Etiketler

İznik’teki 1500 yıllık bazilika 'halk günü' ile tanıtılacak

İZNİK(Bursa), (DHA) - BURSA’nın İznik İlçesi’nde, göl kıyısının 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan ve 1500 yıl önce Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenen bazilikanın sualtı müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar sürüyor. Bazilika ve devam eden çalışmalar, her ayın ilk ve üçüncü cumartesi günleri halka anlatılacak.

Tarihi M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'a kadar uzanan Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik’te, geçen ocak ayında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından havadan yapılan fotoğraf çekimleri sırasında, ilçe ile aynı adı taşıyan gölün 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bazilika formunda bir kilise kalıntısı görüdü. İnceleme sonucu yapının, Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen 'Aziz Neophytos' adına inşa edilen kilise olduğu belirlendi. Amerika Arkeoloji Enstitüsü de bazilikanın bulunmasını 2014 yılında, 'Dünyadaki En Önemli 10 Arkeolojik Keşif' arasına aldı.
Ekiplerin ön çalışmasının ardından bazilikada, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığındaki 25 kişilik ekip tarafından sualtı araştırması başlatıldı.
KAYMAKAM VE BAŞKAN YERİNDE İNCELEDİ
İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, İznik  Belediye Başkanı AK Partili Osman Sargın ve Müze Müdürü Haydar Kalsen ile birlikte Bazilika çalışmalarını yerinde inceledi. Kaymakam Pehlivan ve Başkan Sargın'a yapılan sualtı arkeolojik çalışmalarını anlatan Prof. Dr. Mustafa Şahin, yapının Roma askerleri tarafından İznik Gölü kıyısında öldürülen 'Aziz Neophytos' adına yapılan kilise olduğunu vurguladı.
MERAKI GİDERMEK İÇİN 'HALK GÜNÜ'
Arkeolojik çalışmaların Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ile yürütüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Şahin şöyle dedi:
"Kazı çalışmalarına 6 ay önce başladık. Kapılar devamlı kapalı olduğu için halkımızda içeriye bakma merakı doğmaktadır. Biz de, bu merakı ortadan kaldırma düşüncesi ile bundan sonra her ayın ilk ve üçüncü cumartesi günleri saat 14. 00'te halk günü düzenleyeceğiz. Bu günlerde kapılarımız açık olacak ve ziyaretçilere bazilika ve yürütülen çalışmalar hakkında merak edilenleri anlatacağız."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder