Etiketler

Protestan Kiliseler Derneği: Zirve Katliamındaki “Karanlık” Aydınlatılmalı

Protestan Kiliseler Derneği, Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili kararı şöyle değerlendirdi: Hakimin, “Örgüt var ama mahkememiz bağlantısını bulamadı” şeklinde ifade ettiği karanlık, umarız en kısa sürede aydınlanır… Protestan Kiliseler Derneği Başkanı İhsan Özbek, Zirve Yayınevi katliamına ilişkin davada bugün verilen kararla ilgili açıklama yaptı, mahkemenin “örgüt bağlantısı olduğunu ancak ortaya çıkaramadıklarını itiraf ettiğini” söyledi. Özbek’in yazılı açıklamasında, “18 Nisan 2007’de Malatya’da Zirve Yayınevi’ne giden Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker’in yayınevinde bulunan Uğur Yüksel, Necati Aydın ve Tilman Geske’yi ağır işkenceden geçirerek vahşice boğazlarını kesip öldürdükleri” ifade edildi. Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi bugün, tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Cuma Özdemir'e, "tasarlayarak öldürmek" suçundan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ancak tutuklama kararı vermedi.(Üç kez müebbet hapse mahkum edilenler için tutuklama kararı alınmıyorsa kararın tartışılması kaçınılmazdır. Hıristiyanları canice kesen ve itiraf eden canilerin 9,5 yıl evlerinde yaşamasını adaletle bağdaştırmak kolay değil. HYETERT)

***

Protestan Kiliseler Derneği, Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili kararı şöyle değerlendirdi: Hakimin, “Örgüt var ama mahkememiz bağlantısını bulamadı” şeklinde ifade ettiği karanlık, umarız en kısa sürede aydınlanır.
Protestan Kiliseler Derneği Başkanı İhsan Özbek, Zirve Yayınevi katliamına ilişkin davada bugün verilen kararla ilgili açıklama yaptı, mahkemenin “örgüt bağlantısı olduğunu ancak ortaya çıkaramadıklarını itiraf ettiğini” söyledi.
Özbek’in yazılı açıklamasında, “18 Nisan 2007’de Malatya’da Zirve Yayınevi’ne giden Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Salih Gürler, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker’in yayınevinde bulunan Uğur Yüksel, Necati Aydın ve Tilman Geske’yi ağır işkenceden geçirerek vahşice boğazlarını kesip öldürdükleri” ifade edildi.
Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi bugün, tutuksuz sanıklar Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler ve Cuma Özdemir'e, "tasarlayarak öldürmek" suçundan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi ancak tutuklama kararı vermedi.
“Dokuz yılda arpa boyu yol gidilmedi”
Protestan Kiliseler Derneği Başkanı Özbek, açıklamasında, sanıklar hakkında tutuklama kararı bile verilmediğini altını çizdi:

“Suçüstü yakalandılar, altı ay içinde iddianame hazırlandı, ancak geçen dokuz yıllık süre içinde bir arpa boyu yol bile gidilemedi.
“Bugün karar açıklanırken hâkimin bu cinayetleri beş kişinin örgüt bağlantısı olmadan yapılamayacağını, ancak mahkemenin bu örgüt bağlantısını ortaya çıkaramadığını itiraf etmesi önemliydi. ‘Evet, bir örgüt var, ama bağlantısını bulamadık’ dedi mahkeme.
“Elbette salonu dolduran şehitlerimizin yakınlarının, dostlarının ve arkadaşlarının beklentisi karar açıklandıktan sonra bu katliamı yapanların tutuklanmalarıydı, bu bir nebze vicdanları sakinleştirecekti.
“Yıllardır tutuksuz, elektronik kelepçe ile denetim altında tutulan katillerin tutuklanması adaletin geç de olsa tecellisi açısından önemliydi.”
“Bu süreç yıllarca sürebilir”
Derneğin açıklamasında, hukuki sürecin devam edeceği ifade edildi:
“Emre Günaydın’ın, ‘Devletimi mahcup etmediğim ve yüzünü kara çıkarmadığım için şükrediyorum’ şeklindeki son sözü çok şey anlatıyordu aslında...
“Biz Türkiye’de yaşayan Protestan toplumu olarak bunca süredir hem katillerin cezalandırılmasını, hem de o katilleri azmettiren gücün ortaya çıkarıldığını görmek için mücadele ettik. Zaten bir dava açılmasa bile suçüstü yakalanan bu zanlıların cezaları en baştan belliydi. Protestan toplumu olarak bu cinayete yataklık eden karanlığın ortaya çıkarılması için çabaladık.
“Ne var ki, bugün Malatya 1.Ağır Ceza mahkemesinde verilen karar ile katiller müebbetle cezalandırılmasına karşın tutuklanmadılar.
“Devamında elbette hukuki süreç işleyecek, önce bölge idare mahkemesine, sonra da Yargıtay’a gidecek.
“Bu süreç yıllarca sürebilir, kardeşlerimizi vahşice katleden katiller yıllarca aynı şekilde tutuksuz olarak ellerini kollarını sallayarak yaşamlarını sürdürebilirler. Hak ettikleri cezanın sürekli ertelenmesi, ileriye atılması vicdanları yaralayarak adalete güven duygusunun büyük bir yara almasına neden olmuştur.
“Protestan toplumu olarak bir an önce bu davanın adil bir şekilde sonuçlanması için sürecin hızlı bir şekilde işletilmesini ve suçluların bir an önce cezalandırılmasını istiyoruz. Hakimin, ‘örgüt var ama mahkememiz bağlantısını bulamadı’ şeklinde ifade ettiği karanlık, umarız en kısa sürede aydınlanır.” (AS)
* Davanın geçmişi ve olayla ilgili bilgiye ve bugünkü karara dair habere buradan ulaşabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder