Etiketler

Kalfayan Ermeni İlkokulu Duvarında Çocuklara bile Kin Kusabilen Nefret Söylemi

DİHA ajansının haberine göre İstanbul Üsküdar’da bulunan Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu’nun duvarına, “Türk ırkı sağ olsun” şeklinde Ermeni Düşmanlığı içeren slogan yazıldı. Karalamanın kim tarafından yapıldığı bilinmezken, okulların açıldığı ilk gün bu ırkçı slogan yazılması dikkat çekti. Okulun duvarına yapılan lamaya ise Twitter üzerinden tepkiler gecikmedi. Daha önce de İstanbul’da bulunan Surp Haç Ermeni Lisesi’nin duvarlarına kimliği belirsiz kişiler tarafından Ermenileri hedef alan tehdit içerikli “Azap Ermeni’ye” ve “Size Kürşet’in kinini getirdim” şeklinde karalamalar yapılmıştı. ("Yeni devlet, yeni yasa, Bitmiş Türk Irkında tasa. AZAB ermeniye kürde. Yaşa Türk Irkı Sen Yaşa!.." diyen bir zihniyetten insanlığa, dünyaya hayır gelir mi? Ne yazık ki ne devletten ne de İnsan Hakları Örgütlerinden bu nefret söylemine, bu faşizan yaklaşıma ciddi bir tepki var. HYETERT)


Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu’nun duvarlarına Ocak 2016’da Hrant Dink’in ölüm yıldönümünde “Azap Ermeni’ye” yazılaması yapılmıştı.
BirGün gazetesinde yer alan haberde; Hrant Dink’in katledilmesinin 9. yılını azapermeniye doldururken Üsküdar’da bir Ermeni okulunun duvarına ırkçı yazılama yapıldığı bildirilmişti. Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu’nun duvarına “Azap Ermeni’ye” yazıldığı görüldü. Daha önceki yıllarda da Hrant Dink’ın ölüm yıldönümünde organize şekilde beyaz bere takan polisler gündeme gelmiş, olay büyük tepki toplamıştı. Özel Kalfayan Ermeni İlkokulu ve Ortaokulu, 1866’da Sırpuhi Nışan-Kalfayan tarafından kuruldu. 1971’de Boğaziçi Köprüsü inşaatı için istimlak edilerek Üsküdar’a taşındı.
“Azap Ermeniye, Kürde; yaşa Türk ırkı sen yaşa”…
Uludağ sözlükte “ülkücü olduğu zannedilen ama El Kaide militanı gibi ortalıkta gezen adam” olarak adlandırılan Ozan Ünsal’ın “Haydi eylem” şarkısının sözleri şöyle:
“Türk töresine tabi olmayan bir devleti bir Türk’ün devlet diye nitelendirmesi hele de Türk Devleti diye nitelendirmesi, özüne karşı yozlaşmayı kabul ettiğini haykırması eylemidir. Böyle bir durumda ise Türk kişisi derhal bir inkılap hareketi içerisine girip yeni bir devlet kurmalı ve atalarından aldığı yetkiyle özünde olağanüstü hâl ilan edip savaş pozisyonuna geçmesi ve kıyasıya sahtekar devleti red ve inkar etmesi gerekmektedir.“
“Haydi eylem! Haydi eylem! Mermilerle yansın söylem.Ateş yandı tüm köylerde, Kafir devrim sansın neylem.
Gerilla olmuş kardeşler, Elde kanaslar keleşler. Türk’e kefen biçenlerde, Koy göklere uçsun leşler…
Dört bir yanda infilaklar, Kokteylle yandı sokaklar. Delilik var neyle’m serde. Beni ancak ölüm aklar.
Canım barut, aşkım mermi, Can özüme coşkum mermi. Bundan özge deva nerde? Bundan özge dava var mı?
Bildiriler Türkçü Devrim. Yasalardan Töre çevrim. Yürüyoruz kışta karda. İnadına ülkü tavrım.
Yeni devlet, yeni yasa, Bitmiş Türk Irkında tasa. AZAB ermeniye kürde. Yaşa Türk Irkı Sen Yaşa!..
Büyük Turan ülkesinde, Gök Bayrağın gölgesinde. Kartalda geyikte birde, Nükredit Kurt’un sesinde...”
 https://youtu.be/Nyzemdzasv4

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder