Etiketler

İstanbul’un mimarı huzura kavuşuyor

Erhan Öztürk
İstanbul'daki birçok tarihi yapının mimarı olan mimar Garabet Balyan için yapımına iki yıl önce başlanan anıt mezar tamamlandı. "İşin Ehli" adıyla anılan Balyan'a özel hazırlanan anıt mezarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katılacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kuleli Süvari Kışlası, Dolmabahçe Sarayı, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi gibi pek çok yapının mimarı olan Ermeni asıllı Garabet Balyan'ın mezar taşının iki yıl önce İBB'ye ait Kartal Soğanlık'taki bir şantiyede bulunmasının ardından anıt mezar yapılması için harekete geçilmişti.
Yurtdışında yaşayan Hagop ve Hraç Kırmızıyan kardeşler, Bağlarbaşı Surp Garabet Ermeni Mezarlığı'nda yeniden yapılacak anıt mezarın masrafını karşılamaya karar verdi. Anıt Mezar sayesinde, İstanbul'a benzersiz siluetini kazandıran en önemli eserlerin yaratıcısı; Dolmabahçe Sarayı'nın mimarı Garabet Balyan'ın bir istimlak sırasında kaybolan mezar taşı, Krikor Amira Balyan, Sarkis Balyan ve ailenin diğer önde gelen isimleri ile aile kabristanında buluşacak. Anıt mezarın 1 Ekim'deki açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Balyan ailesi, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılacak.

OSMANLI TUĞRALI MEZAR
Osmanlı Tuğrası'nın bulunduğu anıt mezarın mermerleri Marmara Adası ve Afyon'da işlendi. Hraç Kırmızıyan, "İstanbul'un siluetini taçlandıran bu aile için, o eserlere yaraşır bir anıt mezar yapmakta ne yazık ki çok geç kaldık" dedi.2 yorum:

  1. Osmali mimarisine hizmet verip esine ender rastlanan tarihi eserler ( saraylar , camiler , kislalar, universiteler ,......)meydana getiren bu ailenin anit mezarinin yapilmasi icin acaba Turkiye Cumhuriyetinin bir butcesi yok mu idi ki yurtdisinda yasiyan Kirmiziyan kardesler bu masrafi ustlenmisler ? Yaziklar olsun verilen hizmete . Hele bu sahislar Balyan degil de Ahmet , Mehmet ......olsalardi hukumet ayni sekilde mi davranacakti ? Tabii ki HAYIR !

    YanıtlaSil
  2. Sayin Adsiz,her halde saka yaptin,ermeni soykirimini kabul etmiyen,ermenilerin mallarini gasb edenler,mahkeme kararina göre geri verilmesi gerekenlere bile zorluk cikaranlar,ermeniyi vatan haini görenlerden, bu beklenti biraz abartili.Simdi kalkip kimse geri verilen mallardan bahs etmesin,o mallar zaten ermenilerin di ve ne pahasina geri verildi?
    Bu arada kabristanin acilmasinda basta Kirmiziyan ailesi olmak üzere,emegi gecen herkese saygilarimi sunar tesekkür ederim.

    YanıtlaSil