Etiketler

SYKP: Enternasyonalist sosyalist Mustafa Kahya ölümsüzdür!

Ermeni soykırımı ve 1915 yılında Beyazıt’ta idam edilen Paramaz ve 19 yoldaşı ile ilgili çalışmaları bulunan Mustafa Kahya, 2009 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Ermeni konferansına Ermeni Sorununun çözümünün; soykırımın tanınması, yaratılan maddi manevi zararın tazmin edilmesi, Ermenistan Cumhuriyeti’yle ortak bir federasyon kurularak, pozitif ayrımcılık uygulanmasını öneren Sosyalist Parti’nin tezlerini sundu. SYKP süreciyle birlikte Siyaset Gazetesi ve Siyasi Haber internet portalında çeşitli konularda makaleleri yayınladı.

***
    
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), sosyalist hareketin önemli isimlerinden Mustafa Kahya'yı ölümünün ikinci yılında andı. SYKP tarafından yayınlanan anma maesajıda, ''Mustafa Kahya yoldaşımızı, aramızdan ayrılışının ikinci yılında saygıyla, özlemle ve bizlere bıraktığı devrimci mirası sahiplenme kararlılığıyla anıyoruz.'' denildi.

SYKP: Enternasyonalist sosyalist Mustafa Kahya ölümsüzdür!
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), sosyalist hareketin önemli isimlerinden Mustafa Kahya'yı ölümünün ikinci yılında andı. SYKP tarafından yayınlanan anma maesajıda, ''Mustafa Kahya yoldaşımızı, aramızdan ayrılışının ikinci yılında saygıyla, özlemle ve bizlere bıraktığı devrimci mirası sahiplenme kararlılığıyla anıyoruz.'' denildi.

SYKP tarafından yayınlanan mesajın tamamı şöyle:

11 Eylül 2014’te geçirdiği beyin enfarktüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan ve tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak 17 Eylül 2014’de sabaha karşı yaşama veda eden, partimiz SYKP kurucusu ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Kahya yoldaşımızı, aramızdan ayrılışının ikinci yılında saygıyla, özlemle ve bizlere bıraktığı devrimci mirası sahiplenme kararlılığıyla anıyoruz.

Genç ve hep genç kalan bir devrimci: Mustafa Kahya,

Mustafa KAHYA 1955 yılında Antalya’nın İbradı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretim sonrası Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan ilk öğretmen okuluna gitti. 68’in devrimci eyleminden etkilenerek sol görüşe sempati duymaya başladı. Öğretmen okulunun son yıllarında siyasi eylem ve düşünceleri nedeniyle Samsun Perşembe’de bulunan ilk öğretmen okuluna sürgün edildi. 75-76 döneminde ilk öğretmen okulundan mezun oldu ve Diyarbakır, Bismil ilçesi Boyacık köyünde öğretmenliğe başladı.

Örgütlü mücadele inancıyla Kurtuluş’la yolunu birleştiren Komünist: Mustafa Kahya

Kahya Yoldaşımız, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası yeniden kabaran toplumsal muhalefet ile birlikte, 76 yılında kendisini THKP-C’nin kimi tezlerinin eleştirisiyle birlikte devamı olarak kuran Kurtuluş Hareketi’yle yolunu birleştirdi. Bismil’de tanıştığı Mahsun Korkmaz’ın “Senin savunduğuna yakın fikirler Kurtuluş isimli bir dergide yazıyor” uyarısının Kurtuluşla ilişki kurmasına vesile olduğu söylenir. Kurtuluş’un işçi sınıfı devrimciliği ve Kürt ulusal sorunu konusundaki yaklaşımları Mustafa Kahya’nın harekete katılmasını sağlayan önemli tezlerdendi. 77 yılının başlarında Kurtuluş’un Antalya’daki örgütlenmesinde görev aldı ve bir sömestr yaptığı öğretmenlik mesleğini, tüm zamanını devrimci mücadeleye ayırmak için bıraktı. Kurtuluş’un kitlesel olarak geliştiği Antalya’da il komite üyeliğini 12 Eylül 1980 yılındaki Askeri Diktatörlüğü’ne kadar sürdürdü. O günün aktüel siyasi görevleri arasında başat olan anti-faşist mücadelenin sürdürülmesinde ve işçi sınıfı mücadelesinde önemli yer tutan ant-birlik ve pil fabrikası grevlerinin örgütlenmesinde görev üstlendi.

Hapishaneyi okul ve direnç alanı belleyen bir komünist: Mustafa Kahya

Darbe sonrası Kurtuluş’un “sanayi merkezlerine ve işçi sınıfı içine geri çekilme kararı” doğrultusunda İstanbul’a geldi. 81 yılının sonunda İstanbul’da Anadolu yakasındaki bir operasyonda gözaltına alındı ve tutuklandı. Gözaltında yoğun işkence gördü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürlerinden olan Mehmet Ağar tarafından sorgulandı. İstanbul Emniyeti’ndeki işkenceli sorgudan sonra Antalya’ya götürüldü ve sorgusu burada devam etti. Tutuklanma ve mahkeme süreci sonrasında idam cezasına çarptırıldı. Müebbete düşürülen cezasını, 91 yılında çıkarılan İnfaz yasasıyla Aydın Özel Tip Cezaevi’nde tamamlayarak tahliye edildi. İzmir Buca ve Eskişehir hücre tipi cezaevlerinde sayısız direnişe katıldı. Eskişehir Cezaevi’nde kalırken kazılan tünelin örgütleyicilerindendi.

Enternasyonalist bir komünist: Mustafa Kahya

Kürt ve Türk Halklarının mücadele birliğini stratejik bir görev olarak gören Mustafa Kahya bütün Emek, Barış, Demokrasi bloklarında merkezi görevlerde bulundu. HDK ve HDP’ye giden süreçte önemli bir kilometre taşı olan DBH’ın (Demokrasi için Birlik Hareketi) kurulması ve yürütülmesine öncülük edenlerdendi. Mustafa Kahya aynı zamanda Kürt savaşının sona erdirilip adil ve onurlu bir barışın da yılmaz savunucusuydu. Bu amaçla kurulan Barış Meclisi’nin önemli bir aktivistiydi.Sosyalist demokrasi ve sosyalistlerin birliğine adanan bir ömür: Mustafa Kahya

Kahya, Kurtuluş Örgütü içinde faaliyetlerine tahliye olduğu 1991 yılından sonra Ankara’da devam etti. Kurtuluş’un “sosyalist demokrasi” görüşü ekseninde geliştirdiği “sosyalist hareketin birlik ve yeniden yapılanma” girişimlerinde önemli görevler üstlendi. BSA-BSP ve sonrasında ÖDP, SDP’de MYK görevlerinde bulundu. Yeniden Kuruluşa giden yolda kendisini geçiş partisi olarak tanımlayan Sosyalist Parti’nin kuruculuğunu ve Sevim Belli’den sonra genel başkanlığını yaptı.

Genç yaşta katıldığı ve siyasi yaşamının çok büyük bölümünü geçirdiği Kurtuluş Örgütünün her kademesinde görev yaptı. Merkez Komitesi’nde değişik dönemlerde görev üslendi. Bütün bu süreçlerde Örgüt içindeki tartışmalarda gelenek takipçiliği fikrini değil, dünün kazanımlarını arkalayan ama yeniden yapılanmayı savunan bir fikri ödünsüz savundu. Sosyalist hareketin yeniden yapılanmasını sağlamak için 2011 yılında yapılan son kongresinde, örgütün oy birliğiyle feshedilerek bütün enerji ve gücün SYK sürecine akıtılması görüşünü savundu. SYK sürecinin başarıya ulaşmasını sağlayan isimlerden biriydi ve yeniden kuruluş sürecinde Kurtuluş geleneği dışındaki farklı komünistlerle yeni bir hayat başlatma konusunda en istekli olanların arasındaydı. Sosyalist hareketin yeniden yapılanması fikrinin yaygınlaşması ve gerçekleşmesi için sayısız makale ve yazı kaleme aldı. 2013 yılında kuruluşunu Gezi İsyanı içinde gerçekleştiren SYKP’nin kurucusu oldu ve MYK üyeliği görevini üstlendi. Karadeniz’den Çukurova’ya, Antalya’dan Edirne’ye SYKP’nin örgütlenmesinde il il emeği olan Mustafa Kahya Sosyalist Yeniden Kuruluş fikrinin ve pratiğinin en önemli taşıyıcılarındandı.

Teori ve Pratiğiyle öncü bir komünist: Mustafa Kahya

Devrimci yaşamının çeşitli evrelerinde Yeni Öncü, Kurtuluş Dergisi, İşçi Dünyası vb birçok gazete ve dergide yazıları yayımlandı. Bir dönem Özgür Gündem Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapan Mustafa Kahya’nın ulusal sorunla ilgili çalışmalarını kapsayan “Ulusal Sorun – Sömürgecilik ve Kürt Sorunu” adında bir kitabı da bulunmaktadır. Ermeni soykırımı ve 1915 yılında Beyazıt’ta idam edilen Paramaz ve 19 yoldaşı ile ilgili çalışmaları bulunan Mustafa Kahya, 2009 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Ermeni konferansına Ermeni Sorununun çözümünün; soykırımın tanınması, yaratılan maddi manevi zararın tazmin edilmesi, Ermenistan Cumhuriyeti’yle ortak bir federasyon kurularak, pozitif ayrımcılık uygulanmasını öneren Sosyalist Parti’nin tezlerini sundu. SYKP süreciyle birlikte Siyaset Gazetesi ve Siyasi Haber internet portalında çeşitli konularda makaleleri yayınladı.

Her yönüyle örnek bir komünist: Mustafa Kahya

59 yaşında aramızdan ayrılan Mustafa Kahya Yoldaş, devrim ve sosyalizm mücadelesinin  direngen ve yılmaz devrimcisiydi. Kahya Yoldaş, 12 Mart sonrası yıllarda,12 Eylül darbesinin karanlık günlerinde, reel sosyalizmin çözülüşü sonrasında ve Siyasal İslamın egemenliği yıllarında; işçi sınıfına, enternasyonalizme ve devrimci mücadeleye olan derin bağlılığıyla her daim sosyalizm bayrağını dalgalandırdı. Kararlılığı, fedakârlığı, mütevazılığı, devrimci bilinci ve iradesiyle sadece yer aldığı siyasi örgütlerde değil, diğer sol-sosyalist örgütlerde de örnek gösterilen enternasyonalist bir komünist olarak yaşadı.

Anısı işçi sınıfının ve tüm ezilenlerin kurutuluş mücadelesinin yolunu aydınlatıyor!

Mustafa Kahya yüreğimizde ve mücadelemizde yaşıyor!

Yaşasın Devrim ve sosyalizm!

Yaşasın Enternasyonalizm!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

Merkez Yürütme Kurulu

17 Eylül 2016''Hiç yorum yok:

Yorum Gönder