Etiketler

Moody’s de ‘affetmedi’: Türkiye’nin kredi notu ‘durağan’a düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürerek, not görünümünü ‘durağan’ olarak belirledi. Türkiye’nin ‘Baa3’ olan puanı ‘Ba1’e düşürüldü. Moody’s’den yapılan açıklamada, not düşürmenin gerekçesinin dış finansman yükümlülüklerine yönelik risklerin artması ile kurumsal güçler ve büyümenin zayıflaması gerekçe gösterildi.

Çalışma, darbe girişiminin ardından 18 Temmuz’da başlatılmıştı. 90 günde tamamlanacağı duyurulan incelemede, Türkiye’nin büyük güçlü mali disiplini olan büyük bir ekonomi olduğu kaydedildi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin ardından Türkiye’nin puanını düşüren Standard & Poor’s’a ateş püskürmüş, “Üyesi olmadığımız bir kurum nasıl olur da hakkımızda böyle bir açıklama yapabilir? S&P’nin bu açıklaması tamamen siyasi; bu açıklama tamamen kendilerinin bir yere kiralandığının göstergesidir; Moody’s de böyle bir açıklama yapıyorsa, bu da bir defa kesinlikle şu anda dürüst olarak objektif açıklama yapmamaktadır. Yani Türkiye’de bir darbe olduğu anda Türkiye’nin sen nasıl olur da yatırım yapılabilir yapılamaz diye bunu neye göre söylüyorsun?” demişti.

Kuruluşsa Türkiye’de darbe girişiminin ardından siyasi kutuplaşmanın arttığı ve kurumsal denetim mekanizmalarının zayıfladığı kanaatini paylaşmıştı. O dönem inceleme başlatacağını duyuran Moody’s de benzer bir karar alarak Türkiye’nin puanını düşürdü.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder