Etiketler

Dışişleri’nden Der Spiegel’in kapağına tepki: Amaç Erdoğan’ı karalamak

Dışişleri Bakanlığı, Alman Der Spiegel dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yer verdiği kapağını ‘karalama’ diye niteleyerek, kınadı.Der Spiegel’in Türkiye özel sayısının kapağındaki görselde, Erdoğan’ın resminin yanı sıra, cami minareleri füze biçiminde tasvir edilmişti. Başlık olarak da “Bir ülke özgürlüğünü yitiriyor” ifadeleri kullanılmıştı.


Dergide, son dönemde yaşanan olaylar ışığında Türkiye’nin nereye gittiği konusu ele alınmıştı.

Bu kapak, Erdoğan’ın okuduğu için hapis yattığı ‘Camiler kışlamız, minareler süngümüz’ sözlerinin yer aldığı şiiri akla getirmişti.

‘Önyargılı zihniyetin yeni bir tezahürü’

Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Tanju Bilgiç, Der Spiegel’in kapağının İslamiyet hakkında olumsuz algı oluşturduğunu savundu.

Kapağın Türkiye’nin imajını yıpratmayı amaçladığını belirten Bilgiç, “Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisinin dün dağıtılan ülkemizle ilgili özel sayısında oluşturulmaya çalışıldığı görülen imaj, bir süredir Avrupa’da bir kısım medya organlarının uzunca bir zamandan beri ülkemizi hedef alarak kamuoyundaki imajını yıpratmayı amaçlayan çarpık ve önyargılı zihniyetinin yeni bir tezahürünü oluşturmaktadır. Sözkonusu özel sayının kapağının son derece tahrik edici, sadece Türkiye değil İslamiyet hakkında da olumsuz algı oluşturacak şekilde hazırlandığı dikkati çekmektedir” diye konuştu.

‘Esefle kınıyoruz’

Kapağın tahrik edici olduğu savunulan açıklamada, “Aynı şekilde, halkın büyük desteğiyle demokratik olarak seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızı farklı tanımlarla karalamaya yönelik çabaları da esefle kınıyoruz” dendi.1 yorum:

  1. Eger der Spiegel’in kapağı İslamiyet hakkında olumsuz algı oluşturmussa bunun sebebi sadece sayin Erdogandir-sen cikip da "Camilerimiz kisla, minareler de süngü" dersen asil sen islamiyete sideti yamamis olursun. Der Spiegelin yaptigi sadece sayin Erdoganin sarfettigi cümleyi gresim olarak yayinlamak.. bunda hic ama hic gocunacak bir durum yok....
    Goryun

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.