Etiketler

The Telegraph: "Ermenistan hakkında 15 etkileyici gerçek"

Ünlü İngiliz "The Telegraph" gazetesi, Ermenistan'ın 25. Bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle dikkat çekici bir makale yayınladı. Makalede, yabancı okuyucuya kapsamlı bir şekilde ülkeyi tanıtmak hedefiyle Ermenistan ile Ermeniler hakkında 15 ilginç ve etkileyici veri paylaşıldı:

 1. Ermeniler, dünyada şarapçılık yapan en eski halktır.
Buna kanıt olarak gazete, 2011 tarihinde "Areni 1" mağara kompleksinde 6.000 yıldan daha eski şarapçılık izlerinin bulunduğunu hatırlatıyor.

2. Ermeniler, Hristiyanlığı resmi din olarak kabul eden dünyanın ilk halkıdır.

3. Ermenistan, en eski kilise ve manastırlar ülkesidir.


Ermenistan'da, en mükemmeli hangisi olduğunu seçemeyecek kadar çok kilise ve manastırın mevcut olduğunu yazan "the Telegraph", yine de en dikkat çekicilerden olan Tatev manastırından bahsediyor ve bu manastırın, "tam hayret verici bir güzelliğe sahip olduğunu" vurguluyor.

4. Satranç, orta okulların ders programlarına dahil edilmiştir.
Gazete, bu spor alanında Ermenilerin çok  güçlü olduğunu ve Ermeni satranççıların elde ettikleri büyük zaferlerini hatırlatıyor.

5. 1915 tarihinde yaşanan Ermeni Soykırımı'nda 1.5 milyon Ermeni katledildi.

Gazete, "Osmanlı İmparatorluğu, 1915'te 1.5 milyon Ermeninin planlı imhasını organize etti ve gerçekleştirdi. Yaşananlar, Ermeni Soykırımı adıyla biliniyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun halefi olan Türkiye, Soykırım gerçeğini inkar ediyor, fakat dünyanın 28 ülkelerin hükümetleri, asır başında yaşananların bir soykırım olduğunu kabul etmiştir" diye yazıyor.

6. Ermenistan sınırları dışında, ülkede oturanlardan daha çok Ermeni yaşıyor.
"1915'te yaşananlar, milyonlarca Ermeniyi yurtdışına göç etmeye ve daha sonra bu göç ettikleri bölgelerde büyük topluluklar oluşturmaya mecbur etti" yorumunu yapan "The Telegraph", Ermenistan dışında 5.6 milyon Ermeninin yaşadığını da ekliyor.

7. Ermenistan, Cher, Andre Aggasi, Serj Tankian, Kardashianlar gibi dünyaca ünlü birçok Ermeni'nin tarihi vatanıdır.

8. Ermeniler, Nuh'un gemisinin, Ararat dağda durduğuna inanıyor, gerçi bugüne kadar yapılan sayısız ekspedisyonlarda gemi hala bulunamadı.

9. Ermenistan'ın milli semböllerinden biri, Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve Ermeniler tarafından kutsal sayılan Ararat dağıdır.


10. Ermenistan, dünyanın en eski başkentlerinden birine sahiptir.
Yerevan'ın, dünyanın en eski şehirlerinden biri olduğunu kaydeden gazete, Ermenistan başkentinin, Roma'da 29 yılla daha eski olduğunu vurguluyor.

11. Ermeni konyağının benzersiz  tadını tadanlar arasında, Büyük Britanya'nın eski Başbakanı Winston Churchill bulunuyor. SSCB yöneticisi İyosif Stalin, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Churchill'e  vbonlarca kutu Ermeni konyak göndermişti.

12. Aslnda Yalta Konferansının sonuçları, Ermeni konyak ile şarabı sayesinde sağlandı.
Bu konuyla ilgili "The Telegraph", şunları yazıyor: "Churchill, Stalin ile ABD Devlet Başkanı Franklin Ruzvelt'in, savaş sonrası Avrupa'nın gelişim yollarını ele almak üzere Kırım'da bir araya geldiği Yalta Konferansı'nın olumlu sonuçları, Ermeni konyak ile şarabı sayesinde sağlandı. Churchill'in yardımcılarından biri , başbakanın, her aklı başında adamı zayıflatacak kadar çok miktarda Kafkasya içkileri içtiğini, sonradan anlatmıştır.

13. Ermeni kadınlar, dünyada en seksüel olarak tanınmıştır.
Bu,  ABD'de yaşayan 44.000 erkekler arasında yapılan bir anketin sonuçları. Gazete, bu anketin sonçlarının, şov yıldızı Kim Kardashian'ın başarılarıyla bağlı olduğunu mümkün görüyor.

14. Ermenilerin "lavaş" adlı ekmeği, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine dahil edilmiştir.


15. Ermenistan'da, alfabeye ithaf olunan anıt kompleksi bulunuyor.

Kaynak:   Ermenihaber.am
http://www.ermenihaber.am/tr/news/2016/09/22/The-Telegraph-Ermenistan-ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1zl%C4%B1k/90046Hiç yorum yok:

Yorum Gönder