Etiketler

Patrik Bartholomeos İzmir’de ayin yönetti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, İzmir'deki Aziz Vukolos Kilisesi'nde ayin yönetti. Bartholomeos, "Son derece sınırlı sayıda kalmış topluluğumuzla büyük bir tarihi geleneği, mirası korumaya ve geliştirmeye çaba gösteriyoruz" dedi. Basmane semtinde yer alan Aziz Vukolos Kilisesi'nde düzenlenen ayinde İzmir Başpapazı Kyrillos Sykis'in episkopos olarak atanması töreni gerçekleştirildi. Ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ile Yunanistan'dan çok sayıda din adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

1922 sonrası nüfusu azalan cemaatleriyle bir tarihi geleneği, mirası yaşatmaya çaba gösterdiklerini belirten Bartholomeos, "Bu çabamız için rahatsızlığını ve endişelerini dile getiren bazı medya kurumlarına belirtmek isteriz ki ülkemizi, kimliğimizi en az sizler kadar seviyor ve sayıyoruz. Bizlerin faaliyetleri kesinlikle siyasi değildir.
Bilakis halklarla temas ederek iş birliğini, dayanışmayı kardeşliği ve yeni değerler yaratmayı hedefliyoruz. Bizler azınlık toplumları olarak bu değerleri yüceltmeye çalışırken neden birileri rahatsız olma ihtiyacı duymaktadır" dedi.

Canlı yayınladılar

İzmir'in kozmopolit bir yapısı olduğunu, herkesin burada kardeşçe yaşadığını aktaran Bartholomeos, geçmişte kalmış tarihin sıkıntılı referanslarına bakarak ilerlemenin mümkün olmadığını, gelecek nesillere sevgi, barış ve dayanışmayı miras bırakmayı dilediklerini kaydetti.
İzmir Ortodoks Cemaati Genel Sekreteri Atena Samoğlu Sykis döneminde birçok ilkin gerçekleştirildiğini belirtti. Adalardan çok sayıda ortodoksun ilgi gösterdiği ayini, bazı Yunan televizyon kanalları canlı olarak yayınladı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder