Etiketler

Washington Eyaletinde Beş Kişinin Öldüğü Silahlı Saldırının Zanlısı Türk Çıktı

Can Kamiloğlu
Washington eyaletine bağlı Burlington kentinde bir alışveriş merkezinde yaşanan silahlı saldırının zanlısı 20 yaşında bir Türk çıktı. Cuma akşam saatlerinde av tüfeğiyle düzenlenen saldırıda dördü kadın beş kişi hayatını kaybetmişti.Olaydan sonra kaçmayı başaran zanlının 20 yaşında olduğu ve adının Arcan Çetin olduğu bildirildi.


Polis zanlının Latin kökenli olabileceği tahmininde bulunmuştu. Görgü tanıkları, Türk zanlı Arcan Çetin'in yakalandığındaki halini "zombi gibiydi" diye tanımladı.

Sabıkalı çıktı

Polis, Burlington kentindeki ‘Cascade Alışveriş Merkezi'nde ‘, meydana gelen silahlı saldırının şüphelisinin yakalandığını duyurdu. Kimliği Arcan Çetin, olarak açıklanan zanlının, Adana doğumlu olduğu, ABD'ye ailesiyle birlikte göçmen olarak yerleşen bir Türk olduğu öğrenildi.

Arcan Çetin’in, yaşadığı 'Island County' bölgesi mahkeme kayıtlarına göre, 2013-2015 yılları arasında süren yedi ayrı dava dosyası olduğu öğrenildi. Arcan Çetin'i, tanıyanlar ve arkadaşlarının ifadesine göre, 20 yaşındaki genç sorunlu ve saldırgan bir kişiliğe sahipti.

Alkol ve uyuşturucu sorunu vardı

Küçük yaşlarından itibaren sabıka kayıtları oldukça kabarık olan Arcan Çetin,hakkında daha önceki yıllarda açılmış olan dava dosyaları arasında ilginç ayrıntılarda ortaya çıktı.

Dördüncü derecede saldırı suçlamasıyla hakkında açılan eski bir dava dosyasının kayıtlarına göre, 20 yaşındaki Türk gencin bir süre ruhsal tedavi gördüğü öğrenildi. Aynı dosyada Arcan Çetin’in, marihuana kullandığı da kayıtlarda yer aldı.

Arcan Çetin, yargılandığı bu davada mahkemenin hakimi de, marihuana kullanmanın ruhsal tedavi görme gerektiren bir şey olmadığına kanaat getirdi.

Hakim, saldırı dördüncü dercede saldırı suçundan yargılanan Arcan Çetin’i, alkol ve uyuşturucundan uzak durması koşuluyla serbest bıraktı.

Arcan Çetin nasıl yakalandı?

Cuma günü Cascade Alışveriş Merkezinde meydana gelen saldırıda beş kişinin öldürülmesinin sonrasında güvenlik güçleri bölgede alarma geçti.

Alışveriş merkezinin güvenlik kameraları izlendi.Görgü tanıklarının ifadeleri ve video kayıtlarına göre saldırganın robot resimleri çizildi.

Polis, siyah giysiler içerisinde, genç yaşlarda, Latin kökenli olduğu belirtilen şüpheliyi aramaya başladı.

Saatler sonra polis, bir otoyolda tarif edilen şüpheliye benzer bir kişinin yürüdüğü ihbarını aldı. Güvenlik güçleri Arcan Çetin’i, Seattle kentine bir saat yirmi dakikalık uzaklıktaki bir mesafede, ihbarda belirtilen yerde yakaladı.

Polis, Arcan Çetin’in yakalanması sırasında her hangi bir direnç göstermediğini açıkladı.

Arcan Çetin’in, Pazartesi günü mahkemeye çıkartılacağı açıklandı.

Mahkeme Arcan’a ailesine yaklaşmama kararı verdi

Suç dosyası oldukça kabarık olan Arcan Çetin, şimdiye kadar hakkında açılan hiç bir davadan hüküm giymedi. 2014’ yılının Ekim ayında aile içi şiddet suçlamasıyla hakim karşısına çıkan Arcan Çetin’ in, ailesiyle de arasının çok iyi olmadığı ortaya çıktı.

Dava dosyasına göre, o yılda henüz daha 18 yaşında olan Arcan Çetin için, mahkeme aile bireylerine yaklaşmama kararı verdi. Ayrıca ateşli silahlardan da uzak durmasını telkin etti.

Hakim, Arcan Çetin’in 18 yaşında olması ve gidecek her hangi bir yeri olmaması nedeniyle bir şekilde ona yeniden bir şans tanıyıp işlediği suçla ilgili ceza vermedi. Çetin’in, işlediği bu suç aile içi şiddet olarak kayıtlarına geçti.

Nerede yaşadığı belli değildi

Ailesinin saldırganlığı yüzünden yanlarında kalmasını istemediği Arcan Çetin, uzun bir süre değişik yerlerde yaşamak zorunda kaldı Devamlı kalacağı bir yeri yoktu.

Yakın bir kentte yaşayan amcasının yanına gidip orada kalmak istedi. Arcan Çetin’in, bu isteğini babası duyduğunda hemen savcılığı arayıp amcasının da yeğeni Arcan Çetin’in yanında kalmasını istemediğini söyledi. Mahkeme, Arcan Çetin için yeni bir karar daha çıkartıp amcasına da yaklaşmamasına hükmetti.

Mahkeme, açılan dava nedeniyle bir süre sonra ifade vermesi gereken Arcan Çetin’i bölgede bulunan küçük bir otelde kaldığı tespit edip tebligatını yaptı. Arcan Çetin, duruşmada hazır bulunup suçlamaları kabul etmedi.

Bir süre sonra Arcan Çetin’in, anne ve babası yeniden mahkemeye çıktı. Bir sonraki celsede ise mahkeme Arcan Çetin’in, ailesine yaklaşmama kararını kaldırıldı.

AVM saldırısı zanlısının video kameralara yansıyan görüntüsü
AVM saldırısı zanlısının video kameralara yansıyan görüntüsü

Facebook hesabında Arcan Çetin'in Adanalı olduğu görülüyor. Zanlının ateş açmaya başlamadan önce bir kadının adını haykırdığı da iddia ediliyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder