Etiketler

ABD ve AB, Irak'ta 'özerk Hıristiyan yönetim' peşinde

ABD ve AB'nin, Irak'ın Neyneva vilayetinde özerk bir Hıristiyan bölgesi için girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı. Irak'ta Musul operasyonunun askeri başarısından ziyade, IŞİD'den sonra siyasi yapısının nasıl olacağı konuşuluyor. Rûdaw'a konuşan Irak parlamentosunun Hıristiyan milletvekili Joseph Slewa, Musul'un IŞİD'den kurtarılmasından sonra bölgedeki azınlıkların (Hıristiyanlar, Şabaklar, Ezidiler) "kendi kendilerini yönetmek istediğini" söyledi.(Çok normal değil mi? Birileri Şiileri, birileri Sünnileri destekler ve bölgenin onlara verilmesini isterken yaşananlardan sonra Hıristiyanlar neden özerklik istemesin? HYETERT)


Slewa, Başbakan Haydar İbadi'nin azınlıklara anayasal garanti verdiğini, kendi kendini yönetmenin Irak'ı bölmek anlamına gelmeyeceğini, Irak'tan ayrılmak istemediklerini kaydetti.

Neyneva vilayetine "kendi kendini yönetme" hakkının Musul'un kurtarılmasından sonra gündeme geleceğini kaydeden Slewa, Neyneva'da öz yönetim dışında, Hıristiyanları kapsayacak müstakil bir eyalet kurulması için de girişimlerin olduğunu belirtti.

Slewa'nın bildirdiğine göre, bu girişimi ABD Kongresi ve Avrupa Parlamentosu'na üye bazı kişiler başlattı.

Slewa, IŞİD gittikten sonra Neyneva'ya dönüşlerinde uluslararası garanti istediklerini, bu olmadığı takdirde diğerlerine güvenmeyeceklerini söyledi.

Irak parlamentosunda Şabakları temsil eden Salim Şabaki ise, Neyneva'da tüm azınlıklar için öz yönetim istediklerini, bu bölgelerin de Kürdistan bölgesine bağlanmasını talep ettiklerini belirtti.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder