Etiketler

Bulgaristan'da düzenlenen "3. Dinler Festivali"ne Ermeni dini adamlar da katıldı

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, farklı inançlara mensup din adamlarının katılımıyla "3. Dinler Festivali" düzenlendi. Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, festivalde konuşurken "Sofya'da düzenlenen festivalde buluşan dinler, konuşturdukları vicdan diliyle, doğru yolumuza ışık tutacaktır." ifadesini kullandı. Festivale katılanlar, tek tanrılı dinlerin tanıtım yerlerini gezerek, dini ve felsefi kitaplar satın aldı. Resmi açılış programının ardından farklı dini gruplara mensup birçok sanatçının katılımıyla, müzik ve dans programları düzenlendi.

Festivale katılan din adamları, Halep'te çok sayıda sivilin ölümüne neden olan saldırılara tepki gösterdi.
Festival programı kapsamında, Sofya Müzesi'nde sanat ile inançlarını buluşturan ressamların tablolarının yer aldığı sergide tablosu bulunan Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün,  saldırıları "masum insanların öldürülmesini haklı gösterebilecek hiçbir yönü bulunmayan bir vahşet" olarak nitelendirdi.
Bulgaristan Ortodoks Kilisesi Başpatrikhane temsilcisi İvan Petkov, zor bir politik süreçten geçildiğini, insanların acılarının da arttığını söyledi.
Ermeni Ortodoks Kilisesi cemaati temsilcisi piskopos Kusan Hadivyan, "Halep'te kan akarken, gözyaşlarımız da akıyor. Geçmişte huzurlu ve mutlu bir ülke olarak bildiğim  Suriye'yi tekrar mutlu görmek isterim. Savaşın acımasızlığı, masum ve küçücük çocukların canını almasın. Tüm dualarımız bunun içindir." ifadelerini kullandı.
Festivale katılan Musevi, Katolik ve diğer din adamları da Halep'e düzenlenen saldırıları kınayarak, dünyanın süper güçlerini diyalog ve barışa çağırdı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder