Etiketler

Ermenistan'da düzenlenen “Aurora” İnsanlık Ödülü'ne 66 ülkeden 558 başvuru yapıldı

2017 yılında düzenlenecek “Aurora” İnsanlık Ödülü'ne (Aurora Prize for Awakening Humanity) aday gösterme süresi sona erdi. “Aurora” İnsanlık Ödülünün resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz-9 Eylül tarihleri arasında 13 dilde 558 başvuru alındı… İsmini, 1915 Ermeni Soykırımı’nda akrabalarının öldürülüşüne tanık olan ve kendisi mucize eseri sağ olarak kurtulan Aurora Mardiganian’dan alan Aurora Ödülü, ilk kez Ermeni Soykırımının anma günü olan 24 Nisan 2016'te  Ermenistan başkenti Yerevan'da düzenlendi. Ödül, olağanüstü zor koşullar altında insanlık için mücadele edenlere veriliyor.

***

2017 yılında düzenlenecek “Aurora” İnsanlık Ödülü'ne (Aurora Prize for Awakening Humanity) aday gösterme süresi sona erdi. “Aurora” İnsanlık Ödülünün resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre 1 Temmuz-9 Eylül tarihleri arasında 13 dilde 558 başvuru alındı. Aralarında Ermenistan, ABD, Rusya, Almanya, Fransa, Mısır, Büyük Britanya’nın bulunduğu 66 ülkeden “Aurora” Ödülü'ne adaylar gösterildi.

2. yıl düzenlenecek olan ödül için gönderilen başvurularda 2015 yılına göre büyük artış yaşandı. 2015'te 27 ülkeden 6 dilde 186 başvuru alınmıştı.

İsmini, 1915 Ermeni Soykırımı’nda akrabalarının öldürülüşüne tanık olan ve kendisi mucize eseri sağ olarak kurtulan Aurora Mardiganian’dan alan Aurora Ödülü, ilk kez Ermeni Soykırımının anma günü olan 24 Nisan 2016'te  Ermenistan başkenti Yerevan'da düzenlendi. Ödül, olağanüstü zor koşullar altında insanlık için mücadele edenlere veriliyor.
Aurora Ödülü'nün   ilk sahibi  Marguerite Barankitse  oldu.  Barankitse 1990’ları Burundi, Ruwanda ve Kongo’daki etnik temizlikleri yüzünden maruz kalan çocukları kurtarmak amacıyla “Barış evi”ni (Masion Shalom) kurmuştu. Barankitse, Burundi’de patlayan iç savaştan bu yana yaklaşık 30 bin yetimin hayatını kurtardı.

Kaynak:   Ermenihaber.am


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder