yıl 98 yaşında ölen Los Angeles’lı bir Ermeni... 
“Ermenistan’ın baş finansörü” olarak bilinen Amerika’nın en zenginlerinden biri...  
Ünlü film ve eğlence şirketi MGM’in sahibi, casino’lar kralı, Mercedes Benz’in ortağı olarak nam salan yapımcı için, şöyle der Ermenistanlılar: 
“Azerilerin petrolü varsa bizim de Kirk Kerkori-
an’ımız var.”   />Film dünyada vizyona girdiğinde göreceğiz Türk düşmanı olarak bilinen Kirk Kerkorian’ın giderayak başımıza nasıl bir bela açtığını! 

  

2 yorum:

 1. Allah Rahmet eylesin Kirk Kerkonyan'a , keske baska Ermeni milyonerler de O'nun yarisini yapsalar .Filim hakikatleri canlandiriyor . Evet 1915 bir soykirimdir , inkar edildigi muddetce de tabii ki basiniza bela acacak .Soykirim bir milletin etnik , dini dini bir gurubun veya irkin tamamen veya bolumunu yok etmek amaci ile yapilan davranislardir . mesela , GRUP UYELERINI OLDURMEK , GRUP UYELERiNE CiDDi FiZiKSEL VEYA ZiHiNSEL ZARAR VERMEK , GRUPTAKI DOGUMLARI KASITLI OLARAK ENGELLEMEK , GRUBUN COCUKLARINI ZORLA BASKA BiR GRUBA TRANSFER ETMEK ,.......iste bunlarin hepsi yapildi Ermeniler'e 1915 de ve daha da " sozde" sifati kullaniliyor .Tekrar Allah Rahmet eylesin Kerkoryan'a , ASTVAZ HOKiN LUSAVORE .

  YanıtlaSil
 2. Filmin fragmanını görüp hakkında yazı yazmak çok bilgili bir filim eleştiricisi olduğunuzu gösteriyor, tebrik ederim.
  Eğer zannediyorsunuz ki bu filimin sinamalarda oynamsı ile size baş ağrısı yaratacak çok yanılıyorsunuz. Uzun zaman önce osmanlı himayesinde olan gayri müslüm vatandaşların çekmiş olduğu kakikatleri anlatmağa uğraşıyor.
  Milleti için hayırsever bir şahıs olan Kerkorıan ne gibi bir kötülük yapmış olabilir Türklere, hakkında hemen türk düşmanı takısı konuldu ?
  Bazı milletlerin Ermeni soykırımını kabul etmeleri ile Türkiye yi parçalamak istediklerini yazmıştın. Zannetmem ki onlara sıra kalmayacak,zira Erdoğan efendi ve kırk haramiler fevkalade bir durum yaratarak memleketi hem parçalıyorlar hem de soyup ceplerini dolduruyorlar.
  Hazırlanmış filimlerin bilgi vermesinden korkacağınıza , memleketi idare eden SÖZDE yöneticilerden korkun.

  YanıtlaSil